7 Zevenenzeventigste Jaargang. <ém% No. 9. 1875. Z C) N I) A G 28 FEBRUARI. P. BÖËKESTEIN.teMli HUGO WAARD, I Belgie. Frankrijk. Cirwot llritlunjc en Ierland. 3bucrfciitic«. A A S c A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post f afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. tl, De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De Senaat heeft den 15 aangenomen het wetsontwerp tot tijdelijk verbod van den invoer van aardappelenen zich vereenigd met de motie, onlangs door de Kamer van Afge vaardigden ten gunste der internationale arbitrage aangenomen. In de zaak van de heeren Wimpjfen en de Cassagnau heeft het hof van assises der Seine den 15 uitspraak gedaan en den genl. Wimpffen zijnen eisch ontzegd. Het gedenkteeken ter eere der gesneuvelden van het „Kei zer Alexander a - regiment der grenadiers van de pruisische garde te Habouville opgericht.is onlangs door kwaadwil lige handen beschadigd. De regeering heeft aan de duitsche verklaarddat zij de daders niet heeft kunnen ontdekken maar bereid is de schade op hare kosten te laten herstellen. De repartitie der inschrijving op de leening der stad Pa rijs is bewerkstelligd. Aan hendie v00r ééue tot 102 obligatiën hadden ingeschrevenis 1 obligatie toegekend; en verder 1 voor elke 68 aandeeien waarvoor men boven de 101 ingeschreven had. Na het besluit der Nat. Vergadering om niet over te gaan tot de tweede lezing van het wetsontwerp betreffende den Senaatheeft het ministerie aangedrongen op zijn ontslag. De maarschalk-President hield daarop met verscheidene per sonen eonferentiën o.a. met de heeren de BroglieBuffet ■en Depeyre. Bij een aan den minister van financiën gerichten brief van den 12, heeft.de President intrekking verzocht van het wetsontwerp tot opheffing of vermindering van de aan oud militairen toegelegde pensioenen. Nationale Vergadering. 11 Eebr. Tweede lezing van het wetsontwerp betreflende den Senaat. Graaf Douhet lichtte een uitgebreid tegenontwerp toe dat hij echter verklaarde aan te houden t.ot de derde lezing van dat der commissie strekkende om in plaats van 2, 3 Kamers in te stellen; een Senaat tot welks bevoegdheid de diplomatieke en interna tionale vraagstukken en die van binnen- en buitenïaudsche staatsbeleid, benevens wijzigingen der constitutie, bebooren zoudenvoorts 2 Kamers, uitsluitend belast met het maken en wijzigen der wetten en met het uitoefenen van weder- zijdseh toezicht. Ier vervanging van het eerste art. var. het ontwerp der commissie, luidende: ,,De Senaat is samen gesteld. 1 uit Senatoren van rechtswege; 2°. uit. Senatoren, benoemd bij besluit van den President der republiek; 3°. uit Senatoren, verkozen door de departementen en de koloniën. De Senaat kan niet meer dan 300 leden bevatten," stelde de lieer Pascul Duprat voor te lezen: .,De Senaat wordt door middel v,™ verkiezingen samengesteld door dezelfde kiezers als de Kamer van Afgevaardigden." Het ontwerp dei commissie paste, zeide hij in den tijd toen men krijg voerde tegen de republiek en het herstel van het koning schap voorbereidde. Door de laatste stemmingen waren de zaken veranderd. In eene democratie, waar alle staatsmach ten haren oorsprong aan de volkskeuze ontleenden mocht men geen Senatoren van rechtswege hebben, of voor hun leven benoemden door een President, die slechts 7 jaren bewind voert en dieingeval van hoogverraadvoor de door hem be noemden zou moeten terechtstaan. De vertegenwoordiging van verschillende, standen en belangen in den Senaat volgens het plan der commissie beruste op willekeur. Dit lichaam zou bij alle crisissen machteloos zjjn, dewijl in Frankrijk geen adelstand als zoodanig bestaat. De samenstelling der Nat. ergadering toonde aandat het algemeen stemrecht de verschillende belangen niet miskende. De heer