No. 13. Zevenenzeventigste Jaargang 1873. ZONDAG 28 MAART. ag ©fficiccl (öcbccltc Een nieuwe batterij tegen de gemengde openbare school. SSIefcclijïiöcïtc Berichten. Binnenland. «S&tabs-JJlieuwa. Maandag'2e. Paaschdagvan 121 ure ge legenheid tot aangifte voor den Burgerlijken Stand. vsk terugg li onderwo; ilie gezant! le erkennij LJrgel uit'l ren hare v ien ten hui len en besj ie beginsel1 3 de belau den weg na bij Porl zake der V verbonden t er aanvullii welijk uitg mtelijke ovf voltrekke; aring hehb; re godsdien 1. Ramon G stand geho ledrijven m jten waar t voort dure ltindien ;reeukomst zelfde term irplaatsen c egeering zi; iflfelijke scha dieren op 1: in eene, m ïlamatie: „1 oehening m e uitgemaat Moet houdendd vaderland t Loeten wij i •ondvesten oelamatie lie. :n den 9 n. i „Baskei jeinakkel( door den v enkel uwj snsten mog gerfrouw, o verzaken c kamp." j zijne rang i. «X'io Zoon liet AL MAARSCHË RA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal franco per post f afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Rij deze Courant behoort een Bijblad. 'til ikt 'kt iet en Lil - uk iid de 3n, d- or n- mr oe eg, et VÜK te bij te pel bij ieer. STREMMING DER PASSAGE. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten gevolge van herstellingen aan de dubbele draaibrug over het Noordhollandsch Kanaal bij de Priesche poort te Alkmaar, de passage over die brug voor rijtuigen tot nadere aan kondiging zal gestremd zijnterwijl in de passage voor voet gangers door eene pont zal worden voorzien. De Commissaris des Konings voornoemd Haarlem, 25 Maart 1875. R e l l. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat tengevolge van de uitdieping van bet water bij de Lamoralesluis de doorvaart door die sluis van Dingsdag 30 Maart 1875 tot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Maart 1875. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de militieraad in dit district, ten raadbuize der gemeente Hoorn, op Maandag 12 April e.k., des voor middags ten 10 urezijne 2e zitting zal houden tot het beoordeelen der plaatsvervangers en nuramerverwisselaars die door of namens de lotelingen dezer gemeente, onder overlegging der vereisehte stukken, worden aangeboden. Ingeval de plaatsvervanger of nummerverwisseiaar goed gekeurd is, behoort het bewijs zijner goedkeuring ten spoe digste ter secretarie dezer gemeente bezorgd te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Maart 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS1 van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenendatinge- e de verordening op de begraafplaatsen en bet begraven lijken, van 1 April tot 1 September, de begraafplaats end zal zijn des morgens van 78 en des avonds van -9 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Maart 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Vóór 4 April a.s. worden ten stadhuize ingewacht in- schrijvingsbilletten naar eene partij afgekeurde SCHOOL BOEKEN en SCHRIJFBOEKEN. Inlichtingen zijn te bekomen aan de gemeente secretarie. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Februari 1875. J. F. Sjarghout (2 stuks). Alkmaar; J. P. Muller, W. Go- vers, Amsterdam; A. Roosloot, Bergen; mej. S. E. Meijer, 's Gravenhage; K. de Vries, HeiloSchaafsma, Rotterdam; D. ScbermerbornA. KabelSchermerkornJ. Stam (niet vermeld). Van de Hulpkantoren DirkshornKruitAmsterdam. Grootschermer: S. Smit Lzn., Amsterdam. Zuidschancoudede Haan Amsterdam. Briefkaart. G. v. d. MaatbAlkmaar. Onze openbare school is en blijft de steen des aanstoots van de overgroote meerderheid der Katholieken zoowel als van de antirevolutionairen.' Beide partijen bestrijden baar, noemen haar een onrechtwenschen verandering van baar aard en karakter, of