No. 12. Zevenenzeventigste Jaargang 1875. Z O N I) A G 21 MAART. ©fficiëcï (Bebccltc Dtiifscliland. SleSgle. («roof RSi'itlanje en Ierland. &Stcf«clijkschc Berichten 3§<»igïe. &tab9~J!H£uw0. CHE CO ANT. Doze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prjjs per kwartaal f franco per post f O, H ft, afzonderlijke nommers -5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 1IERM'. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOU DE RS van ALK MA A R, brengen naar aanleiding van art. 150 der wet op de Natio nale Militie, ter kennis van de belanghebbende lötelingen vii in den loon dezer maand alsnosr ter cetneentc- Maar in Pruisen denkt men er niet aan. Natuurlijk. Daar wordt de Kerk beschouwd als een instelling van den Staat, één der belangrijkste, eerwaardigste instellingen ongetwijfeld, inaar toeli een Staatsinstelling, waaraan een deel van het werk van den Staateen tak van den algemetnen dienst de 7.nr<r voor den rrodsdienst en de zedeliikheid is oneedra- De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. deling van art. 153 van het nieuwe strafwetboek volgens de redactie der regeering aldus luidende: 1. Wie open lijk de godsdienst van den Staat of eenige andere, waarvan de uitoefening in den Staat is toegelaten, met woorden of daden beleedigt, wordt met gevangenzetting van 1 maan- rl PTV i nf I lQQr on mof oono knofa f nt 1 HAD J 'f/ De Keizer heeft den uitvoer van paarden verboden. Men verzekertdat de fransche regeering buitenslands 10000 paarden voor het leger tracht aan te koopen. Pruisen. De te Franken! hal gegoten „Keizersklok"voor den dom te Keulen is door het Dombau-Verein onderzocht en goed gekeurd. Zij is 3,70 hoog 3,50 breed, weegt 50000 en de klepel 1600 ponden. 22 Óp de fransehen veroverde stukken geschut, van 570 tot 2570 ponden zwaar, zijn gebezigd om het noodige metaal te leveren. Het gieten heeft 29 minuten geduurd; eerst 3 weken daarna was het metaal bekoeld. 30 Man worden vereischt om de klok te luiden. De berlijnsche Post maakt eene oproeping openbaar van den graaf Frankenberg Tillowitzlid van den Rijksdag, waarin deze, onder beroep op eene reeds voor anderhalf jaar uitgevaardigde circulairede aan het Rijk getrouwe catho- lieken aanspoort om tegenover de encyclica'door de eatho- lieke dagbladen als een van den H. Geest ingegeven macht woord geprezen en als voor de gewetens met het oog op de eeuwige zaligheid verbindend aangemerktvrijwillig en op ondubbelzinnige wijze hunne onwrikbare burgertrouw uit te spreken. 24 Dekens uit de diocese Posen en Gnesen bevinden zich in hechteniswegens hunne weigering om getuigenis af te leggen in bet rechterlijk onderzoek naar den persoon van den geheimen pauselijken delegaat van genoemd aartsbis dom. 2 Hunner hebben dezer dagen verzochtin vrijheid gesteld te wordenomdat eene langere gevangenschap hen toch niet tot het afleggen van getuigenis bewegen zou maar op dit verzoek is afwijzend beschikt. Den 4 is bij liet Huis van Afgevaardigden ingekomen een wetsontwerp van 15 artikelen tot regeling der voorwaarden voor de ondersteuning der eatholieke Kerk uit 's land schatkist. 