Bijblad van de Alkmaarsche Courant van Zondag 7 Februari 1875'. 1875. A Hl. Ilnitseliland. 3Bclgie. Frankrijk. 4«root Rritianje en Ierland. De Nordd. Allg. Zeitung_ meldt, dat het depart', van buit. zaken, op grond der der zienswijze van gezaghebbende zijde over 'de rechtsmacht des Rijks kenbaar gemaakt, aan de mecklenburgsche regeering de keuze gelaten heeft om de vervolging bij verstek tegen de bedrijvers van den op de Gustav pepleegden zeeroof en de daarvoor verantwoordelijke personen zelve in te stellen. De mecklenburgsche regeering weigerde echter, wegens twijfel aan de bevoegdheid barer gerechtshoven en omdat de mecklenburgsche strafvordering dergelijke procedure bij verstek niet toelaat. De Bondsraad heeft de wet op den landstorm en die tot vast stelling van den ouderdom van meerderjarigheid aangenomen. Engeland en de andere groote mogendheden hebben in antwoord op de duitsche circulaire van 8 Januari, in zake de Gustav, den eisch van Duitschland, om volledige schade loosstelling en tuchtiging der cariisten, goedgekeurd. Rijksdag. Bij de voortzetting der tweede lezing van de Bankwet, heeft het debat op den 26, over art. 9, handelende over de verhouding tusschen den voorraad specie en de in om loop te brengen biljetten, waarop verschillende amendementen waren voorgesteldgeleid tot den uitslagdat het voor stel der commissie is aangenomen. Derhalve is: 1°. de grens, waarbinnen ongedekte en niet belaste biljetten in het Duitsche Rijk mogen uitgegeven worden, op 885 miljoen mark vast gesteld; 2°. de in het regeerings-ontwerp voorgestelde belas ting der binnen die grens uitgegeven en ongedekte biljetten met 1 pereent verworpen en de belasting der boven die grens uit te geven ongedekte biljetten met. 5 percent gehandhaafd 3°. bepaald, dat het aandeel der Rijksbank in die som van 385 miljoen vermeerderd wordt door het aandeel van andere Banken, wanneer deze het recht wan biljetten uit te geven afstaan of verliezen. Den 27 is het besluit der commissie bekrachtigd, om het kapitaal der Bank alleen door particulieren te laten bijeen brengen. Een amendement van den heer Denzin om het kapitaal voor de helft uit 's Rijks schatkist te nemen werd verworpen.' Verder werd besloten om de Rijksbank wel van lands-, maar niet van gemeentelijke belastingen vrij te stel len Eindelijk werd art. 17, de verplichte dekking der uit te 'geven biljetten tot 1's van het bedrag bepalende onver anderd aangenomen. Toen men tot art. 41 genaderd was viel plotseling een ornement van het plafond der vergaderzaal, gelukkig zonder iemand 1e kwetsen. Den 28 is de tweede lezing der Bankwet afgehandeld, in hoofdzaak overeenkomstig de voorstellen der commissie. Bovendien zijn 3 nieuwedoor den heer Lasher voorgestelde artikelen, waarbij de uitgifte van schatkistbiljetten overeen komstig de bestaande wetten wordt geregeld, en een amen dement van den heer Meyer op art. 66, aangenomenwelk laatste strekt om de Rijksbank niet te onderwerpen aan de bepalingen van het Rijks-wetboek van koophandel. Den 29 is een voorstel aangenomen van den heer Thell- kampf, waarbij eene wet verlangd wordt op de toepassing der straften en de inrichting der gevangenissen. Vervolgens is, naar aanleiding van een door den heer liehkneclit toege licht adres van den zich in hechtenis bevindenden Afgevaar digde Most, waarin op eene regeling der behandeling van staatkundige veroordeelden werd aangedrongen, het voorstel der commissie voor de verzoekschriften aangenomenom het adres naar den Rijks-kanselier te verzendenmet