althans zulke bepalingen ten gunste van de bijzondere schooldat bet zonder belangrijke geldelijke offers mogelijk wordtdeze naast de openbare voor allen open te stellen. Beide partijen zijn even onverzoenlijk de gemengde schoolzonder godsdienstige of kerkelijke kleur, voor rekening der gemeente opgericht en onderhoudenis :den een doorn in 't oogen noopt haar bij elke gele genheid tot steeds krachtiger protest; de antirevolutionaire partij wint het evenwel verre van de andere in bet beamen en voorstellen van plannen tot bestrijding en in het ontwerpen van nieuwe regelingen van bet lager onderwijs. Ook hierin onderscheidt zij zich, dat zij haar eiseh tot grondwetsherzie ning steeds op den voorgrond blijft stellenterwijl de Katho lieke bestrijders zich met herziening der schoolwet zouden vergenoegen. In de laatste dagen is een nieuw plan tot reconstructie van ons schoolwezen ontwikkeld. Men vraagt voor de bijzondere school „teruggave van aan den Staat be spaarde gelden"; Restitutie. Zoowel een commissiewaaraan door de Vereeniging voor Cbristelijk-nationaal onderwijs bet voordragen van plannen tot wijziging in de bestaande wet geving was opgedragenals het antirevolutionaire hoofdor gaan de Standaard prijst dit middel tot wegneming der be kende grieven aan. Wat bedoelt men met dit Restitutie-stelsel? Verwar bet niet met „het sinds lang door onze richting verlaten stelsel van subsidiewaarschuwt de Standaard. „Te gen subsidie is men onzerzijds fel gekant. Niemand wil er van hooren. Reeds de enkele klank wekt onzen tegenzin. Voor recht strijdende, begeeren wij geen aalmoes." De an tirevolutionaire richting wil geen „toelage" voor haar scholen, die aanleiding geeft tot inmenging in haar beheer en haar huishouding die een voorafgaand onderzoek naar de behoefte der school en een volgend onderzoek naar de wijze waarop de geldelijke toelage besteed i3noodzakelijk maakt. Zij beweert recht te hebben ep een uitkeering van gelden uit de gemeentekas aan de bijzondere scholen, ter vergelding van besparingen die door liet bestaan dier scholen mogelijk zijn gewordenals vergoeding voor aan de gemeente bewezen diensten. Haar redeneering is eenvoudig genoeg. Op de gemeente rust de verplichting, zegt zij, om lager onderwijs te verstrekken aan alle kinderen die daaraan behoefte hebben, üe bijzondere scholen voorzien echter reeds gedeeltelijk in de behoefteen daardoor houden vele gemeenten een niet onbelangrijke som in kas, die zij aan het openbaar onderwijs zouden moeten besteden, wanneer die bijzondere scholen niet bestonden. Dat is niet billijk. Het betaamtdat de ge meente die gelden uitkeere aan de scholen die het haar deden besparen. Men heeft en te recht de juistheid van den naam „restitutie" bestredenmen heeft aangetoond dat zulk een stelsel ongehoord in strijd met de beginselen onzer staats inrichting voor andere takken van den staatsdienst onbruik baar, onmogelijk isde oplossing van alle bestuur en alle orde ten gevolge zou hebbenen de bron zou zijn van de grootste verwarring en van algeheele regeeringloosheid. Daar- tegen kan niet zonder grond worden aangevoerd, dat het van ondergeschikt belang isof de naam gelukkig is gekozen en dat - het niet de vraag is of het stelsel ook' voor andere voorwerpen der staatszorg aanbeveling verdient, als het maar geschikt is om de schoolkwestie tot een gelukkige oplossing te brengen. Maar juist dat doel kan door het voorgestelde middel onmogelijk worden bereikt. De school moet worden teruggegeven aan de ouderszegt de Standaard, en door het restitutie-stelsel zal dit mogelijk zijnals dairbij door de ouders der schoolgaande kinderen „schoolraden" worden ge kozen die voor de regeling van het onderwijs in de gemeente zorgen. De voorstanders