No. 42. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. Z O N I) A G GROOTE VEEMARKTEN GROOTE PAARDENMARKT IS OCTOBER. Openbare Verkooping, Openbare Verkooping. gt§ Publieke Verkooping, (Dfftciëcl ©cbccltc a. Hot driejarig onderhoud van do pro- vinc;ale Pet tem er zeewering. b. Het driejarig onderhoud van do Hel- dersche zeewering. te Alkmaar, op Maandag 2 en Woensdag 18 November 1874. op Woensdag 11 November 1874. Een overzicht. Qöucvtcnliëu. W. H. MaTTHIJSEN. E M. MATTHIJSEN, geb. Brouwer. Een EBsiis, Erf en een stuk Bouwland, aan de oostzijde van den Breedenweg, in de ge meente Koedijk, sectie C, Ns. 368 en 369, groot 50 roeden, 90 ellen toebehoorende aan M. Alles. Een Bluis, Erf, Tuin, Boomgaard A L I A A C C Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post f afzonderlijke hommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM'. COSTER ZOON. Bij (leze Courant behoort een Bijblad. PROVINCIAL!1] WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdagden 5 November 1874. des namiddags te half drie uren, zal aan het locaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem, bij enkele inschrijving worden aanbesteed De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het locaal van het provinciaal bestuur koofpopmclaan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Qudezijds Achterburgwal tegenover bet, Walepleintje te Amsterdam en, voor zooveel betreft het bestek van het, werk sub b vermeld bij den opzichter van den Provincialen Wa terstaat 7/'. Ph. de Krwjjf te Helder - Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Ingenieur JM. F, Wellan te Alkmaar, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengennaar aanleiding van art. 11 van bot reglement betreffende de kamers van koophandel en fabrieken, vastgesteld bij k.k. besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142) ter kennis van de belanghebbenden dat op Donderdag i2 November 1S74, des morgens van 10 tot 1 ureten raadhuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van, vier leden voor de kamer van koop handel en fabrieken alhier, in vervanging van hen, die met uit". December e.k. periodiek moeten aftreden (wit stem- billet), alsmede de verkiezing tot vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. P er meer, aftre dende met het einde vun 1870 (blaauw stembillet), terwijl de vastgestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden ter gemeente secretarie, van des morgens 9 tot des namiddags 2 ureter inzage voor de belanghebbenden is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 October 1874. He Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. SCHOUW. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van de belanghebbendendat op Woensdag 2L October 1874, door den opzigter van den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de slootengelegen aan en langs perceelen on der deze gemeente, met uitnoodiging aan de betrokken eige naars en gebruikers dier perceelen tot voorkoming der straf als bij de verordeningen is bepaaldvoor het noodige zorg te dragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 October 1874. De Secretaris NUHOUT van dee YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: Dat zij besloten hebben, bij gelegenheid der groote Vee markt op Maandag 2 November 1S74, de gewone Maandag- sche Markt voor vette KalverenSchapen en Varkens te houden op de gedempte NIEUWESLOOT, nabij de Kanaal kade. Burgemeester en ff ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 October 1874. De Secretaris, NUHOUT van dee VEEN. De verlofganger der militie DIRK HEIN, van het 7e re giment infanterie, wordt verzocht zijn verlofpas ten spoedigste ter gemeentesecretarie te Alkmaar in te leveren. POSTER IJ EN. De correspondentie voor Ned. Oost-Indie, te verzenden per stoomschip SUMATRA, behoort den 24 October, uiter lijk 5 uren 's avonds, ter post bezorgd te zijn. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2'. helft der maand September 1874. Teixeira de Mattos, vrouw Vervont, Mej. C. Hubert, AmsterdamG. Visser, Burg; P. Boots, Hensbroek; Sadron, van Toren, Leiden; C. L. Schoorl, Zierikzee; Geertje Vol kers (niet vermeld). Van de hulpkantoren Bergen At.kin Batavia. Schoorldam: Cornelia Klant, Amsterdam. Wognum: J. Dingshof, Amsterdam, De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. J De groote kwestiën die de natiën buiten onze grenzen verdeeld houdenhebben alle zoowel een godsdienstige of kerkelijke als een staatkundige zijde. Zij jagen niet de natiën j tegen elkander in het harnas, maar verstoren den inwendigen I' vrede der volkeren. Alleen in zooverre worden het internationale geschillen als gelijkgezinde partijen in verschillende landen elkander zedelijken of stoffelijken steun verleenen. In Spanje j is de toestand vreeselijker dan ergers anders. Daar zijn de partijen bezig het geschil met de wapenen Ie beslissen en blijkt het een waar woord te zijndat burgeroorlog de ver schrikkelijkste van alle oorlogen isv Het geldt hier niet de vraag: Koningschap of RepubliekWant ook tegen de voormalige Koningin Izabella hebben de Carlisten jaren lang j oorlog gevoerdzoowel als tegen Koning Amadeus. Het is een strijd voor het herstel van liet oude Spaansohe regee- ringstelseleen oppermachtig Koning in bondgenootschap met een even oppermachtige Kerkmet onbeperkt gezag als vader en moeder wakend over een onmondig volk. Daarbij vervullen natuurlijk politieke eerzucht, heerschzucbteigen belang en afgunst hun ellendige rol, en hel. getal van hen, die alleen door deze onzuivere beweegredenen geleid worden om zich bij deze of gene partij aan te sluiten, is ongetwijfeld zeer groot. Overigens zijn staatkunde en godsdienst'hier zoo dooreengemetigd dat zij niet van elkander kunnen wor den gescheiden. Don Carlos brengt zoowel het oude Ko ningschap bij de gratie Gods als het herstel van de godsdienst der vaderen en den triumf der Kerk. Mocht men twijfelen, welke kwestie aan de zaak ten grondslag ligt, de feitelijke deelneming van een aantal priesters aan .den opstand der Carlisten en de bijval dien de gehecle ultramontaansche pers in Europa aan de onderneming van don Carlos schenkt, zijn wel in stjiat om dien twijfel weg te nemen. Zijn daarentegen de liberalen op de hand van de tegen woordige Spaansclie llegeering f Jamaar omdat zij tegen don Carlos zijnhun wensclien zijn meer negatief dan po sitief. Zij hopen dat don Carlos niet zal zegevieren, omdat zij niet gelooven dat zijn Koningschap het ongelukkige Spanje op een beteren weg zou brengen. De orde zou ongetwijfeld tijdelijk hersteld en de burgeroorlog onderdrukt worden niaar om later door groote# uitbarsting van opstand en wan orde gevolgd te worden. Zij kunnen niet wenscbendat Spanje in den noodlottigen kring van absolutisme en revolutie wordt getrokken waarin Frankrijk zich heweegt. Hun wen- sohen waren voor het Koningschap van Amadeusen zij hebben w'einig geloof in de levensvatbaarheid der Spaansclie Republiek. Maar bestaat er eenige hoop op de vestiging van een constitutioneel Koningschap nu dat van den Ita- liaanschen Prins mislukt is? Sommigen beweren, dat A lphon- SUS, de zoon van de verdreven Koningin Izabella, ten wiens behoeve zij van haar aanspraken op den troou afstand heeft geda mdaartoe de geschikte persoon zou zijn. Is dit zoo, waarom zouden wij deze uitkomst voor Spanje niet wenscben? Op nieuw heeft de Spaansclie llegeering zich tot de Frau- sche gewend met ernstige klachten over de onvoldoende be waking der grenzen en het vrijlaten van personen die op ïransclien bodem de Carlisten steunen, steeds blijft, volgens de nota die daarover naar Versailles is gezonden, de invoer van oorlogsbehoeften over de Fransehe grenzen belangrijk en biedt bet Fransehe grondgebied een veilige wijkplaats aan voor de in de engte gedreven Carlisten en een veilige basis voor hun krijgsoperatiën. Het hof van de zich noemende Koningin van Spanje houdt er rustig verblijf, vrij trekken de leiders van den opstand naar Spanje enterug, de instruc tion van de Regeering worden door de ambtenaren aan de grenzen niet opgevolgd. - De toon waarop de Spaansclie Regeering baar klacht tot Frankrijk richt is zoo ernstig dat alleen een Staat die zich van baar macht bewust isof een Regeering die niets meer te verliezen heeft op zulk een wijze tot een anderen Sonvereinen Staat kan spreken. De wanhoop maakt even stout als het bewustzijn van overmacht. Maar nog