1 No. 45. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. Z O N I) A G 8 N O V ËMBE li. (JDfficiccï (öcbccltc Verkiezingen in Frankrijk. i-itc&clijfiachc Bcvichtcu aicSgic. i'ntnki'yii- 4>ir»ol IBi'itianfe en Ierland. 8l>anje. 1 r-1 C E A cRSrearat* Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f «,«5, franco per post, f O,»»"?, afzonderlijke nommers a Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSIER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 264 der gemeentewet. Brengen ter algemeene kennis dat het suppletoir kolner der beslasting op de honden en dat der directe-belastingen over de dienst van het loopende jaardoor hen op heden voorloopig zijn vastgesteld en gedurende 14 dagen ter secre tarie ter inzage der belanghebbenden zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONJ. 2 November 1874. De Secretaris NUHOUT van DEB VEEN. CORNELIA van PETTEN laatst gewoond hebbende te Purmerendwordt verzocht zich ter gemeente-secretarieaf- deeling bevolkingaantemelden. POSTER IJ EN. De ondergeteekende. Directeur van het Postkantoor te Alk maar. maakt bekend, dat de heer A. Nuyens heeft opgehouden depothouder te zijn voor den verkoop van postzegels enz., j en dat in diens plaats is aangewezen de heer K. Ph. Nonhebei, wonende hoek Langestraat en Mient, bij wien alle soorten postzegels en briefkaarten tegen denzelfden prijs als aan het Postkantoor verkrijgbaar ziju. De Directeur voornoemd, GOUWE. dat de candidaat zelf tegen de verkiezing het geraden heeft geacht zijn Bonapartistisehe kleur te ontkennen. De Regee- rinf nam hem onder haar hoede omdat hij in het Septen- nium wil berusten. Eindelijk hebben de clericalen en legiti misten hem in bescherming genomenen tegen die vereenigde macht waren de Republikeinen alleen niet bestand. Le Temps is het met de Débats eens. Ook dit blad acht zijn overwin- ning geen overwinning der Bon&partisten,,wantzegt het"„deze candidaat representeerde geen scherp afgebakende partij. De aanhangers van het Sept.ennium hebben rechten op hem; de partijgangers voor troon en altaar evenzeer." Maar al schudt uu de Nederlander over deze Fransche toe standen bedenkelijk het hoofd, hij zal toch weinig moeite hebben om in menige gelukte of niet gelukte candidatuur in Nederland een waardigen tegenhanger te vinden van deze Fransche. Naar aanleiding van de verkieziugen is in le Nord een brief openbaar gemaakt van den heer Casimir Pévier, als admini strateur van een groote mijncompagnie. Le Temps roemt dien brief als „een kostbaar document van breede strekkingom de zoo eerlijke, vrijzinnige en juiste zienswijze, daarin uit gesproken." En wat behelst nu die merkwaardige brief? Daarin wordt betoogd dat recht en plicht eischen dat geen der chefs of geëmployeerden der maatschappij bij de werklie den zijn invloed zal gebruiken om hen te doen stemmen voor dezen of genen candidaat. Uitmuntendmaar waarom niet? welke zijn de redenen die de heer Périer voor dien plicht van onthouding opgeeft Geen andere dan deze de leden Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zjjn, verzonden over de maanden Juli, Augustus en September 1874. Naar Noord-Amerika: Yan het Hulpkantoor Oudkarspel W. ten BokkelEvanstin. Naar België: C. G. A. Klaverweiden, Sclmerbecck. Van het hulpkantoor Petten P. de KokAntwerpen. Naar Duitschland: Mevr. Marquard—Wund, Berlin; 1. Nij- huis, Heok T. Raaszink Onsnabruck; G. Dubbelt, Wanne. Naar Engeland: Dickson, Down. der miincompagnie behooren tot verschillende en zeer uiteen- -. - r i ',,b eu (Je bestuurders, de chefs, I bet afdrukken der briefwisseling tusschen graaf Armm en den Eene vergadering van lutliersche geestelijken te Gnadau heeft eenstemmig verklaard, dat „de ondergeteekenden dpor linn geweten verhinderd waren om liedendie tegen de voorschriften der H. Schrift hun eerste huwelijk hadden laten ontbinden