No. 50. Zesenzeventigste Jaargang. 1874. ZONDAG 13 DECEMBER. (Officieel (üSebeelie. Cnrool Britlanje en Ierland. Spanje. talie. Binnenland. A L K l E C A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,«5, franco per post afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers ILEUM". COSTER ZOON. IA De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het suppletoir kohier voor de plaatselijke directe belasting diensi 187 4, op 2 December 1874 door den Gemeenteraad vastgesteld, gedurende 8 dagen, aanvangende 7 December 1874 ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegdbinnen welken tijd bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland kunnen worden ingediend. Buraemeeder en Wethouders voornoemd BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij bij besluit van 1 De cember 1874 No. 6, herzien hebben bun hesluit van 14 De cember 1863 (Gemeenteblad No. 14, 3S. serie), houdende aanwijzing der staanplaatsen voor onaanqespannen rij- en voer tuigen van welk besluitmet 1 Januarij 875 in werking tredende, exemplaren ter gemeente-sêcretarie verkrijgbaar zijn tegen betaling van 5 centen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 December I 874. De Secretaris der partij gehoorzaamd worden, zoolang hij zelf zich geschikt acht om de algemeene leiding te voeren. Hij heeft nooit gebroken met het overschot van de Whigs, ofschoon hij met grond werd verdacht eerder over te hellen tot de meer geavan ceerde afdeeling der partij. Indien ondanks de tussehenkomst van zijn gezag de liberalen zich mochten splitsen in verschil lende groepen, zou de tijd voor een nieuwe regeling der partij-verbindingen zijn aangebroken; en Gladstone zou waar schijnlijk genegen zijn zich te vereenigen met het eene of andere nieuwe bondgenootschap." Het bovenstaande is zeker wel geschikt om ons eenig ïn- De admls. M'Clintock, Sherard Osborne en Richards zijn met kapitein Brans in commissie benoemd om de Admirali teit té adviseeren omtrent de uitrusting der aanstaande Noordpool-expeditie. Meer dan 100 zee-officieren hebben zich reeds aangemeld om daaraan deel te nemen. Den 24 en 25 zijn in de Pree-trade-Hall te Manchester door ongeveer 1000 godsdienstleeraren van verschillende ge zindheden eonferenticn gehoudenter overweging van vraag stukken betreffende het kwaad der dronkenschap met. betrek king tot godsdienst en zedelijkheid. Den 29 is in alle r. c. kerken der diocese Westminster een herderlpk schrijven voorgelezen van den aartsbisschop dr. Manningwaarin hij vóór zijn vertrek naar Rome de o-eloovigen vermaantzich niet te laten misleiden door het voorbeeld van enkelen, die blijven beweren catholieken te zijn, doch de leer der onbevlekte ontvangenis en der pause lijke onfeilbaarheidzooals die door liet opperste gezag der Kerk zijn vastgesteld, niet aannemen, en daardoor ophouden catholïek te zijn en, ter biecht of ter communie gaande, de geestelijken misleiden om hun ongeloof te verbergen. Hij herinnert datvolgens de encycliek Ineffabilis Deus en het decreet van het vaticaanscbe conciliezij die aan bedoelde leerstukken niet. geloovendoor het anatheniai der Kerk ge troffen zijn. De mijnwerkers te Wigan verlangen tot den vongen standaard van het loon terug te keeren. De fabrikanten te Sheffield doen pogingen om door ver laging van het arbeidsloon het hoofd te bieden aan de con currentie van het buitenland. In eene te Huil gehouden bijeenkomst van ijzerfabrikanten is met alg. st. besloten, de loonen in de afdeeling scheeps bouw met 5 a 10 p. o. te verminderen. Den 29 is in liet, Hyde-park te Londen eene openbare meeting van fenians gebonden om den verjaardag van ,,den moord der martelaren van Manchester" te herdenkende onvoorwaarlijke bevrijding der fenian-gevangenien te vragen eü eene inschrijving ten behoeve van de gezinnen dier ge- vangenen te openen. 