1 jgtabs-ülicuws. GEMEENTERAAD. Jugczoubcu Stukkeu. Snelpersdruk van Herm*. Coster e# Zoon. der hoofden over te gaan; dat door deze onvoorziene werken de Noordzeehaven niet den 1 Aug. 1876 maar eerst op 31 Dee. 1877 voltooid kan zijnmaar dat de Maatschappij zich verbinden wil om op 1 Oct. 1875 in de haven eene geul ge reed te hebben aan minstens 80 ellen breed en 5% el onder A. P. diep, die op 1 Aug. 1876 op de bepaalde diepte ge bracht en alsdan voor de groote scheepvaart bruikbaar zal zijn. De toegezegde bijdrage der stad Amsterdam a 3 mil joen aan de geheele voltooiing op laatstgenoemden datum gebonden zijnde, wenscht de regeering eene wijziging in de daaromtrent door den gemeenteraad gestelde voorwaarden te meer omdat de subsidiën der hoofdstad moeten strekken tot teruggaaf der door den Staat aan de Maatschappij gedane voorschotten. B. en W. stéllen thans aan den gemeente raad voor, niet in dit voorstel te treden, en te volharden bij het besluit van 26 Febr. 1868, waarbij de som van 3 miljoen als premie wordt toegezegd indien het kanaal geheel gereed zij op 31 Aug. 1876, daar bij eene gedeeltelijke voltooiing de ingebruikstelling onraadzaam is; zij blijven van oordeel, dat de overname van den Staat in het belang der zaak wen- schelijk is, en vermenen dat aan de ministers behoort geant woord te worden, dat in hun verzoek niet kan worden getreden. Bouwwerken. Den 27 zijn de nieuwe zalen der sociëteit „de Hereeniging" te Deventer (het voormalige Atheneum gebouw) feestelijk ingewijd. Te Leeuwen is den 28 het monument ter herinnering aan den watersnood van 1861, waarvoor op 12 Mei j.l. de eerste steen werd gelegd, plechtig onthuld. Het bestaat uit een vierkant voetstuk, waarop zich eene zuil verheft, gedekt door eene vergulde kroon. Giften. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Amsterdam zijn vermaakt door wijlen den heer O. J. Dijk f 200(1 in contanten en eene inschrijving 2J p.c. N.S. groot/ 50000, door wijlen den heer G. JSchajj er eene dergelijke inschrij ving van f 1000. Geschenken. De bevolking van het Groothertogdom Luxemburg heeft den Prins-Stedehouder een prachtigen reis- salonwagen aangeboden. Rampen. Door den storm van den 21 zjjn de meeste buitenpolders boven Dordrechtbij Zwolle en bij Blokzijl, alsmede door het doorbreken van den dijk het lage gedeelte van Urk ondergeloopcn. Aan de friesche kusten steeg het zeewater van 1.50 tot 2.50 boven A.P., aan de havenwerken en zeesluizen van het Noordzeekanaal van 3.10 tot 4 el boven dat peil. Van het duin zijn groote stukken afgesla gen en in het kanaal gezakt, en een titan van ruim 20000 k.g. zwaarte is door de kracht van het water een heel eind achteruit geworpen. Bezuiden de hoofden strandde den 23 het met hout geladen zweedsche barkschip Henrïètte. De 11 opvarenden werden met groote inspanning door de red dingboot van Zandvoort aan wal gebrachteenige oogen- blikken later sloeg het schip door midden. Aan de werken tot, verbetering der haven te Delfzijl, waar het water 4 voeten hoog tegen de gesloten en van mestdammen voorziene poor ten stond, heeft de vloed veel schade aangericht. Onze hol- landsche visschersvloot heeft een zeer belangrijk verlies aan netten geledèn'. Den 22's avonds laatis te Oudcarspel het huis ver, brand van den winkelier Makel, dat door nog 3 andere gezinnen bewoond was. De winkelier had juist 18000 tur- veu en eenige vaten peterolie opgedaanwaardoor de vlam men' niet weinig voedsel kregen. De bewoners hadden zich slechts onvoldoende tegen brandschade verzekerd. Te Gendringen is den 29 de synagoge met het belendende schoolgebouw en woonhuis een prooi der vlammen geworden. Kinderarbeid. Ten gevolge der wet betreffende het toezicht op den arbeid van kinderenzijn van de verschil lende fabrieken en touwslagerijen te Gouda 120 kinderen beneden de 10 jaren