Groot BBritlunfc en ItM'hinil. Ruslami. Spanje. %creenSgde &iafrn. Boefcaftnkonbiguijj nhs-iX istsuss. reorganisatie des legers aan het land oplegt, nog slechts eenige jaren gedragen zullen worden. De eigenaars van het stoomschip Cavour en van eenige andere italiaansehe schepen verkrijgen uit de spaansche schat kist 250000 liresals vergoeding voor de schadedoor hen tijdens den opstand te Carthagena geleden. De uitslag der op den 8 gehouden Parlements-verkie- zingen is van 488 der 508 kiesdistricten bekend. In 229 districten moeten herstemmingen plaats hebbeno.a. in alle 5 districten te Romewaar over het algemeen in gematigd liberalen zin gestemd werd. Yan de 254 verkiezingen die reeds een definitieven uitslag gehad hebbenbehooren 144 gekozenen tot de fractiën der rechterzijde110 tot die der linkerzijde. Alle ministers zijn verkozen. De helft der kie zers heeft zich van de stemming onthouden. Graaf Derby heeft met, den minister Visconti Venosta ge correspondeerd over de rooverijen en de onveiligheid in Italië, waarover door engelsehen is geklaagd. De italiaansehe minis ter heeft beloofd de klachten te zullen onderzoeken en krach tige maatregelen te zullen nemen om een einde aan de vooverij te maken. De prins en prinses v. Wales hebben den 3, van het kasteel van den graaf v. Aylesford, bij wien zij logeerden, een bezoek gebracht aan de stad Birminghamwelke luisterrijk versierd was en waar zij achtervolgens het stadshuiseene schilde rijententoonstelling en 3 fabrieken bezochten. De begroeting door den radicalen mayor, den heer Chamberlainkenmerk te zichvolgens de Fortnightley Reviewdoor zulk een toon van te gelijker tijd hoofsche huldemannelijke onaf hankelijkheid en beschaafd gevoelals nog nimmer in eene toespraak van een mayor aan vorstelijke personen opgemerkt is. De grootvorst-troonopvolger is den 5 mede op genoemd kasteel gearriveerdvan waar de gezamenlijke gasten den 7 naar Sandringhamhet buitengoed van de prins v. Wales, zijn vertrokken. De werklieden in de steengroeven van lord Penrhyn heb ben beslotenden arbeid te hervatten op de door hunne patroons gestelde voorwaarden. De heer Gladstone heeft een vlugschrift in het. licht gegeven, getiteldDe decreten van het Yatieaan en hun invloed op het burgerlijk onderdaansehap." Het concilie, zegt hij, heeft iets ingesteld, dat nog veel omvattender is clan de aanspraak op onfeilbaarheid, n.l. de aanspraak op volstrekte en volkomen gehoorzaamheid. Engeland behoort te vragen en te weten hoe de gehoorzaamheid, welke de Paus en het concilie eiscben, te rijmen is met de eiscben van burgerlijke afhankelijkheid. De schrijver spreekt als zijne stellige meening uit, dat het eigenlijk doel der roomsche staatkunde ishet vernieuwen der worsteling om de wereldlijke macht. Bij de geheime aanstokers dier staatkunde bestaat, volgens liern, het vaste plan om, lamrs den weg van geweld, bij elke gunstige gele genheid, het lievelingsdoel na te jagen, om n.l. den troon van het Pausdom op nieuw op te richten, al ware het ook op de asch van de stad en te midden van de doodsbeenderen de3 volks. Belachelijk acht hij de meening, dat zulk een plan zou kunnen slagen, maar moeilijk keurt hij het, de gevolgen te berekenen van den strijd, dien het kan verwekken. Het Hof van Rome zou bij dien strijd ongetwijfeld rekenen op den steun in elk land van eene georganiseerde en getrouwe partijdiewaar zij invloed kan uitoefenen interventie aanprijzen