No. 41. Zesenzeventigste Jaargang. ZONDAG 11 OCTOBER. rkooping, 1874. IIllfflillffllli ©ffictccl (*5cbccltc Zwitserland. 3 en 8 0< Italic. &panfc. Wereenigde Malrn. HENDRIK A COSTER. P. KLUITMAN, Utrecht8 dee BRUGGE. A 11 S C c A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal 0,6&, franco per post f O,SO afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat blijkens ont vangen kennisgeving Bestuurders-Collntoren van het Houckama-\een te Bolsward voornemens zijn een deel der inkomsten des leens te begeven aan een bekwamen scholier uit het geslacht van den stichter in den loop der maand November 1874 en dat belanghebbenden ter mededinging zich zullen moeten aangeven bij den heer M. E. van dek MEULEN te Bolsward vóór 1 November a.s. Burgemeester Alkmaar, A. M 1 October 1874. NUHC door hongerlijden en pestziekte. Weinigen waren er echter die voor aller vrijheid den strijd aanvaarddenen de meesten streden alleen voor hunne vrijheidmaar dit is de zegen van de verkondiging van het vrijheidsbeginsel, dat het den kamp voor eigen vrijheidmet meer of minder strenge uitsluiting van die van anderenslechts zoolang gedoogt, als die eigen vrijheid nog niet volkomen buiten alle gevaar wordt geacht. Eu dit is niet zoo spoedig het geval. Onze voorouders heb ben er tachtig jaren voor moeten vechtenen dan is het te begrijpendat de belijders van die godsdienstwaarvan de onderdrukking den strijd noodzakelijk had gemaakt, een zoo duur gekocht kleinood met groot wantrouwen bewaakten, vol achterdocht jegens allen die niet zoo ijverig hadden mee gestreden en bii den opstand tegen den wettigen graaf ook Amsterdam 10 October. Nederl. C. N.Sck.2jpct. dito dito 3 n dito dito 4 Spanje, Obligat. 3 n dito Binnenl. 3 u Portugal 1853 3 Rust. 1798-1816 5 Oblig.-leen. 1864 5 dito 1866 5 Aand.Z.Rs. 1864 5 dito dito 1866 5 Oostenr. Obl. inp. 5 dito in Zilver 5 60± 72 95! H'x 12 i 45i 102 101 J. 101J 282| 62 65» N. Amerika 1882 6 pct.i 97 100i 6 dito 1885 6 Brazil. Obl. 1865 5 954 MexicoGdA. 1851 3 Maatsch.expl. Staats-sp.108 Gr. Russ. Sp.-M. 5 pet. 243 Russ.Sp.wJelez" 5 235 Aand. Balt.-Spoorweg Il27 Ulin.Cent.-Spw. Mts. Ct.v. Aand. Chicago N. West Cert, f 48! St. Paul Pacifies Spoorw.Obl. 2eS. 7 pet.' 15 »T1T>TJf.Jl fi i <7 A i Bevallen van een Zoon KAATJE POTII, echt genoot van A. J. A. JaLINK. Alkmaar8 October. Bevallen van eene Dochter H. G. van der BIJL, geb. van BEEK. Alkmaar9 October 1874. Heden overleedin den ouderdom van 59 jaren en 4 maanden, na eene ongesteldheid van slechts 3 dagenmijn geliefde echtgenootde Heer JOHs. VERMEER. G. de BOER, Alkmaar. 4 October 1874. Wed. JOH. VERMEER. i op deuzelfden BURGEMEESTER en WETHO brengennaar aanleiding van ai betreffende de kamers van koophanc bij k.k. besluit van 9 November 1 ter kennis van de belanghebbende) dat op Donderdag1 12 Novembe 10 tot 1 ureten raadhuize dezi zal pkats hebben van vier leden handel en fabrieken alhier, in ver uit0. December e.k. periodiek m billet), alsmede de verkiezing to ontstaan door het overlijden van c dende met het einde van 1876 (j de vastgestelde lijst van kiesger gemeente secretarie, van des mor 2 ureter inzage voor de belang Burgemeester AlkmaarA. M 7 October 1874. j NUHOl Sollicitanten naar de betrekkin derwijs in vrouwelijke handwerken school, waaraan eene jaarwedde worden verzocht zich vóór 12 Oetc gemeente-secretarie. VERGADERING van den R. MAAR, op Woensdag, 14 Oc ten 1 ure. A amens den P NUHOl P O L I T Ter terugbekommg aan het con handen het navolgende gevonder een sleuteltje. Verder zijn aldaa omtrent een anker bessensapeet regenjas. De