den wensch, dat de toepassing der straffen voor geheel Duitschland bij de wet seregeld zal wordenvooral ten opzichte van den ar beid "van gevangenen. Den 30 is de Bankwet bij derde lezing aangenomen, de gen stemden het geheele centrum3 liberalen en 5 conser vatieven. De eenige verandering, bij deze lezing in de wet gebracht, was de vervanging van het met eene meerderheid van 1 st. aangenomen araendement van den heer Siemens op art. 44, bedoelende om meer vrijheid aan de Banken in hare oparatiën te vergunnendoor eene door den heer Laskar voorgestelde bepalingwaarbij de Bondsraad gemachtigd wordt om enkele der in de wet verboden operatiën aan som mige Banken voor korter of langer tijd of tot, wederopzeg- gens toe te vergunnen. De minister üelbrück heeft ver volgens namens den Keizer den Rijksdag gesloten. Pruisen. De zeer geliefde tooneelspeler Theodor Doring heeft den 25 te Berlijn zijn 50jarig jubilé gevierd. Talrijk waren de blijken van belangstelling bij die gelegenheid door hem ontvangen; de Keizer schonk hem het ridderkruis 4®. kl. van den Rooden Adelaar en verzekerde hem levenslang het behoud van zijn tractement. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 1 Febr. zijne werkzaamheden hervat. Ingediend zijn ontwerpen: tot sub- sidiëering der provinciën met 36 miljoen mark, waarvan 15 voor het onderhoud der Rijkswegen; tot vormingeener pro vincie Berlijn, bestaande uit die stad, Charlottenburg en de omliggende dorpen, te zamen 872815 zielen tellende, met een provincialen Raad van 97 leden, 66 uit Berlijn en 31 uit de overige plaatsen; de 3 kreitsen zullen op de eerste 30000 inwoners 15 Afgevaardigden en op elke volgende 15000 inwoners 1Afgevaardigde verkiezen. Saksen. De liberale bladen zijn zeer verontwaardigd over de aanstelling van een catholiek geestelijke, dr. Frit zen, die aan eene in Pruisen, op grond der Mei-wetten, gesloten in stelling van onderwijs is werkzaam geweest, tot hofkapellaan van prins Georg en onderwijzer in het vak der geschiedenis van diens oudsten zoon, den vermoedelijken troonopvolger (Koning Albert heeft geene kinderen). Het wetsontwerp tot wering van den aardappelkever is den 2 met alg. st. op 1 na door de Kamer aangenomen. Den 4 is op het po leis te Brussel het huwelij k voltrokken van 's Konings dochter, prinses Louisemet den prins van Saksen-Coburg. Als ambtenaar van den burgerlijken stand fungeerde daarbij de burgemeester Anspach. Getuigen waren de prins de Ligne en de heer Thibaut voor den bruidegom de heeren Malou en Landtsheere voor de bruid. De ker kelijke inzegening geschiedde door den aartsbisschop van Mechelen. Tot nu toe heeft de regeering geene cijfers openbaar ge> maakt betreffende het aantal dooden en gekwetsten in den oorlog van 1870 en 1871. De opgaven van dr. Chenu welke ondersteld worden uit officiëele gegevens geput te zijnhebben dus meer dan gewoon statistiek belang. Uit zijne cijfers blijkt, dat Frankrijk 139,000 dooden en 143,000 gewonden teldeterwijl voor do duitschers deze cijfers res pectievelijk waren 44,000 en 127,000. Voegt men bij deze getallen de 20,000 personen, die te Parijs en Straatsburg zijn omgekomen, en de 17,000 krijgsgevangen, die in Duitsch land aan hunne wonden zijn overleden dan zou het geheele yerlies aan dooden voor Frankrijk 176,000 bedragen. Omtrent de leening der stad Parijs kan het volgende wor den gemeld. De aandeelen zijn 500 fr., de prijs van uitgifte is 440 fr. Stortingbij de inschrijving 40, bij de verdee- ling 70, in de eerste helft van October, alsook in