No. 40. Zesenzeventigste Jaargang. 1874 A ZONDAG C TO BE R. X $5cbccltc ëüUcfcclijfiacïtc fieHcfrlctt Duffschiaml. ^Vaïakï-yjk. €ke*oo£ iSifiUlHBiiJe eaa SerI<&mL Jugczoubcn ^(nklicn. I k .1 0 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0 .Si franco per post f afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. lAt De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. "l^RÏÏEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 11 van het reglement betreffende de kamers van koophandel en fabrieken, vastgesteld bij k.k. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142) ter kennis van de belanghebbenden dat op Donderdag 12 November 1874 des morgens van 10 tot 1 ureten raadkuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vier leien voor de kamer van koop handel en fabrieken alhier, in vervanging van hen, die met ult°. December e.k. periodiek moeten aftredenterwijl de vastgestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden ter ge meente secretarie, van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure, ter inzage voor de belanghebbenden is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Allernaar, A. MACLAINE PONT. 1 October 1874. Be Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat blijkens ont vangen kennisgeving Bestuurders-Collatoren van bet HouckamaAeen te Bolsward voornemens zijn een deel der inkomsten des leens te begeven aan een bekwamen scholier uit het geslacht van den stichter in den loop der maand November 1874 en dat be.anghehbenden ter mededinging zich zullen moeten aangeven bij den heer M. E. van der MEULEN te Bolsward vóór 1 November a.s. Burgemeester en IV ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 October 1874. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Sollicitanten naar de betrekking van helpster bij het on derwijs in vrouwelijke handwerken aan de openbare tusschen- school, waaraan eene jaarwedde van 30,verbonden is, worden verzocht zich vóór 12 October 1874 aanteinelden ter gemeente-secretarie. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 5 tot Za terdag 10 October 1874, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 urenin haar gewoon locaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste han delsartikelen gedurende de maanden Juni en Juli 1874. 2. Verzameling van consulaire en andere berichten en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1874, 5 en 6. 3. Jaarliiksch verslag van de kamer van koophandel te Hannover over 1873. 4. Verslag van den staat der nederlandsche zeevisscherijen over 1873. 5. Statistiek van den handel en de scheepvaart van het Ko ningrijk der Nederlanden. In-, uit- eu doorvoer. Handel met de verschillende Rijken. Scheepvaart. Scheepsbouw. 1847 tot 1873. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 29 September 1874. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. P O S T E R IJ E N. De correspondentie voor Nederlandsch Oost-Indië, te ver zenden per stoomschepen CONRAD en SUMATRA, behoort den 9 en 19 October a.s., uiterlijk te 5 uren des avonds, ter post bezorgd te zijn. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar. GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand September 1874. C. Seba, M. Bert, Anna Sombeek, Amsterdam; Tomson, Voorburg; C. Zomerdijk, Zuidsehermer; Mijboom, de Vaart. POLITIE. Ter terugbekommg aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene als: een weekblad London News een sleutel; een paar kinderkousjes; een kinderschoentje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een pa- rapluie en een kerkboek. De Keizer heeft den chef der Admiraliteit, genl. v. Stosch. schriftelijk