een andere verklaring is mogelijkBismarck heeft de hand in het spelen beeft de Spaansclie Regeering tegen Frankrijk opgezetDit laatste gevoelenwaaromtrent ieder zooveel kan gelooven als hij verkiest, omdat men zich tot nog toe alleen op het veld der onderstellingen beweegt, vindt natuurlijk in Frankrijk over&l ingang. Bismarck is het al weer, die Frankrijk door deze Spaansclie nota een nieuwe beleediging toedient. Al mocht dan ook de Fransehe Re geering genegen zijn om te voldoen aan den wensch der Spaanschehet bewaken der grenzen door een Fransehe le germacht, dan zou het vermoeden alleen, dat Bismarck de eigenlijke verzoeker, of, juister, de lastgever is, het haar bijna onmogelijk maken. Men schijnt zich echter te moeten voor bereiden op een antwoord van dc Fransehe Regeering, waarin zij de ongegrondheid der Spaansche klachten en haar eigen trouwe plichtsbetrachting tegenoier een erkende Regeering in het lieht zal stellen. Of Pruisen inderdaad achter de schermen mee speelt, of er nog iets zal volgen als Frankrijk aan Spanje's verzoek geen gehoor geeft, en wat dit zal zijn, ziedaar vragen waarin wij ons niet willen verdiepen, om ons niet in allerlei gissingen en onderstellingen te verliezen en eindelijk tot de slotsom te komen datbij de volkomen on zekerheid die hier bestaat en de onbekendheid met de feiten, er zelfs geen gronden van waarschijnlijkheid voor het een of het ander zijn aan te voeren. Opmerkelijk is het, dat juist in de laatste dagen vóór het ontvangen der Spaansche nota het toezicht op de handelingen der Carlisten in de zuidelijke departementen van Frankrijk scherper schijnt te zijn gewor den. Immers wordt gemeld, dat verscheidene hooge perso nages onder de Carlisten door de Fransehe politie in hun vrijheid van beweging zijn gestoord. Het Fransehe oorlogschip de „Orénoque," dat tot nog toe te Civita Veechia lag ten dienste van den Paus, wanneer hij mocht besluiten Rome te verlaten, is eindelijk vertrok ken en daarmee is een aanleiding tot klachten en vertoogen van Italië tegen Frankrijk weggenomen. Overigens zal ieder wel instemmen met de woorden van het Fransehe regeerings- bladdat de „Kleber," die thans ter beschikking van den! Paus in de Fransehe wateren van Corsica ligt, dezelfde dien sten kan bewijzen als de „Orénoque" aan de Italiaansche kust. Men zou zelfs kunnen bewerepdat de Fransehe Regeering deze geheele vertooning dat gereed houden van j een schip ter beschikking van den Paus, Voor het geval dat j deze Italië zou willen verlatenzeer goed achterwege kon j laten. Als het ooit zoo ver mocht komen, zou het zeker aan een schip niet ontbreken. Doch dit is cene dier han- delingen van de Fransehe Regeering alleen ter wille van j' dezelfde woelige partij die voor eenigen tijd geheel het land j in beweging bracht door haar ijveren voor den graaf van Chambord en haar politieke bedevaarten. In Pruisen blijft de toestand ongeveer dezelfde. De Regee ring past de kerkelijke wetten toeen de geestelijkheid laat zich veroordeelen en gevangen zetten zonder toe te geven. Dat was to voorzien. Op die wijze kan men lang voortgaan. Maar wat wordt er mee gewonnen? Men zegt, dat de geestelijkheid weinig gesticht is over de weinige belangstel ling die de Katholieke bevolking voor haar aan den dag legt. t^ Is mogelijk; maar is die belangstelling inderdaad zoo gering In elk geval zal dit voor de geestelijkheid geen reden zijn om haar verzet te laten varen. Bij vol harding is het waarschijnlijk dat de belangstelling zal ver meerderen. Maar wat wint zij er mee? vraagt men. Het antwoord kan zijn ditdat zij zich handhaaft. Is dat voor haar niet voldoende? Daarenboven wordt zeer waarschijnlijk de gehechtheid van de groote meerderheid der leeken aan hunne geestelijken sterker dan ooit. Maar de vraag is: wat wint de Regeering? Want zij is het die de nieuwe kerke lijke wetten voorstelde en er heil van verwachtte. Op die vraag wordt het antwoord nog te gemoet gezien. den 28 October de herberg 1874, des van Simon middags Lek, te W. v. d. K. Getrouwd G. NOBEL en M. SCHUYT, Wed. JOH. NOBEL, van Oosterblokker. welke door deze hunnen hartelijken dank betui gen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Burgerbrug, gem. Zijpe, 14 Oct. 1874. op Woensdag, te 12 uren, in Sint Pancras, van 1. Zes akkers Sëouwlnml met het daarbij be- hoorende utci', gelegen in de gemeente Sint Pancras, waarvan een aan den straatweg, een aan de Wuijverwëg en een aan de Ringsloot sectie A Ns. 131, J 32, 133, 404, 405, 406, 1182,1183, 1184 en 1185, groot 1 bunder 56 roeden 16 ellen. 