der openbare schoolzooals die thans is ingericht, kunnen hun kinderen daarheen blijven zenden; de voorstanders van bijzondere scholen zullen naar eigen verkiezing vrije scholen kunnen oprichtenwaarvan de kosten althans gedeeltelijk zullen gedekt worden door de bedoelde uitkeeringen uit de gemeentekas. Maar waarom wordt in voldoening aan het. voorschrift onzer grondwet „overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven"? Waarom bemoeit de Staat zich met het lager onderwijs? Juist omdat men oordeelt, dat de ouders zeiven er niet behoorljjk voor zorgen. En nu zou men verlangendat de Staat de regeling van het onderwijs en bet. toezicht op de scholen zal overlaten aan de ouders zal uitkeeren wat die zorg ongeveer aan de gemeente zou kosten als deze zich zelve van haar taak kweeten van die gelden geen rekenschap zou vragen Maar was het dan niet veel eenvoudiger, de geheele staatsbemoeiing met het lager ouderwijs af te schaffenen evenals het geven van onderwijs in den godsdienst aan de kerkgenootschappenzoo het geven van school- of huisonderwijs over te laten aan de ouders met bepaling dat liet schoolgeld voor de armen en bekoef- tigen geheel of gedeeltelijk uit de gemeentekas zou worden betaald Inderdaad blijft er voor de bemoeiing van den Staat niets anders over dan het invorderen van geld voor het onderwijs in den vorm van belasting en het uitkeeren daarvan aan de sekolen. Maar de openbare school blijft toch gehandhaafd zegt men. Ja, voor hen die er gebruik van begeeren te maken en zooals zij door hen zal worden ingericht. Zijn de ouders van de kinderen die haar bezoeken om de eene of andere reden niet over haar tevreden dan richten zij een bijzondere school op en vragen restitutie. De zaak komt dus voor de gemeente hierop neerZij heft van alle belastbare ingeze tenen geld voor het onderwijs en geeft dit over ter be schikking van de schoolradendoor de ouders der kinderen gekozende ouders vereenigen zich onderling tot de oprich ting van scholen, zooals zij die wenschen; voor hen die het verlangen blijft ook een openbare school in stand zooals die thans is ingericht. Natuurlijkanders zouden deze ouders geen school hebben gelijk zij die wenschen. De door de ouders gekozen schoolraden zorgen voor het schooltoezicht en waken dat het onderwijs voldoende zij. Maar zoo wordt er niet van overheidswege voldoend lager onderwijs gegeven, maar alleen van overheidswege een voldoende som gelds ter be-ckikking van de ouders der kinderen gesteld om daarvoor scholen op te richten naar eigen vrije verkiezingzonder dat de overheid recht heeft om te onderzóeken hoe het geld wordt besteed. Men zal toch niet meenen, dat, als de over heid maar zorgt dat er geld genoeg beschikbaar ishet on derwijs ook niet anders dan goed kan zijn Het geheele doel van art. 194 der grondwet, namelijk dat de staat onderwijs zal doen gevenzooals hijdoor des kundigen voorgelichtbegrijpt dat noodig isen niet zooals de ouders der schoolgaande kinderen het verlangen, zou door de invoering van dit zoogenaamde restitutiestelsel vervallen, en men zou daarom inderdaad beter doen het onderwijs geheel aan de ouders over te laten. Waartoe dient dat in vorderen van geld om het terstond daarna weer terug te gevenalthans ter beschikking der ouders te stellen Daar enboven lijdt het restitutiestelsel nog aan een ander, niet ge ring bezwaar. Men kent den Staat wel het recht toeom van allen, ook van hen die er geen gebruik van maken en geen genot van hebben, geld in te vorderen tot oprichting en onderhoud van instellingen van algemeen belang, dus ook van scholendoor den staat zeivendat isdoor de over heid door de regeering ingericht en bestuurd overeenkom stig de eiscken van het algemeen belang; maar