zijne tevredenheid betuigd over de gunstige en snelle ontwikkeling der strijdkrachten ter zeewaarvan Z. M. zich bij zijn jongste bezoek te Kiel overtuigd heeft. De genl. is bij deze gelegenheid a la suite van het zee-bataljon geplaatst, en eene nieuwe versterking op den Jagers berg zal naar hem „Eort-Stosch" genoemd worden. De nieuwe gouden 10- en 20 markstukken verdwijnen zoodra zij in het verkeer komen in den smeltkroes. Naar Engeland wordt eene belangrijke hoeveelheid uitgevoerd. Pruisen. De oud-catholieke bisschop Reinkens heeft aan den franschen sub-diaken Marsanche, die tot pastoor eener gemeente in het zwitsersche kanton Bern benoemd zal wor den de diakonaats- en priesterwijding verleend. De bisschop van Paderborn heeft de uitnoodiging van den opperpresident van Westfalen, om, ter vermijding van een proces tot afzetting, zijn ambt vrijwillig neder te leggen, met eene stellige weigering beantwoord. De jury te Koningsbergen heeft, wegens deelneming aan de ongeregeldheden te Quednau ter zake van de invoering der kreitswet, 20 personen veroordeeld tot 2 a 5 jaren tucht huisstraf en verlies der burgerlijke rechten, en Hi tot 4 a 36 maanden gevangenisstraf. Eén beschuldigde is vrijgesproken. Te Breslau is voor de eerste nmal een menschenlijk ver brand en wel dat eener in het hospitaal gestorven oude vrouw. Dn proefneming gelukte zeer goed, hoewel de ver branding niet geschiedde in een z.g. Siemensche oven, maar in een retort der gasfabriek. De policie te Frankfort heeft den 28 huiszoeking gedaan bij een 40tal leden der sociaal-democratische partij en der Algemeene Duitscke Arbeiders-vereeniging. Ook de localen der Vereeniging zijn onderzocht. Er zijn papieren in beslag genomen. De door de aanvoerders der deensche partij te Hadersleben bijeengeroepen volksbijeenkomst, waarin over de noord-slees- wijksche kwestie van gedachten gewisseld zou wordenis dadelijk na hare opening, door den voorzitter gesloten ge worden. De meerderheid der aanwezigendie uit duitsehers bestondheeft daarop eene nieuwe bijeenkomst gevormd waarin besloten is, den Keizer een adres van dankbetuiging te zenden wegens de krachtdadige handelwijze zijner regee ring ten opzichte der deensche rustverstoorders. De evangelische domprediker Lange te Halberstadt beeft zijne gemeente van den kansel aanbevolen om voor „de geweld dadig behandelde catholieke bisschoppen" te bidden. Baden, üe Keizerin van Duitsehland heeft den 30 te Baden-Baden lmren 63'n verjaardag gevierd De Keizer was daartoe van Berljjn overgekomen. In den avond van den 29 zijn in het dorp Arg'enteau, ter gelegenheid van een met, de kermis gegeven muziekfeest, 29' personen, meerendeels jonge meisjes, in de Maas geraakt, doordien eene over eenige schuitjes bevestigde planken vloer bezweek, met het gevolgdat 8 meisjes en een knaap van 8 jaren zijn verdronken. De rechtbank te Périgueux heeft de bij de volksbeweging op den jongsten verjaardag der September-omwenteling al daar in hechtenis genomen personen tot gevangenisstraffen van 14 dagen tot 2 jaren veroordeeld. Het besluit der rechtbank, om de mededeeting def debatten door de dagbla den te verbiedenis door den radicalen advocaat Mie zoo heftig en scherp gegisptdat de rechtbank hem voor 3 maanden geschorst heeft. L'Univers is den 23 weder verschenen. „De staat van beleg schrijft de heer Veuillot doet wat hij wil, wan neer hij wil en zooals hij wilAls particulieren is liet voor onze eer genoegbinnen 6 maanden 2 malen getroffen te zijn door een gezagdat noch overweegtnoch luistert en dat zijne justitiabelen tot misdaden aanrekent.de vrijheden, welke liet zich tegenover hetzelve veroorlooftOm kort