No. 39. Zesënzeventigste Jaargang. ZONDAG 27 S E P T E M B E R. 1874 #ffictcel COcbccltc Nieuwe politiek? iM'.lcficUjkschc Bcricïifctt. lliiiisA'lltSiiml. Selgic. ^root-Sli'iüitnie en Ierland. l&eneuiarken. Tu'rkife. I L K M A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O.GS, franco per post f djd, afzonderlijke nommers 5 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HE KM1. COSTER ZOON. E i: A NT. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van het algemeen, dat in liet Stads Mu seum een aanvang is gemaakt met het behoorlijk rangschikken van de oude schilderstukken en merkwaardige oudheden der gemeente; dat het voornemen bestaat bet. Museum later voor het publiek ter bezigtiging opentestellen dat om het ge heel tot een belangrijke verzameling te verheffenhet wen- schelijk is dat de verspreiden stukken in eigendom behoo- rende aan de bijzondere instellingen of aan particulieren a ,n de gemeente worden afgestaan, hetzij ten geschenke li 'tzij in bruikleen. En het is daarom, dat Burgemeester en Wethouders alle eigenaren van schilderstukken of merkwaardige oudheden, dringend verzoeken medetewerken ter verkrijging van een goed geheel, door de schilderstukken of oudheden in hun bedt, hetzij ten geschenke, hetzij in bruikleen, aan het ge- me, ntebestuur aftestaan. Burgemeester en W ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Sept. 1874. He Secretaris NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 30 September 1874des middags ten 12 ure. Aamens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. De miliciens die onlangs in het genot van onbepaald ver lof zijn gesteld en hunnen verlofpas niet ter gemeente-secre tarie hebben ingeleverd worden daaraan herinnerdterwijl zij die hunnen verlofpas hebben ingeleverd doch niet terug gehaald verzocht worden dit alsnog te doen. POLITIE. Ter terugbekommg aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene als: een portemonnaie; een kartonnen doos met vrouwenmutseen glacé handschoen. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zijden parasol. Evenals het „maatschappelijk" of „genootschappelijk" jaar van de meeste vereenigingen en de dienstjaren van sommige rijksbelastingen, wijkt ook het parlementaire jaar van onze gevone tijdrekening af. Het loopt van den derden Maandag 'in September tot enkele dagen vóór den derden Maandag in September van het volgende jaar. Met dien derden Maan dag begint een nieuw politiek jaar, dat, door den Konin: op plechtige wijze wordt geopend met een woord over den toestand des lands en over de plannen en vooruitzichten der regeering en een vromen wensch naar vruchtbaren arbeid. Het thans aangebroken politieke nieuwjaar begint daarenboven met een nieuw Ministerie, en wel een Ministerie van een andere kleur dan het vorigeal moge zijn kleur vooralsnog weinig duidelijk zijn. Geen wonder, dat de openingsrede ditmaal met bijzondere aandacht werd te gemoet gezien. Dat de Koning „met groote erkentelijkheid en welgevallen" gewaagde van „de even algemeene als hartelijke feestvreugde" waarmee de 25jarige gedenkdag zijner plechtige aanvaarding van de regeering „in ons gebeele vaderland en in onze koloniën en overzeesohe bezittingen is herdacht" (men leze g e v i e r d), zal ieder begrijpen. Niet licht zal ergens ter wereld bij zulk een feest op zoo algemeene instemming en deelneming gewezen kunnen worden. Begrijpelijk is bet dan ook evenzeer, dat de Vorst, dien het gold, op dat feest terugziendein de vergaderzaal van de vertegenwoordigers des Volks de verklaring uitsprak: „De zedelijke cn stoffelijke 1 elangen van het zoo nauw aan Mij en Mijn Stamhuis ver bonden Nederlandscbe Volk blijven het voorwerp Mijner gestadige zorge." Wat omtrent onzen tegenwoordigen toestand werd gezegd' klonk zonder uitzondering gunstig. In de