No. 40. Zesenzeventigste Jaargang. 1874 ZONDAG iOii ©ffictccï (Qcbccltc ë&lcfcclijkscftc iaccicfïlci Duitschlaml. frosts lirfaJs»EB|e eïB SerLï&ml. Sugczouben £5>tnkfccn. BFYanki'lili. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f franco per post f JO afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. ~Blj f^EM EESTER^TwETHOU UE118 van ALKMAAR brengennaar aanleiding van art. 11 var. het reglement betreffende de kamers van koophandel en fabrieken, vastgesteld bij k.k. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142) ter kennis van de belanghebbenden dat op Donderdag 12 November 1871. des mo 10 tot 1 ureten raadhuize dezer gemeente de zal plaats hebben van vier leden voor de kamer handel en fabrieken alhier, in vervanging van hen uit". December e.k. periodiek moeten aftreden vastgestelde lijst van kiesgeregtigden van af hed< meente secretarie, van des morgens 9 tot des namidc ter inzage voor de belanghebbenden is nedergelegc Burgemeester en PP ethouders t AlkmaarA. MACLAINE POI 1 October 1874. Be Secretaris, NUHOUT van der VP BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat blij vangen kennisgeving Bestiiurders-Collatoren 1 Houckama-leen te Bolsward voornemens zijn een inkomsten des leens te begeven aan een bekwame uit het geslacht van den stichter in den loop c November 1874 en dat belanghebbenden ter me zich zullen moeten aangeven bij den heer M. E. MEULEN te Bolsward vóór 1 November a.s. Burgemeester en IP ethouders i Alkmaar, A. MACLAINE PO 1 October 1874. Be Secretaris NUHOUT van der V Sollicitanten naar de betrekking van helpster 1 derwiis in vrouwelijke handwerken aan de openbar: school, waaraan eene jaarwedde van f 30,veri worden verzocht zich vóór 12 October 1874 aante gemeente-secretarie. De KAMER van KOOPHANDEL en PABR ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag terdag 10 October 1874, van 's voormiddags 10 middags 2 urenin haar gewoon locaal op het ter lezing zullen liggen; 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, 1 de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voorna: delsartikelen gedurende de maanden Juni en 2. Verzameling van consulaire en andere berichten en over nijverheid, handel en scheepvaart 1874, 5 3. Jaarliiksch verslag van de kamer van koophandel te over 1873. 4. Verslag van den staat der nederlandsche zeev over 1873. 5. Statistiek van den handel en de scheepvaart var ningrijk der Nederlanden. In-, uit- en doorvoe met. de verschillende Rijken. Scheepvaart. Scheepsb tot 1873. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken t. Alkmaar, E. M. AGHINA, Vooi 29 September 1874. J. P. KRAAKMAN 1MJ S T iTR IJ E N. De correspondentie voor Nederlandseh Oost-Inci zenden per stoomschepen CONRAB en SUMATR den 9 en 19 October a.s., uiterlijk te 5 uren di ter post bezorgd te zijn. Be Birecteur van het Postkantoor t GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onb: verzonden gedurende de 1". helft der maand Sept.er C. Seba, M. Bert, Anna Sombeek, Amsterdam. Voorburg; C. Zomerdijk, Zuidschermer; Mijboom, POLITIE. Ter terugbekommg aan het commissariaat van p< handen bet navolgende gevondene als: een weekbl Newseen sleutel; een paar kinderkousjes; een kindt Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtre rapluie en een kerkboek. De Keizer heeft den chef der Admiraliteit, genl schriftelijk zijne tevredenheid betuigd over de gunstig ontwikkeling der strijdkrachten ter zeewaarvau bij zijn jongste bezoek te Kiel overtuigd heeft. 