'Het lc artikel bepaaltdat de subsidiën aan alle bisdommen en de daartoe belioorende instellingen en geestelijken van den dag der af kondiging dezer wet af worden ingetrokken. Het 2' artikel, dat deze gelden weder worden uitbetaald, zoodra de bisschop of zijn plaatsvervanger uitdrukkelijk en schriftelijk zich tegenover de regeering verbindt, aan de wetten des lands te zullen gehoorzamen. Deze uitbetaling geldt dan voor de geheele diocese welker bisschop die verklaring heeft afgelegd. Maar ook ieder geestelijke kanblijkens liet 6e artikel, door zoodanige verklaring zijn recht op de tot dus ver hem uitbetaalde gelden terugkrijgen. Het 8e artikel bepaalt de wijzewaarop de ingehouden gelden besteed zul len worden, en machtigt den minister van eeredienst om daarvan ten behoeve van de bisdommenwelker goederen van regeeringswege beheerd wordengebruik te maken. Het 9» en 10e artikel handelen over de bijdragen der gemeente leden die gedurende de intrekking der subsidiën niet meer langs rechterlijken weg geïnd mogen worden. Het 11° en de Volgende artikelen regelen liet ontslag van geestelijken, die eene verklaring als hierboven vermeld herroepen en het 15e artikel belast den minister van eeredienst met de uitvoering der wet. Het ontwerp berust op het voorbehoud „krachtens mijne souvereiniteitsrechten en deze onverkort," in 1821 door Koning Friedricji Wilhelm Til gemaakt bij zijne goedkeuring en bekrachtiging der pauselijke Bul nde salute animarum», bij welk kon. besluit uitdrukkelijk gezegd ■wordtdat „de eatholieke Kerk van den pruisischen Staat voor zoover zij van den Staat voordeden trekt en gelden ontvangtdit slechts deen kan zoolang en voor zoover zij de souvereiniteit van den pruisischen Staat en zijne wetten acht en erkent." Bij de behandeling der begrooting van onderwijs en eere dienst heeft het centrum bij monde van den lieer Wvndthorst aangedrongen op het herstel der eatholieke afdeeling in ge noemd departement, oindat de eatholieke bevolking z. i. geene waarborgen bezit, dat een protestantsch minister den Koning voldoende inlichtingen omtrent haren toestand en behoeften geven zou. De minister, dr. Falk, heeft hierop geantwoord, dat het niets ter zake afdeed, tot welk kerkgenootschap hij behoortomdat hij alleen als staatsambtenaar zijnen plicht te vervullen heeft. Verder verzette de heer LPindthorst zich tegen den post op de begrooting uitgetrokken voor het ge rechtshof voor kerkelijke aangelegenheden en kondigde hij een voorstel aan tot afschaffing van dat hof. Voorloopig echter is de post goedgekeurd en wel in den vorm eener vaste bezoldiging voor de leden van genoemd bof in de plaats eener remuneratiegelijk zij op de begrooting was gebracht. Bij de behandeling der afdeeling „Universiteiten" kwam de centrumspartij op tegen de aanstelling van oud- catholieke hoogleeraren aan de theologische faculteit te Bonn, zonder goedkeuring des aartsbisschops van Keulen; hetgeen met bestaande overeenkomsten streed. De minister erkende de juistheid der opmerking, maar deelde als opheldering mede, dat de regeering tot de bedoelde aanstelling eerst was overgegaan toen langdurige onderhandelingeu met den aarts bisschop geenerlei uitkomst hadden opgeleverd. Den 10 heeft het Huis in eene zitting van 6 uren het voorstel van den beer Petri behandeld betreffende bet wets ontwerp over de rechten van oud-cathoüeke gemeenten op de kerkelijke goederen. De heer Petri heeft in eene schit terende met groote ingenomenheid aangehoorde rede het voorstel toegelicht. De minister van eeredienst beval de verwijzing ervan naar eene commissie aan en verklaarde, dat de regeering in een besluit van den Landdag, op de grond slagen van liet voorstelzou treden. Het Huis besloot dienovereenkomstig het ontwerp te stellen in handen der commissie van beheer over de kerkelijke goederen van eatho lieke gemeenten. Beieren. Ilet. hof te Munchen heeft den heer Sigl, ver antwoordelijken redacteur van het ultramontaansche munchener Faterlandwegens hoon en laster van den Rijkskanselier, prins Bismarck, veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. De eisoh van liet O. M. was 15 maanden. De vraag, of