Zwitserland. ifolic. Spanje. VcrtTiiIsdc Muien. Snelpersdruk van H era'. Coster en Zoon, te brengendie door de aanhangers van den pretendent in Oostenrijk is bijeengebracht. Op verzoek der rechtbank te Wurzburg is de hoofdredacteur der weener Pressedr. Lechervoor de rechtbank teWeenen gedagvaardom te verklaren hoe die courant in het bezit is gekomen van de door haar voorbarig medegedeelde acte van beschuldiging in het proces-Kallmann. De gedaagde heeft elke verklaring geweigerd. De redactiën van alle andere weener dagbladen zijn daarop voor de rechtbank gedaagd. De aartshertog Karei Ferdinand, zoon van den aartshertog Karei, den broeder van 's Keizers grootvader, is den 20 te Selowitzin 56jarigen ouderdomoverleden. Hij laat bij zijne weduwe 3 kinderen achter. De rechtbank te Tarnow heeft een 14jarigen herdersjongen voor 3 jaren in een verbeterhuis geplaatst, die slechts gebrek kig lezen en schrijven konmaar zich des te beter op het teekenen had toegelegdzoodat hij hetmet gebrekkige hulpmiddelen ver gebracht had in het namaken van bank noten van 5 florijnendie hij van zijnen vader stal en door zijn eigen kunststukken verving. Ter terechtzitting vervaar digde hij binnen een half uur zoodanige banknoot en ont wierp hij tevens een sprekend gelijkend portret van den president. Hongarije. De obergespan van het district Barcs, graaf Migaczi, is ontslagenomdat hij geweigerd had om op be vel van den minister van binn. zaken een onderzoek inte- stellen nopens een rechter, die zich van eene soort van pijn bank bediende om de beschuldigden tot het afleggen eener bekentenis te dwingen. De belastingeommissie van het Volkshuis heeft het door den minister Ohyczy in zijn wetsontwerp op de inning der belas tingen opgenomen beginselom alle inwoners der gemeenten hoofdelijk aansprakelijk te stellen voor de juiste opbrengst ook der Rijks-belastingen [als middel om het ingewortelde kwaad der onwilligheid om belasting te betalen te genezen] verworpen. De Nationale Raad heeft de legerwet met algemeene st. aangenomen. Wegens het besluit der meerderheid van den Raad der Stenden betreffende de echtscheiding hebben de catholieke leden de vergaderzaal verlaten. Te Florence is in hechtenis genomen Francesco Natta, een der hoofden van de italiaansche afdeeling der Internationale; de geheele op Italië betrekking hebbende correspondentie werd in zijne woningin eene in den muur gemetselde geheime bewaarplaatsgevonden. De engelsche vertegenwoordiger bij den Paus, de heer Jer- voiseheeft Rome verlaten. Ook de republiek S. Salvador heeft hare vertegenwoordiging bij de Curie ingetrokken. In twee districten van Rome is Garibaldi tot lid der Ka mer verkozenin de drie andere een candidaat der linker zijde en 2 candidaten der rechterzijde. De verkiezing van den candidaat der rechterzijde in het vierde district is ech ter vernietigd ten gunste van den candidaat der linkerzijde. Te Florence, Genua, Bologna, Livorno en Turijn zijn can didaten der rechterzijde verkozen. De 508 herstemmingen voor de Kamer hebben den uitslag gehad dat p.m. 300 candidaten der rechterzijde verkozen zijn. Den 23 heeft de Koning de zitting van het Parlement ge opend. Zoowel in de vergaderzaal als op den weg derwaarts werd Z. M. levendig toegejuicht. Aangekondigd zijn een nieuw strafwetboek eene wet op de maatschappijen van koop handel eene tot verzekering der veiligheid in sommige pro vinciën en eenige ontwerpen van belastinghervormingin afwachting van welke laatste geene andere dan dringend