n No. 35. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. Z O J\ I) A G 30 AUGUSTUS. Paardenmarkt te Alkmaar, ©fftcicel CSebccltc IMTEtlTEl. op Maandag 7 September 1874 SSfig/% smeed voeten i en glas half gel.': ecteur. s van d< GOUWE. Hel Brusselsche congres. SI5lcfïcIi)ïï0cïie Berichten IDitifschland, Siclgic. Frank r||k. A I, K M A A Doze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal @,65, franco per post f @,$0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM». COSTER ZOON. it ECUS A N T. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat. liet, met. ingang van beden, veroorloofd is om bonden zonder muilband op den openbaren weg te laten loopen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Aug. 1874. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van bet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art.. 1 der wet, van 2 2 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meentedat het voljaarsch kohier van bet Patentregt voor de dienst. 1874/75, op den 21 Augustus 1874 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen inNoordliol- land executoir verklaard, op 24 dezer en Tiet le. kwartaals kohier van het. Patentregt over gelijke dienst, op 25 A ugus- ius j.l. door den heer Provincialen Inspecteur voornoemd executoir verklatird, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invorde ring zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 26 Aug. 1874. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij dezedat de tijd van begraven, van af 1 Sep tember 1874 tot 1 April 1875 zal zijn; 's morgens van 8 tot 9 ure's namiddags van 2 tol 5 ure. Burge'meester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONI. 23 Aug. 1874. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de PATENTEN, dienst 1874/75, beschreven in Mei, Junij en Julij, ter gemeente secretarie worden afgegeven van Maandag 31 Augustus tot en met Zaturdag 12 September e.k, van 's morgens J tot 2 urena welken tijd zij door den deurwaarder der belastin gen worden thuis bezorgd, tegen voldoening van 10 Cents per stuk Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Aug. 1874. De Secretaris, NUHOUT van der YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de begrooting der inkomsten en uitgaven van deze gemeente voor 1875, overeenkomstig art. 203, 1 lid der ge meentewet, door hen op heden aan den gemeenteraad is aan geboden en op grond van het tweede, lid van genoemd wetsartikel gedurende 14 dagen, met aanvang van 27 dezer, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nederge- legd en tegen betaling van kosten in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Th ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Aug. 1874. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 26 Augus tus 1874 besloten heeft tot de opheffing der Stads Bank van Leening met 1 September aanstaande, na welk tijdstip dus geene panden meer in heleening mogen worden aangenomen of beleeningen verlengd, betzij bij de bank zelvehetzij bij de geautoriseerde inbrengersterwijl voor bendie zulks mogten verlangen, de bij het reglement bepaalde termijn van veertien maanden voor de lossing van panden van kracht blijft. Burgemeester en W ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 27 Aug.lSH. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Jaooba Smak en J. J. Geurts, worden verzocht zich ter gemeente-secretarie afdeeling bevolkingaantemelden. Promotie van de leerlingen der Lat.ijnsehe School Maandag 31 Augustus 1874, des namiddags te een uren, in de Lu- thersche Kerk. VOORBEREIDINGSSCHOOL VOOR DE BURGER AVONDSCHOOL. De ondergeteekende berichtdat hij op Donderdag, den 3 Sept. e.k., 's middags van 12 tot 1 uur, in de Tusschen- sehool inschrijving zal houden van jongens, die tot het. examen voor bovengenoemde school wenschen toegelaten te worden. Alleen zij, die den ouderdom van 12 jaren bereikt hebben en voorzien zijn van een bewijs van inenting, wor den ingeschreven. A. P. ZEILMAKER. Alkmaar, 29 Aug. 1874. POSTERIJEN. De correspondentie voor Ned. Oost-Indiete verzenden per stoomschip DAHLIAbehoort den 4 September a.s., uiterlijk ten 5 uren, 30 min. 's avonds, t,er post bezorgd te zijn. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2'. helft der maand Juli 1874. Croes, TV. Poort, Joh. Schrüder, Timmer, Amsterdam; A. Volleert, Anna PaulownapolderVisser, Dirkshoorn; P. Smits, HaartenGebr'. van Shul, HellevoetsluisVrouw van Troost, Petten. Van de Hulpkantoren Bergen: D. Eeries, Amsterdam, Dirkshorn; Koopman (voor de Dienstbode) St. Maarten. Bgmond aan Zee: Aagt je Hopman, Diemen. Oude-NiedorpD. Schipper, Avenhorn. Onze tijd is een tijd van openbaarheid. Zelfs wat, bestemd was om geheim te blijven komt aan het licht. Te Brussel vergadert een congres van afgevaardigden van verschillende Europeesche statenop Ruslands uitnoodiging bijeengeko; u n om te beproeven „overeenstemming te brengen tusschen het geen de krijg noodzakelijk maakt en hetgeen de menschelijk- heid gebiedt." In de eerste zitting stelt, de Nederlandsche afgevaardigde voor, bet verhandelde in de zittingen geheim te houdenen dat. voorstel wordt aangenomen. Maar het belet nietdat de République Franquise een uitvoerig verslag van de zittingen openbaar maakt. Het, is zoo wij hebben hier niet te doeu met een behoorlijk geteekend en geratifi ceerd traetaathet geldt slechts een onderling goedvinden een afspraak van de beraadslagende partijen maar het moet toch een vreemden indruk op sommige afgevaardigden ge maakt hebben, toen zij eenige dagen later zoowel het be sluit tot geheimhouding als het verslag van de zittingen in de courant lazen. Mogen zij het als een voorproefje be schouwen van de bijzondere trouw waarmee iu oorlogstijd de bepalingen zullen worden in acht genomen die zij thans trachten vasttestolien? In dat geval is dit courantenverslag, da' zonder vermelding vanwaar het komtzonder eenige ophel dering omtrent de tegenspraak tusschen de afgesproken ge heimhouding eu de feitelijke openbaarmaking daar eenklaps als een brutaal feit voor ons ligt, van leerrijke beteekenis. Maar het verslag is niet officieelniet echt en vertrouw baar. Immers de Moniteur Beige, het Belgische regeerings- bladwaarschuwt in zijn niet-officiëel gedeelte tegen het verslag der beraadslagingen in een vreemd dagblad versche nen. „Wij achten bet gepast te doen opmerken," leest men daar dat deze onvolledige analyse geen nauwkeurig denkbeeld kan geven van de werkzaamheden van het congres zelf en van de in zijn midden gekozen commissie. Alvorens baar oor deel te vestigen, zal ongetwijfeld de openbare meening de vermoe delijk ophanden zijnde openbaarmaking van den officiëeleu tekst willen afwachten." Het verhandelde in de zittingen zal dus ver moedelijk openbaar gemaakt wordenmaar dan het besluit tot geheimhouding Inderdaadde geschiedenis van dit congres is alreeds rijk in nuttige lessen. Zij stelt de onver- winbare macht der feiten in bet licht tegenover de afspraken en overeenkomsten. Geheimhouding, besluit het congres. Hier hebt ge 't verslag van de zittingen, antwoord de cou rant. Daar staat de geheele Europeesche diplomatie tegen over het fait accompli, en baar blijft geen andere keus dan er in te berusten en nu maar zelve haar beraadslagingen openbaar te maken, om althans door een volledig verslag een nauwkeurig