5000 a 6000 Mannen en vrouwen namen er, onder bet gewone vertoon van vlaggen en banieren aan deelen onder voorzitting van den metselaar üoherty werden motiën tot uitdrukking van liet, doel der meeting aangenomen. In den avond van den 29 heeft op de kust een hevige storm gewoed, waardoor verschillende schepen vergaan en vele zeevarenden omgekomen zijn. Alle telegrafische geluk wen schenaan Koningin Isabella op haren naamdag gericht, waarin hare koninglijke waardig heid vermeld was zijn door de administratie der telegraaf dienst achterwege gehouden en verscheidene personen van verschillenden rang en standdie als aanhangers van het verdreven Vorstenhuis bekend stonden zijn verbannen. Blijkens de thans door de dagbladen openbaar gemaakte dagorder, waarmede don Alphonsus afscheid van zijne troe pen heeft genomenis ds aanleiding van zijn vertrek uit Spanje een geschil met zijnen broeder don (-arloswegens diens besluit om liet leger van Catalonie van dal, van het centrum af te scheiden niettegenstaande don Alphonsus dit ten sterkste ontraden had. In de zeer belangrijke fabriekstad Reussin Catalonieis eene satpenzwering der Internationalen ontdekt en verijdeld, ten doel hebbende om een opstand te doen ontstaan gelijk ten vorigen jare te Carthagena. Den 3 Jan. bezat Moriones omstreeks 12000 man troepen van bedenkelijk gehalte. Thans beschikt genl. Laserna over 31000 man infanterie. 3000 man cavallerie, 16000 man in verschillende garnizoenen, 68 Krupp- en 40 Plasencia-kanon- nen. Ook Jovillar in het centrum en Lopez Dominguez in Catalonie beschikken over aanzienlijke strijdkrachtenen nog 40000 man reserve-troepen worden geoefend en kunnen in gedeeld worden zoodra de voor hen bestemde Remington- geweren zijn aangekomen. Op de hoogten van S. Marcial enlbarrieta bij Irun worden versterkingen aangelegd. Ter bescherming der werkzaamheden bevonden zich op S. Marcial 3 compagnie» van het. regiment Africa, welke een veldwacht, van 30 man uitgezet hadden. In den ochtend van den 25 kwamen bij die veldwacht, 2 com- pagniën earlisten die zich voor afdeelingen van genoemd regiment uitgaven en doorgelaten werden. Maar de earlisten, die door 4 bataljons gevolgd werdenstaken de gebeele veldwacht, overhoop en drongen ongemerkt in de looperaven, die door de regeeringstroepen bezet waren [Volgens eene andere opgaaf lag de veldwacht, ten getale van 25 man, in eene boerderij in diepen slaap en werd hen nadat liet ge bouw aan alle kanten in brand was gestoken het ontvluch ten belet, zoodat, zij allen iu de vlammen zijn omgekomen]. De eerste carlistische afdeeling werd na een herig gevecht terug gedreven, en dit had ook plaats met, de volgende, zoodat zij te 8 uren verdreven waren, waartoe gedurende het laatste uur liet geschut van Ibarrieta en El Parque veel bijgedragen had. De republikeinen telden 41 dooden en een SOtal gekwetsten en van de earlisten sneuvelden er 127 en werden er omstreeks 200 gekwetst. De strijd bad 3 uren geduurd en werd croo- tendèels man tegen man gevoerd, 's Middags deden 1000 man der bezetting van Irun een uitval en maakten zij vele voor de earlisten bestemde ossen en schapen buit. De carlistische genl. Valdetpina heeft den 26 de bouw vallen der spoorwegstation van Irun bezetdoch dit. wordt als van geenerlei gewicht beschouwd. Den 26 en 2? hebben de earlisten aanvallen gedaan op Renteria, die met. verlies afgeslagen werden. Den 27 ver scheen ook een carlistisch bataljon voor Enentarabiadoeb zag zich na een lievig gevecht, van 2 uren tot. den terug tocht, genoodzaakt. Denzelfden avond kwam aldaar eene versterking van 2 compagniën uit Santander aan. Te S. Sebastian zijn kanonnen en ammunitie voor Irun en Enentarabia aangebracht. De regeering heeft, hare goedkeuring verleend aan eene tusschen de spoorwegmaatschappijen en de earlisten gesloten overeenkomstvolgens welke de dienst op de spoorwegen ongestoord hervat zal kunnen worden, zoolang zij geene troe pen of oorlogsmaterifiël vervoeren. Een paar dagen vóór de opening van het Parlement heeft de Koning een aantal nieuwe leden van den Senaat benoemd. Daaronder bevinden zich de oud-Algevaardigden Bnoncom- pagniSalvagnoli, Paleotti (advocaat, te Florence) en Beltrani (siciliaan), de burgemeester van Venetie Fornoni en zijn voorganger graaf Bambo, de componist Verdivoorts 1 viee- admiraal, de procureur-generaal van Napels, een raadsheer uit Genua, 1 vice-president van den Staatsraad. Als president der Kamer van Afgevaardigden is verkozen de heer Biancheri met 236 st. tegen 172 op den lieer de Pretis, een lid der gematigde oppositiedien de fraction der linkerzijde als eandidaat hadden gesteld. De 4 viee- presidentendie evenzeer met eene meerderheid van 60 a 70 st. verkozen werden bekooren mede tot de rechterzijde even als de 2 quaestoren en 5 van de 7 secretarissen. 