Frankrijk. Ciis'mtiüBa'itlanjc en Seriand. S&taslanri. Turk}je. OvN(«ni'tik-Ilonsar(fe. Italic. Spanje. jSSiiinenSaiid. Jtigczotibcu 5?»uk&cu. tctuu en instemmende met liet door haar uitgesproken leedwezen gaat over enz." werd met alg. st. aangenomen. Ter gelegenheid van het kerkelijk jubelfeest zijn den 7 te Luik plechtige ommegangen gehoudenwaarbij telkens grove ongeregeldheden voorvielende stoet van pelgrims en priesters door de menigte uit elkander gedrevensommigen min of meer mishandeld werden euz. Naar aanleiding hier van heeft de gemeenteraad den 8 in buitengewone zitting, eenc door den burgemeester voorgestelde verordening goed gekeurdwaarbij verdere ommegangen ter eere van dit ju belfeest verboden worden. De bisschop van Luik heeft aan de dekens en pastoors der kerspelen van het Overmaasche kennis gegevendat hij zich over het besluit des burge meestersals in strijd met.de constitutie, bij den Koning be klaagd heeftmaar dat het besluitin afwachting van de beslissing der hooge regeeringmoet gehoorzaamd worden en dat de ommegangen derhalve „uitgesteld" zijn. Den 8 is op de bank voor Brest vergaan de londensche stoomboot Cadizmet wijn enz., komende van Lissabon. Van de 20 passagiers zijn sleahts 4 gered. De nieuwe Kanaal-stoomboot Bessemer heeft den 8 met 200 h 300 passagiers, haar eerste reis volbackt en "is bij aan komst te Calais door het zuiderkoofd gevaren, waarvan ruim 20 ellen vernield zijn. Wat de deugdelijkheid der bascu- leerende kaj uit betreft heeft deze tocht niets bewezende kajuit basculeerde niet, naar mén zegt omdat de zee te stil was. De Nat. Vergadering heeft den 11 hare werkzaamheden hervat. Namens de regeering is het bud jet voor 1876 in gekomen en het ontwerp tot aflossing der Morgan-leening. Door den heer Cyprien Girerd werd een voorstel ingediend betreffende de ontbinding der Vergadering. Een door den minister van o. w. aangeboden ontwerp tot bet verleenen van 1.750.000 fr. voor de inrichting van de vergaderzalen der beide Kamers werd naar eene bijzondere commissie ver wezeneen voorstel van den heer Guichard om sommige subsidiën ten behoeve van het postverkeer, welke 25 miljoen 's jaars bedragen en niet meer dan 2 miljoen opbrengen, in te trekkenspoedeischend verklaard. Den 12 heeft de heer Clapier het rapport voorgelezen van de commissie voor de partiëele verkiezingen. Het concludeert tot de schorsing van die verkiezingen tot na den afloop der aanstaande algemeene verkiezingen. Tot ambassadeur aan het engelsche Hof, in plaats van wijlen graaf de Jarnac, is benoemd de markies d'Harcourt, ambassadeur te Weenen; in plaats van deze graaf Melehior de B ogué, ambassadeur te Konstantinopel en in diens plaats graaf de Bourgoing, ambassadeur buiten dienst. De belastingen en indirecte inkomsten hebben in April de raming overtroffen met 11.300.000 fr., waardoor het over schot van de 4 eerste maanden des jaars tot 23 miljoen ge stegen is. De heer Burgers, President der Transvaalsche Republiek is den 6 te Plymouth aangekomen, met. zich voerende mon sters van de minerale rijkdommen van Transvaalo. a. een klomp goud van 10 pond gewicht. De hertog v. Buckingham en Chandos, behoorende tot den hoogsten adelheeft de benoeming aangenomen tot gouver neur van het britsch-indische presidentschap Madras. Den 7's avonds te 10 uren, is het stoomschip Schiller der kamburgsche stoomvaartmaatschappij „Adler," den 28 April van Nieuw-Aork vertrokken