No. 48. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. Z O N I) A G MÜ ISPèiS 29 JV O V M BE R. i lifer^f Bij deze Courant behoort een Bijblad. (Officieel COcbccltc «>|1 Donderdag; 24 Ih'femlMT 18!4. op Vrijdag IS iUeceniher 1S94. Sngczoubea jSMnkfcen. Een liberaal programma. A L K M A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0, 05, franco per post f 0,8 0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 1IERM'. COSTER ZOON. c A I De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 17 December 1874, des namiddags te half drie aren, zal. onder nadere goedkeuring aan bet lokaal van het provinciaal bestuur te Haarlem, namens en voor re kening van het bestuur der hierna te noemen gemeente, worden overgegaan tot de aanbesteding van het bouwen van eene school en het doen van vernieuwingen aan da onderwijzerswoning in het zuideinde der gemeente Assendelft De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, ingevolge art. 24 van het bestek. Het bestek met de teekeningen is, tegen betaling van een guldente verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemdaan liet bureau voor buitenlandsche paspoortengevestigd in het raadhuis te Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie van Assendelft. Gegadigden worden er aan herinnerddat de biljetten van inschrijving des middags te twaalf uren vóór den dag der be steding in de bus moeten gestoken zijn, zoo als art. 63 434 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene die daartoe door den Burgemeester der gemeente Assendelft zal worden aangewezen. De aanwijzing in loco zal geschieden op Zaterdag voor de besteding. "k E NNIS GEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 18 to (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het negenmaandscli suppletoir kohier No. 3 voor de belasting op het Personeel, dienst 1874/75 op den 20 November 1874, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij oelang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn den 23 Nov. 1874. A. MACLAINE PONT. tuige kunnen zijn van bet niet tot stand komen van wetten tot invoering en regeling van zakendie door een meerder heid in de Kamers gewenseht. worden. Er is bij voorbeeld geen reden, waaro n een meerderheid, d.e geheel instemt met hetgeen de heer Kappeyne over de verbetering van ons belasting-si elsel heeft gezegd, niet elk wetsvoorstel tot ver wezenlijking van die denkbeelden zou helpen verwerpen met grooter meerderheid dan waarmee laatstelijk het wetsontwerp tot invoering eener inkomstenbelasting is afgestemd. Wij lebben geen Regeeringvoortgekomen uiteen par lementaire meerderheid en de parlementaire meerderheid zelve ontbreekt, beeft, de heer Kappeyne gezegd: daar schuilt de fout. In Engeland is dat beter. Daargelaten de vraag, of periodieke algemeene verkiezingen voor alle leden der Tweede Kamer de voorkeur verdienen boven de partiëele telkens voor de helft, zooals die thans bij ons bestaan, heeft toch de ondervinding reeds geleerddat daar de fout niet schuilt. Het is gebleken, dat een werkelijk bestaande meer derheid in de Kamer onder een Ministerie van hare richting onmachtig is. om iets tot, stand te brengen, en dat is het wat de. gemoederen heeft ontrust. Het outbreekt ons als de uitdrukking niet te kras is, maar wie geeft, een beter? aan politieke zelfverloochening; aan dat, politieke bondgenoot schap, dat een onmisbaar vereischte is van den parlementairen regeeriugsvorm. Dat is zeer zeker in Engeland beter. Het verschil tusschen de praktische Engelsche en de onpraktische Nederlandsche praktijk komt, helder uitwanneer men ver gelijkt wat in beide landen door de liberale partij is gedaan, nadat zij voor de conservatieve üet veld heeft moeten ruimen. In Nederland is men gaan zoeken naar een