zeer vriend schappelijke verhouding met alle mogendheden mocht Zijne Majesteit zich verheugen. Gunstig werd over het algemeen de gezondheidstoestand genoemdniet beschaamd werden tot nog toe de uitzichten op een gezegenden oogst; dank zij de vr ij algemeene welvaart, klom dc op brengst van bijna alle middelen van inkomsten, en mocht de financiëele toestand gunstig heeten; op nieuw kon met lof gewaagd worden van de plichtsbetrachting van zee- en land macht. Het heeft de aandacht getrokken, dat van de mid delen van bestaan en van de bronnen van welvaart alleen de landbouw de eer der vermelding waardig werd gekeurd. Is het Nederlandscbe volk bij geval een zoo bij uitstek land bouwend volk, dat alleen op een „gezegenden oogst" kan gewezen worden en met geen woord moet worden gesproken van handelscheepvaartnijverheid vischvangst Het was te verwachtendat bet deze keer niet bij een gewone loffelijke vermelding van zee- en landmacht zou blij ven. De buitengewone was eerlijk verdiend op het land en in de wateren van Sumatra. Minder algemeen kon evenwel voorzien wordendat onder de tegenwoordige raadslieden der Kroon van haar de eenvoudige verklaring zou uitgaan dat de berichten uit Atjin doen verwachten„dat door be leid en volharding de tegenstand tegen het Nederlandscb gezag zal worden overwonnen." In die woorden toch mag een bestendiging worden gelezen van liet stelsel-van Swieten, om het zoo eens te noemen. Beleid en volharding en de ver wachting dat alzoo de tegenstand zal worden overwonnen. Geen vermoeden dat nieuwe groote krachtsinspanning noodig zal zijngeen nieuwe tuchtiging of spoedige algemeene on derwerping in het belang des landsvoor onze eer en bet ontzag onzer vlag noodig geoordeeldmaar een afwachten van de gevolgen der vermeestering van de hoofdplaats en der insluiting en afzondering van bet geheele landeen afwach ten van de uitwerking van den thans verkregen toestand natuurlijk zonder zich tot iets te hinden ten opzichte van eeuigen maatregel die misschien later zal blijken noodig te zijn. Dat was het stelsel laatstelijk door het afgetreden Bewind gevolgden het nieuwe Ministerie kondigt geen ander aan. „De toestand in den Indischen Archipel is overigens be vredigend. De cultures beloven een goede opbrengst. Het is Mijne bedoeling U spoedig een voorsiel te doen ten aanzien van nieuwe spoorwegen op Java. In West-Indië zijn teekenen van vooruitgang waar te nemen; de financiëele verhouding van die Koloniën tot het Moederland wordt gunstiger." Het koor der koloniale alarmisten moet moeite gehad heb ben om zijn ooren ie gelooven toen het die woorden uit 's Konings mond vernam. Eindelijk is dan aan het veelja rig „liberalistisch wanbestuur" een eind gekomen en staat een niet.-libcralistisch Kabinet, gereed om de regeertaak van zijn onbekwametrouweloozeeer- en plicht vergeten zelf zuchtige, het algemeen belang aan eigen baatzucht opoffe rende voorgangers over te nemen. Een nieuwe dag breekt een nieuwe morgen daagtook voor onze rampzalige koloniënwaarvan dit alleen onzeker isof de toestand er niet zoo door en door bedorven of alles er niet zoo tolaal verknoeid isdat bet niet te laat en redding nog mogelijk is. Indië's toestand is ..zoo ellendig mogelijk," verklaart het Dagbladde aanleg van spoorwegen zal dien toestand „nog maar erger maken", en de cultures zullen weldra aan Nederland meer tot nadeel dan tot voordeel strekken. De toestand is bevredigendspoedig zal een voorstel tot aanleg van nieuwe spoorwegen op Java worden ingediend de cultures beloven een goede opbrengstklinkt het van den Troon. Toch zijn het de Heeren Heemskerkvan Golstein, van der Heim, die daar naast den Troon staan. Inderdaad, het is wel eenigermate verklaarbaar, dat bij het Dagblad een zweem van twijfel rijst.of dit Ministerie wel de onver- valschte