Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 11 October 1874. Duitschland. IBelgie. Oroot Itrittanje en Ierland. Oostem-ijk-BIongarlje. It (island. Turk r. Zwitserland. Italic. Spanje. Vereenigde Staten. De perzische regeering heeft; van de duitsche 60000 chas- sepot-geweren en sabels aangekochtwelke over Riga naar Perzie zijn verzonden. Alles is afkomstig van het in den duitsch-franschen oorlog buitgemaakt materieel. De commission an den Bondsraad die het ontwerp der nieuwe Bankwethetwelk alle vreemde bankbiljetten wil werenonderzoekenhebben afwijzend geadviseerd op het verzoek der luxemburgsche regeeringom, daar Luxemburg tot het Tolverbond behoortde luxemburgsche bankbiljetten in het Duitsche Rijk toe te laten. De Aordd. Allgem. Zeiiung zegt, dat de geruchten, welke door deensehe en engelsche bladen aangaande het herleven cener zoogenaamde noordsleeswijksche kwestie in omloop ge bracht wordentot de stoutste verzinselen van den tegen- woordigen aan sprookjes zoo rijken tijd behooren, en hunnen oorsprong vinden in de uitzetting van slechts 4 lastige per sonen uit Sleeswijk; geen algemeene, geen principiëele, geen staatkundigemaar een in het belang van rust en orde nood zakelijk geoordeelde maatregel. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekomen tot re geling van den landstorm. Deze zal alleen bij keizerlijk besluit kunnen worden opgeroepende meeste bepalingen voor de landweer gelden ook voor den landstorm die in den regel uit afzonderlijke afdeelingen bestaat, maar des noods ook tot aanvulling der landweer kan dienen. Pruisen. De minister van binn. zaken heeft de Landraden doen aanschrijven om zooveel mogelijk zeiven ter plaatse aan wezig te zijn, waar de inhechtenisnemingen vau geestelijken ongeregeldheden doen vreezen, of anders een voldoend aantal gensdarmes ter beschikking van den burgemeester van zoo danige plaats te stellen. Voorts zijn de burgemeesters aan geschreven om na vruchtelooze drievoudige aanmaning der volksmenigte om uiteen te gaan, de policie krachtig gebruik van hare wapenen te laten maken en des noods per tele graaf militaire hulp te ontbieden. Het gemeentebestuur van Potsdam heeft aan eene engelsche maatschappij concessie verleend voor den aanleg eener wa terleiding, die ook de tusschen Potsdam en Berlijn gelegen plaatsen van wal er moet voorzien. Bij de te Apenrade gehouden verkiezing van kiezers voor den Landdag, hebben de denen zich van de stemming ont houden en is de candidaat der duitsche partijde postdi recteur Lorentzen, met alg. st. tot kiezer verkozen. De voormalige wurtembergsche minister van eeredienst Golther heeft een geschrift uitgegevenwaaruit blijktdat de wurtembergsche kerkelijke wetten van 1862 die van ongeveer denzelfden inhoud zijn als de pruisische Mei-wet ten evenzeer als deze zonder medewerking der curie zijn vastgestelden zelfs in de plaats getredeD zijn van het in 1857 gesloten concordaat, voor 't welk de regeering de toestemming der Kamers niet verkrijgen kon. Toch heerscht in Wurtemberg volkomen vrede tusschen Kerk en Staat. Deze verklaring strekt tot wederlegging der bewering dat het hevig verzet tegen de pruisische Mei-wetten vooral de eenzijdige vaststelling door den Staat zonder overleg met de curie geldt. Den vicaris Bankte Xionsis door den landraad bevel gegeven om binnen 12 uren uren de provincie te verlaten. Daar hij aan dit verzoek geen gevolg gaf, is hij den 5 met behulp van den sterken arm over de grenzen der provincie gebracht. De rechtbank te Trier heeft uitspraak gedaan in de zaak van den bisschop Eberhard. Zij is van oordeeldat aan de hem opgelegde geldboete, door het in beslag nemen van zijn tractement en door de door hem ondergane gevangenisstraf voldaan isen dat hij moet worden vrijgelaten. Uit Kaiserslautern wordt gemeld, dat de groote keizerklok voor den keulschen dom nu voor de derde maal gegoten is en naar men meent te mogen gelooven, ditmaal met goed gevolg. Gelijk