No. 11. Zevenënzeventigste Jaargang. 1875. ZONDAG 14 M AART. ©fficiccï C^cbccïtc lAcfteHjfcscftc Bcricfifcn Zwitserland. Italic. Spanje. %'ea-cenifttle Ntulen. .S&tA&s-üicuws. ALK A A E C 0 U I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f franco per post O,* O. afzonderlijke nomrners 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. «r—nreaw-.r? y KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR De President-maarschalk heeft den 2 Maart een onderhoud menwaarin de heer Kellogg als wettig gouverneur van Louisiana erkend wordt; alsmede met 149 tegen 80 st. eene motiewaarbij eene tusschenkomst van wege den Bond in de regeeringsaangelegenkeid van Arkansas onwenschelijk wordt verklaard. Vooits heeft het den 1 Maart het wetsont- Het offieiëele regeeringsblad doet uitkomen dat de wensch om de ellende van den oorlog minder te maken geen uit sluitend russisch karakter draagt, nóch met. uitsluitend rus- sische oogmerken in verband staat. Rusland wenseht alleen eene kalme en welwillende beoordeeling der zaak en zal gaarne toestemmen wat met het belang der mensckheid strookt. Het zou te bejammeren zijn, zoo eene groote natie, door geen deel aan de conferentie te nemen zich buiten staat stelde om in de beraadslagingen hare stem te doen gelden. De pastoor Peroulaz te Bern, die op de vordering der regeering geweigerd had, de sleutels over te geven der catholieke kerk te Bern, welke men ook ter beschikking der oud-eatiiolieken, die de meerderheid der gemeente uitmaken, wil stellenheeft de plaats waar de sleutels zich bevonden aangewezen toen tot de verzegeling zijner meubelen wei d overgegaan. Het. hiertoe verkozen comité heeft zijn advies uitgesproken over de vraag aangaande het eigendomsrecht der L. Vrouwe- kerk te Genève. Het heeft beslistdat dit recht toekomt aan de r. catholiekey (er wier kosten het gebouw is opge richt maar kent aan de oud-cat.holieken de bevoegdheid toe, hunne doop-, trouw- en begrafenisplechtigheden in de kerk te vieren aan welke bevoegdheid hef comité uitbreiding zal geven „wanneer rechtmatigewerkelijk bestaande behoeften het eischen." Den 19 en 20 heeft het te Milaan zoo gesneeuwd, dat ter wegruiming den eersten dag 3500 en den tweeden 45C0 man aan het werk gezet moesten worden. Te Venetiewaar de sneeuw niet minder overvloedig was, ging zij met een woe denden orkaan gepaard. In Sav'ona moest de postdienst ge staakt worden en lag de sneeuw op sommige plaatsen een el hoog. De Senaat heeft zich den 25 na eene Sdaagsche discus sie over dit onderwerp, met 73 tegen 30 st. vereenigd met het voorstel der regeering om de doodstraf voor enkele misdaden te behoudenen vervolgens verworpen een amen dement van den heer Filippo, om in Toscane, waar de dood straf vroeger is afgeschaftden dwangarbeid daarvoor in de plaats to stellen. Den 27 is een voorstel van den heer 1Pica, om de doodstraf enkel met volstrekte eenstemmigheid der jury toe te passen, naar de commissie verzonden. Op voor- stél van den heer Pantaleoni is besloten om de regeering uittenoodigen de deportatie tot een onderwerp van overwe ging te maken en deswege een wetsvoorstel in te dienen. De minister van onderwijs heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend tot verbetering van liet lot der onder wijzers aan de lagere scholenwelk voorstelop zijn ver zoek spoedeischend is verklaard. De nuncius heeft den Koning een zeer hartelijkeu brief van den Paus overhandigd, m antwoord op de kennisgeving van diens troonsbestijging. Pampelona heeft voor een geheel jaar levensmiddelen ont vangen, benevens krijgsbehoeften en kanonnen. De militaire operation in het noorden zijn gestaaktin afwachting van versterkingen. Geul. Lorna heeft geene troepen kunnen afzenden 0111 het leggen van den telegraafkabel te Euentarabia te beschermen. De carlisten bereiden zieli tot een krachtigen aanval op Puycerda. 