conservatieve koloniale politiek is toegedaan. Gedeeltelijke herziening en aanvulling van de wetboeken en de wet op de rechterlijke organisatie wordt toegezegd, en zal ongetwijfeld thans ook wel door de groote meerderheid der Staten-Generaal als de eeuige weg tot een beteren toe stand erkend worden. De groote openbare werken, waarvan de voltooiing moet worden verzekerdzijn ongetwijfeld de werken door Holland op zijn Smalst; en een maatregel die daarvan de voltooiing waarborgt, is onvermijdelijk geworden. Yoorbereiding van den aanleg van andere openbare werken (spoorwegen?) moet allen welkom zijn. Een wetsvoordrackt op het Hooger Onderwijs wordt aangekondigd. Dat spreekt, van zelf. Het vooruitzicht wordt geopend op beslissende stappen tot aanwinst van grondgebied ten koste van een deel der Zuiderzee. Medewerking tot zulk een onderneming is wer kelijk in het belang van den Staat. Ook in dat opzicht schijnt dit Ministerie alzoo een waardig opvolger van zijn voorgan ger te wezen. Een verbetering van de wet op de Nationale Militie is in behandeling. Zal zij belangrijk zijn en de her vorming onzer schutterij voorbereiden Hoe belangrijk ook alle belastingzaken mogen zijnen hoe noodig verbetering dit opzicht ten ontzent is te achtenmag men er een kwisting en kracktverspilling. Moge bet antwoord van de Tweede' Kamer in duidelijkheid voor dat der Eerste Kamer niet onderdoenen niet minder ondubbelzinnig te kennen gevendat zij alleen bereid is tot zulke wijzigingen mede te werkenwaardoor bet onderwijs nog degelijker en in nog ruimer kring verspreid zou kunnen worden. De onderwijs kwestie is lang genoeg aan de orde om ook van de Tweede Kamer een duidelijke verklaring te mogen vorderen. W. - - K. nieuw Ministerie van Einaneiën niet hard over vallendat hij vooralsnog over zijn plannen zwijgt. Te vroeg spreken is voor een Minister gevaarlijk. Men gunne hem ruimte van tijd. Spoedig genoeg zal hij zijn plannen moeten mededee- lenen dan zal het blijken wat zij beteekenen. De toege zegde regeling van 's Rijks comptabiliteit ka de belangstelling niet aftrekken van de belastingkwestiën. Ofschoon de meeste takken van openbaar bestaan telkens meer uitgaven eischen, en de Regeering ons herinnertdat voor onze verdediging en middelen van gemeenschap in de eerste jaren veel zal wor den gevorderd, vleit zij zich met het vooruitzicht dat voor alsnog zonder buitengewone middelen in de behoeften zal worden voorzien. Voor het vervolg zal men echter op verbetering van de inkomsten bedacht moeten zijn. Op dergelijke onbepaalde verklaringen is geen antwoord te geven. Wie weet te zeggenwanneer onvoldoende zal blijkenwat vooralsnog, nu de uitgaven toch waarlijk niet gering zijn, toereikend wordt geacht Over herziening van den census wordt in de Troonrede geen woord gezegd. Vreemd inderdaad onder een Ministe rie waarvan de samensteller reeds voor eenige j aren deze zaak van zoo dringend belang achttedat hij als eenvoudig Kamerlid zieh geroepen oordeelde haar aan de orde te stel len. Over een ander onderwerpeenmaal reeds door den heer Heemskerk in een wetsontwerp aan de overweging der Staten-Generaai onderworpenzwijgt de Troonrede niet, en geen zinsnede brengt zoo sterk de grieven tegen zijn vorig Ministerie in herinnering als deze. Op dit punt, zijn wij weer geheel teruggebracht tot liet tijdvak van onderzoek en overweging. Op de aankondiging van een wetsontwerp op het Hooger onderwijs laat de Regeering volgendat „ook met ernst wordt overwogenwelke wijziging de wettelijke regelen omtrent andere takken van onderwijs behoeven." De Eerste Kamer heeft klaar en duidelijk te kennen ge geven binnen welke grenzen zij bereid is tot verbetering de zer wetten mede te werken. Öp de nevelachtigeveel belo vende en tot niets verbindendemaar om de antecedenten van den heer