met eene equipage van 124 personen, 268 passagiers, eene volle lading, ongeveer 60.000 in specie en 253 brievenmalen, o.a. die uit Australië en Nieuw-Zeeland door aanhoudenden mist gestooten en vergaan op de Retarrier-klippen van de niet ver van Enge- lands z.w. uithoek gelegen Scilly-eilanden. In den duisteren nacht en bij eene zeer hooge zee poogden de kapitein de stuurlieden en de matrozen de 8 booten uit te zetten, maar dit was hun te midden der verwarringdie de radelooze passagiers veroorzaaktenzoo goed als onmogelijk. De ka pitein Thomas schoot zijnen revolver over de hooiden der menigte en liet, toen hij al zijne patronen verschoten had zijn zwaard halenmaar niets baatte. Met moeite gelukte het 3 sloepen uit te zetteneene daarvan sloeg uiteen en de 2 andere bereikten den volgenden ochtend met veel moeite Tresco-eiland. Slechts 17 passagierswaaronder van al de vrouwen en kinderen, die aan boord waren, maar eene enkele, en 28 leden der bemanning zijn gered. De kapitein behoort tot de 312 omgekomenen, waarvan verscheidene zich aan de masten vastgebonden hadden, maar, wijl deze van ijzer waren, onmiddelijk gezonken zijn. De schilderijenverzameling van den heer Ch. Bredel, uit een 30tal stukken bestaandete Londen publiek verkocht heeft 32402 opgebracht. Een riviergezicht van Hobbema gold 3250, een mansportret van F. v. Mieris 4300, een landschap van A. v. d. Belde 4515 p. st. Lagerhuis. Den 6 zijn de artikelen der iersche Peaee- Preservation Bill afgehandeld; den 7 de begrootings-motiën, waarin de minister van financiën jaarlijks zijne flnanciëele staatkunde ontwikkeltniettegenstaande de bestrijding van een aantal ledenalle aangenomen. Den 11 heeft de heer Bourke, vice-minister van buit. zaken, in antwoord op eene vraag van sir Ch. Dilke, of hij in staat was, eene geruststellende mededeeling te doen aangaande de jongste bezorgdheid ter zake der betrekkingen tusschen Frank rijk en Duitschlandte kennen gegeven, dat de regeering V morgens verklaringen van volkomen bevredigenden aard uit Berlijn ontvangen had, en van oordeel was, dat er geene reden meer bestaat voor bezorgdheid ten opzichte der hand having van den vrede van Europa. De heer Bourke heelt tevens de tusschen Duitschland en Belgie gevoerde correspon dentie overgelegd. De Peace-Preservation Bill werd bij derde lezing met 287 tegen 70 st. aangenomen. De Keizer heeftkort vóór zijn vertrek naar Berlijn, een tractaat ondertee,kend waarbij Japan de zuidelijke helft af staat van het aan den mond der Aniur-rivier gelegen aan steenkolen rijke eiland Sachalin; de noordelijke helft daarvan behoorde reeds aan Rusland. In Klein-Azie eischen de ambtenaren belasting van rund vee, dat reeds lang uit gebrek aan voedsel of door ziekte gestorven iszij volgen de agenten van het britsche onder steuningsfonds op den voet, om op de door deze uitgedeelde giften voor achterstallige belasting beslag te leggen. Zelfs wordt het uitgedeelde zaaikoren in beslag genomen onder voorwendsel van eene billijker verdeeling te bewerkstelligen, maar in waarheid om het aan de rechthebbenden te onthouden. Donau-Vorstendommen. Den 9 en 10 hebben de ver kiezingen in den groep der kleine grondbezitters plaats ge had. De regeeringspartij heeft daarbij glansrijk gezegevierd eu 27 van de 33 zetels verworven. De partij der ontevredenen had bij deze gelegenheid den 9 eene demonstratie op touw geset ter zake van den verjaardag der