Bijblad van dn Alkmaarsche Courant van Zondag 18 April 1875. Duitschland. Stdjïie (irool airilianje en Ierland. Rusland. Zwitserland. Turkije. Oostenrlili-iHoiigaiije. Portugal. Italic. Mpanfe. De Keizer heeftop aandrang zijner geneesheeren, afge zien Tan zijne reis naar Italië. De kroonprins heeft den 12, met zijne gemalin en een klein gevolgin het strengste incognitode reis derwaarts aanvaardvoorloopig naar Monza, waar zij den kroonprins en de kroonprinses van Italië zullen ontmoeten. De Nordd. Allg. Zeitung doet uitkomen dat m de tus- schen Duitsehland en Belgie gewisselde nota's volstrekt niet over de belgisehe dagbladpers wordt gehandeld maar over de wijzewaarop personendie in Belgie eene othcieele plaats bekleedenzich herhaaldelijk met aangelegenheden van Duitsehland hebben gemoeid. Dit werd met het oog op de belgisehe wetgeving ter spraak gebracht. Bene wet geving die de pogingen van onderdanen om de veiligheid van ingezetenen en de inwendige rust van andere Staten te belagen niet met straf bedreigtis gebrekkigdaar zij niet voldoende is voor de vervulling van de verplichtingen door het volkenrecht opgelegd. De opvatting der welwillend ge stelde nota door de belgisehe pers als een aanval op de drukpersvrijheid in Belgiezal de duitsche regeeriug ver hinderen gevolg te geven aan hare bedoeling om van ver dere vertoogen af te zien en de voortzetting hiervan noodig maken. Naar aanleiding der mislukking van 's Keizers reis zegt de Kok Zeitung: Men kan het niet verbloemen, dat onze verhou ding tot Italië beter kon zijn dan zij op het oogenbhk is. Al spreken onze gezant en de minister Fisconto-Fenosta nog zoo vriendschappelijk met elkander, op diplomatieke soirees, dan is het toch geen seheim maar de J\ordd. Allgem. Zeitung zegt het ronduit"dat de italiaanscbe „waarborgwet door Duitsehland niet voldoende wordt geacht, om Duitsehland tegen de buitensporigheden der roomsche curie te beseher men. Italië heeft tot dusver geen lust om aan die wet, iets te veranderen en te Venetie is tusschen italiaanscbe en oos- tenrijksche staatslieden niets vastgesteld waarover Duitseh land zou kunnen klagenmaar toch stemmen de beste be richten hierin overeendat noch Oostenrijknoch Italië gezind is om zich bij algemeene maatregelen tegen het mis bruik der pauselijke macht aan te sluiten. Protsen. De regeering van het district Arnsberg, in W est- falen, heeft de Landraden aangeschreven om geene vergunning te verleenen voor het houden van optochten, waarmede de uit gevangenschap ontslagen priesters op vele plaatsen worden ingehaaldvoorts te zorgendat op zulke plaatsen de poli- ciemacht sterk genoeg is om eene mogelijke overtreding tegen te gaan. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 5 zijne werk- zaamheid hervat. De" minister van binn. zaken antwoordde op eene interpellatie van den heer Firchow omtrent de plan nen der regeering nopens de invoering der gemeente-, kreits- en provinciale wet ook in Rijnland en Westfalendat de regeering de noodzakelijkheid der Invoering erkentmaar voor het oogenblik nog aan hare uitvoerbaarheid twijfelt. Den 6 heeft de derde lezing plaats gehad van het wets ontwerp betreffende de intrekking der staatstoelagen aan catholieke bisschoppen enz. De Afgevaardigde Jung stelde op den voorgronddat onder de beschaafde kringen der catholieke bevolking de wet voor het alleen gepast antwoord gehouden werdhetwelk de Staat op de encyclica des Pau sen geven kon. De minister van eeredienst deelde een aan hem gericht stuk