Antonin Lefevre-Pontalis keurde, namens de commissie, het amende ment af. Na 2 twijfelachtige stemmingen met zittten en opstaan, werd het met. 322 tegen 310 st. aangenomen. Vóór stemden de linkerzijde de meerderheid der linker midden partij en 24 bonapart.isten, tegen de geheele gematigde en een deel der uiterste rechterzijdede rechter- en 19 leden der linker middenpartij; 84 a 85 leden, waaronder 55 legi timisten en 14 leden der linker middenpartij, namen aan de stemming geen deel. Op voorstel van den heer Bathie werd de zitting gesloten ten einde aan de commissie gele genheid te geven om nieuwe voorstellen in te dienen. Den 12 heeft de heer Antonin Lefèvre-Pontalis uit naam der const.itutioneele commissie verklaard, dat deze het aan genomen amendement van den heer Duprat beschouwde als niet over een te brengen met haar eigen wetsvoorstel en derhalve zich buiten de verdere beraadslaging houden zou ouder voorbehoud van bij derde lezing, des vereischt, tus-, schenbeide te komen. Generaal de issseyvice-president van den ministerraad, zeidedat de President der republiek de ministers gemachtigd had om hetzelfde te doen. „Wij moeten echter verklaren," zoo vervolgde hij, „dat de laatste stemming eene samenstelling der Tweede Kamer ten gevolge hebben zouwaardoor de conservatieve belangen in gevaar worden gebracht. De regeering meent deze verklaring te moeten afleggen voordat de beslissing voor goed genomen zij." De heer Charreyronvoorstander van het constitutio- necle koningschap, maar tot. dusver geneigd de conservatieve republiek te helpen vestigen, verklaarde uit naam zijner vrien den, zich van de verdere behandeling der Senaatswet te zullen onthouden. De heer laboulaye noemde dit voornemenna den gebleken wil der meerderheidonparlementair. Een amendement, van den heer Berengerom den Senaat, voor de eerste maal voor een derde te doen verkiezen bij scrutin de lute en onder gelijke voorwaarden als do leden der Kamer werd verworpen. Goedgekeurd werden verschillende amen dementen van den heer Bardouxwaarbij de leeftijd van 40 jaren als vereisehte voor Senaatsleden gesteld, liet, lid maatschap tot 16 categoriën van personen heperkt, en de verkiezing per departement voor elk 3 leden voorge schreven werd. Het eerste artikel met de wijzigingen- Duprat en Bardoux werd vervolgens met. 380 tegen 253 st. goedgekeurd. Daarentegen besloot de Kamer met 368 (de rechterzijde en de bonapartisten) tegen 345 st. om niet over te gaan tot de derde lezing van liet. wetsontwerp zelf. On- middelijk daarop stelde de heer Henri Brisson voor, tegen den eersten zondag van April a.s. de kiezers op te roepen, ten einde overeenkomstig de bestaande wetten eene nieuwe Kamer te benoemen; hij vroeg de urgentie voor dit voorstel. De heer Gambe/ta verweet de regeeringdat. zij op de be raadslagingen een drukkenden invloed had uitgeoefend Hij constateerde eene ministeriëele en gouvernementeele onmacht en wees op de offers, die ter wille van eensgezindheid door zijne vrienden waren gebracht. Hij en zijne vrienden waren echter verlaten door de conservatieven en thans bleef hun niets anders over dan voor de ontbindino- dei- Nat. Vergadering te stemmen. De heer de Chabaud la Tour antwoordde dat de conservatieven ook opofferingen hadden gedaan door voor het ontwerp- IVallon te stemmen, en en in Nederland sterker dan in eenig ander geval voor den geest komt f De minister van Koloniën heeft met gepasten spoed gezorgd voor den aanvang van dat groote werk op Java, waarvan niet zonder grond een nieuw leven voor den inlander en den Europeeschen landbouwondernemer, industrieel en koopman wordt verwacht. In Nederland daarentegen heb ben eenige leden van de Tweede Kamer reden gevonden om van hun recht van initiatief gebruik te maken en een voorstel in te dienen