verwijderd waarvan het grootste ge deelte weêr naar school zal gaan. Te Schoonhoven zijn 43 kinderen, die buiten de schooluren op fabrieken werkzaam warenontslagen. Vleeschprijzen. Te Utrecht hebben zich op voorstel van dr. A. Mouthaannagenoeg 200 huisgezinnen, meeren- deels uit den gegoeden stand vereenigd tot het oprichten eener coöperatieve vleeschhonwerij. Er is met een gevestig- den slager eene overeenkomst gesloten om het beste vleesch te leveren, tegen den laagst mogelijkenelke maand door het bestuur vasttestellen prijs. Ieder deelhebber geeft een renteloos voorschot van 10. 12 Runderen, te Zulfen crp den spoortrein geplaatst, met bestemming naar Heerenveen waren bij de komst van den trein te Zwolle alle verdwenen. Men vond ze onder Deventer Olst en Wijhe terug. De deur van den wagen was losge raakt en de koeien waren er onder het rijden uitgesprongen, zonder letsel te bekomen. Overdeden den 28te Rotterdamde oud-catholieke bisschöp van Deventer H. Heykamp, pastoor der S. Laurens- kerk in den Oppert,- oud bijna 70 jaren. STaats-lotekij. Trekking der 1*. klasse. No. 12825 f 20000. No. 10447 f 5000, No. 6115 2000, No. 17015 en 20882 1500, No. 2605,7544, 9396, 9715 en 16499/1000. Koloniën. De expeditie naar de Marowijue. in Suriname, heeft het bewijs geleverd, dat het terrein aldaar en de kree- ken van het Nassau-gebergte op vele plaatsen goud in ge noegzame hoeveelheid bevatten, om aan hen, die de exploitatie willen ondernemen, eene rijke productie te beloven. De heer WE. a. Charante, voorzitter der kamer van koop handel te Batavia, en 179 andere ingezetenen van N. Indie hebben een bezwaarschrift bij den Koning ingediendnaar aanleiding van geruchten omtrent eene voorgenomen inkom stenbelasting, te heffen van europeesche ingezetenen en vreemde oosterlingen in Indie. Wijl de kolonie zelf in hare behoeften voorziet en bovendien een aanzienlijk overschot ten behoeve van het moederland oplevert, meeuen adressanten die mid- delijk of onmiddelijk in het belang van het moederland werk zaam zijn en veel moeten missen van hetgeen in Nederland genoten wordt, dat er geene reden bestaat hen eene belasting te doen opbrengen, welke slechts het bedoelde overschot zou vergrootente meer omdat de meeste europeanen ambtenaren van den Staat zijn en eene door hen te betalen belasting gelijK zou staan met eene tractementsvermindering. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland heeft aan het nederlandsche volk een manifest gericht, waarin het kennis geeft van de plaats gehad hebbende aanvulling van een der artikelen van de wet der Vereeniging. waardoor onder de middelen, die zij tot bevordering van het door haar beoogde doel wenscht te bezigenook is opgenomen„het bespreken van politieke kwestiëndie met het onderwijs in verband staan en liet invloed uitoefenen op de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en den Gemeente raad." Het manifest behelst voorts eene opwekking om zich aan de Vereeniging aan te sluiten „opdat zij in waarheid worde het vereenigingspunt van allen die onder eene ge meenschappeiijke vaan wenschen te strijden voor onze volks, schoolen die de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling des volks beschouwen als het palladium der nationale onaf hankelijkheid." de maand Mei j.l. in Nederland gevierd ter gelegenheid van Zijner Majesteit» 25jarige regeering, heeft thans de intee- kenlijsten aan de bestaande sub-commissiën en corresponden ten verzonden. De commissie acht elke aansporing tot me dewerking en die tot het toezenden van bijdragen overbo dig. In gemeenten, waar geen sub-commissiën of correspon denten voor het Fonds zijn gevestigdkan men zich ter bekoming van inschrijvingsbiljetten tot de hoofdcommissie wendenterwijl ook bijdragen rechtstreeks kunnen worden toegezonden. In het Handelsblad van 9 