van rasgr. Rudigier, bisschop van Linz mede, den 17 Maart gedagt,eekendwaarin deze het bewijs poogde te leveren dat hij eene machtiging om zich aan de oostenrijksche kerkewetteu te onderwerpen van den 1 aus gevraagd noch erlangd had. De oostenrijksche bisschoppen waren tot niets meer gemachtigd dan om de benoeming van geestelijken tot bestuurders van z. g. geïncorporeerde paro chiën aan de goedkeuring der regeering te onderwerpen. De minister moest erkennen te ver te zijn gegaan in zijn be weren dat de Curie gehoorzaamheid aan de oostenrijksche staatswetten in het algemeen had vergund of aanbevolen; maar hij deed niettemin uitkomendat in beginsel zijn be weren kon worden gehandhaafd: het episcopaat doet in Oos tenrijk wat het in Pruisen ondoenlpk acht. Den 11 is bij het bureau der Kamer ingekomen een wets ontwerp tot afschaffing van art. 15, 16 en 18 der constitu tie welke het zelfstandig bestuur der kerkgenootschappen hunner aangelegenhedenbehoudens het wettelijk toezicht van den Staaterkennenhun het bezit en genot der vo or eeredienstonderwijsen liefdadige instellingen bestemde fondsen verzekerenhen vrijlaten in het verkeer met hunne hoofden, de bekendmaking van kerkelijke verordeningen aan geene buitengewone beperkingen onderwerpen het recht van benoeming, voorstelling, verkiezing en bekrachtiging van den Staat voor kerkelijke betrekkingen voor zoover met op een patronaat of bijzondere rechtstitels rustende afschaffen, en de wettelijke regeling van de opleiding, aanstelling en het ontslag der geestelijken en van de grenzen der kerkelijke disciplinaire macht bepalen. Deze 8 artikelen worden ver vangen door de bepaling dat de rechtstoestand der evange lische en catholieke Kerk alsmede van andere kerkgenoot schappen geregeld wordt door de wetten van den Staat." Het doel hiervan is om het telkens geopperde verwijt, te ontgaan, dat de kerkelijke wetten in strijd zijn met de con stitutie om de verhouding tusschen Kerk en Staat niet langer „door enkele algemeene en dubbelzinnige zinsneden" maar alleen door wettenook in de onderdeelen, te regelen, en omdat de ondervinding bewezen heeftdat het vertrou wen der regeeringwat het verkeer der kerkgenootschappen met hunne hoofden en de bekendmaking van kerkelijke ver ordeningen betreft, misbruikt werd. De regeeringvoldoende aan de opdracht des Keizers heeft op het bisschoppelijk protest tegen de wet omtrent de Rijks toelagen aan de r. c. bisdommen en geestelijken geantwoorddat zij het betreurt dat personenzoo hoog geplaatst als de adressanten, de bewering uitspreken, als zou de naleving van wetten welke in andere duitsche en in vreemde Staten sedert eeuwen door de geestelijkheid bereidwillig geëerbiedigd worden, in Pruisen eene verloo chening van het christelijk geloof zijn; even onwaar noemt zij de beweringdat de wettenwaartegen zich de onge hoorzaamheid der bisschoppen juist alleen in Pruisen richt, de verkondiging der goddelijke waarheden verbieden. De door de bisschoppen zoo afgekeurde voordracht, waarvoor zij onthouding der sanctie verlangen, Is met 's Keizers goedvinden ingediend; zij kunnen gewis niet geloovendat bij de toekenning der dotatiën indertijd aan de geestelijk heid het recht zou zijn voorbehouden om naar pauselijk goedvinden de wetten van den Staat al dan niet te gehoor zamen. Noemen d® bisschoppen de bedoelde wet eene bron van onuitsprekelijke droefheid en vredestorende verwarring, dan mogen diegenen onder hen die vóór de afkondiging der vatieaansche decreten dergelijke