1 bij deze gelegenheid d la suite ran bet. zee-bataljon en eene nieuwe versterking op den Jagers berg zal „Eort-Stosch" genoemd worden. De nieuwe gouden 10- en 20 markstukken verc. zoodra zij in het verkeer komen in den smeltkroes. Naar Engeland wordt eene belangrijke hoeveelheid uitgevoerd. Pruisen. De oud-catholieke bisschop Reinkens heeft aan den franschen sub-diaken Marsanche, die tot, pastoor eener gemeente in het zwitserscbe kanton Bern benoemd zal wor den de diakonaats- en priesterwijding verleend. De bisschop van Paderborn heeft de uitnoodiging van den opperpresident van Westfalen, om, ter vermijding^ van een proces tot afzetting, zijn ambt vrijwillig neder te leggen met eene stellige weigering beantwoord. De jury te Koningsbergen heeft, wegens deelneming aan de ongeregeldheden te Quednau ter zake van de invoering der kreitswet, 20 personen veroordeeld tot 2 a 5 jaren tucht huisstraf en verlies der burgerlijke rechten, en 1(1 tot 4 a 36 maanden gevangenisstraf. Eén beschuldigde is vrijgesproken. Te Breslau is voor de eerste maal een menscheniijk ver brand en wel dat eener in het hospitaal gestorven oude vrouw. Dc proefneming gelukte zeer goed, hoewel de ver branding niet geschiedde in een z.g. Siemensche oven, maar in een retort der gasfabriek. De policie te EVankfort heeft den 28 huiszoeking gedaan bij een 40tal leden der sociaal-democratische partij en der Algemeene Duitscke Arbeiders-verecnigine. Ook de localeu heelt tot 1880 hot gezag van den maarschalk Mac Mahon te eerbiedigen. Le Pays zegt naar aanleiding daarvan „Uitmuntend; wij zijn op het punt om het eens te worden; het septennant is de natuurlijke inleiding van het keizerrijk; daarom steunen wij het dan ook; en wij hebben geen haast; want de monarchisten doen hunne zaken goed vermits zij het koningschap en de republiek van het tooneel gedrongen hebben." De kamer van koophandel te Manchester heeft geweigerd, zich te laten vertegenwoordigen op het interna!ionale congres voor de nummering der garens. Ook de regeering heeft zich van medewerking onthouden, omdat zij de macht niet heeft, de fabrikanten tot het gebruik van het metrieke stelsel van maten en gewichten te verplichten. In de haven van Hull is den 26 te water gelaten het stoomschip Bessemer, gebouwd volgens het plan van den heer Bessemer, ten doel hebbende de bewegingen van het schip te neutraliseeren door middel eener in evenwicht hangende kajuit. Het. vaartuig is op de waterlijn 350 voeten lang, en wordt in beweging gebracht door 2 paren raderen; de han gende salon is 70 voeten lansr. 35 breed en 20 hnno- uitvoering der vestingwet 4,000,000. De ve'rhoogingen op hoofdstuk III worden veroorzaakt door instelling van bezoldigde consulaten te Rio-Janeiro Port-LouisAden en Bangkok toelaag voor die te Port-Said en Mannheimen verbetering der tractement.en van het personeel der gezant schappen te Londen en Washington. Het op hoofdstuk binn. zaken voor de staatsspoorwegen uitgetrokken cijfer beloopt ffj miljoen. De middelen tot dekking der staats uitgaven wordenmet inbegrip eener indische bijdrage van 10,142,277, eene bijdrage van 4 miljoen uit het koloniaal batig slot van 1871 en toevoeging van f 500,000 uit het fonds der koopprijzen van domeinen, geraamd op f 102,686,615, zoodat op de begrooting een tekort bestaat van ongeveer miljoen, tot dekking waarvan, des noodig, de uitgifte van schatkistbiljetten wordt voorgesteld. Benoemingen enz. Jr. mr. O. TP. JBerg v. Middelburgh isop zijn verzoek, eervol teruggeroepen als gezant bij het Hof van Rusland en gesteld op non-aetiviteitbuiten be zwaar van 's Rijks schatkist. Z. M. heeft aan den luit.-genl. Jv. Smeten eervol ontslag verleend uit de militaire dienstonder dankbetuiging van de op nieuw bewezen vele en gewichtige diensten, en hem wnkio,. <™=teld in het genot van het vroeger verleende ijs. Den 29 is de hoogere burgerschool te Al- 17 leerlingen geopend. !Gen. De gemeenteraad van Harlingen heeft be- r f 100,000 aandeelen te nemen iu de spoorweg- jen-Salzbergenwaarvoor door de heeren Kaptijn oorloopige concessie is verkregen. jke Zaken. Wegens den benarden toestand der ■n de lierv. gemeente te Harlingen, hebben kerk- notabelen hunne betrekkingen nedergelegden de kerk een jaarlijksch inkomen van f 450 ver- rdien 85 zitpiaat.sen zijn opgezegd door de mo- wijl men 3 orthodoxe predikanten heeft, beroepen. Op de binnenmuren der berv. kerk te Dinxt.erloo, uw gewit zouden wordenzijnbij het ontdoen rop zijnde kalklaag, prachtige muurschilderingen ien tijd te voorschijn