aanhechting van Bu- ko.vina aan Oostenrijk. Het opgeruide gepeupel is zoover gegaan van het stadshuis te bestormen; de gewapende macht is tussckenbeide moeten komen en er zijn personen in hech tenis genomen. Bij de verkiezingen door de burgerij op den ygjtJtregen de pouservfttië» -J van de 5§ zetels van Afge vaardigden. Door de tot nu toe plaats gehad hebbende keuzen heeft het ministerie-Catargiu eene indrukwekkende meerderheid verkregen. Montenegro. De Porte heeft voorgesteld, de sedert jaren hangende kwestie der grenzen voor goed te regelen; dit voorstel is door den grootvizier onderteekend en niet door den minister van buit. zakenhetgeen in strijd is met de aanspraak van het Vorstendom op zijne erkenning als onaf hankelijken Staat. Oostenrijk. Ten gevolge der te Gratz tegen de studenten, welke aan de jongste ongeregeldheden hebben deelgenomen, ingestelde instructiezijn 2 hunner van de universiteit weg gezonden één voor goed de tweede voor 6 maanden en hebben verscheidene andere berispingen ontvangen. De Keizer is den 9 van Castel Nuovo over het turksche Sutorinawaar eene turksche eere-eompagnie was opgesteld om hem te begroeten, naar Ragusa Vecckia gereden. Na nog op verschillende plaatsen vertoefd te hebben en overal met, geestdrift ontvangen te zijnis Z. M. den 12 te Lissa aangekomen. Na een lauwerkrans aan den voet van het monument voor de gesneuvelden in den zeeslag bij Lissa nedergelegd te hebben, ontving de Keizer de burgemeesters der 58 gemeenten van Dalmatie en den voorzitter van den Landdag ten gehoore. Te 6 uren werd de reis naar Eiume voortgezet. Hongarije. De oud-minister Ghyczy, wiens ministerie het veld voor het tegenwoordige ministerie-Tisza heeft moeten ruimenheeft een brief aan zijne kiezers gerichtwaarin hij hen tot onvoorwaardelijke ondersteuning der uit de vereeni- ging van de partijen voortgekomen regeering aanspoort. De Magnaten-Tafel heeft den 5 met eene kleine meerderheid het ontwerp tot reorganisatie der gerechtshoven verworpen nadat de voorzitter, graaf Majlath, had doen uitkomen, dat het ontwerp geene finauciëele voordeelen aanbood en aan de onafhankelijkheid der rechterlijke macht schade deed. Het "Volkshuis heeft den 11 met 119 tegen 49 st. de re geering overeenkomstig haar voorstel gemachtigd om de zaak der noodlijdende spoorwegmaatschappijen te regelen. In antwoord op de interpellatie van den heer Mancini over de politieke gedragslijn der regeering ten aanzien der gees telijkheid heeft de minister Minghetti den 7 in de Kamer de voordeelen der liberale italiaanscte Staatkunde ten op zichte der Kerk welke door geheel Europa wordt goedge keurd toegelicht:. Den 8 is het langdurig debat geëindigd met de aanneming, met 219 tegen 14-9 st., eener door den heer Barozzuoli voorgesteldevoor de regeering gunstige motie. In handen eener bijzondere commissie is gesteld een door den minister van onderwijs aanbevolen voorstel van den heer Bonfadini, strekkende om in de kieswet van I860 de bepa ling op te nemendat professorentevens leden van den Hoogen Raad van O. Onderwijsmet verkiesbaar zijn tot Afgevaardigden. Een buitensporig aantal professoren heeft tot schade van het onderwijs zitting in de kamer. De heer Mcotera wensehte de uitsluiting ook tot de magistraatsper sonen uit te breiden. De verkiesing van den heer Orlandite Sorrentoom trent welke een onderzoek door de Kamer bevolen was 't geen ten L'unste van den verkozene was