en waar zij in de minderheid is, onzijdigheid prediken zal. Vermits de vrede van Europa in gevaar en Engelands plicht ter spraak komen kan, oordeelt hij het van belang, de gemoeds stemming der engelsche en iersche catkolieken te kennen. De Staat zal te zorgen hebben, het gebied van het godsdien stig geweten vrij te laten, en dat vreemde willekeur of bui- tenlandsche aanmatiging hem geen voorschriften geven om trent het vervullen zijner taak. Engeland, de liberale partij vooral, die gelijkelijk aan non-conformisten en aan roomschen recht heeft doen wedervaren, heeft het recht te eiscben, dat iedereen zijn plicht zal doen. De r. e. aartsbisschop vau Westminster heeft dit vlug schrift. terstond beantwoord door een artikel in de Times van 9 Nov. Hij houdt er in staandedat de oprechtheid van der r. catholieken trouw als engelsche onderdanen niet strijdt met de leer der r. c. Kerk maar daarvan een gevolg is. Tegen de beweringen van den heer Gladstone verzekert hij1». dat de decreten van het Vaticaan geen tittel of jota veranderd hebben in de verplichtingen of verhoudingen van burgerlijke onderworpenheid; 2». dat het burgerlijk on derdaanschap der catholieken even onverdeeld is als dat van alle christenen en van alle personendie eene goddelijke of natuurlijk-zedelijke wet erkennen3°. dat niemands burger lijk onderdaanschap onbeperkt isen daarom het burgerlijk onderdaanschap van allen die in God gelooven of zich door hun geweten laten beheerschenin dezen zin verdeeld is. De binneulandsche vredevolgens den aartsbisschop in het duitsche Rijk vooral verstoord door dr. v. Dóllingeracht hij in het britscke Rijk in den loop der laatste halve eeuw bevestigd door het wegnemen van godsdienstige botsingen en van ongelijkheden uit de wetten. De werkstakiug der mijnwerkers te Wigan (Lancashire) is geëindigd. Het loon zal voorloopig met 10 p.c. verminderd worden. Een vijfde gedeelte van Kroonstadt (200 huizen en de kerk St. Wladimir) zijn vernield door een hevigen brand, welke 's avonds te 11 uren door het springen van eene pe troleumlamp ontstond en aangeblazen werd door een storm wind die zelfs de uit Petersburg gezonden hulp verschei dene uren te Oranienbaum ophieiddewijl de zee niet te bevaren was. Een groot aantal inwoners is zonder huisvesting. De regeering heeft van de mogendhedendie aan de brusselscke conferentie hebben deel genomen eene definitieve verklaring gevraagd omirent hare meening aangaande enkele puntendaar zij bouwende op zulk eene verklaringstap pen wensch te doen om door middel van een tractaat eene werkelijke overeenkomst te sluiten. Volgens den te Miranda vertoevenden berichtgever der Koln. Zeitung beteekent de aangekondigde versterking van het noorderleger zoo goed als niets. Wel telt de nieuwe richting G0O00 recrutenmaar van dit getal moeten er velen afgetrokken wordendie voor de dienst ongeschikt, zijn of zich vrijkoopen. Voorts is het leger verminderd door zie ken en gekwetsten en door het huiswaarts zenden der man schappen welker diensttijd afgeloopen waszoodat het nu 25000 man telteven als toen het nog onder het bevel van den maarschalk Concha stond. Sedert het vertrek van Dorregaray heeft don Carlos het opperbevel over de carlistiscke strijdmacht aan den bejaarden geul. Elio opgedragenmaar genl. Mendiri is met een be langrijk commandement belast gebleven. Èen carlistisck bericht meldt, dat eene kolonne vrijwilli gers die van Eigueras naar Castello marcheerdedoor de carlisten geheel verslagen is en haar geschut verloren heeft. Daarentegen zegt een ander berichtdat de republikeinsohe troepen bij Castella eene bgjangrhke overwinning op de ear- Jjsten behaald hebben.