dat de Staat gelden zou mogen invorderen van allen, ook van onge- huwden en kinderloozenen die zou stellen ter beschikking van enkelen, tot oprichting en onderhoud van scholen door die enkelen ingericht en bestuurd overeenkomstig hun eigen inzichtendat is tot nog toe niet als billijk en goed erkend. Van het gezond verstand van het Nederlandsche volk mag verwacht wordendat die erkenning ook in de naaste toekomst niet zal volgenen dat daarom het restitu tiestelsel niet in ernstige overweging zal worden genomen. Men vergete niet dat dit onschuldige huismiddeltje wordt voorgesteld, in afwachting van grondwetsher ziening. W. V. D. K. De Koning is den 20 van het Loo te 's Gravenhage aan gekomen. Staten-Generaal. De 2e Kamer heeft den 19 nog aan genomen de ontwerpen tot verhooging der begrooting van binn. zaken voor 1875 en tot goedkeuring van het traetaat met Portugal, alsmede een paar kleine ontwerpen, en is daarna op reces geseheiden. De ingediende voordracht tot het verleenen van vrijdom van grondbelasting voor stichting van woningen voor de ar beidende klassenstrekt om de bevoegdheid des Konings om de termijnen van vrijdom te verlengen voor droogmake rijen ook te geven voor de stichting van arbeiderswoningen. Het ingediende ontwerp tot wijziging der wet op de na tionale militie stelt voor, het jaarlijkseh contingent van 11000 op 13000 man te brengen. Scheepvaart. In 1874 zijn voor de eerste maal zee brieven verleend aan 55 binnen- en 27 buitenlands gebouwde schepen, metende 17,788 lasten. Op 31 Dec. bestond de koopvaardijvloot uit 145 fregatten, 205 barken, 79 brikken, 137 sehoonerbrikken307 schooners, 211 galjooten28G koffen, 210 tjalken, 8 smakken, 159 hoekers, kotters enz., en 80 stoomschepen, te zamen 1827 schepen, metende 270,890 lasten, tegen 1804 schepen van 262,056 1. op het einde van 1873. Ingeklaard zijn 8046 geladen schepen, metende 2,883,630 tonnen, en 434 van 114,918 t. in ballast; en uitgeklaard 4724 schepen, metende 1,686,060 t., en 3779 van 1,368,764 t. in ballast (In 1873 ingeklaard 8426, in ballast 336, uit geklaard 4481 en 4284 in ballast). Een stuk geschut van 5 ellen lang en 6300 kilo's zwaar, veroverd op de atchineezenis den 23 van Arnhem naar Bronbeek, de plaats waar het blijven zal, vervoerd, onder geleide van tal van officierendetachementen troepen uit Arnhem en invalieden van Bronbeek en 2 muziekcorpsen. Het stuk was met guirlandeskransen en bloemen versierd en nevens hetzelve werden 4 historische vlaggen2 neder landsche en 2 atchineescliegedragen. 12 Kanonschoten begroetten de plechtige ontvangst door den commandant en de bewoners van Bronbeek. Nijverheid. In de den 22 gehouden vergadering van aandeelhouders der Amsterdamsche Stoomsuikerraffinaderij is met 63 van de 85 st. besloten tot likwidatie. Muntkwestie. Bij kon. besluit van den 16 is de schor sing der aanmunting van zilveren standpenningenanders dan voor rekening van den Staatverlengd tot I J uli. Onderwijs. Den 10 April wordt, door de zorg der Maat schappij van Landbouw in Friesland, aan de 4 hoogere bur gerscholen in die provincie een cursus geopend in de hulp wetenschappen van den landbouw. Aanbestedingen. Den 15te Amsterdamdoor de Holl. Spoorwegmaatschappijhet maken en stellen van een ijzeren kap op het station te Utrecht, geraamd op ƒ143,000, minste inschr. de Nederlandsche Stoombootmaatschappij, voor 121,030. Den 18, door het prov. bestuur van Noordholland, het bouwen van eene woning voor den directeur van het Rijks- telegraafkantoor te Nieuwediep, minste inschr. Gebr. Janzen aldaar, voor f 5241. Dea 20, te Monnickendamdoor dijkgraaf en hoogheem raden van Waterland, het maken van een stoomgemaal in de gemeente Buiksloot, aan C. Blankevoort, te Monnickendam, voor f 