verzachtende omstandigheden in aanmerking konden komen was door de jury ontkennend beantwoord. De minister van oorlog heeft een wetsontwerp ingediend betreffende een buitengewoon crediet van 3,827,000 gulden, als aanvulling van het verleden jaar voor uitrustingen toe gestane crediet. Het wetsontwerp betreffende de rechtsbe trekkingen der militaire beambten is verwori en daar eene meerderheid van twee derden vereischt werd en slechts 76 leden vóór, 67 tegenstemden. De minister ilalou heeft bij de Kamer de begrootingen voor het dienstjaar 1876 ingediend. De uitgaven zijn ge raamd op 239,358,000 fr. De middelen over 1875 bedragen 248,744,000, het speciale fonds der domeinen 3.800,000 fr. Een en ander levert een batig saldo van 13,176,000 fr., of, na aftrek van genoemd fonds, van 9,370,000 fr. op. Indien liet wetsontwerp tot verhooging der kleine tractemeuten wordt aangenomen, zal dit cijfer met 2% miljoen verminderen. De minister van binn. zaken heeft de Kon. Academie van Geneeskunde verzochthem te adviseeren over de vraag, in hoe ver het wenschelijk zou ziin vrouwen tot de uitoefe ning van sommige vakken der geneeskunde toe te laten. De stoomboot Maraldivan de lijn Liverpool-Brazilie-la Plataheeft bij Baliiade van de Kaapstad naar Algoa- baai bestemde stoomboot Celt bij Quoinpunt schipbreuk ge leden. Omtrent de laatste wordt gemeld, dat alle opvarenden gered zijn. Uit Melbourne wordt per telegraaf gemeld, dat de stoom boot Gothenburg te Port Darwin door een he\ ige storm heeft schipbreuk geleden. Zij had 85 passagiers en 35 matrozen, benevens 3Ü00 oneen goud, aan boord. 3 Sloepen passagiers waren uitgezetmaar men vreestdat die personen zijn om gekomen daar slechts van 4 man de redding bekend is. Nog wordt gemeld, dat de stoomboot Horsman, van Londen, bij de Bienker-eilanclen schipbreuk geleden heeft en dat hare bemanning gered is. De stoomboot Princess, van Antwerpen naar Londen, met maïsis den 3 in zee vergaanen daarbij zijn 6 dei- opvarenden verdronken en 10 gered. De regeering heeft het verzoek van een aantal zeelieden uit verschillende landen om als vrijwilligers op eigen kosten aan de beraamde noordpool-expeditie te mogen deel nemen afgewezen. Bij de den 5 plaats gehad hebbende verkiezing van een Parlementslid te Norwich is de liberale candidaat, de heer Tillettverkozen met eene meerderheid van 798 stemmen. Te St. Ives daarentegen is de conservatieve candidaatde heer Praecl, met eene meerderheid van 168 stemmen gekozen. De aartsbisschoppen en bisschoppen der engelsche Staats kerk behalve de bisschoppen vau Durham en Salisbury hebben, met het oog op het, in Juni a.s. in werking treden der wet tot regeling der openbare godsdienstoefeningeneen adres van raadgeving en vermaning gericht tot de onder hunne zorg staande geestelijken en leeken. Zij komen op tegen het weigeren van gehoorzaamheid door geestelijken aan het wettig gezag der bisschoppen, tegen de toenemende neiging om aan in zich zelve onbeteekende ceremoniën eene leerstellige beteekenis te geven waardoor zij gemaakt wor den tot onderwerpen van bitteren strijden tegen het ver breiden van leerstellingen en het aanmoedigen van gebruiken, die evenzeer tegen de II. Schrift als tegen de beginselen dei- Hervorming strijden. IIoogeriiuis. Den 8 heeft de lord-kanselier aangekon digd dat de regeeringwegens den ernstigen tegenstand dien liet plan tot intrekking der jurisdictie in hooger beroep van het Huis der Lords aau beide zijden van het Huis ont moet heefttot haar groot leedwezen het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1873 betreffende de rechtsbedeeling intrekt. Lord Selbourne