No. 5. Zevenenzeventigste Jaargang. 1875. ZONDAG 31 JANUARI. ©fficicc! (BebccÜc Dnitsehlanel. (lii'iKel SISHlIanje en lerlamS. ISclgie. irankrltk. EHuiüe. JSpanje. SSiiuirnland. AL A A fi BA T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal ©,65, franco per post 0,8 O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER, ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. ^^AsaonasasaoEarja aaatmamm WERVING VOOR HET NED. O. I. LEGER. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt t,#»r lrAnnic ron leening, door de stad met bekrachtiging der Nat. Vergade ring aan te gaan afgekeurd. Sedert heeft de mnire" ver klaard dat daardoor het beheer der geldmiddelen en de loopende dienst onmogelijk werden aangezien de inrichting stemmenwaarbij verbetering mogelijk was. Hij bétoogde dat op de aanneming der constit.utioneele wetten de ont binding der Vergadering zou moeten volgen. Met 498 tegen 173 st,. werd lot de tweede lezing besloten en vervolgens Dg Rijkskanselier heeft de aandacht der regeeringen ge vestigd op het feit, dat herhaaldelijk, duitsohe werklieden naar Frankrijk, vooral naar Parijs, trekken, doch, bij de ongenegenheid der fransehen om duitschers in dienst te nemen, zich ;om onderstand bij de duitsohe ambassade komen aan melder of als landloopers door de fransche polieie in hech tenis, genomen en over de grenzen gebracht worden, Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekomen tot mach tiging van den Kyks-kanselior om 17 miljoen mark to be steden int yerjeg'girg der vestingmuren van Straatsburg, te dekken door den verkoop van de vrijkomende terreinen aan de gemeente Straatsburg. De regeering:heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland eene oifgplaire gezonden ter verklaring barer ge dragslijn in zake het. door dc carlisten bij Zarauz aangevallen mecklenb.ugsche schip G'istar. De rechtmatige eigenliefde der spaam ihe regeering eerbiedigende, gevoelt zij zich niet temin verplicht om voldoening te geven aan de openbare meening,' in Duitsehland, en de beleedigiug, der duitsche vlag aangedaan te wreken. Het was stellig gebleken dat de bemanning niet de hoodige zorg voor de veiligheid van het schip had kunnen dragen,, omdat zij zich bergen moest tegen het door de carli en op haar gerichte geschutvuur. De duitsohe regeering had de erkenning van liet; bewind van Serranobe- vorderd, om hem ije middelen te verschaffen tot het bedwingen van dog opstand, en Ier bescherming van zijn eigen onder danen zóowël al die van andere onderdanen tegen aanvallen van dezen. Zij wensfeht het nieuwe bewind met dezelfde middelen gewapend te, zien en is geneigd het inet welwil lendheid te behandelen. Mocht het niet. in staat zijn, haar voldoening te verschaffen dan verlangt zij in overleg met hetzelve de maatregelen te beramen het meest geschikt om de duitsohe vlag voldoening té geven, zonder de rechtma tige gevoeligheid der spaansche regeering' uit het oog te verliezen. De korv.t1.in Louisa en Victoria zijn gereed orn naar de spaansche wateren gezonden te worden. De korvet Augusta is ui' Wcst-Indie derwaarts vertrokken. De kanonneerboo- ten BraclieKornet en üelphin hébben bevel ontvangen om zieh voor haar vertrek gereed te maken. D kapt. ter zee Werner is door den Keizer tot schout-bij- nacht benoemd. De Rijks-kanselier heeft bij den Bondsraad een wetsontwerp ingediend houdende het, verbod van invoer van aardappelen, afval of zakken van aardappelen uit America. De reden van dit verbod is de vrees voor overbrenging van den colorado kever, die groote verwoestingen in de aardappelenvelden aanricht. Rijksdag. Den 14 is het uitleveringstraetaat metBelgie bij eerste en tweede lezing aangenomen. Bij de tweede