October leest menBij de heeren Cramer Elzenburg Hf Co., Pijpenmarkt, Amsterdam, is een brandkast ter bezichtiging gesteld, die met uitstekend gevolg eene hevige vuurproef heeft doorstaan, bij gelegenheid van den brand in de Beemster, op 22 Augustus 1.1. Aan eenige blaadjes papier, die, in de kast gelegd terwijl de verf nog niet geheel droog was, op den bodem vastgekleefd waren en er zich nu nog in bevinden, is zelfs geen spoor van ver schroeiing te ontdekkenofschoon het buitenwerk veel ge leden heeft. De heer P. A. van der Driftboekhouder van het op de reis van het Nieuwediep naar St. John (Nieuw-Brunswijk) als vermist opgegeven schip Kederland en Oranje, heeft door tusschenkomst van den minister van buitenl. zaken ontvan gen twee brieven van kapt. H. S. de Jong van bovengenoemd schip, die dezer dagen in eene fleseh aan de fransche kust zijn aangespoeld, waaruit blijkt: dat genoemde bodem van af den 21 Maart onophoudelijk met zware stormen en hoog gaande zeeën te kampen had waarin schip en tuig veel te lijden hadden; dat het schip zich aanvankelijk uitmuntend hield en niettegenstaande het vreeselijke werken weinig wa ter maaktedoch eindelijk dusdanig ontramponeerd werd dat er veel water naar binnen drong en men genoodzaakt was de pompen voortdurend gaande te houden. Na steeds de lekkage zoo goed mogelijk voorzien te hebben werd de toestanddaar de storm met verdubbelde woede bleef aan houden eindelijk onhoudbaar, en was op den 14 April 's morgens om 2 uren toen men zich op 46" n. b. en 14° w. 1. bevondhet schip reeds half vol water, zoodat de kaptein, daar alles, ook de booten op dek stuk geslagen wa ren geen uitkomst meer zag en redding voor onmogelijk hield. Hij eindigt zijn tweeden brief, blijkbaar geschreven in de laatste oogenblikken en met den dood voor oogen dan ook met eene laatste groete aan zijn patroon en eene aanbeveling van zijne ongelukkige vrouw en kinderen. Den 24 October is te Haarlem met goed gevolg examen afgelegd voor de wiskunde door S. Holzmuller. In plaats van wijlen Jonkhr. D. C. de Dieu Fontein Vet' schuir van Heyloo, heeft de algemeene vergadering van het bestuur van den Hondsbossche en Duinen tot Pellen den 29 dezer maandbenoemd tot, secretaris en penningmeester van dat hoogheemraadschap den heer A. P. Burger alhier. J.l. Dinsdagavond werd in het locaal Diligentia de eerste volksvoorlezing in dezen wintervan wege het departement van het Nut, voor een 150tal toehoorders, gehouden. De heer Coher, Stuart sprak over den wind en diens invloed op de natuur en op het maatschappelijk leven, terwijl de heer lleyst als bijdrage Schimmels gedicht „Paulus" deed hoo- Tusschen deze met belangstelling ontvangen voordrach- ren tenhad de door dr. de Gelder ingeleide plechtigheid der uitreiking van het door het hoofdbestuur der Maatschappij toegekende zilveren eermetaal plaats, welke met toepasselijke toespraken van den voorzitter van het departement, dr. C. J. de Lar.gegeschiedde aan Hendricus Jacobus Sonneveltwe gens 50jarige trouwe dienst bij de heeren de Lange Jf de Moraazen aan Willem Frederik Bossert (thans onderofficier te 's Gravenhage)wegens het redden van een kind uit het water in Juli 1872. Donderdag daaraanvolgende werden de tooneelvoorstel- lingen in het locaal van den heer Fervloet geopend met de opvoering van „Katharina Hoirard, Koningin van Engeland vrij gevolgd naar Alexander Dumas. Het onderwerp was wel geschikt om de belangstelling te boeienen de bewerking van den frauschen schrijveral getuigde zij meer van zijne stoute verbeeldingskracht dan van zijne historische trouw gaf menig treffend tafereel te aanschouwen. Mev. Ellenberger vervulde uitstekend de zoo moeilijke en door de opvatting van den schrijver nog verzwaarderol van de kortstondige en tot het schavot gedoemde Koningin, de heer Feitman even uitnemend die van