Oostenr$jk-8B<»M£arfje. Xwilsei'iand. Italic. $%pange. i'ercenigdi Slatc-n. Jngcztniöcu ^takken. ■StaSJs-fMcuwss. w verklaarden besloten om het aantal van 20 woorden voor een enkelvoudig telegram te behoudenen de hoogere ge tallen voortaan niet bij 10, maar bij 5 woorden te berekenen. Yolgens de parijsche Monde heeft de regeering eene be langrijke concessie aan den H. Stoel gedaanzullende het geestelijk oollegie hetwelkals officiëele synode georgani seerd jurisdictie oefende over alle catholieke bisschoppen des Rijksen door welks tusschenkomst alleen deze met den Paus betrekkingen konden onderhoudenvoortaan tot een bescheidener werkkring worden bepaaldover de bis schoppen geenerlei gezag hebben en alleen zijne administra tieve bevoegdheid behouden, benevens het toezicht op het financiëele beheer der dióceesen. Oostenrijk. Al de feestendie te Praag en in andere steden dezer dagen ter eere van Htiss zouden gevierd wor den zijn door de overheid verbodenop grond dat men daaraan een karakter van demonst.ratiën wilde geven. Het Huss-comité heeft tegen dit verbod hooger beroep aangetee- kend. Men laat niet onopgemerktdat de vlagdie ter cere van Ihtss op den berg Zizka was opgerichtden 30 Juni door den bliksem getroffen en verbrand is. Den 6 heeft te Weenen de begrafenis-plechtigheid plaats gehad van Keizer Ferdinand, waaraan deelgenomen werd door den Keizer en zijn geheele Hof, de kroonprinsen van Duitsch- land en Italiëden grootvorst-troonopvolger van Rusland prins Luitpold van Beieren en eenige andere te Weenen aan wezige vreemde Vorsten, de bijzondere vertegenwoordigers van andere Vorsten, het eorps-diplomatiquealle ministers en verdere hooge ambtenaren en kardinalen en bisschoppen met eeno talrijke geestelijkheid. Het lijk was in den avond van den 4 in de hoofdstad aangekomen aan de spoorweg station door militaire en burgerlijke overheden opgewacht en met veel pracht- naar de kapel in liet. keizerlijk slot overge bracht. De 3 aanstaande Souvereinen waren den 5 gearri veerd door den Keizer en den kroonprins Rudolph aan de verschillende stations ontvangen en na hartelijke begroeting, naar den Hof burg geleid. De nalatenschap van den over ledene die alleen reeds uit zijne in Bolieme gelegen goede ren een jaarlijksch inkomen van omstreeks 1 miljoen gulden trok, is aan Keizer Frans Jozef vermaakt. Ook de Stendenraad heefteven als de Nationale Raad overeenkomstig het, advies door de commissie dezes laatsten uitgebracht, met 24 tegen 16 st. het besluit van den Bonds raad betreffende de intrekking van het verbannings-decreet tegen de priesters der J ura bekrachtigd maar tevens aan de regeering van Bern hiertoe tot 15 November uitstel verleend. Het eenig artikel der wet betreffende de buitengewone maatregelen omtrent de openbare veiligheid is den 29 Juni door den Senaat wel met 66 tegen 29 st. aangenomen, maar niet dan nadat het top dien en den vorigen dag door ver scheidene leden als ontijdig en ondoeltreffend bestreden en een door 20 leden onderteekend voorstel, om de behandeling in afwachting der parlementaire enquête op Sieilie te schor sen verworpen was. Het voorstel betreffende dat onderzoek verwierf 79 tegen 15 st. De Senaat is daarna gescheiden. Bij besluit van 29 Juni is bepaald, dat voortaan rechts ingang zal worden verleend tegen ieder, die goederen koopt van alfonsistendoor de carlisten in beslag genomen. Ver beurd verklaarde goederen van carlisten daarentegen zullen dienen om de gemeenten en departementendie van den vijand nadeel hebben geleden, schadeloos testellen. Telkens wanneer een alfonsist