I Frankr|)k" <*root Itrillanje en lerlatul. Xuedeii ei» Moorwegen. Turkije. Sereenï&dv, J ft ken, waarover tot in het oneindige beraadslagingen waren gevoerd met alg. st. aangenomenmet een slotcijfer van f 82.438.553 fr. Den 27 zijn met algemeene st. bij tweede lezing de ontwerpen goedgekeurd tot wijziging van sommige bepalingen omtrent de burgerlijke rechtsvordering, o.a. be treffende de middelen om het proces te voorkomen. Den 1 Juni is met alg. st. het wetsontwerp goedgekeurd tot wijziging van de bestaande bepalingen op de bevoegdheid der consuls. De Senaat heeft den 26 Mei het wetsontwerp tot afschaf fing der Kamers van koophandel en fabrieken met 29 tegen 22 st., en den 1 Juni dat tot afschaffing der invoerrechten op de vlas-, hennep- en jutegarens met 48 tegen 6 st. goedgekeurd. De parlementaire groep-Lavergne heeft den 29 eene door 25 Afgevaardigden bijgewoonde vergadering gehouden, waarin besloten ishet standpunt van hemiddelaarster tussehen de groepen van het rechter en het linker centrum te blijven in nemen en een bureau der vereeniging gekozen is. Nationale Vergadering. Den 26 is met nagenoeg alg. st. toegestaan het gevraagde crediet voor de vergader zalen der Kamers te Versailles. Tot leden der constitutio- neele commissie werden verkozen de heeren Waddingtonle Royer, graaf RamponBa zeChristophlecherer, Albert Gréoy, Luro, Jules SimonPacherotJules Cazot en de Mar- cèrevan wie de eerste 317, de laatste 299 van de 600 st. verkreeg. Gamhetta verkreeg er 298. Uit die na de be noemden de meeste st. bekomen hadden werden vervolgens door 393 steinmendendaar de rechterzijde zich in arren moede grootendeels onthield, verkozen de heeren Delsol, de SugnySacazeAdnet en Adrien Léonleden van die partij en zulks voornamelijk door den invloed van den heer Gamhetta die ditmaal slechts 32 st. bekwam. De commis sie is alsnu samengesteld uit 12 leden der linker midden groep, 6 der repuhlikeinsehe linkerzijde 1 der republikein- sche Unie7 der groep-cfe Lavergne, 3 der rechter midden groep 1 der gematigde rechterzijde. De comrpissie heeft den heer de Lavergne tot haren voorzitter, de heeren Labou- laye en le Royer tot ondervoorzittersden heer Laboulaye bovendien tot haren verslaggever benoemd. Den 28 is op voorstel van msgr. Dupanlovp besloten om de tweede lezing aan de orde te stellen van het wetsontwerp op de vrijheid van bet hooger onderwijs. Het voorstel van den heer Limperanibetreffende de verkiezing van Senaats leden door de departementen, werd in overweging genomen en naar de constitutioneele commissie verzonden. Het in dertijd spoedeischend verklaard wetsontwerp tot intrekking eener wet van 1872, welke de pensioneering van officieren van 25jarige dienst voorschreef, werd vervolgens aangeno men, op grond, dat de buitengewone overvloed van.officie ren welke tot den buitengewonen maatregel aanleiding gaf, had opgehouden. Den 29 werd het reeds verscheidene da gen in beraadslaging geweest zijnde ontwerp tot het verlee- nen der concessie voor zekere spoorweglijnen aan bestaande groote maatschappijen met 536 tegen 14 st. aangenomen. Den 31 zijn eenige wetsontwerpen aangenomeno.a dat tot conversie der Morgan-leening en dat tot verhooging van de opcenten op zekere rechten, die sedert 1870 onveranderd waren gelatenalleen de verhoogiug der opcenten op het zout lokte noemenswaardigen tegenstand uitmaar werd met 282 tegen 246 st. goedgekeurd. Den 1 Juni heeft de Kamer haar bureau vernieuwd en