- Aan een fransch ingenieur te Pampelona is het gelukt die stad waarvan de waterleiding door de carlisten afgesneden wasweder van water te voorzien. De regeering ontving den 8 kennis, dat don Carlos den vorigen avond te Hendaye, op fransch gebied, was aangeko men. Zij liet terstond door haren gezant te Parijs aandringen op de onverwijlde internering van den pretendentwelke aandrang ook plaats had door den spaanschen consul te Bayonnedie de overheid het, huis aanweeswaarin spaan sche agenten don Carlos hadden zien binnentreden. Volgens fransehe opgaven hebben ingewonnen inlichtingen ten stel ligste het verblijf van don Carlos op fransch gebied gelo genstraft volgens een door de Nordd. Zeitung uit Madrid ontvangen telegram, is hij den 8 over Vera naar Spanje teruggekeerd. Het bombardement van Irun waarvan het. bezit na het verscherpen van het toezicht van spaansehe en fransehe zijde op de Bidassoa eene levenskwestie voor de carlisten is ge worden, is den 4, 's morgens te 6 uren, zonder voorafgaande aankondiging, met 14 kanonnen begonnen. De macht, der belegeraarsonder bevel van don Carlos en den genl. Elio, werd geschat op 4000 man met J8 stukken gesehut. De carlisten schoten slechtmaar, daar zij zich van pet.roleum- bommen bedienden toch 2 huizen in brandwaarvan het eene aan een carlist behoorde. De aanvoerder van een der batterijeneen gedeserteerd fransch artillerie-officier, werd door een schot van het adviesjacht Ruil gekwetst, 's Nachts werden enkele petroleumbommeu in de stad geworpen en den volgenden dag het bombardement, hervatmaar goed beant woord zoodat 2 kanonnen der carlisten gedemonteerd wer den. 's Middags brachten 2 kanonneerbooten 2 compagniën earabiniers, 30 artilleristen en veel ammunitie aan land. De bezetting verkreeg daardoor eene sterkte van omstreeks 2000 man. Behalve de 2 genoemde waren nog slechts 2 buizen in brand geraakt, 's Nachts vielen van carlistische zijde slechts 10 schoten en den 6 vuurden zij uit sleehls (i ka nonnen, terwijl zij zich overigens vermaakten met het schieten op de vrouwen, die hare kinderen en goederen uit Irun naar Hendaye in veiligheid brachten. De meeste belegeraars waren te velde getogen tegen genl. Lorna, die met 10000 man, per spoortrein naar Santander en van daar over zee naar Passages gevoerd tot ontzet in aantocht was. Den 9 zijn nogmaals 300 man regeeringstroepen binnen de stad gebracht. Dien dag is genl. Lorna in de richting naar Oyarzun opgerukt en heeft hij het vuur op de stellingen der carlisten geopend en hunne linie bij S. Marco gebroken maar (volgens carlistische opgaven) werd hij door een aanval van den vijandelijken rechtervleugel op zijn linkervleugel genoodzaakt naar Renteria terug te trekken aan beide zijden zou aanmerkelijk verlies geleden zijn. Den 11 deed het ge- heele leger eene vporwaartsche beweging van Renteria naar Irun werden de carlistische verschansingen door den rechter vleugelpnder genl. Lornamet de bajonet verineesterd, en marcheerde genl. Porlillo over den top van Jaizquibelwaar door de carlisten zich omgetrokken zagen en tot den terug tocht naar Navarre genoodzaakt werdenwerwaarts zij de over Lesaoa en Vera leidende wegen verzekerd hadden. De