afgeloopenis in weerwil van de conclusie der commissie en zonder dat iemand daartegen het woord voerdedoor de toevallig in de meerderheid zijnde leden der linkerzijde vernietigd. De pauselijke nuncius, den 28 April te Madrid aangeko men en luisterrijk ontvangenis den Mei tot een plecht statig gehoor bij den Koning toegelatenwaarbij van weers zijden hartelijke toespraken zijn gehouden. Verkiezingen. Te Amsterdam is de conservatieve kies- vereeniging „Amsterdam" met de liberale vereeniging „de Grondwet," en door middel van deze ook met de insgelijks liberale vereeniging „Burgerplicht" in overleg getreden over het gemeenschappelijk stellen van candidaten voor de i". Ka mer, op den grondslag van verbetering der onderwijswetten, met behoud der hoofdbeginselen daarvan. Staten-Genekaal. Bjj de 2''. Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot onteigening van perceelen te Amsterdam, ter verbreeding van de Beurssteegtot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop der voormalige vesiinggronden te Sluis aan die gemeente; tot goedkeuring van eredieten, dcor den gonv.-genl. van Indie geopend boven de indische begrooting voor 1873 3.262,766, waarvan f 1.636.000 als indirect gevolg van den oorlog met Atcliin); tot verhooging vau hoofdstuk V der loopende staatsbegrooting met 8000 voor het doen van boringen met het oog op de droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, en met 1.360.000 voor een golfbreker ter bescherming der hoofden van het Noord zeekanaal en tot machtiging der regeering om het bedrag der zoo noodig uit te geven schatkistbiljetten te verhoogen tot f 9.200.000. Den 11 is het wetsontwerp tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, met 52 tegen 17 st. aangenomen. Door den minister van koloniën werd de interpellatie van den heer Aierstraszover den toestand van bet, indische leger, beantwoord. Op 1 Nov. was het sterk in 1872 28.600, in 1873 30.131 in 1874 31 168 man. Bij de terugkomst der tweede expeditie bedroeg de bezetting in Atcliin 118 officieren en 3262 manschappen, kort daarna werd zij ver meerderd tot 138 off. en 3776 m.s., op nadere aanvraag in Aug. tot 162 en 4466 en in Dee. tot 6010. Van Aug. tot en met Eebr. zijn in Atcliin overleden 1196 personen,waar onder 6l5 militairen, en geëvacueerd 5525 waarvan 4026 hersteld, 92 overleden, 115 afgekeurd en 792 in behandeling gebleven zijn. Van het einde der tweede expeditie tot 20 Maart zijn van de geëvaeuëerden in het geheel overleden 161 man. Het verlies aan militairen heeft dus sedert de laatste expeditie geene 1000 man bedragen. In 1874 zijn uit het moederland gevraagd 1412, gezonden 1819 man, voor 1875 gevraagd 3126, waarvan tot 1°. Mei gezonden 1095 manbenevens 300 mariniers. In 6 maandenNov. tot ult°. April zijn geworven 968 man waarbij behooren de militairen van het nederl. leger, die overgeteekend hebben. De regeering heeft besloten tot reorganisatie van 18 veld- bataljons, de premiën voor de militaire geneeskundigen ver hoogd eene reorganisatie van de geneesk. dienst beraamd reconvalescenten-inrichtingen opgerichtde handgelden in Nederland tot f 300 in Indie tot f 600 bij dienstneming en de handgelden bij reëngagementen verhoogdden tijd tot het verwerven van pensioen van 20 tot 12 jaren ver minderd. Na 17 maanden oorlog kon men niet verlangen, dat een klein leger in geheel voldoenden toestand verkeerde; wat liet moreel betreft was de toestand zeer gunstig.