BIJBLAD VAN DE ALKMAARSCÏIE COURANT vaii Zondag IS October IS7A. H ckclijkschc Berichten S^sssa««»is8isssil. i'Vmikrïpii. ^witscriaml. Sialic. fikiiciiinrkcN. Tui'iiije. €losS,«tïïriiU.-81«B»jK»**ye» Werccnigile Malen. SS&iiineiiland. Pruisen. De aartsbisschop van Keulen is den 9 op vrije voeten gesteld, na eene gevangenisstraf van 6 maanden en 9 dagen ondergaan te hebben. Het overige gedeelte dei- straf is beschouwd als geboet door het inhouden van zijn trnctement en door de opbrengst van zijnen bij executie ver kochten inboedel. Tegen 4 ambtenaren van het aartsbisschoppelijk consis torie te Posen is een disciplinair onderzoek ingesteld, omdat zij weigeren, onder den door de regeering benoemden admi nistrateur hunne ambtsplichten te vervullen. De Keizerin heeft den 8 de vergadering der Duitsehe Vrouwenvereeniging te Frankfort bijgewoonden daarin de duitsehe Vorstinnen als beschermvrouwen der Vereeniging en de vergaderden dank gezegd voor hare toewijding aan den gemeensehappelijken arbeid. H. M. is 's avonds naar Baden- Baden teruggekeerd. Het Kammergerieht te Berlijn heeft den 10 in tweede instantie het verzoek van graaf Arnim om voorloopig op vrije voeten gesteld te worden verworpen. Het verzoek is daarop bij het Öbertribunnal ingediend. Op het advies der door de rechtbank aangewezen genees- heeren is de graaf uit de gevangenis naar het gashuis la Charité overgebracht. Hij heeft eene civiele actie ingesteld om erkenning te verkrijgen van zijn eigendomsrecht op de door hem achtergehouden stukken. De Spenersche Ze tung behelst een artikel van den graaf v. Arnim Boitzenhurqden president van het district Lotha ringen, waarin hij het gerucht, door sommige bladen vermeld, volgens hetwelk hij last zou hebben ontvangen om zijnen zwager, graaf v. Arnim tot vrijwillige overgave der door dezen teruggehouden papieren te bewegen, voor geheel on gegrond verklaart. De Börsenkourier meldt, dat bij de recht bank te Berlijn is ingekomen het officiëele dagregister van de duitsehe legatie te Parijswaarin de graaf v. Arnim ei genhandig de door hem thans voor particuliere correspon dentie verklaarde stukken heeft geboekt. De Reichs-Anzeiger behelst eene verklaring van den heer Krugerpresident van het berlijnsehe Stadtgerichtwaarin hij, naar aanleiding van artikelen van binnen- en buitenland- sche bladen, verzekert, dat tot de inhechtenisneming van graaf v. Arnim en de gedane huiszoeking door het, Stadtgericht in Raadkamer, in wettigen vorm, alleen op voordracht van het o. m. besloten is; dat omtrent dit besluit geen overleg met bet ministerie of met, het dept, van buit. zaken heeft plaats gehad, en dat de rechtbank eerst na dit besluit zich met laatstgenoemd ministerie in betrekking heeft gesteld om met meer zekerheid en spoed te kunnen handelen. Geen onpar tijdige zal gelooven dat het ministerie pogingen heeft ge daan om op eenigerlei wijze op de zelfstandigheid van eene duitsehe rechtbank inbreuk te maken, en evenmindat de leden van het Stadtgericht zich er ooit toe zouden lateu vin den zich door iets anders dan door de wet en door hun geweten te laten leiden. De rechtbank in eerste instantie heeft gelast den bisschop van Trier uit de gevangenis te ontslaanhet openbaar mi nisterie is daartegen in verzet gekomenmaar het hof van appèl heeft het vonnis der rechtbank bekrachtigd. Beieren. De overgang der Koningin-Moeder tot der. c. Kerk heeft den 12 in het kerkgebouw te Wattenhofen bij Hohenschwangau plaats gehad. Wegens de gemengde be volking des lands worden de Koninginnen altijd uit protestant- sche Vorstenhuizen gekozenen zoo zijwat meermalen geschieddeneiging