Heemskerk gevaarlijke verklaring der troonrede heeft zij dit antwoord gegeven „De betuiging, door Uwe Majesteit ook thans weder afge legd, dat het onderwijs Uwe Majesteit steeds ter harte gaat, vond bij ons onverdeelden weêrklank. "Aangenaam zal het ons zijn mede te werken om eene wet op het hooger onderwijs tot stand te brengen. "Wij hopen, dat de ernstige overwegingen omtrent andere takken van onderwijsbet hoofdbeginsel der bestaande wet geving onaangeroerd en beveiligd latendetot verbetering zullen leiden." Met dat antwoord heeft zij bet land aan zich verplicht en de openbare school voor alle gevaar beveiligd. Wat gij moogt voorstellen en waarmede misschien de Tweede Kamer genoegen moge nemen wij verklaren u, dat wij geen inbreuk zullen dulden op het hoofdbeginsel der wet, heeft de Eerste Kamer gezegden daarmee gewaarschuwd tegen alle tijdver- Volgens de Nordd. AUgem. Zeitung zal op de begrooting der Rijks-kanselarij voor 1875 een Rijks-departement van justitie als vierde afdeeling van de kanselarij voor de eerste maal voorkomen. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekomendat den Rijks-kanselier machtigt omzoo noodigden termijn van 3 jaren te verlengen, bij de wet. van 1871 gesteld voor advocaten en onder zekere voorwaarden voor vrederechters in Elzas-Lotliaringenom wanneer zij de duitsche taal niet voldoende machtig zijn zich van de fransche te bedienen; mede is ingekomen een wetsontwerp tot invoering van de nieuwe muntwet en daarmede van de markrekening in Elzas- Lotharingen. De aldaar tot dus ver geldige franken worden niet ingetrokken en de overgangskoers van den frank is op mark vastgesteld. Aan de leden van den Rijksdag zijn rondgedeeld de wets ontwerpen betreffende de rechterlijke organisatiede bur gerlijke rechts- en de strafvordering. Uit bet eerstgenoemde blijktdat ten behoeve van distrietenvoor zoover het dep', van justitie het noodig acht, rechtbanken van koop handel kunnen worden opgerichtbestaande uit rechtsge leerden die tevens rechter bij een rechterlijk college in eer ste instantie kunnen zijnen koopliedendie geene bezol diging genieten voor 3 jaren benoemd worden op voordracht van het lichaam, geroepen tot vertegenwoordiging van den handelsstanden bij aftreding onmiddelijk herkiesbaar zijn. Het kabinet van Petersburg heeft eene depeche naar Ber lijn gezonden ten betoogedat liet verschil van meening omtrent de erkenning van het tegenwoordige bewind van Spanje geenerlei verandering kan brengen in de vriendschap en de sympathie welke tusschen Rusland en Duitschland bestaan. Onmiddelijk is hierop een van onveranderde ge voelens getuigend antwoord verzonden. De Keizerin heeft eene vergadering van bestuurderessen van de Vaderlandsche Vrouwenvereeniging bijeengeroepen welke in bet begin der volgende maand te Frankfort zal worden gehouden. Reeds hebben de Koninginnen van Saksen en van Wurtemberg, de Groothertogin van Baden en Prinses Alice van Hessen beloofdaan deze vergadering te zullen deelnemen. Pruisen. De prins-bisschop van Breslaudr. Roester, heeft vermindering van zijnen aanslag in de inkomstenbelas ting verzocht, op grond dat hem zijne jaarwedde van 120U0 th. sedert 1 Januari onthouden is. Maar dit verzoek is afgewezen, omdat de wet daarvoor verlangt, dat de ver mindering van het inkomen minstens 1 van het geheele in komen van den belastingschuldige bedraagt. De Keizer, vergezeld van de prinsen Carl en Friedrich Carl, den Groothertog van Mecklenburg-Schwerin, graaf Moltke en den minister Delbrück, is den 19 's avondsuit Hannover te Kiel aangekomenwelke stad feestelijk versierd en ver licht was. Aan de station werd Z. M., behalve door de autoriteiten, opgewacht door den Groothertog van Oldenburg, den Landgraaf Frederik van Hessenden hertog Carl v. Glücksburg en den chef der