2 No. 17. Zevenenzeventigste Jaargang. 1875. Z O N D A G 25 A P R I L. (ftfficiccl («icbccUc £Hcficlijfi9chc öcHcïttcn Shiii^chlaiul. Pruisen, De Keizer eu de Keizerin zijn .den 13 iu itcl^ie. ■<Vankr|ik. Striltunjc en ierlnnil. Zncilen en I\©orwogeis. ifaiio. AL C T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O. SU, franco per post t afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers Ï1ERM". COSTER ZOON. PROVINCIALE WATERSTAAT van Noordkollann. AANBESTEDING. Op Donderdag, den 2!) April 1875, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlembij enkele inschrijving worden aanbesteed o. De duin beplanting en het stellen van rietschutPiigen op Texel en den vasten wal van Noonllioüand, in drie pereeelen. c. Het leveren van stortsteen en het hestorten der llel- derse e zeewering. De bestekken zijntegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemdaan bet bureau voor buitenlandsche paspoorten op der. Oudezyds-Achterburgwal tegenover het Walepleint|e te Amsterdam.'en bij den opzigter van den Provincialen Wa terstaat fF. Ph. de Kruyff te Helder Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem en bij den Inge nieur J. te. F. Wellan te Alkmaar. dTbURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt naar aanleiding eener bekomen aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie van 15 April j.1., 4e afdeeling No. 1 eii 15/740 MjS, ter algemeene kennis: Dat bij koninklijke beschikking van 27 Maart 1875 No. 3, de minister van oorlog geiuagtigd isin dit jaar tot de werkelijke dienst op te roepen 1°. tot het houden van herhalingoefeningen. a. bij het regiment grenadiers en jasers het le, 3e, 4e, 6e, 7e en 8e regiment, infanterie tegen 2 Julij, de milicien-verlofgangers der ligting van 1872 en tegen den 3 Aug., die der ligtine van 1873; 4. bij de regimenten vesting-artillerie tecen 15 Mei, de milicien-verlofgangers der ligting van 1873, met uitzon dering van die, behoorende tot de torpedo compagnie; c. bij het corps pontonnierstegen 16 Julij de milicien verlofgangers der ligting van '872. De vorenbedoelde miliciens zullen in het genot van onbepaald verlof worden hersteldnadat zij gedurende dertig dagen in werkelijke dienst zijn gehouden. 2°. tot het houden van oefeningen op groote schaal en het hij wonen van troepenoereenigir.gen. d. bij bet 2e en 5e regiment infanterie de milicien-ver lofgangers der ligtingen 1872 en 1873; e. bij het 2e regiment hussaren die van de ligting 1871; bij de kompagniën hospitaalsoldaten de verlofgangers der ligting 1872 g. de milicien-verlofgangers der ligting 1872, van de regimenten vesting-artillerie, uitgezonderd die van de torpedo-kompngnie h. bij bet bataillon mineurs en sappeursde milicien-ver lofgangers der ligting van 1872. De tijdstippen voor de opkomst en bet vertrek met groot verlof der miliciens, onder numrper 2 opgenoemd, worden nader medegedeeld. De milicien-verlofgangers der ligting van 1871 die gehuwd zijn vóór liet tijdstip waarop zij bij de militie werden ingelijfd, of wel vdór 1 Junij dezes jaars, krachtens eene door den minister van oorlog verleende toestemmingblijven dit jaar buiten oproeping. 3°. tot oefening in den wapenhandel. Bij het regiment veld-artilleriede milicien-verlofgan gers der ligting van 1872, die daarbij op 1 Mei aan staande van de regimenten hussaren zullen worden over geplaatst, de eene helft tegen 1 October en de andere helft tegen 2 November aanstaande, zullende zij na 30 dagen werkelijke dienst, met verlof worden gezonden. De opkomende miliciens hebben regt. op een daggeld van 25 cents en bovendien, wanneer de plaats van opkomst meer dan 30 kilometers van deze gemeente is verwijderd, op vrij transportter gemeente-secretarie aantevragen en hebben te zorgen, dat zij vóór 4 ure des namiddags van den dag der opkomst bij hun korps present zijn. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 23 April 1875. A. MACLAINE PONT. "post E R IJ E N. De correspondentie voor Ned. Oost-Indiete verzenden per stoomschip Prinses AMALIA, behoort den 30 April a.s., uiterlijk te 9 uren des avondster post bezorgd te zijn. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2«. helft der maand Maart 1875. A, Schuurman Eannij Spars Amsterdam J. Slootman Apeldoorn; H. H. van der Harre, Berkenwoude; A. Luber, Haarlem; Julsen Co., 's Hertogenbosch; A. Wernke, Kerk Avezaat; C. Admiraal, Nieuwekerk; E. ReyekersTilburg. Van de Hulpkantoren HeiloD. van EginondLeiden. Middenbeemster: E. Pol's Hertogenbosch. Zuidscharwoude: J. W. Borst, Meester Cornells. Volgens de Karlsruher Zeitung heeft de Keizer, tijdens het verblijf van Keizer Frans Jozef en Koning Fictor Emmanuel te Venetie, bun zijne groeten doen toekomen, met de ver zekering dat het hem eene groote voldoening waseene bijeenkomst te zien, die de verzoening van twee door hem even hoog geschatte hondgenooteu bezegelde en het vrede verbond op nieuw versterkte. persoon den veldmaarschalk, graaf v. Wrangel, op zijnen 91'» verjaardag, gaan gelukwensclieu. Den 14 zijn in het Hoerenhuis de beraadslagingen aange vangen over het wetsontwerp tot intrekking der staatstoela- gen aan eatholieke bisdommen en geestelijken. Het werd bestreden door enkele leden van de ultramontaanschè en van den uitersten vleugel der conservatieve partij. De minister van eeredienst verdedigde het voornamelijk op dezen grond, dat „de Staat niet langer gelden kon geven om lieden te ondersteunen die zijn aanzien ondermijnen." Prins Bismarck verklaarde het woord meer te zullen voeren als lid van het Huis dan als lid der regeering. Men noemde Item ten on rechte een vijand der eatholieke Kerk. Hij bestreed niet haar, „maar het Pausdom dat zich sedert het vaticaaDSclie concilie iu de plaats der Kerk gesteld, de vervolging en uit roeiing der ketters als beginsel aangenomen had en een vijand van het Evangelie zoowel als van den pruisischen Staat is." Het eerste artikel werd deu 15 met 91 tegen 29 st. en het geheele ontwerp den 17 onveranderd aangenomen Van de 53 eatholieke leden waren 11 met en i7 zonder kennisgeving afwezigterwijl van de 25 aanwezige 17 te gen en 8 voor de wet gestemd hebben.. Dr. Fórster, bisschop van Breslau, heeft den 17 zijn 50jarig priester-j ubilé gevierd en is bij die gelegenheid door den Paus tot aartsbisschop benoemd. Het wetsontwerp betreffende de afschaffing van 3 artikelen der constitutie is den 16 bij eerste en tweede lezing in het Huis van Afgevaardigden-in behandeling gekomen. Als eerste spreker daartegen trad de heer Reichensperger op. Hij be-' treurde liet,dat in den strijd tusschen Kerk en Staat het eene vrijheidsrecht" na het andere vallen moest, en vooral, dat nu ook de zelfstandigheid der Kerk werd weggenomen „dat groote palladium onder welks bescherming alleen eene vruchtbare ontwikkeling plaats vinden kan." Voorts viel deze spreker voornamelijk de liberale partij aan wegens hare on dersteuning der regeering in dezen strijden kondigde hij aaD dat zijne partij den strijd niet zou opgeven ..zoolang de Kroon dit ministerie zou behouden." Prins Bismarck zeide in hoofdzaak het voljrende: De regeering ging ongaarne tot het veranderen der con-titutie over; het was echter on vermijdelijk. Hadden de tegenwo ndige toestanden in 185! bestaandan zouden deze artikelen waarschijnlijk niet, in de constitutie zijn opgenomen. Men meende toen waarborgen te hebben, dat de eatholieke burgers en de eatholieke bis schoppen hunnen plicht als onderdanen om aan de wet te gehoorzamen nooit uit het oog verliezen zouden. Dat is sedert het vat.ieaansche concilie anders geworden (beweging in bet centrum); de Paus is sedert het. eoneilie de eatholieke Kerk. De Paus moest, indien hij de macht had om zijn plechtig afgekondigd program in Pruisen uit te voeren hiermede beginnen, dat Inj de meerderheid der pruisische onderdanen vernietigdedeze moesten onmiddeliik hun geloof afzweren of gevaar loopen van have en goed te verliezen. Zulk een potentaat kan de pruisische regeering niet zulk eene macht toestaan als de constitutie tot dusver deed. Wij kunnen deu vrede niet zoeken voordat wij klaarheid gebracht hebben in onze verhouding tot hen, wien een vroeger verleend en slecht beloond verl rouwen maar al te veel rechten toestond. Dit vertrouwen maakte mepr dan ééne bres iu bet, hechte bolwerk van den Staat. Zijn deze eenmaal hersteld dan kunnen wij vrede sluiten met hot centrum en met de veel gematigder eatholieke Kerk; dan zullen wij ons in eene gedekte defensieve stelling veilig gevoelen en den aanval meer aan de ontwikkeling' in de school dan aan de staatkunde kunnen overlaten. (Levendige bijval.) In den loop der discussie heeft de prinsop liet beweren van een ult.ramon- taansch spreker, dat bij getracht had met den Paus een ver gelijk te treffen nog het volgende geantwoord„Ik meldde jaren geleden kardinaal Antonelli de vorming der centrums- partij als.een gevaarlijk verschijnsel. Antonelli, die toen nog niet zoo onder den invloed der jezuieten stond keurde de vorming van die partij af, en deze zond toen afgevaardigden naar Rome om den kardinaal aan te klageu, welke beschul diging bij den Paus een gewillig cor vond. Ik hoopdat wij eenmaal weder een vredelievenden Paus zullen hebben en ik een Antonelli vinden zal, die den vrede helpt bevesti gen." Het wetsontwerp is vervolgens bij eerste en tweede lezing aangenomen; alleen het centrum stemde tegen. Den 17 is de door de regeering voorgestelde provinciale wet met 240 tegen 103 st. bij derde lezing aangenomen. Bij de tweede lezing was liet voorstel der commissie, om de provincie Pruisen in 2 deelen te splitsen, met, 207 tegen 127 st. verworpen. Voorts is eene motie van den beer Virchow aangenomenstrekkende om van de regeering in diening eener gemeentewet te vragen. Een ultrainoutaansch blad deelt eene vertrouwelijke circu laire der ministers van binn. zaken eu van justitie aan de provinciale besturen mede, waarin het verzoek der spaansehe regeeringom uitlevering van don Alphonsusbroeder van don Carlosvermeld wordtmet last om dezen prinsdie zich nu iu Oostenrijk bevindt, aan te houden, zoodra hij zich op pruisisch grondgebied vertoont. De Keizer is den 18 te Wiesbaden op het slot aangeko men. De stad was feestelijk getooid en de menigte begroette den Vorst met luide toejuichingen. De minister van buit. zaken beeft den 16 in de Kamer, in antwoord op eene interpellatie, de tusschen Berlijn en Brussel gewisselde nota's voorgelezen en medegedeeld dat den 15 uit Berlijn een antwoord op de nota van 26 Eebr. ontvan gen waswaarinzonder op nieuwe feiten te wijzenover beginselen van internationaal recht, gehandeld en gezegd wordt.: 1 „De belgisclie regeering zal zeker gaarne de gelegenheid {aangrijpen om de beweringen te logenstraffen, die zich hebben doen vernemen en volgens welke Duitschland er op uit zou zijn om de vrijheid der belgisclie drukpers aan banden te leugen." Behalve de nota's waren van beide zijden inonde- liuge ophelderingen en inlichtingen welwillend verstrekt. De I minister achtte discussie in de Kamer op dit oogenblik on V-r-'1"'!''illllll De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. tijdig, en vertrouwde dat de Kamer de regeering, die hare internationale verplichtingen wenscht na te komen en met, Duitsckland in goede verstandhouding te leven, den tijd zou lateu om haar antwoord rijpelijk te overwegen. De