No. 26. Zevenënzeventigste Jaargang. '1875. ZONDAG 27 JUNI. (üroot llrltlanfe en Ierland. Zwitserland. gemeenteraad. ©S&ekcltjfcöcfte i3c richten, Duitschland. Frankrijk.. Groot ilrittanje en Ierland. AL 1 S H II IJ A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f O,€5, franco per post f fl.SiO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. (fSffiriZrl {RchccLtc I lieke geestelijken hebben deelgenomen. De minister heeft 1 UjilLi*1T1o„ tot tnnsfmirMpIpn maanden en 300 fr. ftanwp7icr Ter terechtzitting waren alle i'vro n r] a Korli'inrrone irinK De nieuwe transatlantische telegraafkabel is voltooid. De minister Disraeli en de lord-mayor van Londen hebben den 12 den Sultan van Zanzibar bezocht. Den 14 werd hij door den prins van Wales op Marlborough-House ontvangen. Eenige dagen geleden hebben 2 deputation zich aange meld bij den minister van binn. zaken, de eerste om te vra gen, dat het Aquarium te Brighton des zondags gesloten zou j moeten zijnde andere om er op aan te dringendat het dien dag toegankelijk zou mogen blijven. De minister heeft toen de wenseh geuitdat de bevoegde macht de kwestie zou beslissenonder belofte van de mogelijk te beloopen boeten te zullen kwijtschelden. Thans heeft liet Gerechtshof der Schatkist uitgemaakt dat eene wet van 1781 het toe gankelijk stellen van dergelijke plaatsen op zondag verbiedt onverschillig of, zooals te Brighton geschiedde, het program der week des zondags besnoeid werddoor weglating der muziekuitvoeringen en der nieuwsbladen. Alzoo hebben het Aquarium met zijne helpers en medeplichtigen, de Brighton- Spoorwegmaatschappij en de eigenaars der Daily News en Daily Telegraph, de wet overtreden en zich zware boeten op den hals gehaald. 2 Commissie-huizen op Indie en China hebben hunne be talingen gestaakt, te weten: Alexandre Collie Sp Go. te Londen en Manchester, met een passief van waarschijnlijk meer dan 3 miljoen, en Shand Sp Co. tc Londen, met een minder groot passief. Ook zijn gefailleerd de firma's Rainbow Holberton 4' 1 Co., met een passief van 150.000 p.st., John Anderson Sp Co., met een passief van 200.000 p.st., Young Borthwick Sp Co. wisselmakelaars, met een passief van 2K, miljoen, John Strachan Sp Co., met e?n passief van 209 000 p.st., Robert Benton Sp Co., Malcoln Hudson Sp Co., Gonzales cp Co., J. C. TowlieAdanson Sp Zoon, Octavius Philipps Sp Co., Weshead Sp Co., (te Manchester), en Aard. Lagebhuis. Den 9 is het voorstel van den heer Dixon om het wetsontwerp tot het invoeren van gedwongen school bezoek en de vestiging van schoolbesturen in alle districten voor de tweede maal te lezen krachtig ondersteund door den heer Mur.della en voorts door de heeren Fawcett en Forster, en bestreden door den heer diamond en lord Sandon, met 265 tegen 146 st. verworpen. Den 10 heeft de heer Disraëliin antwoord op eene door den heer Whalley, met een beroep op de bekende opmerkin gen van graaf Minister, gedane interpellatiegezegd dat hij wistdat er jezuieten naar Engeland komen en dat daar door inbreuk wordt gemaakt op de sedert eene halve eeuw bestaande wet op de emancipatie der catholieken. Die wet was nooit toegepast en de regeering was niet, voornemens haar thans toe te passen zij achtte haar evenwel niet ver vallen en zij behield zich het recht voor, haar toe te pas sen indien dit noodig mocht worden. De minister van oorlog bevestigde het berichtdat 4 soldaten aan eene gods dienstplechtigheid in eene roomsche kerk hadden deelgeno- men. Zij waren met verlof en droegen de uniform omdat de wet hun dat voorschrijft. Zij hadden geenerlei overtre ding begaan en er was geene tusschenkomst der regeering mogelijk. De „attorney general" stelde voor om tot de tweede lezing over te gaan van het ontwerp tot wijziging der wet van 1873 ten aanzien van het Hoogste Hof van Appèl.