duidelijk, uit gewerkt, zoo scherp mogelijk geformuleerd programma, als vereenigingspunt voor de liberale partij in en buiten de Kamer. In Engeland heeft men de personen aangewezendie de liberale partij in het Parlement zou volgen. Laat, ons de eene en de andere manier van wat naderbij beschouwen. Bij ons verlangt men uitgewerkte en nauwkeurig omschre ven programma's als middel tot zuivere partijformatie. Wat zal het gevolg zijn Dat het aantal partijen zpl vermeerde rennaarmate de programma's meer worden uitgewerkt en nauwkeuriger o i,schreven. Het kan niet, anders. Zoolang men bij het algemeene blijft, zal men bijna algemeene over eenstemming vinden. Maar het algemeene helpt ons niet; wij moeten ons gevoelenons wenschen en verlangen dui delijk maken en misverstand voorkomen. Daarbij zal blij ken dat velendie aanvankelijk onze medestanders sclie- besluiteloos blijven staan, of onze tegenstanders wor- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat door hen bepaald is, dat de verkiezing van een lid van den Raad in de plaats van den heer Jonkheer D. C. de Dieu Fontein erschuir van Heilo, albitr overleden 18 Augustus 1874, zal- plaats hebben op Woensdag'23 December 1874. Burgemeester en Ikethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PüNT. 10 November 1874. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WET SOU DE RS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat, ten gevolge van het invallen van den TWEEDEN KERSDAG op Zaturdag 26 December 1874, de gewone Zaturdagsche markt zal gehouden worden wordende de laatste Kaas- en Graan- en Zaad/narkt in dit jaar gehouden Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 November 1874. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat bij raadsbesluit van 28 October 1874, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland den 18 November d.a., de VOjRJAARS- KERMIS ta ALKMAAR, met ingang van 1875, AFGESCHAFT is. Burgemeester en lf ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2G November 1874. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 2 December 1874, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. Sollicitanten naar de betrekking van brugwachter voor de Willemsbrug en de brug over de Turfmarkt, kunnen zich ter gemeente-secretarie aanmelden, vóór 6 December 1874. anti-revolutionairen van de conservatieven niet te onderschei den en belmoren daarentegen enkelen van ben klaarblijkelijk tot de liberale richting op staatkundig gebied. Waarom niet, als Gladstone in Engeland het hoofd is der liberale partij P Maar mag dan de liberale partij zonder programma zijn; zonder staatkundig doelzonder aan de natie te zeggen wat zij wenscht en wil Aller inst. In de liberale partij zelve moet dat programma tot stand komen maar niet om van zich af te stoot,en die er zich niet, aanstonds inee vereenigen. Binnen de grenzen der partij zelve is ruimte voor tal van schakeeringen. Zij die zich van de roeping der liberale partij het helderst bewust zijn, die de sterkste o\ ertuiging hebben omtrent hetgeen zij moet trachten tot stand te brengenzijn verplicht voor hun meeningen te strijden en hun politieke geestverwanten er voor te winnenopdat hun plannen ein delijk worden de plannenhet regeerings-programma der liberale partij. Maar nooit moeten die plannen en inzichten als zoovele punten van eenigheid aan de liberale partij worden opgedrongennooit baar voorgelegd als onmisbare geloofsbelijdenis waarvan de aanneming een vereischte is om'als politieke geestverwant, erkend te worden. In Engeland onthouden de erkende hoofden en leiders der partij ziek van de bespreking der geschilpunten, of gebruiken zij althans de voorzorg van er zich met groote behoedzaamheid over uit te laten. Daarom zijn zij geen huichelaars. In