7 Bataljons earlisten hebben den 26 Bilbao aan gevallen en hebben met een 12tal stukken de forten Puente- Nueva en Arbolanctia aangevallen. Zij hebben hunne stel lingen Smalen verloren en heroverd en den gansohen dag door is bloedig gevoelden. De carlisten zijn ten slotte met aanzienlijke verliezen teruggeslagen. De generaal Lorna heeft versterkingen gezonden. De Espana Catolica is geschorst wegens het opnemen van een schrijven van den bisschop van Jaenwaarin het ko- ïiinglijk gezag aangetast en de godsdienstige onverdraag zaamheid verdedigd wordt. De regeering heeft ten opzichte van Duitsehland dezelfde v ergissing begaan als ten opzichte van Turkijedoor name lijk van de troonsbestijging van Alfonso XII aan de zuid- duitsche Staten door middel van haren gezant te Weenen kennis te geven. KoLosiëN. De eubaansche opstandelingen zijn uit de omstreken van Cineo-Villas, waar zij eenige bezittingen ver woest hadden verjaagd geworden. Maxima Gomez heeft zich genoodzaakt geziennaar de linie van Juearo de wijk te nemen. GEMEEN T E R A A D. Zitting van 3 Maart 1875. No. 3. Voorzitter de Burgemeester A. JLacIaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren J. C. Koorn, Vonk wegens uitstedigheid en van den Berg wegens ziekte. Ee Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede den afloop der op 23 Fe- brunrij gehouden verpachting van grasgewas in den stadshout en de plantsoenen en van eenige boschgronden ter bepoting met aardappelen, alsmede van den op 25 Eeb. gehouden open baren verkoop van eenige buiten dienst gestelde goederen. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingeko men stukken. f an Gedeputeerde Staten. 3. Brief, geleidende het goedgekeurde raadsbesluit tot het tijdelijk opnemen van geld ten behoeve der gemeente. 4. Ontvang-berigt der in de politie-verordening omtrent de bewaarplaatsen van petroleum gebragte wjjziging. 5. Brief, geleidende de goedgekeurde 2®. suppletoire ge meente-begrooting voor 1874. 6. Rapport van den slads-muziekmeester omtrent de siads- muzieksehoolover het kwartaal van 1 November 1874 1 Fehruarij 1875. 1 Leerling verliet de school, 2 traden tot de school toe, zoodat het aantal leerlingen 30 bedroeg. Daarvan ontvingen 11 les op de viool, 3 op de plauto picolo, 2 op de dwarsfluit5 op de cornet a pistons2 op de alt hoorn 1 op de clarinet1 op de hautboist op de trom-, bonne a pistons1 op de kleine trom en 1 op de viool en de cornet a pistons. 7. Verslag omtrent de stads-apotheek over 1874. Tenge volge van den genomen maatregel om het verleenen van geneeskundigen onderstand door Burg. en Wetli. te deen geschieden en van den gunstigen gezondheidstoestand daalde liet aantal recepten tot 18437, of gemiddeld 50 daags, tegen 29112, of gemiddeld 79 daags in 1873. De drukste maand was February met 2157, Julij de stilste met 1109 recepten; 20 Februarij de drukste dag met 127 en 12 J ulij de stilste dag met 8 recepten. Gratis werden verstrekt 14672 recepten, tegen restitutie 3765, waarvoor ontvangen werd 674,77%. De ontvangsten bedroegen f 4659,42%: de uitgaven welke op den vroegeren toestand nog gebaseerd waren, zullen on geveer f 3975, - beloopen zoodat. er een aanzienlijk batig saldo zal overblijven, niettegenstaande de jaarwedde van den bediende met f 100,verhoogd werd en meer chinine werd aangekocht dan dadelijk noodig was. 8. Verslag der plaatselijke schoolcommissie omtrent den toestand van het lager onderwijs in 1874. No. 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Verzoek van de heeren P. Koning e. s.-, 'dm zoo mogelijk door adres van adhaesie te ondersteunen hm, adres aan den Minister van Binnenl. Zaken, om in het belang van het oos telijk deel van Noord-IIolland te bevorderen, dat de bestaande Staatsspoorweg en de geprojecteerde spoorweg over Purme- rende Hoorn en Enklmizen nog op eene andere wijze verbon den wordennamelijk door eene lijn van het station Heer Hugo Waard tot Medemblik en van Medemblik aansluitende omstreeks Hoogkarspel aan eene lijn, die Enkhuizen met Ilooru verbindt, in verband met de uitnemende ligging van Medem blik als havenplaats en het wenschelijke der verbinding met Friesland over Medemblik naar Hindeloopen. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad, na ingewonnen te hebben het gevoelen der Kamer van Koop handel en Fabrieken. 10. Voordragt van Burg. en Weth., in overeenstemming' met, het gevoelen der onderwijzeres in de vrouwelijke hand werken aan de openbare armenschool, van 1°. C. Èrkamp en 2". A. C. Vastbinder voor 2e helpster bij dat onderwijs in plaats van M. Kromeervol ontslagen. Ter lezing voor de leden gelegd. 11. Verzoek van P. Schouten c.s., om het gedeelte van den Nieuwlandersingel, nabij den Heiloërstraatwegdat thans nog met keijen bestraat is, te begrinden. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking. 12. Verzoek van C. Baan. houtkooperom een woonhuis te mogen bouwen op de plaats van den koepel aan de Kanaal- kade en den hoek der Doelenstraaten om vergunning tot het zetten van een houten hek in plaats van den afsluit muur. In handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 13. Verzoek van Ik. F. van Tellingen en 119 inedeonder- teekenarenom terugtekomen op het genomen besluit tot af schaffing der voorjaarskermis. Met algemeene stemmen besloten aan de adressanten te kennen te gevendat de Raad geene termen vindt om op zijn genomen besluit terugtekomen. 14. Verzoek van 28 Ingelanden van Mijzen om de Mij- zerkadewelke door de plaats hebbende ophooging moeijel'ijk kan bereden worden, met sintels weder tot rijweg geschikt te maken. 15. Verzoek van den hoofdonderwijzer der openbare tus- schcnschool om verhooging zijner toelage voor schoonhouden, verwarmen en verlichten der schoollokalen, op grond van de meerdere uitgaven voor vuur en licht door de meerdere lo kaliteit, gebruikt voor het onderwijs in de vrouwelijke hand werken. Nos. 13 eii It gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 16. Verzoek der bewoners van de Voormeer, om bij het verleggen der bestrating aldaar den wal te verlagen, zoo zulks noodig wordt geacht in het belang eener goede afwatering' opdat zij niet behoeven overtegaan tot ophooging luumer stoepen, waartoe zij door Burg. én Weth. uitgenoodigd waren. Gesteld in handen van Burg. enWelli. ter beschikking. JV-EjIN i\ i o a ik v x ia Het HOOFD van liet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 2 2 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier van het Patentregt over het 3®. kwar taal der dienst 1874'75 op den 8 Maart 1875, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voorn.- den 9 Maart 1875. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter ken nis van de belanghebbende lotelingen der nationale miltie dat zij in den loop dezer maand ter gemeente-secretarie aanvraag kunnen doen om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. AlkmaarBe Burgemeester voornoemd, 11 Maart 1875. A. MACLAINE PONT. PATENTEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter ken nis van de belanghebbenden, dat de patenten, aangevraagd in de maanden November, December en Januarij jl„ van heden tot en met 27 Maart 1875, van de secretarie kunnen worden afgehaald. Be Burgemeester voornoemd, Alkmaar, 13 Maart 1875. A. MACLAINE PONT. ïitaire rechtspleging, ten gevolge der nieuwe militaire in- deeling des landswerd voor de tweede maal gelezen. Den 4 is voor de eerste maal gelezen een wetsontwerp strekkende tot verhooging van zekere rechten op alcoholische dranken. Den 5 is weder beraadslaagd over bet vraagstuk der dy- namietbereiding. De heer de Lamberterie trok zijn voorstel, om het staatsmonopolie te behouden innadat het eerste artikel daarvan verworpen was. De 4 eerste artikelen van het regeeringsontwerp, volgens hetwelk de dynamiet in par ticuliere fabrieken zal kunnen worden bereidbehoudens de betaling van zekere belasting en andere voorwaarden ook in het belang der openbare veiligheidwerden aangenomen. Den 8 is het wetsontwerp betreflende