^ De minister van binn. zaken heeft verklaard, nog in deze zitting een spoorwegvoorstel te zullen indienen. Den 12 is de verhooging der indische begrooting voor 187 5, na breedvoerige discussie over het ontslag vau den heer Lou don en de benoeming van den heer Landtskerge, met 61 tegen 1 st. goedgekeurd. Den 13 zijn verschillende wetsontwerpen met alg. st. aan genomen waaronder die tot afschaffing der vuur-, ton- en bakengelden en tot goedkeuring van het handelstraetaat met den Oranje-Vrijstaat. Een voorstel van den voorzitter om het spoorwegvoorstel- Kappeyne te behandelen na de inte.r- pellatie-Aayper, werd verworpen met. 34 tegen 31 st. 4 Li beralen stemden met de ministeriëele partij die het regee- ringsvoorstel wilde afwachten. Den 14 heeft "de heer Kuyper de regeering geïnterpelleerd over hare voornemens ten opzichte der schoolwet. Eonige aanduidingen maakten hem bevreesd, dat de te wachten wij ziging de bezwaren zijner geestverwanten niet zou opheffen. Hij wensehte vóór de verkiezingen eene ronde verklaring van de regeering te ontvangen. De minister van binn. za ken antwoordde in hoofdzaakdat bij de kabinetsformatie de onderwijskwestie wel degelijk besproken is, dat de regeering zich reeds meermalen voor de handhaving van art. 194 der grondwet en _van het hoofdbeginsel der wet op het. lager onderwijs verklaard heeftdat zij hare inzichten nog niet in een wetsontwerp kan formulecrcn en de omstandigheden niet als zoo buitengewoon beschouwt om in details der wetge ving op het onderwijs te treden dat. de regeling van het hooger onderwijs dient voor te gaan; en dat „het [restitutie] stelsel van den heer Kuyper door de regeering niet als grondslag eener herziening der wet op het lager onderwijs kan genomen worden." Benoemingen enz. Aan Z. M. commissaris in Drenthe mr. JL. G. Gregory isop zijn verzoekeervol ontslag' verleendhij is vervangen door mr. J. v. Kuyklid van de 2e. Kamer voor Delft. Onderwijs. In den algemeene vergaderingen der Ned. Vereeniging voor Volksonderwijs op 29 Mei te Amsterdam, en van het Ned. Schoolverbond, op 11 Juni te 's Graven- hage te houdenkomen voorstellen der beide besturen in behandeling" tot samensmelting dezer 2 Vereenigingen. Kerkelijke zaken. De kerkeraad der herv. gemeente te Amsterdam is teruggekomen van zijn besluit, tot heffen van een koofdelijken omslag. Bij de beide herv. gemeenten te Zaandam is men voörne- mens een hoofdelijken omslag te heffende aanslagen loopen van 50 c. tot 25. Aanbestedingen. Den 7 te Boxteldoor het bestuur van het waterschap der rivier de Dommel c.a., het verbeteren van het gedeelte der rivier tusschen 's Hertogenbosch en Boxtel minste inschr. J. Weijers, te Tilburg, voor ƒ77,500. Den 11, te Amsterdam, door de directie der maatschappij tot droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassenhet maken van een stoomgemaal nabij de Uithoorn, minste inschr. H. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor/31,870; te Dordrecht, het bouwen van een ziekenhuis volgens het barakkenstelsel op de bestaande fundamenten in dc Schuttersweideminste inschr. N. Klaus, voor 114,995. Bouwwerken. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 12, naar aanleiding van een adres van 221 ingezetenen, die het genomen besluit ten aanzien der restauratie van de Groote kerk betreuren eu verzoekende zaak op nieuw in overwe ging te nemen, en van een voorstel van 5 leden om 10 jaren lang f 1200 voor de restauratie bij te dragen, op voorstel van den heer v. d. Poll met 12 tegen 10 st. het genomen besluit ingetrokkenen met 15 tegen 7 st. beslotenhet gedane voorstel in handen der comm. van fin. te stellen. Gieten. Bij de commissie voor den watersnood op Java, afdeeling Amsterdam, is tot 4 Mei ingekomen 27,736 daaronder begrepen de stortingen van de commissiëu te Rot terdam 's Gravenhage en Arnhem en de overgezonden col lecten in een groot aantal gemeenten. Rampen. Te Tilburg zijn den 5, in de buurtschap Oerle, 10 woningen in korten tijd in de asch gelegd. Den 11 is de jalousiën-stoomzagerij van den heer Wildson te Zaandam afgebrand. In den nacht van 12-rl3 Mei is brand ontstaan aan boord van de mailboot Koning der Nederlanden te Nieuwediep, welke door krachtige hulp bedwongen is nadat 4 hutten eii de koe koek vernield waren. Twee der hutten waren wegens het ongesteld zijn van vervoerde kinderen nog bewoond. Rechtszaken. Het hof van Zuidholland heeft den 7 het vonnis der leidsche rechtbankin zake den machinist der Holl. Spoorwegmaatschappij (ongeluk te Warmond) wat de uitgesproken straf betreft - - 6 maanden eenzame opsluiting gehandhaafd. De Hooge Raad heeft den 10 het beroep van den pro cureur-generaal bij het hof van Overijsel in zake Jacob Wolff en ook het door dezen ingestelde beroep verworpen. Tegen Oscar Cat rédie zieh met zijnen circus te 's Gra venhage bevindtis proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der wet-». Houten, betreffende den kinderarbeid, door kinderen beneden de 10 en 12 jaren kunsten te laten maken en te doen optreden in het kluchtspel „Asschepoester." Ook tegen den directeur van den hollaudschen sohouwburu aldaar is proces-verbaal opgemaaktwegens de optreding van het dochtertje van den heer Spoor in het kermisstuk „het "Vrouwtje van den Donau." De Hooge Raad heeft den 14 in revisie uitspraak gedaan op de vordering van de Holl. Spoorwegmaatschappij tegen den Staat, ter zake van het brievenvervoer. De Staat is ver oordeeld tot vergoeding der schadeontstaan door op de Maatschappij toepasselijk te verklaren art. 39 der wet van 21 Aug. 1859. Overleden den 7, te 's Gravenhage, J. v. Konijnenburg Cz., oud-directeur der Rijks-gestichten van Ommerschans en Veen- huizen, oud 75 jaren. Staats-loïerij. Trekking der 5'. klasse, 4e. week. No. 2587 50000, No. 1818 f 25000, No. 9529 f 15000, No. 19980 10000, No. 19248 1500, No. 2516, 4996, 5464, 8738, 11127, 14900, 14697, 16632, 18253 en 18818 ƒ1000, No. 9146 f 1000 en premie van 30000. KoLONlë». De genl.-majoor Pd heeft den 30 April uit At.chin bet. volgende berichtDen 25 zijn de vijandelijke stellingen te Lohong (tusschen Mandarsa Poeti en Long- batta) door ons genomen met een verlies van 1 gesneuvelde en 12 gewonden. De gezondheidstoestand is bevredigend, de sterfte gering. Soengei Raija op de oostkust heeft de nederlandsehe vlag geheschen. Een bericht van 8 Mei luidt als volgtLamteloeSetoe eu Keljil Oeleyloe zfjn door ons bezet. De luit. v. Ende10 minderen en 3 koelies zijn daarbij gewond2 minderen sneuveldenI cavnllerist is vermist. Gezondheidstoestand als voren. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage, 15 Mei 1875. De Eerste Kamer is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maandag, 24 dezer, des avonds te 8 uren. I>e Teiito«ns(eIliiig vau Moderne Schilderijen in Arti et A-nieitiae, op liet Bokin te Amsterdam. Voor eenige jaren werd in Arti eene tentoonstelling van bij partikulieren verspreide stukken van oude Meesters ge houden die van heinde en ver werd bezocht en menigeen een onvergetelijk kunstgenot verschafte. Hetzelfde denkbeeldhet tijdelijk vereenigea van anders in partikaliere kabinetten verborgen kunstschatten heeft tot de tegenwoordige tentoonstelling geleid. Thans echter geldt het geen bloemlezing uit de werken der oude Meesters maar uit, die der schilders van den niewoeren tijd. Ik geloof den Lezers dezer Courant een dienst te doen door hunne aandacht op deze, over een paar weken te sluiten, doch geheel eeuige Tentoonstelling te vestigen. Men veroorlouve mij echter eene algemeene opmerking. Het. spreekwoord zegt„Men is van niets zóó zeker als „van wat men met eigen oogen heeft aanschouwd," en toch is er misschien geen zintuig dat ons meer bedriegt dan het gezicht Wanneer dicht bij elkander schilderijen hangen in geheel verschillende afmetingen en tinten, dan wordt eene juiste beoordeeling onmogelijk tenzij men het oog dwinge zich uitsluitend bezig t.e houden met hetgeen men nauwkeurig bezien wil. en het. genoegzamen tijd gunne om zich te ge wennen aan het licht op het schilderij voorgesteld. Dat- is gelukkig gemakkelijker dan men denken zou. Eenige oogen- blikken van aandachtige beschouwing door een opgerold papier of de bijna gesloten hand, zoodat het oog op niets anders dan op het op die wijze geïsoleerde schilderij kan staren zijn in den regel voldoende. Ik wil op een paar voorbeelden wijzen. No. 43. Een rotsachtig landschap vau Calame. Plaatst men zich een weinig liuks en isoleert men dat aanvankelijk onduidelijk stukdan begint de bergstroom het licht der ondergaande zon zoodanig op de rotsen te weerkaatsen, dat men alles behoorlijk onderscheiden kan. Men moet er ech ter even op blijven staren, even als bij het 's avonds buiten •komen uit een verlicht vertrek. No. 105. Een Noordsche Sleê op de sneeuwvlakte door wolven vervolgd van N. dc Swertchkow. De prachtige ver lichting der sneeuw door de ondergaande zon kan alleen dan naar waarde worden genotenwanneer men het oog dwingt eenigen tijd alleen op die sneeuwvlakte te staren. No. 30. Vee in de weide van Rosa Bonheur, verliest door de nabijheid vau kleuriger schilderijen. Isoleert men het, dan is het zomerzonlicht op die koeien zóó indruk wekkend schoon dat de beschrijving onmogelijk is. Wendt men van daar het oog op No. 81 van Gudin, een geheel kalme zee bij maanlicht, een schip en links één enkel, zich in het water weerspiegelend, rood licht, dan moet men zich natuurlijk uit bet, midden van den zomerdag en het zonnige landschap in het middernachtelijk uur en naar de zee verplaatsen. Maar wat dat No. 81 na eenige oogen- blikken van aandachtige beschouwing te zien geeftzal U vermoedelijk evenmin uit het geheugen gaan als het betoo- verend zeegezicht van Meijer (No. 142). En al wat men op deze tentoonstelling vindt, is eene be hoorlijke beschouwing waardig. No. 44 en 45 zijn twee prachtige schilderijen van Calame tusschen beiden hangt een Alma Tadamadaarneven een prachtig doek van Bosboom en No. 105 een stal met schapen van Ch. Jaques; iets ver der een zomer- en een wintergeziclit van Koekoek No. 119 en 120en danrtusscheu het bekende schilderij van Israels „Na den Storm." Bij zulke groepen van zulke meesters is het onmogelijk te zeggen waarheen men zich in de eerste plaats moet wenden! No. 1 van AchenbacbNo. 