— De minister Cross gaf eene uitvoerige toelichting van zijn tweevoudig wetsontwerp tot wijziging der betrekkingen t.us- schen patroons en werklieden strekkende tot opheffing der ongelijkheiddat alleen ten opzichte van laatstgenoemden her verbreken van burgerlijke overeenkomsten als misdrijf wordt vervolgden tot, het onder de strafwet brengen van zoodanige inbreuken op contractenwaardoor de be langen van het algemeen worden benadeeld werklieden in gasfabrieken aan waterleidingen enz. Andere inbreu ken zouden onder het ressort der gewone burgerlijke recht banken vallen. "Wat de werkstakingen aan gaat, deze zouden, voor zoover zij geene misdadige handelingen ten doel hebben, niet meer, gelijk tot dusveronder de wet op de samen zweringen vallen. Na eenige opmerkingen van sommige leden werd het dubbel voorstel voor de eerste maal gelezen. Den 11 is eene door den heer Butt gedane motie, omjeene koninglijke commissie te belasten met een onderzoek naar de werking der iersche pachtwet van 1870, welke z.i. in geenen deele aan de verwachting beantwoord had, bestreden door den minister voor Ierland en met 108 tegen 41 st. verworpen. Koloniën. De mazelen-epidemie woedt op de Fidsji-eilan den zoo hevig, doordien de inboorlingen zoodra zij ziek worden weigeren, voedsel of geneesmiddelen te gebruiken, in 't water springen en zooveel koud water drinken als zij kunnen. Ziende dat de ziekte ook in de gezinnen der blanken voor komt maar daarin geene sterfgevallen veroorzaaktraeenen zijdat God op hen vertoornd is omdat zij hun land hebben weggegeven. De Groote Raad van het kanton Bern heeft den 11 het wetsontwerp betreffende de eeredienst bij eerste lezing aan genomen en de fweede lezing op 13 Sept.. bepaald. Den 12 bekrachtigde de Raad met 183 tegen 24 st. het hooger be roep van den Regeeringsraad bij de Bondsvergadering tegen het besluit van den Bondsraad, betreffende de intrekking van het besluit tot verbanning der prieslers van de Jura. Die intrekking zou eerst het gevolg kunnen zijn van eene ver andering van den toestand, terwijl, naar de meening van den Grooteu Raad, de Bondsraad geen acht op den toestand heeft geslagen. Den 13 is te Bern eene door 6000 personen bijgewoonde volksvergadering gehoudenwaarin 10 sprekers het woord gevoerd hebben en eene motie aangenomen is verklarende, dat de vrijzinnige bevolking van het kanton met de hande lingen der regeering volkomen instemt. Zitting van 16 Junij 1875. No. 7. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren IPellan en van Leeuwen wegens uitstedighcid en de heer Vonk. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. 2. Brief van den Minister van Marinewaarbij ingevolge magtiging des Konings aan den Baad wordt medegedeeld dat het hem vergund wordt om bij in dienst stelling van Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar aan dien bodem eene gewone Nederlandsche vlag te schenken welke in stof en grootte kan verschillen van de oorlogsvlagdoor de oorlog schepen gevoerd doch geen stadswapen mag bevatten dewijl dit in strijd zoude zijn met de inrigting der oorlogsvlag. Voor kennisgeving aangenomen. Pan Gedeputeerde Staten: 3. Ontvangberigt, der vastgestelde politie-verordening op het bouwen en sloopen. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 19 Mei 11., tot het doen eener af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1874. 