S&iislasiirf. 'lurktie. Oo.4tca«*3ik-Ilon;carlju. jfüwHscrli&Ild. Italië. ?$l>anfe. .VHS het strafwetboek, de» lb Mei te Tyios» op last vau BBiimenland. üftAÏ?o-£iii:uu>9. AGENTSCHAP DER NEDERLANDSCHE BANK. zulke dingen deden volgens hen der Kroon meer afbreuk dan alle republikeinsche volksleiders te znmen eene bewering welke niet onweersproken bleef. - Lord Hamilton, vice- minister voor Indiezeidein antwoord op eene interpella tie dat bij reden had om te geloovendat sir Douglas Forsyth eene bevredigende schikking had verkregen van de geschillen met het, gouvernement van Birmah; maar de moord van den heer Magaray, gevolgd door eene vriendschappelijke ontvangst van den chineescben officier, maakte het noodig den Koning te verzoekenhet eischen van voldoening niet te belemmeren. De Koning echter weigerde, engelsche troe pen over zijn grondgebied te laten trekken. De minister hooptedat hij aan het billijk verlangen van Engeland zou toegeven en dat eene botsing vermeden zou kunnen worden. De onderhandelingen waren nog hangende en eene open baarmaking van bescheiden zou voorbarig zijn. Sara Chandler, een lhjarig meisje te Spalding, is wegens het plukken eeuer bloem van eene haar niet toebehoorende geranium-plant, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en 4 jaren opsluiting in een verbeterhuis. Den 13 is dit on gehoorde vonnis ter sprake gebracht door den heer Ritchie waarop de minister van binn. zakenonder herhaalde toe juiching, verklaarde, alles gedaan te hebben wat hij kon, door het kind n.l. onmiddelijk op vrije voeten 1e doen stel len en den betrokken magistraatspersonen schriftelijk zijne afkeuring te kennen te geven. De heer lEhalley wilde aan het einde der zitting eene motie indienen strekkende om eene bijzondere commissie 1e benoemen, welke een onderzoek zou instellen naar de aanwezigheid van jezuielen in het land. Hij kon echter niemand vinden die bereid was zijne motie te ondersteunen. Koloniën. De Koning van Birmah scheen tijdens de aan wezigheid van sir Douglas Forsyth bereid te zijn om alles toe te geven; maar na diens vertrek heeft hij aan lord Rorthbrook geschreven, dat hij weigerde, engelsche troepen over zijn grondgebied te laten 1 rekken. De Koning van Zweden is den 7 te Riga en den 9 's avonds te Moskou aangekomen en aldaar zeer hartelijk ontvangen. De Sultan heeft gelastdat voortaan de vertegenwoordi gers van vreemde mogendheden niet alleen aan heminaar ook aan den vermoedelijken troonopvolger zullen worden voorgesteld. De aanhangers van den ouden regel voor de troonopvolging zijn daardoor zeer ontstemd. Uit Damascus verneemt men, dat de Barrada den 1 Juni, ten gevolge van zware stortregensbuiten hare oevers ge treden iswaardoor een groote ijzeren brug, groote boomen, huizen en magazijnen verwoest zijn. Toen het water gedaald wasbarstte er een geduchte hagelstorm los, waardoor groote schade aangericht is 3 mannen doodgeslagen en 8 andere gekwetst werden. Oostenrijk. Den 12 is het te Briinn tot een begin van ongeregeldheden gekomen. Het besluit der fabrikanten om in geen geval een algemeen tarief van lounen aan te nemen, schijnt de werklieden zeer teleurgesteld en verbitterd te hebben en tot samenscholingen aanleiding gegevendie al leen met behulp der militaire macht uiteengedreven konden worden. Niemand heeft hierbij echter letsel bekomen. De Keizer van Duitschland is den 14 's avonds te Salz burg aangekdmen en heeft zijnen, intrek genomen in het hotel Erzlierzog Carl. Hongarije