heer Dumortier verklaarde, dat de uijzc waarop de regeering de rechten van Belgie gehandhaafd hadhem gaarne in het. uitstel deed berusten. Aan deu heer Al/red Assolant is de gevraacde machtiging tot liet, oprichten van een nieuw dagblad door den minister van binn. zaken geweigerd. De heer Thiers heeft den 6 eene deputatie vau de fransche ingezetenen op Mauritius ontvangenwelke hein een adres kwam aanbiedenvan een albuin vergezelden een prach- tigen gedenkpenning met het opschrift„Aan den bevrijder van het grondgebied des lands." De minister van iandbouw en koophandel de Meaux) heeft aan een hem door de kamer van koophandel van S. Etienne aangeboden feestmaal eene rede gehouden, waar,» hij aandrong op eerbiediging van den, tegen zijne overtui ging, wettelijk gevest,igden repubiikeinschen regeeringsvorm, btj welkengelijk de heer Wallow reeds betoogd hadde deur niet voor de toekomst gesloten maar den weg aan staatsgrepen en omwentelingen afgesneden is. Op een grond slag niet door allen uitverkorenkonden echter allen plaats vinden om de zaak der orde en der vrijheid voor te staan. De Algem. Raad te S. Etienne heeft de in Oct,, plaats gehad hebbende verkiezing van den heer de Meaux tot lid van dien Raad met 15 tegen 13 st. vernietigd. De minister van oorlog heeft reeds den 15 Maart eene aan schrijving tot de hoofden der legercorpsen gerichtwaarin o.a. wordt gezegd „Ook verlangt, de regeeringofschoon besloten om de overtuigingen eu de herinneringen te eer biedigen welke ieder iu zijn eigen binnenste bewaard kan hebben dat men daaraan in het belang der openbare vei ligheid onder geenerlei berispeljjken vorm uitin? geven zal. Zij vertrouwt,dat geen vau hare vertegenwoordigers of van hare lasthebbers, door zijne woorden, zijne geschriften, noch zijne handelingen, deel zal nemen aan vijandige ma- nifestatiën tegen de constitutie, welke de Nat. Vergadering heeft, goedsekeurd." De minister van eeredienst Ikallon heeft, de door zijnen voorganger de Cumont tegen de tweede helft, dezer maand uitgeschreven verkiezingen voor de vernieuwing van de eon- sistorien der herv. Kerkin plaats der verleden jaar -door de regeeringals niet overeenkomstig de voorschriften der Synode plaats gehad hebbendevernietigde verkiezingen verdaagd. De liberale consistoriën van Havre en Montau- ban en de delegatie der vrijzinnigen te Parijs hadden den minister dringend verzochteen anderen weg dan zijn voor ganger in te slaan, terwijl de vaste commissie der Algemeene Synode hij circulaire aan de predikanten enz. de rechtmatig heid d t beschikkingen van den heer de Cumont had staande gehouden. De verdaging is geschied op grond van het verset tegen het vernietigingsbesluit van den minister de Cu mont op aanraden van den l.egenwoordigen minister inge steld bij den Raad van State door verscheidene leden van de vrijzinnige partij der herv. Kerk. Ruim 1 OU leden der Nat. Vergadering hebben den kardinaal aartsbisschop van Parijs eene eerste, buiten verband tot indivi- duëele giften staande, storting gezonden van 7015 fr., voor de te stichten kerk van het H. Hart op den Montmartre met den wenschdat die kerk eene kapel zal mogen bevat ten ter herinnering aan de deelneming der Vergadering aan het, werk der stichting en tot speciaal gebruik van toekom stige Kamers. De aartsbisschop heeft op dit verzoek een gunstig antwoord gegeven. Den 11 hebben in bet dep', der Seine de verkiezingen plaats gehad voor den Algemeenen Raad. "Van de inge schreven kiezers zijn slechts ongeveer J opgekomen en de verkozenen zijn voor bet, meerendeel ultra-radicalendie hetzij zonder mededinginghetzij met eene ontzaggelijke meerderheid hebben gezegevierd. De markies d'Harcourt is tot ambassadeur te Londende heer Fogué tot ambassadeur te Weenen en de heer Baude tot