betoonden om van geloof te veranderen, werd dit door de Koningen tegengehouden. De tegenwoor dige Koning moet dan ook over den stap zijner moeder zeer ontevreden zijn. Die stap verwekt te meer bevreemding dewijl de Koningin indertijd aan de onwaardigste aanvallen der ultramontaansche pers over haar protestantisme en haren invloed op haren zoon heeft blootgestaan. Saksen. De Koning heeft den 10 de zitting van den Handdag gesloten en bij die gelegenheid dank gezegd voor de toegestane verhooging der begrooting, om de inkomsten der civiele lijst en der staatsambtenaren, de pensioenen en tractementen van geestelijken onderwijzers en hoogleeraren te verbeteren. Z. M. deed uitkomen, dat deze grootere uit gaven zonder verhooging der belastingen bestreden kunnen worden. Den 9 heeft te Dresden, in den daartoe bestemden oven van den heer Siemensde verbranding plaats gehad van het lijk eener engelsche damedie daartoe haar verlangen in haar testament had te kennen gegeven. Hessen. De Kamer van Afgevaardigden heeft de [met, de pruisische ongeveer overeenkomende] wetsontwerpen be treffende de godsdienstige orden en congregatiën en de be lasting der kerkgenootschappen en godsdienstige vereenigingen aangenomen. Saksen-Weimar-Eisenach. De aangekondigde vergadering ter bespreking van het, denkbeeld om eene Rijksbelasting op de inkomsten in te voeren heeft den 11 te Eisenach, in verband met het aldaar gehouden staathuishoudkundig congres, plaats gehad. Prof. Schausz, uit Munchen, presideerde. Nadat de heer Hirth een overzicht gegeven had van de in onder scheidene duitsehe Staten bestaande belastingstelselsstelde hij eene motie voor, van dezen inhoud: „dat het, naaste doel dér belastinghervorming in het Rijk moet zijn het vervangen der matriculaire bijdragen door eene algemeene inkomsten belasting die met de invoerrechten en verbruiksbelastingen dermate tot een geheel verbonden moet worden dat ieder duitscher zooveel mogelijk naar gelang van zijne financiëele krachten in de lasten des Rijks bijdraagt." Deze motie is door de vergadering met eene overgroote meerderheid aan genomen. Elzas-Lotharingen. De regeering van den Beneden- Elzas heeft een wetsvoorstel naar Berlijn gezonden strek kende om eene Vertegenwoordiging van het Rijksland te vormen uit de 3 Landdagen die elk een zeker aantal leden zouden benoemen om gezamenlijk een Vereenigden Landdag uit (e maken. De Rijksdag is op den duur, alleen reeds uit gebrek aan tijdniet in staat, om de taak van een Landdag voor het Rijksiand op zich te nemen zoodat de aanneming van het voorstel zeer gewenscht is. 47 Gedeserteerde officieren van het carlisfische leger zijn te Bayonne aangekomen waar zij de bemiddeling van den spaaifschen consul hebben ingeroepen om van het, bewind te Madrid amnestie te ontvangen en naar hun vaderland te ïuogen terugkeeren. Zij beweerdendat in het carlisfische leger de wensch naar vrede telkens meer voorkwam en zich herhaaldelijk gevallen voordeden, dat de manschappen gehoor zaamheid weigerden. De regeering heeft de prefecten der grens-departementen aangeschreven om geene aanvoerders van carlisten langer op f'ransch grondgebied te dulden. Voigens een correspondent der brusselsche Indépendance zijn de verkiezingen voor de Alg. Raden uitgevallen als volgt: 601 in republikeinschcn, 543 in royalistisehen en 138 inbo- napartistischen zin; 78 herstemmingen. VUnivers zegt, „dat de conservatieve partij een ernstig échec geleden heeft," Van andere zijde wordt gemelddat de republikeinen 25 zetels gewonnen hebben. De hertog v. Puduade bonapartistische candidaat voor de N at. Vergadering in Seine en Oise, beeft