regeeringstroepen telden 200 gewonden. Loma trok nog 's avonds Iran binnenterwijl Laserna met. de hoofdmacht in de richting van Vera trok en de carlistische kruitfabriek bij die stad vernielde. De verkiezingen van Congresleden zijn in de meeste Staten ten gunste der democraten uitgevallen. Kansas, Min nesotaRhodes-Island, Florida, Massachusetts, Wisconsin en Nieuw-Yersey zijn aan de republikeinsohe partij meer of min der trouw gebleven en Nevada is tot haar overgegaanmaar in de andere Staten, vooral in Tennessee. Louisiana, Penn- sylvanie, Alabama,Illinois en Nieuw-York, heeft zij terrein verloren en zijn de democraten geheel of grootendeles meester gebleven, hetgeen zij reeds waren en gebleven zijn in Georgia. Delaware, Kentucky en Texas. Men schrijft de zegepraal der democraten toe aan de vrees voor een derde Presidentschap van den genl. Grant en aan ontevredenheid over de slechte administratie des landsen men rekent, dat zij in het Huis der Vertegenwoordigers eene meerderheid van 60 a 70 leden zullen tellen. De republikeinsohe meerderheid in den Senaat wordt op 7 leden geschat. De verkiezingen van Staatsambtenaren hebben denzelfden uitslag gehad. Te Nienw-York is Tilden, tot, gouverneur verkozen en zijn ook de overige posten door democraten (de Tammany-partij) bezet. In Massachusetts werd de de mocratische candidaat, Gaslow gouverneur en zelfs in Nieuw- Yersey werd een democraat, de heer Bedletot gouverneur benoemd. Te Entanta, in Alabama, zijn ter gelegenheid der verkie zingen door toedoen der negers onlusten ontstaan waarbij 7 negers omgekomen, 15 negers en 5 blanken gekwetst zijn. De bevelhebber van het leger, dat tegen de indianen ope reert, de genl. Sheridan, heeft in een openbaar gemaakt rap port verklaard, dat. met het oog op de uitgestrektheid der Unie, de getalsterkte van het leger, 25000 man, te klein is. Verkiezingen. De Prov. Staten van Zuidhólland hebben met, 4b van de 72 uitgebrachte st. tot lid der le Kamer verkozen mr. A. Bluste. Staten-Generaal. 2'. Kamer. Bjj de voortzetting van de behandeling der indische begrooting is den 9 een door de heeren de Bruyn Kops, Mees, de Jong, Moens en de Lange voorgesteld amendement, om ein mem.riepost uit te trekken voor schadeloosstelling wegens de afschaffing der slavernij op de buitenbezittingen, ingetrokken, nadat de minister een bedrag van 12000 had voorgesteld t,ot onderzoek en tot voorbereiding van dien maatregelen is vervolgens dat nieuwe artikel met 41 tegen 23 st. aangenomen met een amendement van den heer Godefroiom duidelijk te doen uitkomendat de gelden strekken tot voorbereiding van maatregelen ter volledige uitvoering der wet tot afschaffing der slavernij. Den 10 is een amendement der heeren LentingBergsma en Gevers Deynootom art. 35 te verhoogen met 6 ton, tot verhooging van de bezoldiging der inlaudsche hoofden met gelijktijdige afschaffing van heerendiensten ten hunnen be hoeve (17887 daags!) met 54 tegen 19 st. verworpen. Den J1 is een amendement van de heeren Viruly Ferbrugge en Moens, om de voorgedragen post voor het inlandsch on derwijs a 664,130 te verhoogen met 7920, en zulks tot verhooging der toelagen van de kweekelingen op de 3 kweek scholen op Java, met 36 tegen 32 st. aangenomen. Den 12 werdna discussie over de hoofdstukken oorlog en marmewaarbij de expeditiën tegen Atcbin ter sprake kwamen en de heeren NierstruszStorm cn Fabius vooral aandrongen op de vermeerdering der