en lord Grey hebben liet besluit der regeering gegispt. De hertog v. Richmond en de graaf v. Derby heb'oen liet verdedigd. Lagerhuis. Den 1 Maart heeft de minister voor Ierland de bepalingen ontvouwd der wet, waardoor de regeering de thans daar te lande geldende buitengewone maatregelen tot hand having der orde en rust wenscht te vervangen. Zij zijn deze: 5jarige verlenging der beperkende bepalingen omtrent liet gebruik van wapenen vervat in de Peace Preservation Act van 1870, behoud der bepalingen uit die wet betreffende gerechtelijke getuigendie niet verschijnen van die aan gaande het doen betalen der kosten van buitengewone po- iieie-maatregelen door de betrokken districten en van die welke aan de jury's de bevoegdheid geveu om aan bena- Kerk en Staat zoo zijn verbonden en verwikkeld, is een on afgebroken strijd de normale toestand, zoodra zij beiden niet meer in dezelfde richting willen werken. Men stelle zich de Siameesche tweelingbroeders voor, altiid verschillende over den weg dien zij gaan willen en over de wijze waarop zij hun leven willen inrichten. Wil de een rechts, de an'der wil links gaande een wil gaan slapen op een uur, waarop naar de meening van den ander de dag eerst recht moet be ginnen de een heeft behoefte aan gezelligheidde ander voelt zich slechts gelukkig in de eenzaamheid de een zit het liefst in het koffiehuis en in den schouwburg, de ander op de studeerkamer. Gelukkig had de natuur, die deze broe ders onafscheidelijk verbond hun tevens gelijke behoeften gelijkheid van inborst en karakter en overeenstemming van gevoelens geschonken. Zoo werd hun leven draaglijk. Maar in het tegenovergestelde geval was hun leven een dagelijksohe strijd geweest. Kerk en Staat in Pruisen zijn zulke twee lingbroederen nadat de goede verstandhouding is verbroken, lu scheiding alleen is uitkomst,maar zij kunnenzij mogen niet gescheiden wordenzesgen sommigen. Niet, kunnen? dat denkt men, omdat, men ze altijd lereenigd heeft gezien. Zoolang de Siameezen leefdenmeende men dat scheiding hun den dood zou brengen maar toen zij ge- i storven waren, bleek het dat scheuring zonder gevaar had S kunnen geschiedenen dat de band die hen verbond niet onverbreekbaar was. Voor de beide broeders kwam die ont- j dekking te laat, en voor tal van maatschappelijke instellingen is zij te laat gekomen; waar de scheiding in tijds werd be proefd, bleek zij de aanvang te zijn van een nieuw leven. I anders zijn W. v. d. K. De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 9, op voorstel van den heer Nauts, met alg. st. op 1 nabeslotenzich en corps tot den Koning te wenden om de herroeping te verkrijgen van de overeenkomst, den 2 Sept. 74 met Neder land aangegaan tot verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Het bezwaar betreft inzonderheid art. 11 der overeenkomstwaarin de belgische regeering zich verbindt om op alle door haar geëxploiteerde spoorweglijnen al de differentiëele tarieven van uit-, iu- en doorvoerten gunste der meest begunstigde belgische havensof met die havens als bestemminggeheven of later te heffenook toe te pas sen ten opzichte der haven van Terneuzen. Den 16 heeft het gehoor bij. den Koning plaats g^had. Z. M. beloofde de zaak te overwegen en noodigde den. raad uit om hetzelfde tc doen. Den vorigen dag had Z. M. eene deputatie van 40 personen ontvangen uit Gent, waar men met, de overeen komst. zeer ingenomen isook blijkens een adres van de kamer van koophandel aldaar aan de Vertegenwoordiging en eene deput, trie van handelaars en indust.riëelen aan de ministers en Kamerleden afgevaardigd. De kamer van koop- haudel ie Leuven heeft een