BlaBic. Spanje. gliiinciiiamt. 5>taös-jlilïcuw»0, ifl&vkt- cu BcursLjerictUcu. bet aan de noodige bestanddeelen ontbreekt om eene catho- lieke partij te vormendat daarvoor geene noodzakelijkheid bestaat en dat bet bovendien onvoorzichtig zou zijn. Kossuth maaktbij schrijven aan den redacteur van een provincie-blad propaganda ten gunste van staatsrechterlijke oppositiewelke z.i. met eene aanzienlijke minderheid in den Rijksdag behoort op te treden zal Hongarije niet tot den rang eener oostenrijksche provincie afdalen. De uiterste partij in den croatbchen Landdag heeft een adres aan den Keizer voorgesteld, met het verzoek tot samen stelling van eeiie commissie van leden der Landdagen van Croatie en van Dalmatieter voorbereiding van eene ver- eeniging dezer 2 Kroonlanden. De Landdag heeft evenwel besloten ten aanzien van dit voorstel tot de orde van den dag over te gaan. Nadat de Kamer het ontwerp tot regeling van het nota riaat met 204 tegen 51, en het gewijzigde ontwerp op de reeruteering met 197 tegen 58 st. goedgekeurd hadis den 3 de behandeling begonnen van het sedert December op de lange baan geschoven wetsontwerp op de openbare veilig heid. De president-minister Minghetti verklaardedat de regeering het door de meerderheid der commissie opgestelde wetsontwerp onaannemelijk keurdedoch zich kon vereeni gen met een gedeelte van een' voorslag van de minderheid, hetwelk strekte om een onderzoek in te stellen naar den staat van zaken op Sicilië. Wegens den vergevorderden tijd der zitting had de regeering in één artikel de maatregelen sa mengevat, welke onontbeerlijk werden geacht, om gedurende de vacantie der Kamer eene toeneming der ongeregeldheden te keer te gaan. Op voorstel van den heer Rudini, door den minister en de commissie aanvaardwerd het voorstel naar deze laatste verwezenom den volgenden dag verslag te verkrijgen. Dit verslag viel in afkeurenden zin uit, de commissie stelde de verwerping voor. De heer Codronchi diende een artikel inwaarbij aan de regeeringbehoudens hare verantwoordelijkheid, voor den duur der vacantie bui tengewone volmacht werd toegekend om maatregelen tot verzekering der veiligheid te nemen. De heer Lioy stelde een motie voor, waarin het vertrouwen werd geuitdat de regeering de openbare veiligheid op doeltreffende wijze zou handhaven, en tevens tot het instellen van een onderzoek werd besloten. Deze voorstellen werden op nieuw voor een etmaal naar de commissie gezonden. Maar den 5 verklaarde de heer Minghetti aan de commissie en de Kamer, dat de re geering, zich vereeuigende met het instellen van een onder zoek bleef staan op hei ontvangen van buitengewone be voegdheden waartoe zij zich wel met het eenig artikel van den heer Codronchi kon vereenigen. Op eensteminigen aandrang van de commissie en dc regeering werd de beraadslaging over het ministeriëele ontwerp geopend. Het werd verdedigd door den heer Codronchi, die zich beriep op de goede wer king der buitengewone maatregelen in 1871 in de Romagno, en bestreden door de heeren la Cava en Paternostro, die het ounoodigonuitvoerlijkinconstitutioneel en met de rechts beginselen in strijd achtten. Den 7 ondersteunde de heer Tommasi Crudeli het wets ontwerp der regeering en vereenigde hij zich evenzeer met de voorstellen van de minderheid der comnissie. De par lementaire enquête achtte hij onnoodig, wat de reeds klaarlijk bewezen rustverstoringen