hun persoon lijke meening blijven zij vrij als eLeenmaar zij schrijven op de banier der partij alleen die denkbeelden die genoeg veld hebben gewonnen om er den parlementairen strijd voor t.e wagen en een poging te beproeven om ze te verwezenlijken. In zulk een strijd door de leiders der partij aangevangen en bestuurd, behoort die tucht te keerscken, die, zooals de heer Kappeyne het. uitdrukte, ieder maakt tot, een intelligent deel van het groote geheel, medewerkende tot bereiking van het gemeenschappelijk doel. Van ontrouw aan het vaandel kan daarbij geen sprake zijn. Men overwint of valt met de partij Waar zijn de sporen van die leiding bij ons? Of liever, waar zijn de sporen van die onontbeerlijke t.ueht Aan lei ders schijnt geen gebrek. Hun overvloed schijnt veeleer de oorzaak der verwarring. Maar waar ziju de volgelingen? W. v. d. K. Dinsdag 1.1. beeft de heer Kappeyne van de Coppello in de Tweede Kamer een progran ma geceven voor de liberale partijtot onderlinse gedachtei wisseling tegen den tijd dat zij weer tot gouverneeren geroepen zal worden; voor bet oo- genblik bepaalt haar taak zieh ot controleeren. Die gedach- tenwisseling is ongetwijfeld hoogst, nuttignoodzakelijk zelfs, zal de natieen met, haar de Staten-Generaalvan soms zeer vage neigingen en nevelachtige richtingen tot, heldere denkbeelden en duidelijke wenschen komen. Toch zal ook dan bet belootde land 'niet bere.kt zijn. Onmogelijk zal he altijd blijven, bij de toepassing ran eenig beginsel tot. dezelfdi eenstemmigheid 'te gerakendie omtrent bet beginsel zelf is verkregen; en de Nederlandsche natie zal bij herhaling ge den. Gaat men evenwel verder, ontwikkelt men in bijzon derheden, wat men wil tot stand brengen en hoe men het wil doendan komt verschil van meening bovenen de eenstemmigheid van zoo even lost zich op in vier, vijf ver schillende meeningen. Moeten die alle tot grondslag dienen van partijvorming? Dan zal men na eenige jaren in onze Tweede Kamer waarschijnlijk zeer bekwame woordvoerders aantreffen van de verschillende staatkundige partijen in ons vaderlandeen prachtige staalkaart van alle politieke opi- niën die er gevonden worden maar verder dan tot, een ten toonstelling van de verschillende programma's zal men het er wel niet brengen. Aan liet, ideaal van zuivere partijfor matie zal voldaan zijn maar te gelijk zal het einde geko men zijn van allen vruclitdragenden wetgeveuden arbeid. Er wordt niet door den heer Kappeyne, maar door anderen, buiten de Kamer, gesproken over partijfor matie als of er geen liberale partij bestond. Even-wel be staat zij reeds zoo lang als wij een Vertegenwoordiging en verkiezingen hebben. Partijen vormen zich langzamerhand en ontwikkelen zich in den loop der tijden. Voor meer dan tweeten hoogste drie staatkundige partijen is uoob in ons landnooh in eenig land ter wereld plaats, tenzij er geschil bestaat ever den regeeringsvorm of over den persoon van den vorst. Hier en in Engeland, in Belgie en andere even ge lukkige staten bestaat dat verschil niet. Wij vereenigen ons allen in den wenscli tot handhaving an bet, constitutioneel Koningschap onder het Huis van Oranje. De parlementaire regeeringsvorm is hier inheemseh. Er is althans geen partij die dezen regeeringsvorm wil of durft bestrijden. Het ver schil wordt hiereven als in de andere landen waar deze regeeringsvorm voor goed gevestigd is, aangegeven door de richting, waarin men zich wenscht te bewegen, of eigenlijk nog meer door bet, vertrouwen of wel den schroom waarmee men voortgaat. Enkelen willen achteruitwillen terug gaan. Anderen willen zoo langzaam en behoedzaam voorwaarts dat er bijna geen bewes-ing in hen te ontdekken is, en ver zekeren ons gedurig dat, het hoog tijd is om weer eens te rusten en adem te scheppen. Weer