noo- dige uitgaven moeten worden gedaan. I)e maarschalk Bazaine is den maarschalk Serrano zijn degen gaan aanbieden, niet als fortuinzoeker, maar als kolonel in spaansche dienst, welken rang hij, na 6 jaren onder Koningin Isabella gediend te hebben, heeft verworven. Don Carlos schijnt op den door den spaanschen consul te Bayonne pangegeven tijd niet in Frankrijk te zijn geweest, want hij heeft den 7, 8 en 9 bij den engelschen ingenieur der mijnen bij Enderlaza geslapen en zich eiken dag met zijn ponywagen naar S. Marcial begeven. De driedaagsche strijd bij Irun heeft de carlislische strijd macht gedwongen om zieh in 2 deelen gesplitst terug te trekken, het eene, onder Magrovejo, in de richting van To- losa het andere, onder Elio. waarbij zich don Carlos bevond, over Vera naar Enderlaza. Bij hunne vervolging door genl. Laserna, hebben diens soldaten, verbitterd over de onder steuning, die de plattelandsbevolking van Guipuzcoa nu reeds 2 jaren lang aan de carlisten verleend heeft, overal waar zij konden hare woningen (ongeveer 300) in brand gestoken en zulks in weerwil van het verbod van den generaaldie de brandstichters in hechtenis heeft doen nemen. Laserna heeft echter spoedig bevel ontvangen, over S. Sebastian naar de Ebro-linie terug te keerenom deze te bewaken, en aan dit bevel voldaan, na een sterk garnizoen in Irun achterge laten en de hoogten van S. Marcial, die de stad beheerschen, versterkt en bezet te hebben. Algemeen heerscht de meening, dat de Ebro-linie reeds voldoende beveiligd was, en dat staatkundige meer dan krijgskundige redenen de regeering bewogen hebben om Laserna te beletten, van het behaalde voordeel gebruik te maken. Ook het leger is daarover ver stoord maar een correspondent der A öln. Zeitung bericht dat de bevelvoerende generaals van oordeel warendat het, zonder eene versterking van minstens 1Ü000 man, vermetel zou zijn geweest om verder in Guipuzcoa door te dringen. De afloop der gevechten bij Irun had zeer demoraliseerend op de carlisten gewerkt; bij geheele hoopen waren zij over de fransche grenzen gedeserteerd. De inscheping der troepen te S. Sebastian is eerst door het slechte weder vertraagd en daarna is dit oorzaak geweest, dat de ingescheepte weder derwaarts moesten terugkeeren wijl hierop niet gerekend washeerselite er gebrek aan levensmiddelen. Volgens bericht uit Hendaye, hebben do carlisten in den morgen van den 25 een aanval op S. Marcial gedaan, welke afgeslagen werd. Volgens hel jaarlijksche rapport van den minister van finan ciën, zijn de inkomende rechten dit jaar met 25 miljoen dol lars verminderd ten gevolge van de finaneiëele crisis. De vermindering der overige inkomsten met 11 miljoen moet aan de wijziging der belastingwetten worden toegeschreven. De uitgaven zijn 2 miljoen beneden de raming gebleven. De heer Spinner, directeur der afdeeling schatkist bij het departement van financiënheeft bekend gemaaktdat de ontvangsten over dit dienstjaar bedragen 7(52 miljoen dol lars, waaronder de opbrengst der leening ad 439 miljoen begrepen is; de uitgaven beloopen 742 miljoen, waarvan 531 miljoen dollars aan schulddelging besleed zijn. Het 44". Congres, dat m Maart 1875 optreedt, maar waarschijn lijk niet vdór December zijne werkzaamheden zal aanvangen, bestaat, wat den Senaat belreft, uit 41 republikeinen en 32 democraten (het tegenwoordige uit 49 republikeinen es 24 doroooraten) en wat het Huis der Afgevaardigden belreft, uit] 111 republikeinen en 181 democraten (het tegenwoordige uit 198 republikeinen en 93 democraten). Een in de zuidelijke Staten gewoed hebbende hoos heeit de heltt der stad Tuscumbia (Alabama) verwoest, Er zijn 12 menschen bij omgekomen en vele gekwetst. Iftiiiueiilitiiü. De Koningin is den 20 van hare buitenlandsehe reis in de residentie teruggekeerd. De Koning en prins Alexander zijn den 23 van het Loo in den Haag teruggekeerd. Staten-Generaal. 