tot aanleg van een aantal spoorwegen van Staats wege tot aanvulling van het bestaande spoorwegnet.. Zij zijn dus van meening. dat de regeering in deze zaak niet met gepasten spoed handelt. Was daar grond voor? Voor een bevestigend antwoord schijnt te pleiten hetgeen thans is bekend geworden omtrent 's ministers onderhande lingen met de vereeniging van bankiers. Dat de minister van Binnenlandsche Zaken onderhandelin gen opent tot het verleenen van concessie met subsidie aan particulieren voor den aanleg van spoorwegenofschoon hij zich vroeger als lid der Kamer (5 Mei 1873) zeer bepaald voor aanleg van Staatswege had verklaard, mag hem niet ten kwade worden geduid. Verandering van zienswijze om trent de beste wijze van aanleg is geen verandering van be ginselen en den heer Heemskerk behoort te worden toege stemddat hierin bijna alles van de omstandigheden afhangt. Evenmin kan men er hem een verwijt van makendat hij van de vereeniging van bankiers een gansch ongewonea waar borg voor de zekerheid der uitvoering van het werk heeft geëischteer hij concessie geven en den St.aten-Generaal het, verleenen van subsidie wilde voorstellen. Als de minister aanstonds tot de vercenigde bankiers had gezegd: ik wil uw plannen, door staatshulp trachten te steunen, maar op ééne voorwaarde: vóór ik een voorstel aan de Stat en-Ge neraal indien moet gij niet alleen de concessie aanvaarden en een waarborg-kapitaal storten van twee millioenmaar moet daarenboven door voldoende inschrijving blijken, dat liet kapitaal voor de uitvoering der concessie verzekerd is, met den Minister Geertsema hadden namelijk de aanvragers zieh in betrekking gesteld met financiers, took in Engeland, zoodat zij bij het indienen van het wetsontwerp de moreele zekerheid hadden verkregen, dat, wanneer de wet. tot stand kwam, ook het kapitaal voorhanden zou zijn. Maar hoeveel tijd kon er verloopen, eer het nieuwe ministerie de zaak bij de Kamers in behandeling zou kunnen brengenen de wet. in het Staatsblad zou verschijnen In dien tijd kon veel gebeurenveel veranderen. Daarom schreven ook de aanvra gers in hun brief van 27 Augustus, dat thans niet meer dezelfde moreele zekerheid omtrent het beschikbaar zijn van het kapitaal bestond als bij het indienen van het ontwerp- Geertsema. maar dat alles nu afhing van den finaueiëelen en politieken toestand op het tijdstip waarop de Regeering zou goedvinden de concessie te verleenen. Dan zou men kunnen beoordeelen, of die zekerheid nog bestond. In de bedoelde samenspreking werd nog door den minister gevraagdwelk voorste! naar aanleiding van het besprokene door de aanvragers werd gedaanen door hen geantwoord dat zij geen nieuw voorstel hadden te doen, maar eenvoudig de beschikking der Regeering afwachtten op hun aan 's mi nisters voorganger gedane aanvraag. Het was dus duidelijk, dat de vereenigde bankiers zelfs bezwaar maakten om de moreele zekerheid voor de uitvoering vau het werk onder alle omstandigheden op zich te nemen. Vreemd is het daarom inderdaad, dat, dit belangrijk punt, bij den minister reeds volgens zijn verklaring van 5 Mei 1873 in de Tweede Kamer een hoofdpunten te recht een hoofdpuntniet aanstonds in liet onderhoud van 12 September door hem is ter sprake ge bracht en evenmin in zijn latere brieven aan de aanvragers van 3 en 10 October. Zeer verklaarbaar is het daarentegen, uist om dezelfde redendat de concessie-aanvragersop de vraag, in den laatsten brief, welke waarborgen zij voor de] uitvoering zouden kunnen aanbieden, reeds op ló October" antwoorddendat die vraag na het antwoord van 12 Sep tember hun voorkwam op een misverstand van den minister thans rees het algemeen stemrecht voor hen opom zich meester te maken van de verkiezing van den Senaat. De heer Victor Lefranc bestreed het voorstel-^nwo» op