tlpool SSritlanje en Ierland. Ilustlanil. Itcncma rken Turkye. Ifalic. ^»l»ange. £Stftb0~.£lm:W0. kerk van S. Anna, in welke klj door den bissohop van Yannes ontvangen werd. Te Lorient teruggekeerd, hield hij eene revue over de troepen der land- en zeemacht en 2 recepliën. Den 24- woonde hij te Graves proefnemingen met, het gesehut bij. Te Vannes aangekomen, wachtten hem o. a. de Gedeputeerden van het district en het gewest op. De bisschop begroette hem andermaal bij zijn bezoek aan de hoofdkerk. De maire bracht hem bijzonderen dank voor de groote artillerieschool, waar mede de stad onder het, tegenwoordig gouvernement begif tigd is, en de voorzitter der kamer van koophandel betuigde bet vertrouwen van den handel in de handhaving van rust eu orde door den maarschalk. Op de receptie volgde een groot officieel diner en eene verlichting der stad. Den 24, vertrok de President naar S. Nazaire. -De gemeenteraad van Rennes had voor de ontvangst van den President een onbepaald crediet, die \an Angers een van 15000, die van Brest een van 10000 en die van S. Rrieuc een van 2000 ir. toegestaan. Den 20 is te Rijssel liet derde congres geopend van liet Pransch Genootschap ter bevordering der Wetenschappen. De stad heeft, 15000, het, dep', van het, Noorden 5"00 fr. enkel tot dekking der organisatiekosten van het congres bijgedragen. Den 15 is het tweede eeuwgetijde der vereeniging van het weleer onder spaansehe heerschappij verkeerende Praii- che-Comté te Lons ie Saulnier luisterrijk herdacht. Onder de vereenigingen, die aan de feestviering deelnamen, behoorden verscheidene zwitsersche deputation en een muziekgezelschap uit Straatsburg van 50 leden, die zich vóór bun vertrek had den moeten verbinden om geen deel aan ant-i-duitsche ma nifestation 1e nemen. Niettemin is deze vereeniging plecht statig een krans van witte immortellen aangeboden, als een zinnebeeld der gehechtheid tusscben Frankrijk en den Elzas, welke handeling met de kreten „leve Frankrijk Leve Straats burg" is begroet. Het Journal Officiel brengt, gewis met het oog op de brieven van Bazainein herinnering, dat het aan de dagbladen ver boden is, artikelen openbaar te maken van personen, die van hunne burgerlijke en staatkundige rechten ontzet zijn. Het na de September-omwenteling van het plein der roai- rie van het lle parijsehe arrondissement verwijderde stand beeld van prins Eugenius v. Beauharnais is naar het Hotel der Invalieden overgebracht0111 daar tot, pendant te strek ken van bet standbeeld van Napoleon 1. De beer Léon de Malemlle, ondervoorzitter der Kamer en president der Vereeniging van bet linkercentrum heeft te Caussadeter gelegenheid eener ovatie hem door een 500tal kiezers kort na zijne aankomst gebrachtin eene toespraak de geruchten omtrent, het bestaan van ernstige verdeeldheid onder de republikeinsctie partij nadrukkelijk tegengesproken, en de vrees van vele republikeinen voor eene overrompeling van het, gezag door de bonapartistisclie partij voor hersen schimmig verklaard. In de tweede bijrenkemst der Permanente Commissie, op den 20, zijn ter spraak gebracht de arrestat.iën te Marseille, de vlucht van Bazaine de maatregelen van eensuur tegen sommige dagbladenhet schrappen van namen op de kie zerslijsten de verkoop en rondventing van photografiën van pretendenten, de schorsing der gemeenteraden van Lodève, NarbonnePérigueuxPamiers en Sarlat de erkenning der spaansehe regcering en de vervolging der christenen in Annain. Omtrent de arrestatiën te Marseille