alle leden daarvan herkozen, den voorzitter d'Audiffret- Pasquier met 431, de ondervoorzitters Martel, Duclerc, de Kerdrel en Ricard met 410, 401, 314 en 295 van de 444 geldige st.. De heer de Talhouet verkreeg er 278 de heer Lucien Brun 223. De heer Leon Say heeft in een onderhoud met debudjet- commissie doen uitkomen dat de opbrengst der directe be lastingen gedurende de 5 verloopen maanden van 1875 de raming met 34 miljoen heeft overtroffen, en dat hij hoopt, dat hierin geene verandering zal komenzoodat hij geen gebruik zal behoeven te maken van zijne vrijheid om 80 miljoen fr. van de Bank te leenen. In eene bijeenkomst van het linker centrum is beraad slaagd over het wetsontwerp betreffende de verhouding der staatsmachten en beslotenvoor dat ontwerp te stemmen in geval het tot moeilijkheden aanleiding geeft. De linkerzijde heeft eveneens besioten omten einde geene ministeriëele te veroorzaken, voor genoemd wetsontwerp te stem- ook al wordt daarin niets gewijzigd. Bij den Derby-wedren is de prijs gewonnen door Galopin toebehoorende aan prins Bat thy any. De Schotsche Kerk is voornemensin vereeniging met de Vrije Kerk, aan het zuidelijk einde van het Nyassa-meer in Oost-Africaeen zendings- en handelspostonder den naam van „Livingstone" te stichtenwaarvoor ongeveer 10000 noodig zullen zijn en reeds aanzienlijke giften zijn toegezegd. De Baad der City van Londen heeft besloten als blijk, van waardeering der hartelijke ontvangst van den lord-mayor te Parijs en als blijk zijner begeerte om gevoelens van vriend schap te onderhouden met de vertegenwoordigers van plaat selijk zelfbestuurbeslotenden prefect der Seine en de stedelijke autoriteiten van verscheidene steden in Frankrijk en andere gedeelten van het vastelandmet de mayors en gemeenteraden in het Vereenigd Kortingrijk, uit te noodi- gen tot een gastmaal ten stadshuize der City van Londen. De generaals sir John Forst er Fitzgeraldde markies v. Tweeddale en de prins v. Wales zijn tot veldmaarschalken benoemd. De Plymouth and Aberdare Iron Company heeft hare be talingen gestaakt, en daardoor zijn de groote Disconto-Bank van Sanderson Sr Co., benevens andere kleinere firma'sge failleerd. Daar men die faillissementen verwachttehebben zij geene groote paniek veroorzaakt. Kapitein Boyton is er den 29 in geslaagd om in reddings gewaad het Kanaal over te steken, 's Nachts te 3 urén van Kaap Grisnez^ vertrokkenis luj bijna 24 uren later te South-Foreland geland. Hij werd vergezeld en den weg ge wezen door een stoombootdie hem vervolgens naar Fol kestone heeft gebrachtalwaar hij na een paar uren ge slapen te hebben van alle kanten telegrammen van geluk- wenschingo.a. van de Koningin en den prins v. Wales ontvingen een diner t.er zijner eere werd gegeven. Aan tafel prees hij zich gelukkig bewezen te hebben dat zijne uitvinding duizenden van levens zou kunnen reddenmaar verklaarde hij ook. voor geen geld ter wereld zijne onderne ming te willen herhalen. De schouwburg te Leeds is den 28 geheel uitgebrand, kort nadat het publiek dien verlaten had. De schade wordt op ruim 30000 geschat. De Noordpool-expeditie bestaande uit de schepen Alert en Discovery, onder bevel der kapiteins George S. Nares en H. F. Stephensonis den 29 van Portsmouth vertrokken nadat de minister van marine en de overige leden der Admi raliteit beide schepen geïnspecteerd hadden. De uitgevers Petter Sp Galpin te Londen hebben eene nieuwe uitgaaf der werken van Shakespeare