grond, dat de Kamer door hare besluiten ten aaRzien der wet op de staatsmachten tot het voortzetten van haren arbeid ge- bonden was. Ock de minister üecazes sprak in dien zin zich voornamelijk beroepende op de wet van 13 Maart 73^ volgens welke de vergadering niet scheiden kan alvorens itr de overdracht van het gezag voorzien en de kieswet afge kondigd te hebbenMet 390 tegen 257 st., van 249 republikeinen en 8 bonapart.istenwerd de urgentie van het voorstel-Brisson geweigerd. De beeren Vautraintw. II' addington dienden nieuwe voorstellen in voor de samenstelling van een Senaatwelke naar de constitutioneele commissie verzonden werden. Den 15 heeft de heer Clapier een nieuw wetsontwerp be treffende de instelling van een Senaat ingediend hetwelk na eene korte discussieovereenkomstig zijn verlangen, naar de commissie voor de constitutioneele wetten verwezen werd. Vervolgens is zonder discussie besloten tot de tweede lezing van het ontwerp ter bekrachtiging van het inAutr. a.p. met Belgie gesloten uitleveringsverdrag. Vervolgens kwam een wetsvoorstel aan de orde tot regeling van zekere supple mentaire credieten betreffende een aantal pensioenenwaarbij aangenomen werd een amendement van den heer Guichard strekkende om de sedert 4 Sept. krachtens eene wet van 1790 en een besluit van 1806 verleende burgerlijke pensioenen aan eene herziening te onderwerpen. lpen 16 is het wetsontwerp op eenige supplementaire credie ten verdaagd en aangenomen een ander, strekkende om het bedrog bij de entrepots van geestrijke dranken te Parijs, waardoor, volgens den minister van financiën, dagelijks 8000 fr. aan den Staat wordt tekortgedaan, 1e voorkou,en. Bij de verkiezing van voorzitters der 15 afdeelingen werden 8 republikeinen benoemd en dolf generaal Changarnier het onderspit, voor den heer Gambetta. De constitutioneele commissie heeft beslotendat, de Se naatsleden benoemd zullen worden door de Algemeene Ra den en de Arrondissement,s-Raden met toevoeging van één gevolmachtigde van de gemeenteraden en de hoogstaange slagenen in de verschillende gemeenten. Een derde der Se naatsleden wordt door den President der republiek benoemd. Den 10 zijn een aantal dames en heeren, die belangstel len in het onderwijs voor vrouwen op uitnoodiging van den heer Hollo/eay in diens woning in Oxford-street te Lon den samengekomen, en alst.oen heeft, de heer Iiolloway hunne voorlichting en medewerking gevraagd voor de stichting van eene inrichting van hooger onderwijs voor dames. Reeds had hij voor 25,000 p. st. te Egham een goed gekocht,: daarop zal een gebouw in renaissance-stijl worden gebouwd, waarin ruimte zal zijn voor 400 vrouwelijke studenten. Hij had voor de zaak een kwart, miljoen p. st. afgezonderd, maar indien de stichting van het „College" meer kosten mocht was hij bereid het te geven. Het later onderhoud wenschte luj aan de natie over te laten. De heer Hague, die verbon den is aan het Yasar-College voor vrouwen in de Yer. Sta ten deelde mededat die inrichting van heoger onderwijs zich zelve volkomen bedruipt. De Koningin heeftdoor t.usschenkomst van den minister van koloniën ontvangen den oorlogsknods van Koning Tha- kombau die vroeger het teeken der souvereiniteit, over de 1' idji-ciiandeu was en thans, ien teeken van onderdanigheid H.M. is aangeboden. August Kosters en Cornelia Ueiena JAeuss. Anna Maria, D. van Jan Kriller en Maria Bouman. Sijbregt Geertruida, 1). van Arie de Graaf en Jacoba Burgeriug. Gerina Gerarda, D. van Petrus Jo hannes Klaverweijden en Elisabeth Maria van den Bos. Alida Maria, van Pieter Roskam en Maartje Kabel. Elisabeth Maria, D. van Pieter de Boer en Anna Adriaua Bui. Adriana Catharina, D. van Jan Swier en Aaltje Schoorl OVERLEDEN. 