Oetobermaand heeft twee reeds als kind met onderscheid! als onvergetelijke dagen beschouw en van Leidens ontzet. Ook d Alkmaar op de beseheiden, huise terugkeerenden feestdagte Leid luister die aan een eeuwfeest p elkander volgende dagen passen inderdaad in éénen adem genoem zet vult Alkinaars overwinning a maakt haar vruchtbaar, rijk in g zaak. Leiden werd reeds bedreig nen de muren van Alkmaar b. September, waarin Alkmaars burj van de wallen terugdreef, joeg Zuid-Holland hem uit Warmond bevrijding was het sein voor L( plaatsen streed men voor dezelf Oranjedie over beide steden w Kennemerland schrijft, roemt hij 's heelen Lands vrijheid hingf sloten veste in Rijnland beveelt en spaarzaamheidter wille van aan heel Hollands heil hing. In zwaard, in Leiden door lijden, c gerdood. „Daar hield de genius schrijft Motley van Alkmaar, ei de victoriemaar de feestredena recht zeggen „Hier moest besli Alkmaar begonnen, ook te Alkmaar Waarvoor streed men? Op zijn noc het juiste antwoord gegeven Haec libe voor de vrijheid." Geen opschrift kon ge de Leidsche Magistraat„de humeuren nendedat zy namelyk niet allen Gereformeerd waren, maar dat er ook waren die een ander gevoelen hadden de een Papistischde ander Luterschde derde en meeste part van Mennoos gevoelen en dat er ook goede onpartydige lieden onder waren." Het is bekenddat niet allen met die leuze tevreden waren. Haec religionis ergo„dit 's voor de gods dienst" moest het wezenmeenden ij veraars onder de Calvi nisten en zij maakten er de overheid een verwijt van dat zij „niet voorder ende alleenlyck op de vleeschelycke vryheydt wilde zien", wat beter „den verckenen zoude passen dan den Christenen." Voor de godsdienst, ook dat opschrift zou goed geklonken hebbenzoo slechts de voorstanders er van onder de godsdienst niet alleen hunne godsdienst hadden wil len verstaan. Zeker was het hun die het Haec libertatis ergo op de noodmunt schreven niet juist om de „vleeschelycke vry heydt" te doen. Die pleegt men althans niet te veroveren De engelsche afgevaardigden ter internationale postconfe- rentie te Bern hebben namens hunne regeering verklaard dat Groot-Brit.tanje tot de post-unie toetreedt. Dat de Ver. Staten van Noord-America tot de unie zullen toetreden is zoo goed als zeker. Den 20 heeft men te Rome, ter plaatse waar 4 jaren ge leden door het italiaansche geschut eene bres geschoten is het volgende opschrift gevonden omgeven van een lauwer krans „Aan het bevrijde Romede stad Triest, die hare bevrijding wacht." De polioie heeft een en ander onmidde- lijk c'oen verwijderen. De overheden in Ravenna zijn er eindelijk in geslaagd, de samenzwering op hot spoor te komen, door welke van 1865 tot 71 dertien personen standen der maatschappij van den magistraat tot den poli cie-agent,, meermalen op helderlichten dag, op de openbare straat, in het gezicht, van het policie-bureau, doodgestoken of geschoten zijn door personen, die gedurende al dien tijd aan den arm van het gerecht ontkwamen. Verdachte personen zaten maanden lang gevangenmaar moesten weder losgelaten worden. In 1873 deed Giovanni Besta, de brpeder vaneen der moordenaars, aan den 'rechter van instructie te Pistoia mededeelingen, waardoor de j usl.it ie met de inrichting van het genootschap en de namen der schuldigen bekend werd, zoodat er zich thans 23 in hechtenis bevinden. Wijlen de heer Ponti te Milaan heeft zijn vermogen van 865,0U0 lires in gelijke gedeelten vermaakt aan de Academiën van Wetenschappen teWeenen, Parijs en Londen (in laatst genoemde stad is geene instelling onder dien naam bekend), tot het