Zevenënzeventigste Jaargang. 1875. No. 20. ZONDAG 16 M E I. (Officieel (?3cbccltc Yoor- en nad betrekking ti Siencmarkeii Italië. ALK A R S C AN Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal «,«5, franco per post O.mo, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond vau art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad V. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel over het 4". kwartaal der dienst 1874175, No. 6, op den 13 Mei 1875, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belas tingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen Alkmaar, den 14 Mei 1875. Ter gemeente-secret regtigde manschappen litaire dienst te land t VERGADERING t MAAR, op Woensda 12 ure. Het Roof A van liet Bestuur voorn., A. MACLAINE PONT. kan het tot een juist inzicht, in de gebeurtenissen bij onzen oostelijken nabuur niet overbodig zijn, dat stelsel nog eens in herinnering te brengen. Duidelijker kan het zeker niet geschieden dan met de woorden van den hoogleeraar Blun- t.schliop wiens gezag men zich zoo dikwijls beroept. Bluntschli begint met te verklaren, dat de Staat niet mag treden op het "gebied van het geweten en het geloofvan de kerkelijke leer en het kerkelijk bestuur, maar de Kerk in de regeling dezer zaken geheel vrij moet laten. Die vrij heid en dat vertrouwen worden echter niet geschonken, dan nadat de Staat vooraf de Kerk heeft gekeurd en haar zijn vertrouwen waardig heeft geschat. Voortdurend blijft de Staat toezien, of de Kerk zich behoorlijk blijft gedragen, zich de vrijheid op den duur waardig toont, om zoo noodig de vereischte maatregelen te nemen ten einde haar in het goede spoor te houden, en, baat dit niet, het haar geschon ken vertrouwen terug te nemen, de Kerk niet langer te er kennen en zelfs het kerkgenootschap te ontbinden. Daaren- 11,4. TA./.t^LlJJJJ- De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. schappelijk met haar voor het onderwijs, en raadpleegt haar in alles wat lager, middelbaar en hooger onderwijs betreft, of met opvoeding en zedelijkheid in verband staat. Van deze zijde beschouwd, is de toestand van de Duitsohe, en ook in 't bijzonder van de Pruisische landskerkende Evangelische en de Roomsch-Katholieke inderdaad benijdbaar in vergelijking van dien der kerkgenootschappen in Nederland, llier scheiding van Staat en Kerknauwkeurige bepaling van elks gebied en nauwlettende waakzaamheid tegen over schrijding van de grenzen, schroom om met de kerkgenoot schappen in aanraking te komen opzettelijke wering van de geestelijken uit alle openbaar bestuur, daar opdracht van een deel der Staatstaak aan de Kerkzitting van gees telijken in de vertegenwoordigingschooltoezicht en gods dienstig onderwijs opgedragen aan de geestelijken, kerkelijk huwelijk en kerkelijke doop geldend in het burgerlijk recht, officiëele eerbewijzen aan de hoofden der Kerk enz. Maar.... hier ook vrijheid voor de kerkgenootschappen bij de rege- 11 Ui; J-1 cticr vprrlapliti van De KAMER van b ALKMAAR maakt b terdag 22 Mei 1875 dags 2 urenin haa: lezing zullen liggen 1. Statistiek van het K de staten van de in- delsartikelen gedurei cember 1874, Janua 2. Verzameling van cons over nijverheidhan 3. Statistiek van de ft derlanduitgegeven landsche zaken. 4. Statistiek van den h ningrijk der Nederla door het departemei de scheepslijsten re> 5. Nederlandsche Bank sident en verslag v 12 Mei 1875. 