door den heer Tirard ter spraak gebracht omdat algemeen geachte lieden over ééne kam geschoren werden met lieden wier verdedi ging hij r.iet. op zich wenschte te nemen en omdat het za ken betrof welke reeds 4 jaren geleden eu waaromtrent de uitvoerigste enquêtes gehouden waren, verklaarde de minister Tailhauddat de politiek geheel vreemd aan de gedane ar restatiën was, maar dat de gepleegde misdrijven van ern stigen aard warenwaarvoor van geene verjaring spraak kon zijn. De minister de Chabaud-Latour gaf te kennendat de enquête wegens de ontvluchting van Bazaine met voort varendheid en vastberadenheid werd voortgezet en het recht zijnen loop zou hebbendat de directeur der gevangenis gedurende zijne löjarige dienst nooit eenige reden tot wan trouwen gegeven haden dat het den dagbladen niet ver oorloofd was den vluchteling den titel van maarschalk te geven. Op eene vraag van den heer Mahy naar den stand der onderhandelingen over de erkenning der spaansehe re geering zeide de minister Becazesdat Frankrijk het ini tiatief tot de erkenning niet nemen konmaar, zich niet willende isoleerendeed wat andere mogendheden doen. De legitiraistisehe Afgevaardigden betoogden het ontijdigeon gepaste en gevaarlijke der erkenning en waarschuwden de regeering voor de gevolgen die haar stap konden hebben, als don Carlos eens den troon van Spanje beklom. De hertog Becazes antwoorddedat men enkel een feitgeen beginsel of recht zou erkennen, en dat de fransche regeering nooit in eenige relatie met don Carlos had gestaan. Van de 4 krijgsradendie laatstelijk nog zaken berecht ten welke op den parijsehen opstand betrekking bebben, zijn er dezer dagen 2 opgeheven. In liet geheel zijn nog 174 zaken in behandeling. De Koning van Beieren, incognito reizende onder den naam van graaf Berg, is den 20 te Parijs aangekomen en heeft zijnen intrek genomen bij den duitschen gezant, om daar 8 dagen te vertoeven. L'Independant du Pas de Calais, door den heer Rouher vervolgd ter zake van eerroof en laster (beschuldiging van pogingen tot verleiding van het leger ten behoeve van het bonapartistisch complot), is den 20 door de rechtbank te S. Omer veroordeeld tot 25 ir. boete en het opnemen van het vonnis in 2 dagbladen. Den 22 is de radicale publicist Frédéric Morin, die ge durende de laatste 20 jaren onder de ijverigste en bekwaam ste kampioenen zijner partij behoorde, op 52jarigeu leeftijd overleden. Ir, 1852 was hij uit zijn ambt van hoogleeraar in de wijsbegeerte te Nancy ontzet, omdat hij weigerde den eed aan het Keizerrijk af te leggen. Hij was lid van den Alg. Raad van de Rhone. Bi] zijne begrafenis is bet. woord gevoerd door de Lieeren Gamier-Pages en Barodet, wier toe spraken met den kreet „leve de republiek!" zijn beantwoord. Nog andere redenaars zouden gesproken hebbenmaar beb ben daarvan afgezienverstoord over het houden eener uit vaart in de kerk van S. Etienne du Montwaarop de meeste volgers van het lijk niet gerekend haddenzoodat velen dan ook de kerk niet binnen waren gegaanmaar op het plein den afloop der kerkelijke plechtigheid afgewacht hadden. Volgens le Rappel, heeft de minister van binnenl. zaken den prefecten het nemen van maatregelen voorgeschreven om het verkoopen van wapenen aan de carlisten te beletten. De markies de Franlieu heeft eene circulaire uitgevaardigd aan zijne kiezers van het dep', der Opper-Pyreneeënwaarin hij betoogt,dat liet septennaat aan Frankrijk noeli de na tionale onafhankelijkheid noch de vrijheid kan schenken, waartoe