IBcBgie. ShVmnlirÜI*.. Gr(Mt( EtriUiinje Borland. Surlijje. ^wilücrland. italic. ?$|iangc. ügyiïlc. staten. 11 ex iet». Arnim, die aanvankelijk niet tegenwoordig was maar na zijne opvordering verscheenwegens het opzettelijk wegnemen uit de officieel bewaarplaats van 13 officiëele stukken, op de kerkelijke staatkunde des Iiijks betrekking hebbendever oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, aannemende, dat een daarvan reeds door de preventieve hechtenis ondergaan i Ue rechtbank heeft bedoelde stukken niet als oorkonden beschouwd, als verzwarende omstandigheden den hoogen rang van den beschuldigde cn de daardoor bijzonder op hem rustende verplichtingen den belangrijken inhoud der stukken en het gevaar, hetwelk uit hun mogelijk bekend worden voor den Staat had kunnen ontstaanals verzachtende de terug gaaf dezer stukken na gedane opvordering en de willekeur, waarmede de gezanten blijkbaar over de aan hunne zorg toe vertrouwde stukken plegen te beschikken. Ten opzichte der stukken van de tweede rubriek die graaf Arnim als zijn persoonlijk eigendom beschouwt en geweigerd heeft terug te geven heeft de rechtbank aangenomen, dat de beschul digde te goeder trouw gehandeld heeft,; zijne weigering tot teruggave is eene zaak voor het hof van discipline en niet voor den strafrechter. liet beweren van den graaf, dat de stukken der derde rubriek vermist zijnis niet als bewezen onwaar aangemerkt. Het O. M. is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Graaf Arnim heeft zijne borgstelling van 100,000 th. terug ontvangenmaar 3000 als kosten van het proces moeten betalen. Prins Bismarck is door de polieie gewaarschuwd om niet uit te gaan en vooral niet in de berlijnsehe Thiergarten te gaan wandelen, zonder haar daarvan vooraf kennis te geven, omdat weder een aanslag tegen zijn leven is gesmeed. De Koning heeft een jaarHjkschen prijs van 25000 fr. voor den duur zijner regeering uitgeloofd voor wetenschappelijke werken, telkens 3 jaren achtereen uitsluitend door belgen en om het vierde jaar ook door vreemdelingen geschreven. Den 15 hebben 400 arbeiders van de kolenmijnen te Char leroi den arbeid gestaakt, wegens loonsvermindering en andere bezwaren. Den 1 fi heeft de Senaat de begrooting der middelen en die van financiën met alg. St. goedgekeurd, en met 37 tegen 6 st:. het wetsontwerp, waarbij de 2^ p.cts. openbare schuld met de andere deelen dier schuld wordt gelijkgesteld. Den 22 is de Senaatna de begrooting van oorlog met 43 tegen 1 st. (5 leden buiten stemming) en voorloopige eredieteu voor verscheidene departementen te hebben goedgekeurd uiteengegaan. In de zitting der Kamer van Vertegenwoordigers van den 18 heeft de heer De/uisseanx er aanmerking op gemaakt, dat Belgie deel genomen heeft aan de te Brussel gehouden in ternationale conferentie. De Kamer heeft bet, contingent voor 1875 op 12000 man vastgesteld, en den volgenden dag de begrooting van oorlog met (59 tegen 19 st. aangenomen, waarna zij tot 19 J"an. is uiteengegaan. De Bransche Bank heeft besloten het restant der biljetten van 20 fr. (ten bedrage van 356 miljoen) uit de circulatie te nemen, welke biljetten zij in goud zal inwisselen. Het antwoord van den minister Decazes op de spaansehe memorie is aan den heer Armijo overhandigd. Daarin worden de in de memorie aangevoerde feiten onderzocht en met. ge matigdheid, maar met kracht bestreden inzonderheid de be weringen dat de prefect van Pau medeplichtig zou zijn aan het binnenkomen van don Carlos in Spanje, en dat