6. Twentsche Bankverei 7. Verslag der kamer sterdamover den nijverheid te Amster NB. Van de statistieke bij haren Seeretari Be Kamer i Alkmaar, 14 Mei 1875. Lijst van brieven, ws over de maanden Jai zonden geweest naar: Noord-AmericaH. (Van het hulpkantoi Belyie.- F. Deulin DuitschlandF. Schi (Van het hulpkanto kelem Wjjler. Engeland: L. Visser Italië: A. Spey Ni Is scheiding van K grondslagen onzer wet die scheiding in den daar altijd nog min of stelling, wel niet van toch door den Staat g van een gedeelte van c zich verplicht te zorge des volks, de ontwikki zich grooter bevoegdh en breidt bij gevolg zi wij hier in het wel'o achten. De Staat la: redelijke ontwikkeling maar draagt de zorg a gens de in Duitschlai daaraan niet wanneer de speaker, ter handhaving der goede ordehunne verwijdering beveelt. Den 4 heeft de heer O'Clerg het voorstel gedaan om de earlisten als oorlogvoerende partij te erkennen, maar het in getrokken nadat de minister van buit. zaken het bestreden had. Lord iPartington stelde zijne aangekondigde motiën voor betreffende de stelling der drukpers in het Huis. De heeren TlenryNewdecjate en Disraèli verklaarden zich op verschillende gronden tegen verandering der bestaande rege ling welke door den heer Lowe afgekeurd werd. Op voor stel van den heer Sullivanmet het doel om de divaasheid en het ongerief der bestaande orde van zaken aan te toonen, werden de tribunes ontruimden toen het publiek weder werd toegelaten was de discussie verdaagd. In liet Folkething heeft op 1 Meibij gelegenheid der begröötingsdiseüssie de minister-president verklaard dat de regeering indien de .bégrooting niet vóór Pinksteren langt den normalen weg afgeloopen en tot stand gekomen is ge dwóngen zal zijn, liet Folkething te ontbinden en eene voor- loopige begrooting overeenkomstig de behoeften der dienst vaststellen zal. De regeering wil aan de mennonieten, die om godsdienstige bezwaren weigeren in het leger te dienen de verplichting opleggen om in Zuid-Rusland boomen aan te planten. Oostenrijk.. Den 26 April is het nieuwe bed vau deu Donau voor de vaart geopend. Alle Dunau-stoomschepen en andere vaartuigen volgen sedert den nieuwen waterweg. De bisschop van S. Pölten heeft een Currencle. uitgevaar digd betreffende de houding der onder hem staande gees telijkheid tegenover de wetten van den Staat aangaande liet godsdienstonderwijs op de volksschool. Hij verklaart alle met die wetten in strijd zijnde bisschoppelijke verordeningen uit vroeger tijd voor vervallen. In den Landdag van Stiermarken hebben de clericalen de zaal verlatenzoo dikwerf eene schoolkwestie ter sprake kwam. In dien van Salzburg zijn de door de clericale op positie verlangde wijzigingen betreffende het schoolbezoek den schooltijd enz. afgestemd. In Oppcr-Oostenrijk bestrij den de ultramontanen met bisschop Budigiér aan liet hoofd, de moderne school in beginsel. Omtrent liet gebeurde te Gratz wordt nader het volgende gemeld: Den 27 wachtten de studenten don Alphonsus en zijne gemalin bij het uitgaan der domkerk op en begroeften zij hem met de kreten„moordenaar, brandstichter, roover, beulenz. Toen hij hierop spottende zijn hoed afnam, drongen de studenten en de menigte op hem in en verhin derden zij hem en donna Blanca om in hun tijtuig te stap pen. Toen de polieie versoheenweigerde don Alphonsiis om in zijn rijtuig te gaan voordat de volksmenigte verdré ven was. Hieraan werd voldaan en cenige belhamels ge raakten in hechtenis. De studenten eischten daarop het los laten hunner opgebrachte makkers, maar lieten zich dooi den rector-magnificus