No. 46. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. Z O N l> /V G m sas 15 N O VEM BE R. H 1 r^iARiX ©fficiccS ©cbccltc. op Donderdag 24 December op Wrlfdag AS December fiS34. DER HERZIENING VAN DE BELASTBARE OPBRENGS GEBOUWDE EIGENDOMMEN. Gladstone tegen de ultramontanen. Frankryk. &2!ckcltjfischc Berichten S^MiesclsIam! Turk|{e. Italië. a t. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post f afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat ten gevolge van het invallen van den 1 WELDEN KERSDAG op Zaturdag 26 December 1871, de gewone Zaturdagsche markt zal gehouden worden wordende de laatste Kaas- en Graan- en Zaadmarkt in dit jaar gehouden Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 7 November 1874. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat door hen bepaald is, dat de verkiezing van een lid van den Raad in de plaats van den lieer Jonkheer D. C de Dieu Fontein l'erschuir van Heilo, alhier overleden 18 Augustus 18/1, zal plaats hebben op Woensdag 23 December 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, 10 November 1874. VERGADERING van MAAR, op Woensdag dags ten 1 ure. A. MACLAINE PONT. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. den RAAD der gemeente ALK- 18 November 1874 des namid- Aamens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. De Voorzitter der Commissie brengt ter algemeene kennis van de ingezetenen der gemeente Alkmaar, dat de commissie bare werkzaamheden in deze gemeente zal voortzetten, te beginnen Maandag den 16 dezer. Beleefdelijk wordt een ieder, voor zooveel noodig, in her innering gebragt, dat de leden der commissie, krachtens Art. 15 der wet van 22 Julij 1873 (Staatsblad No. 116), toevanv tot de gebouwde eigendommen hebbendagelijks Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen uitgezonderd, van des voormiddags 8 ure tot zonsondergang. Alhmrtnr De Voorzitter voornoemd, H Nov. 1874. VAN DER TAK. POSTER IJ EN. De correspondentie voor Oost-Indiëte verzenden per stoomschip PRINSES AMAL1A, behoortden 20 November a.s. uiterlijk ten 5 u. 30 m. des avonds, ten postkantore bezorgd 4„ 7;;n De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, J GOUWE. Ook Gladstone. Het begint er in Engeland met het, ver zet tegen de ultramontaansche leerstellingen recht ernstig uit te zien. De Times schrijft er schier dagelijks artikels tegen. De Saturday Review onderzoekt op haar gew»ne kalme en waardige wijze de gegrondheid, de omvang en liet min of meer onmiddelijk dreigende van het gevaar. De eerste Mi nister zinspeelt er op in eene redevoering, en geeft toe dat er reden tot, bezorgdheid is, doch verzekert tevens dat hij gelooft aan den algemeenen wensch onder de groote mogend heden om den vrede te bewaren. Maar van Disraeli was niets anders dan wantrouwen f n strijd tegen de ultramonta nen te verwachten. Is bij niet de schrijver van Lothair? En heeft hij niet bij de verkiezingen na de Kamerontbinding ruin of meer de rol gespeeld van den kampvechter voor de rechten van den staat tegen „ultramontaansche aanmatigin gen," om Gladstone de nederlaag en zich zeiven de over winning te bezorgen Maar Gladstone Recht voor Ierland; reebt voor bet katholieke, door de Anglieaansche staatskerk onderdrukte Ierland; recht voor bet arme landsinds eeuwen door Engeland mishandeld en door vreemde grondeigenaars uitgezogen; recht voor het ver armde, verwilderde, onwetende Ierscbe volk, dat was de leus waaronder eenmaal Gladstoneals erkend hoofd van de liberale partij tegen denzelfden Disraelials hoofd van een conservatief Kabinet, in het Parlement optrad. En toen hem in 1868 de teugels van het bewind werden toevertrouwd, loste hij zijn woord door de afschaffing van de Protestant- sche staatskerk in Ierland en een