strijdkrachten en de re habilitatie van kolonel v. Daalen, Hoofdstuk II, uitgaven in Indië a 98.718.000 aangenomen met 64 tegen 2 st. Op hoofdstuk I werdop voorstel van den heer Schimmelpeminck v. d. Oijeeen post van 2400 geschrapt, bestemd tot sub sidie voor eene nederlandsehe uitgaaf der Fastes Militaires van den kolonel Gerlach. Den 13 is langdurig beraadslaagd over het amendement- de Ü9Q van Aldertoerelttot herstel van den post van 3 ton voor de vroeger door de beide Kamers besloten oprichting der indische brigade. Met 38 tegen 34 st. werd aangeno men een sub-amendement van den heer Nierstruszom een memoriepost uittetrekken waardoor het amendement-efe Roo verviel. Hoofdstuk II, uitgaven in Nederland, is daarna met alg. st. aangenomenzoomede de beide wetten op de middelen. Eerbewijzen. Een onbekende heeft aan het Nieuws van den Dag f 100 gezonden, als eerste bijdrage voor eene eere sabel, door de amsterdammers aan geni. v. Swieten te vereereu. Er werden voorts meer aanbiedingen van giften gedaan, in dien zich eene commissie wilde vormen om het geopperde plan uit te voeren. De genl. v. Swieten heeft echter aan het blad geschrevendat hijhoewel dankbaar voor het geopperde denkbeeld, het toch niet gaarne tot uitvoering zou zien ko komen. De ontvangen 100 zijn alzoo, overeenkomstig den wensch van den inzender, opgezonden voor de gewonden en zieken in Atcbin. Een groot aantal leden van het amster- damsche studentencorps hebben den generaal een adres van hulde en dankbaarheid gezonden. Stoomvaart. De directie der Nederlandsch-Americaau- sche Stoomvaartmaatschappij heeft de direction der 19 stoom vaar! ondernemingen op Noord-America uiigenoodigd tot het houden eener internationale conferentie te Li\erpool, tot het beramen van maatregelen om aanvaringen te voor komen, inzonderheid door het vaststellen van bepaalde routen over den Atlantisch™ Oceaan. Reeds hebben 16 maatschap pijen hare medewerking toegezegd. Onderwijs. De nieuwgebouwde school met onderwijzers woning te Oterleek is den 6 feestelijk ingewijd. Kerkelijke Zaken. Den 11 is de prachtige r. e. kerk te Prinsenhage, gebouwd ter vervanging der ruim een jaar geleden door don bliksem in de asch gelegde, door den bis schop van Breda ingewijd. Feesten. Den 10 is het 40jarig bestaan der groot.e zak- linnenfabriek te Harlingen gevierd met feestelijk onthaal der 120 daarin arbeidende werklieden, enz. Landbouw. Den 3 is te Winkel in eene openbare ver gadering vastgesteld het ontwerp der acte van oprichting van de naamlooze vennootschap „de Modelboerderij te Win kel," welke zich ten doel stelt, de veredeling van den neder- landschen veestapel en de ontwikkeling van het landbouwbe drijf. Zij zal werken met een maatschappelijk kapitaal van 100,000verdeelt in aandeden van 500waarvan de grootste helft geplaatst is. De koningrijke goedkeuring is aangevraagd. De vennootschap zal worden bestuurd door 3 directeuren en 6 commissarissen. Tot, directeuren zijn be noemd de heeren K. Rezelman en Breebaart Kz., te Win kel, en d'Sluis, te Beemster; tot commissarissen de heeren jhr. mr. JH.v. Foreest v. d. Palm, te Anna Pnulowna; K. Win kel, burgemeester van SijbekarspelC. Rezelman, te Nieuwe Niedorp; A. Loder, A. Nobel en J. Roomen, te Winkel. Aanbestedingen. Den 5 te Haarlemdoor het prov. bestuur van Noordhollandhet, driejarig onderhoud van a. de provinciale Pettemer zeewering, b. de Heldersche zee wering c. de Rijkszeewering