er strijd zou bestaan tusschen het reactionaire staatsbeleid der fran- sche regeering en de liberale gevoelens van liet fransche volk. Op de eerste antwoordt de minister met uittreksels uit. eene briefwisseling van den toenmaligen gezant te Parijs, den heer Olozuga, waarin de houding der fransche regeering en van hare agenten op de grenzen der Pyreneeën gevonden wordt; op de laatste, met de verzekering, dat volk en re- geeriug eenstemmig denken en even welwillend jegens Spanje gezind zijm Hij 'betreurt liet, dat zijne loyale handel wijze niet meer op prijs is gesteld, maar hij houdt zich over tuigd, dat dit voortaan zal geschieden. Bij het antwoord zijn bijlagen gevoegd, eene wederlegging inhoudende van alle punten van beschuldiging. De spaansehe gezant heeft, na kennisneming van dit antwoordeen onderhoud met den hertog Decazes. gehad, en de zaak kan daarmede ais afgeloo- pen beschouwd worden. De Keizer van Rusland heeft den maarschalk-President het grootkruis der S. Andreasorde doen toekomen. Behalve te Montpellier, hebben er te Saintés en te Fleix- sur-Dordogne bijeenkomsten van rechtzinnige predikanten plaats gehad, in welke laatste eenstemmig beslotenis, dat de voorstellen van verzoening, van de predikanten en ouder lingen te Nimes uitgegaan, niet zonder verraad van de zaak der Kerk konden worden aanvaard. Het oostenrijksche stoomscn ip llisanovan Berdianska naar Antwerpen, is den 13 ten oosten van het eiland Bate. 2 mijlen van Roscoff (Finistère), op eene klip gestooten en vergaan. 14 Man hebben zich in eene sloep gered, de overige 14 zijn omgekomen. Bangs de geheele westkust heeft een geweldige storm ge duchte schade aangericht, vooral te Bayonne. De overdekte markt te Angers is onder den last van ge vallen sneeuw ingestort. De heer Labadiê en de stad Marseille zijn ieder veroor deeld tot betaling van 20000 fr. schadeloosstelling aan de wed. Guillardonwier echtgenoot bij de onlusten, vóór 4 jaren aldaar voorgevallen, door eerstgenoemde gevangen ge zet werd en zich in den kerker van het leven beroofde. De heer Lalt/dié had door hem niet aan den gewonen rechter over te geven. art. 10 en 45 van het wetboek op de eri- niineele instructie geschonden. Het blad le Pays is voor den tijd van 14 dagen geschorst, wegens een artikel van den heer de Ca&sagnac. Nationale Vergadering. Het wetsontwerp betreffende de samenstelling en de bevoegdheid van den Senaat is door de constitulioneele commissie aangeboden. Het aan tal leden kan niet meer dan 300 bedragenwaarvan 150 van rechtswege zitting hebben en onafzetbaar zijn, zooals de maarschalken, admiralenkardinalen, voorzitters van liet hof van cassatie pnz., of door den President der republiek benoemd wordenen de overige door de de partementen van Frankrijk'en Algiers verkozen worden, 1 voor 4OÜ000 zielen, 2 voor 4"a 500,000, 3 voor 5 i 700,000 en 4 bij hoogere bevolking dan 700,000. De kolo niën Reunion, Martinique en Guadeloupe vaardigen elk 1 lid af. De verkozenen hebben 9 jaren zitting, om de 3 jaren treedt J af. De leden ontvangen noch bezoldigingnoch schadevergoeding. Met de Kamer van Afgevaardigden heeft de Senaat het reeht van initiatief en van wetgeving. De Senaat kan als gerechtshof worden geconstitueerd om vonnis te vellen over den President en de ministers en om kennis te némen van aanslagen tegen de rust van den Staat. De eerste benoemingen en verkiezingen moeten plaats hebben eene maand vóór do ontbinding der Nat. Vergadering. De constitulioneele commissie heeft 'iet