alleen het koningschap in staat is. „Maken wij zegt hij ons de 4 maanden van gratiedie God ons naar alle waarschijnlijkheid voor het laatst, verleent, nietten nutte om tot liet, koningschap terug te keeren dan zal ons vaderland onder de slagen zoowel van zijne binnenlandschc als van zijne tiuitenlandsche vijanden bezwijken." De on- herroepbaarheid van het gezag van den maarschalk is in het oog van den briefschrijver eene hersenschim en hij ver klaart niet te gelooven, „dat eenige macht ter wereld in staat zou zijn, het septennaat een dag langer te schragen na het verdwijnen der reeds zeer verzwakte meerderheiddie het heeft geproclameerd. Tegen de parijsehe bladen le Gauloisle Temps en 1'Opi nion Nationale zijn rechtsvervolgingen ingesteld wegens het opnemen van den 'orief van den gewezen maarschalk Bazaine. Behalve de kolo'tad Villette bevindt zicli ook bel personeel der administratie van de gevangenis op liet, eiland S. Mar guerite nog in verzekerde bewaring. De uitgestrekte katoenspinnerij van den heer Ch. Levavas- seur, te Radepont (Eure), is den 23 afgebrand, ten gevolge waarvan 350 arbeiders zich tijdelijk zonder werk bevinden. De schade wordt op 4 a 5 miljoen begroot, terwijl de fabriek sleehts voor ruim 1 j miljoen verzekerd was. De partijgangers Segara en vicomte de la Torre zijn den 26 te Port-Vendres, in het bezit van valsche reispassen gear resteerd en naar Perpignan gebracht. Het departement van buit. zaken heeft een Blauw-boek uitgegeven, waarin o.a. verslag gegeven wordt van de engel- sche en aiuericaansche aanvragen om schadevergoeding op grond van liet. tractaat van Washington. Er waren 478 engelsche en 19 americaansche aanvragen bij de commissie ingekomen. Van de engelsche waren 181 geheel of gedeel telijk ingewilligd8 ingetrokken28 wegens formeele ge breken en 26 wegens de zaak zelve afgewezen. De americaan sche waren alle afgewezen. De mijnwerkers in de graafschappen Fife en Clackmannan hebben gestemd over de vraag, of zij in de loonsverlaging met 15 percent berusten dan wel zicli daartegen verzetten zullen. Voor verzet stemden 2094, daartegen 1150 werklie den en 3348 onthielden zich van stemmen. Dientengevolge hebben 3000 mijnwerkers den arbeid gestaakt en zai met liet einde dezer week hun voorbeeld door vermoedelijk 4000 an dere gevolgd worden. Sir Gilbert Campbell, voorzitter van het engelsche carlisti- sche comité, heeft de aanzienlijkste carlisten te Londen ge- noodigd tot het bijwonen van een gastmaal ter eere „van den gezant van Z. M. Karei Kil, Koning van Spanje." De kroonprins en de kroonprinses van Duitschland zijn den 24 met hunne kinderen naar Antwerpen vertrokken. De werkstaking onder de wevers te Belfast is geëindigd. De 40000 werklieden, die gedurende 8 weken hebben ieêg- geloopenhebben in de vermindering van hun loon berust en den arbeid hervat. Prins Alexander der Nederlanden is den 20 te Zarskoje Selo aangekomen en een paar uren later gevolgd door de Groothertogin van Mecklenburg-Schwerin, vergezeld van hare zoons, erfprins Frederik Frans en hertog Paul. De regeering heeft, hare antecedenten getrouw, geweigerd het spaansehe gouvernement te erkennen, omdat dit door een coup d'Etat ontstaan en nog niet door de Vertegenwoordiging des lands bevestigd is. Zij heeft te Berlijn doen verklaren, dat deze weigering geenszins eeue verbreking der diploma tieke entente tusscben Rusland en Duitschland in zich sluit. De Koning, prins Faldemar en de prinses van Wales zijn den 23 te Kopenhagen