5. Brief ten geleide der goedgekeurde rekening van de dienstdoende schutterij over 1874. 6. Verslag van het eind-examen der burgeravondschool te Alkmaar in 1875. Van de 4 aan het examen deelgenomen hebbende leerlingen werd aan twee, J. ddOrt en P. Pronk, het getuigschrift uitgereikt. 7. Uitnoodiging der plaatselijke schoolcommissie tot bij woning van het examen aan de openbare school voor meisjes op 25 Junij e.k., des voormiddags van 9 tot 12 ure en des namiddags van 1 tot 4 ure. No. 2 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8. Rapport der commissie van bijstand omtrent de door Burg. en Weth. ingediende plannen in het belang van de verbetering van het marktwezen. Zij deelt het gevoelen van Burg. en Weth., dat het kaasmarktplein niet groot genoeg is voor een groot deel der op Maandag en Zaturdag te houden veemarkten doch vermeent echter, dat het voor het meeren- deel der genoemde markten onvoldoende ruimte aanbiedt ook al maakt men van het kleine kaasmarktplein gebruik. De in het voorjaar van 1875 opgedane ondervinding laat naar hare meening te dien aanzien geen twijfel overbeide pleinen waren niet alleen in gebruik maar er werd zelfs markt gehouden in de aangrenzende straten en langs den wal. Van het kleine plein werd zelfs zoodanig gebruik gemaakt dat er geen pad overbleef om het telegraaf kantoor te bereiken. Was een dergelijke toesiani slechts enkele malen te wachten, dan zou men zich die bezwaren voor enkele marktdagen kunnen getroosten, doch lettende op de telkenjare vermeer derenden aanvoer, bestaat, er gegrond vermoeden, dat de te beperkte ruimte niet alleen op de drukste dagen grooterc moeijelijkheden zal opleveren, maar ook op meerdere markt dagen ongerief zal veroorzaken. Onder die omstandigheden kan de commissie zich niet vereenigen met het. wegbreken van het pand van de Wraag, om zoodoende een doorgaand plein te maken, te minder wenschelijk bovendien, omdat het pand voor de kaasmarkt hoogst noodzakelijk is en eene zeer geschikte gelegenheid voor de botermarkt aanbiedt. Het af breken zou dus weinig ruimte geven, tenzij tot, de verplaat sing der botermarkt werd overgegaan. Zij acht het daarom wenschelijk dat de veemarkt van het kaasmarkt,plein_ worde overgebragt naar een zoodanig terrein, waarvan de inrigting aan de behoeften eener goede veemarkt, zou kunnen voldoen en dat niet alleen voor de tegenwoordige marktaanvoeren genoeg zame ruimte aanbiedt, maar ook gelegenheid tot latere uit breiding geeft. Het veranderen van de Bokkesluis en de brug bij de Dijk in bascule bruggen acht de commissie allezins aanbevelenswaardigook al wordt de veemarkt, van het kaas marktplein naar elders overgebragt. Om liet groote gewigt, van beide werken met het oog op het marktwezen en den handel, wordt ten slotte in overweging gegeven aan de kamer van koophandel de stukken om berigl, en raad in handen te stellen. Overeenkomstig dat advies gesteld in handen der kamer van koophandel en fabrieken om berigt cn raad. 9. Brief van Burg. en Weth., mededeelende, dat de Mi nister van Justitie op hun in voldoening aan het raadsbe sluit van 3 Maart 1.1, No. 19 tot ZE; gerigt verzoek, om een wetsontwerp in te dienen tot strafbaarstelling van het moedwillig verlaten van kinderen door de oudersgeant woord heeft,datalvorens eene beslissing te nemen aan gaande de vraagof tegen dit kwaad bij eene bijzondere r u u i u i js. Onbeheerd op straat gevonden een stapel kleine kazende navolgende voorwerpen kunnen terug bekomen worden aan het Commissariaat van Policie als: een leesboekje, een bloekkoralen armband met goud slotjeeen schaapeen lameen beursje met eenig geldeen