2 Le den der linkerzijde werden bij herstemming tot secretarissen verkozen, maar deze bedankten voor de eer om alleen de linkerzijde in het bureau der Kamer te vertegenwoordigen. De commissie voor het budjet is samengesteld uit 20 leden der rechter- en 10 leden der linkerzijde. Bij de Kamer is ingekomen eene wet op de recruteering voor het leger. Zij rust op het beginsel van algemeene dienstplichtigheid en de oprichting eener territoriale militie. Eenige leden hebben een wetsvoorstel ingediend, strekkende om aan Garibaldi een jaargeld toe te kennen. De minister Minghetli heeft mede gedeeld dat de regeering voornemens iseen wetsontwerp van gelijke strekking in te dienen. GEMEEN T ERA A D. Zitting van 2 December 1874 No. 18. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer Ponk. Eene vacature. De, Voorzitter opent de vergadering waarna 1. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt, de Voorziit.er mede, dat de sluis en overtoom aan de Zes Wielen, op 21 Nov. 11.. voor 6 jaren in het. openbaar verpacht is aan Jacob Ruiter te Alkmaar, voor 1605,'s jaars. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot afschaffing der voorjaarskermis. 4. Brief ten geleide van bet goedgekeurde raadsbesluit tot ruiling van grond in bet. Kennemerpark met de heeren WF. Stoel c. s. Nos. 3 en 4 voor kennisgevina aangenomen. 5. Mededeeling van Burg. en Weth. van Schermerhorn dat de Raad met, aleemeene stemmen besloten heeft, tot het maken van een klinkertstraatweg door Schermerhorn onder voorbehoud, dat door Alkmaar de vroeger toegezegde sub sidie van 3000.alsnog worde uitgekeerd. Daarna zal subsidie worden gevraagd aan de Provincie en het, Rijk. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad, zijnde aan Burg. en Weth. van Schermerhorn reeds mede deeling gevraagd van het plan en de wijze, waarop de wegs- verbetering zal plaats hebben. 6. Verzoek van T. G. van den Bosch om vergunning tot het maken van een riool uit een perceel aan het Groot NieuwlancLtot den afvoer van vuil waternaar het ge meente-riool. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en ra&d. 7. Brief van den beer H. M. Scheepers J:., waarbij hij verklaart, dat hij, hoezeer vereerd met de op hem gevallen 1 /~3 r—7nnnlliA/ilr Viii nrntifiu dn keuze voor Commissaris der Stads-apotkeekbij eventuele benoeming niet, in staat zou zijn die betrekking te aan vaarden door zijne drukke bezigheden. Ter visie gelegdom daarop hij de benoeming zooveel regard te slaan als de Raad zal vermeenen te bebooren. 8. Verzoek van C. de Beerom eervol ontslag als 2« hulp onderwijzer aan de openbare armenschoolmet ingang van 1 Januarij 1875. Overeenkomstig het voorschrift van artikel 43 2e lid der lander, dieter zake van 's lands dienst, in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlanoer is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van een Nederlander, dieter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeescbe bezittingen of koloniën woont. En vermanen al de ingezetenen dezer gemeente, wien dit mogt aangaanzoo mogelijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van January te wachten, terwijl zij voorts berinneren aan de straf waarmede de nala- tigen ter inschrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Dec. 1874. De Secretaris, NUfiOUT van dek, VEEN. Aan de OPENBARE ARMENSCHOOL te ALKMAAR worden gevraagd' een 2" hulponderwijzer op 575,-— en een 3e hulponderwijzer op ƒ550,jaarwedde. Solli citanten worden verzocht, hunne stukken vrachtvrij iutezenden vóór 20 December aan het Gemeentebestuur van Alkmaar. een nieuw charter voorgesteld, waarvan het belangrijkste bestaat in de onbewimpelde overbrenging van bet grondbezit, van de eigenaars op de gebruikers. Dat revolutionaire bewe gingen van deze soort op politiek gebied zich weldra met, heftig heid zullen openbarenis niet alleen