de dynamietbereiding bij derde lezing aangenomen en een begin gemaakt met de derde lezing der wet op de kaders. Een voorstel van den markies de Ploeuc werd voor spoedvereisehend verklaard en naar de afdeelingen verzondenstrekkende ommet het oog op de gevaren in oorlogstijdte bepalendat geen vreem deling voorzitter of lid van den Raad van Administratie eener spoorweg-maatschappij kan zijntenzij onder goedkeu ring van den minister van openbare werken en dien van oorlog. De Senaat heeftgehoor gevende aan de aanbevelingen van den President Grant en den minister van financiën Briston, den 2 Maart de door het Huis van Vertegenwoor digers goedgekeurde wet tot verhooging der rechten en ac- cijnsen van sommige artikelen, gezamenlijk niet ongeveer 30 miljoen d., aangenomen, na haar eerst met 30 tegen 29 st. verworpen te hebben. Het Huis van Afgevaardigden heeft eene motie aangeno- gegeven tot opruimingder kruitmagazijnen te 's Hertogenbosch. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft op liet beklag van eenige ingezetenen van Maastrichtover het geven van vacantie op een groot aantal r. c. heiligen-dagen aan de Rijks lagere schoolgeantwoorddat tot nog toe geene instructie voor den hoofdonderwijzer over dit onder werp bestaatmaar eerlang zal vastgesteld wordenmet inaclit,neming van de bezwaren van adressantenvoor zoo ver die in het belang van het onderwijs zijn. De gemeenteraad van Rotterdam heeft, met het oog op het bestaande gebrek aan hulponderwijzers, besloten om eene proef te nemen met de aanstelling van vrouwelyk hulpperso neel op de scholen. Feesten. De maskarade-club te Leeuwardendoor liet dooiweder verhinderd hare aangekondigde hardrijderij op schaatsen te doen plaats hebbenhield niettemin den 8 bij dag en 's avonds bij fakkellicht haar gecostumeerden optocht van ruim 100 personen, voorstellende: de blyde inkomst van graaf Willem Lodewigk v. Kassau, stadhouder van Friesland Groningen en Drenthe, binnen Leeuwarden, op 10 Sept. 1600na de overwinning bij Nieuwpoort. Kermis. De gemeenteraad van Landsmeer heeft besloten tot afschaffing der kermissen te Landsmeer en Watergang. Aanbestedingen. Den 8 te Amsterdam het verbree- den van den openbaren weg langs het Damrak en het bouwen van nieuwe sclieepssteigersminste inschr. A. Kramers, voor 96,750. Den 11 te 's Gravenhagehet maken van de viaducten brugpijlers, groDd- en andere werkentusschen de Weena straat en het station aan de Delftsche poort te Rotterdam, minste inschr. G. Keg aldaar, voor f 347,500. Het maken, opstellen en afbreken van een vervoerbaar houten feestgebouwdat dienst moet doen bij Belegenheid der studentenfeesten te Leiden in Juni en van net muziek feest der afdeeling te Rotterdam der Maatschappij van Toon kunst in Juli a.s., is gegund aan den minsten inschrijver J. Verhagen, te Delftshaven, voor32000. De indijkingswerken van het Noorden op Texel zijn ge ïnd aan de minste inschrijvers, de heeren Schram en Bosman Sliedrechtvoor 312,900. Giften. Wijlen de heer J. Theunissen te Meppel heeft in het burgerweeshuis en het diaconiehuis der herv. gemeente daar elk f 5000 vermaaktvrij van rechten en onder be vaar van vruchtgebruik door zijne weduwe. Geschenken. Bij de opvoering van MultatuWs „Vorsten- ihool" zijn den schrijver door den senaatnamens het stu- snteneorps, een prachtig gouden horloge met dito ketting, namens de studenten der indisehe instelling een rijk met lver gemonteerde inktkoker aangeboden. Het bronzen geschut door ons op de atchinezen ver eerd, is den 8 te Delft aangebracht en voorloopig in 's Rijks agazijnen opgeslagen. Bevolking. Bij de volkstelling op 16 Nov. 1829 waren in ons tegenwoordig Rijk 1.019.100 r. catholieken tegen ,594.378 van andere gezindheden, dus 111 2op 1 Dec. 869 1.307.765 r. 0. tegen 2.271.764 anderen, dus 1: l2/s- 'e r. c. bevolking vermeerderde in 40 jaren 17/60 deelde verige bevolking bijna 4!