betrof. De heer Morana voerde tegen het wetsontwerp het woord, ontkennendedat er buitenge wone maatregelen voor Sicilië noodig waren, en de regeering beschuldigendegeen besef te hebben van de ware gevoelens der bevolking. De heer Donati, behoorende tot de minder heid der commissie, verdedigde het regeeringsvoorstel. Den 8 hield de heer la Porta op nieuw staande, dat buitengewone maatregelen onnoodig, ja gevaarlijk waren, en meende hij, dat een onderzoek geene goede uitkomsten kon opleveren indien het gepaard ging met de toepassing van buitensporig strenge wettendie de vrije uiting der raeeningen over de oorzaken van het. kwaad zouden belemmeren. Het, ontwerp was door politieke bedoelingen ingegeven, even illiberaal als beleedigend voor Sicilië, lie minister Minghetti protesteerde tegen den geest van provincialismewelke de beraadslaging beheersehte en betoogdedat slechts eenige gedeelten van Sicilië en sommige andere deelen des Rijks in het wetsont werp bedoeld werden. Hij prees de verdiensten van Sicilië jegens üet gemeenschappelijk vaderland. De heer Longo keurde bet, ontwerp als ongrondwettig af en hij waarschuwde tegen het in kwaden reuk brengen der magistratuur, door haar te mengen in zaken van politiekeu aard en haar eene buitengewone macht, toe te kennen; mede bestreed hij het voorstel van de minderheid der commissieom de rechtspraak der gezworenen op Sicilië te schorsen. Den 9 poogde de minister van binn. zaken met een aantal mededeelingen en statistische opgaven het bewijs te leveren, dat de buitenge wone maatregelen in sommige gewestenen desgelijks de voorstellen der regeëring ten aar.zien der preventieve gevan genneming dringend noodig waren. De heer Abignente vermaande de regeering om het ontwerp, ter vermijding der hartstochtelijke discussiekortweg in te trekken. Den 10 betoogde de heer Pisanelli op nieuw de noodzakelijkheid van buitengewone maatregelen en diende hij, tot wegneming van sommige bezwaren tegen bet regeeringsontwerp, met de hee ren Lanza, Ricasoli e. a. een nieuw ontwerp in, hierop neer komende dat er commissiën uit de prefectenpresidenten en officieren van justitie in de hoofdplaatsen der provinciën zouden gevestigd worden, op wier voorstel de minister van binn. zaken de onder het opzicht der policie gestelde per sonen van 1 tot 5 jaren zou kunnen interneeren. De heer Crispi zocht de oorzaak van den staat van zaken op Sicilië in bet, sedert J 860 gevolgde regeeringsstelsel en bestreed zoowel het regeeringsvoorstel als dat des heeren Pisanelli. De algemeene beraadslagingen over het eerste werden ge sloten. De verslaggever der commissie, Depretis, ontwik kelde zijne bezwaren tegen beide voorstellenals in strijd met de constitutie en eene beleediging voor de liberale be ginselenen verklaarde den 11, dat de meerderheid dat van den heer Pisanelli nog onaannemelijker keurde dan dat der regeering. Daarop werd een begin gemaakt met. de toelichtin gen van niet minder dan 40 motiën van orde, met geen van welke de regeering zich kon vereenigen er. waarvan verschei dene met het behandelde vraagstuk niets gemeens hadden. De heer Taiani, vroeger procureur-generaal op Sicilië, be schuldigde de overheid van Palermo van met de misdadigers te hebben samengewerkt om de maffia en andere geheime genootschappen te keer te gaanook bracht hij ernstige fei ten aan het lichtmisdrijvendoor vereenigingen