27 van Bles (De drie moeders) een allerliefst tafereeltjeNo. 35 van Bosboom (een stal); No. 71 en 69 vanGallait; No. 76 van Carl Graeb (dat men moet isoleeren om het goed te genieten); No. 104 van Israels; No. 112 van K. Karsen; No. 167 van Rocbussen No. 177 van Sadée (de broodbedeeling); "No. 180 van Ary Scheffer; No. 192 van Springer behooren zeer zeker onder de schoonste werken dier zoo te reeht gevierde meesiers. Er is zóóveel schoons, dat aan een der bezoekers die zich uitliet „Och mocht ik er 12 uitkiezenvolkomen juist ge antwoord werd „Wensch liever dat men erU 12 thuis sture, want het behoorlijk kiezen zou eene onmogelijkheid zijn Mrd. COHEN STUART. Het Vaderland betuigt, warme ingenomenheid met de door eenige ingezetenen beraamde poging tot het verzamelen van gelden voor de herstelling van den diaconiehuis-torenen prijst het in deze door particulieren genomen initiatief, 't welk iiet blad andere steden ten voorbeeld stelt. Moge het slagen van de poging dat voorbeeld krachtiger maken en ook in deze het Memaria Kidrixu waar worden. Als, onzentkalve overbodige, aansporing tot medewerking zal wellicht strekken de mededeelingdat elders gevestigde alkmaarders reeds klinkende bewijzen van belangstelling gevenen dat een niet-alkmaarder, de heer Victor de Stuers te 's Gravenhage de Ijverige kampvechter voor de bewaring van al wat van der vaderen kunstzin en grootheid getuigten zeker meer dan iemand in staat de historische en artistieke waarde van den bedreigden toren te schatteneen bedrag van f 50 aan de commissie heeft doen toekomen. De heer A. J. Krieger is ter beschikking gesteld van den gouv.-genl. van N. Indie, om te worden benoemd tot adjunct,.-ingenieur bij de Staatsspoorwegen op Java. In de vergadering der liberale centrale kiesvereeniging, den 13 te Sehagen gehouden is de heer de Bruyn Kops op nieuw tot candidaat, gesteld voor het lidmaatschap der 2». Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar. De kiesvereeniging „de Vrijheid" te Langedijk heeft denzelfden candidaat ge steld. Volgens het HU. zal hier ter stede eene antirevolu tionaire kiesvereeniging worden opgericht. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Maandag 17 Mei, des avonds te 6 uren, in den Stadshout, de na volgende stukken worden uitgevoerd 1. La Garde de la Reipe, Pas redouhlé van Krein. 2. Ou verture „Une Eête Ckampêtre" van Labory. 3. Salon Polka Mazurka van Carl. 4. Grande Eantaisie van Mail/art. 5. Moltke-Marsck van Neibig. 6. Cavatine aus des Oper Maria Stuart van Alberti. 7. Andante Religieuse pour Trom- bonne Solo van Déthise. 8. Fleurs des Bois, Eantaisie Ori ginate van Perck. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 13 Mei. Gerardus de Groot, te Helder, en Elisabeth Korver, te Alkmaar. 14 Jan Holman, alhier, en Antje Boetjete Hoorn. Johannes Kesselaar, wedr. van Maartje Heman, alhier, en Aagje Blokker, te Hoornonlangs alhier. GETROUW D. 9 Mei. Willem Stoel en Anthonia Beukenkamp. Jan Hubert Hazes en Trijntje Smit. GEBOREN. 7 Mei. Johanna MariaD. van Jan Tijssen en Catharina de Cock. 9 Adriaan HermanZ. van Willem Eredrik George Lodewijk Gouwe en Alida de Lange. 10 Antje MariaD. van Gerrit Hartog en Catharina Maria Piket. 11 Maria Anna Pieternella JohannaD. van Lammert Tekenbroek en Kaatje Smit. 12 BavidZ. van Cornelis Johannes Voute eu Hermine Eranyoise Elisabeth Zweerts,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2