aangekomen en door de leden der koninglijke iamiliede ministers en eene talrijke volksme nigte hartelijk begroet. Een groot aantal stoombooten waren 's Konings fregat tegemoet gevaren. De stad was feestelijk versierd. De regeering heeft eene leening gesloten door middel van uitgifte van nieuwe geconsolideerde schuld tot eeu bedrag van 15 miljoen, tegen den prijs van 42 p.c., met 2 p.c. commissieloondus 40 p.c. netto. De regeering behoudt de bevoegdheid om nog 25 miljoen uit te geven door tusschen- komst der Ottomnnische Bank of eene andere Bankinstelling. Den 20 is te Perugia overleden prinses Maria Bonaparte, sedert 1858 weduwe van graaf Pincent Valentini de Canono. Zij was eene dochter van Lucien Bonapartebroeder van Napoleon len geboren in 1818. Een gedeelte van het garnizoen van Seo d' Urgel is niet krijgsgevangen gemaakt, maar op Andorra en op Puycerda teruggetrokken. Men zegtdat de republikeinsche officier, die Beo d'Urgel heeft overgeleverd, tot loon van zijn verraad 160000 fr. heeft genoten. Volgens de madridsche Correspon- dencia zou de bisschop der stad, die de functie van groot- aalmoezenier bij don Carlos vervultniet vreemd zijn aan de overrompeling der vesting. Men verzekert, dat de werkeloosheid van den geulZabala, welke te Madrid groote ontevredenheid verwekthem ern stige verwijten van den maarschalk Serrano op den hals ge haald, en dat hij zich in zijn antwoord op de ontoereikend heid zijner strijdkrachten en op het getuigenis van den maarschalk Espurtero beroepen beeft. Carlistisebe berichten vermelden een nieuw gevecht bij Oteiza op den 27 waarin 7000 carlisten onder Borregaruy en Mendiri 16000 republikeinen onder Moriones met groot verlies zouden teruggeslagen hebben. Van de zijde der repu blikeinen is omtrent dit geveeld niets bekend geworden. Aangaande het eerste gevecht meldt Mendiri, dat het 5 uren geduurd heeftdat de carlisten, hoezeer het in het vlakke veld tegen een overmachtigen vijand geleverd werdgeen voet van het vóór den slag door hen bezette terrein verloren, maar alleen eenige door eene kleine voorwaarts gerukte kolonne veroverde position ontruimd hebben, en dat het ver lies der carlisten 27 dooden en 137 gekwetsten bedragen heeft. De geul. Zalala verklaart in zijn aan den minister van oorlog gericht rapport, dat de overwinning aan de troe pen van Moriones 200 dooden en gekwetsten gekost heeft, terwijl het verlies der carlisten op 700 man geschat werd. Den 13 was Moriones met zijn corps naar Larraga vertrokken, zonder door den vijand verontrust te worden. Behalve de reeds gemelde versterkingen zijn tot aanvulling van het ten gevolge der jong-te gevechten, van ziekte enz. verminderde efleetief der corpsen van het noorderleger 9000 plaatsvervangers naar Navarre gericht. De vernieling en plundering, door de van Teruel en uit Guadalaxara terugtrekkende carlisten aangerichtis zeer belangrijk geweest. Zij hebben den spoorweg en den tele graaf over eene uitgestrektheid van 36 mijlen vernield, liet t.elegra-afgebouw te Medina geheel onder den voet gehaald, te Areos 20000 douros afgeperst en verscheidene andere daden "au geweld gepleegd. Don Franciscus d'Assises, e gemaal van Koningin Isabella II, schrijft aan den hoofdredacteur der madridsche Epocadat. de oorzaak, die hem verwijderd houdt van de politiek en van allen, die zicli daarmede inlaten, voor zooveel de zaak van zijn zoon don Alphonsus aaugaatgelegen is in eene hand- teekeningdoor dien prins verleend en waar tegen hij zich zooveel