uitreiken door elk van 2 jaarlijksche prijzen voor wetenschappelijke onderzoekingen, reizen of ontdekkingen, of anders voor geschriften of vertalingen van wetenschappelij- ken aard. De grenskwestie tusschen Zwitserland en Italië is ten gunste van Italië beslist. De Koning heeft het decreet tot ontbinding der Kamers get.eek end. De vroeger gemelde proviandeerins van Pampelona is ge schied door den genl. Mortonen, ten gevolge eener door den genl. Laserna met. groote bekwaamheid uitgevoerde beweging. Moriones bracht het geheele transport binnen de stadna daags te voren, ten koste van slechts 2 dooder. en 8 gekwet sten de vijandelijke position vermeesterd te hebben. Volgens een carlistisch bericht heeft de brigade-genl. Fe rula, aan het hoofd van navarreesche troepenhet door den genl. Moriones verdedigde dorp Biurrun, tusschen Tafalla en Pampelona, ingenomen en de republikeinsche troepen met een verlies van 80 gevangénen en veel ammunitie verdreven. 2 Paarden waren den genl. Perula in dit gevecht onder het lijf doodgeschoten. De berichtgever der Kölnische Zeitung zegt dat er niets waar is van bet, gevangennemen van 80 manschappen. De carlisten hebben op de spoorweghjn MurciaMadrid 2 stations in de asch gelegd, den telegraaf afgesneden, eenig materieel onbruikbaar gemaakt en 3 losse locomotieven aan een passagierstrein tegemoet gezondenom dezen te laten verongelukken. De genl. Pavia wordt als bevelhebber van het centrum van het Noorderleger tijdelijk vervangen door den genl. Jovellar. De carlistische organen hebben veel ophef gemaakt van een brief, door den Keizer van Rusland aan don Carlos ge zonden, en, in verband met de weigering van Rusland om het gouvernement van Serrano te erkennen, daarop gunstige ver wachtingen voor de zaak van den pretendent gebouwd. Zij deelden echter niet den geheelen brief, maar slechts ge deelten daarvan mede. Het te Parijs verschijnende Memorial Diplomatique zegt thans in staat te zijn om te verklaren, dat- de brief, hoewel in hoffelijke bewoordingen gesteld, noch als eene goedkeuring, noch als eene aanmoediging voor de carlistische beweging kan worden beschouwden dat hij reeds verscheidene dagen vóór de erkenning der madridsckè regeering door de europeesche mogendheden, door bemiddeling van den russischen ambassadeur te Parijs is verzonden. De Deutsche Zeitung zegtdat de duitsche diplomatie het rus- sische kabinet zeer omzichtig om inlichtingen nopens ge noemden brief gevraagd en daarop ten antwoord bekomen heeftdat, liet niets van zoodanigen brief afwistm.n.w. dat die brief eene persoonlijke daad des Keizers is geweest. In behoorende tot de verschillende j goed onderrichte correspondentiën uit Petersburg wordt gemeld dal 's Keizers brief niets meer is geweest dan eene erkenning der ontvangst van een schrijven van don Carlos, die daarin zijnen dank betuigde voor het niet erkennen der regeering van Serrano. Tevens wordt, gemeld dat de door Keizer Aicolaas aan den vader van don Carlos verleende en door Keizer Alexander voortgezette geldelijke ondersteuning niet meer uitgekeerd is, sedert don Alphonsus de spaansche grenzen is overgetrokken. De 2 maanden geleden uitgeschreven buitengewone lichting van 125000 man van 22 tot, 35 jaren heeft een contingent, van omstreeks 75000 man opgeleverd waarvan echter niet meer dan 60000 voor de krijgsdienst bruikbaar zijn De regeering heeft gebrek aan bekwame officieren, daar de hoo- gere standen zich in de laatste jaren van het ieger terutr- getrokken hebben. De carlisten bedreigen de familiën der nieuwe reenden, zoo deze werkelijk in dienst