protest tegen de overeenkomst aan de Kamer gezonden. Sliaüe. Den 8 heeft de Senaat een begin gemaakt met de behan- De 2e. Kamer heeft den 16 de amortisatiewet met 47 tegen 15 st. aangenomen, met een door den heer Schimmel- penninck voorgesteld en met 31 tegen 30 st. goedgekeurd amendement, waarbij aan de regeering de bevoegdheid gege ven wordt tot aflossing der geldleening voor het amsterdam- sche entrepotdok. Den 17 is met 35 tegen 26 st. verworpen het ontwerp tot bekrachtiging van eene provinciale belasting in Noordbrabant, strekkende tot verhooging der belasting op de paarden en andere trekdierenals equivalent voor de opheffing der ge meentelijke en waterschaps-tollen in die provincie. Den 18 is de conclusie van de meerderheid der commissie omtrent de inlichtingen der regeering nopens het adres van JOlthuis c.a., te Oiepenheim houdende bedenkingen tegen de toepassing der wet tot herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen welke conclusie strekt om den minister van financiën dank te zeggen voor de ver strekte inlichtingen met alg. st. aangenomen en zijn amen dementen die ten doel hadden, eene wijziging in de taxatie te brengen, verworpen, dat van den heer v. Zuylen met 37 tegen 31 st en dat van den heer v. Nispen met 39 tegen 29 st. Daarop zijn de beraadslagingen begonnen over devestingbe- grooting, welke den 19, nadat de minister de memorieposten, waartegen veel bezwaar gerezen was had verwijderd 'met, 53 tegen 17 st. is aangenomen, zij de een amendement der commissie van rapporteurs, om de sperforten uit de begrooting te lichten met 58 tegen 10 st. verworpen. Spoorwegen. Door de heeren L. P. SchmidtB. R. J. Kofi en EL. J. van der Eecht te Hasselt is bij de regeering concessie aangevraagd voor een spoorweg door'Sallaud (Qver- ijsel), loopende van Hasselt naar Almelo aansluitende aan den Staatsspoorweg bij de station Dalfsenen van Almelo over Ommen naar Meppel. Bij overeenkomst, den 13 Nov. 1.1. te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten, is de Noardbrabantsch n-'*scne Spoorwegmaatschappij (BoxtelGoeh—-Wezel), we gerezen onvoorziene moeilijkhedenontheven van het iffgen van een zijtak van Gennep naar Kleef. untkwestie. De kamers van koophandel te Amsterdam 3 Rotterdam hebben adressen aan de regeering gericht aanleiding der stagnatiebelemmering en verliezen in handel, ten gevolge van de schorsing der vrije aanmun- De rotterdamschen kamer wil tijdelijk den dubbelen laard aangenomen hebben. uverheid. De Kon. Fabriek van Waskaarsen te Am- am heeft in 1874 ruim 9 miljoen pakken kaarsen afge- d. Met een aetiënkapitaal van 5 ton werd een winst ild van/292,414. Het dividend is bepaald op 20 r\ p.c., mde met die over de 3 voorlaatste jaren te zamen 71 p.c. sesten. Het letterlievend genootschap „Demosthenes" leventer heeft den 16 zijn 25jarig bestaan gevierd met ipvoering van het treurspel "„Antigone" van Sophocles de metrische vertaling van A. J. ten Brinkmet muziek Mendelsohn- —Bartholdyonder leiding van den heer dts Buys. iuwwerken. De gemeenteraad van Harlingen heeft ten den antieken toren van het raadhuis wegens bouw- ;heid voor afbraak te verkoopen. eten. Den 16 heeft ten raadhuize te Amsterdam de ,e uitdeeling plaats gehad aan de gezinnen van personen, ioor den brand van de suikerraffinaderij Java geleden ;n. Met de rente is ongeveer 35000 uitgekeerd. >ode Kruis. Het geldelijk geschenk van het centraal té te Berlijn aan het nederlandsche hoofdcomitéten :ve der gekwetsten in Atchin bedraagt 082S.30 en irgezeld van een schrijvenwaarin deze gift als een g bewijs van dankbaarheid wordt aangemerkt voor de door de nederlandsche ambulances te Trier, Saarbrüc- Dusseldorp, Wesel, Neuwied en Mannheim gedurende fransch-duitscken oorlog verleend, t hoofdcomité heeft den 8 besloten /7000 ter beschikking ellen van het comité te Bataviaten behoeve der zieke fwonde krijgslieden in den oorlog met Atchin. ichtszaken. Het hof van Zeeland heeft den 19 uitspraak m in de zaak van 33 personen te S. Philipslund, waar- de burgemeester, beschuldigd van rebellie bij de ge- elijke ontruiming eener woning. 