ondernomen geïllustreerd door Gustave Doré, die daarvoor 10000 geniet. Lord Reayeen schotsche pair, is den 2 overleden. Zijn crisis men rang en titels vervallen aan baron Mackayvicê-president van den Raad van State in Nederland. Hoogerhuis. Den 31 heeft lord Russel eene motie voor gesteld waarbij de regeering werd uitgenoodigd om de sedert het begin des jaars tussehen haar en andere regee ringen gewisselde stukken betreffende den europeeschen vrede mede te deelenvoor zooveel zulks zonder schade voor de staatsdienst geschieden kou. Lord Derby antwoordde, dat de regeering zou wensehen niets voor de natie te moeten geheim houden; maar onmogelijk de verlangde stukken over leggen kondewijl verscheidene van vert.rouwelijken aard waren. Hij maakte echter geen bezwaar, de verklaring af te leggen, dat er naar het oordeel der regeering reden ge weest was om hare goede diensten aan te bieden bij den wederkeerigen staat van achterdocht en wantrouwen tussehen Duitschland en Frankrijktoen de Keizer van Rusland, die dezelfde zienswijze was toegedaanBerlijn bezochthad de regeering dan ook zijne vertoogen ondersteund zonder zich partij te stellen, uitsluitend tusschenbeidc komende in het belang van den vrede. Nadat lord Granville de handelwijze der regeering goedgekeurd hadwerd de motie verworpen. Lagerhuis. Den 31 is de beraadslaging hervat over het vraagstuk betreffende de tegenwoordigheid van het publiek, met name van de verslaggevers der dagl ladenbij de zit tingen. Verscheidene motiën van lord Partington werden even als een amendement van den heer Newdegate, verworpen, en eenstemmig vereenigde zich de vergadering met een voor stel van den heer Disraeli, strekkende om te bepalen, dat telkens wanneer de aandacht van het Huis op de tegenwoor digheid van „vreemden" gevestigd werd de voorzitter zon den strijdgaat over tot de [geheime] stemming over de wet." Bij deze volgde de goedkeuring met 60 tegen 25 st. Voorts werd met 76 tegen 10 st.. het gewijzigde ont werp op de vennootschappen en maatschappijen goedgekeurd, gelijk dit den 25 ten aanzien van het nieuwe strafwetboek met. 74 tegen 18 st. geschied was. Den 28 heeft de Senaat het wetsontwerp tot invoering der verplichte inschrijvingen college- en examengelden aan de universiteit te Napels met 70 tegen 4 st. goedgekeurd waarna de vergadering is gescheiden. Het. ontwerp van het nieuwe strafwetboek gelijk dit door den Senaat is aangenomenis den 28 door den minister van justitie bij de Kamer ingediend. Zij keurde het voor stel goed om de regeering te machtigen bij voorbaat 15 miljoen op te nemep van de opbrengst van te verkoopen domeingoederenter voorziening in de buitengewone uit gaven door de onlangs goedgekeurde wetten betreffende eenige verdedigingsmiddelen noodig geworden. De Lmparcial is voor den tijd van 14 dagen geschorst wegens het aanhalen van eenige woorden uit eene toespraak des Konings in een opstel, waarin het blad op de spoedige bijeenroepiug der Cortes aandrong. De commissie, dezer dagen door de vergadering van con stitutioneelen benoemd, heeft brieven van instemming ont vangen van een 600tal oud-leden der Cortes. De terugtocht der regeeriugstroepen van de Orio is eene vrijwilligemet het algemeene plan van aanval strookende beweging geweest., ten doel hebboude het versterken dei- der beraadslaging de vraag stellen zou, of die „vreemden" i krijgsmachtwelke, zoodra de werken aan de Arga vol- Deze leening zai 4% p.c. rente ontvangt