April 1876 en in October daaraanvolgende, telkenmale 110 fr. Rente 20 fr. Aflossing in 75 jaren, in driemaandelijksche trekkin gen van 225,000 fr„ waaronder eene premie van 100,000 fr. Eerste trekking 5 Mei. Voor vervroegde storting wordt eene vergoeding van 3.50 fr. toegestaan. De eerste coupon betaalbaar 15 October. Nationale Vergadering. Den 26 heeft eene harts tochtelijke discussie plaats gehad over eene interpellatie van den marseillaanschen Afgevaardigde Maurice Rouvier, betreffende de schorsing van den gemeenteraad te Mar seille. Van regeeringswege werd verklaarddat de raad de wet geschonden had door zich in eene buitengewone zitting bezig te houden met zakentot welker behandeling hij niet geroepen wasen op eigen hand de begrooting der staddoor de commissie van bestuur vastgesteldte willen wijzigenvoorts dat hij, de onmiddelijke realiseering der leening belemmerendede stad buiten staat dreigde te stellen om hare schulden te betalen. De discussie eindigde hiermededat de heer Rouvier zijne interpellatie introk. De Commissie van Dertig heeft besloten, het eerste artikel van het ontwerp- Ventavon te schrappen, aldus luidende„De maarschalk de Mac-Mahon, President der republiek, blijft met dezen titel het uitvoerend gezag uitoefenen, waarmede hij door de wet van 20 Nov. 73 bekleed is." Eene para graaf van art. 3 werd daarop vastgesteld in dezer voege „De maarschalk de Mac-Mahon, President der republiek, is slechts in gevallen van hoogverraad verantwoordelijk." Aan de Kamer is rondgedeeld het wetsontwerp betreffende den onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland waarvoor de heer Michel Chevalier, in naam eener maat schappij van engelsche cn fransche kapitalistenconcessie heeft aangevraagd. Den 28toen de tweede lezing van het eonst.itutioneele wetsontwerp aan de orde waswerden verworpen een voor stel van den heer Raudot, om de verdere behandeling van dat ontwerp te stakenen een tegenontwerp van den heer Naquetom de wetgevende macht te doen bestaan uit eene enkele Kamer, telken 2 jaren geheel te vernieuwen, en om de uitvoerende macht op te dragen aan een president-minis ter zonder portefeuilleonder den titel van President der republiek, jegens de Kamer verantwoordelijk, door deze ver kozen en elk oogenblik afzetbaar. Op de eerste paragraaf van art. 1, luidende: „De wetgevende macht wordt uitgeoe fend door 2 Kamers: de Kamer van Afgevaardigden en den Senaat" was door de heeren CorneBardouxde Chadois, Chriris, Danelle-Bernardin en Taboulaye voorgesteld een amen dement dus luidende„De regeering der republiek bestaat uit 2 Kamers en een Presidentalzoo de strekking heb bende om hetgeen feitelijk bestaat door de wet te bekrach tigen en te beslissen, dat de republiek het definitieve gou vernement zou zijn. De heer Laboulaye zette uiteendat dit amendement de wet van 20 Nov.'73 in haar geheel liet, dat de hooggeloofde „wapenstilstand der partijen" tot een algemeenen partijstrijd geleid haddat gedurende het vier jarig bestaan der republiek eigendom, huisgezin en gods dienst niet bedreigd warendat het koningschap van den graaf v. Chambord onmogelijk gebleken was, en het keizerrijk, na de neerlaag van Sedan terugkomendevrijheid noch vei ligheid zou kunnen geven. Met een beroep op de vader landsliefde zijner medeledenbesloot spr. zijne veel toege juichte rede. De heer de la Bassetière voerde daarop tegen de republiek en voor het koningschap het woord. De heer Blanc betoogdezeer tot ongenoegen van de gematigde lin kerzijde, dat de redactie van het