nieuwe regeling van het landbezit en de landverpachtiugen aldaar. Geen grooter voorstander van godsdienstig onderwijs dan Gladstone, geen vuriger ijveraar tegen de godsdienstlooze wetenschap dan bij. Daarmede zou hy ook in dit opzicht Ierland bevredigen door aan de Katholieke universiteiten te Dublin het recht te verleenen om wetenschappelijke graden toe te kennen. Het gemis van een universiteit in Ierland, zeide hij, waaraan guden kunnen verkregen wordenis een zeer zware ver drukking voor dat gedeelte van de Iersehe bevolking, 't welk geen opvoeding wil buiten de godsdienst om. Hij ontwierp een plan ^00r zulk een universiteit, dat de liberalen bestre den de ortiodox-protestanten verfoeidenen de Katholieke geestelijkheid eenstemmig afkeurde. Gladstone trad af als minister maar ioor dien tijd had hij een belangrijke ontdek king sedaan. L- is geen strijd tusschen godsdienst en we tenschap zeide liïj, maar het kwaad schuilt hierin dat dik wijls vor godsdienst wordt uitgegeven wat, geen godsdienst is en Is wetenschap wordt geleerd wat geen wetenschap beeten ttg. Dit zal iedereen toegevenmaar zoodra men tot de toiassing komt en wil uitmaken waar dan eigen lijk de gitzen zijn van de godsdienstdien men niet, te na mag kome en hoever het rijk der wetenschap zich uitstrekt, waarin volunen vrijheid moet, heerschen, dan is de eenstem migheid ui en aan het verschil van gevoelen is geen einde. Als bij voorbeeld bet Vatikaanscli Concilie niet verder ge gaan wasdan waar de Minister Gladstone de grenzen van liet, kerkgezag meende t,e moeten stellen was alles mis schien goed gegaan; maar ongelukkig werd daar zijn voor- lichting niet gevraagd. Het Vatikaanscli Concilie nam zijn beslissing, en Gladstone, toen nog Minister, verklaarde zich wel niet in staat de wijde strekking van dat besluit reeds aanstonds te voorzienmaar moest toch erkennendat het in zijn oog veel geleek op een bestendige oorlogsverklaring aan den vooruitgang van den menschelijkeu geest. Over dat besluit van bet Vatikaansch Concilie en zijn uit werking op de gemoederen schijnt Gladstone na zijn aftreding als Minister veel te hebben nagedachten thans verrast hij de wereld met een geschriftwaarin hij den ultramontanen rekenschap vraagt van bun trouw aan bet Britsche vader land van den grond van bet vertrouwen dat land en volk in hun gezindheid kunnen stellenwanneer zij onvoorwaar delijke gehoorzaamheid belijden aan alle voorschriften zoowel van staatkundigen als van godsdienst,igen aard die hun uit Rome worden en zullen worden gegeveu. Hoe zult gij vraagt hij zijn landgenoot,en af, die gehoorzaamheid altijd kunnen overeenbrengen met uw plichten als burgers en met de gehoorzaamheid die gij aan de wetten van den staat en aan de Regeering schuldig zijt? Zult gij, als het, er op aan komt uw land kunnen steunen met al uwe krachten met uw goed en bloedook als het de verdediging geldt van beginselendie het gezagwaaraan gij verklaart gehoor zaamheid schuldig te zijn als dwalingen veroordeelt. Zal Engeland op u kunnen rekenengelijk eenmaal Koningin Elisabeth rekenen kon op baar trouwe Katholieke onderda nen tegen Koning Philips van Spanje en zijn onoverwinlijke vloot? Hij wijst daarbij op de pogingen der ultramontaan sche leiders om een oorlog in Europa te doen ontstaan tot. herovering van het wereldlijk gezag van den Paus en of schoon hij volstrekt niet vreest dat zij daarin zal slagen acht hij de gevolgen van die poging alleendoor het op- zweepen der hartstochten onberekenbaar. Reeds twee antwoorden aan Gladstone zijn ons door de dagbladen meêgedee d. Het eerste is van den Aartsbisschop Manning. Uwe bezorgdheid over de trouw van de Katho lieken aan den staat geldt evenzeer van ieder ander, schrijft de Kerkvoogd niemand acht zich aan