57,256. Bouwwerken. Het fundament van den eersten pijler op Fijenoord van den in aanbouw zijnden staatsspoorweg is gezaktwaardoor de pijler gescheurd en een tiental ellen van de daaraangrenzende nieuwe aardenbaan beschadigd zijn. De gemeenteraad van Harlingen heeft den 22 naar aan leiding van een adres van 211 ingezetenen, besloten, den raadhuistoren voorloopig niet af te brekenmaar een nieuw onderzoek naar den toestand daarvan in te stellen. - De Gemeenteraad van Middelburg heeft aan den in genieur Bietersen, te 's Gravenhage, concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een tramway van Middelburg naar Vlissingen en naar Domburg. Vlissingen. De firma Smit, van den Kinderdijk, zal hare werf overbrengen naar de voormalige Rijkswerf in ge noemde stadde firma Kruppuit Essenheeft aldaar een kantoor gevestigd voor deD uitvoer van gesehut, spoorstaven en ijzererts. Gieten. Wijlen de heer J. E. v. d. Aa Criellaert te Rotterdam heeft gelegateerdvrij van successieaan de ne- derd. herv. diaconie aldaar 50, aan het geref. burgerwees huis aldaar en de herv. diaconie te Overschie elk 5 aan de inrichting voor doofstommen-onderwijs, de werkinrichting voor hulpbehoevende blindende Vereeniging tot het ver leenen van hulp aau minvermogende ooglijders voor Zuid holland, het zeemanshuis en de Maatschappij tot nut der zeevaart, alle te Rotterdam, elk 2 certificaten groot ƒ1000 21/2 p.e. N.S. r üe muziekuitvoering der maatschappij „Csecilia", den 18 ten bate van haar weduwen- en weezenfondsin den stads schouwburg te Amsterdam gegeven, heeft 2115 opgebracht. L. Bijl, overleden te Zuidland, op Voorne, heeft zijn vermogen, op meer dan 1 miljoen geschatvermaakt aan de volgende stichtingen te Rotterdam de luthersche gemeente de Maat schappij tot nut der zeevaartde zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingende inrichting voor doof stommen de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden en het geref. weeshuis. Verder heeft hij aan zijne huishoud ster 5000, aan zijne beide knechts ieder f 2000 en aan 2 vroegere knechts 1000 's jaars gelegateerd. De zuster van den overledene erlangt levenslang het vruchtgebruik zijner landerijen. Wijlen de heer J. J.N. Olgers, te Amsterdam, heeft aan het r. c. oude armenkantoor aldaar vermaakt f 1000, vrij van rechten. Rechtszaken. De rechtbank te .Maastricht heeft den 22 uitspraak gedaan ter zake van het in het vorige jaar in de naburige gemeente S. Pieter gehouden tweegevecht. De le. luit. jr. J. P. Bloys v. Treslong is tot 14 dagen eenzame opslui ting, en de heeren E. J. R. v. ErnstE. E. bn. d'Aulnis de Bourouill en R. Dumonceuu, allen te Maastricht, en jr. L. F. H. Michiels v. Kessenichte Roermonde, zijn tot f 50 boete of 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Overleden, den 21, te Maastricht, in 73jarigen ouder dom de voormalige commandant der stad, de gepens. genl.- majoor A. A. honig, van het wapen der cavallerie. Staats-loterij. Trekking der 3e klasse, No. 8961 25000, No. 1196 5000, No. 10964/ 2000, No. 8459 en 15415 1500, No. 3781, 6464, 14956, 16067 en 19502 1000. KoLONiëN. De genl.-majoor Pel heeft den 18 uit Atehin het volgende aan de indische regeering geseind; „Den 10 en 12 dezer zijn 2 punten aan den Oosterrand van Lem- boeg door ons bezetde tegenstand was gering. Luitenant Dauzon licht gewond. De nieuwe radja van Pasaugan heeft ons gezag erkend. Door Edi-Ketjil is den 11 dezer de ne derlandsche vlag geheschende blokkade dier haven is op geheven. De gezondheidstoestand is sedert den 7 dezer be langrijk verbeterd en de cholera veel verminderd." Met ingang van 1 April is benoemd tot officier van justitie bij de rechtbank te Hoorn mr. T. A. v. Bommel, thans subst.