gepleegd, aan welker hoofd mannen stondendie het vertrouwen van hooge ambtenaren genoten. De heer Lamaonder wiens bewind dit aLles zou geschied zijn, viel den spreker herhaal delijk met de grootste opgewondenheid in de rede, eisehende, dat de aangevoerde „monsterachtige" feiten nauwkeurig zou den worden onderzocht. Een en ander deed het getier en gedruiseh tot zulk eene hoogte klimmendat de voorzitter genoodzaakt was de zitting te sluiten. De s. b. n. Duran y Liria is minister van marine geworden. Genl. Ceballos is in plaats van den nieuwen minister van oorlog, Primo de Riyyra, tpt kapitein-generaal van Nieuw- Castilic beaoeiad. Te Santander is een doos. aan het adros van een ameri- caansch ingezetene, door de douane in beslag genomen omdat zij protestantsche boeken bevatte. De americaansche gezant heeft zich deze zaak aangetrokken. De regeering heeft amnestie verleend aan de werklieden, die wegens redenen van staatkundigen aard naar de Phiiip- pijnsche eilanden verbannen zijn. De bevolking van Motrico en andere door de carlisteu bezette havenplaatsen is gevlucht wegens een gevreesd bom bardement door het fregat Victoria. De carlisten hebben een aanval gedaan op de in eene lu cifersfabriek nabij Irun gekazerneerde cabreristen, waarbij die fabriek in brand is geraakt; de bezetting heeft, naar Irun weten te ontkomen. Volgens de Epoca van den 17 bombardeeren de carlisten Guetaria op nieuw van het strand af. Koloniön. Aan het onlangs te Havana in beslag genomen uruguaysche oorlogschip is de vrijheid teruggegevenmaar door de autoriteiten is aan de staatkundige bannelingen van Montevideo niet vergund om te Havana aan wal te komen. De Koning is den 12 van het Loo in den Haag terug gekomen. Den 17, 's avonds te 11 uren, is Z. M. over den Rijnspoorweg naar Vevey, in Zwitserland vertrokken. De afgetreden gouv.-genl. van N. Indiemr. JLondon is den 13 met zijne familie uit Zwitserland te 's Gravenhage aangekomen. De heer BurgersPresident der Zuid-Africaansche Repu bliek is den J 4 te Amsterdam aangekomen en aan de station van den Holl. spoorweg door eene commissiebij monde van den heer Tromp, verwelkomd. De President heeft zijnen intrek genomen in het. Amstel-hótel. Prins Hendrik, kennis gekregen hebbende van het voorne men om hem op 24 Oct. a.s. een bewijs van buide aan te biedenheeft verzocht, dien dag van blijken van hulde ver schoond te blijven. Verkiezingen. De heer 11. P. Bultman heeft tegen de verkiezing voor de 2'. Kamer te Haarlemmermeer de bezwa ren ingebrachtdat, van Sloten 2 bussen zijn ingekomen en dat bij de stemming op 8 Juni te Haarlemmermeer naast de bus, vóór de plaats van den heer Q. B. 't Hooft, de cou rant het Huisgezin lagwaarin met dikke blauwe strepen eene groote advertentie, tot aanbeveling van bn. v. Heemstra, was aangehaald. Benoemingen enz. De heer C. H. Moens is herbenoemd als burgemeester der gemeente Castricum. Aan mr. IVC. Jde Vicq is op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hoorn. Stoomvaart. De mailstoomboot Stad Middelburg is den 10, 's avonds te 11 uren, voor hare eerste reis van Viis- singen vertrokken. Het schip heeft, ten gevolge van storm weder een oponthoud van 2 uren aan de machine onder vonden, doch is niettemin in 9 uren te Sheernes aangekomen, zoodat de reis 7 uren geduurd heeft. Handel. Te Rotterdam is opgericht de „Handelscom pagnie Mozambique," bestemd om handel te drijven en fac torijen te vestigen op de oostkust van Africa en omliggende eilanden. Kunst. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Vereeniging tot het vormen van eene openbare verzameling van hedendaagsche kunst te Amsterdam," ien doel hebbende het bijeenbrengen eener aan de gemeente Am sterdam af te stane verzameling kunstwerken voornamelijk schilderijenbij voorkeur van levende meesters der neder- landsche school (Lidmaatschap f 100 in eens of 25's jaars). Militaire zajcen. Daar voorshands geen gevolg zal worden gegeveu aan Het besluit tot oprichting eener indische brigadeheeft de minister van oorlog aangebodenop het door don gemeenteraad van Haarlem beschikbaar gestelde terrein eene kazerne te bouwen voor een paar bataljons in fanterie. Daar men hiervan niet even groote voordcelen verwacht als van de vestiging der indische brigade, heeft de gemeenteraad beslotenvoor den bouw van genoemde kazerne wel grond te willen verkoopen of ten gebruiko geven, maar op andere voorwaarden dan voor de indische brigade waren gesteld. Onderwijs. In de algemeene vergadering van hetNederl. Schoolverbondden 11 te 's Grarenhage gehoudenis met 35 tegen 12 st. aangenomen het voorstel van het hoofdbe stuur, om in onderhandeling te treden over eene samensmel ting van het Schoolverbond met de Vereeniging voor Volks onderwijs. De eerstvolgende vergadering zal te Deventer gehouden worden. Tot voorzitter van het Verbond is be noemd dr. 11. JE. van Hoornte Hoorn. Peesten. Den 17 vierden de heer P. Reqouteigenaar der glas-, kristal- en aardewerkfabriek te Maastricht, en zijne echtgenoot hun gouden bruiloftsfeest. Zij schonken aan de verschillende instellingen van weldadigheid ruime giften tot een onthaal der verpleegden. Aan de 2300 arbeiders der fabriek werd een feest gegeven op de buitenplaats Vaeshartelt" te Meerssenwerwaarts de gasten zich in optocht, met muziek, vaandels en banieren begaven, 's Avonds werd een prachtig vuurwerk op het S. Antonius-eilandin de Maas, tegenover de fabriek, afgestoken. Den 17, verjaardag van de Koningin zijn langs Utrecht met den Rijnspoorweg ongeveer 4000 personen naar 's Gra venhage vervoerd. Feestviering der leidsche hoogeschool. 14 Juni: Uitreiking van een vaaudel aan het studentencorps, bij monde van mej. Polano, in het feestlocaal op de Ruine. Afhaling der reünisten en senaten van bevriende academiën door de studenten met hunne banieren en 2 muziekcorpsen van „Zo nderzorg." Verwelkoming der reünisten in de stads-gehoorzaal door den praeses van het studenten-corps, den heer Kappeyne, beantwoord door den voorzitten der commissie van reünisten, jr. mr. Oevers Beynoot. Optocht naar het feestlocaal en toe spraak aldaar door prof. N. Beets. Onder de 700 reünisten bevonden zich ook prins Erederik en de 94jarige emer. pre dikant l. Prins. Opening der nieuwe soeieteit Minerva." 15 Juni: Gunstig weder. Versieringen aan vele woningen. Matinée op het feestterrein. Gecostumeerde optochtvoor stellende de leidsche hoogeschoolvertegenwoordigd in hare groote en merkwaardige mannen. Ter bezichtiging zijn naar Leiden gekomen de Koninginde prinsen Frederik en Hen drik en de prinses v. Wied. Maaltijd der geeostumeerden in het feestlocaal. 's Avonds herhaling van den optocht langs de geïllumineerde straten en grachten. Concert op het feestterrein. Over den Hollandschen spoorweg vervoerd 40 a 45000 personenwaarvan 30 a 35000 van en naar Leiden. 