amendement het voor hem en de zijnen die voor de republiek maar tegen eene tweede Kamer waren onaannemelijk maakte. Op aandrang van den markies de Castellanedie vele zijner monarchale vrienden reeds vertrokken zagwerd de stemming tot den volgenden dag uitgesteld. - Het ontwerp betreffende het monopolie der lucifers werd in zijn geheel aangenomen. Den 29 is het amendement-Laboulaye met 359 tegen 336 st. verworpen. De heer Blanc, wien deze uitslag door alle bladen zijner partij geweten wordt, stemde voor, zonder zich uit te laten over hetgeen hem daartoe bewoog. Tegen de eerste paragraaf van art.. 1, met name tegen de instelling van eenen Senaatvoerde de heer Ferd. Boyer het woordmaar zij werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het zelfde geschiedde met de beide volgende paragrafen, luidende: De Kamer van Afgevaardigden wordt met algemeen stem recht onder de voorwaardenbij de kieswet vastgesteld benoemd. De samenstellingde wijze van benoeming en de bevoegdheden van den Senaat zullen bij eene bijzondere wet geregeld worden." Een door den heer Wallon voorgesteld nieuw artikel, luidende: „De President der republiek wordt met meerderheid verkozen door den Senaat en de Kamer van Afgevaardigdentot Nat. Vergadering vereenigd. Hij wordt voor 7 jaren benoemd. Hij is herkiesbaar" werd naar de commissie verzonden. Den 30 heeft de commissie tot afwijzing van dit amendement geadviseerd. De heer Alb. üesjardins, ondersecretaris van Staat bij de afdeeling Openbaar Onderwijs, stelde, met instemming van den minister van binn. zakenvoor, het te doen voor afgaan door de woorden„Bij het ten einde loopen van het gezag, bij de wet van 20 Nov. 1873 den maarschalk Mac- Mahon opgedragen en zoo er niet wordt overgegaan tot de herziening der hieronder volgende artikelen.Na eene langdurige beraadslaging, waarbij de heeren Raoul Duval en Chesnelong het amendement- Wallon als eene wederopvatting van dat des heeren Laboulaye aanmerkten werd het voor stel van den heer Desjardins met 522 tegen 129 st. verwor pen en het amendement met 353 tegen 352 st. goedgekeurd, nadat de voorsteller het woord meerderheid daarin vervangen had door volstrekte meerderheid. De ministersbehalve de heer Mathieu-Bodetdie zich onthieldhebben tegen ge stemd; desgelijks de 3 onder-secretarissen van Staat, de heeren Cornells de Witt, Baragnon en Desjardins. Den 1 Febr. heeft de heer Marcel Barthe een amendement op het wetsontwerp-Ventavon voorgesteld, strekkende om „den maarschalk Mac-Mahon, President der republiek, wiens gezag bij de wet van 20 Nov. 73 voor 7 jaren verlengd was," de bevoegdheid toe te kennen om even als de leden der beide Kamerswetsontwerpen in te dienende aangenomen wetten af te koudigen en voor de uitvoering ervan te waken, over verdragen te onderhandelenhet recht van gratie uit te oefenenover de gewapende macht te beschikken, zonder daarover in persoon het bevel te kunnen voeren. Op de be denkingen van den minister de Chabaud la Tóur en van den heer Ventavon, trok de heer Barthe zijn voorstel in, onder voorbehoud, het bij de derde lezingfte herhalen. Het gewezen tweede, nu derde art., luidende: „De maarschalk,President der republiekis bekleed met het recht om de Kamer van Afgevaardigden te ontbinden. In dit geval zal binnen zes maanden tot de verkiezing eener nieuwe Kamer worden overgegaan" wilde de heer Wallon dus gelezen hebben: „De President kan bovendien, overeenkomstig advies van den Senaatde Kamer van Afgevaardigden ontbinden vóór het wettelijk tijdperk van haar mandaat. In