toestanden als de ge volgen van die decreten voorspelden, zich afvragen, of zij niet misschien door trouw vast te houden aan hunne over tuiging het vaderland hadden kunnen bewaren voor de ddur hen voorspeldethans betreurde verwarring en storing van De prins-bisschop van Breslau heeft afwijzend geantwoord op den eisoh om zijn ambt neder te leggenzoodat tegen hem voor het kerkelijk gerechtshof zal worden geprocedeerd. Bij een geestelijke te Posen is dezer dagennaar men verneemteen mau gekomendie aanbood na ontvangst van zekere som geld prins Bismarck te vermoorden. e geestelijke heeft dien man de deur gewezen en aangilte van het, gebeurde bij de politie gedaan. Men vermoedt,, dat men hier minder met een moordenaar dan wel met een be delaar te doen heeft; hij heeft aan de nasporingen der po litie weten te ontkomen. Ken onbekend priester heeft den 11. in de kerk van het dorp Kwilcz namens den geheimen pauselijken delegaat der diocese Posen, de groote excommunicatie uitgesproken over den proost Kick, een der 3 geestelijken die zich onder be lofte van onderwerping aan de wetten bij den opperpresi- dent, tot het verkrijgen eener proostdij hadden aangemeld. De onbekende arriveerde per rijtuig, terwijl de proost Beyer in de biechtstoel zattrok in de sacristie een geestelijk ge waad aan, volvoerde zijne zending en gebood de gemeente niet uit te vorschen wie hij wasnoch waarheen hij De proost Beyer heeft het gebeurde, aan den Landraad te Birnbaum gemeld. Elzas-Lotharingen. Bij de verkiezing van leden der .Lands-commissie" door de 3 Landdagen zijn met aanzien lijke meerderheden de leden der z. g. elzasser partij gekozen, lieden der gematigde richting die, zonder bepaald duitsch- gezind te zijnin de afscheiding van Erankrijk berusten. De Academie van geneeskunde heeft den 3 met alg. st. de slotsom goedgekeurd van liet verslag harer commissie over de door de regeering gedane vraag omtrent het uitoefenen der geneeskunde door vrouwen. Die slotsom luidde aldus: „Wij stellen u voor, den heer minister te antwoorden, dat. er geen grond voor bestaatvrouwen toe te laten tot het uitoefenen van zekere vakken der geneeskunde in het bijzonder, noch om eene bijzondere jury in te stellen ten einde haar te examineerenen datzoo zij geneeskundigen wenschen te worden, zij evenals wij slechts blijk behoeven te geven van hare bekwaamheden voor de jurys, ingesteld bij de wet, welke hare toelating niet verbiedt." De gemeenteraad van Antwerpen heeft den 3 met, alg. st. aangenomen een voorstel van het collegie van schepenen, strekkende om aan de Wetgevende Kamers een adres te richtenwaarin bij dezen zou worden aangedrongen. J°. op de intrekking, zoo niet van de geheele overeenkomst van 2! Juni 1874althans van het 11'. artikel, waardoor de haven van Antwerpen rechtstreeks werd bedreigd; 2°. op de behandeling van een wetsontwerpwaarbij machtiging ver leend zou worden tot het graven van een breed kanaal van Gent naar zee. De jongmandie vóór eenigen tijd te Huy bij de com munie de hostie uit den mond nam en, daar zijne kamera den het aanzagen in zijne portemonnaie slootis deswege door de rechtbank dier stad tot 15 dagen gevangemsstral, 25 fr. boete en de kosten veroordeeld. Het U. M. had slechts 8 dagen gevangenisstraf geëischt. In antwoord op eene vraag van den heer Dumortier, be treffende de wisseling van nota's tusschen Duitsehland en Belgie, heeft de minister van buit. zaken den 13 in de Kamer gezegd, dat de zaak niet zoo gewichtig was als de heer Dumortier haar