bedaren. Den volgenden dag her baalden zich de ongeregeldheden en ontving don Alphonsus, zelfs in het kerkgebouw, stok- en vuistslagen. Wederom werden eenige personen gevangen genomen en wederom ver langden de studenten hunne invrijheidstelling. Intusscheu waren de meestena een verhoor ondergaau te hebben, los gelaten en de rector verkreeg van de studenten de belofte om eene herhaling der wanordelijkheden te vermijden. Deze zijn echter den derden dag door de arbeidersbevolking voortgezet, zoozeer, dat een escadron huzaren de orde moest komen herstellen. De gewapende macht werd met steenworpen ontvangen en vele personen zijn onder den voet gereden of door sabelslagen arnstig gekwetst. Den vierden dagtoen don Alphonsusop ernstig aandringen van den burgemeester, te huis gebleven ishebben slechts enkele gemakkelijk uiteen te drijven samenscholingen plaats gehad. Namens de hooge regeering was aan de studenten bekend gemaaktdat bij eene herhaling der ongeregeldheden de universiteit' voor liet nog loopende gedeelté van dit semester zou gesloten worden. De Keizer heeft te Ragusa den 28 eed diner gegeven ter eere van het turksche gezantschap en den- 29 een waaraan de aldaar aanwezige, turksche zee-officieren en de allfeimiMie bisschoppen hebben deelgenomen. De Keizer stelde een dronk in op den (dien dag verjai-endon) Czaar, waarop door de militaire muziek het russisehe volkslied werd aangeheven. Aan de tegenwoordig zijnde turksche en russisehe ambtena ren en officieren zijn ridderorden geschonken. Den 3 Mei 'is de Keizer te Cattaro aangekomen en aldaar met geest drift verwèlkomd. Priné Stourdza kwam' hem'-«aft\ettS;Vöfs| Karei van Iioumanie begroeten. De Vorst van Montenegro arriveerde' vergezeld door 'den archimandriet, eenige senatore4 en eene talrijke lijfwacht. Hij werd door den commandant en eene montenegrijnsehe eerewacht en met liet spelen varj het montenegrijnsche volkslied ontvangen en stapte af aan het huis des burgemeesters. 's Middags bezoelvt hij met zijn gevolg deii Keizer, die dit bezoek onmiddelijk beant woordde. In de zaak der nalatenschap van den Keurvorst van Hes sen 'is bèslistdat de zoogenaamde zilverkamer, ter waarde van 3 miljoen thaler, tot bet lideï-comniissair vermogen be-j hoort en aan Pruisen, als den eeuigen daartoe gerechtigden erfgenaamUitgekeerd moet worden. Hongarije. De minister Pech] heeft zijne aanschrijving! omtrent het gebruik der hongaarsche taal bij de spoorweg-- dieitsfc door eene dergelijke aan de 'postdirecteuren laten volgen. In het officiëele verkeer met de oostenrijksche en croatisehe postdirectiëu mag de duitsohe taal gebruikt wor-i den; evenzoo, althans voórloopig, in de Militaire Grenzen. Daarentegen moeten de hongaarsche postdireetiën in liarti onderlinge en in hare met particulieren gevoerde briefwisse ling uitsluitend de hongaarsche taal gebruiken. De minister Tisza heeft 13 nieuwe „Obergespane" benoemd, waarvan 10 tot de voormalige linkerzijde behoorenzoodat deze, na bare fusie met de Ueak-partij, aan het langste eind trekt. De Senaat beeft den 27 liet ontwerp van een nieuw alge meen strafwetboek en daarop dat ter bekrachtiging van hét! gelieel afgedaan. In dit laatste werd op voorstel van den minister Viglianieen artikel opgenomen bepalende dat zoolang de formaliteiten van liet exequatur en \iet placet van kracht blijven, het verbod betreffende het uitoefenen van open bare ambten, in de gevallen, bij het strafwetboek vastgesteld, ook het verlies van het als geestelijke