Admiraliteitgenl. v. Stosch. Den velgenden dag heeft de Keizer den doop voltrokken aan het nieuwgebouwde gepantserde fregat Frederik de Groote. Den 21 is Z. M. te Berlijn teruggekeerd. De vice-president van het Huis der Afgevaardigdende heer Friedenthalis tot minister van landbouw benoemd. De opperpresident van de provincie Posen heeft last gegeven, den deken Rzezniewski gerechtelijk te vervolgen, wegens het uitspreken der groote excommunicatie over den nieuwen proost van Xions, Kubeczak. Die excommunicatie is over den proost insgelijks uilgesproken door den vicaris van Schroda, Szamarzewski. Bisschop Martin van Paderborn iswegens zijn berder lijken brief van 14 Maart, in eerste instantie veroordeeld tot 4 maanden vestingstraf. De rechtbank in tweede instantie heeft het in eerste instantie gewezen vonnis bevestigd, waar bij de bisschop van Ermeland, msgr. Crementz, wegens weder rechtelijke aanstelling van geestelijkenis veroordeeld tot eene geldboete van 200 th., bij wanbetaling te vervangen door eene gevangenisstraf van 6 weken. Te Koningsbergen is een oud-eatholiek door bemiddeling der policie op het gewijde gedeelte van het kerkhof der r. e. gemeente begravenbetgeen de pastoor niet hadden willen toestaan. De evangelische opperkerkeraad heeft verordend, dat de in zegening der huwelijken zooveel mogelijk onverwijld na de burgerlijke voltrekking geschieden moet, en dat de kerkelijke registers, behoudens enkele wijzigingen, even als vroeger door de geestelijkheid gehouden zullen worden. Beieren. Kallmann is den 21 van Schweinfurt overgebracht naar Wurzburg, alwaar bij in October zal terechtstaan. Het elericale V aterland heeft geweigerd eene oproeping tot het zenden van liefdegiften voor de noodlijdende inwo ners van het grootendeels in de asch gelegde stadje Meinin- gen te plaatsen, omdat de Afgevaardigde van Meiningen naar den Rijksdag is dr. Lasker, „een jood en de aanvoer der van onze doodvijanden, de nationaal-liberalen," en omdat het geene reden vindt waarom de zuidduitsehers voor de noordduitschers gelden zouden inzamelen. Baden. Te Heidelberg was aan de oud-catholieken van regeeringswege vergunning verleend om godsdienstoefening te houden in de H. Geestkerk, die niet het eigendom der r. catholieken is. De pastoor weigerde echter, de sleutels af te gevenen toen de policie den volgenden dag het ge bouw opendebleek betdat hij al wat draagbaar was ge durende den nacht bad doen verwijdereu. Hessen. Het Maimer Journal behelst eene verklaring van eatbolieke mannen in het Groothertogdomwelke eene agi tatie' tegen de aanneming van de ontwerpen der kessische kerkelijke wetten, en, na invoering dier wetten, gelijken tegenstand als tegen de zoogenaamde Mei-wetten in Pruisen, in het verschiet stelt. Hamburo. De aanvoerders der oostenrijksclie noordpool expeditie hebben den 23 in de vergadering van bet Aardrijks kundig Genootschap verslag van hun wedervaren gedaan. Zij waren tot de overtuiging gekomendat de noordpool langs den gevolgden weg niet to bereiken en dat de theorie eener open poolzee onhoudbaar is. De tocht was den 12 April op 81°57' gestaakt; noordwaarts had men nog land gezien tot over 83°. Den 14 is te Antwerpen, in het bijzijn van bet gemeen tebestuur, van vele leden van den gemeenteraad enz. de al daar opgeriehie volksgaarkeuken geopend. Het ingewijde ge bouw bestaat uit 2 eetzalen, waarvan de eene 144, de andere 72 gasten kan bevatten. De keukens zijn tusschen de beide zalen geplaatst, zoodanig dat de bezoekers kunnen zien wat er in geschiedt. Een volledig middagmaal kost 65 centimes. Het te Brussel geopende zevende congres der Internatio nale isna verscheidene bijeenkomsten en eene openbare meeting te hebben gehoudenden 12 uiteengegaan. De bijeenkomsten zijn hoogstens door een paar honderd personen bijgewoondwaarvan de grootste