het staatsgezag ge bonden wanneer het handelingen vergt, waartegen het ge weten zich verzet. De niet-Katbolieke burger zal in zulk een geval evenzeer gehoorzaamheid weigeren als zijn Katho lieke medeburger. Dit is ontegenzeggelijk waar, en de geschiedenis beeft die waarheid herhaaldelijk boven allen twijfel gesteldmaar daardoor valt het verschil tusschen den eenen en den anderen burger niet weg. Als elks ge weten voor zieb de kwestie moet uitmaken dreigt den staat geen gevaar, dan alleen wanneer hij inderdaad zijn gezag' gebruikt in strijd met liet volksbelang en met de nationale behoeften. Dan zal het geweten des volks zich doen gel den en als de Regeering doof blijft voor raad en betoog en verzoek zal de natie eindelijk in verzet komen en dat is goed ook. Men begrijpt echter, dat wanneer ieder vrij en naar eigen overtuiging moet beslissenof zijn geweten hem gebiedt den staat zijn gehoorzaamheid of althans zijn steun te weigerende toestand veel minder bedenkelijk is dan wanneer, gelijk de ultramontanen bewereneen geheele Katholieke bevolking gehouden isniet naar de uitspraak van eigen gewetenmaar naar het voorschrift van een vol gens hen voor alle Katholieken geldend gezag op zeker oogenblik als één man den staat, gehoorzaamheid en steun te weigeren. Iiet is dan ook niet waarschijnlijk, dat Glad stone zich door dit antwoord gerustgesteld zal verklaren. Van anderen aard is een zeer uitvoerig en de algemeene aandacht trekkend antwoord van lord Acton, een der poli tieke leiders van de Engelsche Katholieken. Hij bewijst uit de geschiedenis dat Pausen en Conciliën herhaaldelijk beslui ten hebben genomen en voorschriften gegeven die zeer vij andig waren voor de Regeeringen van sommige landen maar die evenwel op de Katholieke burgers dier landen bijna geheel zonder invloed zijn gebleven. Maak u dus ook thans niet ongerustantwoordt hij met andere woorden aan Glad stone 't zal ook nu zoo'n vaart niet loopendat wordt wel zoo gezegdmaar daarom wordt er nog niet, naar ge handeld men neemt dat in het gewone leven zoo nauw niet. Het mag betwijfeld worden, of ook dit antwoord Gladstone zal voldoen. Het is zoomillioenen verklaren dat bet niet goed is den booze te wederstaan, dat wij hem, die ons op de rechter wang slaatook de linker moeten toekeerendat wij hem die met ons rechten wil en onzen rok nemenook den mantel moeten laten, dat wij hem die iets van ons vraagthet, moeten geven en die van ons leenen wilniet moeten afwijzenmaar in de praktijk merkt men daarvan niet veel. Zoo zijn ook de voorschriften van den Pauswaar het staat en maatschappij geldttamelijk onschuldig geblekenzegt lord Actonen er is dus geen reden om zich thans daarover meer te bekommeren dan vroe ger. De geruststelling is allermerkwaardigst; maar bet is wel niet te denkendat de leiders der ultramontaansche partij zich zullen vereenigen met de tamelijk luchthartige wijze waarop lord Acton de voorschriften van het onfeilbaar hoofd der Katholieke Kerk opvat. W. v. d. K leden verloren heeft, is toch besloten om baar een even groot aantal leden als vroeger in de verschillende commissiën toe te kennen. Daarentegen verplicht de partij zich om, daar deze 11 leden zich aan geene andere fractie hebben aangesloten en verscheidene zeer verdienstelijke en bekwame Afgevaardigden zich onder hen bevinden in elke commissie minstens één banner te doen zitting nemen. Den 4 Nov. is het wetsontwerp tot invoering der Rijks-munt in Elzas-Lotkaringen aangenomen. De minister Camphausen verklaarde bij deze gelegenheid, dat het tijdstip voor de vol komen regeling van het Rijks-muntwezen nog niet gekomen is. Er bestaat gebrek aan zilver, niet aan goudhet cir- culeerend zilver geld bedraagt nauwelijks 300 miljoen en daarom is bet onmogelijk met