voorstel-Dufaure verworpen waarin verlangd werddat het voorstel betref fende de overdracht van het uitvoerend gpzag in de Nat. Vergadering terstond aan de orde zou worden gesteld. Zij heeit met la tegen tegen 4 st. een voorstel aangenomen, om eerst in de Nat. Vergadering het ontwerp betreffende de samenstelling van den Senaat te doen behandelen. Er is voorts bepaald, laatstgenoemd \oorst,el in de Vergadering te brengen na den afloop der nieuwjaarsvacantie. Den 15 zijn verschillende artikelen goedgekeurd van liet wetsontwerp, waarbij het bevel over de steden Parijs en Lyon met het grondgebied der departementenwaarover leger corpsen om dio plaatsen verdeeld zijn wordt toevertrouwd aan opperbevelhebbersdoor den President der republiek benoemd. Daarna werden de bepalingen goedgekeurd en tot de derde lezing besloten van het ontwerp van den lieer Roussel tot het onder toezicht der overheid stellen van kin deren beneden de 2 jaren, die tegen betaling bij minnen of bewaarsters buiten de woning der ouders worden besteed. Den 16 is de conclusie der commissie goedgekeurd, strek kende om het verslag over een voorstel, waarbij aan de re geering 48 miljoen wordt toegestaan voor de doorboring van den Simplon, tot nader onderzoek aan de ministers van o. werken en van financiën te verwijzen. Bij derde lezing werd aan genomen het ontwerp betreffende de nationaliteit van de in Frankrijk uit buitenlandsehe ouders geboren personendie in hun land niet aan de krijgsdienst voldoen. Ettelijke adressen tegen „den toeleg der egyptische regeering om de bestaande regeling der jurisdictiën te veranderen en aldus den europeanen de waarborgen te ontnemen, welke zij thans bezitten," werden aan den minister van buit. zaken verzonden. De heer Pinard heeft de indiening van zijn voorstel tot gedeeltelijke vernieuwing der Kamer uitgesteldop liet ver toog vau den heer Casimir Périer, dat hij daarmede onwil lekeurig de regeering in de hand zou werken. Den IS heeft de minister van buit. zakennaar aanleiding van genoemde adressenmedegedeelddat na langdurige onderhandelingen eene overeenkomst tusschen den cuusul- generaal van Frankrijk en de regeering des Onderkonings gesloten was, welke de goedkeuring der Nat. Vergadering zou behoeven. De heer Picard heeft een voorstel inge diend tot vernieuwing der groote coratnissiën. Den 18 on 19 is beraadslaagd over het voorstel-<2e Laoergne c.s., strek kende om eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar den staat van zaken in Algiers en het voorbereiden van een wetsontwerp op het bestuur der kolo nie. Een tegenontwerp van den lieer Crémieuxstrekkende om, tot de afkondiging eener wet op het algemeen bestuur der kolonie, in de bestaande instelliupen en wetten slechts verandering te brengen bij de wetwerd met eene meerder heid van 103 st. verworpenen het voorstelmet invoeging van „zoo noodig" wat het onderzoek betreft, met 396 tegen 259 st. aangenomen en tot, de derde lezing toegelaten. De commissie voor het wetsontwerp op de vrijheid vau het hooger ouderwijs heeft met 7 tegen 7 st. ten aanzien van het beginsel der toekenning van graden besloten dat hiertoe ook aan de vrije faculteiten door den Staat de be voegdheid kan worden verleend. Het Parlement, dat tot, 16 December verdaagd was, is als naar gewoontenader verdaagd tot den 5 Februari. De bisschop van Londen heeft aan dr. Colenso, bisschop van Natal, den kansel in S. James Chapel te Londen, dien hij den 13 had willen betredenontzegd [Men herinnert zichdat, de rechtsgeleerde