men weetheeft de Keizer voor deze klok het metaal van vele in den jongsten oorlog veroverde ka nonnen beschikbaar gesteld. Den 4 hebben zich 7 ambtenaren vervoegd bij graaf v. Ar- r.ini, op zijn landgoed te Nassenheide, bij Stettin, en van hem con aantal brieven verlangd, die hij als ambassadeur te Parijs uit het dept. van buit. zaken te Berlijn, door prins Bismarck onderteekend, ontvangen had en die door prins Hohenlohe bij zijne komst te Parijs niet in het archief teruggevonden zijn. 1 lij antwoorddedat hij die brieven niet geven kon, omdat zij zich niet in zijne woning bevonden, maar ze in geen geval zou afgeven, als z.i. van particulieren aard zijnde. De amb tenaren hebben daarop den graaf in hechtenis genomen, eene huiszoeking gehouden en een copiëerboek in beslag genomen. 3 lij is per spoorweg naar Berlijn gevoerd en daar in de ge vangenis der Stadvogtei opgesloten, 's Avonds werd zijne woning aldaar mede doorzocht. Sedert den 5 is aan zijnen bediende de toegang tot hem geweigerd. De familie van den graaf heeft, met overlegging van een attest van zijnen geneesheer, verzocht, dat hij wegens den ongunstigen st aat zijner gezondheid op vrije voeten gesteld mocht worden, roet het stadsgericht heeft bij besluit in raadkamer dit ver zoek afgewezen. Den 7 is hem een onderhoud toegestaan niet zijne zonen en met den persoon die te Berlijn zijne zaken doet, waarin hij gewaarschuwd heeft tegen de insinuatie, dat hij uit de door hem achtergehouden stukken iets open baar gemaakt of voor openbaarmaking bestemd zou hebben; de graaf heeft de verzekering gegevendat de betrokken st tikken geenerlei staatsgeheim behelzen, en dat het ontbreken er van reeds in het voorjaar is opgemerkt. Nader verneemt mendat uit het gezantschaps-archief te Parijs eerst vermist zijn 14 stukken betreffende de duitsche staatkunde in de r imeinsche kwestie, welke, na opvraging, door den graaf teruggegeven zijn; en vervolgens ook 55 stukken, waaronder uitvoerige door den Rijks-kanselier, met goedkeuring des Keizers, opgestelde instruetiën. De graaf verklaarde daarvan slechts 17 te bezittenmaar die te beschouwen als particu liere brieven en als noodig om zich te verdedigen tegen mogelijke aanvallenen zelfs om burgerrechtelijke vorderin genover zijne voorgenomen maar later vervallen benoeming lot ambassadeur te Konstantinopel en de toen overeengeko men tractementsbepalingen intestellen. Alle pogingen om i.en graaf tot de teruggaaf te bewegen vruchteloos gebleven zijnde, is de justitie tegen hem te hulp geroepen. De minister van binn. zaken heeft de opperpresidenten der provinciën aangeschreven om de hoofden des districts-, kreits- cn gemeentebesturen te gelasten, nauwkeurig toetezien, of de Vereenigingen van het H. Hart geen staatkundig karakter dragen; in welk geval de wet op de vereenigingen gestreng moet worden toegepast. De kre its-rechtbank te Posen heeft den bisschop Janiszewski, wegens het onbevoegd toedienen van het vormsel, tot eene gevangenschap van 6 maanden veroordeeld. De ridderlijke grondeigenaar v. Niegolewskypatroon der kerk van Maiewsky, iswegens zijne weigering om de gel den en boeken dier kerk uit te leveren, door den landraad in hechtenis genomen. Beieren. De Koning heeft vergunning gegeven om eene algemeene collecte ten behoeve van Meiningen te laten houden Prof. Friedrich te Munchen heeft voor de benoeming tot hoogleeraar bij de te Bern opterichten theologische faculteit van oud-eatholieke richting bedanktmaar zich verbonden om de organisatie der faculteit op zich te nemen en gedu rende een jaar te Bern academische voorlezingen te houden. Te Iforchheim is tot lid van den duitsehen Rijksdag herkozen prins Hohenlohe ambassadeur te Parijs, met 11415 st., tegen 60914 st. op den clericalen candidaat, pastoor Rnapp. Het eenigen tijd geleden verspreidde, daarop weder tegen gesproken gerucht, volgens hetwelk de Koningin-moeder, ge boren prinses van Pruisen, tot de catholieke