zich bij schrij ven aan zijne kiezers bereid verklaard om het gezag van den maarschalk Mac Mahon krachtig te ondersteunen maar, om dat, de duur van dit gezag beperkt, is, meent hij, dat ieder candidaat er voor moet uitkomenwelk bewind hij na het ■eiudigen van het septennaat wenseht. Hij oordeelt een recht- streeksch beroep op de natie het, eenige middel om de partijen te ontwapenen en kracht, en duur aan de regeering te ver zekeren. Door de keus van bonapartistische Afgevaardigden bevordert men het doen van dat beroep, hetwelk z. i. geen andere uitkomst, zal hebben dan dc troonsbestijging van den zoon van Napoleon III. De prefect van bet, dept. der Seine en Oise heeft de onder hem ressorteerende maires vermaandden hertog v. Padua voor de naderende verkiezing niet den steun te geven, wel ken hij vraagt, aaugezien de regeering ten aanzien der ver kiezingen van den 18 eene volkomene onzijdigheid in acht neemt en de maires geene enkele candidatuur behooren te ondersteunen. De hertog heeft in ant woord op den ook aan hem als maire van Courson—Lannay geriohten brief, den prefect het privilegie betwist om uit naam der regeering te spreken, en gezegd dat, de heer 'Limbourg door zijne circulaire aan de maires de belofte van onzijdigheid heeft, geschonden. De hertog is ter zake van dit antwoord als maire ontslagen. De heer Médecin, candidaat van het, linker centrum in het, dept. der Zee-Alpen, heeft bij zeer nadrukkelijk schrijven zijn ontslag genomen als maire au Ment,onewegens de bestrijding zijner candidatuur door den conservatieven prefect. De regeering heeft echter geweigerd het ontslag te geven en den prefect, den heer FilleneuveBargemont, naar Parijs ontboden, om zich over zijn gedrag te rechtvaardigen. De piano-fabriek der firma Philippe Here, neven Sr Ge., te Parijs, is in den vroegen ochtend van den 10 geheel afge brand. 18 Piano's zijn gered. De brand schijnt, gesticht te zijn door een werkmandie onlangs van de fabriek was weggezonden. De overeenkomst betreffende de grensscheiding der diocesen in Elzas-Lotharingen is den 8 door de fransche en duitsehe commissarissen onderteekend. De heer Franceschini Pietri heeft van Chislehurst eene depeche ontvangen, waarbij hij verzocht wordt, namens de Keizerin en den keiz. prinsde bevolking van het kanton Ajaccio dank te zeggen voor de verkiezing van prins Karei Bonaparte tot lid van den Alg. Raad van Corsica. Het Journal Oficiel heeft, de terugroeping der Orénoque bevestigd, maar er bijgevoegd, dat haar vertrek uit Civita- Vecchia geenerlei verandering beteekent, in de gevoelens van toewijding van Frankrijk jegens den Paus, en dat in eene' het door de statuten vastgestelde bedrag gebonden te zijn. De som van 350,000 gulden, welke de familie Rothschild na het overlijden van baron Anselm aan de stad Weenen geschonken heeftis thans verdeeld onder 68 instellingen van liefdadigheidzonder onderscheid van geloofsbelijdenis. De zitting der Bondsvergadering is den 5 geopend. De Raad der Stenden werd toegesproken door den voorzitter Köchlindie in herinnering bracht, dat de Bondsvergadering voornamelijk bijeengeroepen was ter organisatie van het krijgs wezen en de aandacht vestigde op het hooge gewicht van dit onderwerp. De nieuw benoemde minister van onderwijs, de heer Bonghi, heeft den 5 zijne betrekking aanvaard en denzelfden dag den Hoogen Raad voor openbaar onderwijs bijeengeroepen, ten einde dezen zijn programma bloot te leggen. Hij wenseht aan de werkzaamheid der met, het onderwijs belaste overheid meer zelfstandigheid bij te zetten, opdat niet dan bij uitzon dering een beroep op het Parlement, noodig