commissie van den Geheimen Raad indertijd de afzetting en excommunicatie van dien pre- laat door den bisset op van Kaapstad heeft vernietigd, zoodat het de vraag is, of de handelwijze der bisschoppen van Oxford, Lincoln en Londen wettig is 1e noemen]. De deken van Westminster, de heer Stanley, heeft zijnen kansel in de abdij voor de laatste bijzondere Advent-dienst op 21 Deo. den lieer Colenso aangeboden en bij uitvoerig schrijven aan den bisschop van Londen deze handelwijze verdedigd en tevens herinnerddat de abdij sedert, onheu gelijke tijden eene uitzondering heeft, gemaakt, op de bisschoppe lijke jurisdictie. Dr. Colenso heeft echter voor het aanbod be dankt, gedurende cle laatste dagen van zijn verblijf in Engeland den schijn niet op zich willende laden, alsof hij een twist wilde beginnendoor na het verbod van den bisschop toch in de abdij te prediken. Het oorlogschip Basilisk is na eene vierjarige expeditie tot, het opnemen van den archipel van Nieuw-Guinea terug gekeerd. Er is een korteren weg tusschen Australië en China gevonden, benevens,vele goede havens, bevaarbare rivieren en meer dan 100 grootere en kleine eilanden. De luchtge steldheid was in sommige gedeelten veel milder en gezonder en de inboorlingen waren handelbaarder en verstandiger dan men tot nu toe meende. Den 15 is in het dorp Hordie eene gemeente van „sha kers", uit 20 mannen, 50 vrouwen en (10 kinderen, ouder deleiding var, zekere mevr. Girling, bestaande, op last van de hypotheekhoudersuit het door haar bewoonde huis New Porest-lodge op straat gezet. Terwijl de roetende goederen uit het huis gedragen werden, waren de bewoners er dan sende, biddende en zingende getuigen van. In weerwil van het onstuimige weder bleven de „shakers" een paar dagen en nachten onder den blooten hemel vertoeven, veeltijds psalmen zingende. KoLGNiëN. De gouverneur der Kaapkolonie heeft Griqua- land oen tusschen die kolonie en Natal gelegen bevrienden Kaffers! aat, formeel geannexeerd en aan het opperhoofd, Adam, kok, een jaargeld van 2 1000 toegekend. Den 20 is de bliksem geslagen in den kruittoren te Scutari (Albanië). Een gedeelte van den stadsmuur en vele huizen zijn ingestort. Aleer tlau 200 menschen zijn omgekomen of gekwetst. Oostenrijk, liet Huis der Afgevaardigden heeft den 14 de behandeling der begrooting voor 1875 ten einde gebracht eu haar goedgekeurd overeenkomstig de voorstellen der be- grootings-com missie. Het voorstel, volgens hetwelk bij vast stelling van posten voor gemeenschappelijke behoeften de, fiuanciëele toestand in aanmerking zou genomen worden, werd naar de begrootingscommissie verzoudeu. De minister van financiën verklaardedat het, een van de eerste plichten der regeering is, maatregelen voor te dragen tot verbetering van den toestand der staatsfondsen. Den 18 is beraadslaagd over de geloofsbrieven der Afge vaardigden van de Boven-oostenrijkselie groote grondbezitters, waarbij de kwestie beslist moest wordenof de vruchtge bruikers van geestelijke goederen het, kiesrecht bezitten. De Afgevaardigde Herbet beantwoordde deze vraag ontkennend, betoogendedat de vraag geeuc partij-kwestie, maar eene juridische is, die de regeering buiten spel laat. De mi nister Unger sprak in legcnovergestclden zin maar hij stem ming zijn de bovengenoemde verkiezingen met 120 tegen 116 st. vernietigd. Het Huis heeft,, naar aanleiding van een adres der Veree- niging „Volksstimme," waarin op kiesrecht voor de arbeiders en oprichting van „ambachts-kamers" werd aangedrongen, de