mogelijk verzet heeft,dewijl die bandteekening de toekomst van den prinsdie de hoop des vaderlands isin de waagschaal stelt en hem van de stille onderwerping doet afwijkenw&artnede hij de uiting van -den wil der spaansehe natie moe\ verbeiden. De carlisten hebben den 20 Puycerda opgeëiseht, de ves ting ingesloten en den 21 het vuur geopend, dat de volgende dagen is voortgezet. Hunne macht, werd op 1500 man geschat. MtretSabalss en Tristany bleven in den omtrek, om de kolonnes. die met gcforceerden marseh lot ontzet aanrukten, tegen, te houden. De belegerden hebben een uitval gedaan, waarbij zij eenige krijgsbenoodigdheden buitgemaakt, en een kanon van groot kaliber vernageld hebben. De vrouwen helpen krachtig mede aan de verdediging der stad. Een der torens van de vesting is ingestort, waarbij slechts I man ge wond is. Tristany is met. 1000 man naderbij gekomen. De minister van financiën is gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten tot een bedrag van 300 miljoen realen, die in betaling gegeven zullen kunnen worden voor op grond van bet decreet van 28 Sept. 1868 gekochte of nog te koopen nationale eigendommen. De erkenning der regeering door Oostenrijk en Zweden en Noorwegen is verkregen. De duitsche oorlogschepen Nautilus en Albatros zijn den 24 te Santander aangekomen. Voor Bilbao ligt eeue engelsche kanonneerboot. De car listen hebben verscheidene vuren op de kust tusseheu S. Se bastian en Bilbao uitgedoofd. In antwoord op het decreet van 18 Juli. tot, verbeurdver klaring van goederen der carlisten ten behoeve der familie betrekkingen van door de carlisten geëxecuteerdenis in de in het kamp van don Alphonsus verschijnende officiëele Es- tandarte een decreet van 7 Aug. verschenen, waarhij ten behoeve der gedepossedeerde carlisten de verbeurdverklaring gelast wordt van alle bezittingen van de familiebetrekkingen dergenen, die voor de republiek strijd voeren of baar onder steunen, alsmede hunne verdrijving uit liet door de carlisten bezette gebied. Gelijk de madridsche regeering baar decreet in eene circulaire aan de spaansehe diplomatieke agenten heeft toegelicht, beeft ook de admi. Vinalet, „minister van buit. zaken vau Z. Cath. Maj.", eene circulaire aan de carlistisehe diplomatieke agenten gericht, welke ten vervolge strekt, op het vroeger door den genl. Borregaray uitgevaardigd manifest. SftiniK'nlaBid. De Koning is den 26 te 's Gravenhage teruggekeerd en aan de station ontvangen door prins Eendrilc, den commis saris des Konings in Zuidholland den gouverneur en den burgemeester der residentie. Staten-Generaal. Mr. E. J. A. graaf v. Bylandt, voor zitter der 1'. Kamer, heeft, wegens voortdurende ongesteld heid, zijn ontslag genomen als lid dier vergadering. Benoemingen. Het ontslag der ministers de Fries, Fran sen v. d. Putte, Geertsema, v. Belden en Gericke v. herwijnen en de benoeming der ministers Heemskerk, v. Lijnden v. San- denburg, v. Golstein, v. d. Heim en v. d. Boes de Killebois is thans door de Staats-Courant bekend gemaakt. Het gevraagde ontslag der ministers Fcitzel en v. Èrp Taalman A(p is door den Koning geweigerd. Den 27 hebben de nieuwe ministers den eed afgelegd. Onderwijs. In de negende algemeene vergadering der ver eeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaaronderwijs, te Rotterdam gehouden, is met 32 tegen 17 st. de wensche- lijkheid uitgesproken van vermindering der leerstof aan de h. burgerscholenen bij verschillende stemmingen tot, hel beperken van het onderwijs in de