treden met zware straffen. Don Alphonsus, de broeder van don Carlos, heeft, eene belooning van 5 douro's uitgeloofd voor ieder republikeinsch soldaat die gewapend en gekleed tot de carlis- tisclie gelederen overgaat. De earlistiscle hoofdman Cucala en zijn zoon, die hij Onteniente, in de provincie Valencia, duor den renl. Ar- naczcommandant der 1'. divisie van hel eentrumleger, ver slagen zijn zijn door de vlucht te nauwernood aan de hen vervolgende regeeringstroepen ontkomende onder Losano staande henden hebben zich op hunne vlucht uit de provincie Murcia naar de provincie Yaen begeven. De earlistisehe aanvoerder Der ga is gevangen genomen en zijn 14000 man sterk corps is verstrooid. De genl. Pavia heeft, den 19 bij Pobleta eene overwinning met, het centrumsleger behaald, waarbij de carlislen 50 3oo- den en vele gekwetsten verloren. Grooter verlies leden zij hij Carrascal in een gevecht, met den genl. Moriones, aan den weg van Tafalla naar Pampelona. Den 22 en 23 is genoemde genl. aan dien weg weder in gevecht geweest. De eerste dag bleef het onbeslistmaar den tweeden bracht de artillerie der republikeinen zware verliezen toe aan de carlisten van welke 4 bataljons verslagen werden door Moriones die het behaalde voordeel echter niet vervolgde. De carlisten hebben Andone aangevallen omdat men wei gerde geweren aan de niet gewapende manschappen te geven. De tegenover elkander staande troepen in Louisiana hebben eene overeenkomst geteekendmet. het doel om de verkie zingen in November rustig te doen afloopen. Volgens liet departement van landbouwzal de oogst van tarwe nagenoeg gelijk zijn aan dien van 1873; is die van rogge minder gunstig, die van haver goed, en zal de tabak een halven oogst opleveren. GEMEENTERAAD. Zitting van 30 September 1874, No. 14. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 11 leden. Eene vacature. Afwezig de heeren Stuart, Corijn en van den Berg. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en. goedgekeurd. Ziju medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stuksen. 2. Brief van Gedep. Staten ten geleide der goedgekeurde 1°. suppl. gemeentehegrooting. dienst 1S74. 3. Verslag van Curatoren der Latijnsche school over den cursus 187!- Op September 1873 werd de school bezocht doop 12 leerlingen, waaronder 3 nieuwe; een adspirant moest worden afgewezen, Bij het zomerexamen besloten Curatoren een leerling magna cum laude tot de Hoogesohool te bevorderen, onder verpligting tot het voordragen eener door hem zeiven opgestelde Latijnsche declamatie; aan één leerlingdie na afgelegd examen tot student aan het Se minarium der Doopsgeziudeu was toegelaten vergunning te verleenen met, eene declamatie afscheid van de school te ne men 4 leerlingen te bevorderen van de 2' 1ot de 3' klasse; 1 leerling van de 2' afdeeling der 2« klasse tot, de 1° afdee- ling dier klasse en 2 leerlingen van de 1° tot de 2» klasse. Nos. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. 4. Uitnoodiging der besturende Commissie der Vereeni- gin.g ter viering van den gedenkdag van Alkmaar's Ontzet in 1573 tot bijwoning der op 8 October a.s. te houden feestrede. Besloten aan de commissie medetedeelen dat de leden van den Raadvoor zooveel zij daartoe in de gele genheid zijn van hare beleefde uitnoodiging zullen gebruik maken. 5. Verzoek van bewoners van perceelen aan den Kenne- merslraatwegom in het belang der openbare veiligheid dien weg heter te verlichten daar slechts één lantaarn ge plaatst is op den afstand tusschen het door den heer Bijpost bewoonde huis en de brug bij de Vier'Staten. Ter seerotarie gedeponeerd om bij eene eventuele uitbrei ding der straatverlichting in de buitenwijken daarop zooda nig regard te slaan, als de Raad zal vermeenen te behooren. 