en voor den ambtenaar van den burgerlijken stand een tweede huwelijk hadden aangegaan, kerkelijk te trouwen." Blijkbaar van de zijde van graaf Arnim is de tusschen hem en den vice-minister v. Bïdow gevoerde briefwisseling openbaar gemaakt. In een brief van 20 Juli verklaart hij 4 genummerde stukken van 1872 4 van 1873 en 9 van 1874 niet te willen uitleveren, omdat, zij hem persoonlijk bi treffen. Die stukken, alle van prins Bismarck afkomstig, zouden naar graaf Arnim beweert niet geschreven zijn, wanneer de Rijkskanselier niet van oordeel was geweest, dat hij getracht had prins Bismarcks staatkunde te bemoei lijken en met een persoon die volgens de omschrijving niemand kan zijn dan de kroonprins tegen den Rijks kanselier samen te spannen. „Dit alles schrijft de graaf, toen reeds ontslagen als ambassadeur zijn ernstige beschul digingen waarbij mijn goede naam op het spel staat." De Kreuz-Zeitung maakt een brief van graaf Arnimd.d. 1 Nov., openbaar, waarin deze aan zijne bloedverwant v. Ar- nim-Criewen te kennen geeftdat de beschuldigingvolgens welke hij zich ook met beursspel zou hebben ingelaten, niets anders is dan laster. Tegeu de Nordd. Allgem. Zeitung en tegen de Germania wegens voorbarig openbaar maken der acte van beschuldiging in het 'proces-Kallmann, en tegen de Vossische Zeitung, wegens dien aard, 1 lor zucht die maar fertooning ie dooden rekkingen In een artikel te Parijs geschreven in den bloeitijd van het tweede Keizerrijk komt het volgende voor over de toen bestaande Wetgevende Vergadering: „De leden worden be noemd door liet algemeen en recktstreeksch stemrecht, dat de stem van God is, zooals ieder weet. Met, uitzondering van Parijswaar de twijfelzucht de stem des Hemels een weinig verdooftzijn de verkiezingen dan ook in den regel, dank zij de Voorzienigheid, gunstig voor het gouvernement. Het gouvernement bemoeit zich nooit met het stemmen der kiezers dan om het te regelen. Te dien einde beschermt het openlijk sommige eandidaturen." Als men denkt aan de weinige vrijheid die in de dagen Napoleons aan de drukpers werd gelaten, is het niet moeilijk den eigenlijken zin dezer woorden te vatten. In het belang van regel en orde waren naar de meening der Regeering altijd eenige kleine maatregelen noodig die toevallig altijd in het belang waren van den Regee- ringscandidaat. Ook werd bijzonder zorg gedragen, dat de kiezers allen te weten kwamen, wien van de candidaten de Regeering het liefst gekozen zag. Dit wist daarenboven de kiezer zelf wel en als hij het niet wist, werd het hem op de eene of andere manier duidelijk gemaakt dat het niet kwaad is met de Regeering op een goeden voet te slaan vooral in Frankrijkwaar de plaatselijke besturen voor al lerlei zaken de toestemminsr van de Regeering noodig hebben. De bevolking van een district moest, dan ook al jegens de Regeering zeer vijandig gezind zijnals de Regeeringscandi- daat er niet gekozen werd. Het tweede Keizerrijk is voorbij en het derde is er nog niet. De Fransche Troon is voor het oogenblik onbezet wie hem weer zal bezetteneen Keizer of een Koningis vooralsnog onzeker. Onzeker is bovendien, of hij weer bezet zal wordenonzeker evenzeerof de vacature onvervuld zal blijvenwant evenmin als een Keizerrijk of Koninkrijk is Frankrijk tegenwoordig een Republiek. Om geen der partijen te kwetsen, zijn de namen waarmee de overhellende regee- ringsvormen worden aangeduidmet een paar nieuwe ver meerderd: die van Frankrijk heet thans Septenniumen is ook bekend onder den naam van Macmahonaat. Dit neemt rwët weg, dat er regeeringscandidaten zijn, even als onder het Keizerrijk. Alleen is de Regeering wat voorzichtiger; zij komt niet zoo ruiterlijk voor den dag als de keizerlijke en geett zich niet zoo bloot. Zij zorgt zooveel mogelijk dat zij er niet op „achterhaald" kan worden. Door welke eenvoudige middelen de Regeering invloed op de verkiezingen kan uit oefenen blijkt uit een anecdote indertijd door den heer de Montalembert verhaald. In 1857 werd hijdank zij de be moeiingen der geestelijkheid en de lasteringen van l'Univers en den invloed der Regeeringniet herkozen. De regeerings- candidaat behaalde de zegepraal. Een gezeten boer had be loofd voor hem te stemmendoch stemde voor de tegenpartij „Waarom hebt ge uw woord niet gehouden?" vroeg Monta lembert. „Oh, Monsieur le Comte, les gendarmes! „Hebben die dan iets gezegd?"