zuiver 9ó j/2 p.c. van het Metzagana Ziaq uibel. zich moesten verwijderen, onverminderd zijne bevoegdheid om de verwijdering van „vreemden" uit, elk gedeelte van het Huis te gelasten. De zweedsehe regeering heeft met de firma Erlanger eene leening gesloten van 20 miljoen zweedsehe kroonen (onge veer it miljoen gulden). Deze leening zai 4% p.c geven en de regeering bedrag. Men berekent, dat bij de jongste aardbeving in Klein- Azie meer dan 2000 menscken omgekomen en verscheidene dorpen verwoest zijn. Den 23 heeft de volksstemming plaats gehad over de door den Bondsraad en de Vertegenwoordiging aangenomen wet ten tot invoering van het burgerlijk huwelijk en tot het toekennen van het stemrecht aan burgers in kantons waar zij niet geboren zijn maar minstens 6 maanden gewoond hebben. De eerste is met 211.500 tegen 201.733 st. door het volk bekrachtigd, de laatste met 205.408 tegen 201.401 st. verworpen. De ultramontaanscke partijdie het noodige aantal stemmen bijeen had weten te brengen om het reje- rendam te vragenis dus ten opzichte van eerstbedoelde wet, niet geslaagd. De Bondsraad heeft de regeering van Bern uitgenoodigd om binnen 2 maanden haar besluit tot verbanning der jura- sche priesters in te trekken. I&towaf-aiirijlk-32 Oostenrijk, Den 28 heeft te Wceneu de verloving plaats gehad van prinses Anialie van Saksen-Coburg-Gotha (dochter van prins Augustgenl.-majoor in oostenrijksche dienst) met hertog Max Emanuel van Beieren. Te Weenen is de processie op den Sacramentsdag door eene hevige stortbui uit elkander gedreven, zoodat de Keizer, gevolgd door eene groote menigte in de S. Michaëlskerk het voorste gedeelte van den stoet in de domkerk eene schuilplaats zocht. Dc heer Ribarzvice-gouverneur der Nat. Bank, een algemeen geacht koopman heeft zich ten gevolge van den val van een handelshuis te Triestwaarin hij voor 800.000 gulden betrokken wasmet een pistoolschot, van het leven beroofd. Het nieuwe stroombed van den Donau bij Weenen is den 30 plechtig en feestelijk geopend door den Keizer, die aan boord van de stoomt oot Ariadnegevolgd door eene geheele loot van feestelijk getooide vaartuigen, het uieuwe stroom bed v;n de Stadlauer spoorwegbrug tot. Nuszdorf, eene distantie van 1% uur, afvoer, te midden der langs beide oevers geschaarde juichende menigte. De meeste aartsher togen alle ministersvele leden van het corps diplomatique enz. namen aan de feestelijkheid deel. Hongarije. De minister 'l'isza heeft aan zijne kiezers te Dehreczin rekenschap gegeven van zijne daden. Hij betoogde, dat Hongarije zich niet van Oostenrijk mag afscheiden en dat de herziening van het Tol- en Handelsverbond in den geest van een vriendschappelijk vergelijk met Cis-Leitliauie moet geschieden. De minister, die luide werd toegejuicht, beloofde het mandaat van Afgevaardigde te zullen aannemen. Den £4 heeft de Kamer aangenomen: met 153 tegen 65 st. het ontwerp betreffende de gemeentelijke en territoriale militie, met 137 tegen 77 st. het voorstel van den heer Bonfudini betreffende de verkiesbaarheid der professoren tot leden der Kamer, met 175 tegen 43 st. het door den Senaat, gewijzigde ontwerp tot invoering van postspaarbankende definitieve begrootingen van oorlog (203 miljoen lira's) en van justitie, alsmede verschillende artikelen van een ontwerp tot wijziging der wet van 1865 betreffende de rechten van schrijvers, welke voor heil of hunne kinderen 80 jaren zullen duren, te reke nen van den dag der eerste