2". Kamer. De ingediende koloniale huishoudelijke begrooting voor Suriname wijst voor dc uit gaven een eindcijfer aan van 1,496,330, voor 142,130 ge dekt door eene bijdrage van het Rijk. Ingekomen is een wetsontwerp, houdende nadere wijziging van de pensioenwet voor de zeemacht. Het doel daarvan is om door verbetering van het pensioen het personeel meer blijvend aan de zeedienst te verbinden. Tevens worden de pensioenen verhoogd van diegenen, die in de koloniën dienst hebben gedaan. Den 23 is de beraadslaging over de Staatsbegrooting be gonnen. Met alg. st. zijn aangenomen de hoofdstukkenl.II en III. Op hef tweede hoofdstuk is met 47 tegen 17 st. verworpen een amendement van den heer dn Jong, strekkende tot het schrappen der f 2400 voor verhooging van de trac- tementen der ambtenaren van de beide Kamers; en zulks om eene wet te erlangen tot reorganisatie der bezoldigingen, in plaats van den minister vrijheid te laten in de toepassing der verhooging. Den 27 is de motie der heeren v. Eek en Bredius, tot het betuigen van adhaesie aan de internationale arbitrage, met 35 tegen 30 st. aangenomen. De 1". Kamer heelt hare zittingen hervat. Benoemingen enz. Aan mr. C. Ie Clercq, secretaris generaal van het ministerie van buit. zaken, isop zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Tot zijnen opvolger is be noemd mr. G. JE. E. Zilcken. Eerbewijzen. Te Rotterdam is den recitator Hermann Linde, nadat hij de 3 eerste bedrijven van Shakespeare's „Julius Caesar" had voorgedragen, namens het zeer talrijk opgekomen publiek een zilveren lauwerkrans op het hoold gezet. Spoorwegen. 4505 Bewoners van het noordoostelijk ge deelte van Noordholland hebhen een adres aan den Koning gerichtwaarbij afdoende maatregelen worden verzocht om die streek ten spoedigste in het genot van een spoorweg te stellen. De gemeenteraad van Koevorden heeft besloten, voor den spoorweg Harlingen— Salzbergen /"12Ü0U subsidie te verleenen, zoodra de lijn gereed is. Aanbestedingen. Den 17 te Weesp, het bouwen van het eerste gedeelte der nieuwe r. c. kerk met toren aan W. Westerhof te Hoogmade voor 71730. Den 20door het prov. bestuur van Groningende ver dere voltooiing der door den aannemer de Iries ge staakte afsluiting van het Reitdiep bij Wetsinge, minste inschr. IF. Arnds te Millingen, voor f 152,400. Den 24, te 's Gravenhagehet afbreken van den kust lichttoren het gelijk maken van het omgevend terrein het maken van eene fundeering voor een ijzeren kust lichttoren en het bouwen van drie woningen voor de dienst der ver lichting alles te Scheveningen minste inschr. de Bruine te Kralingen, voor 25097. Den 25te 's Gravenhage, het vergrooten van een der vleugels "an en het bouwen van woningen voor beambten localen voor verpleging van zieken en een waseh- en droog- locaal bij de cellulaire gevangenis te Utrecht, minste inschr. IIA. H. Jansen en K. Hollander, te Utrecht, voor/ 120,400. Den 26, te 's Gravenhagehet maken en stellen van den metalen bovenbouw voor den spoorwegviaduct door Rotter dam, minste inschr. John Cocqueril te Seraing, voor f 47 3,460; het maken van een