scheikunde tot de 2 hoogste klassen, en tot het doen vervallen van dat in de werktuig kunde de technologiede delfstofkundede statistiek de warenkennis en het sehoonsehrijven. Te Oude Schild en aan den Burg op Texel worden hulp onderwijzers gevraagd. Het gemeentebestuur looft geen be paalde som uit, maar verzoekt de sollicitanten hunne voor waarden te doen kennen. Nijverheid. De vereeniging „Velen en toch één," te Amsterdamheeft aan den Koning een adres gezonden waarin zij verzoektdat de werken der overbrugging van de Maas te Rotterdam, die den 3 Sept. zullen worden aan besteed mogen worden gegund aan nederlandsche industri- eelen, in Nederland gevestigd. Een aantal beetwortelsuiker-fabrikanten in Nederland heb ben een adres aan den minister van financiën gericht, waarin zij aandringen op de geheele afschaffing van den accijns op de suiker. Feesten. Den 23 is te Rozendaal een door het gezel schap „Amicitia" uitgeschreven concours van handboogschut- terijen gehouden, waaraan er niet minder dan 61, waaronder vele belgiscliedeel namen. De eerste prijs werd behaald door „Pas Ruiten" van Rozendaal, de tweede door „U.venliout Als feestredenaar op 3 Oct. a.s. in de Pieterskerk te Lei den zal optreden dr. C. F. Tiele, boogleeraar bij het semi narium der remonstranten. De Amsterdamsche Zeil- en Roeivereeniging „de Hoop" heeft den 23, bij de groote internationale wedstrijden te Antwerpende eerste prijzen voor 2 en 4 riems gieken behaald. B. en "Wvan Amsterdam hebben, naar aanleiding van een door de commissie uit het burgerlijk armbestuur en den directeur-geneeskundige der beide gasthuizen opgemaakt plan, den gemeenteraad voorgesteld, in te trekken het besluit van Mei 1869waarbij als terrein voor het nieuw te stichten gasthuis zijn aangewezen gronden bij de Zaagpoort, en te besluiten tot de oprichting van dat gebouw op het terrein van het tegenwoordige buiten-gasthuis. De gemeenteraad heeft deu 26 met alg. st. in beginsel beslotendat aan den Oosterdoksdijk eene kade zal worden gemaakt. Het voorstel van B. en W. om eene leening van 17 mil joen aan te gaan, heeft bij de meerderheid der financiëele commissie geen gunstig onthaal gevonden, zijnde tegen onder scheidene der voorgedragen posten bedenkingen gerezen zoowel wat de grootte der uitgetrokken som betreft als tegen het nu reeds leenen van geld voor werken, waaromtrent de Raad nog geene beslissing genomen heeft. Den 27 zijn evenwel alle onderdeelen van het voorstel van B. en W. aangenomen, uil genomen dat voor het doen bouwen van woningen, waaromtrent de behandeling tot 1 Sept. verdaagd is. Arbeiderswoningen. Een aantal personen te Amster dam waaronder de burgemeester, liebbeu zich in commissie vereenigd tot het oprichten van een zedelijk lichaam tot het verschaffen van woningen aan minvermogeuden. Die vereeniging zal de gemeente verzoeken om kosteloos gebruik van bouwgronden aanleg van straten rioleering verlichting enz. en in leen f 1,890,000 (tot dat doel in de leening van 17 miljoen, van gemeentewege te sluiten, reeds opgenomen). Jaarijiksche rente en aflossing wordt gewaar borgd door een op liet Grootboek bijeen te brengen kapitaal van 500.000, 2p.c.s. inschrijving. Het bouwen en de administratie der perceelen zal geschieden onder toezicht van een door B. en W. te benoemen commissaris, en na de restitutie der geheele hoofdsom ontvangt de gemeente de genoemde pereeeien in vollen en vrijen eigendom. 