zal zijn, en is voornemens in de eerstvolgende zitting van het Parlement eenige wetsontwerpen in te dienen tot, gelijkmaking van de kosten voor het middelbaar onderwijs in de verschillende gedeelten des Rijks en tot, verhooging van de bezoldigin gen der onderwijzers aan de middelbare en lagere scholen. In de volgende zitting zou hij een ontwerp indienen om het lager onderwijs verplichtend te stellen en het programma daarvan derwijze te wijzigen, dat het kerkelijk onderwijs op geheven kan worden, zonder schade voor de zedelijke belan gen der jeugd. De heer Thiers heeft te Venetie de merkwaardigheden in oogenschouw genomen en den vertegenwoordiger van den gemeenteraad ten gehoore ontvangenaan wien hij op nieuw zijne levendige sympathie voor Italië te kennen gaf. Den 8 vertrok hij naar Florence De daar gevestigde fransehen hebben hem een adres aangeboden, in antwoord waarop hij gezegd heeft, vast op het slagen der republiek in Frankrijk te vertrouwen. Wat Italië betreft, verklaarde hij, dat hij te gen de eenheid van Italië was, niet om die eenheid zelve maar om hare gevolgen met opzicht tot de algemeene staat kunde. Nadat die eenheid echter een feit was geworden had hij geen ander doel gehad dan tusschen de twee landen eene oprechte vriendschap te vestigen. Overigens zon noch Frankrijk, noch de fransche Kamer dulden, dat, Fraukrijks gouvernement, welk dit ook zijn mocht, eene daad verrichtte, waardoor Fraukrijks goede betrekkingen met Italic of met eene andere mogendheid verbroken konden worden. Te Rome heeft zich eene commissie gevormd om den heer Thiers tot een bezoek der hoofdstad uit te noodigen en hem feestelijk te ontvangen. Den 13 heeft de Orénoque Civita Vecchia verlaten. De tot generaal en chef van het carlistische leger be noemde genl. Mendiri is als commandant van Navarre ver vangen door genl. Argonz. Genl. Mogrovejoonlangs van de republikeinen overgeloopen, is tot commandant van Cas- tilie benoemd. De londensche Times behelst brieven van een harer land- genooten, die jaren lang in Spanje gewoond en getracht heeft, der fransche havens aan de Middellandsche zee een ander 1 zooveel mogelijk te onderzoeken wat waar is van al de wreed- vaartuig ter beschikking van Z. H. is gesteld. hedendie aan de carlisten te last gelegd worden. Hij moet De spaansche gezant heeft aan den minister van bifit. t de juistheid van die berichten tot zijn leedwezen in hoofd zaken eene diplomatieke nota, d.d. 8 Oct., overhandigdzaak bevestigen, en zegt, dat hij niets mededeelt, waarvoor waarvan afschrift aan de andere mogendheden is medege-hij niet ten volle kan instaan. De plundering van weerlooze deeld. Daarin wordt geklaagd over de voortdurende onder steuning welke de carlistische opstand in Frankrijk onder vindt en over het niet vervullen der door het fransche gouvernement, gedane heloftcn, waarmede de fransche grens- agenten gedurig in tegenspraak handelen. De spaansche regeering herbaalt dus haar verzoekdat de bescherming, welke de carlisten in Frankrijk vinden, voor goed moge ophoudenen zij gelooftdat de oorlog niet zou kunnen voortdurenindien eene belangrijke fransche krijgsmacht nevens de spaansche troepen aan de grenzen gestationeerd de Bidassoa van wege de 2 natiën gezamenlijk bewaakt en de overheden in de fransche grensdepartementendie tegen de uitgedrukte weusehen hunner regeering handelendoor anderen vervangen werden. Reeds vóór de veldtocht begon, heeft don Carlos een jaar lang op fransch gebied den burger oorlog voorbereiden de fransche policie, die hem niet vin den konweigerde de hulp van een agent der spaansche regeering. Prinses Margaretha isna