waarschijnlijkmaar zeker, doch de tijd om de afschaffing van alle bestaande rechten en instellingen voor te stellen is nog niet gekomen. Ofschoon Gladstone overtuigd schijnt dat zijn nederlaag voor een groot gedeelte moet worden toegeschreven aan nalatig heid bij de plaatselijke leiders der verkiezingen, is toch de eerste les die de laatste verkiezingen ons geleerd hebben dezedat het land voor het tegenwoordige niet gunstig ge stemd is ten aanzien van voorstellen die een omkeering m de bestaande orde van zaken beoogen. Het, is hoogstwaar schijnlijk, dat de terugkeer van den heer Bright in het Ka binet en de heftige redevoeringen en brieven waarin bij zijn sympathie betuigde voor de uiterste radicalende conserva tieve meerderheid aanmerkelijk heeft doen toenemen. Een nieuw verbond tot groote oukeeringen in Kerk en Staat zou een zaakdie tegenwoordig niet populair is, in grooter dis- crediet brengen. Verschillende leden zijn persoonlijk de in zichten der uiterste partijen toegedaan; maar zoolang zij nog in de oude liberale partij-organisatie willen blijven, zullen zij hun gematigde bondgenooten niet noodzaken een scheuring te bespoedigendie misschien ten slotte onvermijdelijk zal blijken. Gladstone zal waarschijnlijk door alle afdeelingen tal Afgevaardigden en verscheidene hooge ambtenaren woon den de plechtigheid bij. Bij de herstemmingen op den 6 voor den parijsehen ge meenteraad zijn verkozen 2 radicalen2 gematigde repu blikeinen eu 1 conservatief. De officier de Contenson zal aan de fransche ambassade te Madrid worden toegevoegd en den maarschalk Serrano op zijnen tocht tegen de earlisten vergezellen. In den nacht van 6—7 Dec. is te Rijssel de drukkerij van den heer Daneleen der grootste van Frankrijkver brand. De schade wordt op 1% miljoen begroot; slechts 700,000 fr. was er verzekerd. 370 "Werklieden zijn door het onheil zonder werk. De vlaamsche schilder Gustaaf Wappers, vroeger directeur der kon. academie van sehoone kunsten te Antwerpen eD sedert 1853 ter Parijs gevestigd, is aldaar den 6 in 7lja- rigen ouderdom overleden. Nationale Vergadering. Den 1 Dec. is de heer Buffet met 348 van de 351 uitgebrachte geldige stemmen tot voorzitter herkozen. Er waren 205 blanco briefjes in geleverd, hebbende de leden der 3 afdeelingen van de lin kerzijde zich van de stemming onthouden. Tot ondervoor zitters zijn verkozen de heeren Martel, van het Imkercentrum, Benoit d'Azy en de Kerdel, van de rechterzijde. De eandi daat van bet reohtercentrum, de hertog d' Audiff ret Pasquier, j bekwam, door tegenwerking van de uiterste rechterzijde, slechts 276 van de 578 uitgebrachte stemmen en dus niet de meer derheid [Den volgenden dag is bij met 288 st. verkozen, tegen 261 op graaf Rampon], Den 2 is liet, regeerings-ont.werp betreffende de kaders van het leger, op verzoek van de commissie in wier banden een vorig ontwerp der regeering betreffende de legerorgani- satie gesteld is, en met instemming van den minister, aan genoemde commissie verzonden. Den 3 is eene boodschap voorgelezen van den maarschalk- President. Na eenige gunstige berichten omtrent den toestand des lands gegeven te hebben, liet de President zich aldus uit bet doorreizen van eenige departementen heb ik gezien, ,e zucht naar goede orde met de behoefte aan vrede en beid in kracht toeneemt. Ik wensch, dat eene door u nvermjjdelijk erkende organisatie aan het gezag de kracht comen bijzettenwelke bet behoeft. De natie, die ou- idelijk wordt beroerd door de verbreiding van de meest ilige leerstellingen, vraagt u den geregelden gang der ring te verzekeren en haar door eene wijze mate van org de geregelde werking der staatsmachten te waar in. Ik wil u thans reeds verklaren, hoe ik mijne taak jp. Ik heb mijn ambt niet aanvaard om eene partij te n en ik streef er slechts naar het werk der nationale sie en van het herstel der natie te volbrengen. Ik reken en steun van allen, die hunne persoonlijke voorliefde le eiscben der noodzakelijkheid ten offer willen brengen, len 20 November 1873 hebt gij mij voor zeven jaren Uitvoerend Gezag toevertrouwd, in het belang van de en den vrede. Datzelfde belang maakt bet mij ten t, dat gezag tot den