door den vijand als gijzelaar medege voerd of gevangen gezet wordtzal hetzelfde geschieden tegen een carlistals zoodanig bekend staandeeindelijk zullen alle gezinnen, die een of meer hunner leden onder de troepen der carlisten of de leden der carlistische junta's tellen en niet bij den Koning in onderwerping gekomen zijn, binnen 14 dagen zonder vorm van proces over dé grenzen worden gebracht. Het vroeger medegedeelde besluit van genl. Quesadaden in- en uitvoer van levensmiddelen verbiedendehet ver beurdverklaren daarvan en van andere goederen voorschrij vende enz., is door den carlistischen genl. Mendiri in dag orders van 15 en 16 Juni beantwoord met het voorschrijven van dergelijke maatregelen tegen de alfonsisten. Alle goede ren der naar het buitenland of bet „grondgebied des vij- ands" uitgewekenen worden verbeurdverklaard en aangewend tot belooning der vrijwilligers van don Carlostot tegemoet koming der gezinnendie door de maatregelen der alfonsis ten geleden hebben en tot het toekennen eener schadeloos stelling van 30 realen daags voor eiken dagdoor een carlist in krijgsgevangenschap doorgebracht. Deze voor schriften zijn dadelijk door Mendiri en al de officieren .van don Carlos opgevolgdwordende in Biscaye de bosschen zonder paal of perk omgehouwen. Bij ministerieel besluit is bepaald, dat. te beginnen met 1 Juli, alle het land binnenkomende of verlatende reizigers weder gehouden zijn hunne passen te vertoonen. Baron Terrain/] en de heer Marcel, heide fransche onder- derdanen zijn in hechtenis genomen omdat zij in het bezit waren van belangrijke bescheiden en dépêches betreffende den oorlog en de organisatie der carlisten. Volgens liet regeeringsblad zijn de steden en dorpen Santa Barbara, VillatuertaBstelia, CiranquiManera en Artazu in Navarre door de regeeringstroepen hevig beschoten ge worden. Bij Maneru werd de carlistische artillerie tot den aftocht gedwongen. Gen. Martinez Campos, die, gelijk men weet, den 25 Juni het fort Miravet moet ingenomen hebben en vervolgeus de overgangen over den Ebro bezetteten einde den opstandelingen in zuidelijk Arragon en Valencia den terugweg naar bet noorden aftesnijden, stend den 28 te Morella. De sterke stellingen der eariisten in de provincie, Castelion waren door de divisie van Montenegro genomen en genen hadden zichaltijd volgens het regeeringsbladin groote wanorde teruggetrokken. Te Vistabella heeft, den 30 een gevecht plaats gehad waarbij de eariistenonder bevel van Dorregaray, Cucala en Villalain beproevende om den doortocht door de bergpassen cn ravijnen van Maullotusschen Vistabella en Villafranca del Cid, in' de provincie Castelion, op de grenzen van Ternel, aan genl. Jovellar af te snijden, na een verwoeden strijd van 2 uren uit hunne stellingen verdreven werden; Villalain moet zelfs gesneuveld zijn. Na dit gevecht heeft Martinez Campos, komende van Morella, zich te lglesuela met Jovellar vereenigd en de carlisten vloden in verwarring naar Cantavieja. Den 2 maakte zich eerstgenoemde gereed om deze door 4 kanonnen verdedigde, door ravijnen omringiie en slechts van eene zijde toegankelijke bergvesting aan te vallen. Tegen over het toegankelijke punt hebben de alfonsisten 24 stukken geplaatstwaaruitin afwachting van versterking van grof geschut reeds 400 bommen geworpen zijn. Men gelooft, dat de carlisten 3 bataljons in de vesting gelaten en voor liet, overige een goed heenkomen gezocht hebben. Dorregaray is, van liet ontzet van Cantavieja afziende, niet li baRljons, zijnde bijna de geheele carlistische strijd macht in Arragon en Valencia, in