te Estella eene rol gespeeld te hebbenmet een talrijk gevolg in Frankrijk teruggekeerd. Fransche schepenop de Bidassoa gestatio neerd, strekken tot entrepots voor allerlei artikelen van oor logscontrabande. De instructiën tot het interneeren van de leden der carlistische comité's te Bayonne en tegen het zich in uniform vertoonen van carlisten zijn niet nageleefd; even min is gevolg gegeven aan de aanbieding der fransche regee ring om alle carlisten van naam over de belgische of zwit- sersche grenzen en alle minderen naar Spanje te zenden, onder bedreiging van hen achter de Loire te internecren indien zij in Frankrijk terug kwamen. De straten van Bayonne, Pau Perpignan en andere plaa' sen wemelen dan ook van carlistenen de prefecten beroepen zich op allerlei uitvluch ten om hen niet naar het hart van Frankrijk te zenden. Van de herstemmingen voor de Algemeene Raden zijn er 42 ten gunste der republikeinen en 35 der conservatieve partijen uitgevallen. De regeering heeft bij het Folksthing een wetsontwerp ingediend, waarbij 10000 kroonen bestemd worden om de kosten te dekken eener commissie, die de verhouding tusschen patroons en werkliedende orgauisatie van ondersteuning fondsen de oprichting van technische scholen en de kwestie der loonen onderzoeken en dienaangaande bepaalde voor stellen doen zal. Akhiolou, eene stad met, 5000 inwoners aan de Golf van Burgkaz, is door een brand geheel en al vernield. Oostenrijk. Bij keizerlijk besluit is buiten werking ge steld liet besluit van 13 Mei 1873, door hetwelk de Nationale Bank gemachtigd werd om overeenkomstig hare statuten wissels te disconteeren of effecten te beleenen zonder aan plaatsen en het vermoorden zoowel van krijgsgevangenen als van onschuldige burgers neemt onder de „krijgsbedrijven" der carlisten maar al te veel eene ruime plaats in. Een groep belgische aandeelhouders in de Sevilla-Xeres- Cadix-spoorwegmaatsebappij heeft tegen de overdracht van dezen spoorweg geprotesteerd. De vrijwilligers hebben te Leza (prov. Alavanabij Vit- toria) eene belangrijke overwinning behaald. Eene bende „intransigente cantonnalisten," die onder bevel van zekeren genl. Posaseen voormalig marine-officier, de omstreken der Aran-vallei onveilig maakteis door regee- ringstroepen overvallen en na een gevecht, waarbij 5 roovers in het zand beten, gebonden opgebracht. De kapitein der troepen had eene verzegelde order ontvangendie hij eerst na de vermeestering der bende mocht openenhet bevel in houdende om al de roovers te fusilleeren. Bij de uitvoering van dit bevel zijn er echter 5 in de verwarring ontsnapt. De vesting Laguardia, welke het linker Ebrodal en den weg naar Vittoria beheerscht, is den 8 door de regeeringst,roepen vermeester!nadat, de carlisten op het aanrukken van genl. Laserna in de richting Penacerrada afgetrokken waren. Don Carlos heeft aldaar met een aanzienlijk gedeelte zijner strijd- macht verschanste stellingen ingenomen. De vestingwerken van Carthagena verkeeren nog grooten- deels in denzelfden droevigen staatwaarin de opstande lingen die in 1873 verlaten hebben. Zulks is bedenkelijk met het Oog op de stoutmoedige strooptochten der carlisten. Zoo heeft eene bende van 800 man onder den voormaligen cavallerie-officier Losana, gedurende 10 dagen de provinciën ValenciaMurcia en Grenada doorkruist, waar hij de brug gen sprh.gen 8 stationsgebouwen fn brand steken en een aantal beambten van kant maken deed. In alle gemeenten diegeen vijand verwachtende buiten staat van tegenweer warenhief hij brandschattingenvernielde hij de archieven en de registers van den burg. stand. Te Alicante verwekte dit alles