Kerk zou over gaan, wordt thans in goed onderrichte kringen zoo stellig bevestigd, dat aan de juistheid daarvan niet meer getwijfeld kan worden. Baden. De Keizerin van Oostenrijk heeft den 4, op har terugreis van het eiland Wight, eenige uren te Baden-Baden vertoefd en aldaar gedejeuneerd met den Keizer en de Kei zerin van Duitschland en den Groothertog en de Groother togin van Baden. Saksen-Mkiningen. Het 2600 inwoners tellende stadje Wasungen is door een hevigen brand voor een groot gedeelte verwoest. Elzas-Lotharingen. De lotharingsche manschappen die nu bijna 2 jaren in het duitsche leger gediend hebben, zijn met groot verlof te huis gekomenzeer tevreden over hun wedervaren en de duitsche taal volkomen machtig. Den 1 zijn te Argenteau de 9 slachtoffers van het aldaar voorgevallen ongeluk ter aarde besteld. Ongeveer 2000 per sonen namen aan de begrafenisplechtigheid deel. Op de be graafplaats werd het woord gevoerd door den te Argenteau wonenden luikschen hoogleeraar Kupferschlaeger. Het ongeluk is veroorzaakt doordat de schuit, bij het schutten tegen den sluismuur komende, eenigszins schommelde, waarop een persoon er uit sprong en de meeste jongelieden door schrik bevangen naar denzelfden kant stoven, zoodat het vaartuig eene ge vaarlijke helling bekwam en 40 menschen te water S'raiiSiryk. Bij de verkiezing van een Afgevaardigdedie den 27 in Maiüe en Loire heeft plaats gehad, is de republikeinsche candidaat Maillé met 51500 st. benoemd, terwijl de heer Bruasseptennalist, wien ook de bonapartisten hunne stem gegeven hebben, 3500 st. minder bekwam. Prins Aapoleon heeft een manifest gericht aan de kiezers van het kanton Ajaccio, waarin hij, een beroep doende op de lang durige tusschen hen bestaande betrekkingen de hernieuwing vraagt van zijn mandaat als lid van den Alg. Raad, en de pogingen van hen, die een tegenstander uit zijne bloedver wanten tegenover hem stellenaan het oordeel der kiezers overlaat. Den 28 is te Parijs eene tooneelvoorstelling gegeven ten be hoeve van de vroeger vermaardenu 80jarige en hulpbehoe vende tooneelspeelster Déjazet. Zij vervulde verschillende rollen en werd door het publiek met geestdrift toegejuicht. Al de artisten der stad traden ten slotte, in hunne meest bekende rollen gecostumeerd, ten tooneele om mej. Déjazet te begroeten. De voorstelling heeft 52000 fr. opgebracht. Tot gouverneur van fransch Cochin-China en commandant van het fransche indo-chineesche eskader is benoemd de vice-adml. Dupérre, ter vervanging van den vice-adml. Dupré, die op zijn verzoek is teruggeroepen. De belgische Etoile is in beslag genomenomdat zij aan kondigde, waar la Lanterne van Rochefort te verkrijgen is, ln de zitting der Permanente Commissie op 1 Oct. waren slechts de ministers van justitie en van onderwijs tegen woordig, De heer de Lahouillerie deed vragen over de door sommige bladen verzekerde terugroeping van l'Orénoque uit Civita-Vecehia en omtrent de staatkunde der regeering tegenover de spaansche aangelegenheden. De minister Tailhaud zeidedat wanneer men zoodanige vragen had willen stellenmen den minister van buit. zaken had moeten uit noodigen om de zitting bij te wonen. Toen de Afgevaar digden der linkerzijde de regeering wilden interpelleeren omtrent de te MarseilleMcze en Périgueux voorgekomen arrestatiën deed de voorzitter opmerken dat de beoordee ling van de handelingen der justitie niet tot de bevoegdheid der commissie behoort. Ter zake van de departementale verkiezingen zijn 2 maires, die van Kamerijkde heer Parsyen die van Cormeilles- en-Parisis, de heer Richard, ontslagen, omdat zij zich openlijkde eerste in republikeinschen zinde ander in bonapartistischen zin, hadden uitgelaten. De bonapartisten laten zich hierdoor niet van de onpartijdigheid der regeering overtuigen, en wijzen op de monarchale verkiezingscirculaire van den heer Jongles de Lignemaire van Liévindie niet ontslagen is. De Keizerin van Oostenrijk is den 1 