ambassadeur te Konstantinopel benoemd. In eene algemeene vergadering van aandeelhouders in liet Crédit Mobilier is een voorstel van den Raad van Beheer aangenomenstrekkende om eene nieuwe maatschappij op te richten, met een kapitaal van 160 miljoen francs. Het gebruik van cijferschrift is voor de telegrafische cor respondentie met andere landen weder toegelaten. De neer Thiers heeft, den L5 zijn 79'» verjaardag gevierd, bij welke gelegenheid hij een groot aantal brieven van ge- lukwensching ontving. De maire van Marmande heeft verordend, dat geene be grafenissen zonder medewerking van een geestelijke mogen plaats hebben, dan van 1 April tot 30 Sept. 's morgens te 6, en van 1 üct. tot 31 Maart te 7 uren; dat niet meer dan 50 personen bij de teraardebestelling mogen tegenwoordig zijn en dat de te houden toespraken voorat aan zijne goed keuring moeten onderworpen worden. De oud-minister Deseilligmj is den 17 te Parijs overleden. In de zitting der Permanente Commissie, den 15 gehou den heeft de heer Rameau de regeering gevraagdwelke hare plannen zijn betreffende de partiëele verkiezingen. De minister Buffet heeft geantwoord, dat de regeering de kiezers telkens bij den afloop der wettelijke termijnen zal doen op komen. De heer Mahy beeft inlichtingen gevraagd omtrent een voor de republiek beieedigend artikel't welk in een in de Vaucluse verschijnend blad, dat met, de prefectuur van -dat departement in betrekking staat, geplaatst is geweest. De minister Buffet heeft, beloofd, dat, hij de zaak zou onder zoeken en, indien noodig, met zijnen ambtgenoot Dufaure te zamen maatregelen te haren aanzien treffen zou. Den 15 's middags, is te Parijs opgestegen en 's avonds te Ciron (Indre) nedergedaald de luchtballon Zenith, na eene hoogte van 8uU0 ellen bereikt te hebben. Van de 3 passa giers de heeren Gaston Tissandier, Crocé-Spinetti en Sivel hebben de beide laatstgenoemden deze reis met den dood bekocht door de groote ijlheid der lucht, terwij, de derde meermalen het bewustzijn heeft verloren. Naar het seiiijnt heeft de heer Crocéin een toestand van halve verdooving, ballastdekens en de tot het onderhouden der ademhaling bestemde toestel uit bet schuitje geworpenen is daardoor de ballon hooger gestegen dan beraamd was. Hoogerhuis. Den 19 heeft de minister Derby, in ant woord op eene interpellatie van graaf Russell over de door Duitschland tot Belgie gerichte vertoogen verklaarddat bij van de tweede duitsche nota juist een afschrift ontvangen, maar den inhoud nog niet overwogen had. De duitsche ge zant had hem i itusschen verzekerd, dat zij in een zeer vriend- schappelijken geest gesteld was. Ter zake van dit verschil was geen formeel beroep op Engeland gedaanmaar kwam het, daartoe, dan zeker op alle garandeerende mogendheden. Voorbarig en weinig staatkundig achtte spr. het, nu reeds zijne raeening te zeggen, maar hij hield zich overtuiud, dat de europeesclie openbare meening bet, belang der zaak zeer overdreven had. De vrede en de onafhankelijkheid van Bel gie werden volstrekt niet bedreigd. Lagerhuis. Den 14 is met 187 tegen 165 st. voor de tweede maal gelezen een door den oudhoudkenner en kunst vriend sir John Lubbock voorgesteld wetsontwerp, waarbij de benoeming wordt voorgeschreven eener commissie welke de eigenaars en bewoners van gedenkteekenen door eene te doene waarschuwing zal kunnen weerhouden van afbraak en ver andering, en vervolgens zal beslissen of zij het bedreigde tegen eene billijke schatting wil koopen. De bestrijders van de wet noemden baar eene inbreuk op de rechten van eigendom en eene verkrachting van het beginseldat „het huis van een engelschman zijn kasteel" is. Den 15 beeft de minister Disraeli voorgesteld, de aanneming t.e weigeren eener petitie van bewoners van Prittlewell waarin