helft uit nieuwsgierigen bestond. Het congres heeft zich hoofdzakelijk bezig gehouden met „de organisatie der openbare diensten in de maatschappij der toekomst" en voorts met de vraag of de Internationa listen zieh al of niet met de verkiezingen beliooren in te laten. Daaromtrent is beslotendat der arbeidende klassen in elk land vrijheid moet worden gelaten om haar politiek gedrag naar gelang der omstandigheden in te richten. Op de meeting zijn behandeld „de omwenteling in den vierden stand en de industriëele crisissen" en „de Internationale en de pers van den burgerstand." Het heeft wederom niet ontbroken aan uit bundige loftuitingen op de parijsche Commune van 1871. Flahaut beioogdedat de communards te menschelijlc en te schroomvallig waren geweest en dat daaraan het mislukken der revolutie moest worden toegeschreven. Te Hasselt is als opvolger van graaf de Theux, de heer de Pitteurs-Iliegaerts tot lid der Kamer gekozen. De libe ralen hadden het niet gewaagd een tegencaudidaat te stellen. De eigenaars der hoogovens van Dolhain (Limburg) heb ben besloten om den arbeid in hunne inrichtingen te slaken, omdat zij den voorbanden opgelegden voorraad van bun fa- bricaat, die reeds het wicht van 8 miljoen k. overschreed, niet meer konden vermeerderen. Den 20 is te Doornik een prachtige historische optocht gehouden, waaraan 1200 personen met 400 paarden, ver in 20 groepenhebben deelgenomen. Den 21 is te Brussel een congres geopendten doel héb bende om tot eene eenparige benaming of nummering der weefgarens te geraken. De gemeenteraad van Antwerpen heeft het contract met ErreraOppenheim en anderen betreffende de leening van 60 miljoen ten behoeve der gemeente bekrachtigd. De lee ning zal worden uitgegeven in obligatiën met premiën, ren tende 3 p.e. De kustwachters hebben te Southend in beslag genomen het schip Notre Dame de Fourvières, gekomen van Antwerpen, waarvan de aanhouding reeds door den spaanschen gezant te Brussel gevraagd wasop grond dat het oorlogscontra bande voor de carlisten aan boord had doch dat van Ant werpen reeds vertrokken was toen bet bevel tot aanhouding die stad bereikte. Bij de visitatie is gebleken, dat het schip niet, zooals opgegeven was, eene lading steenkolen en ma- chineriënmaar 4800 geweren en 500 kisten scherpe patro nen, voor de carlisten bestemdaan boord bad. De mijnwerkers en patroons te Durham zijn tot eene scheidsrechtelijke beslechting van hun geschil gekomen. In de hoogovens van Staffordshire en Norcesterskire is het loon met 10 p.c. verlaagd geworden. Voor eene nieuwe turksche leening van 15,900,000 (koers van uitgifte 13 Jrente 5 p.c.) is den 21 46,000,000 ingeschreven. Het engelsche carlistiscke comité onder voorzit! ing van sir Gilbert E. Campbell, gevestigd in Great-Queen-street te Londenis formeel en officieel erkend in het hoofdkwartier der spaansche royalisten, Den 19 is te Aberdeen, in Schotland, eene tentoonstel ling van paddestoelen gehoudenwaarop niet minder dan 7000 soorten vertegenwoordigd waren. De regeering heeft afgezien van haar plan om het gepant serde fregat Denemarken te verkoopentoen zij bespeurde, dat het in den tusschen China en Japan dreigenden oorlog zou moeten dienen om de zeemacht van een der strijdende partijen te versterken. Onder de personendie door de pruisische overheden uit Sleeswijk worden gezetbeliooren vooral de tot de deensche nationaliteit behoorende schrijversuitgevers en zetters van sleeswijksche bladenwelke op de vervulling van het trac- (aat van Praag aandringenliet prediken in het deensek in de kerken wordt verboden en elk middel aangewend om land en volk te verduitscben. De gouverneur van Angora schat het aantal personen die ten gevolge van den hongersnood volslagen gebrek lijden, op 24,500.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1