voorsteldemaar dat hijaangezien het antwoord niet voor de vuist kon worden gegeven, verzocht de verdere behandeling der interpellatie tot den 16 uit te stellen. Op eene vraag van den heer Fleminckx zeide de minister, dat in de aan Belgie gerichte nota's geen enkel woord voorkwam hetwelk eene uitnoodiging tot wijziging der constitutie kon insluiten. De Kamer besloot tot liet in overweging nemen van een voorstel van den heer d An- drimontom aan de advocaten eene patentbelasting van 25 fr. op te leggen; het zal behandeld worden te gelijk met het wetsontwerp tot afschaffing van de patentbelasting vooi ge neeskundigen. Bij de beraadslaging over het ontwerp tot, afschaffing0 der kamers van koophandel drongen de heeren Sabatier en Dansaert op het behoud maar tevens op her vorming der kamers aan. Den 9 is de nieuwe r. c. universiteit te Kensington, Londen plechtig ingewijd. Bij die gelegenheid is aan den kardinaal Manning, nadat hij den zegen had uitgesproken een adres aangebodenen de kardinaal heeft in antwoord daarop gezegddat hij zich zeiven aanmerkt als iemand wien een mandaat tot den oorlog gegeven iswant zijns inziens stond de Kerk en den H. Stoel een heviger crisis te wachten dan zij sedert 3 eeuwen hebben doorleefd. De ministers van buit. zaken en van financiën hebben den 10 eene talrijke deputatie van importeurs en raffinadeurs van suiker te woord gestaan, die de regeering kwam verzoeken, zich op nieuw met Erankrijk, Belgie en Nederland in betrek king te willen stellen ter zake der door die Staten verleende premie van uitvoer der suiker, waardoor zij, tot schade der engelsche industrie, beneden den marktprijs in Engeland kunnen aanbiedenen omindien het antwoord dier regee ringen afwijzend istot maatregelen van represaille te be sluiten. Lord Derby heeft geantwoord, dat de regeering ceenszins tot maatregelen van represaille kan overgaan, maar hoopt, dat de bedoelde Rijken spoedig zullen inzien, dat het eene verkeerde politiek is, eene bepaalde klasse van indus- triëelen op kosten van alle andere te ondersteunen. Sir Staf ford heeft in gelijken zin geantwoord. Den 10, 's morgens te 3 urenheeft kapt. Boyion, gekleed in zijn reddingsgewaad, den tocht over het Kanaal te Dover aangevangen. Roeiendezeilende, nu en dan eene sigaar roo- kende en eene hartsterking gebruikende, is hij tot 's avonds 6J u. in het water gebleven en toenwijl de zee zeer on stuimig werd en de kapitein der stoomboot verklaardedat het voor zijne matrozen bezwaarlijk werd om in de sloep te blijven welke Boyton van nabij volgdedoor zijnen broeder met moeite overgehaald om aan boord der stoomboot te ko men waarop zich ook 2 geneesheeren en 20 vertegenwoor- digers van engelschefransche en americaansche dagbladen bevonden. Boyton was niet uitermate vermoeid, volkomen gezond en de temperatuur van zijn lichaam was sedert zijn vertrek maar 1 graad gedaald. Door de sterke strooming had hij een grooten omweg moeten maken. Te 8 u. kwam de stoomboot te Boulogne binnen en werd B. door de sa mengestroomde menigte hartelijk ontvangen. Kort daarop ontving hij telegrammen ter gelukwensching van de Koningin en den lord-mayor van Londen. De officiëele London Gazette maakt bekenddat de regee ringen van Frankrijk en Engeland het eens zijn geworden over het benoemen eener commissiebestaande uit verte genwoordigers der 2 Rijkenten einde het plan tot het aanleggen van een tunnel onder het Kanaal te overwegen met het oog op de belangen dier Rijken. Hoogerhüis. Eet wetsontwerp betreffende