den beruchten Hendrik F lil. Ook de heer Kistemaker kweet zich als lord Ethelwood in meerdere tooneelen verdienstelijk van zijne zware taak en zou zeker nog beter voldaan hebben indien hij zijn doorgaans te lui den toon meer gematigd had. Mej. Fcncoert als 'sKonings zuster en de heer Tourniaire als graaf Sussex deelden in den bijvalden hoofdvertoouers geschonken. De prachtige en aan de geschiedenis getrouwe costumes verdienden den mees ten lof; Hendrik Fill en Katharina stonden voor onszoo als wij ze uit hunDe portretten kenuen. De opkomst van het publick liet te wenschen over, vooral met het oog op de vele kosten, welke de ondernemer zich voor de opvoering van dergelijk stuk heeft te getroosten. Met genoegen hebben wij geziendat in den toren van het diaconiehuis de uitgenomen vensters weder geplaatst en de in liet muurwerk gehakte gaten weder toegemetseld zijn. Wij putten uit deze handelingen de hoop, dat diakenen het herstel niet onmogelijk beschouwd en een middel gevon den hebben om de gevreesde slooping van een merkwaardig overblijfsel van vroegere tijden te verhoeden. 4. Beantwoordt de Voorzitter de in de vorige vergadering door den heer Helling gedane vraag, ten aanzien der legplaats van de schuitwaarin des avonds de faecaliën worden bij- eengebragt, door medetedeelen dat Burg. en Y\ cth. in 1873 aan den aannemer C. hater Cz. de Kanaalkade gedurende de zomermaanden als legplaats voor die schuit hebben aangewezen doch vergund hebben die schuit gedurende de wintermaanden te leggen op die plaatsen binnen de gemeente, welke het gunstigst gelegen zijn om hef ophalen zooveel mo gelijk te bekorten, en zulks naar aanleiding van de door den aannemer tegen de Kanaalkade ingebragte bezwaren voor de wintermaanden en ter vermijding van den langeren tijddie daardoor voor het ophalen benoodigd zou worden. ,L c Voor kennisgeving aangenomen na dankbetuiging van den Helling voor de gegeven inlichtingen. 5. Deelt de Foorzitter mede, dat de hulponderwijzer J. de Fen, in de voorlaatste vergadering benoemd tot 2*. hulp onderwijzer aan de openbare burgerschool, na aanvankelijk voor die benoeming te hebben bedankt, op dat schrijven is teruggekomen en thans die benoeming aanneemt; dat de schoolopziener als zijn gevoelen heeft medegedeeld, dat ech ter op nieuw eene benoeming moet geschiedenhoewel hij volstrekt geen bezwaar heeft tegen het op nieuw voordragen van dien hulponderwijzer; dat hij naar aanleiding daarvan voorsteltde vroeger gedane benoeming te handhaven en Jde Ven op nieuw aantestellen als 2,n hulponderwijzer aan de burgerschool. Met 10 tegen 3 stemmen van de heeren Conijn. J. C. Koorn en Stuart wordt dat voorstel aangenomen. De heer Fonk was bij deze stemming nog niet tegenwoordig. 6. Briet van den Voorzitter van den Gemeenteraad van Schermerhorn waarbij in voldoening aan het door den Raad dier gemeente genomen besluit een afschrift wordt toegezon den van een tot hem gerigt adres van 45 personenwaarbij de wensch wordt te kennen gegeven, dat de Raad vóór de na jaarszitting der Provinciale Staten alle mogelijke middelen in het werk stelle dat de vernieuwing van den rijweg door de kom van het dorp Schermerhorn in de aanstaande ver gadering der Staten in behandeling kome. In handen van Burg. en Weth. om berigt. F an Burgemeester en IE et houders. 7. Voorstel om het toezigt op het stedelijk museum op tedragen aan eene commissie van 3 leden, waarvoor eene in structie wordt aangeboden. Ter lezing voor de leden gelegd. 