anderen eindelijk geloo- ven dat stilstand altijd achteruitgang is, omdat de tijd en het levei nooit stilstaanen wij altijd op de hoogte van onzen tijd moeten blijven en in de telkens nieuwe eischen van het leven moeten voorzien, tn achten dus altijd en up elk gebied vooruitgaan plicht. "Verder dan de beide hoofdrichtingen die wij gewoon zijn de conservatieve en de liberale te noemen, moeten wij bij de partijformatie voor de parlementaire regeering niet gaan De ultr&montanen staan geheel op zich zeivenen zullen vooreerst meeslal met de conservatieven meegaan, zoo als het vroeger geheel op hun weg lag om de liberalen te steunen De. anti-revolutionaire of Christelijk-historische partij geeft zich groote moeite om nog iets anders te worden dan een godsdienstige richting, en heeft thans baar eiscb tot herzie ning van art. 194 der Grondwet uitgebreid tot een eiscb tot algemeene Grondwetsherziening. Het krijgsplan wordt vooi ahnog opzettelijk geheim gehouden, in het belang der partij. Haar leider schijnt, dus van meeningdat volgens het politieke oorlogsrecht ook verrassingen en overrompelingen geoorloofd zijn. De toekomst zal leerenof er in ons land voor een dergelijke- staatkundige partij plaats is. Waar Staat en Kerk zoozeer gescheiden zijn als hier, mag dit betwijield worden, en de wijziging van den eiscb dezer richting is niet zeergeschikt om dien twijfel weg te nemen. Waar School en Kerk buiten de kwestie blijvenzijn dan ook tot nog toe de meeste Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. WelFd. Heer! Bij mijn vert rek uit Nederland naar de Vereenigde Staten van N.-America werd mij door zoovele vrienden en kennis sen ook voornamelijk onder den landbouwenden stand in Noord-Holland, verzocht,, hen toch eens iels over America te willen schrijvendat liet mij ondoenlijk bleek, aan ieders verlangen te voldoen; en daarom, mijnheer de redacteur, ben ik zoo^ vrij een plaatsje in uw geacht en veel gelezen blad te verzoekenhopende iets te kunnen mededeelen, waarin vele mijner voormalige landgenooten belang stellen. Wij deden de reis van Rotterdam tot Nieuw-York met het j stoomschip Rotterdam, kapitein Jansen, en werden door mooi weder begunstigd, terwijl bet gezicht van tal van schepen en stoombootendie wij passeerdenvoornamelijk in bet engel sche Kanaal, als ook een oponthoud van'een dag te Plymouth aan de zuidkust van Engeland, ons eene aangename afwisse ling verschaften; aan boord hadden wij bet zeer goed en ik raad daarom ieder, die hierheen komt, gebruikte maken van een der booten der Nederl.-Amerieaansehe Stoomvaart-Maat schappij wel is waar heb ik van andere booten geene onder vinding maar er waren personen aan boord die de reis ook wel eens over Engeland gedaan hadden en aan de holland- sche booten verre de voorkeur gaven bovendien is bet reizen over Engeland altijd een groot bezwaar vooral voor hen die met, een groot huishouden reizen en de taal niet verstaan. Door het Kanaal gingen wij dicht langs de engelsche kust,, hetgeen ons een zeer schoon gezicht opleverde; daarna zagen wij geen land meer vóór dat wij de arnericaansche kust na derden het eerste land, dat wij daar zagen, was Long Is land en wij stoomden vervolgens de schoone haven van Nieuw- York den mond der Hudson-rivier, binnenvan een goeden aanbevelingsbrief voorzien werd ik en eenige mijner reisge- nooten met mij aldaar uitnemend terecht geholpenover het, algemeen zijn aanbevelingsbrieven hier in America van zeer weinig nut, tenzij, dat de persoon, aan wien gij gerecomman deerd zijtgelijk bij ons het geval was, u van de boot, komt af halen en u in alle opzichten terecht helpt; want, daar te Nieuw-York staat men allicht met, de handen in het haar, zelf weet, men niet hoe te handelen en met het voornemen om niemand