denkbeeld te geven van baar werk zaamheden. Zoo zal liet ook later gaanals missobien een maal het oorlogsrecht.waarvan mogelijk door dit congres de grondslag zal gelegd wordenin praktijk zal komen. De openbare meening zal ongetwijfeld wel doen met baar oordeel op te schorten totdat bet officiëel verslag bet licht ziet. Dit. verhindert echter nietdat over bet algemeen ka rakter van het congres een woord gezegd kan worden. Het verslag dat thans reeds openbaar gemaakt iswordt door den Moniteur Beige wel onvolledig genoemd maar dat bet verdicht, vervalseht of geheel onjuist is, wordt niet beweerd. „Overeenstemming te brengen tusschen hetgeen de krijg noodzakelijk maakt en hetgeen de menschelijkheid ge biedt is volgens den Russischen afgevaardigdeden voor zitter in de vergaderingenhet doel van dit congres. Als baron Jomini zich inderdaad aldus heeft uitgedrukt, zou men hem kunnen antwoorden dat, dit een onmogelijkheid is. Oorlog en menschelijkheid zijn tweeen daartusschen overeenstemming te willen brengen is dwaasheid of mislei ding. De bedoeling van het congres kan niet anders zijn dan de gruwelen van den oorlog zooveel mogelijk te ver minderen den strijd tuschen oorlog en mensebelijkbeid iets minder vreeslijk te maken. Of de République Frangaise de woorden van den Russisehen afgevaardigde geheel juist heeft weergegeven, toen hij wees op twee richtingen die zich ten opzichte van deze kwestie voordoenblijft voorloopig alweer onzekermaar dat die richtingen bestaan, blijft waar, onverschillig wat, eenig diplomaat ter wereld gezegd of niet, gezegd moge hebben. „De een wil den oorlog nog verschrik kelijker maken en zoo tot afschaffing komende ander wil dat de volkeren als toeschouwers bet tournooi van de gere gelde legers bijwonen," zou baron Jomini gezegd hebben. Even waar is bet echter, dat er nog een derde richting be staat, die nog het een noch bet ander wil. Die richting begrijpt, dat elk stelselwaardoor opzettelijke vermeerdering van de ellende des oorlogs geleerd wordtzoo tegennatuur lijk zoo in strijd met de onwillekeurige uiting vaD het menschelijk gevoel is, dat het nooit in de openbare meening zal kunnen wortelen en nooit in praktijk gebracht zou kun nen worden dan tot groote schade van de menschheid in het algemeen tot meerdere verwildering tot verstomping van het gevoel en voorspoedige ontwikkeling van hardvochtigheid, wreedheid en wraakzucht. Er is niets wat den mensck meer onwillig maakt om in ondergaan leed te berustendan het besef dat hij met hardheid is behandeld en onrecht heelt geleden. De ondervinding van de jammoren van den oorlog zal het volk van een nieuwen krijg afschrikken, wordt thans door sommigen beweerd. Tot nog toe is echter juist tot het tegenovergestelde doel de herinnering aan die jammeren le vendig gehouden en het verhaal van het ondervonden leed zelfs opzettelijk zwarter gekleurd dan de waarheid eischtte. Men hoopte daardoor den nationalen haat te versterken, de neigingen tot verzoening en de uitingen van vredelievend heid tegen te gaan, de wraakzucht te prikkelen en zoo doende een nieuwen oorlog voor te bereiden. Die middelen hebben tot nog toe doel getroffen. Zal men ze thans aanwenden tot het tegenovergestelde doel Men mag met reden voor den goeden uitslag bekommerd zijn. De oorlogspartij in Frankrijk houdt zioh vooralsnog aan de oude methode; zij tracht stellig niet het ondervonden leed te verkleinen, maar is integendeel onvermoeid in het verhalen van allerlei ware of verdichte hardvochtigheden en onhebbelijkheden van de Pruisen. En de vredespartij heeft tot nog toe niet kunnen be sluiten deze manier van handelen toe te juichen en te onder steunen, in de