lezing der wet, op het burgerlijk huwelijk werd een voorstel van het centrum om de indeeling der districten en de aan stelling der ambtenaren van den burgerlijken stand aan de regeeringen der verschillende Staten over te laten, verworpen. Den 15 zijn op genoemde wet 2 amendementen van professor v. Schutte aangenomen. Het eene stelt den leeftijd, waarop een bruidspaar zonder dispensatie in het huwelijk treden kan, op 20 jaren voor den bruidegom en 16 jaren voor de bruid vast; het ontwerp sprak van 18 en 14 jaren. Het andere bepaalt den leeftijdtot welken kinderen de toestemming hunner ouders voor het aangaan van een huwelijk noodig hebben, op 25 jaren voor zoons en op 24 jaren voor dochters. Den 16 werd art. 40, het begiusel inhoudende dat rechts geldige huwelijken alleen voor dc ambtenaren van den bur gerlijken stand gesloten kunnen worden van ultramontaan- selie zijde, vooral door de heiersche JVfgevaardigden hevig aaugpvallcndie zieh niet begrijpen kondendat „de beier- sphe regeering hare toestemming kon geven tot eene wet welke aan volk en Staat hun christelijk karakter ontnam." De heiersche minister Vaustle deed daarentegen opmerken daf juist de cathohèke Kerk,.door hare h, uding tegenover gemengde huwelijken den (pestand in Beieren onhoudbaar en het tot stand komen eener wet als deze noodzakelijk ge maakt had. Van conservatieve zijde werd voorgesteld om in. plaats van „rechtsgeldige", „burgerlijk geldige" huwelij ken te lezen. Bij hoofdelijke stemming echter is het artikel onveranderd met 184 tegen 91'st. aangenomen. Den 119 is de tweede lezing van de wet op het burgerlijk huwelijk afgehandeld en zjjivook de slot bepalingen aange nomen met een amendement van den beierscheil Afgevaar digde Marq-uardtenwaarbjj de afzonderlijke Bonds-regeerin- gen gemachtigd worden, de wet reeds vóór 1 Januari 1S76 iu te voeren. Den 20 is. liet. noarrieX-Schulze tot het toekennen van [schadevergoeding voor reis- en verblijfkosten aan de Afge vaardigden bij derde lezing zonder discussie aangenomen. De 'commissie voor dc Bankwet heeft, met 16 tegen 4 st. ;een ontwerp vastgesteld, dat in verscheidene belangrijke punten van dat. der regeering afwijkt. Zoo is besloten om de Rijks-Bank en hare filialen niet, vrij van belasting te stel len om de belasting der ongedekte bankbiljetten binnen liet, maximum met. 1 p.e. te laten vervallen en om liet, maxi- jiriurn d'er niet belaste en ongedekte bankbiljetten van 380 «tot 38ü miljoen mark tc verhoogen. Deze verhooging van 5 miljoen zou ten bate der Buiken van Breinen, Lubeek en Hannover moeten komen. Zoolang de Rijks-Bank haren aandeelhouders niet, meer dan 8 p.e. dividend uitkeert, ont vangen deze de, licll't der zuivere winst,, hij een dividend viin meer can 8 p.e. een vierde der zuivere winst. Wanneer na den afloop van het, op 15 jaren vastgestelde privilegie der Rijks-Bank deze blijft vóórtbestaan moet, aan Pruisen als schadevergoeding jaarlijks 621,000 th. worden uitbetaald. Pruisen. De zitting van den Landdag is den 16 dooi den minister Camphausennamens den Koning, geopend, llij gaf een gunstig overzicht van 's lands financiën. De ont vangsten en uitgaven van 1875 zijn op 619 miljoen mark geraamd. De afgesloten rekening over 1873 heeft zulk een belangrijk overschot opgeleverddat de noodige verhooging van eeu aantal uitgavenvooral voor de verbetering der tract.ementen van geestelijken en onderwijzers der lagere scholenvoor een goed deel daaruit bestreden zal kunnen worden. De belangrijke delging van staatsschuld iu de laatste jaren maakt het mogelijk om de uitgaven zonder verhooging derbelastingen te bestrijden. Onder de aangekondigde wetsont werpen was er een, strekkende om catliolieke kerkelijke ge meenten te vergunnende belangen van kerkelijke eigen dommen door daartoe verkozen besturen te doen behartigen. - Het Heerenhuis herkoos met, alg. st. tot voorzitter graaf Otto Stolberg-tferaigerode en benoemde tot ondervoorzitters de heeren v. Bernuth en Basselbach. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 18 met 292 van de 295 st. als voorzitter herkozen den heer v. Bennigsen, van de natiouaal-liberale partijals eersten ondervoorzitter met 211 st. de heer Lóioevan de fortschrilts-partij. Als tweede ondervoorzitter is met 180 st. benoemd graaf Sethusy-Uuc van de fractie der vrij-conservatieven [dr. iriedenthalten vorigen jare 2e. ondervoorzitter, is thans minister van land bouw], Bij de beide, stemmingen voor ondervoorzitters ver kreeg de lieer Reichensperger, van het centrumongeveer 60 stemmen. Den 1.9 heeft de minister van financiën de begrooting voor 1875 ingediend. De ontvangsten zijn op 094.422,613 mark geraamd, de gewone uitgaven op 013,8311,050 mark, de buitengewone op 80,592,563 mark. De ontvangsten zijn C, de uitgaven 20 miljoen hooger geraamd dan ten vorigen jare. Het hoofdstuk onderwijs en eeredieust is verhoogd met 502,000 mark voor de universiteiten; met 2 miljoen tót ver betering der tracteinentén van geestelijken;; met, een mil joen tot schadevergoeding aan de .geestelijkheid voor het gemis van emolumenten ten gevolge van d,e invoering .der registers van den burgerlijken stand; met 3 miljoen tot verbetering der tractementen van onderwijzers der lagere scholen. Het dienstjaar 1874 kan nog niet geheel overzien worden, maar het, overschot zal niet zoo belangrijk zijn als in de beide vorige jaren. De staatsschuld bedroeg op het einde des vorigen jaars ongeveer 930 miljoen mark, waar onder 30 miljoen niet, uitgegeven schatkistbiljetten. De.rente der schuld bedraagt jaarlijks 37 '/2 miljoen, derhalve niet meer dan i mark per hoofd der bevolking. Het Huis der Afgevaardigden is voor onbepaaldeu tijd uiteengegaan, om dep Rijksdag in zijne bewegingen niet te belemmeren. lil de zaak tegen de ,5 geestelijke beambten van he,t aarts bisschoppelijk consistorie te Posen, die, na de overneming van het beheer der kerkelijke goederen door de overheid, hunne dienst hebben gestaakt, is den 16 tot ontslag, we gens overtreding van ambtelijke plichten, geconcludeerd. liet seminarie te Fulda is den 18 gesloten en door den Landraad is beslag gelegd cp liet, gekeele bisschoppelijk vermogen. De heer Helfrichluthersoh predikant te Dipperz, is uit het, Duitsche Rijk verbannen. liet domkapittel te Paderborn is door den opper-presideut der provincie Westfalen uitgenoodigd om tot de verkiezing, van een vicaris voor den uit zijn ambt ontzetten bisschop Martin over te gaan. Den heer von Schierstadt, ambtenaar bij de regeering te Minden, is het in beslag nemen en het voorionpig beheer van de kerkelijke goederen de.-, bisdoms opgedragen. De vicaris-generaal, de assessoren van het vi cariaat en alle verdere geestelijke ambtenaren van den bisschop hebben hunne betrekkingen nedergelegd de niet-geestelijke ambtenaren daarentegen verklaarden zich bereid om verder werkzaam te zijn. Den 19 is bisschop Martin, wieus.gevan- genschap afgeloopen was, onder geleide van den secretaris van polieie Rust, naar Wesel overgebracht, waar hij v.iorloopig geïnterneerd blijft. Tot eersten burgemeester van Keulen is voor de eerste maal een protestant benoemd, zijnde dr. Becker, tkaus eerste burgemeester van Dortmund en lid van het Heerenhuis. De SchlesischeZeitung zegt uit goede bron vernomen te hebbendat de Paus de pruisische bisschoppen heeft uitge noodigd om voorstellen te doen omtrent de wijze waarop een modus vivendi gevonden zou kunnen