te vertrouwen zijn vaderland verlaten hebbende durit men al weinig om inlichtingen vragen of op die inlich tingen afgaan; de grootste moeilijkheid is bet echter voor velen dat zij de taal niet kennen. Den volgenden dag gingen wij 's avonds op den trein en stoomden eerst door den Staat Nieuw-York; de landstreek daar viel ons niet mede: het land was laag en moerassig, uit gebrek aan afwatering en met groverietachtige gewassen bedekt op vele plaatsen ook rots- en steenachtig. Men spoort met den sneltrein nacht en dag door, en de gemakkelijke wagons zijn dan ook tot slapen zeer doelmatig ingericht. Den volgenden morgen, bij het ontwaken, waren wij al iu eene geheel andere streek gekomenhet land bier was meer bergachtig en veelal met bosch begroeidin de valleien zagen wij eene menigte dorpen eu stadjes; in sommige streken zagen wij een zeer mooien gronddoeli over het algemeen kon onze eerste aan blik ons weinig bevredigen; wij zagen daar farms, die ge ileeltelyk ontgonnen waren en waar men bezig was meer ti ontginnen; hier en daar zagen wij streken die omfencedwa ren waar de fences soms geheel in moerassen gelegd waren; ook steile bergen, die. naar het ons voorkwam, weinig voor bebouwing geschikt waren, vonden wij door fences ingesloten; op andere plaatsen lag eene menigte boomen omgehouwen en op weder andere plaatsen was men bezig de gevelde stammen in den brand staken de meeste ontgonnen velden zaten nog vol stompen, daar men die in den grond laat zitten en zij eerst na 10 tot 15 jaren verrot zijn. Het bleek ons, dat liet een zwaren arbeid vorderdeom zulk een bosch in een behoor lijken staat van bebouwing te brengen, en dan konden wij nog maar weinig zien, dat zooveel moeite en inspanning behoorlijk beloond werden; armoedige buizen, koeien, die rammelden magerteschapen als bokjes, alles getuigde van armoede en gebrek; zoo ongeveer was de toestand in den staat Nieuw- York en ook in een gedeelte van de engelsche bezittingen (Canada); eerst toen wij wat verder in Canada waren gekomen, werd de toestand aanmerkelijk beter, zoo wat de huizen als wat liet vee betreft; het gezicht van de Niagara-falls was frappant engelijk bij meer zulke trotsebe natuurtooneelen, hield de trein daar eenige minuten stil, om den reizigers dit schouwspel te doen genieten. VYij trokken vervolgens dooi de Staten Michigan, Illinois en "Wisconsin naar Minnesota en zagen in die meeste streken niets dan boschde bodem was gewoonlijk zeer heuvelachtig en dan zagen wij vele nieren en rivierenwat wij in die Staten van prairie zagen viel ons ook niet medehet waren meestal lage streken, die onder water stondenhet konden dan ook minder prairies genoemd wordendan wel meer opene streken i n de bosschen nabij de meren bestond de grond gewoonlijk uit zuiver wit zand. en dieper in de bosschen uit klei, nu eens van de allerbeste kwaliteitdan eens weder veel minder. In Minnesota bezocht ik Anoka County, waar de bodem uit zand bestaat en veelal met, bosch begroeid is; de prairie, die men er vindt, komt veel overeen met, de geldersche hei develden en ik raad dus iedereen af zich daar als landbouwer te vestigen. Ik begaf mij vervolgens naar "Wright County en spoorde namelijk tot Big Lakevan daar met de stage of omnibus naar Montuello en van daar reed ik verder naar Silvercreekdaar ik wistdat er meer kollanders in die plaats woonden besloot ik daar voorloopig mijn anker neder te werpeneerst was ik eenige dagen bij de lieeren v. d. Gon uit Vlaai-dingen en ging vervolgens bij een americaan aan tiet werkik ontmoette daar ook een kollanderdie zich, uitgelokt door de schoone berichten in de Landverhuizer, voornamelijk van zekeren heer B., aldaar gevestigd bad het viel er hem zeer hard tegen, doch daar bij met een groot huisgezin was, zag hij