gebouw voor ambtenaren der belastingen op het haventerrein te Vlissingen (herbesteding), minste inschr. M. Rottiers v. d. Brink te Kats, voor 35300; door het prov. bcstimr te Haarlemhet driejarig onderhoud der Rijks-zeeweringen a. op Wieringen, b. op Vlieland, minste inschr. a. J. Pappen te Wieringen, voor ƒ4497, b.denHar- tog te Petten, voor 5300 per jaar. Bouwwerken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 18 met alg. st. op 2 na aangenomen het, voorstel van B. en W., om in te trekken de besluiten van 1867 en 1871, waarbij de bouw van een nieuw gasthuis op het terrein bij de Zaagpoort of bij de Raampoort bepaald wordt; met 17 tegen 14 st. verworpen het voorstel van dezelfden om op het terrein van het tegenwoordige buitengasthuis een nieuw gasthuis te stichten voor ongeveer 500 beddenen aange nomen met 16 tegen 15 en 17 tegen 14 st. de voorsteilen van den heer Teixeira de Mattosom een gasthuis van 250 ii 300 bedden te bouwen op het, terrein van den stadstim- mertuiu en een" van 180 a 200 bedden voor besmettelijke ziekten op een geschikt terrein buiten een der barrières door B. en W. voor te dragen. De gemeenteraad van Haarlem heeft, den 25 besloten tof aankoop van het Harmenjansenveld ten dienste van de op te richten gemeente-gasfabriek; alsmede om met 1 Jan. 1877 intetrekkeu de vergunning verleend aan de Imperial Conti nental Gas Association, tot het leggen van gasbuizen in de straten. Kanaalwerken. De heeren Schram, de Jong Sp Cie. hebben de werkzaamheden aan het groote scheepvaart- en afwateringskanaal van Groningen naar Delfzijl gestaakten het grootste gedeelte van het werkvolk bij de med; door hen aangenomen afsluiting van het Reitdiep bij Zoutkamp afgedankt. Zij hebben verzocht van de eerste aanneming ontslagen te worden, aangezien zij, door hel, herhaald door breken der dijken, ten gevolge van storm, reeds eene schade van 4 ton geleden hebben. De Prov. Staten van Drenthe hebben ƒ200000 toegestaan ten behoeve der verbinding van de drentsche kanalen onder ling en met die van Pruisen. Rivierverbetering. De Staten van Noordbrabant heb hen goedgekeurd de plannen tot verbetering der rivieren de Dommel, de Kleine Dommelde Gender en deEssehestroom. De belgisehe regeering draagt in de kosten bij 250,000 fran ken het Rijk en de provincie elk 75000 en het water schapsbestuur van de Dommel en de zich daarin ontlastende beken 100,000. Geldleening. De gemeenteraad van 's Gravenhage teelt besloten tot het aangaan eener leening van 550,000 voor het overnemen der gasfabriek en het doen van eenige bui tengewone werken. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 25 met alg. st. beslotenvoor het houden der zittingen van het XIV". taal- en letterkundig congres de noodige localen te verstrekken en de kosten der bijeenkomst uit de gemeentekas te bestrijden. Te 's Hertogenbosch hebben een aantal ingezetenen tevens leden der sociëteit, „Casino", adressen aan den Koning en de 2" Kamer gerichtde afkeuring en vernietiging ver- soekende van het door den waarnemenden burgemeester uit- ng gebracht en gevaardigde verbod tegen do opvoering der operette Pari-1 ser Leben Giften. Het bestuur cier Vereeniging voor christelijk- nat,ionaal onderwijs te Haarlem heeft van iemand, die onbekend wil blijven, 601)00 ontvangen, waarvan de renten bestemd zijn tot instandhouding eener christelijke senool voor kin- i deren van den handwerksstand daar ter stede. Het Caecilia-eoncert. den 20 te Amsterdam geaeven, heeft f 2280,50 opgebracht, die