te gaanhet zal ons aangenaam zijn te zijn gekomen aan het einde van het septennaatwanneer wij ons oordeel niet meer zullen behoeven te zeggen noch over de mannen, noch over de maatregelendie eigen zijn aan dat regime." Naar men wil, zou de markies de Noailles er in geslaagd zijn, de regeering te overtuigen, dat uit de voor de italiaan- seke regeering krenkende tegenwoordigheid der Orénoque te Civita-Vecchiavroeg of laat ernstige moeilijkheden kunnen ontstaan; en zon de hertog Decazes, ten einde in deze een middenweg in te slaan en het vaartuig niet terstond te doen vertrekken hetzelve ter beschikking stellen van den gezant bij het Vaticaan. De heer de Gorcelle zou gelast zijnden H. Vader op deze gebeurlijkheid voor te bereiden en hem Ie doen opmerken dat overwegende staatkundige redenen de regeering noodzaken dus te handelen. De verkoop van de Nouvelliste d'Angers op den openbaren weg is weder vrijgesteld. Dit imperialistische blad, dat aan vankelijk de candidatuur van den heer Berger in Maine- en - Loire bepleitteondersteundenadat deze candidaat, zich voor de herstemming teruggetrokken haddie van den regeeringsgezinden candidaat Bruas. La République Frangaise maakt een langen brief van den heer Gambetta openbaar, waarin er nadrukkelijk op wordt aangedrongen om aan de verkiezingen voor de Alg. Raden een staatkundig karakter te geven. In liet departement der Eure wordt de herkiezing van den minister de Broglie be streden; de heer Janvier de la Motte is tegen over hem candidaat gesteld. De heer Thiers is den 25 te Vizelle, waar hij den heer Casimir-Périer kwam bezoekenmet overgroote geestdrift ontvangen. De maire dankte hem voor het verhaasten van de bevrijding van Erankrijks grondgebied en hiervoor, dat hij alles gedaan heeft om de republiek te stichtenhet eenige bewindhetwelk de natie verlangt. De lieer Thiers antwoordde: „Ja, met mijn vriend Lasimir Périer zullen wij de republiek stichten." Den 27 heeft hij eene deputatie van ongeveer 40 aanzienlijke inwoners van Grenoble ont vangen, die hem kwamen begroeten, eu zeer openhartig met die bezoekers over zijne staatkunde gesproken. Hij vatte die te zamen in deze woorden „Laat ons, omdat de monarchie onmogelijk is, de republiek stichten, en laat ons dit doen eerlijk en oprecht." De orleanisten ondersteunen in Pas de Calais de candidatuur voor de Nat. Vergadering van den heer Delisse Engrand maire van Betliunebonapartistdewijl hij zich verbonden heeft tot 1880 hot gezag van den maarschalk Mac Mahon Ie eerbiedigen. Le Pays zegt naar aanleiding daarvan „Uitmuntend; wij zijn op het punt om het eens te worden; het septennaat is de natuurlijke inleiding van het keizerrijk; daarom steunen wij liet dan opk; en wij hebben geen haast; want de monarchisten doen hunne zaken goed vermits zij het koningschap en de republiek van het tooneel gedrongen hebben." De kamer van koophandel te Manchester heeft geweigerd, zich te laten vertegenwoordigen op het internalionale congres voor de nummering der garens. Ook de regeering heeft zich van medewerking onthouden, omdat zij de macht niet heeft, de fabrikanten tot het gebruik van het metrieke stelsel van maten en gewichten te verplichten. In de haven van Hull is den 20 te water gelaten het stoomschip Bessemer, gebouwd volgens het plan van den heer Bessemer, ten doel hebbende de bewegingen van het schip te neutraliseeren door middel eener in evenwicht hangende kajuit. Het vaartuig is op de waterlijn 350 voeten laug, en wordt in beweging gebracht door 2 paren raderen; de han gende salon is 70 voeten lang, 35 breed en 20 hoog. De prins v. Wales heeft het grootmeesterschap der engel- sche vrijmetselarij