worden ter voorzie ning in de talrijke openstaande pastoorsplaatsen, waardoor de belangen der Kerk aanmerkelijk benadeeld worden. Genoemde courant meent, te wetendat de bisschoppen zieh dien ten gevolge onder de leiding van den aartsbisschop van Keulen, met deze kwestie reeds bezig gehouden hebben. De Germania bestrijd de juistheid van deze berichten. De heer Gladstone heeft zijne woning te Londen verkocht opuiaagi. uva nee leu vurigeu |are mgeuienae ontwerp tot oprichting eener Rijks-Rekenkamer is de regeering het met de commissie van den Rijksdag nog niet eens kunnen worden. Den 25 is de wet betreffende het burgerlijk huwelijk bij eindstemming met 207 tegen 72 st. aangenomenen een aanvang gemaakt met de tweede lezing der Bankwet. Pruisen. Het iu de openingsrede van den Landdag aan gekondigde wetsontwerp betreffende het beheer van de goe deren der catliolieke Kerk heeft, in het bijzonder ten doel aan de catholieke kerkelijke gemeenten een aandeel in het beheer harer goederen en in het opleggen van lasten aan hare leden te geven; hetgeen nu slechts bij uitzondering plaats vindt. De regeering is bij de samenstelling van dit ontwerp van het beginsel uitgegaan, dat de catholieke Kerk en hare instellingen het recht om goederen te bezitten alleen aan de erkenning van dit recht door den Staatont.leenen, en dat de Staat derhalve ook bevoegd is om hei verlcenen van dit recht aan zekere voorwaarden te verbinden. Beieren. De heiersche bisschoppen hebben gezamenlijk bij den Koning vertoogen ingediend tegen de invoering van het burgerlijk huwelijk. De Kamer heeft den 23, na langdurige beraadslaging, den post voor den belgisehen vertegenwoordiger bij den Paus met 62 tegen 27, en vervolgens de begrooting voor buit. zaken met alg. st. goedgekeurd. De regeering heeft bij de Kamer eeu wetsontwerp inge diend voorschrijvende eenige maatregelen tegen hef invoeren van aardappelen uit America. Het is urgent verklaard. Onlangs heeft de nieuwe gemeenteraad van Marseille de gewerkt, heeft, alleen om alsdan de tegenovergestelde systemen in beraadslaging en in stemming te kunnen brengen. Zij be schouwt elke bepaling ervan als een aanslag tegen de rech ten der natie en het geheel als eene organisatie der beslag legging op de souvereiniteit der natie. Den 25 heeft de eerste lezing plaats gehad van het wets ontwerp op de samenstelling van den Senaat. De heer Bar- doux, die er niet mede ingenomen was maar voor de tweede lezing zou stemmenmaakte aanmerking over de uitcenloo- pende zienswijze der rapporteurs. De heer Pentavon noemde het doel der constitutioneele wettenregeling van liet uit- teraard tijdelijk gezag van een enkel mande heer Lefèvre- Pontalis wil aan het thans behandeld voorstel een definitief karakter gevenzoo zelfs, dat, de President 150 onafzetbare Senaatsleden zal kunnen benoemen. De heer Raoul Duval verklaarde zieh tegen de tweede lezing: het voorstel was niet te rijmen, noch met de republiek, noch met het koningschap en nog minder aannemelijk dan het voorstel-Dufauredat onbewimpeld tot de republiek leidde. Men moest het volk raadplegen. De rapporteur Lefèvre-Pontalis merkte opdat, men de wet van 20 Nov. '73 niet vergeten mochten de ver- bindtenissen, tegenover het toen gevestigde gezag aangegaan, gestand moest doen. Voor de noodzakelijkheid van een Senaat beriep hij zich op liet voorbeeld der Ver. Staten. Hij wederlegde de bezwaren, den 22 door den heerLucien Brun ontwikkelden noemde het voorstel aannemelijk voor de koningsgezindenomdat de instelling eener 2e. Kamer een stap nader tot het koningschap wasen voor de republikei nen omdar, de republiek niet duurzaam kon zijn dan ont daan van alles wat. naar regeeringlooskeid of naar