bos sleutelseen ceintuur. Het door den Bondsraad ingestelde onderzoek omtrent de vraagof de voortbrengelen van kunst-industrie evenzeer tegen onbevoegde nabootsing behooren beschermd te worden als die der beeldende kunst,, tot een toestemmend resultaat geleid hebbende, is den 4 besloten, de Rijks-kanselarij met het ontwerpen der gewenschte wetsbepalingen te belasten. Pruisen. Niet alleen de deken Aleespies, voorheen can- didaat voor den bisschoppelijken zetel van Euldamaar na genoeg alle pastoors en kapellaans in het door Beieren aan Pruisen afgestane Rhön-district hebben verklaardzich aan de staatswetten te onderwerpen. Ie Kosten, in Posen, zijn den 15 vier nonnen gevangen gezetomdat zij weigerden voor het gerecht te verklaren of zij door zendelingen of door een inwoner der stad waren overgehaald om de kerk te verlaten wanneer een niet tot de aanhangers van den aartsbisschop ledochowski be- hoorend geestelijke den kansel betrad; of de abdis haar niet gezegd hadwat haar in zoodanig geval te doen stonden wat zij zeiven met elkander in dezen hadden afgesproken. De minister van eeredienst is den 18 te Trier aangeko men en op schitterende wijze door de burgerij ontvangen geworden. Den 19 is te zijner eere een feestmaaltijd gege ven, waaraan vele burgers en ook 2 hooggeplaatste eatho- plegen van misdrijven, ue verslaggever der commissiede heer Thonissenen de minister van justitie verdedigden het tegen de bedenkingen van verschillende sprekerso. a. met een beroep op denop het gebied van het strafrecht ver maarden gentschen hoogleeraar llausvolgens wien een voorstel tot het plegen van een misdrijf reeds eene uitwen dige daad en hiermede het begin van uitvoering uitmaakt, zonder hetwelk er geene strafbare poging is. Den 16, op den 200,n verjaardag van de verschijning aan Marie Alacoqueis door msgr. Guibert de eerste steen ge legd aan de kerk van het H. Hart op den Montmartre te Parijsin tegenwoordigheid van den pauselijken nuncius, den bisschop van Orleans en een groot aantal andere prelaten, de hertogen v. Nemours en v. Alenyoneen aantal leden der Nat,. Vergadering enz. De mis werd vooraf gevierd in de S. Petruskerkvanwaar de stoet zich met militaire muziek en banieren naar het terrein begaf. Bij depeche van kardinaal Antonelli werd de pauselijke zegen over de geestelijkheid uit gesproken. Een geweldige plasregen kwam de plechtigheid verstoren. ,Den 18 hebben te Lyon op nieuw huiszoekingen en ar- restatiën plaats gehadwegens deelneming aan een geheim genootschap. Er zijn 18 a 20 personen in hechtenis geno men, waaronder de redacteur van le Petit Lyonnais. Het Journal Officiel herinnert, met het oog op zekere op stellen in Paris Journal en le Soir, den eerbied, dien de druk pers aan de besluiten der Nat. Vergadering verschuldigd is. De rechtbank te Parijs heeft wegens het vervaardigen van spiritistische photographiënop welkenevens iemands por tret, ook eene afbeelding van den geest van een aange wezen overleden persoon geleverd werdveroordeeldde een tot 1 jaar gevangenisstraf en 500 fr. boete, de ander en dat hij den procureur der republiek had verzocht om een onderzoek in te stellen naar de wijzewaarop die stukken uit de bureaux van het ministerie hunnen weg hadden kunnen vinden naar den heer Foucher de Careil. De heer de Choi- seuldie naar aanleiding dezer zaak zijn ontslag genomen had als rapporteur der commissieverdedigde zich wegens het, door hem van de stukken gemaakt, gebruik, en de heer Tailhand verklaarde duidelijke, ondubbelzinnige ophelderin gen te zullen gevenwanneer het debat over de verkiezing zou worden geopend. Den 