allerijl den Huesca-Lerida spoorweg tusschen de stations Tardienta en Selgua overge trokken en heeft zich in de richting naar Barbastro (Opper- Arragon) verwijderd. Naar men gelooft, trekt bij naar Seo de Urgel. Vermits hem echter cavallerie ontbreekt, zal hij zich in dit vlakke en door eene liberale bevolking bewoonde land onmogelijk kunnen staande houden. Binnen een etmaal heeft hij een afstand van 90 kilometers afgelegd. Door zijne vlucht zijn 4 provinciën bevrijd geworden. De carlisten zijn den 2 met 2 mortieren en eenige andere stukken begonnen Hernani te bombardeerenhetgeen den 7 nog voortduurde. Bij Santiogomendi hebben zij eene nieuwe battery opgeworpenwelke S. Sebastiab bestrijkt,en van welke eenige houwitser-granaten binnen de stad zijn gewor pen, zonder echter veel schade aan te richten. De Or/lamme is de haven binnengestevendom des gevorderd tot bescher ming der aanwezige vreemdelingen op te treden. Met ver schillende stoombooten zijn groote hoeveelheden krijgsmate- riëelwaaronder kanonnen van groot kaliber voor de gede tacheerde forten van Rent.eria aangebracht. De militaire gouverneur heeft het gemeentebestuur van S. Sebastian eene geldboete opgeiegd wegens diens weigering om de bevelen der regeering t.e helpen uitvoeren. De burgerlijke gouverneur en het gemeentebestuur hebben daarop hun ontslag ingediend. De geheele bevolking juicht de krachtige houding der mili taire overheid toe. Het fregat Vittoria is teruggekeerdom Je vernieling der carlistische havens voort te zetten. De bisschop van Jaen heeft ziju ontslag genomen. e doen had in het bekende De jury, die uitspraak te doen had in het bekende, te Nieuw-York gevoerde „Beecher-Tilton-geding"— ter zake der beschuldiging van overspeldoor zekeren heer Tilton tegen den zeer geackten en beroemden predikant Henry Ward Beecher gericht - beeft 8 dagen beraadslaagd zonder het eens te kunnen worden over de waarde van sommige getui genissen en de geloofwaardigheid van eenige getuigen. 9 Le den der jury waren op de hand van Beecher en 3 op die van Tilton. De jury is den 2 Juli ontslagen. Het geding was den 4 Januari begonnen. Prins Hendrik is den 7 's avonds te Leeuwarden aange komen waar hij aan de station opgewacht werd door den Commissaris des Koniugs, den waarnemenden burgemeester eu eenige burgerlijke en militaire autoriteiten. Hij nani zijnen intrek bij Z. M. Commissaris, alwaar de muziek van het le. reg. inf. hem eene serenade bracht. Den 8 woonde de prins met zjjnen gastheer te Harlingen den wedstrijd "der zeil- en roeivereendging bijdineerde hij na het uitdeelen der prijzen ten raadhuize en keerde lüj eerst 's nachts te 12 urenna afloop van liet vuurwerk en het illumineeren der oorlogschepen met blikvuur, naar Leeuwarden terug. Den 9 ontving' hij aldaar de dames de la halledeed hij een rij - rijtoer naar Beelgum, Berlicum S. Anna Parochie en Stiens, bezocht hij het kabinet van oudhedenhet S. Anthony- gasthuis en het nieuwe in aanbouw zijnde burgerweeshuis en woonde hij na het diner het concert bij in den geïllumi- neerden Prinsentuin. Peov. Staten van Noordholland. Den 9 is afwijzend beschikt op de aanvragen om snbsidiën voor de restauratie der Groote kerk te Haarlem (met verwerping van een amen dement van den heer Six om 10 jaren lang f 1000 toe te staan), voor de stoombootdiensten Terschelling-Vlieland- j Harlingen en AmsterdamNieuwendamvoor wandellee raars, dorr de Holl. Maatschappij van Landbouw aangevraagd, alsmede op de aanvraag van het Ned. Israël. Armbestuur te Amsterdam om verhooging van de bijdrage voor het ver- pleeggeld