voorstelling of der eerste uitgaaf. Garibaldi diende zijn ontwerp in tot regeling van den loop van den Tiber en vrucht baarmaking van denA gro-Romano." Den 25 is liet door den heer Massari voorgelezen. Het werkgeraamd op 60 mfljöen lira's, wordt uitgevoerd door den Staat de gemeente en de provincie Rome in bepaalde verhoudingen!, met bijdragen van de eigenaars der tegen overstrooming beveiligde of in waarde rijzende gronden. Den 26 heef. Garibaldi zijn voorstel mondeling toegelicht; het werd met instemming der regeering, die evenwel het voor behoud maakte dat vóór de nieuwe uitgaven nieuwe inkom sten zouden gevonden worden met alg. st. in overweging genomer en, op voorstel van den heer Nicotera, voor spoed eischend verklaard. Vervolgehs is het wetsontwerp betref fende het recht van schrijvers met. 199 tegen 30 st. aangenomen. De Senaat heeft den 26, na 3 zittingen daaraan gewijd te hebben, aangenomen het veelzins -bestreden II" artikel van het wetsontwerp op- de recruteeringwaarbij alle voor rechter) en uitzonderingen tot dusver voor den geestelijken stand 'ten aanzien van dc krijgsdienst toegelaten, worden vervallen verklaard. Tevens werd echter met groote meer derheid aangenomen eene, naar aanleiding der door de re geering gedurende het debat, gegeven verzekeringen voorge stelde ei door den minister van oorlog goedgekeurde motie, luidende Do Senaat.de verklaringen des ministers van oorlog gehoord hebbendeovertuigddat de catholieke geestelijien en die, welke behcoren tot andere godsdiensten, in tijd van oorlog onder de wapenen geroepen bij voorkeur zullen gebruikt worden tot diensten buiten deelneming aan tooid zijnhare manoeuvres zal beginnen. De regeeringst,roepen onder geul. Mendiri hebben de ben den van Dorregaray verdreven uit de sterke stellingen, welke zi] over eene mijl afstand in de omstreken van Alcora, prov. .Valencia, bezet hielden. De carlisten zijn in verwarring naar den kant van Luoerna gevlucht70 dooden en 200 gekwet sten achterlatende. Hun bevelhebber is in de dij gewond. De brigade van Infanza heeft'eene gewichtige stelling te bij Loyolo bezet en die van Arnaiz den berg Uit Barcelona wordt het verslaan der carlisten in de na bijheid van Balaguez gemeld. Carlisten die te Perpignan amnestie komen vragen ver zekeren dat de door Saballs aangevoerde benden geheel gedesorganiseerd zijn. De admiraal Barcarteguiden 26 met 4 stoom-chepen van S. Sebastian vertrokken, om, ter-zake van de houding <ler carlisten tegenover Renteria, de havens van Deva en Motrico bij wijze van weêrwraak ov'er de beschieting van Guetariate tuchtigen, is, nauwelijks de vijandelijkheden voor die havens geopend hebbende, door een houwitsergranaat gedood. 3 Andere officieren werden gekwetst,. Het smaldeel nam terstond den terugtocht aan. De carlisten schijnen door hunne spionne-i t.e St. Sebastian op de hoogte gehouden te zijnzoodat zij in staat waren tegenweer te bieden. De adml. Polo is, in de plaats van den gesneuveldetot opper bevelhebber vau het voor de earlistische havens kruisende eskader benoemd. De genl. Quesada heeft op nieuw den uitvoer van levens middelen naar Navarre, de baskische provinciën en Burgos bepalingdat niet alleen de beginselenm aar ook de naam van Volksonderwijs moeten gehandhaafd worden. De minjster van binn. zaken heeft aan den gemeenteraad van Leeuwarden kennis gegeven dat. hij op zijne begrooting voor 1876 eene Rijkssubsidie van 5000 zal uittrekken voor de aldaar op