de octrooien van uitvinding is den 13 voor de derde maal gelezen. Lagerhuis. Den 8 heeft de heer W halley eene petitie ingediend f strekkende om eene koninglijke commissie te vragenten einde een onderzoek in te stellen omtrent het Tichborne-gzding. Voorts heeft hij uit naam van dr. Kenealy, die afwezig was de regeering geïnterpelleerd over berispin gen te Limmerick en te Brighton door den rechter tot de jury's gericht, die beschuldigden hadden vrijgesproken. De minister Disraeli verklaarde niet voornemens te zijnmaat regelen tegen dergelpke handelingen te nemen; de jurys waren niet onfeilbaar, en de heeren Whalley en Kenealy, die pas eene petitie hadden ingediend tepren de uitspraak eener jury, moesten wel de laatsten zijn om die instellingen in bescherming te nemen. -- Het regeeringsontwerp, waarbij het toezicht op de handelsvloot verscherpt wordtwerd voor de tweede maal gelezen. Het stelt eene strenge controle op de reederijen inen stelt de eigenaars van schepen meer dan zij het thans zijn aansprakelijk voor de menschenlevens en de eigendommendie bij zeerampen verloren gaan. In antwoord op eene interpellatie van de heeren Bandford en O'Clery heeft de vice-minister van buit. zaken den 9 het bericht bevestigd, dat de tusschen Duitsehland en Belgie gewisselde nota's aan de engelsche regeering zijn medegedeeld, en wel in vertrouwen zoodat de mededeeling dier stukken aan het Huis onmogelijk is. Op de garandcerende mogend heden is door Belgie volstrekt geen beroep gedaan. Den 10 heeft de heer laewis een interpellatie ingediend nopens de dreigende depechedoor Duitsehland aan Belgie gezon den, om de belgisehe regeering te verzoeken de wet op de drukpers zoodanig te wijzigendat elke onafhankelijke uiting over de handelingen der duitsche regeering belemmerd wordt. De interpellant wees op de gevolgenwelke uit deze zaak voor de onzijdigheid van Belgie zouden kunnen voortvloeienals Belgie het verzoek van Duitsehland met mocht inwilligen. Hij vroeg of de engelsche gezant te Brussel de regeering met deze zaak bekend gemaakten of hij deswege ook voor mededeeling geschikte instructiën ont vangen had en welke stappen Engeland, dat de onzijdigheid en onafhankelijkheid van Belgie mede gewaarborgd heeft, zou doen indien de onafhankelijkheid van dat land bij verwer ping van het verzoek van Duitsehland mocht bedreigd worden. Den 12 heeft de minister Disraeli hierop geant woord De regeering heeft niets vernomen van eene drei gende nota van Duitsehland aan Belgie. De bedoelde nota was eene vermaning en eene vermaning sluit niet dadelijk eene bedreiging in; zij kan van vriendschappelijken aard zijn, en vriendschappelijke vermaning is een algemeen aangenomen term. De duitsche vermaning en het antwoord van Belgie werden op vertrouwelijke wijze door den duitschen gezant aan het engelsche gouvernement medegedeeld, en dit werd beschouwd als een bewijs van de vriendschappelijkheid en vertrouwelijkheid der tusschen Duitsehland en Engeland be staande betrekkingen. Duitsehland heeft op het antwoord van Belgie niet geantwoord. Het engelsche gouvernement en degenendie het bést bevoegd zijn om een oordeel over dergelijke zaken uit te spreken zijn van oordeeldat de kwestie geëindigd is. Wat de vraag van den heer Betets betreftwat Engeland zou doenwanneer de onafhankelijk heid van Belgie bedreigd mocht wordenhet Huis zal met mij erkennendat het noch noodig noch gepast ismede- deelingen te doen omtrent de gedragslijndie in een onder steld geval gevolgd zal wordenmaar