8. Mededeeling, dat volgens kennigeving van Dijkgraaf en Heemraden van Mijzen de aan de gemeente Alkmaar beboe rende Mijzerkade niet de gevorderde hoogte heeft, waardoor de polder Mijzen in gevaar van inundatie verkeert. Volgens art. 4 der keuren op het inwendig beheer van dat Heemraad schap van 24 Mei 1871 moeten de kadijken vdór 1 Junij 1876 minstens 3 decimeters boven het vastgestelde maalpeil van SchermerboezemA.P., zijn gebragt. Naar aanleiding daar van stellen Burg. en Weth. voor, reeds dadelijk de Kade op die hoogte te brengenwaartoe zij over eene lengte van 2050 Mr. gemiddeld 2 decimeter moet verhoogd worden met, klei- of aarde grond. Tot het uitvoeren dier werken wordt magtiging gevraagd de uitgave te vereffenen op de dienst van 1874. Op voorstel van den Voorzitter om het spoedeischende van de zaak dadelijk behandeld; na eenige bespreking over het geen aanleiding tot deze verhooging geeft, wordt met alge meene stemmen de gevraagde magtiging verleend. 9. Verzoek van C. Keijsper, eervol ontslagen hulponderwijzer van de openbare armenschool, om eene jaarlijksche gratificatie. In handen der vaste commissie van financiën om berigt raad. 10. Rapport der commissie van financiën op de verzoeken den heer Mr. A. G. Cnoop Koopmansprocureur te De te St.rijp gevestigde hoofdcommissie van het „Wil lem III Fonds", opgericht onder goedkeuring van 'L. M. den Koning, als blijvende herinnering aan de feesten gedurende Zitting van 28 October 1874, No. 16. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stuksen. 2. Brief van Ged. Statenten geleide van het goedge keurde raadsbesluit tot verhooging der jaarwedden van het hulponderwijzerspersoneel aan de openbare burgerschool. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Deelt, de Voorzitter mede, dat een nader adres van C. Kater Cz., waarbij op grond van moeijelijkheden gerezen bij de uitdieping der Kooltuineene wijziging in het bestek wordt gev raagd ten aanzien der dieptewaarop die gracht moet worden uitgebaggerd en nader wordt aangedrongen op kwijtschelding der door hem beloopen boetenmet rapport, van Burg. en Weth., in overeenstemming met het in de vorige vergadering genomen besluit gesteld is in handen der commissie van bijstand en een verzoek van Regenten van het burger weeshuis, om magtiging tot het verhoogen van den post/aor- wedden op de begrooting voor 1874 met /30,— en om op de begrooting voor 1875 alsnog tcetestaan de daarop aange vraagde maar niet toegestane jaarwedde voor eene helpster op de naaikamer, in handen der vaste commissie vanifinan ciën om berigt en raad. Voor kennisgeving aangenomen. Haarlemals curator in het faillissement van li. Slegtkamp, te Beverwijk aannemer van perceel 6 der gemeentewerken van 1873 en van JSabelis, glashandelaar te Haarlem, om teruggave der door Burg. en Weth. ingehouden boeten van den l"1 termijn der aannemingsom dier werken, ten bedrage van 990,Nadat, uit een ingesteld onderzoek naar de door den curator voor de kwijtschelding der boeten aange voerde motieven was gebleken, dat de vertraging in de op levering niet het gevolg is geweest van overmagt of van bui tengewone omstandigheden geheel onaf hankelijk van den wil des aannemers, waardoor billijkheidshalve geheele kwijtschel ding zou moeten worden verleend waren 4 leden van oor deel dat aan de matige toepassing van boeten door Burg. Weth. 8910,waren kwijtgescholden) geene verdere uitbreiding moest worden gegeven. Werd in dit geval geene boete toegepastdan werd aan de bepalingen in de bestek ken omtrent de toepassing van boeten voortaan alle waarde ontnomen. Zij stelden voor afwijzend op het verzoek te be schikken. Een liderkennende dat de boeten niet geheel konden worden kwijtgescholden achtte het ingehouden be drag van 990,te hoogen wenschte dat bedrag billijk heidshalve te verminderen op f 200,en alzoo 790,te- rugtegever.. De heeren Stuart en F onk verdedigen breedvoerig bet. ge voelen, dat aan den aannemer Slegtkamp geheele kwijtschel ding moet worden verleend: de heer Bruinvis de Lange doet zich kennen als de voorsteller bij het rapport van de toepas sing eener boete van f 200,en de heeren Ferhoeff, van der Drift en de l