regeering uitgenoodigdin beginsel tot die oprichting te besluiten en bepalingen omtrent het toezicht op den arbeid in fahrieken en werkplaatsen vast, te stellen. Het Heereuhuis heeft dën 19, behalve andere voorstellen, de staatsbegrooting en de wet op de middelen voor 1875 aangenomen, en zoo ook bij derde lezing, overeenkomstig de besluiten van bet Huis van Afgevaardigden, de wet op de militaire pensioenen. Daarop werd de zitting van den Rijks raad door den minister-president, namens den Keizer, tot den 20 Jan. verdaagd. Hongarije. Het Volkshuis heeft den 10 bet, indemniteits- voorstel betreffende liet eerste kwartaal van 1875 met 230 tegen 138 st. aangenomen. De Nationale Raad heeft den 18 met Cl tegen 30 st. in beginsel besloten de echtscheiding toetelaten, en daarna aan genomen de artikelen 45 en 46 der wet op het burgerlijk huwelijkbepalendedat echtscheiding kan worden uitge sproken om bepaalde redenen en ook op-grond van onderling goedvinden der echtelieden. De ultramontaansche minderheid was nadrukkelijk tegen deze bepalingen, waarin zij schending van de gewetensvrijheid der calholieken zag, opgekomen. De minister van openbare werken heeft bij de Kamer van Afgevaardigden wetsoiitwerpen.Jngediend betreffende den aan koop der romeinsche en zuidelijke spoorwegen, met afstand der exploitatie aan den Staat. Het den 16 door der. minister van oorlog bij de Kamer ingediende wetsontwerp bepaalt, dat de landmilitie, welke deel uitmaakt van het leger, slechts in geval van oorlog kan wor den opgeroepen en geene uniform zal hebben. De gemeen telijke militie, welke de nationale garde vervangt, kan tot het handhaven der orde voor de legerdienst worden opgeroepen. De Kamer heeft den 18 de begrooting van ontvangsten, en daaronder het artikel dat den minister machtigt om 50 miljoen uit de Banken te nemen, met, I8S tegen 62 st., goed gekeurd. Den 19 heeft zij zonder discussie met 207 tegen 25 st. het wetsontwerp, betreffende lier, geven van een nati onaal geschenk aan Garibaldi, aangenomen en heeft, voorts de begroo'ing van uitgaven voor It75 goedgekeurd. Daarna is de Kamer tot den 18 Januari verdaagd. De Diritto behelst een brief van Garibaldi aan genl. Bor- donewaarir hij de beschuldigingen van den heer Perrot in het verslag over den veldtocht van 1870, wederlegt. De mislukte aanval van genl. Lorna op Andoain }s drie voudig geweest. De eerste maal werden zijne troepen, in weerwil hunner dapperheid, tot den terugtocht achter eene vroeger veroverde loopgraaf gedwongen; de tweede maal waren zij tot aan de eerste huizen doorgedrongenmaar moesten zij met, veel verlies voor 2 ouder genl. Mogrovejo opdagende bataljons wijkende derde kou slechts plaats hebben, nadat de ontmoedigde manschappen door de ruiterij togen den vijand waren ingejaagd, maar eindigde nipt eene wanordelijke vlucht naar Urnieta. Onder d&gteekrning van 28 Nov. hebben een aantal edel lieden, ter gelegenheid van prins Al/onso's verjaardag, dezen een adres doen toekomen, waarin hij o. m. wordt geluk ge- wenscht met zijne vorderingen inde krijgskunde, eenè studie, „waarin men leert gehoorzamen om later te kunnen bevelen," en wordt geprezenomdat hij zijne aandacht vestigde op Engeland, dat het toonbeeld van het constitutioneele koning schap geschapen heeft. De meekleuburger brik Gust as is den 11 in de bocht van Gnetaria, ia tyoprwj! dat, zij de duitsche vlag in top eu een noodvlag gehesehen had door de carlisten beschoten ge worden. Den volgenden dag is de brik gestrand, en zijn de