Dc uitslag der verkiezingen voor het Volks huis, den 1 Juli begonnen, is als volgt: 304 verkozenen belmoren tot de verschillende liberale fraetiënwaaruit de regeeringspartij is samengesteld (voor tot bet voormalige linkercentrumwaaruit het ministerie is voortgekomen, voor tot de oude De«/i--partij); 17 tot de oppositie de rechter zijde (partij-Sennyey); 30 tot die der linkerzijde (partij der onverzoenlijken of 48ers.); 14 tot die der saksers en 7 tot de nationale partij. Verder hebben in het Volkshuis nog een J Otal Afgevaardigden van den croatischen Landdag zit ting. Verscheidene liberalen zijn met algemeene stemmen de meeste met eene verpletterende meerderheid verkozen zóoals de minister Tisza te Debreczin. De heer Ghyczy is te Inkomern verkozengraaf beak te Pestk waar de heer Sennyey slechts weinig stemmen bekwam. Ongeveer der verkozenen zijn nieuwe mannen. In den nacht van 78 Juli is de stad en liet kanion Genève door een ontzaggelijken hagelstorm bezocht, waardoor de oogst voor een groot deel verwoest is en vele glazen verbrijzeld zijno.a. van een schilderijen-muzcümwaarin 22 stukken door de binnenvallende hageisteenen, ter groottp van hazelnoten tot hoendereierenzwaar beschadigd zijn. Het Journal de Geneve heeft eene inschrijving voor de ver liezen lijdende landlieden geopend en is met een bedrag van 1000 fr. voorgegaan. De rechtbank van eersten aanleg te Mantua heeft uitspraak gedaan op de klacht van den bisschop over liet in bezit, nemen van kerk en pastorie te S. Giovanni del Dosodoor den met alg. st. door de ingezetenen benoemden pastoor Lonardi. De verkieziug van een pastoor door de gemeente leden is voor een volkomen wettelijk recht en de kerk voer een eigendom der gemeente verklaard zoodat de gedaagde van al het hem te last gelegde ontslagen en de eischer in de kosten veroordeeld is. Uit de onderzoekingen door den minister van landbouw enz. in overleg met de kon. commissie voor de tentoonstel ling te Philadelphia ingesteld, is de onmogelijkheid gebleken om bij de zeer geringe sommenwaarover die minister be schikken kande deelneming aan de tentoonstellingook voor beperkte categoriën van voortbrengselen, te bevorderen. Uit de schatkist is geen grootere bijdrage te verwachten ook het reces der Kamer verhindert de indiening van een wetsontwerp en evenmin eene krachtdadiger medewerking van particulieren zoodat de regeering aan die der Ver. Staten bericht heeft, dat zij zich van alle verbindtenissen betreffende de tentoonstelling ontslaat en dat de commissie hare werkzaamheden gestaakt heeft. De commissie van 9 notabeleneenigen tijd geleden met het ontwerpen der grondslagen eener constitutie belast, heeft haren arbeid ten einde gebracht. Zij neemt eene tweeledige Volksvertegenwoordiging, de onafzetbaarheid der rechterlijke macht en de^godsdienstvrijheid aan. De laatste is van eene eigenaardige soort. De gewetensvrijheid en het recht van eiken Spanjaard eerbiedigende om de godsdienst te belijden welke hij verkiestheeft de commissie uitsluitend aan de r. c. Kerk onderstand van Staatswege en de bevoegdheid voorbehouden om buiten hare gebouwen openbare plechtig heden te houden. Van Senatoren worden 3 categoriën voor gestelderfelijke, door de bevolking gekozene en door de Kroon benoemde. De drukpersvrijheid zal bij eene bijzondere wet. worden geregeld. don Carlos afgekondigd, luidt art. 124 als volgt „De poging om de apostolischeroomsche godsdienst in Spanje af te schaffen of daarin veranderingen te