overtuiging harerzijds dat daardoor het Eransche volk van eeu nieuwen oorlog zal worden afgeschrikt. Maar dezelfde richting, die opzettelijke vermeerdering der ioorlögsjammeren een onmogelijk stelsel acht, meent aan den anderen kantdat de volken moeilijk kunnen verplicht wor den om van het tournooi der geregelde legers lijdelijke toeschou wers te zijn. Daartegen bestaan haars inziens enkele bezwa ren die zij niet, gelooft dat hare tegenstanders gemakkelijk zullen kunnen uit den weg ruimen. Vooreerst is de uitdruk king „tournooi" hier wel eenigszins te zacht. Men denkt daarbij onwillekeurig aan een oud ridderfeest, aan een steek spel, waar zoo mogelijk, geen bloed werd gestort Alle denk beeld van feestelijkheid eu spel dient echter aan den oorlog vreemd te blijvenvoorts is het storten van bloed op groote schaal in den oorlog regelen zal vooreerst nog wel niet uitzondering worden. In de tweede plaats zijn de volken te zeer belanghebbendenom rustige toeschouwers te kunnen blijven, en wel om een dubbele reden. De zaak waarom ge streden wordt is hunne zaak, en de strijders zijn hunne zonen. Het_ schouwspel heeft dus zelfs niets van een Romeinschen gladiatoreükampen daarom kan het volk onder sommige omstandigheden zich moeilijk tot de rol van eenvoudig toe schouwer bepalen. Over het aandeel nu dat de bevolking, afgescheiden van het eigenlijk leger, aan den strijd kan en mag nemen, over haar verhouding tegenover de vijandelijke troepen en de rechten en plichten van het vijandelijk leger tegenover haar, loopt de hoofdkwestie in deze zaak. Zij is inderdaad van het grootste belang. W. v. d. K. De eigenaars van wijnbergen in de Rijngewesten hebben zich tot, den Rijksdag gewend met bet verzoek om maatre gelen tegen het toenemend bedrog in den wijnhandel. Zij verlangen het verkoopen van surrogaten niet te verbieden maar dat gestrenge straffen zullen worden gesteld om de po gingen om ze voor wijn te doen doorgaan. Zonderling/klinkt naast dit adres de klacht,, dezer dagen door de Kamer van Koophandel te Keulen geuit, dat men bijna bij geen enkelen wijnproducent langs den Rijn en vooral langs den Moezel meer onvervalsckten wijn kan aantreffen. Pruisen. Graaf Raczynsky, de eigenaar der bekende, zijnen naam dragende schilderijen-verzameling te Berlijn, is den 21 overleden. Daar de plannen voor het Rijksparlementsgehouw nog altijd hangende zijn, zal het nu wellicht gelukken zijn hotel met bij behoorenden grond daarvoor aantekoopen waar toe hij bij zijn teven zijne toestemming niet wilde geven. De bisschop van Mainz, msgr. Ketteler, venriaart in het Maimer Journal, dat de catholieke Kerk aan de viering van ien verjaardag van Sedan niet kan deelnemen, inzonderheid omdat de feestviering niet van het geheele duitsche volk uitgaat, maar voornamelijk van eene partij, die zich ten on rechte als vertegenwoordigster van het duitsche volk opwerpt en aan de spits van den strijd tegen het christendom en de calholieke Kerk staat; en zij kan het vooral niet, nadat zoo even het catholieke Duitschland voor den aanslag van een eervergeten persoon mede verantwoordelijk is gesteld. Maar de bisschop keurt goed, dat op den jaardag" of den eerst volgende zondag gebeden worde voor iiet herstel van de inwendige eenheid des lands, zonder welke de uitwendige slechts ijdele schijn is. De overheden zijn aangeschreven eene lijst op te maken van alle processiën, bedevaarten euz. die vódr 11 Maart 1850 [datum der wet, op liet recht, van vereeniging) als van ouds her gebruikelijk bestonden. Voor alle toen nog niet gebrui kelijke jirocessiën en kerkelijke optochtenook bij de ont vangsten der bisschoppen, moet, volgens art. 10 van ge noemde