aangenomen. De Globe behelst de briefwisseling tussehen Engeland en Spanje over bet onderzoek, door spaansche ambtenaren op de spaansche kust aan boord van engelsche koopvaardijsche pen ingesteld. Engeland heeft geene voldoening gevraagd maar de hoop te kennen gegevendat de spaansche ambte naren voortaan omzichtiger zullen zijn. De Keizerin van Oostenrijk, reizende onder den naam van gravin v. Hohenembs, is van haar uitstapje naar verschillende plaatsen in Engeland op het eiland Wight teruggekomen, waar hare zuster, de ex-Koningin van Napels, haar den 28 is komen bezoeken. De hertog v. Edinburgh is den 28 te Liverpool gekomen en aldaar luisterrijk en met geestdrift ontvangen. Na den eersten steen voor eene kunstgalerij een geschenk van den lord-mayor, dat 20000 zal kosten gelegd te hebben, beeft hij op het stadshuis aan een banket van 270 couverts deel genomen. Zijne komst gold ook het leggen van den eersten steen voor een zeemansweeshuis en het bijwonen van een muziekfeest, waarvan hij het eerevoorzitterschap heeftop zich genomen. De Koning heeft zich in den nacht van 2526 Sept. naar het Loo begeven. De Koning heeft voor de hem aangeboden eerewacht te paard van studenten bij zijn bezoek te Leiden bedankt en die der leidsche scherpsckuttersvereeniging aangenomen. Prins Frederilc is den 28 naar zijne goederen in Silezie vertrokken. Verkiezingen. Tot leden der 2P. Kamer zijn verkozen: te Leeuwarden de heer de Roo v. Alderwereltafgetreden lid, met 1000 van de 1609 geldige stemmen {de Bordes'SDU, Vissering 112, v. Panhuys 40 st.), te Tiel jr. U. A. ridder v. Rappard, me' 1238 van de 2275 geldige stemmen {Dijck- meester 1022 st,.). Staten-Generaal. 2e. Kamer. De minister van finhn- ciën heeft ingetrokken het in de vorige zitting onafgedaan gebleven ontwerp tot afschaffing van den zeepaccijnsde minister van binn. zaken dat tot het verleenen van subsidiën voor spoorwegen. Den 28 heelt de Kamer het adres van antwoord op de troonredeniets dan een weerklank van die rede zijnde, met alg. st. aangenomen. De minister van binn. zaken heeft te kennen gegeven dat hijna de afdoening van het booger onderwijs, wijzigingen wenscht voor te stellen in de wet op het lager onderwijs. Zijne overtuiging is niet, dat wijziging der grondwet noodig is, doch wel, dat de openbare school moet zijn bruikbaar en toegankelijk voor allen. De staatsbegrooting voor 1875 is voorgedragen tot, de volgende cijfers: Hoofdstuk I. Huis des Konings 750,000. II. De hooge collegiën van Staat cn liet kabinet des Konings f 598,806. III. Dept. van buit. zakenƒ605,745. IV. Dept. van justitie ƒ3,226,959. V. Dept. van binn. zakenƒ21,081,223,78}. j VI. Dept. van marine/13,044,172,80. VILz. Nationale schuld f 27.163,350,56. V[I/;. Dept. van financiën f 20,366,583,59. VIII. Dept van oorlog 22,036,000. IX. Dept. van koloniën f 1,259,701,30}. X. Onvoorziene uitgaven 50000. Totaal 110,184,541,99, of 9,868,558 meer dan de loopende begroo ting. De verhoogde hoofdstukken zijn: II. met/10,472, III. met f 60,617 IV. met 6600, V. met/ 2,182,676, VI. met 2,078,00, VIIA. met 894,638, VIII. met 4,838,733; IX. is f 290,237 minder, door afvoering van den post van premiën voor den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname en door vermindering der subsidiën aan de koloniën Suri name en Curapao. De verhoogingen spruiten voor een deel voort uit eene verhooging van de traetementen der ambte- naren beneden de f 4000 met ongeveer 10 p.e., voor de lagere traetementen in verhouding meer, voor de hoogere minder f dan dit middencijfersamen beloopende 115,000. Als hoogere of nieuwe uitgaven zijn voorts noodig geachtver- betering van rivieren