brengen zal gestraft wor den met tijdelijke gevangenschap en altoosdurende verbanning, in geval de schuldige met gezag bekleed is en het misdrijf begaat door van dat gezag misbruik te, maken. In andere gevallen zal de straf bestaan in gevangenzettingbij herha ling in tijdelijke opsluiting in een bagno of verbanning." In de instructiën aan de legerhoofden ter snelle en krach tige toepassing van het kou. besluit, in het laatst van Juni tegen de carlisten uitgevaardigdwordt gezegddat daar toe noodig is1°. eene streng gehandhaafde insluiting van de liniën des vijands; 2°. de verdrijving uit het oarlistische grondgebied naar het buitenland of de overbrenging naar Fernando Pó van elke familiewelker hoofd op de eene of andere wijze het carlisme begunstigt; 3°. de vernieling van alle oogsten des vijands4°. de inbeslagneming zonder on derscheid en zonder genade van de goederen van allen die rechtstreeks of zijdelings den opstand in de hand werken, enz. Het genomen besluit wordt reeds met groote gestrengheid ten uitvoer gelegd. De bezittingen van verscheidene oar listische familiën te Madrid zijn in beslag genomen en de eigenaars hetzij naar het buitenland hetzij naar Estella ge zonden. De inneming van Cantavieja en het nabijgelegen fort wordt officieel bevestigd. Het geheele garnizoen van '2000 man en zijne artillerie zijn in handen der regeeringstroepen ge vallen. Dorregaray, die zich aldaar door de troepen van Martinez Campos en de afdeel ing van IE eyler te Iglesnela del Cid en Mosquerela bedreigd had gezienwas in gefor ceerde marschen de rivier Guadalope langs en bij Caspe den Ebro overgetrokken en te Barbastro op tegenstand gestooten, waarna zijne poging om over de Cinca in Catalonie te vallen, door de brigade Delatre verhinderd werd. Hij week met 7000 man voetvolk en 350 ruiters naar het gebergte van Huesca, waar men van alle zijde hem naderdeom hem liet doordringen in Navarre te beletten. Saballsmet wien hij gehoopt had zieh te vereenigenisaan het hoofd staande van 9 batal jons, na een gevecht van 5 uren, in den omtrekvan laJim- querain Cataloniedoor genl. Arsando geslagenwaarbij hij 3 kanonnen en al zijne stellingen verloor. Genl. Quesada is den 7 's morgens vroeguit Miranda de Ebro opgeruktom in vereeniging met genl. Lorna die 's nachts van Salinas en Snbijana was gegaan eene poging te doen tot ontzet vau Vittoria. Deze. is gelukt na een zeer ernstig gevecht op de nabij liggende hoogten van Trevinodie door de carlisten met lievig kanonvuur en dappere aanvallen vooral van de navarreezen onder Ferula, hardnekkig verdedigd werden, zoodat het verlies der be- springers, inzonderheid'der troepen van genl. Tello, niet ge ring was. De carlisten moesten echter voor de overmacht in wanorde naar Estella wijkenop hunnen aftocht veel van de alfonsistische ruiterij te lijden hebbende. Hun verlies wordt geschat op 400 dooden en 60 gevangenen, 's Avonds is Quesada te Vittoria binnengetrokken. Volgens de Gaceta heerschte te Estella eene paniek en werd het geschut van daar weggevoerd. Quesada is te Salvatrerra aangekomen hetwelk door de carlisten ontruimd was. Volgens later bericht zet'ten de alfonsisten hun zegevierenden tocht voort naar Amezqueta en hadden de ontmoedigde carlisten het beleg van Renteria en Hernani opgebroken en hunne artillerie naar Santjago- mandi weggevoerd. Den 10 hebben de earlisien Guetaria en Irun aangevallen, maar zijn zij met groot verlies teruggeslagen. Dorregaray is er, door de maatregelen