kapitein en de bemanning door vrijwilligers van Guetaria gered en nagr San Sebastian gebracht. De carlisten hadden op de reddingsboot geschoten en zich van de lading meester gemaakt, üespujoh is den 16 Canlaircja binnengetrokken, hij heeft al de door de carlisten opgerichte versterkingswerken ver nield, en 140 vrouwen eu 240 mannen, behoorende tot. libe rale familiën uit Arragon, die door Gamundi in hechtenis genomen waren, weder in vrijheid gesteld. Eene deputatie der puropeesclie kolonie te Alexandrie heeft, den Underkoning een adres van dankbetuiging aange boden wegens zijne bemoeiingen tijlens den jongsten ge vaarlijken waterstand van den Njjl, en hem verlof gevraagd tot, het oprichten van een gedenateeken waarvoor ongeveer él 13000 was bijeengebrachtZ. H. heelt, na eenige dagen hierover nagedacht, te hebben, verklaard, niet van een stand beeld of gedenkteeken te willen liooren maar de oprichting aanbevolen eener voor alle godsdienstige gezindheden en voor alle nationaliteiten toegankelijke openbare school te Alexandrie. Hij bood daarvoor een stuk grond aan en ver zochthet vyeüjclit ontbrekende geld zelf t,e mogen aan vullen. De Onderkoning tioopi binnen 5 of 6 jaren een spoorweg aan te leggen naar het, onlangs onder zijne macht gebrachte Darfoul-, bevolkt met 5 miljoen zielen, en naar Centraal- Afric'a Voor den aanleg van een gedeelte, tot Kartoem, is reeds last gegeven. In liet rapport van den minister van financiën komt bet, volgende voor. De inkomsten over 1873 hebben bedragen 322 miljoen d., de uitgaven 302 m. d. Voor het volgende jaar zijn de inkomsten geraamd op 293 m. en de uitgaven op 273 m., zonder daarbij te rekenen de amortisatie-kosten, welk» 32 in. zullen bedragen. De minister stelt voor, dat een tijdstip (uiterlijk over 3 jaren) zal worden vastgesteld, waarop de biljetten zullen ophouden een wettigen koers te hebben. Hij geelt maatregelen aan de hand om de uitvoering van dat plan gemakkelijk te maken zonder eene crisis te ver oorzaken. Hij meent, dat, als de letaling in specie hervat zal zijn, het goud naar America zal toevloeien. De vrijheid der Banken zou ingevoerd kunnen worden. Het gebrek aan geld in circulatie zou verholpen kunnen worden door middel van bankbiljetten betaalbaar iu goud. Het land was r.og niet hersteld van de rampspoedige gevolgen dor overdreven speculatie De vervanging van het niet afiosbare papier door deugdelijk geld zou kunnen strekken om liet vertrouwen der nijverheid te doen herleven. De minister beveelt aan de afschaffing van het recht op bankwisseis, op parfumeriën en drogerijen, en de invoering vau 10 opcenten op de geestrijke dranken. Hij constateert, dat de afschaffing van de rechten op thee en kollie 's lands inkomsten belangrijk hebben ver minderd zonder den verbruikers te balen, ilij spoort de fiuanciëele commissie aan om het tarief geheel te herzien. David KalakauaKoning der Sandwich-Eilanden is den 12 te Washington aangekomen, en van de zijde van het pu bliek niet eene hartelijke demonstratie ontvangen. Te Nieuw-York, Brooklyn, Jersey City en Hoboken heb ben IUUÜÜ sjouwerlieden het werk gestaakt, 40 cents i.) per uur over dag en 6b c. per uur hij nacht vragende. Voor de bekwaamste en ijverigste onder hen was het loon reeds niet Leneden dezen eiseh. De President heeft zich bij zijne boodschap aan het Con gres op 7 Nov. omtrent. Cuba anders uitgelaten dan door (leu agent van 1leuter naar Europa is geseind, ilij heeft niet. gesproken van beleediging der americaansche en eng'elsche