24 Hunner, en daar- de burgemeester, zijn vrijgesproken, 3 veroordeeld tot 6, ot 4 en 5 tot 3 maanden correct,ioneele gevangenisstraf, die afwezig was is weerspannig verklaard aan de wet_ t Elburg is een adres aan den Koning gezonden om schelding van straf te verleenen aan den jeugdigen fff., sijn schoolmakker met een pistoolschot heeft gedood, 'erste onderteekenaar is de vader van den knaap die lacktoffer van het ongeluk was. iLONiëN. De modderoverst,rooming in de residentie Ke- (Java) op 30 Jan. is veroorzaakt, door het bezwijken :en natuurlijken dam die een meertje in het hoogland de lagere streken afscheidde. Blitar en Srengat zijn een groot deel verwoest. Een aantal menschen zijn om- nenvele bruggen vernield, ravijnen ontstaan, 2 dessa's 1 verwoest13 zwaar en 30 minder beschadigd. De en schade treft vooral het gouvernement en de inlanders. ilo. Onze geachte geneesheer, de heer F. Schut, is als nig door den gemeenteraad van Nunspeet, met eenpa- id van stemmen, benoemd. Het is de algemeene wensch, ij besluiten mag in ons midden te blijven. n wege de Maatschappij tot Nut.van 't Algemeen, tement „de Drie Egmonden", is de zilveren medalje •eikt aan C. van der Plas Cz., voor 50jarige trouwe als scheepstimmerman bij de firma T. Plantijdtte nd aan Zee. reeks der volksvoordrachten van het departement der jchappij tot Nut van 't Algemeen is Dinsdag avond ge sloten met de voorlezing eener novelle „Een Oudejaarsdag" door den heer P. C. Bakker, voorafgegaan, afgewisseld en besloten door zanguitvoeringen van leerlingen der tusschen- school, met piano-begeleiding van den heer Zeilmaker. De novelle diete Alkmaar en te Egmond spelende, eene zeer locale kleur droeg, viel zeer in den smaak van het publiek en werd met groote aandacht aangehoord. Niet minder vol deed de zang der'ongeveer 70 knapen en meisjes, die, op chocolade en krentenbrood onthaald, een feestelijken avond hadden. Algemeene waardeering vond de wijze waarop het zangonderwijs, een zoo uitstekend middel tot beschaving door den heer Zeilmaker behartigd wordt. De heer Colien Stuartvoorzitter der commissie voor de volksvoorlezingen brachtaan het einde van den avond, zoowel hem als allen, die de commissie hadden bijgestaanwarmen dank voor het aan velen bereide genot en riep den talrijken aanwezigen tegen den volgenden winter een „tot weerziens" toe. Op het terrein der kalkbranderijen van den heer LEF. Stoel is een reusachtig gebeente opgedolven, dat waarschijnlijk van een zeer groot dier uit lang vervlogen tijd afkomstig en naar het laboratorium der hoogere burgerschool overgebracht is. Aan de leden der afdeeling van het Schoolverbond naar wij hopen ook aan in de zaak belangstellende autoritei ten is een afdruk gezonden van een belangrijk rapport van den nieuwen secretaris der afdeelingden beer LVuyster, waarvan wij de kennisneming zeer aanbevelen. Is het voistrekt schoolverzuim hier t$r stede betrekkelijk niet groot (altijd nog te groot)neemt het willekeurig schoolverzuim dank zij de bemoeiingen van het Schoolverbond en van anderenaf het te vroeg verlaten der school blijft nog altijd een groot

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5