19 heeft de heer Laboulayeuit naam der Commissie van Dertig, voorgesteld, het ontwerp der organieke wet op de verhouding der staatsmachten tegen den 21 aan de orde te stellenwaartoe werd besloten. Op eene vraag van den heer de Gavardieof het waar wasdat in de ontworpen drukperswet een artikel was opgenomen waarbij elke wenseh naar herziening der constitutiein een d'agblad uitgespro ken als misdrijf werd aangemerktantwoordde de minister van justitiedat de regeering nog geenerlei ontwerp had ingediend en dat de lezingenvan zoodanig ontwerp door sommige dagbladen gegeven bepalingen betroffen door eene commissie aanbevolenmaar door de regeering nog niet overwogen. Den 21 is met, 540 tegen 13 st. aan den minister van landbouw en koophandel een crediet van 600.000 fr. ver leend ten behoeve der deelneming door Frankrijk aan de tentoonstelling te Philadelphia. Het ontwerp betreffende verscheidene registratierechten werd met 247 tegen 197 st. goedgekeurd. Daarna werden de algemeeue beraadslagingen geopend over het ontwerp betreffende de verhouding der staatsmachtenwaaraan ditmaal slechts door de heeren Louis lllanc en Madier de Montjau werd deelgenomen. Beiden lieten zich, op gelijken trant, mer groote felheid tegen het ontwerp uit, in hoofdzaak betoogende, dat, vooral door de I uitgebreide bevoegdheiddaarin aan het Uitvoerend Gezag 'oegekend, een vermomd Koningschap voor de republiek in le plaats gesteldvan deze zelve eigenlijk niet meer dan le naam overgelaten werd. Den 22 heeft de president-minister Buffet de regeering verde- ligd tegen de aanmerkingen van den heer Madier de Montjau, lie haar programma en het handhaven van het oude personeel der irefecten hevig afgekeurd had. Het programma van 12 Maart ou niet gewijzigd en in den geest waarin het ontworpen ras uitgevoerd worden, zoolang het ministerie staande bleef; et aangerande ambtenaarspersoneel verdiende het vertrouwen er regeering en zou met nadruk door haar gesteund wor- en. Verder verdedigde hij de nieuwe constitutie tegen de anvallen van genoemden spreker en van den heer Blanc. )e heer Laboulaye verdedigde het aanhangige wetsontwerp n betoogde dat men persoonlijke neigingen en afgetrokken telsels behoort op te offeren aan het belang des vaderlands. )e legitimistische genl. du Temple deed daarop eene reeks au zeer heftige uitvallen over de republiek, de nieuwe con- titutie „het overhaastewanstaltige voortbrengsel eener amenzwering"den minister Buffet en den maarschalk lac-Mahon, die „tot hoofd van het uitvoerend gezag door e Koningsgezinden uit vrees voor de republiek verkozen n aangesteld, zich door de republikeinen tot President der epubliek heeft laten benoemen." Was de Keizer te Sedan chuldigde generaal was het nog meer, die, „over 80000 ïan bevel voerende, aan hen verplicht was te blijven en, rerd hij gekwetst weggevoerd, zich had moeten laten terug- rengen om in hun midden te sterven." Graaf Rampon rotesteerde in naam van het leger, en den spreker, die eeds 2 malen tot de orde geroepen waswerd op voorstel an den voorzitter door de vergadering het woord ontnomen. Vervolgens werd besloten, dat tot de tweede lezing van het wetsontwerp zou worden overgegaan. Op verlangen van den ïinister Caülaux werd het ontwerp tot het van algemeen ut verklaren van zekere spoorwegen en tot het verleenen er concessie ervan aan de maatschappij voor de lijnen van 'arijs naar Lyon en de Middellandsche-zee spoedeischend erklaard. De Sultan van Zanzibar heeft den 17 het muzeiim te irighton bezochtalwaar hijde aldaar tentoongestelde iivingstoniana ziende, de handen ophief en zeide: '/Living- 