het intrekken van zilver voort te gaan. Na eene eenigszins verwarde discussie beeft de Rijksdag den raad van den Afgevaardigde Bamberger opge volgd en de munlkwestie laten rusten totdat de Bankwet aan de orde zal zijn. Den 5 is de wet op de landstorm voor de eerste maal gelezen. De minister van oorloggeul. v. Kamekenoemde de wet, de reeds vroeger beloofde aanvulling der Rijks- legerwet en bestreed bet in de buitenlandscbe dagbladpers geuite gevoelenals zou deze wet het uitvloeisel eener ver overingszucht zijn daar de landstorm alleen voor de verde diging van den vaderlandschen grond bestemd ismaar zich nooit tot den aanval mag laten gebruiken. De wet, die van verschillende zijdenvooral van het centrumzoowel om fiuanciëele redenen als om de verzwaring van den dienst plicht, tegenstand vond, is naar eene commissie van 14 leden verwezen, in welker handen ook de wet, op de controle over de verlofgangers na eerste lezing gesteld is. Pruisen. De Spenersohe Zeitungop ééne na de oudste der berlijnsehe couranten en in 1740 opgericht, is den 1 Nov. voor het laatst verschenen. De National-Zeitung heeft hare abonné's overgenomen. Te Trier is een kapellaan, Schneiders genaamd, in de Lau- rentiuskerkwaar hij de mis gelezen hadbij bet altaar in hechtenis genomen. Het verblijf in de stad was hem door de policie ontzegdmaar bij was heimelijk teruggekomen en bad zijne dienst als vroeger in de kerk verricht. Reeds was getracht hem bij het uitgaan der kerk t,e arresteerenmaar had hij weten t,e ontsnappen. Zijne gevangenneming heeft niet plaats gehad zonder verzet der menigtewelke eerst terugweek toen de gensdarmes hunne sabels trokken. De eatkoliek-tkeologische faculteit te Braunsberg telt tegenwoordig 4 hoogleeraren en 2 studenten. Ter eere van den voorzitter der te Rotterdam gevestigde Africaansche Handelsvereenigingden heer Pincoffsis den 6 door de Africaansche Maatschappij te Berlijn een feest maaltijd gegeven. De beer Pincoffs heeft een op hem uitge- brachten toast in het duitseh beantwoord. Wijzende op Nederlands onafhankelijkheid, betoogde hij, dat Duitschland door zijne geschiedkundige ontwikkeling geroepen is om de belangen des vredes en der beschaving te vertegenwoordigen. Mocht er vroeger al reden geweest zijn om van in Nederland bestaande antipathie tegen Duitschland te spreken dan was deze in elk geval zichtbaar verminderende. Den vorigen dag had de lieer Pincoffs eene audiëntie bij den kroonprins gehad. Bremen. 1732 Werklieden aan de scheepstimmerwerven te Bremerhaven hebben den 7 den arbeid gestaaktomdat zij niet willen herusten in de door hunne patroons noodig geoordeelde verlaging van het dagloon met 5 silbergroscben. Elzas-Lotharingen. Bij keiz. besluit, van 29 Oct. wordt ingesteld eene Uands-commissieaan welker beoordeeling zullen worden onderworpen alle wetsontwerpen, welke niet aan de Rijkswetgeving zjjn voorbehouden, en daaronder de iandsbegrootingvoorts zal zij hebben te beraadslagen over alle maatregelen van algemeeu beheer, welke niet vallen onder de competentie van de districtsdagende commissie zal be staan uit 10 leden van elk der districtsdagen en 3 plaatsver vangers; hun mandaat zal 3 jaren duren. De Keizer bepaalt tijd en plaats der vergaderingen die niet in het openbaar gehouden wordende opper-president zal het recht hebben om die zelf of door middel van een vertegenwoordiger bij te wonen. In de uitspraken der commissie zal ook het gevoelen der minderheid moeten vermeld worden. eene te Parijs gehouden vergadering van gedelegeer- Bij den Bondsraad is nu de geheele begrooting van bet duitsche Rijk voor hetjaar 1875 ingekomen. Zij bedraagt in ontvang en uitgaaf 521,801,139 mark, waaronder 396,523,455 mark aan doorloopende uitgaven voorkomen. De Rijks-kan selier wordt, in