„Non, Monsieur le Comte." „Hebben zij dan iets gedaan „Non, Monsieur le Comte." „Mar waarom hebt ge dan niet gestemd zoo als ge beloofd li-, „OhMonsieur le Comteils étaient toujours la." D' 'gendarmen stonden er toch maar! Onlangs heeft de Regeering een overwinning behaald in liet district Pas-de-Calais. Gedeeltelijk althanswant een anderzeer belangrijk deel der overwinning komt aan de Bonapartistenen weer een deelmaar niet zoo grootaan de legitimisten toe.t Het Journal des Débats weet voor het oo.fcenblik nog niet waar het den nieuw benoemde moet plaatsen. Is hij een Bonapartist 'Ongetwijfeldantwoorden de Bonapartistendat is bekend genoeghij behoort tot de pnzen. Tegen die bewering valt alleen maar in te brengen. loopende staatkundige richtingen, geëmployeerden en opzichters besturen bevelen en admim- streeren namens de leden; zij mogen dus in hun betrekking geen partij kiezen en werkzaam zijnnoch voor den eenen noch voor den anderen candidaat. De redenering is op zich zelve zeker zeer juist; maar als dit de eenige redenis, dan volgt daaruitdat de bestuurdersde chefs enz. van de compagnie wel in hun betrekking werkzaam zouden mogen zijn en invloed uitoefenen op de verkiezingen indien de leden der compagnie allen tot dezelfde staatkundige partij behoorden. De schrijver erkent dit in zijn brief met, ronde woorden. Hij vindt het zeer natuurlijk en gerechtvaardigd, dat de chef en eigenaar van een industriëele inrichting op alle wettige wijzen zijn politieke overtuiging aan zijn ondergeschikten zoekt mede te deelen en hun bij de stembus wel geen bevelen, maar raad geeft. _Op zich zelf is tegen die woorden alweder zeer wei nig in te brengen. Wie zou niet mogen ijveren voor de mee ningen en inzichten die hij voor de juiste houdt Hij behoort het inderdaad zijn plicht te achten door alle geoorloofde en eerlijke middelen te trachten zijne overtuiging bij anderen ingang te doen vinden. Wie zal geen raad mogen geven bij de° stembus Maar wie weet niet tevenswat de raad van een meester aan zijn ondergeschikten beteekenten van wel ken bijzonderen aard de inlichtingen zijndie de eigenaar van eeii groote industriëele inrichting aan zijn werklieden geeft? De verhouding tusschen deze personen is niet van dien aard, dat er van raad en inlichting in den zuiveren zin dier woor den sprake kan zijn. Hoe het in de praktijk gewoonlijk toe gaat en hoe zelfs de schijn van onafhankelijkheid niet wordt bewaarddeelt overigens le Temps ons in enkele woorden mee. Bij gansche kuddenzegt het bladworden meestal de mijnwerkers naar de stembus geleidonder opzicht van den een of ander die hun te gelijk een half pintje en een stembillet verschaft. Zulke mededeelingen zijn wel geschikt om ons met ernst de vraag te doen overwegen, of niet althans zekere mate van maatschappelijke onafhankelijkheid altijd en overal een vereischte moet zijn en blijven van eiken kiezer. W. v. d. K. vice-minister v. Billowis eene strafvervolging ingesteld. Beieren. Het proces-Kallmann is den 29 te Wiirzburg begonnen en reeds den volgenden dag afgeloopen. Aan ruim 40 verslaggevers van dagbladen was toegang verleend. On der de 32 gedagvaarde getuigen bevonden zich verscheidene vroegere kameraden van den beklaagdeom getuigenis af te leggen omtrent zijn dikwijls geuit voornemen om, wegens de uitvaardiging der