wetde goedkeuring verzocht, worden der policie die ze niet vergunnen zal als er stoornis der orde of het doen van kerkdijk-staatkundige demonstration gevreesd wordt. Bij alle, ook de gebruikelijke, kerkelijke ojitochten moet de polieie bepalingen maken omtrent den duur en den te volgen weg met, inachtneming der belangen van bet vrije verkeer. Beieren. De Koning heeft den 20 op zijn zomerverblijf een bezoek ontvangen van den Keizer van Oostenrijkdie met den kroonprins Rudolf te Muncben vertoefdeten be- zoeke zijner dochter, prinses Leopold van Beieren. De Kroonprinses van Italië is den 17 uit Spa te Ostende aangekomen en heeft aldaar de apartementen betrokken, welke de Koning van Saksen weinige dagen vroeger verlaten had. Den 18, 's avonds, heeft te Antwerpen eene schitterende manifestatie plaats gehad ter eere van den bij 's Konings bezoek tot ridder der Leopoldsorde benoemden burgemeester de Wael. Daaraan namen deel het voortreffelijk orkest der sociëteit Harmoniede leden van den gemeenteraad, de offi cieren der burgerwacht, de besturen der 3 liberale kiezers- vereenigingen, van den „Vlaamschen Bond" en van 9 of 10 antwerpsche vereenigingen. De stoet werd voorafgegaan en gevolgd door de muziekcorpsen der burgerwacht. De bur gemeester is door verschillende personen namens de verte genwoordigde corporatiën toegesproken waarbij de woord voerder der jciezersvereenigingen het politieke terrein betrad en vrij heftig tegen de elerikalen uitvoer. Vele huizen waren geïllumineerd. Den 21 is het hoofd van het Kabinet Barthelemy Theodore graaf de Theux v. Meylandt in 84jarigen ouderdom op zijn buitenverblijf in Limburg overleden. Hij behoorde tot de grondvesters der belgisehe onafhankelijkheid en verwierf door zijne talenten en gematigdheid den lof van alle partijen. Het stoffelijk overschot van den graaf is den 24 op de begraaf plaats van liet dorp Heusden ter aarde besteld, volgens zijn verlangen met vermijding van alle praal en vertoon. Evenwel waren de ministers, de voorzitter en vele leden van de Kamer van Vertegenwoordigers,-de gouverneur van Limburg euvele andere personen tegenwoordig. Vódr dat het lijk het kasteel Meylandt verliet, heeft de hoogleeraar Thonissen, die het dis trict Hasselt met den heer de Theux in genoemde Kamer vertegenwoordigdediens verdiensten in eene redevoering gehuldigd. Den 20 is het kasteel van Amerois, liet fraaie zomerver blijf van den graaf v. Vlaanderen, door een op de derde verdieping ont.stanen schoorsteenbrandgeheel in de asck gelegd. Het, mobilair is nagenoeg geheel gered, maar ver scheidene schilderijen van waarde zijn verloren gegaan. De aangerichte schade wordt op 1 miljoen geschat en is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. In het district Ostende-Veurne is de clericale candidaat, burggraaf Bernard Dubus de Ghisignies, met eene meerderheid van slechts 17 st. tot lid van den Senaat verkozen. Zijn voorganger (zijn oom) was een liheraal. Door deze benoe ming is de meerderheid der clericalen in den Senaat van 4 tot 6 st. geklommen. De heer Bazaine is uit Spawaar zijne tegenwoordigheid steeds groote sensatie verwekte, naar het in den omtrek ge legen kasteel van den baron de Luroussiliére vertrokken. Toen eenige dagen geleden liet gerucht verbreid wasdat hij in een logement te Luik was afgestapthad zioh op dat punt, een hem ongunstig gezinde samenscholing gevormd. Den 25 heeft het internationale brusselsche congres zioh en corps naar Antwerpen begeven om de fortificatiënde haven en de verzamelingen van kunst en wetenschap der stad in oogenschouw te nemen. Den 26 hebben de leden een banket aangeboden aan de belgisehe leden en aan de belgisehe