21 Febr. Aeeltje Bruin, 30 j. en 11 m. 24 25 26 23 24 25 26 Trijntje Bogaard, echtgen. van Jan Leh'bing35 j. Maria Botunan, echtgen. van Jan Kriller, 35 j. Tobias, Z. van Jan Lebbing en van wijlen Trijntje Bogaard, 10 d. Ide Min, 55 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 22 Februari. Door, den Notaris J. G. A. VERIiOEFF. 1.Een stuk Weiland, Egmondermeer onder Alkmaar, groot 2.81.30. Str. P. Spruit. 5675,65 2. Een dito dito, aldaar, groot 3,17,00. Sir. dezelfde 6358,80 3. Een dito dito, aldaar, groot 3,69,70. Str. 0. Spruit 6654,60 Nos. 1, 2 en 3 niet verhoogd, gecomb. f 18689,05. 25 Februari. Door den Notaris W. F. G. L. GOUWE, s, N.z., Luttik-Oudorp, sectie B 1529. Str. IV. de Pisser f 2710, Z.z. Luttik-Oudorp, B 270. Str. A. J. M. Keysper 1085, )itoO.z. Ritsevoort, B 2222. Str. J. v. Twisku 1625, ito, Touwslagerssteeg, A 2223. Str. J. Kluft 290, ito, aldaar, 2224. Str. dezelfde n 325, rin, Baanstraat, 2225. Str. IV. de Visser 580, Door den Notaris A. VONK. t, N.z. Koningsweg, sectie A 2092. Str. A. Sanderf 2S00, (Afslag 4 Maart.) ALGEMEENE BEWAARSCHOOL, srsdie hunne kinderen op bovengenoemde school en geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de gs- en geboortebewijzenin 't lokaal aan de Doelen- op Dinsdag 2 Maart e.k., 's avonds te 8 uren. J. van der KAAY, Secretaris. Nijmegen vond een werkman een prachtigen ring met stbaren steen van grdot.e waarde met een kroon omringd, is in den ring gegraveerd: Gift van Z. K. H. den Keizer istenrijk aan Aug. de Marbaix, uitvinder van het Eau :rs, en vervolgens de datum. De arbeider deed na- in al de hotels, hij vernam eindelijk dat Mr. de Mar- morgens komen zou, hij wacht hem bij zijn aankomst stelt hem den ring ter hand, tot groote verbazing van ijenaar, welke tem niet vermist had. 30 Gulden waren on voor den eerlijken vinder, en beiden waren uiterst :n. trouwd bij volmacht: J. KOOT Jz., Apotheker te Cheribon, en H. C. BRUINVIS. lar, 25 Februari. fallen van een Zoon ELISABETH CATHA- l MUSEER geliefde echtgenoot van J. E. A. GRUYTER. •maar, 21 Febr. 1875. 'allen van eene Dochter BETJE HOPMAN JEKKER. nond aan Zee, 26 Februari 1875. 'allen van eene welgeschapen Dochter ELI- /IH MARIA van den BOS geliefde echt te van P. J, KLAVERWEYDEN. 'maar, 26 Februari 1875. eden overleedna eene ongesteldheid van ;e dagenonze innig geliefde oudste Zoon 11, in den jeugdigen leeftijd van 20 jaren. 'Vinhei, J. BREEBAART Kz. tbruari 1875. A. BREEBAARTBeers. idag 21 Eebr. overleed mijn eenigste Broe- (VN HARTOG, echtgenoot van K. DANE ouderdom van 34 jaren nalatende 3 kin derenalle te jong om het verlies te beseffen. Ee/ie aangrijpende tering maakte een einde aan zijn kort stondig leven. Anna Paulowna. A. HARTOG. Hartelijken dank brengen de ondergeteekenden toe aan Heeren Kaaskoopers, Waagmeesters, bewoners aan de Kaasmarkt en aan allen die van hunne wel- meenetide deelneming zoo vele blijken hebben gegeven op den gedenkdag zijner 50jarige bediening als kaasdrager. L. JUPIJN en Echtgenoote. 22 Februari 1875. Voor de vele bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van den Heer SIMON AURTANUS de LANGE, betuigt de familie bij deze haren oprechten dank. Alkmaar26 Februari 1875. Str. C. Sp'uit Niet verhoogd. 4. Twee dito dito, aldaar, groot 2,54,50. Str. C. Kraakman Verhoogd door E. Asjesmet Nos. 14 gecomb. Verhoogd door C. Cz. Zuurbier met 18794,- 5060.02) 239,57} 24093,60 1,- Hartelijken dank betuigen wij aan Directeur en werkende leden der Vereeniging Alcmaria Viclrix, voor den genoegelijken avond ons 1.1. Zondag ver schaft. Eetiige geïnlroduceerden. belast zich voortdurend met het bezorgen van fielden op soliede landerijentegen eerste hypo thecair verband Op het oogenblik beschikbaar som men ad 3000, en f 1BUOO voorwaarden en conditiën zijn zeer aannemelijk.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5