en waterwegen meer dan in 1874 201,700; onderhoud van zeehavens en zeewerken, idem 63,805verbetering van de haven te Harlingenidem 39,440bijdrage voor de calamiteuse polders in Zeeland, idem J 50,000 onderhoud van wegen en bruggen en van de Zuid-Willemsvaart, idem f 102,690 bijdrage in de kosten van verbetering van den Dommel 10,000; subsidie ingevolge de wet van 4 Juli 1874 voor den spoorweg van Nieuwe- schans naar Ihrhove 233,333,33}; aanleg van Staatsspoor wegen, meer dan in 1874 J 1,500,000; booger onderwijs, meer f 64,245; 's Rijks veeartsenijschool, meer/ 19,450; kunsten en wetenschappen, meer 53,900; aanbouw van eeu ijkkan- toor te Amsterdam 30,000uitbreiding van het personeel en verbetering der tractementen van ambtenaren van het postwezen, den Rijks-telegraaf en bet kadaster 287,750 uitvoering der vestingwet f 4,000,000. De verhoogingen op hoofdstuk III worden veroorzaakt door instelling van bezoldigde consulaten te Rio-Janeiro, Port-Louis, Aden en Bangkok toelaag voor die te Port-Said en Mannheim en verbetering der tractementen van het personeel der gezant schappen te Londen en Washington. Het op hoofdstuk binn. zaken voor de staatsspoorwegen uitgetrokken cijfer beloopt 6} miljoen. De middelen tot dekking der staats uitgaven wordenmet inbegrip eener indische bijdrage van 10,142,277, eene bijdrage van 4 miljoen uit het koloniaal batig slot van 1871 en toevoeging van/ 500,000 uit het fonds der koopprijzen van domeinen, geraamd op 102,636,615, zoodat op de begrooting een tekort bestaat van ongeveer 7} miljoen, tot dekking waarvan, des noodig, de uitgifte van schatkistbiljetten wordt voorgesteld. Benoemingen enz. Jr. mr. O. WJBerg v, Middelburgh isop zijn verzoek, eervol teruggeroepen als gezant bij liet Hof van Rusland en gesteld op non-aetiviteitbuiten be zwaar van 's Rijks schatkist. Z. M. heeft aan den luit.-genl. Jv. Swieten eervol ontslag verleend uit de militaire dienstonder dankbetuiging van de op nieuw bewezen vele en gewichtige diensten, en hem weder gesteld in het genot van het vroeger verleende pensioen. Onderwijs. Den 29 is de hoogere burgerschool te Al melo met 47 leerlingen geopend. Spoorwegen. De gemeenteraad van Harlingen heeft be sloten, voor 100,000 aandeelen te nemen in de spoorweg- lijn Ilarlingen-Salzhergenwaarvoor door de heeren Kaptijn en Gentis voorloopige concessie is verkregen. Kerkelijke Zaken. Wegens den benarden toestand der financiën van de herv. gemeente te Harlingen, hebben kerk voogden en notabelen hunne betrekkingen nedergelegd; en thans heeft de kerk een jaarlijksch inkomen van f 450 ver loren doordien 85 zitplaatsen zijn opgezegd door de mo dernen dewijl men 3 orthodoxe predikanten heeft beroepen. Kunst. Op de binnenmuren der herv. kerk te Dinxterloo, die op nieuw gewit zouden wordenzijnbij het ontdoen van de daarop zijnde kalklaag, prachtige muurschilderingen uit den ouden tijd te voorschijn gekomen. Feesten. Het 5e. nederlandsche turnfeest is den 27 te Rotterdam gevierd onder toevloed van duizenden toeschouwers. 800 Schoolkinderen zongen het welkomstlied. Aan het feest werd deelgenomen door 4 vereenigingen van Amsterdam, 3 van Rotterdam, 1 van Antwerpen, Brussel, Goes, Zaandam, Arnhem, Utrecht en den Haag. De oefeningen werden voorafgegaan door een optocht door de stad en besloten door een maaltijd in het hotel-Leygraaff. De Maatschappij „Apollo" te Amsterdamopgericht ten behoeve van oude en hulpbehoevende tooneelkunstenaars en weduwen en weezen van acteursheeft den 30 haar 25jarig bestaan gevierd met eene matinee vocale et instrumentale in de Parkzaalfeestrede door mr. R. B. Benjamins en 's avonds tooneelvoorstelling in den