'one was een goed man." Naar Londen teruggekeerd, ont- ing hij eene deputatie van het Centraal-Africaansche Zen- elinggenootschap, met den bisschop van Londen aan het oofddie hem een adres van dankbetuiging voor zijne be- unstiging der evangelie-prediking in Zanzibar heeft over- andigd. In het schriftelijk antwoord der deputatie over- andigdgewaagde de Sultan met lof van het werk der endinghetwelk hij voornamelijk noodig achtte voor de fgodendienaars en negers, meer dan voor de mohammedanen n arabieren. Denzelfden dag bezocht hij den hertog en de ertogin v. Edinburgh en de receptie van lady Derbyen ntving hij bezoeken van den hertog v. Richmond, lord-pre- dent van den Geheimen Raaden den graaf v. Carnarvon, ïinister van koloniën. Den 18 heeft hij eene deputatie van de Anti-Slavery- iociety, die hem een adres van dankbetuiging kwam aan- ieden, ten gehoore ontvangen, en den 19 het Crystal-Pa- ice bezochtalwaar te zijner eere een prachtig concert en uurwerk gegeven is. Den 21 heeft hijvergezeld door door zijn gevolg, bene ens door sir Bartle Frère en den engelschen consul te anzibar, dr. Kirkop Windsor een bezoek gebracht aan e Koningin die hem in de vestibule ontving en zich een wartuur met hem in de witte zaal onderhield. Denzelfden ag bezocht hij ook den hertog v. Cambridge. In de City van Londen heeft den 18 veel grooter gerust- eid geheerscht dan op de vorige dagenen is het aantal ■illissementen slechts met één vermeerderdn.l. de heeren T. Alexander, Zoon Sp Comp., agenten en handelaren op rit.sch-Indie. Te Dublin is den 18 's avonds brand ontstaan in een lout.pakhuis in het oudste en dichtst bevolkte gedeelte der stad. Het vuur deelde zich spoedig mede aan de aangren zende pakhuizen van den heer Lawrence Malonewaarin de voornaamste kooplieden hunne mout, borgen; voor eene waarde van 54000 van dit artikel ging te loor en het brandende vocht vloeide verscheidene straten af en stak een aantal hui zen in brand. Wijl het onmogelijk was de brandspuit te gebruiken, gelaste de mayor de militaire macht om de straten op te brekenten einde den brandenden stroom te stuiten. Vele lieden gingen zich aan het vochtdat zij in hunne hoeden of schoenen opvingen of uit de goten opliktente buiten, 2 hunner met het gevolg, dat zij sedert in het hos pitaal bezweken zijn. In het geheel zijn 34 huizen door de vlammen vernield. In de steenkolenmijnen van Dean Forest hebben de arbei ders ten gevolge van eene vermindering van het loon met 10 p.c., het werk gestaaktmaar het tijdelijk weder hervat. De Koningin van Nederland, incognito reizende otider den naam van gravin v. Buren, is den 22 's morgens, aan boord van de Valk, te Woolwich aangekomen. H. M. werd op het eenigszins versierde havenhoofd o. a. door den ne- derlandschen gezant, en door de bemanning van de Valk, gelijk door de op de werven samengestroomde menigte, hartelijk toegejuicht. Naar Londen gereden, stapte zjj aan Claridges-hötel af en bracht zij spoedig een bezoek aan den prins en de prinses v. Wales, dat terstond daarna dooreen tegenbezoek beantwoord werd. Ook ontving zij bezoeken van prins en prinses Christaan v. Sleeswijk-Llolstein en van den hertog en de hertogin v. Teek. De ex-Koning van Na pels, de aartsbisschop van Kantelberg en echtgenoot en een groot aantal andere aauzienlijke personen schreven hunne na men in het boek vau de bezoekers der Koningin in. Lagerhuis. Den 16 is met 371 tegen 86 st. het voor stel verworpen om tot de tweede lezing over te gaan van het jaarlijksehe wetsontwerp van sir Wilfrid Lamon, strek-

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5