16 JuniPlechtige receptie op het feestterrein van de „Souvereinen, prinsen, edelen, vroedschappen, professoren, luyden van letteren en allen die deel hebben genomen aan den optochtdoor Willemprins v. Oranje enz." Matinée musicale. Diner der reünisten in het feestgebouw (481 couverts). 17 Juni: Matinée musicale, gegeven door het gezelschap Arena Studiosorum op „Zomerzorg." Diner der „Statenruyters" van den optocht te Noordwijk. 's Avonds vauxhall en bal, gegeven door de sociëteit Minerva" op het feestterrein. Als inleiding tot de festiviteiten had den 11 en 12 in de Hooglandsehe kerk een muziekfeest der Leidsche Zangver- eeniging plaats gehadop den laatsten dagtoen o.a. „Lei- dens glorie" van R. Hol, onder diens leiding, werd uit ge veerd, bijgewoond door de Koningin, De „Czaar Petervan den optocht, heeft den 13 met gevolg Zaandam bezocht, waar hij werd 0|>gewacht door een eore- wacht te paard en de muziek van „Kunstmin" en de schutterij. Kerst met rijtuig naar het Café Suisse geleid, werd vervolgens een bezoek aan den burgemeester en aan de naburige dorpen gebracht en eindelijk eene druk bezochte receptie gehouden. Aanbestedingen. Den 12, te Utrecht, het verbouwen van het gebouw in den Hortus aan de Lange Nieuwstraat en het inrichten daarvan tot een botanisch laboratorium, aan J. 11. de Pos, voor 13,480. Den 16, aan het ministerie van binn. zaken, het maken van eene houten fundeering voor een ijzeren lichtopstand op den noordelijken dam aan den Hoek van Holland liet, ver- breeden van den kop en het bestorten van den noordzijde van dien damvoor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, minste inschr. J. v. d. Velde, te Papen- drechtvoor f 109.000het maken van een nieuwen noor- derleidam langs het Keteldiepover 3327 ellen lengte aan de uitmonding van den IJsel, minste inschr. 1. Terwindt te Doornenburgvoor f 93.000. Den 17, te 's Gravenhage, het doorsnijden van den Ooster- doksdijk te Amsterdam en liet omleggen van den toegangsweg naar de oostelijke tijdelijke aanlegplaats, minste inschr. W. Blokland Az„ te Hardinxveld, voor 29500. Bouwwerken. De minister van binn. zaken heeft aan de architecten Cuypers te Amsterdam, Vogel te 's Gravenhage en Eberson te Arnhem opgedragen ieder een plan te ont werpen voor een Rijks-muzeüm te Amsterdam, aan den Sin gel over de Weteringschans. Kasteel te 's Heerenberg. De Vorst van Hohenzollern- Sigmaringen heeft van zijn voornemen om het kasteel met aanhoorighedenwaarvoor in den laatsten tijd aanzienlijke sommen zijn geboden, te verkoopen, voorloopig geheel afgezien. Gieten. Voor het fonds tot, ondersteuning van oude visschers op Urk is van een onbekende te Utrecht 1000 ontvangen. Geschenken. De Keizer van Duitschland heeft,, als blijk _van deelneming in de feestviering der'leidsche hoogeschool, den senaat het werk van Lepsius over de gedenkteekenen van Egypte en A'ethiopië vereerd. Sterke drank. De gemeenteraad van Groningen heeft den 12, op voorstel van B. en W., besloten, niet over te gaan tot het vaststellen eener strafverordening op het zieh in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen op de open bare straat (voorstel- Thieme c. Rampen. In den naoht van 910 Juni zijn te Landsmeer, ten gevolge van liet vallen eener peterolielampde bakkerij, de schuur en het schuitenhuis van C. Bakker verbrand. Per- ceelen en inboedel waren verzekerd. Door