te richten school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Aanbestedingen. Den 28 te Naarden het verbeteren der fronten Oranje-Promers en Promers-Turfpoort dier vesting, aan A. D. v. Seterste Vüght, voor f 697.000. Den 31, te Amsterdam het maken van eene vaste brug over de Singelgracht voor de Ferdinami-Bolst.raatminste inschr. L. C. Schaadevoor f 41,430; door de vereeniging „Nijverheids-stichting" t.e Arnhem, het bouwen van 20 arbeiderswoningen in Klarendal, miste inschr. D. W. Maqen- dans, voor f 19,919. Den 1 Juni, te 's Gravenhage de aan- en verbouw van een gedeelte der Polytechnische school te Delft, minste inschr. J. den Braanker te Delftvoor f 47,490. Den 3, te 's Gravenhage, het. maken van de pijlers en landhoofden voor de spoorwegbrug over den Rijnnabij Arnhemminste inschr. D. Folieer te Dordrecht, en A. Fol- ker Lz. te Sliedrecht, voor 579,000. Thorbecke-Monument. De commissie heeft hare keus voor de plaatsing van het standbeeld bepaald op het Kaas plein te Amsterdam. Hel standbeeld van Rem/rrandt wordt alsdan verplaatst naar de Botermarkt. Rampen. Den 1 Juni is een 13jarige jongen, werkzaam in de diamantslijperij aan de Rozengracht te Amsterdam, tussehen de machine ueraakt, en letterlijk verbrijzeld. Den 1 Juni is de zware ijzeren werkkamer van een der pijlers voor de Willemsbrug over de Maas te Rotterdam, binnen welke een achttal werklieden reeds 80000 steenen verwerkt hadden, omgeslagen, vermoedelijk door het niet gelijkmatig ballasten van de werkkamer. De kolossale stel lingen zijn als rieten gebroken. Den 2 zijn op de spoorwegstation Groningen 8 wagons met hooi verbrand. Rechtszaken. Een verslaggever van een dagblad te De venter. aan wien herhaaldelijk door den voorzitter der recht bank eene vaste aangewezen plaats geweigerd is tot het bijwonen der openbare terechtzittingen, heeft, de hulp daartoe ingeroepen van den minister van justitie. De logementhouder Jul en zijne vrouw, te Rotterdam, vroeger genoemd in verband et den moord van mevrouw d A ouwen en bare dienstbodezijn den 30 werkelijk ge arresteerd. Naar men zegt heeft de vrouw vroeger bii mevr. v. d. A. gediend. Het hof van Groningen heeft den 2 den Rijks-veldwachter E. Doddemate Nieuweschanswegens het zonder oorzaak plegen van geweld in de uitoefening zijner bediening, waar door geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf. f 100 boete en de kosten. In den avond van 9 Deo. met den onbezoldigden Rijks-veldwachter Begeman een vreem deling over de grenzen moetende leiden, heeft hij, beschonken zijnde laatstgenoemden herhaaldelijk geslagen en mishandeld, zoodat die man in een sloot geraakt en verdronken is. Bu geman is vrijgesproken. Overleden op Bronbeek 4 'waar |,y sedert toefde, m 46jangen ouderdom, de verboden. Dc intrekking van dit verbod maakte een deel die van 1858 "tot 1873bij"beïlndfeohedfenX uit der verzoemngs-politiek, welke de regeering ter bevor- soldaat tot sergeant-majoor opklom. Van 1849 tot 1853 jaren ver- i zwitser Julius Disteli en van dering der uitwerking \an Cabrera's manifest beuppefd hppff.i Een ander besluit bepaalt straffen tegen bendie requisition weigeren, wapens stelen van ingelegerde soldaten, enz. Te Cabanalbij Valencia, zijn 230 buizen doop brand vernield e» daardoor 300 gezinnen te gronde gericht, De repuhlikeinsehe conveniie van Pennsylvanie heeft den genl. llartranft niet tot candidaat gesteld voor de volgende Presidentsverkiezingmaar hem herkozen als