kerkelijke wetten in Pruisen en het gevan gennemen van bisschoppenprins Bismarck te vermoorden alsook, op verzoek van den aan Kallmann toegevoegden ver dediger, de hoogleeraar in de psychiatrie v. Rinecker en de directeur van het krankzinnigengesticht te Weenen, dr. Hu- brich. Het. advies van deze heeren is geweest, dat Kullmann tijdens het plegen van den moordaanslageven als thans, in een toestand verkeerdewelke hem de daad toerekenbaar maaktdoch slechts in beperkte mate. De beschuldigde heeft onbewimpeld erkenddat hij voornemens was prins Bismarck te doodenen dat hij met voorbedachten rade den aanslag gepleegd heeftmaar hij protesteerde tegen het be weren als zou hij er toe gebracht zijn door den invloed der geestelijkheid of van de jongelingsvereenigingen. Het open baar ministerie concludeerde tot schuldigverklaring en opleg ging eeuer tuchthuisstraf van 15 jaren. De advocaat vestigde de aandacht op het kerkelijk conflict, toonde aan dat Kull mann naar aanleiding der Mei-wettente Salzwedelin vereeniging van catholieken, tot geestdrijverij is gebracht, waarin zijne daad niet toerekenbaar was, en concludeerde iot vrijspraak. Na eene beraadslaging van slechts 10 minuten sprak de jury het „schuldig" uit. Het, gerechtshof veroordeelde den beschuldigde tot 14 jaren tuchthuisstraf en tot verlies der burgerschapsrechten en policietoezicht gedurende 10 jaren. De rechtbank te Luik heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Jaumartdie op nieuw schuldig verklaard is aan het gebruik maken van een valsch testament en daarom op nieuw veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, 1000 fr. boete en in de kosten. EhiSiM'hhMid De Bondsraad heeft het ontwerp der Bankwet met over- groote meerderheid aangenomen tegen stemden alleen eenige midden-duitsche Staten, waaronder het Koningrijk Saksen. De voornaamste in het ontwerp nu gebrachte wijziging is dat de Banken ook spoorweg-obligatiën of aandeelen tegen 75 p.c. der beurswaarde in onderpand zullen mogen nemen evenals staats-obligatiën of pandbrieven, terwijl het ontwerp daarvoor 50 p.c. had vastgesteld. Rijksdag. De Keizer heeft den 29 dc zitting geopend daarbij de indiening aangekondigd van wetsontwerpen betreffende de rechterlijke organisatierechtsvordering en strafvordering en het faillietrechttot aanvulling der llijks- legerwet overeenkomstig de veranderde omstandigheden, tot, invoering van het verplichte burgerlijk huwelijk, en voor de eerste maal eer.e begrooting voor den Elzas en Lotharingen. „In de beproefde vriendschap zeide de Keizer welke mij met de monarchen van machtige Rijken verbindt ligt een waarborg voor het voortduren des vredesdie op uw volste vertrouwen aanspraak mag maken. Verre van mij is iedere verzoeking om de door eenheid verkregen macht des Rijks anders dan tot zijne verdediging te gebruiken. Integendeel stelt juist die macht mijne regeering in staat tegenover kwaadwillige verdachtmaking barer staatkunde te zwijgen en eerst dan tegen de slecktgezindheid of partij hartstocht waaruit zij voorspruithandelend op te treden wauneer zij tot daden overgaan. En dan weet ikdat de geheele natie en hare Vorsten bereid zijn om het recht en de eer des Rijks met mij te verdedigen." Den 31 is de heer v. Forckenbeck met alg. st. op 4 na als voorzitter herkozen. Ook de hoogleeraar Udnel (fort- sch r itts part ijwerd met 153 van de 204 st. wederom tot tweeden voorzitter benoemd, Tot eersten voorzitter (in plaats van prins Hohenlohethans ambassadeur te Parijs) is met 144 van de 2J1 st. verkozen bn. v. Strauffenberg, voorzitter der beiersche Kamer van Afgevaardigdentot de nationaal- liberale partij behoorende. Pruisen. Prins Bismarck is den 27 uit Varzin te Berlijn aangekomen. De wond aan zijn rechterhand is genezen, maar het schrijven valt hem nog altijd eenigszins moeilijk. Deheer Viüeneuve