na aftrek der onkosten komen ten j bate van het kunstenaarsfonds. Landmeters. Bij kon. besluit van 10 Nov. is bet. maximum van het getal der landmeters bepaald op 40 van de 1'kl. met eene bezoldiging van 1200 40 van de 2'. kl. met eene bezoldiging van 1000 en 50 van de 3". kl. met eene bezoldiging van 800 's jaars, alsmede 50 aspiran ten met eene toelaag van 40 a 50 's maands. Landverkoop. Het eiland „den Horn" in het IJ, groot, 83,73,00, is den 23 t,e Amsterdam in veilin heeft f 152,872 opgebracht, Bemesting. Voor rekening van dijkgraaf en hoogheem raden van den Haarlemmermeer-polder zijn vergelijkende proeven voor grasgewas genomen met amsterdamsehe Lier- nur mest, zwavelzure kalk en mineralen guano van F Me. De eerste bleek liet goedkoopste te zijn en de gunstigste uit komsten op te leveren. Vleeschprijzen. Te Gouda is den 19 in eene druk be zochte vergadering beslotenpogingen tot oprichting eener onderlinge vleeschhouwerij te beproeven. 2 Ingezetenen had den een paar koeien gekocht,, doen slachten en liet vleesch tegen den door de slagers gevorderden prijs verkocht, waar door eene winst van 60 per koe verkregen was. Te Groningen zal liet plan tot. oprichting eener coöpera tieve slachterij geen uitvoering erlangen wijl het gebleken is, dat het vleesch der voor particuliere rekening geslachte koeien bijna even duur is als dat der slagers (85 c. per k.g.)_ Rampen. In deu morgen van den 22 zijn te Rotterdam 3 groote pakhuizen in den Wolfhoek en aan de Wijnstraat gevuld met verfstoffen, kaneel, vermicelli en andere koopwa ren, afgebrand. De aangrenzende huizen hebhen veel geleden. De schade wordt op 2% ton geschat. 2 Stoomspuiten en 20 gewone spuiten zijn werkzaam geweest. De oorzaak van den brand wordt aan zelfontbranding van verfstof toegeschreven. Te Haarlem is een gezin van een handelaar in verfwaren door arsenicum vergiftigd. Hij en zijne vrouw verkeeren in bedenkelijker, toestand, een 12jarig dochterlje en eene inwo nende tante zijn overleden. Bij Maastricht, op de belgisehe grens, heeft, den 25 een duel met de sabel plaats gehad tussehen de heeren S. en B. v. T., waarbij de eerste door een sabelhouw in den arm gewond werd. De twist was ontstaan over het balloteeren der leden van de dansvereeniging „Redoute". Rechtszaken. De Hooge Raad heeft, den 23 verworpen het, beroep van de heeren B. te Grons' elddie. wegens het, toebrengen van slagen enz., door het hof van Limburg tot gevangenisstraf waren veroordeeld. Staats-loterij. Trekking der 3". klasse. No. 14017 25000, No. 5690 5000, No. 11569 2000, No 1566 en 5844 1500, No. 2682, 10056,12758,181,66 en 18880/1000. De Landbouwschool. IFceiblad voor land bouw, veeteelttuin - en boschbomc en landbouw- fabrieksnijverheid, onder reductie en administratie van A. F. Marlet, Onderwijzer te Hontenisse. Per 3 maanden 1,40. Volgens de in het eerste der beide verschenen proefnummers voorkomende mededeeling zal dit blad inhouden: I. Weten schappelijk gedeelte, II. Tijdvragen, III. Gemengde Berichten, en voorts boekbeoordeelingen, marktberichten en advertentiën. Afdeeling I is bestemd omaan den naam van het blad „de Landbouwschool" beantwoordendestukkeu te bevatten, die „over de landbouwwetenschap en hare hulpwetenschappen een geregelden cursus vormen, overeenkomende, wat den in houd eu omvang aangaat, met de beste cursussen van land bouw in Nederland en het buitenland." Die stukken zullen in geregelde volgorde handelen over scheikunde, natuur-, werktuig- en