henoorden Pettenminste inschr. a. J. Oldenburg, te Bergen met het, lot tegen de Hartogte Petten, voor f 5050b. B Swetste Helder, voor 7624, en c. J. Oldenburg, voor 31-46, alles per jaar. Den 12, door het prov. bestuur van Noordholland, het bouwen van eene school te Worrnerveer, minste inschr. J. Kater Az., te Purmerende. voor/ 26496. De hout- en marmerschilderschool van den heer P. v. d. Burg te Schiedam telt thans ruim 50 leerlingen waaronder uit, Weenen. Keulen, Berlijn enz. De onderwijzer en 4 zijner leerlingen waren op de tentoonstelling te Weenen bekroondwaardoor de school buitenslands bekend is ge worden en eenige der beste leerlingen derwaarts ontboden zjjn. Zwolsche Diep. In eene den 7 gebonden vergadering van aandeelhouders der Maatschappij tot verbetering van het Zwolsche Diep met landaanwinning is besloten, de door die Maatschappij aangelegde kribben over te geven aan het, Rijk, voor f 25000, met, opheffing van den bestaanden tol. De sociëteit «Trou moet blijckente Haarlem heeft, voor 26500 aangekocht het, in haar perceel inspringend winkel huis^ op den hoek der Groote Hout- en Spekstratcn. Eene leening van 28000 is daarloe binnen 24 uren volgeteekend. In 1815 was hetzelfde huis verkocht voor f 2200. De uitgebreide verzameling van nederlandsehe por tretten nagelaten door wijlen mr. J. T. Bodel Bijenhuis te Leiden, welke den 18 te Amsterdam in veiling zou worden gebracht, is in haar geheel door het, Rijk aangekocht,. Gieten. Wijlen de heer N. C. Bouwer heeft aan de herv. diaconie te Amsterdam vermaakt eene inschrijving 2(4 p.c. W. S., groot 8000. Wijlen de heer A. v. Gelder te Zaandam heeft aan de vereenigde doopsgezinde gemeente van Knollendam en ICrom- meniedijk en aan de doopsgezinde gemeente te Worrnerveer op het Noord elk 1000 gelegateerd. De heer W A. Scholten te Groningenheelt wederom 1000 beschikbaar gesteld voor dezen winter, ten einde de arme kinderendie getrouw de school bezoeken, in de Gro ninger Volksgaarkeukens van warm voedsel te voorzien. Te Hoorn is de gemeentebegrooting voor 1875 vastgesteld op f 131,638. De opcenten op de personeele belasting zijn van 100 verlaagd op 75 en de hoofdelijke omslag is ver hoogd van f 17000 tot 23000. 70 Ambtenaren bij den Rijks-telegraaf te Amsterdam hebben het plan ontworpen om eene coöperatieve winkelver- eeniging op te richten, ten einde goedkoope en onvervalschte levensmiddelen te verkrijgen. Daaraan zullen uitsluiteud ambtenaren kunnen deelnemen. Te Nijmegen is eene coöperatieve vereeniging opgeric'it tot het bekomen van goedkooper vleesch. Ieder deelhebber stort een renteloos voorschot van 10 en verbindt zich vleesch te koopen van den aangestelden slager, door wien met, eene commissie van deskundigen om de 14 dagen den prijs be paald wordt,. Te Groningen is het benoodigde kapitaal voor de oprich ting eener broodfabriek bijeengebracht. Begraafplaatskwestie te Strijp. De minister van binn. zaken heeft geantwoord op het verzoek der 2e. Kamer om inlichtingen en komt, na een overzicht der feiten en een onderzoek der wederzijdsche titels en beweringen, lot de slot som dat er goede redenen schijnen te beslaan om aan te nemen, dat het kerkhof nabij de r. c. kerk te Strijp aan dat, kerkbestuur toebehoort eu dat de bewering van adressanten, als zou dat kerkhof eigendom der burgerlijke gemeente zijn, niet bewijsbaar is, en dat overigens adressanten in vele op zichten dwalen omtrent de feiten en omtrent