Bargemont, prefect der'Zee-Alpen heeft aan een den 25 op de prefectuur gegeven diner, geprotes teerd tegeu de bij de jongste verkiezingen zoo vaak uitge sproken lasterlijke beweringdat de stemming in het depar tement anti-franseh zou zijn; en den leden van den Algem. Raad dank gezegd voor hunne vaderlandslievende verklaring van 22 Oct. De adjunct-maire van Levens, in dat departement, heeft ziju ontslag genomen, omdat bij de bekendmaking van den uitslag der jongste verkiezingen op de mairie de kreet van „weg met de faïou(de franschen) is aangehevenzonder dat de mairezooals zijn plicht wasdaartegen geprotes teerd heeft. Den 28 is den heer Thiers te Nizza eene serenade gebracht, waartoe meer dan 100 muzikanten hebben medegewerkt. Het spaansche adviesjacht Concordia heeft in den avond van 26 Oct. bij kaap Machicaco ten gevolge van eene dwalingeenige geweerschoten gelost op een stoomschip uit Bordeaux.. Eene andere vergissing heeft de bemanning van het fort te Eontarabia den 29 begaan door te vuren op een fransch koopvaardijschip het aanziende voor een vaartuig dat contrabande aan wal wilde brengen. In beide gevallen is niemand gekwetst en heeft de spaansche regeering hare verontschuldigingen aangeboden. De samenkomst der Permanente Commissie op den 29 is geopend met eene interpellatie van den heer JAboville over den aard der beraadslagingen van de brusselsehe conferentie. Volgens hem hadden zij geen ander doel gehad dan de door Duitschland in 1870 in zijnen oorlog tegen Frankrijk ge volgde handelwijs te codificeeren. Bij afwezigheid van den minister van buit. zaken leidde de interpellatie tot niets dan tot de belofte van den minister van justitie om de proto collen der conferentie openbaar te makenwaarmede reeds dadelijk in het Journal Officiel van den 30 een begin gemaakt is. Dezelfde minister heeft, in antwoord op klachten van den heer Philippoteaux over de gestrenge maatregelendie in den laatsten tijd tegen de republikeinscke pers zijn genomen, de indiening aangekondigd van een ontwerp van wetgeving op dit stuk. Voorts is tot de regeering eene vraag gericht over hare plannen ten opzichte van den prefect van het dep. der Zee-Alpen, waarop door de regeering niet anders is geantwoorddan dat zij vrij is in de waardeering van het gedrag barer ambtenaren. De consistoriën der hervormde gemeenten te Nimes, Uzès, Royan en vele andere plaatsen hebben geprotesteerd tegen het ministeriëele schrijvenhetwelk hen voor onwettig ver kozen verklaart en nieuwe verkiezingen aanbeveelt, op den grondslag van het in de Synode van 1872 bepaalde, dat alleen kiesgerechtigd zijn zijdie zekere leerstukken onder teekenen. Bij de herstemming in het departement Pas de Calais is gekozen de heer Delisse Engrand (bonapartistdie zich echter voor de handhaving van het septennaat verklaard heeft) met 84,460 stemmen. Op den heer Brasme waren 74,181 stemmen uitgebracht. De heer Brasme heelt ditmaal bijna 13000 st. meer bekomen dan bij de eerste stemming en de heer Delisse-Engrand 17900 meer, dat is juist het getal, dat bij de eerste stemming op den legitimist Jonglez de die thans zijnen kiezers onthouding had aanbevolen was uitgebracht. Naar aanleiding van den uitslag dezer verkiezing som meert de heer Paul de Cassagnacin le Pays de regeering om met het imperialisme een bepaald verbond aan te gaan of zich daarvan bepaald af te scheiden. Zonder de hulp der regeeringzegt hijzal het bonapartisme veel moeite heb ben om bij de verkiezingen te slagen maar ook het sep tennaat naar zijne meening het orleanismevermag bij de verkiezingen niets zonder den steun van het Keizerrijk. Hij wenschtdat de bonapartisten zich zullen verbinden om den maarschalk Mac Mahon tot 1880 te ondersteunenmaar op voorwaardedat het septennaat de zaak van het Keizerrijk dienen zal. Den 28 heeft eene deputatiedie het tot stand komen voorstaat