genoten inkomen ten gevolge zal hebben. Den 26 waren de artikelen be-j treffende bet tweegevecht, afgehandelddaarbij zijn zware straffen bedreigd tegen het houden van duels, het doen en overbrengen van uitdagingen en het uiten van verachting óver of het ruchtbaar maken van de afwijzing eener uitdaging. de behandeling der artikelen. Den 8 is ook de wet op de voogdij bij tweede lezing en bet wetsvoorstel van den heer Petri. betreffende de rechten der oud-catholieken op liet kerkelijk vermogen, bij derde lezing, met 202 tegen 75 st., goed gekeurd. Bij het Huis is een wetsontwerp ingekomen om de re geering te machtigen, over het eerste kwartaal van 1876 de gewone belastingen te beffen en de noodzakelijke uitgaven te doen, dewijl, wegens de bijeenkomst van den Rijksdag in den aanstaanden herfst, de Landdag eerst laat bijeengeroepen en de begrooting niet vóór nieuwjaar vastgesteld kan worden, De Post meldt omtrent een complot tegen den Rijkskan selier en den minister van eeredienst, waarvan sommige bla den gewagen, dat de gevonden sporen een poolsck geestelijke als aanstoker en verder 3 reeds bekende personen aangewe zen hebben. Pruisische policie-agenten waren naar Krakau en Warschau geweest om de draden dezer samenzwering in handen te krijgen. Te Krakau is een pool in hechtenis ge- aan de samenzwering een imen. ebben de ministers van ïst besloten, dat in het :id de polieie hare ver- ïden van buitengewone jelegenheid van het ju- van den Mikado), die levindt, is dezer dagen ïadiers „Kaiser Franz" hij is voornemens zich lemie" te onderwerpen, itïiciersexamen afleggen, ft met 55 tegen 20 st. senen goedgekeurd. Zij •den door de voorstan- elf genoemddaar het it bijdraagt. in de Kamer heeft de itoor Schwarz verboden iden titel van pauselijk Den 1 Mei beeft de Senaat, bij de behandeling van het wets ontwerp op de Vennootschappeneen artikel aangenomen, waarin de buitenlandsche associatiin, welke binnen bet Rijk succursalen of vertegenwoordigers hebben, aan de bepalingen der wet onderworpen wordenwat de openbaarmaking dei- statuten, de handelingen ,der associatie, de: naiheli der direc- teqr.en en 'vertegenwoordigers betreft. Laatstgenoemden zijn voorts tegenover derden verantwoordelijk in gelijke 1 mate als de bestuurders van nationale maatschappijen. Ook de aartsbisschoppen van Turijn en Milaan en de bis schoppen van Panna., Gorno eil Lodi hebben bij den Senaat verzoekschriften ingediend tegen het artikel van de nieuwe wet op de recruteeringwaarbij alle voorrechten der gees telijkheid ten aanzien van de verplichting tot de krijgsdienst worden afgeschaft. De Koning heeft een besluit onderteekend, waarbij liet wetsontwerp wordt: ingetrokkenhetwelk de betaling der uitvoerrechten in goud voorschreef. De Kamqr heeft den 30: een wetsvoorstel van den lieer Zerhi. in overweging genómen strekkende oiii hervormingen in te voeren in de samenstelling der stembureaus an straften te bepalen tegen hendie de kieswet overtreden. Den 1 heeft, de heer Laportu de regeeriiig .geïnterpelleerd over de verhouding tusscben Kerk en Slaatspeciaal over haar guffs,tbetóoii jegens de geestelijkheid bij de: toepassing der „waarborgenwet." Hij v.roeg óf het waar wasdat, het exequatur aan bisschoppen was toegestaan zonder inachtne ming, der voorgeschreven vormen, on waarom het placet was verlffeud op de benoeming van pastoors dtoor bisschoppen die n-iêt van het exequatur ware'n voorzien. De minister vail justitie prees in zijn antwoord de weldadige uitwerking