oorzitter verdedigen het besluit om 990,boete toetepasseu. Met 10 tegen 4 stemmen van de heeren Staart, Bruinvis de Lange, lonk en van Leeu wen wordt afwijzend op de verzoeken beschikt. No. 11. Het voorstel van den heer C. fF. Bruinvis, tot wijziging der verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting. Met, 8 tegen 5 stemmen van de heeren Helling Conijn F er hoe ffvan der Drift en de Voorzitter (de heer F onk had de vergadering reeds verlaten) wordt besloten dat, voorstel in overweging (e nemen, waarna het met algemeene stemmen om berigt en raad wordt gesteld in handen der vaste com missie van financiën. 12. Voorstel in overleg met, de onderwijzeres in de vrou welijke handw erken, om aan C. Fdrber op haar verzoek eervol ontslag te verleenen als 1* helpster bij dat onderwijs aan de openbare tusschenschool met ingang van 1 December a.s„ te benoemen met 1 Dec. a.s. tot 1* helpster M. C. van Teunen- broek, thans 2* helpster; overtegaan tot de benoeming van eene 2« helpster in hare plaats waarvoor worden voorgedragen 1°. G. Lijnbach en 2°. G. Bouman. Voor eene helpster, te benoemen naar aanleiding van het raadsbesluit van 30 September, worden voorgedragen: 1". A. fliering, 2°. G. Lijnbach en 3«. G. Bouman. Het gevraagde ontslag eervol verleendtot 1* helpster wordt met 13 stemmen benoemd M. C. van Teunenbroek, tot 2' helpsters worden benoemd A. Viering met 12 stemmen, tegen 1 stem op G. Lijnbach, en (i. Lijnbach met 13 stemmen 13. Gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren na heropening waarvan 14. In behandeling wordt genomen het rapport der sectiën omtrent de gemeentebegrooting voor 1875, welke behandeling des avonds te 6 ure wordt voortgezet, waarbij de heer Fonk wel tegenwoordigdoch de heer van Leeuwen niet tegen woordig was wegens de vergadering van het collegie van den Hondsbossche. De voornaamste besluiten zjju daarbij geweest als volgt a. met algemeene stemmen werd besloten tot afschaffing der^ voorjaarskermis b. het Heiligland te vernieuwen met atsche keijen, ter breedte van ongeveer 3% Mr. en niet geheel met straatklinkerwaal- moppen. De heer Conijn stemde alleen tegen. c. de voorgedragen vernieuwing der Boterstraat niet uitte- voeren met 9 tegen 4 stemmen van de heeren Stuart, Ferhoeff, van der Drift en de Voorzitter; d. de achter Achterstraat alleen te herstellen en niet te ver nieuwen met de voorgedragen riolering, met 7 tegen (j stemmen van de heeren Conign, Verhocjf, Stuartvan dei Drift, F onk en de F oorzitter; e. van de DyIc alleen te vernieuwen het gedeeltewaar de varkenmarkt wordt gehouden met nieuwe atsche keijen, met verwerping van een voorstel om de geheele Dijk td vernieuwen eD de vernieuwing te doen plaats hebben met straatklinkerwaalmoppen. Het eerste met 8 tegen 5 stemmen van de heeren T. L Koorn, Bruinvis de Lange, Bosman, Stuart en Vonk vód: en het tweede met 9 stemmen tegen 4 van de heerei HellingBosmanStuart en van den Berg vdór. Bovendien worden in 1875 vernieuwd Verdronkenoord N.z. van de Steenenbrug tot de St. Annastraat, Mien1 W.z., Voordara van de Schapenbrug tot de Z'ydam en d Zijdam terwijl de Voormeer en het Zeglis zullen worde verlegd met de uitkomende keijen van het Heiligland de onderwijzerswoning by de openbare burgerschool te laten herstellen, eene uitgave van 731.80 vorderend zonder eenige consequentie voor het vervolg, met 9 tege 4 stemmen van de heeren Helling, F erhoeffStuart en <f Voorzitter; g. de huur der woning bij de Bokkesluis op f 78,-te be houden en niet met f 26,— te verhoogenmet 8 tegen 5 stemmen van de heeren T. L. Koorn, Conijn, JC. Koorn, F erhoeff en van der Drift; h. den post van renten van de bank. van leening groot/1000, tengevolge van de opheffing der bank van leening met f 500,te verminderen en met 9 tegen 4 stemmen van de heeren T.L. hoorn, F erhoeff, van