dampkringskunde, plantkunde, dierkunde, delf- stofkunde, eigenlijke landbouwwetenschap, waarbij luin- en boschbouw, bereiding van verschillende stoffen in landbouw- fabrieken, en eindelijk staathuishoudkunde, statistiek en land- bouwwetgeving. "Voorts worden nog genoemd landmeten, waterpassen, inhouden berekenen, eenvoudig landbouwkundig teekenen, boekhouden, landhuishoudkundig rekenen enz. Alzoo een volledig programma voor eene landbouwschool met, vier- of vijfjarigen cursus, en dat alles zal gegeven worden bij wekelijksehe dosesin een blad, dat behalve deze ééne afdeeling nog 2 andere zal be/atten. Een „geacht vriend" schreef dan ook aan den redacteur„zoodanig uitvoerig pro gramma laat zich niet uitwerken binnen dc enge grenzen van een weekbladen nog veel minder binnen een gedeelte daar van." Maar de redacteur, hoezeer overtuigd, dat hij geruimen tijd noodig zal hebben om zijn plan Ie volvoeren laat zich door dit bezwaar niet afschrikken en hoopt, dat voldoende ondersteuning van het publiek hem m staat zal stellen het, formaat van zijn blad te vergrooten. Ook laat hij zich niet weerhouden door de bedenking, dat in tal van wetenschappe lijke handboeken te vinden is, wat zijn blad in de eerste af deeling belooftdie handboeken toch vormen geen geheel en hunne schrijvers houden niet inzonderheid het oog op den landbouw gevestigd. O.i. moest dit eene beweegreden voor den heer Marlet zijn, om zijne krachten aan het schrijven van een volledig handboek voor het wetenschappelijk land bouwonderwijs te wagen en aldus den leergierigen landbouwer een degelijk werk te verschaffen, dat hem beier in zijne stu diën kan geleiden dan een langzaam vorderend weekblad, dat in eiken completen jaargang eene massa ballast, van markt berichten advertentiën enz. medevoert, en in plaats van een handhoek, een zeer onhandig boekdeel vormt. Meenen wij dus, dat in hetgeen Afdeeling I beoogt op eene betere wijze zou kunnen worden voorzienvoor de tiespreking van hetgeen de At'deelingen II en III bedoelen ontbieekt het, in de bestaande landbouworganen niet aan gelegenheid, wellicht meerder dan in dit veelomvattend weekblad, dat reeds in nummer 2 eene boekbeoordeeling en een oogsfbericht, wegens gebrek aan plaatsruimte moet uitstellen. Voor Hendie ons gevoelen aangaande een cursus bij wijze van weekbladen niet. deelen, willen wij Lier gaarue bijvoegen, dat het artikel over de lucht in bet. tweede proefblad recht populair geschreven is. Vragen des Tijds. Maandwerk onder re dactie van mrs. IF. Heir,eken, S. v. Houten, A. Kerdijk, B. ll. Pekelharing en JD. Feeyens. Te Haarlem bij Aruseman en l'jeenk Willink. Per jaargang van 768 bl z. gr. 8°„ f 8.40. Om de bedoeling der redactie te doen kennen kunnen wij niet beter doen dan haar prospectus alhier af ie drukken. Het luidt aldus „Wij beleven ernstige dagen. Zelden hebben gewichtiger maatschappelijke en staatkundige vraagstukken dringender dan thans hunne oplossing verbeid. Niet, alleen de noodzakelijk heid van handhaving en verdediging der reeds verkregen in stellingen van den nieuweren tijd, maar ook eu bovenal de vraag, op welke wijze iu den algemeen en oecoaomischen toe stand verbetering z(j aan te brengen, houdt alom dc aandacht, der voorstanders van een regelmatige ontwikkeling in Staat en maatschappij gespannen. De politieke crisis, waarin met, name Nederland gedurende de laatste jaren heeft verkeerd, hangt nipt het groote vraag stuk van onzen tijd ten nauwste samen. De periode der zuiver staalkundige hervormingen schijnt rret