den storm van den 11 zijn de op de marinewerf te Hellevoetsluis ir, aanbouw zijnde 6 houten overdekkingskap- peu voor monitors omvergewaaid en zoo vernielddat van iiet houtwerk weinig meer zal te gebruiken zijnde aanne mer lijdt hierdoor aanzienlijke schade. Door liet onstuimige weder en den lioogen waterstand is aan de bedijkiugswerken van bet, Noorden op Texel eene schade van p.m. 20000 toegebracht. Bij Makkum is den II gestrand en vervolgens uit elkander geslagen een groninger schip met zinksteen voor de werken te Harlingen. Een Rijks-recherckevaartuig is eveneens gestrand. In den vroegen morgen van den 14 is een door 3 gezin nen bewoond huis, te Buisterduinonder Schoorl, in korten tijd geheel afgebrand, waarhij 2 der bewoners, man en vrouw, ernstige brandwonden hebben bekomen.. Van de inboedels is weinig of niets gered. Het huis en een der inboedels was verzekerd. Misdrijven. Den 14 is een spoortrein van Eindhoven naar Ilasseli aan een groot gevaar ontkomen. Baldadigen hadden op de rails palen van de afrastering en een houten met zink hekieede goot gelegd; juist bij tijds gelukte het den wegwachter met alle krachtsinspanning, die goot te ver wijderenterwijl het later bleek, dat de palen doormidden waren gereden Aan den brigade-commandant, der maréchaus see is het gelukt, de 3 daders te ontdekken en tot, bekentenis te brengen. Rechtszaken. Bij de inwijding eener nieuwe r. e. kerk te Nieuweramstel is door den brigadier der Rijksveldwacht proces-verbaal opgemaakt tegen den pastoor J. 'w. Brouwers, ter zake van overtreding der wet op de kerkgenootschappen, hebbende zich met 3 zijner ambtgenootenvergezeld door een aantal in bet wit gekleede meisjes en andere jiersonen in ambtsgewaad op den publieken weg vertoond. De rechtbank te Rotterdam heeft rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen H. J. Jut en C. Goed volk, ter zake van den dubbelen moord te 's Gravenhage en den daarop gevolgden diefstal. De H. Raad heeft den 14 verworpen het beroep in cas satie, ingesteld door 4 inwoDers van S. Philipsland tegen een arrest, van het hof in Zeelandwaarhij zijter zake van rebelliezijn veroordeeld tot 4 en 3 maanden gevange nisstraf. De boo^sehutterij van S. Sebast.iaans-doelen heeft een goed voorbeeld gegevendoor het in bruikleen aan het stedelijk muzeüm aanbieden barer banieren oude houten trommen bokalen, waarbij den grooten Koningsbeker, zilveren versier selen, presidents-staf, eene schilderij voorstellende S. Sebasti- aan door Portman, enz. Ook regenten van het burgerweeshuis hebben een tweetal der in dat gesticht aanwezige schilderijen aan het muzeüm ter bewaring afgestaan. Mochten meerdere instellingen alsmede particulieren kunnen besluitenom op deze wijze tot opluistering van het muzeüm en tot meerdere bekendmaking hunner voorwerpen van historische of kunst waarde mede te werken. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de heeren JBnrkunk, G. v. Kleef, P. Koot en H. G. Burkunk gesteld ter beschikking van den gouv.-genl. van N. Indie om te worden benoemd tot ojizichter 3e. kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 20 Juni, des avonds te 6% uren, in den Stadslioutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Grande Marche„le Royaume des Lis" van v. d. Bogaerde. 2. Grande Ouverture de Concert van Pairie. 3. La Reine des FleursRcdowa van Chrislophe. 