eene vervaarlijke paniekvele inwoners vluchtten op de in de haven aanwezige schepen, barricaden en schans werken werden opgeworpen. De regeering zond troepen af ter vervolging der bendediehaar doel bereikt hebbende, weder aftrok. Den 12 hebben de carlisten Irnn aangevallen en zich daartoe 's morgens meester gemaakt van de huizen bij de brug van Behobiewaar eene fransche grenswacht is. De aanval op de brug werd door het garnizoen afgeslagen en de carlisten werden met de bajonet verdreven. Door hunne kogels werd een fransche grenswachter gedood en een franschman gekwetst. De huizen van Behobie zijn bij het gevecht in brand ge schoten. De fransche overheid had aan de spaansche troepen het vervoervan ammunitie over fransch grondgebied veroorloofd. Onder bedekking van een geveinsden aanval op een ander puntheeft er in den nacht van 1314 Oct. eene ontsehe- j ping plaats gehad van C Krupp-kanonnen300U geweren en 300000 patronen voor de carlisten. Het garnizoen van Amposta heeft aanvallen afgeslagen der carlisten, die zware verliezen leden. Te Paterson heeft eene zeer druk bezochte meeting der republikeinen plaats gehadwaarop de minister van marine het woord gevoerd en gezegd heeft, dat de tegenwoordige administratie de republikeinsche partij vertegenwoordigt en dat noch zijnoch haar chef in strijd zou handelen met de belangen of de overleveringen van het land. De generaal Grant zou er niet aan denken om voor de derde maal Pre sident te willen wordenen hij zou van oordeel zijndat eene gedachtenwisseling over die kwestie de aandacht niet waard is. De nieuw-yorksehe Herald noemt den stand van zaken in Louisiana zeer ernstig. Men verwacht op nieuw geweld dadigheden. De immigratie van negers wordt gerekend op 15000 personen. De helft van den labaksoogst is in Kentucky en Tennessee door de vorst vernietigd. De verkiezingen in Öhio, waar eene meerderheid van 25000 stemmen zich voor de democraten heeft verklaardtoonen eene groote aanwinst voor die partij sedert het vorige jaar: 12 democraten en 8 republikeinen zijn voor het Congres gekozen. In Indiana is de uitslag twijfelachtig. In West- Virginie zijn al de caudidaten. der democraten verkozen. In Nebraska en Dacotah zijn de candidaten der republikeinen en in Arkansas die der democraten verkozen. Verkiezingen. De Prov. Staten van Zuidholland hebben bij eerste stemming, met 48 van de 79 st., tot lid der 1". Ka mer gekozen den oud-minister J. D. Fransen v. d. Putte. De graaf v. Bylandtlid van den gemeenteraad te 's Gra- venhagehad 25 st. bekomen. Te Hoorn zijn voor de verkiezing van een lid der 2». Ka mer 1034 st. uitgebracht op den heer J. D. Fransen v. d. Putte891 op den heer C. Bloem Az., 140 op den heer Faber en 46 op den heer v. Wrangel; tusschen de 2 eerstgenoem- den moet herstemd worden. Statbn-Generaal. 2C. Kamer. De regeering heeft in gediend een wetsontwerp tot machtiging van haar om de aan munting van zilveren muntspeciën door particulieren tot 1 Jan. 1875 te beperken; een tot vaststelling der begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen in 1875. De lieeren v. Eek en Bredius hebben een voorstel ingediend tot het uitspreken der wenschelijkheiddat de regeering in hare betrekking tot het buitenland zal trachtende arbitrage te doen aannemen voor geschillen tusschen beschaafde volken, in den geest der motie-Richard. Den 9 zijn eenige wetsontwerpen aangenomen, waaronder dat tot goedkeuring eener geldleening ten laste van Suri name tot bevordering der immigratie met 59 tegen 1 stem. Den 12 zijn op nieuw eenige kleine wetsontwerpen goedge keurd en heeft de heer v. Eek het bovengemelde voorstel