6. Kennisgeving van besluurders-collatoren van bet Houc- kama-leen te Bolsward, dat- een deel der inkomsten des leens zal worden begeven aan een bekwamen scholier uit het ge slacht, van den stichter in den loop der maand November a.s., daar zij weten of vermoeden dat er in Alkmaar leden van de familie tot, het leen behoorendewoonachtig zijn. Ter zijde gelegd als op ongezegeld papier geschreven. 7. Verzoek van Burg. en Weth. om magtiging lot bet, aankoopen van zes mantels voor de politie-agentendaar de in 1867 verstrekte mantels geheel versleten zijn eene uitgave zullende vorderen van ongeveer 150,waarvoor op den post voor Weeding en uitrusting der politie-agenten op de begrooting voor 1874 geene gelden beschikbaar zijn. Deze buitengewone uitgaaf kan later op de bcgrooting vereffend worden. Dadelijk behandeld en de magtiging verleend. Zijn behandeld de volgende ter lezing gelegen hebbende stukken 8. Verzoek van P. Nieuw/camp om eervol ontslag als 2" hulponderwijzer aan de openbare burgerschool, met ingang van 26 October 1874. 9. Verzoek van G. Pisser om eervol ontslag als 2° hulp onderwijzer aan de openbare burgerschool met ingang van 1 November 1874. Beide verzoeken ingewilligd met ingang van de gevraag- ouderdom van 'HA MARIA ende vier kin- sefi'en. Zij, die d hebben, vol beseffen wat in haar verlie- icht aan allen, lijden hadden ter ztjde ston- k. PASTOOR. gedragen on- vacht, onze veel ;r Mejuffrouw tr K. AKKER- ruim 70 jaren. aller naam, KERMAN Kz. j deze hunnen an van belang- ieniging onder- KAT. KAT— m der Wissel, stelling en deel- rven van mijn' ik ook namens kkingen. RLBERG, ENHUIJSEN. r dankbetuiging i tot bestrijding ;ing van EVA ommen te Rot- ir is opgenomen. de LANGE. g13 October rgens te 11 uren, i eene groote dtelijk geschikt es voormiddags Leguit, aan de Ichermeer, van B4»|tlierg ard en twee ,n de noordzijde meer, gemeente 13 aren en 25 Kerkelijke Ge- wij zijn in meenig opzicht vooruitgegaan, wij zijn een geiux- kig volkgelukkig in 't genot van de weldaden des vredes gelukkig door de zekerheid dat voor onze heiligste rechten trouw wordt gewaakt. Wij zijn een volk nu niet slechts ge lijk voorheen een verbond van dikwijls naijverige gewesten, maar een volk, „een eenig volk van broeders," en in de scha duw van den koninklijken standaard verblijden wij ons in een vrijheid van handel en verkeer, van woord en schrift van denken en gelooven, zoo groot als de Republiek zelfs niet kendezoo groot als nu nog nergensneennergens bestaat." W. v. d. K. (1) Adres aan den heer Alberdingk Thijm, die nog altijd maar niet schijnt te begrijpenwaarom de noordelijke Ne- landen niet tot de gehoorzaamheid onder Albertus en Izabella zijn teruggekeerd. en Helder, Hunne dankbare kinderen, behuwd- 10 October 1874. en kleinkinderen. Ondertrouwd weduwnaar van E. A. van Santen, van en J. M. VAN Oct. 1874. Oterleekerweg n westen de hee- Stammis. 2. Een 11 oonhuis, Erf', Tuin en een halve kavel mede zeer best ll'eilaild, aan de oost zijde der Zuidervaart in de Schermeer, gemeente Akersloot, groot 5 hectaren, 29 aren en 51 cen tiaren belend ten noorden den heer P Binne- wijzenrlten zuiden den heer P. 11. de Jong en ten oosten den heer JJHeinis. Te aanvaarden: het land Kerstijd 1874 en de gebouwen 1 Mei 1875. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van den Notaris J. STIKKEL in de Schermeer.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 5