4. Grande Pantaisie „Maria Stuart" van Alberti. 5. Parade-marsch van Ilias. 6. Aus dem Krieger-leben, Lieder van Neibig. 7. Grande Pantaisie „ie Retour du Printemps" van Labory. 8. P'inale GrandeQuadrille Giroflé Girofla van le Cocq. A.s. Dinsdag wordt de jaarlijksehe collecte gehouden voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewa pende dienst, dat in 1873 (het verslag over 1874 is nog niet uitgebracht,) f 59,757,56 verleende aan 2218 deelge- rechtigdenzijnde 309 verminkten en nasreblevenen "an ge sneuvelden, 1394 inlirmen en 515 oud-strijders van Waterloo, voorts 5.5 personen in het invaliedenhuis te Leiden verpleegde en nog aan 121 verminkten en intirmen van Waterloo eene gift van f 3 per hoofd uitreikte; terwijl op de sollicitanten- lijsten nog voorkwamen 21 blinden, 169 infirmen van Belgie, 306 infirmen uit de koloniën, 276 infirmen zonder veldtoch ten en 258 veteranen van 30jarige dienst. Uit deze cijfers blijkt eensdeels de belangrijke werkkring van dit fonds, maar andersdeels ook hoe het, op verre na niet in staat is om aan alle aanvragen tot hulpverleening aan verminkte en karig gepensioneerde oud-soldaten te voldoen zoodat eene milde ondersteuning van deze nuttige instelling allerwenschelijkst blijft. Wel is het nationaal geschenk van 1874, of liever de daarvan temaken rente, door gunstige beschikking des Ko- nings ten voordeele van het ionds afgestaan, maar de oorlog tegen Atchin heeft, gewis na 1873 nog zoo velen tot, reik- halzenden naar hulp gemaaktdat de ingezetenen in 's Ko- nings gift geen reden mogen vinden om hunne bijdragen te verminderen of achterwege te houden. Erratum. In ons vorig No. in het verslag der tentoon stelling staat als bekroond voor prijs van bestuur H. Swaan te Bergen moet zijn J. Veenliuysen te Egmond aan den Hoef. B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 17 Haa.Aldert Ploeger, wedr. van Aagje Steeman, eii Geertje Rantjes. Bartel Harteveld en Johanna Cornelia van der Linde. Nicolaas van der Voort én Antonia Gesina de Visser. Hendrik Huijbert van Harpen Knijper, alhier, onl. te Amsterdamen Catharina Susanna Leonora van Sandick, te Zwolle. GEBOREN. 12.1un .üenlrikus Petrus, Z. van Mat, Ilias Albert us Wigt, man en Cornelia Schefter. 15 h Mietje, D. van Salomon Izaak Grootkerk en Geesje Hoepelman. 16 u Leonardus Antonius Z. van Johann Hermann Lam bert Albers en Teetje Bleeker. 18 Jan, Z. van Jan Hoogland en Anna Gerarda Vogel zang. üirk, Z. van Wiggert, Geerding en Gerritje de Boer. OVERLEDEN. 4 Mei. Jaasje Pesser, 40 j., overleden te Bloemendaal. 12Jun. Jan Jacob, Z. van Jan Jacob Boogh en Antje de Vries 9 w. 13 MargarethaD. van Bartholomeus Duits Cn Antje Koster, 10 w. 14 u Johanna van den Brink, eohtgen. van Abraham Jo- han Bruin, 33 j. 15 i RemmertZ. van Harm Schuuring en Geertje Boer, 2 j. en 9 m., wonende te Zwartsluis. 17 Amelia Meijer, echtgen. van Dirk Jochems61 j. Antie Raap, eohtgen. van Cornelis Voster, 42 j wonende te Schoorl. 18 Geertraida CorneliaD. van Fredrik Pieter Adolf cn Geertruida van Drunen bijna 7 m. Gerardus Nicolaas, Z. van Gerrit Hendrik Meijroos enRensje van de Pollruim 9 m. Alkmaar 14 Juni. Aangevoerd 1 Koe/275, 395 vette Kal veren f 32 a 112, 8 nuchtere dito 7 a 16, 252 Schapen f 26 a 38, 208 vette Varkens 42 a 56 ets. per kilogram. 