ik durf dit zeggen indien Belgie's onafhankelijkheid werkelijk bedreigd mocht worden, zullen wij onzen plicht doen ais dienaars-van de Kroon en zullen wij er niit tegen opzien, ons tegenover het Parlement te verantwoorden. Den 13 is, op voorstel van den heer Lewisbesloten om de uitgevers der Times en Daily News tegen den 16 ter balie van het Huis te dagen, wegens het openbaar maken, voordat rapport is uitgebrachtvan verslagen der zittingen eener Parlements-commissie welke belast is met het instellen van een onderzoek ter zake van zekere buitenlandsche, leeningen. Volgens oude, in onbruik geraakte bepalingen is de open baarmaking eene schending der privilegiën van het Huis. De Parlementsleden Lefevre en Herran wenschen zich er van te bedienen, omdat zij de getuigenissen door een ander lid, kapt. Bedford Firm, voor bedoelde commissie afgelegd, valsch, lasterlijkeerroovend en bedriegelijk noemen. Door den heer Ballie-Cochrane werd voorgesteld, dat de regeering de gelegenheid der te Petersburg voorttezetten brusselsche conferentie zou aangrijpen om de Verklaring van Parijs van 1856 op te zeggen en zoo de maritieme rechten te handhaven, die van zooveel gewicht zijn voor de macht en onaf hankelijk- heid van Groot-Brittan je. Het voorstel werd met. 261 tegen 36 st. verworpen. zijn orgaandat de ontkoüdings-tkeorie van "het Vaterland aankleefde, ingetrokken en een nieuw blad doen verschijnen, 't welk gunstiger gezind schijnt voor de deelneming der clericale elementen onder de oud-czechen aan de werkzaam heden van den Rijksraad en den Landdag. In de jongste bijeenkomst der oud-czechen heeft dr. Rieger echter het be sluit weten door te drijvendat men voorloopig althans de staatkunde van onthouding zou blijven volgen en ten minste de terugkomst des Keizers te Weenen zou afwachten. Den 6 zijn alle Landdagen geopendmet uitzondering van dien van Dalmatiewegens de reis des Keizers. De tyroolsche Landdag heeft een voor zijne minderheid welkome versterking ontvangen in de liberale Afgevaardigden van Zuid-Tyroldie voor de eerste maal aan de werkzaamheden deelnemen. Dr. Siglde in Beieren veroordeeldemaar gevluchte redacteur van het ultramontaansche Faterlandis te Salz burg in hechtenis genomen. De Keizer heeft het eskader der Adriatische zee en het etablissement der marine te Pola geïnspecteerd over een en ander bij dagorder zijne bijzondere tevredenheid betuigd en den vice-adml. Bougoignon tot adml. bevorderd. Den 10 is hij te Zara aangekomen, waar hij onmiddelijk gehoor ver leende aan den aartsbisschop en de geestelijkheidde mm- taire en burgerlijke overheden en de deputatiën van andere gemeenten; 's namiddags bezocht hij de openbare instellin gen en scholen en '3 avonds den schouwburg. Van Zara lieeft hij uitstappen gedaan naar verschillende plaatsen in Dalmatie. Bij besluit van den Bondsraad is eene volksstemming uitgeschreven over de wetten op het burgerlijk huwelijk den burgerlijken stand en het stemrecht der zwitsersche burgers. Die volksstemming, door meer dan 100.000 in- gezetenen gevraagdmoetkrachtens de bepalingen der constitutie, van rechtswege plaats hebben en zal Zondag den 22 Mei in alle kantons gehouden worden. De Notre-Damekerk te Genève is door den kantonrechter gesloten en verzegeldnadat de r.c. geestelijkheid gewei gerd hadvan het kerkgebouw gebruik te maken op de bekende voorwaarden, haar door de liberaalgezinde kerk voogden gesteld. Vooraf was aan de geestelijkheid vergund om den monstrans uit de kerk mede te nemen. De