dit ontwerp o a. gemachtigd om tot een be, drag van 30 miljoen mark aan schatkistbiljetten uitte geven ter voltooiing van de hervorming van het munstelsel. Rijksdag. Hoewel de fortschritts-partij ten gevolge van de diseussiën over de legerwet in de laatste voorjaarszitting 11 In den der protestantsche gemeentenwier eonsistoriën door den minister van onderwijs en eeredienst onwettig verkozen zijn verklaardis gemeenschappelijk verzet aangeteekend tegen de schending van de rechten der Kerk door de re geering besloten tot het doen van stappen bij de regeering om baar tot intrekking van het genomen besluit te bewegen, en tot liet richten van een manifest aan alle fransche pro testanten. De regeering heeft, alle Spanjaarden uit de grensplaatsen bij Irun doen verwijderen. De ex-Koning van Hannover is te Parijs aangekomen waar hij den winter denkt door te brengen. De ministerraad heeft besloten om de verkiezingen voor de gemeenteradenwelke volgens de in Mei 1.1. aangenomen wet vóór 1 Januari moeten plaats hebben, te doen houden vóór bet wederbijeenkomen der Nat. Vergadering. De minister van binn. zaken heeft daarop den 22 Nov. voor die verkie zingen aangewezenbehalve in het dept. der Seinevoor hetwelk de 29 bepaald is. De verkiezingen voor de Nat. Vergadering op den 8 heb ben den volgenden uitslag gehad: Noorden, verkozen de heer Parsyrepublikein, met 118,689 st.; de lieer Fiévet septennalist, die den 2 Juli 1870 een zeer onderdanigen brief van gelukwensching, wegens het verklaren van den oorlog, aan den Keizer richtte en den 15 Aug. d.a.v. met het offi cierskruis van het Legioen van Eer begiftigd werd, 102,000 st. O i s e, verkozen de hertog de Mouchy, oud-Gedeputeerde, neef van Napoleon lil, behoorende tot de partij van een beroep op het volk, met 53,354 st,; de radicale advocaat André Rousselle 19.167 en de gematigde republikein Levavas- seur 18,816 st. Dröme, verkoken i^e heer Madkr de Montjau, republikein, met 34.702 st,; de beer Morin, bonapartistisch septennalist, 18,109 st. Verscheidene leden van den Algemeenen Raad der Seine hebben voorgesteldkosteloos en verplicht-onderwijs in te voeren. Het voorstel is in handen eener commissie gesteld. De parijsehe gemeenteraad heeft verworpen het voorstel strekkende om aan zijne leden eene bezoldiging toe te kennen. Oostenrijk. Op machtiging van den stadhouder van Beneden-Oostenrijk, is een gedeelte der nieuwe begraafplaats van Weenen door de catholieke geestelijkheid gewijd. In den gemeenteraad beeft zulks aanleiding tot eene scherpe in terpellatie gegeven. De liberale meerderheid van den raad vraagt, of door deze handeling van den stadhouder geene inbreuk gemaakt is op de rechten der gemeente en of deze, daar de catholieke geestelijkheid nu het reebt verkregen beeft om over dit gedeelte der begraafplaats te beschikken, gehou den is om alleen de kosten te dragen en verder niets in te brengen heeft. Bij het Huis der Afgevaardigden is den 3 een wetsvoorstel ingekomen tot regeling van den rechtstoestand der oud-ca- tbolieken. De heer Fux verdedigde bet voorstel om wijziging te brengen in de wijze, waarop de leden der Delegatie ver kozen wordendoor het invoeren der hongaarsehe manier (verkiezing door de voltallige vergaderingin plaats van door de Afgevaardigden uit elke provincie afzonderlijk); en bij verlangde dat het, voorstel in banden zou gesteld worden van de commissie van vijftien. Met, 153 tegen 57 st. beeft bet Huis zich daartegen verklaard. Niet slechts de federalistische leden waren tegen het voorstelmaar ook de meeste leden der Verfassungs-partij, die het beter von den om de zaak te laten rustentotdat over 2 jaren bet vergelijk met Hongarije herzien moet worden. Den 5 heeft de minister van justitie de voorgedragen wet op de