3500 Werk lieden hebben een adres aan deu gemeenteraad onderteekend, waarin zij de aanneming verzoeken van genoemden in het leeningsplan voorkomenden post. 4 Leden van den gemeen teraad hebben het voorstel gedaan omwijl de ontruiming van voor bewoning ongeschikte kelders noodzakelijk i3 van de in den Binnendijkschen-Buitenvelderschen polder te ont eigenen terreinen, na ophooging, openhaar bij partijen te verkoopen 6 bundersonder voorwaarde van die binnen een te stellen termijn te bebouwen met (3000) arbeiderswonin gen waar door hetzelfde doel, dat B. en W. met hun voor stel beoogén, op ruimer schaal bereikt zal wordenmet ver- mijding der aan dat voorstel verbonden bezwaren. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft den 27 met 18 tegen 7 st., besloten, kaaimuren langs de spoorweghaven en bet, spuikanaal op Fijenoord te doen bouwenten einde de kaden geschikt te maken voor het lossen en laden der stoomschepen. Aanbestedingen. Den 20te Deventer, het bouwen vau een nieuw bruggenhoofd met paalfundeering aan de Pot- hooidsbrug en het doen van eenige herstellingen aan die brug, minste inschr C. de Jong te Ameidevoor 14,750. Den 2), te Haarlem, het doen van eenige vernieuwingen, bijbouwingen eu veranderingen aan de bestaande gebouwen van liet S. Elisabeths-gasthuisminste inschr. C. v. Vliette Oudshoorn voor f 37,960. De Tentoonstelling van zaanlnndsche oudheden en merk waardigheden te Zaandam is de eerste week bezocht door 562 de tweede door 2005 de derde door 3552 personen. Den 25 is de tentoonstelling bezocht door de Koningin en prins Frederik, die vervolgens ook het huisje van Czaar Peter bezichtigden. De leening groot f 400,000 ten behoeve der Rotterdnm- sehe Diergaarde is nagenoeg geheel volgeteekend, zoodat tot de voorgenomen uitbreiding dier inrichting kan worden overgegaan. Roode Kruis. Het hoofdbestuur heeft besloten op nieuw 10000 beschikbaar te stellen ten behoeve der militairen in Atehin. Rampen. In den nacht van 2021 Aug. is de molen „Bijkerk," aan het Kwakerspad buiten de Raampoort te Am sterdam, afgebrand. Ook onder het rundvee van den veehouder H. Mulder te Heyloo heeft zich het miltvuur voorgedaan. Den 25 is de van Amersfoort te Hilversum aankomende trein, door verkeerden stand van den wissel, tegen ledige materiëel-wagens aangeloopen. Een werkman is bij dit on geval zwaar gewond en overgebracht naar het ziekenhuis te Utrechtwaar zijnen door een buffer verbrijzelden arm af gezet is. Rechtszaken. De rechtbank te Arnhem heeft den 25 uit spraak gedaan iu de zaak van het duël op pruisisch gebied tusschen een burger van Arnhem en een luitenant der in fanterie. De eerste iswegens moedwillige verwonding veroordeeld tot 3 maandende tweede, wegens moedwillige mishandelingtot 8 dagen eenzame opsluiting, en ieder in de helft der kosten. De getuigen en de geneesheer zijn vrijgesproken omdat hunne medeplichtigheidbehalve door hunne bekentenisdoor geen enkel ander wettelijk bewijs middel was gebleken. Den 25 is te Groningen de vijfde Juristen-vergadering geopend, welke door een 7Otal rechtsgeleerden bijgewoond werd. De vraagBehoort de lijfsdwang in burgerlijke en handelszaken te worden afgeschaft, is met 50 tegen 15 st. in ontkennenden zin beantwoordechter sprak de vergade ring met eene groote meerderheid de wenschelijkheid uit om hij behoud vau dit dwangmiddel wijziging te brengen in de bepalingen omtrent den duur en de wijze van toepassing. Staats-loterij. Trekking der 5'. klasse, 1'. week. No. 785, 1469, 3714, 3764, 6864, 10476, 11562, 11911, 13424, 15176, 16313 f 1000. KoLONièN. Uit