daartoe te Helsingfors ingestelde commissie heeft een ontwerp tot invoering van de verplichte krijgsdienst voor het Groothertogdom Einland ontworpenhetwelk aan den in 1877 weder bijeen te komen Landdag zal worden voor gelegd. Het komt geheel overeen met de Rijks-legerwet alleen met dit onderscheid, dat de duur van de dienst op 3 in plaats van op 6 jaren is vastgesteld. De geüniëerden blijven in groote getale tot, de Gneksche Kerk overgaan. Eene deputatie, met hooge geestelijken aan het hoofd, is te Petersburg aangekomen om dien overgang te doen bekrachtigen. Den 7 heeft deze deputatie deel ge nomen aan de godsdienstoefening in de hof-kapel, welke ook door de Keizerin en de Grootvorstinnen werd bijgewoond. Vervolgens heeft de deputatie eene audiëntie gehad bij den Keizer, die zijne vreugde betuigde over den terugkeer der geüniëerden tot de Grieksche Kerk. Bij keiz. besluit is eene 5'. uitgifte bevolen van spoor- weg-obligatiënten bedrage van 15 miljoen p. st., tegen 4% p.c., aflos laar binnen 81 jaren, Het Huis Rothschild stelt voor 8 miljoen de inschrijving opentot een koers van 92 p.c. Het door de regeering met de Bank te Konstantinopel gesloten contract is thans openbaar gemaakt. Volgens art. 13 zullen de gezamenlijke inkomsten des Rijks aan de Bank worden overgegevendie van hare zijde de voor het beheer der staatsschuld, vereisehte gelden uitkeert en de op de staats- begroot.ing uitgetrokken uitgaven betaalt. Uitgezonderd zijn alleen die ad ministratiën, welke tot dusver, onafhankelijk van hare inkomsten en uitgaven, door het departement van finan ciën werden beheerd." Van dc gezamenlijke inkomsten en uitgaven geniet, de Bank I p.c. commissieloon. Zij zal den Staat voorschotten verstrekken tot een bedrag van 2,700,000 p.st., waarvoor zij consolidés tot een nominaal bedrag van 7 miljoen p.st. als onderpand ontvangt. Het hooggerechtshof heeft het in eerste instantie tegen de beschuldigden wegens het gebeurde tePodgoritza gewezen vonnis bekrachtigd. Oostenrijk. De stadhouder van Beneden—Oostenrijk heeft de studeuteu-vereeniging „het jonge Dalmatie" te Wee nen ontbonden, wegens het zenden van een telegram van gelukwensching bij gelegenheid der onthulling van het ge- denkteeken van Maninte Venetie. Het orgaan der oud-czechende Politikheeft aanleiding gevonden om de gepastheid der oud-czechische lijdzaamheid ter toetse te brengen. Het Catholieke Casino te Praag heeft De beide Kamers hebben, in weerwil van den tegenstand der slaveneigenaarsmet alg. st. eene door den markies de Sa da Bandeira voorgestelde wet goedgekeurd, waarbij de laatste sporen van slavernij in de koloniën worden uitgedelgd. De vrijgemaakteu zullen tot 1878 onder het toezicht der regeeriug staan. De heer Al. Herren, zoon van den vermaarden russischen publicist, heeft in het Geneeskundig Genootschap te Ilo- rence belangrijke mededeelingen gedaan omtrent zekere on derzoekingen naar een middel ter bewaring van vleesch. Hij is er in geslaagdeen onschadelijk mengsel te bereiden waarmede men vleesch gedurende een onbepaalden tijd en in de ongunstigste omstandigheden kan versch houden. De italiaanscbex ministers zijn den 8 naar Rome en de oostenrijksche minister Andrassy met de hem vergezeld heb bende hoofdambtenaren van het,dep', van buit. zaken den 10 naar Weenen teruggekeerd. De kroonprins van Italië heeft denzelfden dag Venetie verlaten. Don Carlos heeft Dorregary naar de gewesten van het centrum gezonden om de tuchtelooze benden van Maestraz- go te,organiseeren. Het