van behoeftige krankzinnigen. Daarentegen zijn de volgende subsidiën verleend: 750,000 (Ged. Staten had den y 500,000 voorgesteld) voor de indijking van het Wie- riugermeer, uit te betalen als het werk gereed is; aan de Tuinbouwmaatschappij Linnaeus nog gedurende 2 jaren ƒ2000, mits* liet onderwijs verbeterd worde; de subsidie van de zeevaartkundige school te Vlieland is met f 300 verhoogd. Gunstig is geadviseerd op de adressen der gemeenten Huizen Krommenie en Egmond aan Zee om ondersteuning van het Rijk voor de gewoneen der gemeenten Graft en Buiksloot voor buitengewone kosten van het lager onderwijs. Er is besloten om door eene gcldleening te dekken de subsidie over 1875 ten behoeve der Ilondsbossche zeewering. Benoemingen. Tot burgemeester der gemeente Hoorn is benoemd mr. WK. bn. v. Dedem. Spoorwegen. Den 4 zijn t.e Haarlem, op den laatsten kermis-zondagongeveer 6000 personen van Amsterdam en andere plaatsen over den Hull. Spoorweg aangebracht. Stoomvaart. De Maatschappij „Java" heeft eene lecning uitgeschreven van 2 miljoen, in aandeelen van f 1000 en f 500 rentende 5 p.e. Handel. De italiaansche gezant, heeft, namens zijne re geering liet tractaat, van handel en scheepvaart opgezegd den 24 Nov. 1863 tusschen Nederland en Italië gesloten en daarbij den wensoh uitgedruktdoor onderhandelingen tot. het sluiten van een nieuw tractaat te geraken. Nederi.andsche Handelmaatschappij. De directie heeft 2 harer geëmployeerdenwegens deelneming aan den zwen del in dividenden der maatschappij ontslagen. Landbouw. De Vereeniging tot. ontwikkeling van den landbouw in Hullauds Noorderkwartier zal in den polder Groet eeno model-boerderij oprichten waarvoor het benoo- digde kapitaal van 100,000 reeds in aandeelen geplaatst is en 40 bunders land aangekocht zijn. De heeren K. Re- zelman, J. Breehaart en IV. Sluis zullen, onder het toezicht van 6 commissarissen het bestuur over deze boerderij voeren. Kunst. De Koning heeft de statuten goedgekeurd der „Vereeniging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden op het Stedelijk Muzeüm te Haarlem," ten doel hebbende de verwerving van jaarlijkscbe bijdragen en giften tot vermeerdering van die verzameliug met schilderijen van oude haariemsche meesters en met voorwerpen die op de stad betrekking hebben. Beesten. Den 1 Juli is van wege de Vereeniging „Door vermaak tot, nuten de afdeeling van het Schoolverbond te Haarlem aan ongeveer 330 kinderen van 1012 jaren, zijnde getrouwe bezoekers van de armenscholen en de tussch en- school kinderen van de stedelijke en protestantsche wees huizen alsmede van de gemeentescholen te Overveen en Bloemeudaaleen kinderfeest, gegeven in de dierentuin te Amsterdam. Den 6 is aan ruim 100 trouwe bezoekers der armenschool te Hoorn een dergelijk genot bereid geweest. 12e. Christelijk Nationaal Zendingspeest. Op Boe kenrode t ij Haarlemtoebehoorende aan do familiën Mes- schert v. Vollenhoven en v. Lennepzijn den 7 ongeveer 15000 menschen bijeen geweest, waarvan ruim 5000 derwaarts vervoerd waren over den Holl. Spoorweg. Aanbestedingen. Den 3te Arnhem het maken van een gebouw ten dienste van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Alqemeenminste inschr. O. v. Berkum, voor f 56.513. Den 5 te Amsterdam het maken van een ijzeren draai brug over de Nieuwe Heerengracht voor de Muiderstraat minste inschr. voor den onderbouw J. Visser, voor f 19.500, voor den bovenbouw J. O. Dalhuizen te Kampenvoor 22.500. Den 7, te Nieuwediep het bouwen eener predikantswo- ning bij de Nieuwe kerk, aan M. Daalders, voor 5610. Bouwwerken. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 5 aan het armbestuur der herv. gemeente vergundeen reëel kapitaal van 55000 te doen afschrijven van het Grootboek, ten einde een gesticht voor oude mannen en vrouwen dier gemeente op te richten. Vesting Groningen. B. en W. van Groningen hebben den gemeenteraad voorgesteld te besluiten: 1». om af te zien van het recht van eigendom dat de gemeente meende te hebben op de door haar zelve betaalde- vestingwerken en gronden ten einde de slechting te bespoedigen; 2°. om met den Staat te contracteeren op de grondslagen waarop dat is geschied met de vestingen Venlo, Breda en Bergen-op-Zoom. Gieten. Bij den quaestor-generaal der Algemeene Synode is van mejuffrouw H. M. Petit Pierre, te Haarlem, ter ge dachtenis aan wijlen bare moeder, mevr. de wed. Petit Pierre, seb. le Chevalier, ten behoeve van de Algemeene Weduwen- beurs ontvangen de som van 6000. Bij den minister van koloniën isten behoeve der ver minkten bij de expedition tegen Atcliia en de betrekkingen der aldaar gesneuvelden, ontvangen f 1300,66, zijnde een gedeelte der gelden door den genl.-majoor Smits, comman dant van Bronbeek, te Arnhem en omstreken ingezameld tot bovengemeld-doel en tot oprichting in Indie van een Atehin- monument. Het „Willem 111 fonds," ter gelegenheid van de 25jarige regeering des Konings ten behoeve van het centraal israëlie- tiseh weeshuis te Utrecht, door de zorg van 29 subcommis- siën en correspond enten bijeengebracht, beloopt f 3034,08%. De subcommissie te Alkmaar verzamelde 503,19% een bedrag dat alleen door die te Amsterdam 701) overtroffen werd. Eindhoven en Strijp leverde 498.50, Borne /'400, Hoogeveen 196,50, Appingadam 7189,74, Kreukelen 102,50 op. Een album de namen der inschrijvers bevattendezal den Koning worden aangeboden. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd tot het verzamelen van giften v0or de noodlijdenden door overstroo ming in zuidelijk Erankrijk. Rampen. In het ziekenhuis te Rotterdam is aan honds dolheid overleden een löjarig weesmeisje, dat eenige weken geleden door een kleinen hond geheten was. Te Strijen is den 3 de bliksem door het schoolgebouw geslagen waarin 300 kinderen aanwezig waren. Er werd een sterke brandreuk waargenomen tnanr niemand is gedeerd. Den 8 is brand ontstaan in een hooiberg bij de wening van K. Groet aan het, Molletjesveer onder Wormerveer, ten gevolge waarvan die woning en een aangrenzende stal zijn in de asch gelegd. Huis en inboedel waren verzekerd. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft den 2 den ambtenaar bij de belastingen jlir. S., beschuldigd een schoenmaker, die om betaling eener rekening kwam vragen, slagen te hebben toegebracht, veroordeeld tot 15 dagen eenzame opsluiting. Lijkenveubranding. Ir. de te Utrecht gehouden ver gadering' der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst is met 21 tegen 12 st. verworpen liet, voorstel der afdeeling Oldambtom bij den minister van binu. zaken aan te drin gen op het verleenen van vrijheid tot het verbranden van menscnen-lijken. Staats-loterij. Trekking der 2«. klasse, No. 568720000, No. 13567 f 5000, No. 2108 2000, No. 6714 en 15087 1500, No. 9311 10631, 10876, 15970 en 18016 f 1000. Koloniön. De kazerne te Poerworedjo (Java) is den 24 Vlei kwaadwillig in brand gestoken en geaeel afgebrand. De gewezen assistent-resident v. Ranzovn is door het hoog gerechtshof veroordeeld tot 12 in plaats van 13 jaren tucht huisstraf, alsmede tot 30000 boete. De schrijver Apfel is verwezen tot, 2 jaren gevangenisstraf. Donderdag, 1 Juli, was voor de gemeente