Oct., op hare terug reis uit Engeland met hare dochter Valérie te Boulogne aangekomen en aldaar opgewacht door een adjudant van den maarschalk-President, den oostenrijkschen gezant te Parijs en eene zeer talrijke menigte. Zij nam haren intrek in hét Hótel du Nord. De 'maarschalk Mae-Mahon heeft haar, door tusschenkomst van zijnen adjudant, een paar prachtige etrurische vazen en een theeservies, een en ander in de fabriek te Sèvres vervaardigd en eene waarde vertegenwoordigende van 30000 fr., ten geschenke doen aanbieden. Den 2 is de verkoop bij den openbaren weg van le Siècle en van le XIXme Siècle verboden. Het artikel der Siècle waarvan in het besluit spraak is komt voor in het nummer van 29 Sept. en spreekt over het aan den maire van Cor- meilles gegeven ontslag. Het behelst a.o. deze woorden „Wij zullen hier geen woord meer bijvoegen, want walging komt bij ons op." Het besluit betreffende le A IXme Siècle ziet op een door dat blad ter zake van de redevoering van den heer Thiers te Vizille geleverd artikel't welk aldus eindigt: „Laat ons alleen constateerendatindien de heer Thiers aldus met het minste woorddat hij uitspreektde hoofden op hol brengt, hij inderdaad meer en beter is dan een te genstander, dan een oppositie-hoofd. Men moet in hem zien een levend protesteen waarschuwend voorteekeniets zoo als het handschrift op Belsazars muur." In Seine en Oise is door de bonapartisten tot candidaat voor de Nat. Vergadering gesteld de hertog v. Padua. De heer Maurice Richardvoormalig minister van Keizer Na ton, komt in een door de dagbladen openbaar gemaakten brief, op tegen deze candidatuur, omdat de hertog „een der der hoofden is van de staatkunde van blinde reactie en sys tematische uitsluiting binnenslands en van clericale infeoda- tie buitenslands, welke Napoleon III zelf veroordeeld heeft, maar te laat om er de noodlottige gevolgen van te ontgaan." „Een uitnemend man en burger, prins Napoleon, zegt de heer Richard, schijnt mij wegens de leerstellingen van geheel zijn levendoor zijn verstanddoor den in hem meer dan in iemand anders vleesch geworden geest van zijn geslacht, de aangewezen persoon om aan de bonapartistische partij de democratische richting te geven welke de mijne is en zijnen jongen bloedverwant in die richting te leiden." Te Ajaccio is voor den Alg. Raad van Corsicamet eene meerderheid van omstreeks 400 st. tegenover het aftredend lidprins Aapoleon {Jeróme), verkozen prins Karei Bona parte de candidaat van Chislehurst. Bij de verkiezingen voor de Algemeene Raden zijn 500 republikeinen en 800 conservatieven gekozener moeten ruim 100 herstemmingen plaats hebben. De conservatieven heb ben een 30tal zetels gewonnende meerderheid is in hun voordeel in verscheidene departementen verplaatsto.a. in AudeArdêche, Vaucluse en Gironde. De mijnwerkers in Fife en Clackmannan hebben besloten, in eene vermindering van hun loon met 15 p.c. te berusten en den arbeid te hervatten. De mijnwerkers in West-Lan cashire hebben insgelijks besloten, den arbeid te hervatten, nadat de patroons de vermindering van het loon tot op 6 p.c. hadden verlaagd. In Staffordshire en in het noorden zijn de loonenten gevolge van de daling der ijzerprijzen met 10 pet. verminderdwaarin de werklieden hebben berust. De groote fabriek van rails te Sheffield heeft 500 werklieden afgedanktomdat de concurrentie op den duur onhoudbaar werd. In den nacht van 12 Oct. zijn te Gueenstown binnen gekomen de stoombooten Ducia en Ambassador, die gezamen lijk met de Faraday belast waren met het leggen van den americaauschen telegraafkabel tusschen Ierland en America. Gedurende een hevigen orkaan was de kabel gebroken en verloren gegaan, en het was nog niet gelukt, hem weder op te visschen. Daar er gebrek aan leeftocht en steenkolen ontstondwaren de genoemde schepen naar Queenstown teruggekeerd. Ten gevolge van een gerechtelijk besluitis den 4 Oct. door den rechter van instructie in de woning van