dat geval zullen de kiescolleges binnen 3 maanden tot de nieuwe verkiezingen worden opgeroepen." De burggraaf de Lorgeril bestreed dit amendementdatop verzoek van den heer Parisnaar de commissie verwezen werd. Den 2 heeft de heer Berthauld een amendement voorge steld, strekkende om den maarschalk Mac-Mahon, gedurende den tijd van het hem opgedragen gezag, het recht tot ont binding der Kamer toe te kennen; welk recht hij gedurende den tijd van zijn mandaat slechts eenmaal en zijne opvolgers in het geheel niet zouden mogen uitoefenen. Het eerste gedeelte van dit amendement werd door de commissie onder steund. De heer Luro (van het rechter centrum) bestreed het amendement en verdedigde de gewraakte medewerking van den Senaat; de toetreding van hem en zijne vrienden tot de republiekwelke geene partij-republiek mocht zijn, bepleitende en op de aanneming der constitutioneele wetten aandringende, werd hij door de linkerzijde toegejuicht en riep de legitimist la Rochefaucould hem toe„denk aan de girondijnenNadat de heer Dufaure de door den heer Wallon voorgedragen wijzigingen verdedigd en de heer Ven tavon die bestreden had, trok de heer Berthauld zijn amen dement inovergenomen door den heer Depeyre, weigerde de Kamer met 354 tegen 346 st. het den voorrang boven dat van den heer Wallon, dat, na vruchtelooze pogingen van den heer de Chabrol, om de woorden „overeenkomstig advies van den Senaat" te schrappen, en van den heer Leurent, om den termijn voor de verkiezingen weder op 6 maanden te brengen, met 425 tegen 243 st. werd aangenomen. De meer derheid was samengesteld uit het rechter centrum en al de smaldeelen der linkerzijde. Den 26 is te Manchester, in de Free-Trade-Hall, eene groote vergadering gehouden ten gunste van de opheffing der engelsche Staatskerk. De voorzitter, de heer Hugh Mason zeidedat de nonconformisten nimmer den heer Forster als hunnen aanvoerder zullen erkennenna diens ten opzichte dier partij gehouden gedrag; zijne plaats in het Parlement had de heer Forster aan conservatieve en niet aan liberale stemmen te danken. Lord Hartingtondie door den heer Gladstone als zijnen opvolger als hoofd der liberalen in het Lagerhuis is aanbe volen heeft den 27, aan een banket van liberalen te Lon den tegen de opheffing der Staatskerk gesproken. De spaansche gezant heeft den 23 aan het dept. van buit. zaken een eigenhandig schrijven van Koning Alfonso over handigd waarin deze aan Koningin Victoria kennis geeft van zijne troonsbestijging en verzekert, dat hij voornemens is om in het Koningrijk, dat hij geroepen is te regeeren, de constitutioneele,burgerlij keen godsdienst-vrijheid te bevorderen. De beroemde schrijver Charles Kingsleypredikant te Eversley en kanunnik van Chester, is den 23, in den ouder dom van 55 jarenoverleden. Den 27 is den heer J. G. Dodson door de kiezers van Oostelijk Sussex van April 1857 tot Febr. 1874 door hem in het Lagerhuis vertegenwoordigd [sedert heeft hij voor Chester zitting] te Lewes een zilveren servies, en vermits ook conservatieven tot het fonds bijgedragen hadden en men alzoo aan het geschenk alle staatkundige beteekenis had willen ontnemen aan mevr. Dodson een door sir l'rancis Grant geschilderd portret van haren echtgenoot ver eerd. Een aantal leden van het vorige ministerie waren bij deze gelegenheid te Lewes gekomen, o.a. de markies v. Har tington die door den heer Gladstone als zijnen opvolger als hoofd der liberalen in het Lagerhuis is aanbevolen, en in zijne bij het banket gehouden toespraak verklaardehet