het recht. Overleden den 13, te Amsterdam, de predikant der herv. gemeente S. P. Meyboomoud 57 jaren. Hij was een der eerste baanbrekers van de moderne richting aldaar en een verdienstelijk letterkundige. Staats-loterij. Trekking der 2'. klasse. No. 666 f 20000, No. 2294 5000, No. 17874/2000, No. 401 en 9567/1500, No; 559, 1731, 4610, 15758 en 20156 1000. Koloniön. De voornaamste nederlandsehe ingezetenen van Samarang hebben een adres van adhaesie ingediend aan de van Batavia uitgegane petitie tegen het invoeren van nieuwe belastingen. Te Djokdjokarta is het tentoonstellingsgebouw ingestort, waarbij niemand omgekomen is maar 8 personen gekwetst zijn. PER TELEGRAAF, 's Gravenhape 11 November. De leden der Eerste Kamer zijn tegen Dinsdag 24 No vember des avonds te aebt uren, bijeengeroepen. De Maatschappij tot Nut van den Javaan, wenschende bet hare bij tc dragen tot bevordering van het inlandsch onderwijs op Java, is voornemens, eene kweekschool op kleine schaalmet later bijkomende schoolop Java op te richten, waar zij, volgens eene gewijzigde of nader door de ondervinding te wijzigen methode, werkzaam zal zijn. De Maatschappij weusckt voorts afscheiding der indische finan ciën van die van het moederlanden zelfstandigheid van heiden te bevorderen. Voor het eerste is vooral geld, voor het tweede vooral invloed noodig. Milde bijdragen voor haar schoolfondstoenemend aantal leden voor haar staat kundig doelzijn dus een vereischte. Om die te verkrijgen heeft hel hoofdbestuur eene „Roepstem" uitgevaardigd, welke in het maandblad Aederland en Javan eu in andere bladen opgenomen is. Diligentia. Natuurkundige Voordrachten. Tweede Serie (18731874). Beschreven door P. A. Haakman Jr. Te 's Gravenhage bij E. C. Susan C. Hz. Men kent, de voortreffelijke verslagendoor het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage geleverd van de feestviering t,e Alkmaar op 8 October 1873 eu van de in den jongsten zomer aldaar gehouden vergadering der Maatschappij van Nijverheid, verslagen, die een Imogen dunk geven van de bekwaamheid van den reporter. Misschien doen dat ook de aan dezelfde pen te danken verslagen der zittingen van den haagsehen gemeenteraad wat, wij niet beoordeelen kunnen maar zeer zeker de in genoemd blad geplaatste overzichten van de in Diligentia gehouden voordrachten. Om dergelijke overzichten te leverendie in staat zijn niet alleen om het geheugen der hoorders te verfrisschen maar ook aan niet- hoorders een helder denkbeeld van het, gesprokene te geven en alzoo in grooter kring nut te verspreidenis meer noo dig dan een vlugge hand en eene goede memoriemeer ook dan een aangename en bevattelijke schrijftrant. De heer H. toont, dat, meerdere machtig en peen vreemdeling te zijn op liet, gebied der natuurkundige wetenschappen hij toont het vermogen te bezitten om wat hij op dat gebied verneemt, volkomen op te nemen en in helderen vorm aan anderen meê te deelen. Zijne verslagen over 187273 vonden dan ook groolen bijval, ook toen zij bijeenverzameld tot een boekdeel het licht zapen en dat welwillend onthaal bewoog hem de over 187374 geleverde verslagen almede in één bundel uit te geven. De sprekers in dien winter opgetreden waren de heeren Bleekrode, V inkhuyzen, v. Baumhaver, de Bas, Mulder, BrondgeestDelpratHülsmannv. Royen Brester, Burgersdiyk en Snijdersde onderw erpen door hen behandeld hunne talenten en de algemeene belangstelling waardig. Wij