gekomen. Het, 5e. nederlaudsohe turnfeest is den 27 te gevierd onder toevloed van duizenden toeschouwers, kinderen zongen het welkomstlied. Aan het feest enomen door 4 vereenigingen van Amsterdam, erdam, 1 van Antwerpen, Brussel, Goes, Zaandam, Itrecht en den Haag. De oefeningen werden n door een optocht door de stad en besloten door 1 in het hotel- Ley graa ff. schappij „Apollo" te Amsterdamopgericht ten i oude en hulpbehoevende tooneelkunstenaars en weezen van acteursheeft den 30 haar 25jarig ierd met eene matinee vocale et instrumentale in feestrede door mr. R. B. Benjamins en 's avonds stelling in den stads-schouwburg. •oonstelling van zaanlandsche oudheden en merk- ;n, den 30 Sept. gesloten, is bezocht door 22829, egrip der geabonneerden en van 387 verpleegden ndoor 24229 personen. Het niet onaanzienlijk sr entreegelden zal worden besteed tot hetstiek- n zaanlandseh muzeüm van oudheden en merk- m te Zaandam. I)e gemeenteraad van Woerden heeft met alg. 1 beschikt op een adres van den kerkeraad der nte., de afschaffing der kermis verzoekende. jlaATS-kwestie te Strijp. Naar het gevoelen sie uit de Ged. Staten van Noordbrabantdie ek heeft ingesteldzou de administratieve macht 1 zijn om in deze zaak eene beslissing t.e nemen, ene uitspraak van den burgerlijken rechter het ien beslechten. koop. Den 26 zijn te Rotterdam verkocht 713 oggemaakte landen in den polder „Prins Alexan- eine plassen in Schieland) beoosten Rotterdam >47. In de 3 vorige veilingen werden verkocht :rs voor f 1,502,149. Nog 115 bunders zullen jende veiling verkocht worden. In den nacht van 2728 Sept. is te Limmen Verbrand van den bejaarden geneesheer TPelboren, aar half gekleed uit het brandende huis heeft ien. en. Den 28 werd aan de station van den Oos- te Amsterdam een ter verzending aangeboden waarde van f 2000 vermist. De stationschef, loor de policievond het spoedig terug bij een duitscher, die het tussehen zijn goed verbor- in verzekerde bewaring gesteld is. I, 23 September 1874. Heden heeft, in tegen- van de polderbesturen van Geestmerambacht en Molengeersen) en den Ring, de proefinaling 1 van het nieuwe stoomgemaal, onder de gemeente mde staande. Dit gemaal, dat uit drie stoom- ,wee zware stoomwerktuigen bestaat, heeft twee gezamenlijk eene hoeveelheid van 250 kub. meters linuut verzetten. De machines en ketelswelke H. TPC. en A'. de TT it, ingenieurs te Amsterdam, werkten met den besten uitslag en tot groote 1 van de genoemde besturen. Het ontwerp van gemaal werd eveneens door bovengenoemde in- naakt. prijs van het vleesch tegenwoordig zoo in de dt besproken acht de ondergeteekende zich ver begunstigers eenigszins op de hoogte te brengen. ;onden stuk in de A.lkm. Courant van 20 Sept. j.L, l, behoefde niet zoo direct weersproken te wor- lat volstrekt geene beredeneerde opgaaf was. De schrijver van dat stuk is echter nu zoo beleefd ge weest eene gespecificeerde opgaaf te leverenen omdat daaruit blijkt, dat die mijnheer niet op de hoogte van het slagersvak isben ik zoo vrijaanmerking daarop te maken. De koe van A weegt aan vier voeten 770 halve kilo's, A. schijnt niet op de hoogte te zijn, dat, wanneer dat vleesch zoo als het behoort verkocht wordt, men dan ten minste 70 halve kilo's te kort komt, en dit, is toch zoo; tot bewijs voer ik aan dat ik het vleesch bij de voet altijd 10 cents per kilo minder wil gevenneemt men dit nu in aan merking dan sluit de opgaaf van A. niet met een batig saldo van f 42,25, maar van 14 per koe. Nu moet niet worden vergetendat men eerst van dat beest 28 Was ting moet betalenen daar de huid plus minus 15 op brengt, wordt het batig saldo I. Nu geef ik nog lang niet gewonnendat eene koe welke aas vier voetpn. weegt De lieer Berger, de bonapartistische candidaat in Maine en Loireheeft, zich teruggetrokkeneensdeels om zich aan geen tweede nederlaag bloot te stellen en anderdeels om het gouvernement in eene moeilijke positie te plaatsennit weerwraak over de scherpe veroordeeling van zijn kiezers- manifest door den minister de