candidaat voor het gouverneurschap van dien Slaat. De President, Grant heeft aan den president van genoemde conventie een brief geschreven waarin hij verklaart dat hij zich nooit candi daat gesteld heeft, voor de aanstaande verkiezing van een President, en dat hij de benoeming niet zou aannemen, tenzij zeer onwaarschijnlijke omstandigheden hem de aanneming tot een gebiedenden plicht maakten. Te Holgokein Massachusets, is gedurende de mis in de catholieke kerk brand uitgebarsten, waarbij 60 personen oui het leven kwamen. De minister van financiën heeft aangekondigddat hij voor 10 miljoen d. aan obligatiën zal aflossen en dat de interest daarvan den 1 Sept.. zal ophouden t.e loopen. ITÏ eene te Louisville gehouden vergadering heeft hij zich ver klaard tegen eene vermeerdering van het in omloop zijnde was in) in jswitserscbe dienst geweest en bracht hij het tot luitenant, toen hy zijn ontslag nam, als soldaat in ro- memsche diepst had welke hij in 1857, toen hij bet tot 2 luitenant, gebracht had weder verliet Hij liet 500 fran ken in goud na en bjj zijnen bankier te Zurich ruim 100000 fr., behalve hypotheken en andere bezittingen. Den 4, te Amsterdam, in 67jarigen ouderdom, mr. A C Cosman, advocaat, achtervolgens medewerker, hoofdredacteur en rechtskundig consulent van het Handelsblad. KoLONiëN. De gezondheidstoestand in At,chin is laatstelijk weder ongunstiger geworden. Aan den genl.-majoor Pel is tot herstel van gezondheid een verlof van 3 maanden naar Buitenzorg verleend. Hij wordt tijdelijk door kolonel Wichers v. Kerchem vervangen. In het Bil. van 4 Juni leest men: Meestal wrrden oneerlijke verkiezingsstreken ten uitvoer gelegd zonder dat de bedrijver zich noemt of te vinden is. Oprechter, maar niet, minder oneerlijkhandelen sommige anti - revolution a re drijvers, die elk oogenblik Gods naam in ('en mond hebben, maar zich toch niet ontzien, om de kiezers op de grofste wijze te misleiden. Twee voorbeelden. In het district Alkmaar o. a. is een strooibriefje \erpreid, waarvan ons een exemplaar van het 2de duizendtal wordt toegezonden. Het is getiteld „Een papierengeiden betoogd, dat het herstel van 's lands 'wel- SesTrek met, een ongeLovig staat.sonderwijzer." De schrijver vaart onmogelijk is, tenzij men terugkeere tot hot in c mo'1" *,"f 17ri- loop brengen van edel metaal. IliamegsiamL Staten-Generaal. De 1'. Kamer heeft, een aantal wets ontwerpen aangenomen, waaronder den 31 die tot toepassing der veeartsenijkundige wetten hij het voorkomen van besmet telijke ziekten onder paarden van het, leger, n.et, 23 tegen 8, en tot voorziening hij de oprichting ian inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, met 29 tegen 2 st.; den 1 Juni die tot onteigening voor den spoorweg Arnhem- Nijmegen, tot afschaffing der vuur-, ton- en bakengelden, tot verhooging der indische begrooting voor 1875, met alg. st.; den 2 die tot. verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 1875 (boringen Zuiderzee en hoofden Noordzee kanaal) met 36 tegen 2tot voorziening tegen hondsdolheid met 19 tegen 8 st. Verkiezingen. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam heett den 31 met 51 tegen 47 st. besloten het hegin.