stads-schouwburg. De Tentoonstelling van zaanlandsche oudheden en merk waardigheden, den 30 Sept. gesloten, is bezocht door 22829, of met inbegrip der geabonneerden en van 387 verpleegden in gestichtendoor 24229 personen. Het niet onaanzienlijk overschot der entreegelden zal worden besteed tot het stich ten van een zaanlandsch muzeüm van oudheden en merk waardigheden te Zaandam. Kermis. De gemeenteraad van Woerden heeft met alg. st. afwijzend beschikt op een adres van den kerkeraad der herv. gemeente, de afschaffing der kermis verzoekende. Begraaïplaats-kwestie te Strijp. Naar het gevoelen der commissie uit de Ged. Staten van Noordbrabant, die een onderzoek heeft ingesteld zou de administratieve macht niet bevoegd zijn om in deze zaak eene beslissing te nemen, en alleen eene uitspraak van den burgerlijken rechter het geschil kunnen beslechten. Landverkoop. Den 26 zijn te Rotterdam verkocht 713 bunders drooggemaakte landen in den polder „Prins Alexan der" (de kleine plassen in Schieland) beoosten Rotterdam voor 7.21,347. In de 3 vorige veilingen werden verkocht 1837 bunders voor 1,502,149. Nog 115 bunders zullen in eene volgende veiling verkocht worden. Rampen. In den naeht van 2728 Sept. is te Limmen de woning verbrand van deu bejaarden geneesheer IVelboren, die zieb maar half gekleed nit het brandende huis heeft kunnen redden. Misdrijven. Den 28 werd aan de station van den Oos terspoorweg te Amsterdam een ter verzending aangeboden pakket, ter waarde van 2000vermist. De stationschef, bijgestaan door de policievond het spoedig terug bij een arbeider, een duitscher, die het tussehen zijn goed verhor- gen had en in verzekerde bewaring gesteld is. Otidcarspel, 23 September 1874. Heden heeft, in tegen woordigheid van de polderbesturen van Geestmeramb&cht (Oosterdijk en Molengeersen) en den Ring, de proefinaling plaats gehad van het nieuwe stoomgemaal, onder de gemeente Zuidseharwoude staande. Dit gemaal, dat uit drie stoom ketels en twee zware stoomwerktuigen bestaat, heeft twee vijzels, die gezamenlijk eene hoeveelheid van 250 kub. meters water per minuut verzetten. De machines en ketelswelke door de H.H. IV. C. en K. de 11' it, ingenieurs te Amsterdam, zijn geleverd, werkten met den besten uitslag en tot groote tevredenheid van de genoemde besturen. Het ontwerp van liet geheele gemaal word eveneens door bovengenoemde in genieurs gemaakt. Daar de prijs van het vleeseh tegenwoordig zoo in de courant wordt besproken acht de ondergeteekende zich ver plicht zijne begunstigers eenigszins op de hoogte te brengen. Een ingezonden stuk in de Allcm. Courant van 20 Sept. j-I-, geteekend A, behoefde niet zoo direct weersproken te wor den daar dat volstrekt geene beredeneerde opgaaf was. De schrijver van dat stuk is echter nu zoo beleefd ge weest eene gespecificeerde opgaaf te leverenen omdat daaruit blijkt, dat die mijnheer niet op de hoogte van het slagersvak isben ik zoo vrijaanmerking daarop te maken. De koe van A weegt aan vier voeten 770 halve kilo's, A. schijnt niet op de hoogte te zijndat wanneer dat vleeseh zoo als het behoort verkocht wordtmen dan ten minste70 halve kilo's te kort komt, en dit is toch zoo; tot bewijs voer ik aandat ik het vleeseh bij de voet altijd 10 cents per kilo minder wil gevenneemt men dit nu in aan merkingdan sluit de opgaaf van A. niet met een batig saldo van 42,25, maar van 14 per koe. Nu moet niet worden vergeten, dat men eerst van dat beest 28 belas ting moet betalen, en daar de huid plus minus ƒ15 op brengt, wordt het batig saldo 1. Nu geef ik nog lang niet gewonnendat eene koewelke aag vier voe(pn weegt

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1