der door lord Elcho voorgestelde wet, strekkende de geheele stad Londen voortaan door ééne regeering te doen besturenden minister van binn. zaken eene 20 voeten lange memoriedoor een groot aantal adellijke en aanzienlijke personen onderteekend aangeboden. Den 28 is in de Theems van stapel gelaten het nieuwe voor de turksche regeering bestemde gepantserde fregat Mésondivédat eene batterij zal voeren van 12 18-ton stukken. Het, centraal crimineel gerechtshof heeft den 28 ter dood veroordeeld den soldaat Th. Smith, die den 12 Sept., uit wraak over eene hem opgelegde straf, bij het schijfschieten den kapitein John Dent Bird had doodgeschoten. De prins en prinses v. Wales, den 29 te Londen terug gekeerd hebben dien dag op het paleis van Buckingham een bezoek gebracht aan de Keizerin en den grootvorst troonopvolger van Rusland't welk vervolgens door die Vorsten op Marlbourough-House is beantwoord. De Koning der Eidji-eilanden Thakombau heeft zijn lieve- lings-oorlogsknodsdie rijk met zilver versierd isaan Ko ningin Victoria gezondenmet een schrijvenwaarin hij de belangen van ziju volk onvoorwaardelijk in hare rechtvaar digheid en edelmoedigheid aanbeveelt. Den 28 is in de katoenspinnerij van de heeren Raigh Sp Zn. te Over, in Cheshireeen verschrikkelijke brand uitgebars ten die onder het werkvolk eene volkomen paniek deed ontstaanzoodat zich vrouwen naar beneden stortten uit de vensters der derde en zelfs der vierde verdieping, waaruit gelijktijdig voortdurend balen katoen in de straat geworpen werden. De ketel der stoommachine (van 120 paarden krachten) sprong en kort daarna stortten het geheele dak en daaronder 3 verdiepingen op dooden en stervenden werktuigen en grondstoffen in. 9 Vrouwen moeten levend verbrand verscheidene kinderen op de straat te pletter ge vallen zijn. De eigenaars der steenkolenmijnen te Durham hebben het loon hunner 60000 werklieden met 10 p.c. verlaagdin plaats van met 20 p.c.; sedert Mei bedraagt de verminde ring 28 p.c. De pachters in Lincolnshire verlangen het loon hunner arbeiders met 3 sh. 's weeks te verminderen. De schouwburg te Tiflis is in den avond van den 11 Oct. afgebrand. De bibliotheek, muziekinstrumenten en meubelen zijn gered, maar de garde-robe, ter waarde van 150,000 fr„ is geheel verloren gegaan. De divisiën der genls. Blanco en Villegas houden scherp het oog op de bewegingen der 4000 carlisten onder genl. Mogrovejo die de provincie Burgos steeds bedreigen. De Ebro is door den aanhoudenden regen buiten zijne oevers getredenhetgeen de carlisten wellicht nog meer dan het verzet der regeeringstroepen belet om in de vlakten af te dalen. De fransche regeering heeft een douanesehip op de Bidassoa gestationeerd om den sluikhandel en het vervoer van contre- bande tegen te gaanook de spaansche regeering heeft van hare zijde het toezicht aldaar verscherpt. Lozano heeft voor den krijgsraad verklaarddat don AU phonso hem gelast had, spoorwegen te vernielen en spoorweg beambten dood te schieten. Het geschil tusschen Laserna en de regeering is geschikt, zoodat hij naar het hoofdkwartier terugkeert met de toezeg ging, dat eerlang meer troepen te zijner beschikking gesteld zullen worden. De regeering heeft eene algemeene amnestie verleend aan allentegen wie ter zake van ongeoorloofde handelingen by de verkiezingen onder het ministerie-Naaste vervolgingen waren ingesteld. De carlisten hebben 2 groote fabrieken verbranddie aan honderden arbeiders werk verschaften en van geen strategisch belang konden zijn; het feit geschiedde evenwel op uitdruk- kelijken last uit het carlistische hoofdkwartier. De carlisten, die den overtocht van don Alphonso over den Ebro beschermd hebben, zijn op het terrein hunner operatiën teruggekomen. Onder een gedeelte der regeeringstroepen van de kolonne-

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1