vlaggen en van de noodzakelijkheid om hij de on.naclit vun j Spanje een einde aan den opstand temaken; maar de mees^6 j deelneming voor Spanje te kennen gegevrn en de mogelijk heid veronderstelddat door andere mogendheden stappen zouden worden gedaan. Het Congres heeft besloten tot opheffing der geestelijke orden. Den 13 Nov. lieelt eene aardbeving plaats gehad, waar door vooral Tuntla en Vera-Cruz geleden hebben. TeTuntla stortten verscheidene huizen inliet grootste deel der be woners verwondende en doodendeen te Vera-Cruz werd der gebouwen beschadigd of vernield en bezweek de toren der hoofdkerk. SEiism'iilaiHi. De prins v. Wied is den 17 uit Duitschlnnd op het Huis de Pauw bij 's Gravenhage aangekomen. De Koning is den 21 van het Loo in de residentie terug gekomen. Staten-Generaal. Blijkens het gewijzigd wetsontwerp op het hooger onderwijs is de definitie van dit. onderwijs deze: vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoelening van wetenschappen eu tot het hekleeden van maatschappelijke betrekkingen, waarvoor wetenschappelijke opleiding wordt vereischt. De letterkundige propadeusis wordt overgebracht naar de gymnasiawelke instellingen zullen verplicht zijn voor gemeenten boven de 20000 zielen met bevoegdheid van het Rijk om 1e subsidiëeren. Kleinere gemeenten kun nen gymnasia met 4 ii ojaripeu cursus oprichten. De regee ring bedoelt niet, de 3 universiteiten, welke behouden blijven, geheel op denzelfden voet in te richten. De vakken die tot de godsdienstwetenschap en de wijsbegeerte behooren, worden bijeengevoegd en bij de faculteit der letteren inge deeld. Aan elke universiteit worden van Rijkswege 6 beurzen van 800 ingesteld. De hoogleeraren genieten eene bezol diging van 4000, na 5 jaren van 5000, na 10 jaren van f OnOO. De studenten betalen 200 voor enkele lessen 30 's jnars. Het mincrval van de leerlingen der gymnasia bedraagt 40 a 100. De regeering heeft, wetsontwerpen ingediend tot het toe passelijk maken van de bepalingen der wetten op de veeart senijkunde op de paarden van het leger, en tot verhooging van hoofdstuk Y der staalsbegrooting voor 1874, bestrijding vap bpéipetfelijkp veeziekten a 850,000, ïppf f ijOtjofJ.' De heeren Uldeqhuis Gratamafdzercfa en v, Kerkrijk leden der 2'. Kamer, hebben een gewijzigd ontwerp ingediend tot intrekking van de bijzondere bescherming' van de jacht en hef jachtbedrijf, De heer Fir/Ay en 7 andere ieden hebben voorgesteld, het reglement, van orde zoodanig te wijzigen, dat de voorzitter dc beraadslaging vermag te sluiten, indien hij een onderwerp genoegzaam toegeli ht. oordeelt. De 2'. Kamer heeft den 18 de begrooting van oorlog met 1-3 tegen 29 st. aangenomen, nadat op voorstel van den heer Pramen v. d. Putte met 49 tegen 29 st,. besloten was, de afzonderlijke begrooting voor de voltooiing van liet vesting stelsel mttestellenopdat, de minister die begrooting over eenkomstig de gemaakte bedenkingen zou kunnen wijzigen, hen amendement van denzelfde, om de 4 miljoen van die afzonderlijke begrooting te veranderen in 8 ton, tot voort zetting der reeds aangevangen werken in de nieuwe holland- sclie waterlinie en tot betaling van reeds aanbestede werken, is door den minister over- en vervolgens aangenomen. Een amendement van den heer de Boo om post 59 met/354,700 te verminderen, ten einde niet tot de verbetering der kazer neering over te gaan, zoolang het garnizoensstelsel met het oog op eene spoedige mobilisatie niet geregeld is, werd mef 41 tegen 31 st. aaugenomen, Het