toegelicht, waarna de Kamer op reces is geseheiden. De spoorwegbegrooting voor 1875 beloopt 10,250,000, wegens het vermoedelijk batig slot over de dienst 1874 f 2,250,000 en de bijdrage op de staatsbegrooting voor 1875 f 8,000,000. Voor de sectie ZaandamAmsterdam is 3 mil joen uitgetrokken. De vestingbegrooting bedraagt 4 miljoen; de voorgenomen werken betreffen de verbetering of voltooiing der nieuwe hollandsche waterlinie der versterkingen om Utrecht en der stelling van den Helder. Benoemingen. Tot Z. "M. commissaris in Limburg is benoemd jr. mr. E. J. C. M. de Kuyper, burgemeester van 's Hertogenbosch. Rijks Middelen hebben gedurende de eerste 9 maan den van dit jaar opgebracht,/64,870,571, tegen ƒ61,685,371 in hetzelfde tijdvak van 1873. Spoorwegen. De Nederl.-Westphaalsche Spoorwegmaat schappij te Winterswijk heeft van de pruisische regeering concessie verkregen tot het aanleggen der grondwerken voor een spoorweg van de grenzen bij Burlo van den eenen kant naar Bocholt en van den anderen over Borken naar Recklinghausen. Onderwijs. Directeuren der Maatschappij van Nijverheid hebben bij den Koning een adres ingediend, strekkende tot het verkrijgen van verbeteringen in het onderwijs in de zee vaartkunde. Het examen als Hulponderwijzer is te Haarlem met goed gevolg afgelegd door WL). Best, van St. Pancras. Kerkelijke zaken. De kerkeraad der ned. herv. ge meente te Amsterdam heeftmet het oog op de door de Synode voorgestelde wjjziging van art. 38 van het reglement op het godsdienst,-onderwijs, bij circulaire aan de provinciale kerkbesturen en de Synodale Commissie voorwaardelijk de gehoorzaamheid aan de hoogere besturen opgezegd. Aanbestedingen. Den 14door B. en W. van Rotter dam de ijzeren en stalen bovenbouw der brug over de Koningshaven op Fijenoord, minste inschr. de Actiën-Ge- sellschaft fiir Eisen-Industne und Briickenbau te Duisburg, voor 223,000. Het maken van een eikenhouten spits op den toren te Sit.tard is door het gemeentebestuur besteed aan J. Ubags, te Nieuwstadt, voor f 11,874. Bouwwerken enz. Te Amsterdam heeft een aantal belang stellenden eene commissie benoemd tot het beramen van de oprichting van een gedenkteekeD van dr. Sarphati. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 10 afwijzend be schikt op het adres der commanditaire vennootschap Lens 8f Bergsmahoudende verzoek om concessie voor den aanleg eener waterleiding door de stad. Den 14 is het nieuwe gebouw van de inrichting voor havelooze kinderen te Rotterdam ingewijd. De luchtballon le Météore Is den 14 opgestegen uit het park Tivoli te Utrecht, en, wijl de windrichting zeewaarts was, nedergekomen in de nabijheid van Hilversum. 3 Liefheb bers vergezelden den heer Godard op dezen tocht. Gieten. Wijlen de heer N. C. Brouwer heeft f 800 ver maakt aan de Maatschappij van den Werkenden Stand te Amsterdam en f 1200 aan de ambachtsschool dier maat schappijf 1200 aan de maatschappij Caecilia, ƒ1200 aan het weduwen- en weezenfonds der maatschappij Arti et Amkitiae, f 800 aan de Bischoffsheim-vereeniging (voorschotbank) en 400 aan de commissie voor soepuitdeeling in de Uilenbur gerstraat, alles 2% p.c. N.S. en onder den last van vrucht gebruik. Leening der stad Amsterdam. Het bedrag der inschrij vingen is 18.131.000, zoodat alle ten volle zijn toegewezen. Landverkoop. Den 14 heeft te Haarlem de der le vei- Wentzei- ling plaats gehad van drooggemaakte gronden in het IJ. Er werden verkocht 529 bunderswelke hebben opgebracht ƒ1,115,711, en opgehouden 95 bunders. Het hoogste bod per bunder was 2850, het laagste 1000,

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 5