den dood van den staatsman, die haar verpersoonlijking was, afgesloten. Die der oeconomisclie hervormingen is haar eerste phase, waarin de bevoorrechte belangen nog weerstand bieden aan de eischen des tijds, ingetreden. Vermoedelijk zal de dringende nood zakelijkheid, om het peil der algemeene welvaart te verhoogen, dezen tegenweer tot korter duur beperken dan bet. zich thans laat aanzien. Maar zoolang hij niet is opgegeven blijft de politieke toestand van Nederland abnormaal. Onder deze omslandigheden meenden wij dat een nieuw tijdschrift,'t welk de maatschappelijke en staatkundige vra gen van den dag zou behandelen en de openbare meening ten gunste der vereischte hervormingen zou trachten te stem men voor velen een welkome verschijning zou zijn. Aan overmaat van public spirit lijdt het Nederlandsche volk niet; moge deze nieuwe onderneming iets bijdragen om den pols slag van het politiek leven der natie 1c versnellen 't, Blijkt uit dit prospectus, zoo het al niet reeds van el ders bekend was, dat de leden der redactie behooren tot de nieuwere school, die met de leer der oudere slaat,huishoud kunde onthouding van den Staat ten opzichte van het vraagstuk van den arbeid; behartiging van het eigenbelang, door de „harmonie der belangen" i et, middel tot bevordering der algemeene welvaart gebroken heeft. De toepassing van die leer, van 'hoe groot nut zij ook is geweest voor de vnj- tnaxing van bedrijf en verkeer, heeft niet tot den gewenschten toestand geleid, maar integendeel eene vijandelijke verhouding tussehen de verschillende standen der maatschappij veroor zaakt. Zonder het; goede, dat. verworven is, verloren te laten gaan, inoet, onze tijd bedacht zijn om de gebleken nadeelen en gevaren opteheffën en te voorkomen. Daartoe is ernstige overwegingveelvuldige gedacktenwisseling noodig. Het nieuwe tijdschrift biedt de gelegenheid hiervoor en verdient de belangstelling van allen, die niet onverschillig zijn voor de groote vraagstukken van den dagvoor hel algemeen be lang. Stoort het gevestigde meeningen of gekoesterde illu sion men wijze de schrijvers niet af als verkondigers van nieuwe, van socialistische tkeoriën, maar hoore hen en leere hunne bezadigdheid, zucht tot onderzoek en liefde voor het volk wnardeeren. De eerste aflevering bevatHet communisme en socialisme tegenover de staathuishoudkunde door Pekelharing. Herin neringen en vooruitzichten [de geschiedenis der eensus-her ziening, de vieï-van Houten op den arbeid van kinderen, het nieuwe ministerie-Heemsktrk~\, door Feegens. De onderwijs kwestie [wel te onderscheiden van de schoolkwestie] en Naar aanleiding van het Eisenacher congres [der katheder-socia listen], beide door Kerdijk. 't Zijn alle uitmuntend geschre ven artikelen, waaruit een frissche geest den lezer tegenwaait; die verlangend naar het volgende doen uitzien en de hoop doen koesteren, dat de F ragen des Tijds» geen onbeteeke- nenden rang zullen innemen onder de vaderlandsche tijd schriften. Wandelingen door Nederland met pen en potlood, door JCraandijk en F A. Schip perus. Te Haarlem, bij Kruseman en Tjcenk Willink. 