durven de kennisneming der onderhoudende overzichten van hunnen arbeid met vertrouwen aanbevelen en wenscheu dat velen het genoegen mogen smaken dat, de lezing ons verschatte. „Venijnzuur" op bl. 19 zal wel eene drukfout zijn voor „phenylzuur." De verkiezing voor de kamer van koophandel en fabrieken op den 12 heefl den volgenden uitslag gehad: voor de keuze van 4 altredende leden ingeleverd 61 biljettenwaarvan i van onwaardeherkozen de aftredende leden T. L. Koon en S. C Coster met, 42 en 52' stemmen; gekozen de heer 11. P. [bink Meienbrink met 47 st.; herstemming tusschen de heeren H. S. Blok (aftr. lid) en N. Goes, die 28 en 21 st. bekwa men; 11 st. uitgebracht, op den heer WF. Stoel en 27 op 16 andere personen. Voor de buitengewone vacature door hel overlijden van den heer J. Fermeer, ingeleverd 61 bil jetten waarvan 2 van onwaardeverkozen de heer C. Bos man met 39 st.; uitgebracht 8 st,. op den leer W. F. Stoel en 12 op 8 andere personen. Eene ongesteldheid van den heer V eltman was oorzaak, dat 1.1. Donderdag niet nines de Castromaar het sedert vele jaren niet vertoonde tooneelspel «Johnof de klokluider van de St. Pauluslcerkn werd opgevoerd. Die verandering werkte niet gunstig op de opkomst van het publiek, dat zich ook teleurgesteld zag toen voor den heer Fos en mej. Fer- ivoert andere acteurs optradeniets wat t,e meer te betreuren was, omdat voor de vertooning van genoemd stuk de beste krachten van elk tooneelgezelschap vereischt worden. Hoe gaarne zouden wij dei heer Veltman de rol van William Smith (lord Bedfortzien vervullenzij was boven de krachten van den heer Kettmam wiens ijver wij overigens gaarne erkennen. De titelrol was is goede handende heer Morin heeft die zeer verdienstelijk vervuldzelden voldeed hij ons meer en hij werd terecht herhaaldelijk toegejuicht; mevr. Ellenberger stelde Clary (lady Bedfortvoor, uitstekend als wij van deze gevierde kunstenares gewoon zijnal was deze rol minder geschikt, om hare talenten te doen schitteren terwijl de heer Oltenals de duitsche geneesheer Albinus op nieuw blijk gaf van zijn goeden aanleg en vlijtige oefening. Met Igenoegen vernemen wijdat mevr" Kleine herstellende is, zoodat, wij ons mogen vleien, haar bij de volgende voor stelling weder te zien optreden. De commissie voor het afnemen van het notarieel exa men in Noordhoiland heeft het diploma van candidaat-notaris verleend aan den heer J. P. Baclcx alhier. B U R G E R L IJ IC E STAN D. ONDERTROUWD. 5 Nov. Willem Cornells Rensen en Gesina Meuter. 12 v Gerrit Stam en Clara Cabri. GETROUWD. 8 Nov. Jan van der Wissel en Johanna Geertruida Bouman. Jacob Breek, wedr. van Aaltje Clausing, en Johanna Kreeft. Johannes Zwan en Aagje de Boer. Arnoldus Groot en Maria Josepha Reuter. GEBOREN. 7 Nov. Debora D. van Josua Manhei i Mz. en Ariaanfje Blom. 8 n Johannes Reir.ier, Z, van Simon SoJge en Guurlje Dekker. 9 Johanna CatharinaD. van Jan Bes en Cornelia Jongejan. Wijntje, D. van Frans Brouwer en Breglje Harder. Gesina Catharina D van Johan nes Wiilem de Jong en Mietje Wijker. 10 n Benjamin, Z. van Bendricas Langendafl en Luwtje de Groot. - Hermanns Gerardus'I. van Barend Preijer en Magdalena Elisabeth Koenke. 11 Maarten, Z. van Jacob de Boer en tafje de Graaf. 12 n Diende, 1). van Carei Johannes Surfers en Maria Catharina Arnoldina van der Maa: Elisabeth MariaD. van Gerrit Keijsper en Hisabeth Esser,

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2