naamlooze vennootschappen het verhoeden van kwade praetijken ten doel hebbendeverdedigdwaarna het eerste artikel is aangenomen. In den nachttrein van den Noorder-spoorweg tusschen Brünn en Prerau is den 3 dezer een moord gepleegd op een passagier 2de klasse, Ernst Iiatscher geheeten. De moorde naar had den waggon wel ongemerkt weten te verlaten, maar zijn spoor niet weten uit te wissclien zoodat bij spoedig gevat werd. Hij was tot dusver nooit in handen der poli tie geweest en door bet zien van de welgevulde beurs van den vermoorde op het denkbeeld gekomen om bet misdrijf te plegen. De hoofdredacteur der weener Presse, dr. Lecher, is thans ook voor bet, Landesgerieht als getuige in de z&ak-Arnim, op verzoek van de rechtbank te Berlijn geboord omtrent de herkomst der in April j.l. openbaar gemaakte depeches, betreffende liet Vaticaansche Concilie. Even als de redacteur Lauser, heeft de hoofdredacteur op grond der wet geweigerd getuigenis af te leggen. Het verzoek van het berlijnsehe Stadtgerioht om de redac teurs der Presse tot het afleggen van getuigenis in de zaak- Arnim te dwingen 't geen de oostenrijksche wet bij ge wichtige zaken toelaat is door het- weener Landesgerieht afgewezenop grond dat deze zaak wel voor Pruisen, maar niet voor Oostenrijk van belang is. De regeering beeft met de Keizerlijke Bank eene overeen komst gesloten betreffende liet uitgeven van het restant (17 miljoen) der uitgeschreven leening van 40 miljoen. De duitsche, oostenrijksche en russische gezanten te Kon- stantinopel hebben 3 gelijkluidende nota's aan de Porte doen toekomenwaarin zij verklaren dat hunne regeeringen zich bevoegd achtenom met de Donau-Vorstendommen handels- tractateu te sluiten. De minister van buit. heeft in ant woord hierop eene depeche aan de turksche ambassadeurs te BerlijnWeenen en Petersburg gerichtwaarin gevraagd wordt, of deze nieuwe slag tegen het tractaat van Parijs niet het gevolg zal hebben dat de dag komen zalwaarop mensckelijke krachten onmachtig zijn om den stroom tegen te houden, welke men door eene reeks van tractaatsclien- dingen vrij spel gelaten heeften voorts verklaarddat de kwestie voor de Porte slechts ééne oplossing heeft, n.l. deze, dat de regeering der Vorstendommen aan haren suzerein vergunning vrage voor het sluiten van een handelstractaat waardoor het doel der mogendheden kan bereikt worden zonder den grondslag der t.raetaten te verlaten. De Sultan heeft zijne toestemming verleend tot de aan sluiting der Servische en turksche spoorwegen. De ebef der brandweer te Budapestligraaf Szcchenyi is op verzoek van den Sultan, met 2 zijner onderchefs te Kon- stantinopel aangekomenom mede te werken tot eene orga nisatie der brandweer, waarvoor eenige stoomspuiten uit Engeland ontboden zijn. Een turkseh blad heeft dezer dagen een artikel geleverd ter aanbeveling van het bemesten der velden. In de ultramontnansckgezinde plaatsen van den Berner Jura is het nog altijd niet rustig. Dezer dagen zijn weder te Barrecourt ongeregeldheden voorgekomen, die het in hech tenis nemen van eenige raddraaiers en het versterken der policiemackt ten gevolge hebben gehad. De Raad der Stenden heeft in beginsel besloten, het ver plichte burgerlijk huwelijk in te voeren. De instructie van het proces tegen eenige te Rimini gevangengenomen mazzinisten is eindelijk zoover gevorderd, dat 18 personen eerlang als samenzweerders zullen terecht staan; 17 worden bij gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. De minister van oorlog Ricotli heeft in eene redevoering tot zijne, kiezers gezegddat zijne begrooting onmogelijk minder dan 185 miljoen iires kan bedragen, maar de hoop te kennen gegevendat de buitengewone lastenwelke de

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1