Wannenhuizen een ware feestdag. liet was 40 jaren geleden, dat de heer ■JG. Krijt als hoofdonderwijzer werd aangesteld. Reeds vroeg in den morgen wapperden de vlaggen uit de huizen der ingezetenendie op gepaste en hartelijke wijze onderscheidene blijken gaven van hunne ingenomenheid met liet, feest van den dag. Te 10 uren werd de lieer Krijt door den schoolopziener, den burgemeester, den gemeenteraad en verschillende corpo- ratiën van zijue woning naar bet, smaakvol versierde school- locaal geleid, waarin zijne leerlingen zich inmiddels hadden vereenigdom den geliefden onderwijzer zingende te fcc- gfoeten. Nadat de hulponderwijzer hem, ook namens de leerlingen, eenen heilwensch had toegebrachtsprak de heer krijt een warm en hartelijk woord van dank tot alle aanwezigen, voor hunne ondubbelzinnige blijken van deelneming en toegenegen- beid; deelde hij zijne voornaamste levenservaringen gedurende de verloopene 40 jaren mede en richtte hij een woord van aanmoediging tot zijne leerlingendat ongetwijfeld eenen blijvendën indruk heeft achtergelaten. De schoolopziener nam hierop het woord en schetste de verdiensten van den heer Krijt in diens werkkringachtte de gemeente gelukkig, waar het onderwijs zoo vele jaren achtereen aan eenen zoo waardigen en talentvollen onder wijzer was opgedragen en bracht hem daarop eenen heil- v. euseh voor de toekomst, uitgesproken niet slechts in qualiteit als schoolopziener, maar ook als welmeenend en toegenegen vriend. Na vervolgens door den burgemeester, ook nameus den gemeenteraad en door een' zijner ambt.genooten namens de Afdeeling Schoorldam van 't Nederl. Onderw. Genootschap te zijn toegesproken, gingen de leerlingen der school naar hunne woningen terug, om den volgenden dag op nieuw ter feestviering bijeen te komenterwijl de andere aanwezigen den dag in gezellig genot bij den onderwijzer doorbrachten. Was de belangstelling algemeen ook op zichtbare wijze werd zij getoonddoor talrijke en kostbare geschenken den j ubilaris aangeboden, zoo van particulieren als van de school jeugd, den gemeenteraad en andere vereenigingen. Ongetwijfeld zal de dag voor de gemeente Warmenhuizen onvergetelijk zijn, en wordt de algemeen uitgesproken wensch vervulddan zal deze zich nog vele jaren verheugen in het bezit van den waardigen thans nog zoo kraehtigen en alge meen gevierden ouderwijzer. Mijnheer de Redacteur. Daar door UEd. in het vorige No. der Courant een over zicht is opgenomen van stedelijke en andere liefdadige en nuttige instellingen, zoo zult UEd. op beleefdelijk verzoek van ondergeteekende het navolgende ook wel in uwe kolommen gelieven op te nemen Ik veronderstel, dat bij de nuttige inrichtingen hier ter stede de Voorzorg-Vereenigiug «Dendracht maakt machte, wel degelijk genoemd mag wordeneene zaak die reeds 12 jaren bestaat, in bloei toeneemt, er, goede vruchten afwerpt. Gaven de vorige jaren belangrijke resultaten van nut en voordeel aan tal van ingezetenenmeestal behoorende tot de arbeidende klasse, het jaar 1874 leverde het bewijs, dat velezelfs gegoede medeburgers het doel begrepende ver eeniging ondersteunden en dat de spaarzaamheid door velen werd betracht. Door p.m. 200 leden werd aan wekelijksche bijdragen van 1°. April tot 1°. November bijeengebracht f 2737,40 welke «relden in termijnen van tijd tot. tijd bij den heer C.J. de Lange, makelaar, gedeponeerd werden; door een aantal leden werd voor meerder genot, toen de prijzen der producten kenbaar gemaakt werdenbijgepast eene som van462,68! zoodat op 15 November in kas was een raon- tant, groot3250,08! Voor