den voor- maligen gezant graaf v. Arnimte Nasscnscheide bij Stettin, eene huiszoeking gedaan en de graaf in hechtenis genomen. Avonds is ook eene huiszoeking gehouden in de woning van den graaf te Berlijn. Hij had de uitlevering van zekere hem in vroegere betrekking toevertrouwde diplomatieke be scheiden geweigerd. Men herinnert zich tot tusschen hem en prins Bismarck reeds lang spanning bestaan en eindelpk tot zijn ontslag geleid heeft. Den 2 is een met kruit geladen schip in Regents-Canal te Londen in de lucht gevlogen. Eene 40 voeten breede brugwaaronder de schuit .doorvoer, en een woonhuis zijn geheel vernieldvele woningen en daaronder het smaakvol ingerichte en met allerlei kunstwerken versierde huis van den nederlandschen schilder Alma Tademahebben belangrijke schade geledenin de zoölogische tuinen zijn de glasruiten der olifanten-, apen- en giraffenhokken verbrijzeld, de 3 per sonen die zich aan boord van het vaartuig bevonden zijn omgekomen en verscheidene gekwetst. De mijnwerkers te Wigan en St. Helens hebben ten getale van 15000 eene werkstaking begonnen. Bij de den 6 te Northampton gehouden verkiezing van een parlementslid hebben de heer Merewether (conservatief 2671, de heer Fowler (liberaal) 1837, en de heer Bradlaugh (radicaal) 1766 stemmen verkregen. Toen deze uitslag be kend werd hebben hevige ongeregeldheden plaats gehad. De radicalen hebben woonhuizen aangetast en vele personen gekwetst. De policie was niet tegen de overmacht bestand en de overheden hebben de oproerwet afgelezen en hulp der militaire macht moeten inroepen. Te middernachtnadat verscheidene belhamels in hechtenis genomen warenwas het op de straten weder rustig geworden. Kolonicn. Te Hongkong heeft den 22 een voorbeeldeloos hevige orkaan gewoedwaardoor 8 schepen deels gezonken, deels gestrandvele andere spoorloos verdwenentalrijke huizen omvergeworpen en duizend personen omgekomen zijn. De britschindische regeering heeft besloten tot het zenden eener expeditie van 1200 man naar den stam der Duffla's aan de noordwestelijke grenzendie vijandige invallen op het brilsche grondgebied hebben gedaan en britsche onder danen gevangen houden. In Britsch-Indie duurt de regen voort en valt de win- teroogst over het algemeen goed uit. De ondersteuning der noodlijdenden door den hongersnood is met half October opgehouden en beneden de raming gebleven. Oostenrijk.. De noordpoolreizigers zijn den 28 te Wee- nen aangekomen en door eene onafzienbare menigte opgewacht. Zij werden verwelkomd door den vice-adml. v. Pöckaan het hoofd eener deputatie van de Rijksmarine en van het leger, en door den burgemeester der stad, waarna de „Mannen Zangvereeniging" het pelgrimskoor van Mendelssohn deed hooren. De officieren en manschappen werden in open rij tuigen, onder de toejuichingen der menigte, naar hun logies geleid, 's Avonds werd in het Carltheater eene voorstelling hun ter eere gegeven. In eene den 29 gehouden buitengewone zitting der Maatschappij van Aardrijkskunde, welke door den Kroonprins en al de ministers werd bijgewoond, hebben de aan voerders der expeditie verslag van hun wedervaren gedaan. De voorzitter heeft daarop een brief voorgelezen van den voorzitter van het Aardrijkskundig Genootschap te Londen, waarin groote lof aan de reizigers wordt toegebracht. De stedelijke en provinciale Vertegenwoordigingen van Oostenrijk en Hongarije beijveren zich om een vorstelijk geschenk voor de leden der expeditie bijeen te brengen. De regeering heeft aan de theologische faculteit te Ins- briickwaar de leerstoelen tot dusver uitsluitend door de jezuieten bezet waren, 2 hoogleeraren, dr. Kalschthaler uit Salzburg en dr. Bichell uit Munster, in Westfalen, benoemd, die niet tot genoemde orde behooren. Kardinaal Rauscher heeft zich tot de priestersdie aan de jongste „exercitiën" hebben deelgenomen, op zeer heftige wijze uitgelaten over de pruisische kerkelijke wetten. Hij meentdat de pruisische liberalen „de uitroeiing van het christendom als onvermijdelijke eisch der moderne beschaving beschouwen," en dat de pruisische regeering, zoo zij „niet eenvoudig de geloofsbelijdenis der parijsche Commune aan neemt" dit doet om hare stelling in Europa en uit vrees voor den indruk dien „de onbewimpeld ten toon gespreide onchristelijkheid in Duitschland en in Europa zou moeten maken." Hongarije. De minister van financiën heeft met eenige bankiers eene overeenkomst gesloten, betreffende de tweede helft der 5 p.c. vijfjarige schatkistbiljetten, waarvan de eerste helft of 76,250,090 tl. in Dec. 1873 ter inschrijving is aan geboden. Genoemde minister heeft aan zijne ambtgenooten 8 wets ontwerpen tot hervorming der belastingen toegezonden, waar mede hij zich voorstelt binnen 3 jaren het evenwicht tusschen de ontvangsten en uitgaven te herstellen. De begrooting voor 1875 wijst nog een deficit aan van 12 miljoen. De ministerraad heeft genoemde ontwerpen eenstemmig goed gekeurd. Het Journal de S. Pétersbourg zegt, dat alleen de wensch om zelfs den schun van eenige bemoeienis met de inwendige aangelegenheden der spaansche natie te vermijden, de oorzaak van de reserve der regeering ten opzichte der erkenning van den maarschalk Serrano is geweest; maar dat de innige over eenstemming der 3 groote mogendheden, in het conservatieve belang tot stand gebrachtop te vaste beginselen berust, dan dat zij gestoord zou kunnen worden door het niet volgen eener gelijke gedragslijn omtrent een onderwerptegenover hetwelk elk der 3 kabinetten zonder nadeel voor de goede verstandhouding zijne vrijheid van handelen kan behouden. De Sultan heeft zijn oudsten zoon, prins Joussouf Izzed- dintot opperbevelhebber van alle troepen in europeesch Turkije benoemd. Men beschouwt deze, op zich zelve reeds met alle turksche gebruiken en overleveringen strijdigebe noeming als een eerste stap des Sultans om te komen tot de verwezenlijking van zijn geliefd plan: de verandering der tot dus ver gebruikelijke wijze van troonsopvolging, door voortaan de oudste zoon van den regeerenden Sultan troonopvolger te doen zijn. De weener Presse heeft vernomendat tusschen den Sul tan en zijnen neef, prins Murad Effendi, den wettigen erf genaam van den trooneene verzoening plaats heeft gevon den door bemiddeling van den Scheik-ul-islam en van den britschen gezantden heer Elliot. De Sultan beloofde plechtig met den eed op den Korandat hij alle rechten van prins Murad onaangetast zou laten en deze beloofde den zoon van den Sultan, Jussuff Izzedinden rang van gene ralissimus te zullen verleenen. De oorzaak van dezen loop der zaken wordt in de geschokte gezondheid van den Sultan gezocht. Den 6 is het tractaat betreffende de post-unie te Bern on derteekend. Alle aan het congres deel genomen hebbende mogendheden zijn tot de unie toegetreden, met uitzondering vooralsnog van Frankrijk. Het gebied der unie omvat der halve de Vereenigde Staten van Noord-America, geheel Eu ropa, behalve Frankrijk, Russisch-Azie en Aziatisch-Turkije, Egypte, Tunis, Marokko, de Azorische en Canarische eilanden en Madeira. Andere Staten kunnen desverkiezende nog tot de unie toetreden. Het internationale postbureau wordt te Bern gevestigd eu de organisatie van dit bureau aan de zwit- sersche post-administratie opgedragen. Het algemeene brief port is vastgesteld op 25 centimes voor eiken gefrankeerden brief van 15 gram of daaronder en 12}. centime voor brief kaarten. Yoor zoover dit beter in het muntstelsel der ver schillende Staten mocht passenkan het porto van 25 cen times afwisselen tusschen 20 en 32 centimes. Andere pakketten als brieven kunnen voor 7 centimes per 50 gram door het geheele gebied der unie verzonden worden, daaronder boeken, muziek en photografiën eu drukproeven begrepen. Aan boe ken mag eene opdracht worden toegevoegd; ook is het ge oorloofd, bladzijden aan te wijzen om de aandacht van den geadresseerde daarop te vestigen. Het