er tegen op, meer geld te verreizen vreezende slechts nieuwe teleurstellingen^ te ondervinden, (f) Wat mijzelven betreft, het stond mij in die zware wouden ook niet best aanwel is waar kan ik niet ontkennendat de bosschen voordeelen aanbiedendie men op de prairie mist,men vindt er onder anderen nog al wijde vruchten, als frambozen kruisbessenaarbeiënblackberriespruimen en druiven, en kan zich een goed warm buis bouwen van logs of boomstammenstallen en andere dingen kan de behoeftige emigrant, met minder kosten vervaardigen dan op de prairie de bosschen besehutten voorts veel tegen de strenge winter koudeterwijl het bezit van overvloedig brandhout hem alle jaren een 30 tot 50 dollars bespaart; doeli ae arbeid om zulk een bosch in een behoorlijken staat van bebouwing te brengen is zoo ontzettend zwaar, dat men zijn gansehe leven kan aftobben, om een 80 akkers land in cultuur te brengen vaak 'ontmoette ik er menschen van een 50 jaren oud, die reeds geheel krom en versleten waren en ook met machines kan men tusschen die stompen niets worden. Ik dacht er daarom over om eens naar eene andere streek te gaan, waar men goede prairie vindt; want de prairie, die ik tot dusver gezien had, zoowel op reis als in de omstreken van Silvercreek, te Montuello en Clearwater, waar de grond uit schraal zand. bestaat, stond mij nog veel minder aan dan de bosschenwaar men ten minste een goeden grond heelt in dit voornemen werd ik nog versterkt door een bezoek van mijn vroegeren reisgenoot den heer de Vries van Barsinger- horndie eenige Staten van America bezocht had en wien het nergens slechter aanstond dan in die bosschen van Min nesota. Zoo begaf ik mij dan ook op reis naar Nobles en Rock County in het z.w. van' Minnesota Minnehaha County westelijk van Rook County (in Dokat,a), en Lyon en Oseeola County in het n.w. van Jowa, waar ik vaak uren achtereen door de prachtigste prairiegronden reedzonder een huis aan te treffen; met het oog op de schoone toekomst, die deze streken te gemoet, gaan, hebben speculanten het meeste land daar reeds in bezit genomen. Eindelijk bezocht ik ook de bloeiende kollandsclie neder zetting Orange City, de hoofdplaats van Sioux County, Jowa, alwaar het mij bizonder goed aanstondzoodat ik besloot daar voorloopig te blijven wel dacht ik er reeds toen over om land te koopendoelimij houdende aan het oude hol- landsche spreekwoord: „bezint eer gij begint," hield ik het voor beter om nog eenigen tijd daarmede te wachten, ten einde mij eerst wat beter op de hoogte te stellen van de nieuwe en vreemde toestanden; daar het mij bleek, dat zelfs bekwame landliedendie van kindsbeen af den landbouw beoefenden en er in opgegroeid waren, somtijds door te groote baast een verkeerden koop gesloten hadden. Ik ging dus bij de boeren aan het werk verdiende den kost en een aardig duitje, en slaagde er eindelijk in om een seboonen farm, tusseben de stad en bet station van den St. Paul- en Sioux City-spoorwegmaatschappij, voor een zeer billijken prijs te koopen. Naar mijne gedachte gaat deze hollandsche nederzetting eene schoone toekomst te gemoetde grond bestaat uit een uitnemenden zwarten bovengrond en daaronder gele klei, en het kost slechts weinig arbeid om den grond in cultuur te brengen; men kan bier zeer gemakkelijk een 40 akkers in jaar breken en dit brengt in het volgende jaar reeds een een vollen oogst op terwijl men in de bosschen hard wer ken moet om 3 a 4 akkers te klarenbet arbeidsloon is hier wel hoogdoch er wordt weinig arbeid aan den grond (f) Ik schrijf dit openlijkom mijne landgenooten te waarschuwen, niet aan alle berichten geloof te slaan; natuur lijk kan een dagblad geheel onschuldig en onwetend onj uiste berichten mededeelen.

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 1