de beste in massa te verkrijgen aardappelen, in Zee land geteeld en daar voor de vereeniging geladen, en alhier geleverd tegen f 2,70 bet mud, werd besteed ƒ2120,35 Voor koevet. en reuzel151,32! grutterswaren165,68 brandstoffen22,40 Totaal 2459,75! Een klein bedrag bleef in kashet overige geld werd uitbetaald aan ongehuwde deelgenootendie geen behoefte aan goedkoops producten hebben aan overschotten en aan ledendie zich niet konden vereenigen met het aecoord door het bestuur geslotenniettegenstaande de aardappe len tot het eind toe goed gebleven zijn en de prijs per mud 30 cents minder was dan de vaste marktprijs van dezelfde kwaliteit. Het bestuur, samengesteld uit den ondergeteekende, D. Groen, F. PannekoekH. de Rover cn tl. Pastoor, bijgestaan door eene commissie van fi ledenwas overtuigd dat hetna het nauwkeurigst schriftelijk en persoonlijk onderzoek den doelmatigsten koop had geslotenen mocht het bestuur eenige ontevredenheid ondervindenhet troostte zich met de spreuk „Men doet wat men kan men kan niet altijd wat men wil." De weldenkenden gaven in ruime mate blijken van erkentelijkheid, daar ieder overtuigd is, dat hij, zonder de minste korring, hetzij aan geld of aan producten, zijn inleg terug ontvangtdaar de geheele administratie gratis behartigd en alle kosten uit de interessen die het kapitaal afwerpt, gedekt worden. Dat er thans al weer f 1000 is bijeengebrachtterwijl voortdurend ingezetenen uit alle stan den zich aansluiten, bewijst nieuwe spaarzaamheid. Namens het, bestuur, P. R. BOOGH, President. De heer Joh. Nuhout van der Veen heeft aan de Polytech nische School te Delft den grnad verworven van civiel ingenieur. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de hulponderwijzers E. Vogelezang en H. IC. de Beyl ter be schikking gesteld van den gouv.-genl. van N. Indieom te worden benoemd tot onderwijzers 3e. kt. voor de dienst daar te lande. Wij vernemendat de onlangs opgerichte r. c. kies- vereeniging 70 leden telt. Regenten van het provenhuis van -J. v. Hording heb ben besloten aan bet stedelijk muzeüm in bruikleen af te staan 6 schilderijen waaronder een van Honthorst, alsmede een bokaal met zilveren voet en latijnscbe inscriptiebetrek king hebbende op Maria van Bourgondie. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 8 J ulij. Cornells Rademaker, te Gulemborg, en Cornelia Maria Magdalena Sanderste Alkmaar, onl. te Culetnborg. GETROUM D. 4Julij. Aldert Ploeger, wedr. van Aagje Steeman, en Geertje Rantjes. Nicolaas van der Voort en Antonia Gesina de Visser. GEBOREN. 3 J ulij, Hendrina D. van Pieter de Groot en Hendrikje Koning. 4 Hendrik, Z. van Richard Klooster en Jacoba Raisig. 5 Franciscus, Z. van Gerrit Storm Jr. en Johanna Eli sabeth van der Linde. 7 Gerrit, Z. van Leendert de Jong en Trijntje Dijkman. OVERLEDEN. 3 Juli. Petrus Johannes Eggers43 j. 6 Ermiha Bos, echt.g. van Jan Hoek, 25 j. Fran ciscus, Z. vau Gerrit Storm Jr. en Johanna Elisa beth van der Linde1 d. 8 Maarlje, D. van Nicolaas van den Brink en Trijntje Rochetbijna 6 m. DientjeD. van Huibert Kaarsmaker en Elisabeth Pelt, ruim 5 m. Elenora Schnetzeehtgen. van Jan Poll, 56 j. Johann Abraham Hiiser, 67 j. HITTBERSEL Tan liet Verslag over den toestand der Gemeente Alkmaar in 1874. Vervolg MARKTWEZEN. CO OO OO OO OD 51 O C5 C5 OS CO OO OO co ro CO OS cO pr (V p e P 0L. a I— P-> 0 2- p co co oo O a ?r to CO 05 cn cn OO P P-. P CT- O a es Op de zat.erdagselie kleine kaasmarkt werden aangebracht 7001 stuks, benevens 260 stapels van hoogstens 10 stukst

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2