dictatuur van een revolutionair gezag geleek. De heer Jules Simon keurde het ontwerp af, maar zou voor de tweede lezing Hegrijnen voor t.urksclie rechters zouden terechtgesteld wor den. Alsnu zijn de volgende schikkingen getroffen: De Vorst, van Montenegro zal eene speciale commissie naar Piperi zenden belast met de behandeling van het proces tegen de beschuldigdenen zal de Porte uitnoodigenzich bij die behandeling door een afgevaardigde te doen vertegenwoordi gen. Vervolgens zal de commissie zich naar Spey begeven, om de turksche getuigen in verboor te nemen. De turksche onderdanen, die, na op de turksche soldaten geschoten te heb ben naar Montenegro waren gevlucht, zullen aan de turk sche overheid overgeleverd worden. De Porte zal de in Scutari gewezen vonnissen eerlang aan den souverein ter bekrachtiging indienen. Servie. De regeering getracht hebbende om bij de recep tie op den nieuwjaarsdag den voorrang toetekennen aan de consuls-generaal der groote mogendheden die denwegens de betrekkingen van Servie tot de Porte niets beteekenenden, titel van diplomatieke agenten voerenheeft, de dien titel missende duitsche consul-generaal dr. Rosen, aan wien als oudst, benoemde den voorrang toekwamgeweigerd zich aan deze regeling te onderwerpen en voor eenigen tijd Belgrado verlaten. In liet den 21 door den minister Minghetti ingediende tinanciëele overzicht wordt het, vroeger aangekondigde tekort over 187 5 gehandhaafd. Zoo er geene nieuwe uitgaven noodig blijken te zijnzullen die voor de openbare werken 11 die voor de vestingwerken 20 miljoen vereischen. In deze 31 m. zal de minister voorzien door eenige amortisatiën van 1875 tot 18821883 uit te stellen. Hij stelt verder werken voor in de zuidelijke gewesten en havenplaatsen. De buitengewone begrooting voor het departement van oorlog zal tot 15 m. worden verminderd. Door eene herziening van het tarief op sommige tabakssoorten hoopt de minister 7 m. te vindenbestemd tot verbetering van het lot der ambte naren. Op verzoek van den heer Minghetti heeft de Kamer irts besloten, dat de aangeboden wetsontwerpen door eene iele commissie zuilen worden onderzocht. Tevens heeft minister medegedeelddat hij het handelsverdrag met mkrijk heeft opgezegd en ov er eene nieuwe overeenkomst, met Frankrijk als met de andere mogendheden onder- idelen zal. Hij handhaaft het beginsel van vrijen handel stelt voor, de uitvoerrechten, even als die op den invoer, goud te doen betalen. De verbetering in de bestaande astingenzeide de minister verder, is blijkbaar. Tegen einde van 1875 zal er nog 60 m. aan papieren geld be- ikbaar zijn. Het is noodig, dat het evenwicht tot eiken s verkregen worde, alvorens deze laatste bron is uitgeput. laribaldi is in den nacht van 23—24 te Civita-Vecchia den volgenden dag te Rome aangekomen, waar eene on- enbare volksmenigte hem aan de station met veel geest- t begroette. Verscheidene Afgevaardigden, vrienden en burgemeester der stad wachtten hem daarbinnen op, daal den de werklieden-vereenigingen, de studenten en eenige riekcorpsen. De paarden voor zijn rijtuig werden afge- ïnen maar de straten waren zoo vol, dat men het rijtuig logelijk voor de woning van zijnen zoon Menotti kon igen. De generaal betuigde meermalen aan het volk en dank voor de hem bereide ontvangst en vermaande tot het bewaren van rust en orde. Spoedig na zijne comst ontving hij in het hötel-Costanzi, waar hij zijnen ek had genomen, een bezoek van den gemeenteraad, 'en 25 heeft Garibaldi, onder luide en langdurige toejui- gen van de linkerzijde en de tribunes, zitting in de Kamer imen aan de uiterste linkerzijde. Het, legde den eefl.oan w aan den Koning en de wet af, welke handeling van zijden door de levendigste toejuichingen gevolgd werd. 