laatsten dag met onwrikbare vast en met nauwgezetten eerbied voor de wet te bandhaven." le lezing dezer boodschap is de beraadslaging begonnen het wetsvoorstel van graaf Jauhert, de oprichting toe- ie van vrije faculteiten en universiteitendie zonder ispraak met den Staat academische graden zullen kunnen snen. De hoogleeraar Paul Bert, lid der uiterste lin- jdeconstateerde, dat de vijanden der gewetensvrijheid Iringendst om vrijheid van onderwijs vragen. Ook zijne vroeg die inzonderheid om vervolgingen te voorko- waaraan Rénan en vele anderen hadden blootgestaan zij zag in bet, voorstel gevaar, het dalen n.l. van het ier studiën, indien bet verleenen der gevraagde vrijheid gepaard ging met eene belangrijke uitbreiding van het sonderwijs. De rapporteur Laboulaye gaf toedat de ;e staatsinstellingen van onderwijs onvoldoende waren geloofde niet, dat de proclamatie van vrijheid van on- iis ondergeschikt moest zijn aan de uitbreiding dier llingen. n 4 beeft msgr. Dupanloup, in eene uitvoerige en zeer juichte rede, het beginsel der vrijheid verdedigd tegen eer Bert. Herinnerende wat de Kerk voor bet onderwijs m en wat de revolutie met name de Couventiedaart.e- risdreven had drong bij aan op een welingerickt booger rwijs, het tegenwoordige, waarvoor in 1872 slechts 1 fr. besteed was, allerjammerlijkst noemende. In vrijheid ededinging lag z.i. bet geneesmiddel. De heer Chatte- Lacourhoezeer voor vrijheid gezind, was tegen de de mededinging zou het peil van bet onderwijs doen eenerzijds beheerscht door den Syllabus, anderzijds niet uitblijven kon, door het tegenovergestelde uiterste, leer Laboulaye kwam bier tegen opmeenende dat de rid ten bate van allen kwam en noch overwinnaars, overwonnenen maken zou. Den 5 zeide de heer andier dat men waken moestdat de vrijheid van den niet door die van een ander benadeeld werd, hetgeen a voorkomen kon worden door eene goede organisatie, rond eene scherpe bestrijding bij msgr. Dupanloup, die Syllabus als niet in strijd beschouwde met de vrijheden den nieuweren tijd. De lieer Bardoux verlangde, dat beralen bet beginsel der vrijheid zouden aannemen vol- 't welk aan de ouders en het geweten het recht van rwijs in de eerste plaats toekwammaar het recht om en te verleenen wenschte hij voor den Staat te reser- •n. Met 531 tegen 124 st. werd tot de tweede lezing wet besloten. ;n 7 is het wetsvoorstel van den heer Eug. Tallon c.s., iffende het gebruik van kinderen door kunstenmakers enz., ;enkomstig bet bij de tweede lezing vastgestelde goed- urd. met verwerping van een amendement van den heer andier, strekkende tot aanmerkelijke vermindering der aide straffen. Vervolgens is overgegaan tot de derde g van het wetsontwerp van den beer le Royer c.s., be- :nde de oprichting van faculteiten voor de geneeskunde vc juyon, Toulouse, Rijssel, Nantes, Bordeaux en Marseille, welk ontwerp breedvoerig bestreden en verdedigd werd door de heeren Bouisson en Desjardins, ondersecretaris van Staat voor bet openbaar onderwijs. Den 8 zijnnadat verschillende amendementen verworpen of ingetrokken warende artikelen der wet tot oprichting van nieuwe geneeskundige faculteiten en de wet in haar ge heel goedgekeurd. Dien ten gevolge zullen de voorberei dende scholen voor geneeskunde en pbarmaeie te Bordeaux, Lyon en Rijssel gesloten en in beide eerstgenoemde steden bedoelde faculteiten gevestigd worden. Prins Hendrik is den 5 naar Luxemburg teruggekeerd. Prins Frederik is dén 9 uit Duitscbland in den Haag te ruggekeerd. 's Avonds zijn daar ook aangekomen de prinses v. Hied en hare beide zoontjes, die er den winter zullen doorbrengen. Staten-Generaal. De Tweede Kamer beeft den 10 de begrooting van binn. zaken, ad 21 miljoen, met alg. st. aan genomen. Daarop was met 37 tegen 34 st. goedgekeurd een amendement van den heer Moens, om bet voor de normaallessen en toelagen voor opleiding van onderwijzers uitgetrokken bedrag van 140,675 te verhoogen met f 30000 [eerst had hij 50000 voorgesteld; de heeren v. Raamen en Verheigen hadden een dergelijk amendement tot een bedrag van/20000 voorgesteld]. Daarentegen waren mei 37 tegen 34 en met

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 5