transitoport is op francs voor elk kilogram brieven vastgesteld; voor druk werk op 25 centimes per kilogram. Men rekent, dat gemid deld 140 brieven op een kilogram gaan. De clericale organen wijten de terugroeping der Orênoque niet aan Frankrijk, waarvan de regeering, boete moetende doen voor het Keizerrijk voor het gouvernement der Nationale Verdedigingvoor de Commune en voor de conservatieve republiek van den heer Thiersen van alle zijden lastig ge vallen, machteloos is om hare waardigheid te verdedigen tegen Duitschland en Italië. De heer Bonghi is tot minister van onderwijs benoemd. De heer Thiers is den 30 te Turijn aangekomen. Hij hield eene langdurige conferentie met den Koning en bracht daarna een bezoek aan den maire der stad. Den 2 Oct. de aldaar gevestigde franschen ten gehoore ontvangendeheeft hij zijne verklaringen ten gunste der republiek vernieuwd en staande gehoudendat eene monarchie onmogelijk is. Den 4 is de heer Thiers van Milaan naar Verona op reis gegaan. De minister Minghetti heeft te Legnano eene redevoering uitgesprokenwaarin hij gezegd heeftdat de staatsbegroo- ting een tekort aanwijst van 54 miljoen, maar dat hij hoopte het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te zullen ver krijgen zonder nieuwe belastingenmits het Parlementin dien het de nieuwe uitgaven goedkeurdetevens de voor gestelde verhooging van belastingen aannam. De Paus heeft van een hem door den heer de Corcelle overhandigd schrijven van den maarschalk Mac Mahon, waarin hem gemeld werd, dat de fransche regeering besloten had de Orênoque terug te roepenmet bijvoeging der redenen die tot dat besluit geleid hadden met groote kalmte ken nis genomen verklarende dat hij de beweegredenen welke de fransche regeering tot haar besluit hadden doen komen volkomen begreep, en er bij voegendedat hij de Orênoque nooit zou hebben gebruikt, omdat hij er niet aan denkt Rome te verlaten. Over de eerste 5 waarde gehad van maanden des jaars heeft de uitvoer eene 182,782,374 pesetas, tegen 238,085,322 over hetzelfde tijdvak van bet vorige jaar; wel een bewijs hoe de burgeroorlog Spanje verzwakt. Het gebrek aan troepenwaarover de genl. Paria sedert lang en te vergeefs klaagdeschijnt de reden te zijn van zijn gevraagd ontslag als opperbevelhebber van het centrum- leger. Genl. Candara is tot bevelhebber in Oud-Castiliegenl. Burgos tot bevelhebber in Arragon en genl. Pieltain tot bevelhebber van het 2'. corps van het noorderleger benoemd. Genl. Moriones heefttoen hij zich op zijnen terugtocht van Pampelona door de carlisten heen moest slaan, vrij ern stige verliezen geleden. Na zijne gewonden naar Tafalla gezonden te hebbenwas hij den 24 te Barasoain aangeko men. Den volgenden dag is hij in zijne stellingen aldaar door 22 carlistische bataljons aangevallen; maar hij heeft op nieuw de overwinning behaaldzoodat de vijand na den afloop van het gevecht om hulp voor zijne gekwetsten ge vraagd heeft. Na alzoo 4 dagen gestreden te hebben schijnt Moriones zich niet sterk genoeg geacht te hebben om zoo ver van de overige republikeinsche hoofdmacht zijne stellingen te blijven innemen; althans carlistische berichten melden, dat hij naar Tafalla is teruggetrokken. Het Cuartel Real meldtdat don Carlos aan genl. Dorre- garay zijn ontslag verleend heeft om zijne gezondheid te herstellen. Dorregaray wordt in zijn bevel vervangen door genl. Mendiri. De nationale schuld is in Sept. met 435,000 d. verminderd. In de schatkist is voor 77,409,000 aan goud en voor 16,115,000 aan papiergeld aanwezig. De minister van finan ciën heeft tegen 1 Januari a.s. aangekondigd dc 1215'intrek king van 5(20 bondstot een bedrag van 10 miljoen waaronder 1 miljoen geregistreerde. De blanken in Alabama hebben beslotende negers te beletten anders te stemmen dan de ligue der blanken het verlangt. De blanken loopen gewapend het land af om den negers schrik in te boezems»)

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 5