'e motie van den heer Cairoh, strekkende om wantrouwen de regeering uit te drukken, is den 25 door de Kamer 233 tegen 121 st. verworpen. 'er gelegenheid van 'sKonings reis naar Zaragoza waren 19 talrijke troepen te Alhama vereenigd, dewijl de car- n zich in den omtrek van den spoorweg ophielden. Des gens ging een trein met, soldaten den koninglijken trein 'af. Den 21 kwam de Koning te Tudela, van wa&r hij volgenden dag te paard vertrokvermits het verheel den spoorweg belemmerd was. ij den spaanschen consul te Bayonne zijn 47 carlistisehe ieren in onderwerping gekomen. en 20 hebben 3000 carlisten, onder TristanyGranoliiers, ijlen van Barcelona gelegen, overvallen, vele wreedheden even en alle leden van het gemeentebestuur wegevoerd. Martinez Campos is, naar Ollot gaande, gedwongen ïest terug te trekken. e Koning heeft eene proclamatie gericht aan de ingeze- n der baskische provinciën en van Navarre, waarin hij onder toezegging van het behoud der vrijheden welke ander de regeering zijner moeder genoten en van her van het ten aanzien der Kerk gepleegde onrecht, den e aanbiedtalvorens slag te leveren, en verzekert, dat in eene eerste bijeenkomst der carlisten llonsisten, den 23 gehoudende grondslagen voor eene :king zijn vastgesteld. e offensieve bewegingen van het noorderleger zijn den begonnen. In de eerste plaats wordt het ontzet van peluna beoogd. e carlisten houden kapitein Zeplien en eenige matrozen Gustav in Zarauz als gijzelaars en hebben gedreigd een tuëel bombardement dier plaats op hen te wreken. De nandant van het spaansche eskader is daardoor genoopt ii'donvooreerst niet tot een bombardement overtegaan. 3 carlisten van Biscaye en Guipuzcoa hebben zich met m oorlogstuig samengetrokken in Navarre. Koning heeft het denkbeeld opgevat tot het stichten een monument, voor de nagedachtenis van hendie bij ton der beide expeditiën naar Atchin het leven hebben ge laten en als eerste bijdrage ter verwezenlijking van dit plan eene aanzienlijke bijdrage ter hand gesteld aan II.D. adju dant ridder dc Stuers, oud-commandant van het indisclie leger. Te Batavia heeft zieh eene hoofdcommissie te s Gravenhage eene commissie voor bet, moederland gevormd. De Koning heeft, bedankt, voor de hem door de studenten aangeboden eerewaeht bij zijne komst te Leiden, ter gele genheid van het derde eeuwfeest der, academie. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van art. 302 van het Welb. van Kooph. De strekking is om voor het vervolg uitdrukkelijk de bevoegdheid tc erkennen tot het sluiten van verzekeringen voor het geheele leven. Tevens wordt aan deze wetsbepa ling terugwerkende kracht gegeven. De minister van binn. zaken heeft aan de Kamer de ver langde inlichtingen gezonden naar aanleiding van het adres uit 's Ilertogenboselitegen de beschikking van den waarn. burgemeester, waarbij de opvoering van Pariser Lebeji" ver boden werd. De minister verklaart, dat de wet den bur gemeester als hoogste autoriteit de censuur over het tooneel opdraagtook preventiefdewijl zij van „waken" spreekt zoodat bedoelde ambtenaar binnen de grenzen zijner be voegdheid gebleven is. Het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg ArnhemNijmegen is bij de 2" Kamer ingekomen. Benoemingen. De gemeenteraad van de Zijpe heeft tot gemeente-ontvanger benoemd den heer J. Rlaauboer Jz. Eerbewijzen. De Koning van Denemarken heeft de zil veren medalje met het roode lint en witte kruis geschonken aan den zeeloods A. JPijker, bootsman van de reddingboot te Egmond aan Zeeen aan K. Vuil, K. GoudaJ. Glas G. Pisser, R. Zwart, K. La/jas en D, Boes, roeiers dier boot|

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5