verhandelde in de zitting van den 19 is reeds „per telegraaf" in ons vorig Nr. medegedeeld. In de avondzitting van dien dag is de wet op de midde len met alg. st. aangenomen en. op voorstel van den heer v. Houten, met 31 tegen 27 st. besloten, de beraadslaging over de conclusie der commissie in zake de kerkhofkwestie te btrijp uit te stellen. De Kamer is daarna uiteengegaan. De Kamer heeft omtrent hei adres van ingezetenen van 's Hertogenbosch over de verboden opvoering van «Pariser Lebenu, beslotenhet met. liet, verslag der commissie te ver zenden naar den minister van binn. zaken, met verzoek om inlichtingen en overlegging van het origineel besluit van den burgemeester of een voor echt gewaarmerkt afschrift daarvan. De 1». Kamer heeft de koloniale begroot-ingen, de wet op de middelen en eenige kleine wetsontwerpen aangenomen, en is don 24 verdaagd tot 11 Jan. Benoemingen. Als burgemeester van Bergen en Egmond aan Zee is herbenoemd de heer S. C. S. Holland, als burge meester van Petten de heer C. J. Bollee. Aan mr. JLondon isop zijn verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van N. Indietot zijnen opvolger is benoemd mr. J. H', v. Lansberge, gezant te Brussel, Tot heemraad van den Schcrmeer is benoemd de beer K. Dekker, tot dijkgraaf van Geestmerambacbt de heer H.Men- sonides, t ot hoofdingeland van West friesland, van wege Geest merambacbtde heer Groenewoudtot hoofdingelanden- plaatsvervangers de heeren C. Spaan eu li. Lau. 's Rijks Munt. Den 18 zijn de werkzaamheden gestaakt en de losse werklieden ontslagen. Scheepvaart. Do gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten, de haven- en kaaigelJen in de marine-haven af te schaffen en het tarief voor het haven- en kaaigeld in de gemeentelijke westerhaven te verlagen. Bij kon. besluit van den 7 is bepaald, dat, te Harlingen eene commissie van toezicht op den doortocht en het vervoer van landverhuizers gevestigd wordt. Spoorwegen. Door de heeren d. Ouwelant en o. Har- denbroek is concessie aangevraagd voor eenen spoorwe» van Utrecht over Gorinchern naar Antwerpen. Stoomvaart. Het stoomschip -iie Stad Amsterdams, door de heeren A. en J. Inglis te Glasgow gebouwd voor de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij en bestemd voor de vaart tusschen Amsterdam en Nieuw-Yorkheefteen laadvermogen van 3000 ton eene lengte van 358 voeten cn bekomt ma chines van 450 p.k. Een tweede schip van dezelfde grootte staat voor genoemde maatschappij op stapel. Handel. Te Amsterdam bestaat het plan tot oprichting eener Americaansche Ilandeisvereeuiging of Handelsbank met, een kapitaal van 10 miljoen. LandbouwDe Ned. Maatschappij van Nijverheid heeft eene tabel ter invulling verspreid, waarvan het doel is een overzicht te verkrijgen vau de uitkomsten van het gebruik der verschillende hulp meststoffen. Veeteelt. In eene den 15 te Amsterdam gehouden bij eenkomst, is overgegaan tot de oprichting der Vereeuiging „Het Ncderiandsche Rundveestamboek.Tot de bestuurders zijn verkozen dr heeren H. P. Bultman, dr. L. Mulder, P. F. L. Waldeck, A. Scholten v. Aschat en C. J. v. d. Ouder- meulen. 15 Personen hebben als lid geteekend voor 10, 1 als donateur voor 50. De Holl. Maatschappij van Land bouw geeft, jaarlijks f 300, de Geldersche f 100de Maat schappijen te Breda en te Onderdendam elk/30. De Utreeht- sche Maatschappij schenkt 50. Kerkelijke Zaken. De kerkeraad der herv. gemeente te Arnhem heeft besloten tot het houden van gemeentelijke

Alkmaarsche Courant | 1874 | | pagina 2