-e. der inkomstenbelasting uit haar programma te doen vervallen en vervólgens dezelfde candida'.eu gesteld als de kiesvereeniging „Grondwet" [het aftredend lid der 2- Ka mer mr. Godefroidie door laatstgenoemde Vereeniging candidaat gesteld was, is een tegenstander van zoodanige belasting]. Te Nijmegen is tot lid der 2». Kamer (fut. September) verkozen de heer jr. R van Nispen, met 1176 vrn de uiige- brachte 1227 geldige stemmen. Postspaarbanken. De minister van flnane ëh heeft het gevoelen van de besturen der spaarbanken gevraagd over een ontwerp om, bij wijze van proef, aan eenige der Kijks- postkanloren de gelegenheid te openen tot het inbrengen, en opvragen van. spaarpenningen te beleggen in de .beslaande door de inbrengers aan te wijzen spaarbanken. Stoomvaart. Den 1 Juni is eene dagelijksche stoom- bootdienst tussclien Rottcrda.u en Harwich geopend. Verkeer. Den 2 is de paardenspoorweg te Amsterdam, aangelegd door de Omuibusmaatschapi ij en ioopende van de Leidsehe poort langs de Schans naar den Dierentuin, feestelijk geopend. Onderwijs. In de op 29 Mei te Amsterdam gehouden Vergadering der Vereeniging voor Volksondern ijs is het voor stel om het hoi.fdbest.uur te machtigen, met 'de ver- „aau van het Schoolverbond in overleg te treden over rene meusinelting der beide Vereenigingen, aangenomen, met deze deelt daarin mede, dat bij van Zwolle naar Groningen ge reisd is met een „openbaar onderwijzer", die er rond voor uitkwam, dat hij niet. aan Lidden hechtte en ook niet aan God geloofde en dat ook op school leerde. In plaats van dat feit., dat een overtreding van art. 23 der onderwijswet bevat indien het waar iswat wij niet gelooven aan de bevoegde macht mede te deelenvindt de schrijver het be'er de geheele openbare school in denking te brengen en de kiezers op te zweepen om dergelijke gri welen een einde te maken" en „mannen des geloofsvan de geloofskracht der 16de eeuw, naar het Binnenhof" te zenden. De onderteekenaar van deze on waardige lastertaal tegen de openbare school is niemand an ders dan R. Husende secretaris van het Anli-Schoolieet- verbond In Haarlemmermeer enz. Zooals alle jaren, zijn nu ook weder de statistieke opgaven over de americaansehe Naaimachine-fabricatie verschenen, die daarom van bijzonder belang zijn wijl zij als met dè industrie in het algemeen in nauw verhand staande, eene duidelijke voorstelling van de veranderingen geven, waaraan zij in de laatste jaren onderworpen was, en daarbij te <»e- lijker tijd aantoonen, hoe dat de vraag zich, meer en meer tot, enkele practiscke eenvoudige stelsels bepaalt. De statistiek, over de Naaimachine-verkoop van het afge- loopen jaar 1874 loont, de volgende resullaten aan: The Singer Manufacturing C°. 241,679, The Wheeler Wilson Mfg. O. 92,827, The Domestic Sewing M. O. 22 700 The Weed S. M. Co. 20,495, The Remington Empire s' M. C°. 17,608, The Wilson S. M. O. 17.525, The Gold Medal S. M. C'. I5,2l4, The Wilcox Gibbs S. M. C°. 13,710, The American B. H. S. M. C°. 13,529, The Victor S. M. C°. 6,292 The Florence S. M. C°. 5,517 stuks enz. Volgens deze statistiek verkocht de Singer Manufactu ring C°. 241,679 legen 232,444 stuks in 1873, zoodat. erin 1874 9235 stuks meer verkocht werden; dat dit meerdere debiet niet groot is te noemen moet worden toegeschreven aan den invloed, die de algemeene stremming in den handel, op de industrie heeft uitgeoefend. De Singer Manufacturing C». is de eenige fabriek welke, zoowel in het vorige als in vroegere jaren, cp een toenemend debiet, kan wijzen en die alleen bijna de helft van de ge- commissie j zamenlijke in America gefabriceerde Naaimachines voorbracht. Snelpersdruk van Herm». Coster en Zooa.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 6