12 Afleveringen 's jaars, elk met, 1 of meer platen. Tekst 3,60 per jaar, de platen 15 c. per stuk. Twee wandelaarsde een met een schets-, de ander met een aanteekenboek in de handoveral komende waarmede zij die slechts langs de groote wegen en met de snelle ver voermiddelen reizen, volslagen onbekend blijven, in de meest afgelegen streken, de ouderf steden en dorpen, waar nog zoo veel herinnert aan vroegere tijden en zeden, stilstaande waar een merkwaardig gebouw of een schilderachtig plekje noopt tot beschouwen, tot beschrijven, tot afbeelden wat moeien zij veel te verhalen, te bezien hebben, dat ons als nederlan- ders belangstelling inboezemt. Wij weten zoo veel van onze groote steden, zoo weinig van vele onzer provinciën: „daar zijn meer nederlanders in Zwitserland geweest, dan in Drenthe, en menigeen die in Parijs den weg weet is een vreemdeling in Limburg of in Zeeland." In die leemte zullen de „Wan delingen" te gemoet komenmaar zij beoogen ook nog iets anders en welorn een monument te leveren van „het ver dwijnend Nederland," van al datgeen wat door de veranderde toestanden en behoeftendoor de omschepping onzer steden, door den veranderden smaak dreigt verloren te gaan. „Pa wat is een snuiter vraagt in de inleiding een bij gas- en peterolielicht opgevoede knaap, en zijn vader tracht hem in een 20tal regels eene beschrijving te geven van dit vroeger zoo bekende en onmisbare werktuig, op het gevaar af, dat de jongen zonder de hulp van eene ai beelding nog niet be grijpt, hoe het voorwerp was samengesteld. Zoo verdwijnt er ook gedurig iet,s iu onzen niets ontzienden en alles om- keerenden tijd. wat eertijds karakter aan onze steden en dor pen gaf, en het mag geen nutteloos werk genoemd worden om pen en potlood gelijktijdig in dienst, testellen, teneinde eene goede heugenis en eene heldere voorstelling te bewaren van hetgeen op het punt staat, voorbij te gaan. Dat. deze pog ng, dat de onderneming der wakkere uitgevers onze ge heele sympathie bezit, willen wij gaarne erkennen. De taak is aan goede handen toevertrouwd de heer Craandijk is een onderhoudend reis(eigenlijk wandeling-) beschrijver, de heer Schipperus een uitmundend teekenaar." Hun eerste tocht gold onze nabuurschapBeverwijk en de zoo merkwaardige, beide helaas thans onbewoonde kasteden Assuniburg en Marquette van welk alles twee |)laten een achttal schetsen vertoonen toegelicht door eene levendige, van bistorisehe bijzonderheden niet misdeelde beschrijving Wandelingen naar Voorst en naar Woerden, IJsselstcin en Montfoort zullen de beide vol gende afleveringen vullen en eene naar HeylooËgmond Bergen en Schoorl, waarvoor ons fraaie teekeningen vertoond werdenzal zieh wel niet, lang doen wachten. In vorige eeuwen verschenen over ons platteland tal van Arcadia's, Vecht- en Amstelstroomen en dergelijke werken, waarvoor teckenaars als RochmanRademakerSpilman, de Beier, Pronk en anderen de prenten leverden. In latere dagen verschenen wel albums en prentwerken over onze groote steden, maar werden dc kleinere en het platteland geheel vergeten; ook tot herstel van dit, verzuim is het, werk der heeren Craandijk en Schipperus een welkome zaak. W ij bevelen liet zeer gaarne aanliet verdient in huiskamers en leesgezelschappen eene plaats na-ast «de Aarde en haar volken» en niet minder bijval dan dit van vreemde landen sprekende prachtwerk. Beienlust, in het Hofland tussehen Beverwijk en As- suruburgdankt zijn naam niet, aan Jacoba van Beieren, maar aan Maarten van Orden, een zaandamsch koopman der vorige eeuw, die dit zijn buitenverblijf dus doopte naar zijn voor vader Herrit Jan, afkomstig van Orden bij Apeldoorn, die door eenige amsterdamsehe heeren op den eersten apiermoien in Holland te Schoor], werd aangesteld, en vó<5r dien tijd, als groot, heienhouder, den naam van „immen keunink" droeg. S. h U

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 6