gezag van den genl. strekt zich, behalve over dit gewest, ook over Arragon en het dichtst bij Catalonie gelegen deel van Valencia uit. In net ge bergte van Beneden-Arragon en het noorden van v alencia heeft hij bewaarplaatsen van krijgsvoorraad gevestigd en pun ten waarheen zijne troepen zich kunnen terugtrekken. Hij heeft de „cabecilla's" dezer streken genoodzaakt, zijne be velen te gehoorzamen en hunne wilde zwerftochten te sta ken zijne vrijwilligers in bataljons gerangschikt en aan zijn hoofdkwartier een corps guides, een eskadron en eene bri gade te voet toegevoegd. Zijne krijgsmacht wordt geschat op 12000 a 14000 man, die overvloedig van wapenen en munitie voorzienmaar slecht gekleed zijn en op kosten des lands onderhouden worden. Hij en Mendiri doen ra de vlakten al de jongelingen inlijven, onder de lichting begre pen, welke door de regeering te Madrid bevolen is. Volgens het verslag van den carlistischen minister van oorlog Elio bestaat de krijgsmacht van den pretendent, bui ten de „tercicos" en „parditas," uit 30175 man voetvolk, 1500 man ruiters en 50 stukken geschut. De correspondent der lndépendance te Santander, van deze cijfers aftrekkende wat slechts in naam op de staten voorkomtraamt de totale sterkte op 27000 man. De bendehoofden Saballs en Lizarraga hebben een adres aan don Carlos gericht, waarin, tegenover Cabreras ver raad", de trouw van het leger van Catalonie aan het vaan del der legitimiteit verzekerd wordt. De gebroeders Diaz hebben don Carlos verlaten en zich naar Erankrijk begeven. Aan het dept. van oorlog is een buitengewoon crediet van 81 miljoen peseta's verleend tot dekking van het door de vorige regeering bij dat dept. achtergebleven tekort, alsmede tot bekostiging der wapening van de nieuw gevormde regi menten. i De genl. Despujols is benoemd tot kapitein-generaal van Arragon. Tot de socialistische hoogleeraren die gebannen zijn om dat zij hunne ambtgenooten tot eene vijandige houding tegen den gevestigden staat van zaken poogden te verlokken be hoort' ook de heer Salmeronniet lang geleden het hoofd der spaansche republiek. Ook de heeren Figuerolas en Marayta zijn gebannen. De professoren aan de uiversiteiten van Bar celona en Valencia hebben op hunne beurt protest ingediend tegen de laatste besluiten der regeering betreffende het on derwijs. Tot directeur van de universiteit te Madrid is de heer 'lafuente benoemd, om ziine carlistische gevoelens bekend. De carlistische genl. Torcuato Mendiry heeft bij procla matie aan zijne troepen kennis gegeven van de terechtstelling van 8 alfonsisten te Estella (bij loting uit de aldaar aanwe zige 600 gevangenen), op 7 April, uit weerwraak over den moord van een gelijk aantal carlistische vrijwilligers te S. Mar tin de Unz door de mannen van Tirso Lacalle gepleegd niettegenstaande zij zich op plechtige toezegging van lijfs genade hadden overgegeven. Volgens den correspondent der Times had genl. Mendiry den genl. Quesada te vcrgeels voor gesteld van wederzij leden af te vaardigen tot eene veree- nigde commissie, welke de zaak onderzoeken en de schul digen straffen zou; en was eerstgenoemde tot de wraakneming genoopt geworden door het morren zijner soldaten over de herhaalde gevallen van gratieaan den vijand verleend. Nog onlangs hadden 8 gevangenen het leven behouden, die, uit weerwraak over even zoo vele carlistendoor denzelldcn Lacalle te Murillo del Cuende omgebracht, de» kogel zou den gekregen hebben.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5