ministers. Den 27 is de laatste zitting gehouden. De maarschalk-President is den 17 te Laval hartelijk door de bevolking ontvangen. Ook daar heeft hij de kazernes hospitalengasthuizen en verscheidene fabrieken bezocht, 's Avonds was de stad algemeen en fraai verlicht. Evenals te le Mans heeft de President te Laval eene receptie ge houden en een officiëel dejeuner gegeven. Den volgenden middag bereikte hij S. Malo, waar hem almede eene schit terende ontvangst verbeidde. Terstond na zijne aankomst beeft bij de bezetting geïnspecteerdvervolgens een toer in een open rijtuig door de stad gemaakt, en 's avonds in bet hotel der onderprefectuur de autoriteiten ontvangen. Op de toespraak van den voorzitter der rechtbank van koophandel, die op de vestiging var. een welomschreven gouvernement aandrong, waardoor, z.i., een einde zou worden gemaakt aan den staat van kwijning, waarin vele takken van volksbestaan verkeerenantwoordde de maarschalkdat de woordvoerder zioh bedroogdewijl er in Erankrijk reeds een welomschre ven gouvernement bestond. De Nat. Vergadering bad bem voor 7 jaren het gezag opgedragen en gedurende dien tijd zou bij zieb van alle wettige middelen bedienen om orde veiligheid en zekerheid aan het land te verschaffen. De kwijning, waarover men klaagt, heerschte niet alleen in Erankrijkmaar ook in Duitschland en Engelandwaar de regeeringsvorm toch definitief gevestigd en regelmatig gecon- stitutioneerd is. De President heeft een nauwkeurig onder zoek in loco ingesteld omtrent de verbetering der haven, en bij een uitstap naar S. Servan de kerk aldaar bezocht. Den 19 heeft hij zich naar Rennes begeven waar hij hartelijk door de bevolking ontvangen werd. Bij de gehouden re ceptie verzekerde hem de aartsbisschop van de loyale mede werking der geestelijkheid van Bretagnebij de vervulling zijner taak van verzoening en bevrediging. Den 20 bezoebt hij de hoofdkerkaan welks ingang de aartsbisschopbet kapittel en de geestelijkheid hem opwachttenen waarin hij voor het hoogaltaar neerknielde. Over Lamballewaar hij de stoeterij bezoebtbereikte bij 's namiddags S. Brieuo waar hem een vleiend en hartelijk onthaal wachtte en de mairede voorzitter van den Alg. Raad en de bisschop toespraken hielden. Bij zijn bezoek aan de hoofdkerk was de bisschop door 600 priesters en andere geestelijken van het departement omringd. Na eene revue gehouden, de havenliet hospitaalde kazerne en andere gebouwen be zichtigd te hebbenvertrok bij 's avonds naar Brestwaar hij te middernacht aankwam. Den volgenden morgen heeft hij eene ffotille van 10 oorlogschepen en liet arsenaal in oogenschouw genomen en daarna eene receptie gehouden waarbij hem 115 maires140 adj unct-maires en rui200 gemeenteraadsleden uit bet dept. Finistère zijn voorgesteld. Na het houden eener revue over de troepen der land- en zeemachthet bezichtigen der havenhet bezoeken der Lodewijkskerkhet deelnemen aan een groot officiëel diner en het bijwonen van een vuurwerkvertrok de President in den morgen van den 22 naar Quiinper, waar bij even fees telijk en hartelijk onthaald werd als in de overige steden. De bisschop sprak hern in de hoofdkerk toeandere autori teiten deden het op de prefectuur, waar bem weder een aantal mairesallen in het eigenaardig bretagner gewaad gekleed, werden voorgesteld, 's Namiddags vertrok bij naar Lorientwaar hjj terstondvergezeld van den minister van marine, den zeeprefpet enz., al de maritieme inrichtingen in oogenschouw nam. Met genoemden minister, den prefect van M.orbihan en verscheidene staatsbeambten deed bij een uitstap naar Auray, tot iiet bijwonen der mis in de vermaarde

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1