de rechters, die in het jongste proces-Tichborne heb ben vonnis geveldop beleedigenden toon van partijdigheid en onrecht,vaardigheid worden beticht en hunne afzetting wordt -gevraagd, en waarin voorts, eveneens in beleedigende bewoordingende speaker van het Huis der Gemeenten insgelijks van partijdigheid beschuldigd en verzocht wordt dat hij in staat van beschuldiging zal worden gesteld. Na eene zeer langdurige en levendige discussie is het voorstel van den heer Disraëli met 391 tegen 11 st. aangenomen. De minister van financiën heeft daarna zijne begrooting bloot gelegd. Het batig slot der vorige dienst, bedraagt 593.833 p. st.; voor het ingetreden jaar worden de uitgaven op 75.2118.000 en de ontvangsten op 75.685.000 p. s. geraamd; hetgeen een overschot van 417.000 p. st. aanwijst. Vermindering der belastingen is derhalve onmogelijk maar eene wijziging van de regeling der bestaande belastingeu wordt voorgesteldwaardoor het batig slot tot 60.000 p. st. slinken zal. De nationale schuld is thans tot 775.523.000 p. st. verminderd, en wel in liet jongst verloopen jaar met 3.759.000 p. st. De minister stelde een plan voor, volgens 't welk zij in 1885 met 21 miljoen en na 30 jaren met 213 miljoen p. st. zal verminderd zijn. Den 16 is, op voorstel van den heer Disraeli, besloten om terug te komen op bet besluit tot, het dagen van de uitge vers der Daily News en Times ter balie van het Huis. Het noorweegsche Storthing heeft den 16, na een debat van 3 dagenmet groote meerderheid alle voorstellen tot wijziging van het staatkundig stemrecht verworpen. De minister van justitie heeft, bij de Kamer een wetsontwerp ingediendstrekkende om te Rome een oppergerechtshof in te stellen. Den 16 heeft de Kamer bij geheime stemming goedgekeurd de wetsontwerpen tot wijziging der wetten op de recruteering eu tot bekrachtiging der internationale overeenkomst betref fende de posterijen, den 9 (Jet,, te Bern gesloten. De Koning heeft den 18 te Napels den duitschen gezant ten gehoore ontvangendie hem een brief overhandigde waarin de Keizer van Duitschland zijn leedwezen betuigt dat hijwegens den staat zijner gezondheid de beraamde reis naar Italië thans niet kan ondernemenen tevens zijne vreugde te kennen geeft, over de ontvangstden Keizer van Oostenrijk te Yenetie bereid. De voldoening wegens bet gebeurde met de Guslav is door het lossen van 21 kanonschoten voor de tegenover de spaansehe kust gestationeerde duitsche schepen gegeven. Deu 9 April zijn aan het duitsche gezantschap te Madrid 17000 duros uitbetaald als schadevergoeding voor het gebeurde met dat schip en wegens het vroeger gebeurde met het duitsche schip Gazelle. De carlisten hebben, met verlies van 6 dooden en 4 ge wonden, tegen 15 gesneuvelde alfonsisten, het fort d'Aspe gelegen aan de Nervion, overrompeld en de bezetting, 4 offi cieren en 80 soldatengevangen genomen. Den volgenden dag zijn zij weder uit het fort verdreven. 3 Vrijwilligers, die op een verkenningstocht van geul. Martinez Campos tot in La Seu-d'Urgel waren doorgedrongen, zijn door de carlisten van liet fort gezien, gevangengenomen en op staanden voet doodgeschoten. De carlisten hebben te Viona eenige personen ter dood gebrachtdien ten gevolge is een strijd ontstaanwaarin de carlisten verscheidene dooden en gekwetsten hebben be komen. De opperbevelhebber van het Noorderleger heeft eene nota aan dien van bet carlistische leger gerichtter zake der terechtstelling van 8 gevangen alfonsisten te Estella. Hij beweert het aanbod te hebben gedaan om hetgeen te St. Martin de Unz was voorgevallen door eene wederzijds te benoemen commissie te doen onderzoeken, bereid zijnde om de schuldigen te straffenmaar men hadin plaats van hieraan gehoor te

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 1