Chabaud-Latour iii de bijeen komst der Permanente Commissie. Die minister hadop de klacht van den heer Picarddat de bonapartistische candi- daien in hunne manifesten de vraag van het Keizerrijk stel den gezegddat hij het buitensporig manifest van den heer Berger zeker gerechtelijk vervolgen zou iudieu het een ge woon couranten-artikel was. De heer Berger wijt aan het, door het comité voor de candidal uur van den heer Bruas alom bekend gemaakt, oordeel des ministers het mislukken zijner candidatuur, en heeft den minister geschreven dat lnj ht m gelegenheid tot vervolging wil geven door zijn manifest in le Nouvelliste d'Angers te plaatsen, ouder verklaring, dat hij zijne daarin voorkomende staatkundige geloofsbelijdenis in allen deele handhaaft, ofschoon nu niet meer door het schild zijner candidatuur gedekt wordende. De kiezers van het dep1, der Monden van de Rhone zijn insgelijks tegen 4 Oct. opgeroepen om den (ontbonden) Alg. Raad van dat gewest niet voor een derde gedeelte maar geheel te vernieuwen. Het rechtsgeding te Grasse is den 17 afgeloopen. 4 Der 9 beschuldigden, de buiten het bereik der justitie zijnde neef van mevr. Bazaine, de lieer de Ruil, de luitenant-ko lonel Villettede met de sluiting der vertrekken van den gevangene belaste bewaarder Plantier en de gewezen^ kapi tein Boineau zijn schuldig verklaard aan mèdepliebtigbeid aan de ontvluchting of aan plichtverzuimen veroordeeld tot gevangenisstraffende eerste 3 van 6de laatstge noemde van 2 maanden. De directeur der gevangenis, de heer Marcliide 3 overige beschuldigde bewakers en de bediende Barreau zijn vrijgesproken. De heer Marchi betwijfelde dat dc ontvluchting langs het touw zou hebben plaats gehad; Bazaine was daartoe te zwaarlijvig en te be daagd en de medeplichtigedie hem daarbij bad moeten bijstaanzou niet in de gevangenis kunnen teruggekeerd zijn zonder gezien te worden. Hij achtte Plantier, den eenigen der bewaardersdie niet door hem zeiven gekozen maar hem door de administratie toegevoegd was alleszins in staat om de hand tot eene ontvluchting te leenen. Genoemde directeur verklaardedat Bazaine hem op zijn eerewoord beloofd had geene pogingen tot ontvluchting te zullen aanwendenen dat Killette eveneens beloofd had niet tot zuike pogingen behulpzaam te zullen zijn. De kolonel Pillette is elke medeplichtigheid ten stelligste blij ven ontkennen. De gewezen minister van het Keizerrijk Cl. Buvemois en zijne medebestuurders van het Spaansche Grondcrediet zijn als beschuldigd van afzetterij in die betrekking, naar de cor- reetioneele rechtbank verwezen. In zijne toespraakte Amiens tot den maarschalk-Presi dent gehoudenheeft de voorziiter van het hof van appèl de meening ontwikkelddat Frankrijk zich voor alle over haasting met opzicht tot de keuze zijner definitieve instel lingen behoort te hoeden. De maarschalk heeft den prefect Pougnyter belooning zijner militaire en administratieve dienstenen voorts den bisschop Bataille en den maire Bevailly eigenhandig gedecoreerd, 500 maires en 700 onder wijzers op zijne receptie ontvangenen is den 16, 's namid dags naar Péronne vertrokken waar hij hartelijk ontvan gen werd. Den adj unct-maire Marchandisedie bij de dap pere verdediging der stad in 1870 voorging en gekwetst werdschonk hij bet Legioen van Eer. Den 17 en 18 woonde bijop het kasteel van Marteville vernachtende de groote manoeuvres van het tweede legercorps in bet kamp bij Buire bij. 