18 Juni. Kleine kaas 33,50, commissie/33, middelb./33, laagste prijs i 20 aangevoerd 695 stapels, wegende 152461 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 133 hectoliters, Tarwe 9,25 a 9,75, Gerst /Ga 6,50, idem Cliev. /7a 7,50, Haver f 5, Bruineboonen f 9 a 16, Erwten: groene 15 a 18 grauwe ƒ21. 19 Juni. Aangevoerd 15 Paarden 65 a 575, 11 Koeien f 125 a 105 36 nucht. Kalveren 7 a 22, 179 Schapen l 19 a 2982 Lammeren 4 a 106 Geiten 4 a 5 4 kl. Bokjes f 0,45 a 0,95, 142 magere Varkens f 16 a 28, 237 Biggen f 6 a 10, Boter per kop 90 a 97] cents. Edam 12 Juni. Kleine Kaas 24 a 33, verkocht 120 stapels, wegende 25486 kilogr. 17 Juni. 226 Stukken Boter 1,42 a 1,50 per P., Kip- pen-eieren 3,50 a 4 per 100 stuks. Enkhuizen 17 Juni. Kleine kaas 33, verkocht 57 stapels, wegende 16408 kilogr. Haarlem 14 Juni. Roode Tarwe 9,10, Witte dito ƒ8,25 a 8,7 5 Gerst f 6,95, Haver 6Duivenb. 9,80 groene Erwten 9,25. 16 Juni. Aangevoerd 7 Koeien 80 a 260, 1 vet Kalf 30, 24 nucht. Kalveren 4 a 10, 130 Schapen 10 a 32, 297 Lammeren f 6 a 11, 2 Biggen 16, 1 Paard f 130. Kleine kaas 14 a 32, verkocht 123 stapels, wegende 27310 kilogram. Hoorn 17 Juni. Kleine Kaas 34, commissie f 35, aan gevoerd 372 stapels, wegende 104695 kilogr. 19 Juni. 8 heet. Tarwe 108 Gerst 7,25, 2 heet. bruine Boouen ƒ15,1 heet. grauwe Erwten f 16. Op monster verkocht: Mosterdzaad f 19,25, Haver f 6,25, Karweizaad 19,75 op levering. 23 Paarden 100 a 250, 17 Koeien ƒ150 a 225, 30 Kalveren 6 a 19. 300 Schapen '18 a 32, 40 Varkens f 16 a 233 Zeugen f 35 a CO, 350 Biggen 5 a 9, 600 heet. Aardappelen 4 a 6, 7500 kilogr. Kruisbessen 8 a 9 per 100 kilogr., 2000 koppen Boter f 1,30 a 1,50 per! kilogr., 13000 Kipeieren 3,30 a 3,50, 5600 Eendeneijeren 3,90 per 100 stuks. Medemblik 16 Juni. Kleine kaas 32,50, verkocht 155 st,., Boter 1,40, Kippen-eieren 3, Eenden dito 3,75. Purmerende 15 Juni. Aangevoerd 297 stapels Kaas, Boter ƒ1,35 a 1,45, 182 Runderen, 42 Paarden, 162 vette Kal veren 0,70 a 0,90 per kilogr., 131 nucht. dito 8 a 16, 125 vette Varkens 0,48 a 0,58 jier kilogr., 12 magere dito 10 a 14, 310 Biggen /5a?, 884 Schapen en Lam meren, Kippeneieren 3,25. Eenden dito 4 per 100 stuks. Sehagen 17 Juni. Aangevoerd 5 Paarden 50 a 225,32 stuks Rundvee, Stieren 140 a 170, Geldekoeien170 a 250, Kalfkoeien 150 a 190, 96 nucht. Kalveren/6a 21, 1601 Schapen en Lammeren, Schapen 20 a 30, vette dito 24 a 29, Lammeren 5 a 11, 8 Bokken en Geiten f 1 a 10, 80 Varkens, magere13 a 20, Biggen 6 a 10, 30 Ko nijnen 0,10 a 0,60, 50 Kipiien 0,35 a 0,75, 20 Eenden 0,35 a 0,40, 400 kilogr. Boter 1,20 a 1,33, 50 st. Kaas f 0,40 a 0,60 per kilogr., 5000 Kippen-eieren /3a 3,25, 4000 Eenden dito 2,75 per 100 stuks. Amsterdam 19 Juni. Nedert. G. N.Sch. 2]pct dito dito 3 dito dito 4 n Spanje, Obligat. 3 dito Binnenl. 3 1853 3 h 798-1816 5 Üblig.-leen. 1864 5 Aand.Z.Rs. 1864 5 dito dito 1866 5 Oostenr. Obl. nip. 5 dito in Zilver 5 tandeelen 1864 Turk. Obl. 1865 5 pot. Egypte 1868 7 Ar. Amerika 1885 6 pet. j 101 dito 1904 5 h 62]] Brazil. Obl. 1865 5 74]] 99] 18 51] 102] 101] 92] 65] 343 41J MexicoObL 1851 3 Maatsch.expl. Staats-sp. 87] Gr. Russ. Sp.-M. 5 pet. 266 Russ. Sp. Kiew Brest 154 Aand. Balt.-Spoorweg 137 Illin. Cent.-Spw. Mts. Ct.v.Aand. Chicago N. West Cert. I 40] Union Pac.Hoofdl.6 84] Chicago Z.W 7 i 77 St.Vincent.Br.7 j 5 Alt.Miss Ohio 7 i 42] Peru 1870 6 64i 1872 5 i 50] Aand. Erie-Spoorw.11] Union Pacific. j 61] SanJoaqninValley 6 pot.j

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2