2. Twee naast elkander gelegen akkers Bouw land, gelegen aan de westzijde van de Zomer- sloot, in de gemeente Koedijk, sectie A, Ns 311 en 312, groot 50 roeden ^0 ellen. 3. Een akker bouwland, in de gemeente Zuid- scharwoude, sectie C, No. 812, groot 20 roeden 10 ellen. 4. Een akker Bouwland ten noorden van de fichoutensloot, in de gemeente Noordscharwoude, sectie A, No. 27, groot 24 roeden 10 ellen. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van den Notaris J. STIKKEL in de Schermeer, ge meente Oterleek, alsmede, ten kantore van den No taris II. J. de LANGE, aan de Breedstraat te Alkmaar. Men op Woensdag, 1874, des middags te 12 den de 28 October herberg van Voorspoedig bevallen van e ADOLF, geb. van EE KEN. Alkmaar16 October 1874. Dochter CATa na een lijden van lieveling GÈERTRUIDA Heden overleed ken onze eenige ouderdom van bijna zes maanden. Schermeer gem. Schermerhorn 15 Oct. 1874. ruim vier we- in den J. VISSER. N. VISSER, geb. De ondergeteekenden brengen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele belangstelling, betoond bij het voltrekken van hun huwelijk. zal uren in SIMON Lek te Sint Pancras, in tegenwoordigheid van den Ed. Achtb Heer Kantonrechter, ten over staan van den Notaris J. STIKKEL, gevestigd in de Schermeer, gemeente Oterleekin het openbaar verkoopen Inlichtingen te bekomen ten kantore van den bovengenoemden Notaris, alsmede ten kantore van den Notaris H. J. de LANGE, aan de Breedstraat te Alkmaar. Uil op Vrijdag, den 30 October 1874, voor den middagin de herberg de Roode Leeuwte Zuid- scharwoude, van: en 2 akkers uitmuntend Btuuwlund, te Zuid- scharvvoude, aan de Voorburgsloot, samen groot 0.82.30. Een akker vruchtbaar Bouwland, in Broek op Langedijk groot 0,14,60. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kan tore van den Notaris HULST, te Zuidscharwoude. De COMMISSIE tot SPIJSUITDEELING te Alkmaar heeft in den afgeloopen winter, van 5 Januari tot en met 28 Maart 1874, dus gedurende 12 weken, uitdeeling gedaan aan 320 hoofden van huisgezinnen en 370 kinderen, te zamen 690 personen, waaronder niet zijn gerekend kinderen beneden 1 jaar en boven de 16 jaren oud. In 72 bedeelingen (30 in soep en 42 in gort) zijn uitgereikt 16920 portiën. De commissie beeft UITGEGEVEN ONTVANGEN Per batig slot van vorige rekening inschrijvingen en giften: in wijk 129,95 j Aan brandstof vleesch A B C D 553,50 270,35 407,20 117,50 eene gift uit den Haag 1348,55 15,- 1493,50| zout en olie melk boter selderij afbakken en keuren van liet vleescb kosten van bereiden en loon der bedienden blik- en houtwerk enz bet Israël, armbestuur bij wijze van uitkeerii schrijfbehoeften en drukwerk ophalen der inschrijvingsgelden vergaderingkosten der comm., voor vuur en licht enz in kas zijnde gelden 56,07 ff 234,58 ff 640,75 n 23,52 46,72 n 33,— ff 22,90 18, L ff 132,26 u 9,05 S" 20,- ff 13,42 ff 12,50 ff 6,90 ff 223, S3j f 1493,50{ De boeken, kwitantiën en verdere beseheiden liggen, gedurende deze week, des morgens tusschen 10 en 12 urenter inzage bij den binnenvader van het gasthuis. De commissie stelt zich voor, in de maand December a.s. zitting te houden, ter aanteekening van degenen, die zich tot bekoming van spijs zullen aanmeldennaar de huiselijke omstandieheden der aanvragers wordt onderzoek gedaan en daarnanaar gelang der bevindingtot bet uitreiken der spijskaarten overgegaan. Zij zal echter vooraf bij de ingezetenen ran Alkmaar rond gaan, om liet bedrag hunner inschrijving te kennen en daar naar de inslagen te regelen. De Commissie verzoekt den ingezetenen, haar, door ruime bijdragen, in staat te stellen, gedurende den aanstaanden winter, aan waarlijk behoeftigen, warme spijzen te kunnen uitreiken. De Commissie tot Spijsuitdeeling voorn., Namens dezelve, M. BODISCO, President. B. PREIJER, Secretaris

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1