van geno.enide wet, ten gevolge Waarvan de zetel der regee ring zonder beroeringen naar Rome overgebracht en .sedert 4 jaren, in vrede gevestigd was. De geestelijkheid was voor een deel vijandig geziffd maar had in hare oppositie aan merkelijke bewijzen van gematigdheid gegeven de gemak kelijke uitvoering der kloosterwet getuigde daarvau. De regeering had ke't. patronaatsrecht nooit prijsgegevenmaar dqor de Wijze waarop zij het exequatur verleende gehandeld in den geest der wet, overeenkomstig dc vrijzinnige begin selen en jden wensfch des volksen iu de dóór den heer Laportu genoemde gevallen steeds het gevoelen van den liaacl vau State ingewonnen. Hij vertrouwdedat de Vertegenwoordiging niet de dwaling zou begaan eene zoo heilzame politiek te wijzigen. De heer Laportu trok zijne motie, waarbij de regeering uitgenoodigd werd oni.de rechten van den Staat tc verzekeren on de door de wet van 13 Mei '71 bekrachtigde prerogatieven te handhaven, in. Den 3 heeft de heer Mancini de beweringen van deu minister wederiegd en de gematigdheid der régeering jegens de geestelijkheid gelaakt. Hij aelitte eene verzoening on mogelijk tenzij de Staat het oppergezag der Kerk. erkendb, eu hij noodigde de regeering uit, de waarborgenwet stipt te handhaven. Den 4 antvboorddè de minister Pigliani, dat de beschuldiging van den lieer Mancini slechts op eene onder stelling gegrond was. De regeering stelde zich enkel ten doel om overeenkomstig de wet de betrekkingen tusseheu de 2 machten in den lande te regelen. De heet- Mancini stelde eene motie van orde voor, waarin de regeering ver zocht werdde nationale waardigheid en de wetten en rech ten vau den Staat te waarborgen en onverwijld eene wet voor te stellen op het beheer der kerkelijke goederen. Snelpersdruk van Herm'. Coster en Zoon. grippen niet alles zelf te doen anderen toevertrouwen. Dat de Staat evenwel, volgens deze opvatting van zijne taakook voor het werk dat hij door anderen laat doen verantwoordelijk blijftspreekt overigens van zelf. Het is de verantwoordelijkheid van den meester voor zijne werklieden, van den algemeenen aannemer voor de personen aan wie hij een gedeelte van het aangenomen werk overdoet, van den lastgever voor zijn lasthebber. Het werk van de Kerk moet daarom verricht worden onder toe zicht van den Staat. De Staat moet alles regelen, aan de Kerk voorschrijven wat zij te doenen waarvan zij zich te onthouden heeft, voorschriften geven en des noods maatre gelen hevelen, opdat zij haar taak vervulle zooals de Staat begrijpt dat die vervuld behoort te worden, en haar beletten zich te bemoeien met zaken die de Staat begrijpt dat niet tot haar gebied behooren. Nu Pruisen voortgaat op den eenmaal ingeslagen weg, en Jiet daar aangenomen stelsel consequent en volledig toepast, MUUIWUI y V»WV»J» UVlUgVUUUWUUU|J <ilJU UUI gCÖUUIDVCU» De laatste bepaling gaat te ver, zegt hij, in de bescherming van de persoonlijke vrijheiden geeft te weinig acht op het algemeen belang. Aan de kerkelijke handelingen der landskerkenals doop, huwelijk enz. geeft de Staat een ook voor het burgerlijk recht geldende beteekenisdie niet verleend wordt aan gelijke handelingen van de andere kerken en de als kerkgenootschap pen toegelaten seeten. De Staat verleent zijn hulp aan de landskerken bij den bbuw en de versiering van kerken de stichting van kerkelijke ambtende zorg voor de schoolbe- hoeften der Kerk en de ondersteuning harer zendingen. De afgescheiden kerken en de kerkgenoo:schappen