- officier alhier, die als zoodanig vervangen wordt door mr. M. G. P. del Courtthans in gelijke betrekking te Brielle. Aan de heeren v. Leeuwen en Swerver alhier is, bij be schikking van 22 Maartvergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van vee tusschen het stoomge maal de Lijnden en Leiden, voor het tijdvak van 2 April tot 14 Mei a.s. Het nieuwgebouwde oorlogsvaartuig Alkmaar is bij zijne komst in deze gemeente, Woensdag-namiddag, begroet door het uitsteken der vlaggen van de torenshetgeen van ver schillende woningen gevolgd werd. Op de Bierkade stond het stedelijk muziekcorps hetwelk het stoomschip met het spelen der volksliederen ontving. Nadat de Alkmaar aan de Kanaalkade gemeerd wasbrachten het gemeentebestuur, de gemeenteraadde officieren der schutterij en het bestuur der feestcommissie van 1873 een bezoek aan het fraaie schip, dat vervolgens door een groot aantal belangstellendenmet heusehheid toegelatenbezichtigd werd. Alvorens het zijne ligplaats bereikt hadgaf het op de plek waar de Friesche poort in 1573 de Spanjaarden weerstaan had, een blijk van zijn strijdlust, door de draaibrug over het Kanaal een eind- wegs van haar draaipunt te schuiven en belangrijke schade toe te brengenzeer tot ongerief onzer marktbezoekers dewijl de gemeenschap met Westfriesland, Sohermeer enz. een tijd lang slechts over één vlotbrug zal kunnen onder houden worden. Donderdag-morgen vroegtijdig beeft het schip de reis naar het Nieuwediep voortgezet. Aan de S. Laurentfuskerk is een buitengemeen fraaie, in den stijl van het gebouwin de ateliers van den heer Venemans te 's Hertogenbosch, bewerkte predikstoel geplaatst, een geschenk van iemand die daarvoor geene eer van de menschen beoogtverlangd hebbendedat zijn naam onbe kend zal blijven. Het muziekgezelschap Concordia, dat sints eenige jaren bestaat uit de keur der musici te dezer stede en onder af wisselende zorgen, vroeger met de liedertafel Arion vereenigd, uitvoeringen gaf, wenscht. om tot een meer zelfstandig leven te komen, gedurende dezen zomer eenige soirées of matinees musicales te geven. Tot dat einde stelt het zich voor, een invitatie-concert te geven op Woensdasr, den 31 Maart e.k., in de concertzaal van den heer v. Tellingendat, naar verwacht wordt, zich in een ruim bezoek zal mogen verheugen. Tot predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente al hier is beroepen G. A. Gezelle Meerburg, predikant te Put- tershoek. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 Mrt. Josephus Joannes Woudenberg en Johanna Anthonia Maria Netten. 25 u Hartinus Josephus Werners, te Medemblik, en Anna Bregitta Blom, te Alkmaar. Eredrik Adam Pastoor, wedr. van Agatha Maria Christina de Visser, en Antje van der Werf. 26 Mozes Spetter, wedr. van Rebecca Goudsmid, te Rot terdam, en Marta Fortuin, te Alkmaar. GETROUWD. 18 Mrt. Adrianus Eimoachter en Geerlruida Krijt. Leonardus Cornells Geerling en Johanna Marqaretha Doorewaard. GEBOREN. 20 Mrt. Johan Daniel, Z. van Johan Daniel Ebert en Ida Liesveld. 21 LourisjeD. van Barend Koeleman en Elisabeth Delver. 25 Maria Jacoba, D. van Dirk, Gerritsz Gevelaar en Aagje de Leeuw. Riekend, Z. van Jacobus Jo hannes Pessér en Hendrica van den Brink. Her- manus Z. van Reindert Hofmeester en Anna Maria Sckreuder. 26 n Anthonia MargarethaD. van Petrus Jacobus Veel en Marijtje Blaauw. OVERLEDEN. 20 Mrt. AbrahamZ. van Arend Gompert Englander en Bloemetje Keesje, 2 d. 23 Klaas Schellinger, 34 j. Johanna Elisabeth, D. van Pieter Alsemgeest en wijlen Agatha Brasser, 19 j. en bijna 9 m. 25 Jan Post, 76 j. 26 u Maria JacobaD. van Dirk Gerritsz Gevelaar en Aagje de Leeuw, 1 d, hiba Catharina Kammerer, echtgen. van Cornelis Grootegoed38 j.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 1