's Avonds van den 18 is cle maarschalk te S. Quentitt aangekomen en daar met geestdrift en met de kreten „leve Mac Mahon Leve de republiek!" begroet. De maire verklaardedat de arbeidende klassen van de Nat.Vergadering de bevestiging en ontwikkeling der tegen woordige instellingen verwachten. Alle goede burgers zou den den maarschalk hunne ondersteuning schenken. De re- publikeinsche Afgevaardigde Henri Martin sprak in gelijken zin. Te 6 uren is de President naar Parijs teruggekeerd ..en aldaar te 9, ureu aangekomen. De aeronaut Buruof heeft, alvorens den 14 in het londen- sche Sydenham-Palace op te stijgen, den 13 met zijne echt genoot een uitstap naar Calaiszijn gewone verblijfplaats gemaakt, waar zij door salvo's uit het geschut en duizen den toeschouwers begroetnaar het raadhuis geleid en al daar gecomplimenteerdmet, bloemen bestrooid en onthaald zijn. De inschrijving ten hunnen behoeve was reeds tot 11000 fr. gestegeu. De maire van Kamerijkde heer Pursy, is door den pre fect van het dep', van het Noorden bn. Leguay, genoodzaakt geworden te kiezen tussehen zijne betrekking en de hem door de vereenigde repuhlikeinsche eomité's aangeboden can didatuur voor de Nat. Vergadering. De prefect noemde die eomité's vijandig aan het gouvernement. De heer Parsy heeft daarop zijne betrekking nedergelegd, en zijn adjunct Dutemple heeft dit voorbeeld gevolgd. De repu'blikeinsche bladen vragenhoe de handelwijze van den prefect is over een te brengen met bet door den maarschalk-President te Rijssel op de „gematigde mannen van alle partijen" gedaan beroep. Van de gearresteerden ter zake der in 1870 te Marseille gedane willekeurige inhechtenisnemingen zijn weder een vijf tal buiten vervolging gesteldwaaronder de eenige weken geleden, op last van den militairen commandant der Monden van de Rhóne genl. Espivent de la FiUeboisnet, gevankelijk van Bordeaux naar Marseille overgebrachte radicale publicist Gustave haquet. De te Parijs zetelende tweede krijgsraad heeft, bij ver stek wegens verstandhouding met den vijand en spionnee- ring in tijd van oorlogter dood veroordeeld dendoor- zijne zonderlinge rol te Ivtetz en door zijne overhaaste viucht, toen hij in het proces-Bazaine als getuige moest op treden bekenden Regnier. In de bijeenkomst der Permanente Commissie, op den 17, is de regeering inzonderheid geïnterpelleerd over de in den laatsten tijd genomen maatregeien van repressie tegen de dagbladpersdoor den beer firard over liet aan de Bébats gerichte communiqué en de opheffing van een blad uit bet dep', der Vogeesendoor den beer Picard op nieuw over de opheffing van l'Union libérale et démocratique van Ver sailles door den heer d'Aboville over de schorsing van l' Universdoor hem eene believing van het buitenland ge noemd. De minister Becazes zeide dat bij liet voorgeval lene met dat blad betreurdemaar niet anders had kunnen handelen. De spaansche ambassadeur had-het gerechtelijk willen vervolgen, maar de wet van 1819 liet dit niet toe, omdat het spaansche gouvernement op dat oogenblik niet erkend was, zoodat men wel genoodzaakt was geweestden administratieven weg in te slaan. U'S S - S 11«4V 8 Oostenrijk. De Landdagen zijn den 15 geopend. In den bokeemschen verschenen 7 czechische Afgevaardigden en dienden eene verklaring in, volgens welke zij vasthouden aan het bokeemscke staatsrechtmaar overtuigd zijudat alleen door de samenwerking van alle liberale elementen eene duurzame volksvrijheid kan verkregen worden. In den Landdag te Innsprüek zijn de nationaal-liberale Afge vaardigden van W aalsck-Tyroi en in den Landdag te Czer- nowilz de Afgevaardigdendie groote grondeigenaren zijn niet verschenen. De Keizer heeft aan de 2 aanvoerders der oostenrijksehe noordpool-expeditiede luitenants 'Payer en IPeypreektals „hulde aan hunne met toewijding en opoffering onder de grootste gevaren met zeldzame geest- en veerkracht iu het belang der wetenschap bewezen diensten" het ridderkruis der Leopolds-orde verleend.. Hongarije. Den 19 is te Pesth onder voorzitterschap des Keizers een gemeenschappelijke ministerraad gehouden ter behandeling van het voorstel van het oostenrijksehe ka binet om het met 1 Oet. '73, op verzoek en in het belang van Hongarije, voor één jaar geschorste invoerrecht op de granen voor goed op te heffenter behoud van het door de schorsing ontstane levendige handelsverkeer met Rusland. De hongaarseke ministers verklaarden, dat het kongaarsehe Parlement zijne toestemming tot de opheffing niet verleenen zou, en dat het in het belang van bet verwerven van con-

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 5