hebben daarop geen aanspraak. Geeft de Staat haar iets.'t is hare pure mildheid. Aan de landskerken wordt openlijk eer bewezen in haar leeraren en bestuurders, die bij openbare feesten worden uit genoodigd. De Staat verzoekt eindelijk van de landskerken haar wijding voor zijn openbare iuriebtingen, zorgt gemeen- ruui 1VC1ZC1 ■tcvniy uieuvei uit uhjk van oeieeicmeici „getroffen," zijnen gast de band drukte. De Keizers om armden vervolgens elkander ten aanschouwe van het talrijk publiek (1). Den 10 en 12 is prins Gortschakoff door Keizer Vilhelm ten gehoore ontvangen. Den 13 's morgensis Keizer Alexander met een extratrein naar Ems vertrokken, na een hartelijk afscheid van Keizer Vilhelm te hebben genomen. Nadat in eene vergadering van afgevaardigden uit de ver schillende partijgroepen van het Huis van Afgevaardigden, behalve liet centrum, overeengekomen was om het ontwerp der kloosterwet onveranderd aan te nemenheeft den 7 de eerste, den 8 de tweede en den 10, met 264 tegen 80 st., de derde lezing plaats gehad. De leden van het centrum hebben de wet onvermoeid bestredenook door de geeste lijken orden te vergelijken met de ongemoeid gelaten wor dende vrijmetselaarsorde; de leden der meerderheid namen het woord niet meer dan hoog noodig was om de aanvallen der tegenpartij af te weren, en lieten aan deze het woord bij leeftijdoverleden de heeft den 7, bij het de- ing gewisselde stukken, i de taal der regeering n Belgie en zijne staats- :rs loopen geen gevaar, estand van het kabinet den weg van den bur- -standhouding met het htige woorden de aan ban de bisschoppelijke ettelijken zinsneden uit ,en voor, en verklaarde, i van zijne partij moet leid de regeering ver den Paus voorkomende de minst ontwikkelden was uitgegaan heeft loorlijk gehandeld. In it te vreezenbesehul- ende houding tegenover pers beschermde haar /oorts keurde hij goed, ilgische wetgeving wij- in goede verstandhou- die hare onzijdigheid toogde, dat in Duitseh- nrechte als staats-amb- uist Belgiemeer dan s beijverd had om aan ioen. Als bewijs voerde et vraagstuk der uitle- i hij niet beweren, dat heel Europa zijne wet- behoorde Belgie alleen rekken. Slechts kwam vrijheden des lands te ie verdedigde de regee- ebrek aan ijver in de ikerde ook de minister ets verzuimd was. Zoo bestonden die ook bij een voorwerp van ern- Het plan van Duchesne ,e het hoogst wensehelijk, n om de uitvoering van Toen de handelingen der Disscnoppen rseigie m moeiujtcneden dreigden te brengen heeft de regeermg door raadgevingen en wenken getracht zulks te voorkomen; daar de geestelijken geen staatsambte naren zijnstond geen andere weg open. De heer Orts meende, dat de minister de buitensporige taal der bisschoppen niet luide en krachtig genoeg gelaakt had en noodigde hem daartoe alsnog uit. De minister Malou zeide „ik herhaal, dat ik uit een politiek oogpunt de bedoelde manifestation betreur." De beer Orts stelde de motie voor: „De Kamer, instem mende met het leedwezen, door het kabinet uitgedrukt, gaat over tot de orde van den dag." De beer Jacobs, van de rechterzijde, de volgende: „De Kamer, instemmende met de woorden des ministers van financiëngaat over enz. Hierop volgde eene onstuimige discussiewaarop de minis ter een middenweg voorsloegdaar men bet eens moest wordenniet om de mannendie voorbijgaanmaar om het vaderland, dat blijft. Zijne motie: „De Kamer, de inlich tingen, door de regeering gegeven, volkomen goedkeurende

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5