/60 deel. In Friesland nam de be- olking met de helft, in Noordbrabant slechts met toe. Roode Kruis. No. 2 der Populaire Geschriften, uitge- even door de „Vereeniging tot verspreiding van kennis ingaande 's Lands verdediging" (per ex. 5 c., 25 ex./0,80, 0 ex. 1,40, 100 ex. f 2,25, bij Kemink en Zoon te Utrecht), rekt tot meerdere bekendmaking der Vereeniging „het Roode iruis," waarvan het de zegenrijke werking doet kennenin it geschriftje wordt er tevens op aangedrongen om de be- mgstelling voor deze Vereeniging in tijd van vrede niet te oen verslappen, maar juist dan te zorgen om in tijd van ood flink gereed te zijndoor het bijeenbrengen van gel en het aanschaffen van hulpmiddelen en het vormen van ;eschikte verplegers en verpleegsters voor gekwetsten en ieken. Rechtszaken. De rechtbank te Arnhem heeft den 2 Maart en 17jarigen leerling der kostschool te Elburg, wegens man- lag door onvoorzichtigheid, veroordeeld tot 14 dagen eenza- ïe opsluiting. Op eene wandeling vogels willende schieten ad zijn pistool 6 malen geweigerdthuis gekomen had hij r de percussie afgenomen en uit kortswijl op een makker .angelegd toen eensklaps het schot afging, met het gevolg lat de gewonde spoedig overleed. De rechtbank te Maastricht heeft den 5 beslistdat le heer F. A. Rutten, pastoor-deken der S. Servaaskerk ldaar, door het doen houden van processiën bij de overbren- ;ing der relikwiën uit die Perk naar de daaraan grenzende .apel, op 27 Juli 73, en bij de sluiting der 7jarige heilig- lomsvaart op 23 Juli 74, welke in 1848 bij het uitvaardigen Ier grondwet niet in gebruik waren en dus ongeoorloofd ujnheeft gehandeld in strijd met de wet en hem veroor- leeld in de kosten. Het hof van Overijsel heeft den 9 Isaac Wol/f, gefailleerd lommissionnair in effecten te Kampenwegens misbruik van •ertrouwen (het beleenen ten eigen bate van 3 effectendie lij voor een ander had gekocht), veroordeeld tot 3 maanden :enzame opsluiting,/ 12,50 boete en de kosten. Overleden den 8 te Hoorn j r. P. Opperdoes Aleieijn lommandeur van de Eikenkroonlid der Provinciale Staten 'an Noordholland, oud-lid der 2®. Kamer, oud 75 jaren. Staats-loterij. Trekking der 2®. klasse, No. 7453 -20000, No. 6601 5000, No. 1398 f 2000, No. 7520 en 16146 f 1500, No. 3157,3373, 16809, 19509 en 20870/1000. RoLONlëN. Uit Atchin wordt van den 5 Maart bericht lp 27 F'ebr. is in Kloempang Doea op de noordkust de lederlandsche vlag geheschen en de onderwerpings-acte be ledigd. Gezondheidstoestand zeer ongunstig. Gezondheidsleer. Het weekblad voor de gezondheids eer in Nederland Hygieian' onder redactie van dr. A. U. Israelsuitgegeven bij U. B. Centen te Amsterdam heeft :ijn tweeden jaargang aangevangen. Tot nog toe is het aantal inteekenaren niet groot genoeg om het voortdurend bestaan te verzekeren van dit blad dat niet voor genees- beeren maar voor het groote publiek vraagstukken van het hoogste belang voor het algemeen welzijn bespreektvraag stukken waaromtrent hier te lande bij gemeentebesturen niet minder dan bij particulieren veel onverschilligheid en onkunde heerschen. Voor de werkzaamheden der herschatting zijn door den minister van financiën tot leden der commissie voor de her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men in de controle Alkmaar benoemd de heeren W. F. du Croix en C. Jde Lange. Door Z.Ex. den minister van financiën zijn, na afgelegd vergelijkend examen o.a. benoemd tot adspirant landmeter bij het kadaster, de heeren C. Jongkees en H.J. Guise alhier. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Maart. Adrianus Einwachier en Geertruida Krijt. GETROUWD. 7 Maart. Berk Jan Hekkert en Johanna Hillegonda van Koot. GEBOREN. 5 Maart. CornellsZ. van Christiaan Adriaan van Leersum en Aaltje Blokdijk. 7 Grietje, D. van Jacob Kuijper en Aaltje Keur. 10 ElisabethD. van Klaas Ruiter en Lijsbeth Hens. 11 Catharina Maria, D. van Pieter Koreman en Maria Charlotta Pieters. Joseph, Z. van Barend Walig en Mietje Spier,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5