niet met den heer Bright ten opzichte van de opheffing der engelsche Staatskerk eens te zijn. De liberalen moesten handelen als genoemde heer, die het vraagstuk der scheiding van Kerk en Staat niet tot scbibboleth verlangde te maken, maar ten gunste daarvan agitatie ging stoken. Slaagt hij er in, de natie voor zijn beginsel te winnendan zal het blijken dat hij gelijk heeft in zijn streven. Den bekenden geschiedschrijver Thomas Carlyre is het grootkruis der Bath-orde en den dichter Tennyson de titel van baronet aangeboden. De eigenaars der steenkolenmijnen te Durham hebben be sloten, het loon van 15 Maart af met 20 p.c. te verminderen. Een 15000tal arbeiders in de scheepstimmerwerven aan de Tyne, die den arbeid gestaakt hebben omdat zij weigerden te berusten in eene loonsverlaging van 10 tot 15 p.c., hebben zich bereid verklaard om zich aan eene scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen. Ook de mijnwerkers in North umberland, die zich tegen eene loonsverlaging met 10 p.c. verzetten, berusten in scheidsrechterschap. De door de eigenaars van steenkolenmijnen en ijzerfabrie ken in Monmouthshire en zuidelijk Wales, wegens het verzet van de arbeiders der Dowlais-, Cyfarthfa- en Plymouth- steenkolemnijnen tegen de aangezegde loonsverlaging, bepaalde staking van alle werk is met 1°. Febr. aangevangen. Zij treft 70000 mijnwerkers, 40000 werklieden in de ijzerfabrie ken en 10000 in verwante takken van nijverheid door eene loonderving van 150000 per week. Den 30 en 31 zijnde meeste paarden uit de steenkolenmijnen opgehaald: de Dowlais- maat,schappij heeft de markt te Dowlais tot stal voor hare omstreeks 1000 paarden ingericht. Den 1 Febr. is te Londen overleden de componist sir Sterndale Bennett, een der grootste talenten op muziekaal ge bied, welke Engeland ooit gehad heeft. Hij was in 1816 geboren, werd in 1856 professor in de muziek aan de uni versiteit van Cambridge en in 1871 door de Koningin met den titel van knight beschonken. De heer WF. Forster heeft aan den heer Adam, den „whip" der oppositie in het Lagerhuisdie tegen 3 Febr. de vergadering belegd had, waarin een aanvoerder dier partij zou worden gekozengeschrevendat hijbespeurende dat zijne candidatuur niet den algemeenen steun zou ontvangen, ter wille eener wenschelijke eenstemmigheid verlangt, niet in aanmerking te komen. In genoemde vergaderingin de Reform-Club te Londen, door ruim 120 heeren, onder voorzitting van den heer Bright, gehoudenis, op voorstel van den heer Filliers, de markies v. Hartington met alg. st. tot aanvoerder verkozennadatop voorstel der heeren Whitbread en Fawcett, mede eenstemmig, eene motie was aan genomen ter erkenning van het groote verlies, dat de natie door het aftreden van den heerGladstone als hoofd der libe rale partij geleden had. N 5, voor elke regel meer 15 ling tot Zaterdag namiddag jlgend nommer ingestaan; stoel aan den heer Rezelmangedurende eest.er en ijverig lid der afdeelingen ppelijken maaltijd. ST DER HOOGESCHOOL TE LEIDEN. 7 Febr. adsdienstige rede in de Hooglandsche kerk s. 48, 10, besloten door het driestemmig le. vers van gezang 171, door de weezen sente. 's Middags, gelegenheid tot bezich- jrk en der Stadsgehoorzaal, beide smaak- Avonds, dank- en bedestond in de Hoog- lsCesar Segers; 8'/2 u. plechtige ontvangst ogleeraren en afgevaardigden van andere sn gemeenteraad, in de Stadsgehoorzaal (de •ij in eene aangrenzende galerij), toespra- neester en, in het fransch, van den heer namens curatoren; 10 u. serenade met e het studentencorps aan de afgevaardigden enlandsche hoogescholen, met de muziek- reg. inf. en het 1". reg. huzare», de trein de banieren der faculteitende senaat aal en de heer Th. Heemskerk, president irps, houdt eene toespraak in het latijn atijn beantwoord door prof. Modderman, e Groningenreünie van professoren en ■dia, waar de president der studenten-so- feestelingen verwelkomt en de meeste 5. 