Atehin wordt het volgende gemeld: Den 16 Aug. is kampong Poede zonder verlies genomen en bezet. De vijand maakt, bentings om ons grondgebied. Den 17 is- een grasheuvel, 400 meter ten oosten van Kotta-Radja, ge nomen en bezetons verlies bedroeg 3 dooden en 26 ge wonden, alle minderen en koelies; 's vijands verliezen waren onbekend. ToeKoe Nek van Maraksa is overleden. De ge zondheidstoestand is beter. Landbouw Courant dd. 20 Aug. 1874. Nieuto kaasstremsel van de heer S. J. Visser, te Uitgeest. Op eene voor weinige dagen gehouden vergadering van de aideelingWaard en Groet der Holland sche Maatschappij van Landbouw, kwam o.a. ook punt b. der p. v. beschrijving voor de algemeene vergadering te Dordrecht ter sprake. Door den heer B. v. d. Stok, burgemeester van N. Niedorp, werd aan de vergadering medegedeeld, dat hij dezen zomer veel last had van heft- of bollekaaswaarna zijne vrouw een proef had genomen met het nieuwe kaasstremsel van den heer Visser, te Uitgeest. Zij vond dat de aldus bereide kaas volstrekt geen last van het bovengenoemd gebrek had, doch daar het eenigzins duur uitkwam2( et. per kaasje van 2 kilogr., was zij weder tot gewoon stremsel overgegaan met het on gunstig gevolg, dat onmiddelijk weder rijzers door haar werden gemaakt; zij heeft, toen weder stremsel van F isser aangeschaft en wel met dezelfde beste uitkomst. Koedijk 26 Augustus 1874. Deze dag was voor de school jeugd alhier een ware feestdag, een dag die nog lang eene aangename herinnering bij haar zal achterlaten. Door de zorg van het bestuur van het hier gevestigde Schoolverbond werd de schooljeugd niet alleen op onbekrompen wijze ont haald maar wat het genoegen in zoo ruime mate verhoogde was de rijtoer waarmede men haar verblijdde. Zeven en dertig rijtuigen van ingezetenen die door hunne welwillende mede werking het bestuur daartoe hadden in staat gesteld, waarvoor hun dan ook bij deze den hartelijken dank wordt toegebracht, stonden op het bepaalde uur bij de school gereedwaar de jeugd zich vereenigd had. Nadat ieder plaats had genomen begon de tocht van hier over Sohoorl naar het in natuurschoon zoo rijke Bergen waar de kinderen zich op buitengewone wijze vermaakten. Na van tijd tot lijd eenige ververschingen gebruikt en daar eenige uren aller langeuaarnst doorgebracht te hebben, ging de stoet, die vele toeschouwers lokte, langs den schoonen duinkant over de beide Egmonden naar het bevallig Heilo. Na ook hier weder eenige verversehing genomen, en eene wandeling door het dorp gemaakt te hebben, keerde men huiswaarts. Bij de terugkomst in de gemeente werden de schoolkinderen op nieuw verblijd door het uitdeelen van prijzen aan hen, die in een jaar geen enkelen schooltijd hadden verzuimden door het uitreiken van getuigschriften aan hen die boven de twaalf jaren de school hadden verlaten. Van de 138 schoolkinderen hadden 104 geen enkelen en 21 niet meer dan 4 schooltijden verzuimdzoodat het getal dat aan de feestviering geen deel mocht nemen, bestaande uit lieu die 30 of meer schooltijden hadden verzuimdzeer ge ring was. --- Z. M. heeft aan den eervol ontslagen hulponderwijzer C. Reysper een pensioen verleend van 233. Den 21 Aug. is te Rotterdam, overeenkomstig een in 1872 door de V ereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs gevormd plan en met, geldelijke onder steuning der regeering, eene tentoonstelling geopend van tee- keningen en boetseerwerkvervaardigd deer leerlingen vaa

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2