der Drift en de F oor zitter tot de vernietiging der in 1860 bij den gemeente ontvanger gedeponeerde obligatiën ten laste der bank van leening door de gemeente in dat jaar aan de houders afgelost. De begrooting, waarin de belastingen gelijk zijn aan die in 1874 geheven, bedraagt in ontvang en uitgaaf/153645,39%; de post, voor onvoorziene uitgaven beloopt f 4567,92. Een door den heer J. C. For.k ingediend voorstel, om de instructie vau den gemeente-architect te wijzigen en inte- trekken de bepalingdat de architect met vergunning va.. Burg. en Weth. werk voor particulieren zal mogen verrigte» met verbod om voor eenig particulier werkzaam te mor zijn en in verband daarmede zijne jaarwedde te bepalen i. 2000,wordt voor de leden ter lezing gelegd. Daarna wordt de vergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Oct. Gijsbert Cornelis Bossertte Alkmaar, en Jeannette Petronella Overduinte Zijpe. - Jan Middelburg, wedr. van Krelisje Haan, te Beemster, en Grietje Haan, te Alkmaar. u Fredericus Johannes Elburg en Cornelia Duijn. i Jacob Molenaar, te Alkmaar, en Antje Breed, te Schoorl. GETROUWD. 25 Oct. Jan van de Poll en Hendrika Hengsman. GEBOREN. 23 Oct. Albertdina Maria Magdalena, D. van Dirk J ohannes Willebrands en Elisabeth Margaretha Henneke. Hendrik Elisabeth, D. van Cornelis Jonker en Fre- derika Plukker. Cornelis Jacobus, Z. van Johannes Koster en Elisabeth Bakker. Petrus HendrikusZ. van Willem Korlvinke en De- bora Masee. DirkZ. van Pieter Nol en Dieu- wertje Molenaar. Maria MargarethaD. van Pieter Kuit en Neeltje Goed. Anna GesinaD. van Ant.onius Blom en Helena Anthonia Willebrands. Veronica Eva Maria, D. van Joseph Frederiks en Neeltje Zwarekant. Jo hannes, Z. van Johannes Wiederholdt en Trijntje Veeres. OVERLEDEN. 23 Oct. Sara SusannaD. van Dirk Arnoldus en Maria Vermeulen 12 d. Geertruida Maria, D. van Gerardus Johannes Kui per en Maria Bregetta Wagenaar, bijna 9 m. HermanZ. van J an Esselman en Geertruida Smidt, 19 dagen. SiebrandZ. van Gerbrand Siebrands en Elisabeth Hagman 18 d. 25 26 29 30 25 30 VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door den Notaris J. STIKKEL. 26 Oct. 11 Stukken Weiland. Huiswaarderpolder onder Alkmaar, sectie C, No. 114, 121, 317, 318, 528—534, samen groot 13.19.70, in 8 perceelen, na afzonderlijke opveiling en af slag waarbij geen der perceelen verhoogd werd en 4 com binatiën, welke slechts tot eene verhooging van ƒ55 voerden, één koop verhoogd door J. Stikkel met 5 en door denzelfde gemijnd op f 675, tot een totaal van 38,625,83. 29 Oct. 1. Koepel en TuinKanaalkadesectie E, No. 34. Str. S. Stikkel v. Dam f 2800, 2. Pakhuis, N z Koningsweg, Str. dezelfde 1175, 3. Stal,Veerstraat, sectie A, No. 253. Str. A. Stikkel 1100, 4. Schuur, Z.z. Ramen, 253. Str. W.J.B.Keuss n 315, (Afslag 5 Nov.) Bij stroomen begaven de ingezetenen zich eenige dagen achtereen naar den Hout, in veel grooter getale dan op de fraaiste zomerdagen. Er was dan ook iets te zien een lijk. Bij het „schudden" op het algemeen gedeelte der be graafplaats was gebleken, dat het stoffelijk overschot eener vele jaren geleden gestorven vrouw slechts gedeeltelijk tot ont binding gedeeltelijk tot den toestand van mumie was over gegaan. Voor een fooitje aan den opzichter der begraaf plaats kon ieder dit zeldzame schouwspel genieten, tr idea van alle standenouden en jongenmannen en v i.wen maakten van de gelegenheid gebruik. Men zou mogen vragen: was het gevondene van dien aard, om het niet alleen voor geneesheeren en andere door zucht tot wetenschap gedreven liedenmaar voor ieder die maar lust had vertoonbaar te stellen? Was zoodanige vertooning niet onbetamelijk, in strijd met den eerbied aan de dooden verschuldigd en in hooge mate stuitend voor de betrekk Agen van de overledene

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 6