10 u. Buitengewone uitdeeling van eesch en bier aan de bedeelde armen der dheden uit de gift van den heer Baud. vaardigden van binnen- en buitenland sohe curatoren, rector en senaat in de senaats in het latijn) van prof. de Vries, secretaris aanbieding der geschenken en op perkament nschen der vreemde universiteiten. Optocht ar de Pieterskerk; 11 u. bijeenkomst der le Burgt en begroeting door den rector van 12ya u. komst des Konings (eerewacht ihutterij met. de muziek en de leden van aan de Wittepoort saluutschoten der icht van het 4e reg. inf. en de scherp- aan de Pieterskerk); 1 u. in die kerk r^ctor-magnificus prof. Heynsius, afgewis- le Koning, de Koningin de prins en de ie prinsen Frederik en Alexander, de mi- egiën van Staat, en talrijke autoriteiten De spreker toont na de toespraak tot lat, de leidsche hoogeschool door elk ha- thans haren ouden roem handhaaft. De et hooger onderwijs toch is noodig ook voor irrechte academiën, voor verbetering van den van het gymnasiaal onderwijs houde men minister Heemskerk is een wetenschappe- isontwerp eene vrijzinnigen geest, ademt, geschiedt de overdracht van het rectoraat Voorstelling van de afgevaardigden i hoogescholen aan den Koning in de 4. Vertrek van den Koning, de Konin- Wied. 5 u. Maaltijddoor den af in den senaat gegeven in dezelfde zaal e, Alexander, Frederik en v. Wied nemen vonds illuminatie van openbare en, vele eninzonderheid de gehoorzaal, het Rijn- de woningen van den burgemeester, derman, Rauwenhojj en anderen openbare 10 u. vuurwerk van wege de gemeente 1. waren de vrijwillige oud-jagers van loogeschool in eene zaal van de academi- zamen gekomen. Na de bijwoning der op nieuw vergaderd en 's namidd. had met het vaandel een bezoek gebracht aan Beeckman in de Pieterskerk, en vervolgens t hotel-Verhaafj gehouden. Den volgen- 11 zij weder samen om, volgens genomen enz. behoorende tot, de oud-jagersbeurs, 3 p.c. W.S., overtedragen aan curatoren 2 u. Plechtige openbare promotie hono- -eemdelingen en 21 landgenooten in de inde van den nieuwen rector magnificus laatstgenoemde in het hotel- Verhaajf en collation (muziek van Dunkiers kapel), 1 de academische en andere autoriteiten angeboden in de uitwendig geïllumineerde 'aarbij namens curatoren den gasten een ning en een exemplaar van het „Album eboden wordt. van de leidsche en vreemde hoogleeraren op het, schitterend geïllumineerde. Huis en de prinses v. Wied woonden het bij prins v. Oranje verschenen bij het dessert, jorstelling in den stads-schouwburg {La arbier de Sevilledoor een 40tal ingeze- ol en hare gasten aangeboden. Na afloop, luitenlandsche hoogleeraren, reünie met de uitcnsocieteit Amicitiaeven geestdriftvol rdia. te 's Gravenhage van prins Alexander aan ie en vreemde hoogleerarenwaaraan ook ïam. 's Avonds concert van de afdeeling an Toonkunstdoor Amstels Mannenkoor van den heer Stumpfter eere der binnen- afgevaardigden. Na afloop serenade met e studenten aan prof. Madvigten huize gebracht, arende de feesten algemeen gevlagd. De president-curator jr. Gevers 0. Endegeest der leidsche, alsmede de oudste {Mad-

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5