zijner vervolgers niet in geslaagd om Navarre binnen te dringen zoodat hij, nadat de brigade Delatre eene bende van 1000 man, die zich bij hem wilde aansluitenverslagen had en de carlisten uit verscheidene plaatseno.a. uit Boltanaverdreven had naar bet dal van de Aran, in de richting van Barbastro, is getrokken steeds door de afdeelingen Delatre en IE eyler vervolgd. Een gedeelte zijner achterhoedebestaande uit 166 man en 6 officierenheeft zieh genoodzaakt gezien nabij Gavarene op fransch grondgebied te vluchtenwaar zij terstond ontwapend werd. Prins Hendrik is den 9 van Leeuwarden naar Soestdijk teruggekeerdhem werd aan de station door onderscheidene autoriteiten uitgeleide gedaan. De Koningin is den li, aan boord van de Valk, uit Engeland te Vlissingen aangekomenen na de godsdienst oefening aldaar te hebben bijgewoondper spoortiein ver trokken naar Wildbadten bezoeke van haren halven broeder, prins Peter van Oldenburgdie ernstig ongesteld is. Te Breda heeft H. M. een uur vertoefd en het monument van Engelbrecht v. Nassau in de herv. kerk bezichtigd. H. M. is den 15 te 's Gravenhage teruggekeerd. Prins Frederik is den 12 uit Neuwied op het Huis de Pauw teruggekeerd. Te Amsterdam zijn den 15 aangekomen en inhetAmstel- Hötel afgestapt de regeerende Vorst van Lichtenstein Jo- hann 11 en prins Franz v. Lichtenstein. Verkiezingen. De Maas- en Roerbode bevat een mani fest van den bisschop van Roermonde aan de ingezetenen dier stad, ter zake der aanstaande verkiezingen voor den gemeenteraad. Sedert de oprichting der kiesvereenigiug „de Grondwet" aldaar, zegt de bisschoptrekt het liberalisme tegen het catholicisme en de godsdienstige grondbeginselen openlijk te veldewaarom hij de geloovigen ten aanzien der bedoelde verkiezingen met zijne overtuiging hekend maakt en tegen „de sluwe pogingen der zoogenaamde liberalen" waarschuwt. Benoemingen. De heer Ik. J. v. Gorlcomhoofdonder wijzer aan een der openbare scholen te Groningenis door den President burgers tot superintendent voor het onderwijs in de Transvaalsche Republiek benoemdmet opdracht om 6 hoofdonderwijzers en evenveel onderwijzeressen voor dien Staat te engageeren. 's Rijks Middelen hebben in de eerste 6 maanden des jaars opgebracht 41.655.3S0, tegen/41.s37.55j in hetzelfde tijdvak van 1874. Het TV der raming bedraagt/41.881.884. Spoorwegen. De heeren mr. D. J. C. v. Lennep en jr. mr. E. IEBerg, te Utrechthebben concessie aange vraagd voor een spoorweg van Utrecht over Gorinchem en Geertruidenberg naar Breda. Scheepvaart. Door den nieuwen rotterdamschen waterweg is den 10 naar zeemet bestemming naar Nieuw-York, ver trokken bet stoomschip Maas, van 52 palmen diepgang, heb bende, behah e de lading, de noodige steenkolen voor de reis aan boord. De nmsterdamsche koopvaardijvloot bestond op 31 Dec. uit 182 zeilschepen, te zarnen groot 96.259 ton, en 46 stoomschepen van 59.951 ton. Deze schepen behoorden aan 79 reederijen. Landbouw. Prov. Staten van Zuidholland hebben aan de Holl. Maatschappij van Landbouw een subsidie van/500 verleend voor bet aanstellen van wandelleeraars. Maatschappij van Nijverheid. De 98'. algemeene ver gadering en het nijverheidscongres z\in den 13, 14 en 15 te Breda gehouden. De volgende vergadering zal te Deventer plaats hebben. Den 13 is aldaar, door prins Hendrik, ook eene provinciale tentoonstelling van nijverheid en kunst ge opend waarbij de minister van binn. zakenZ. M. com missaris in Noordbrabant en de burgemeester van 's Herto- genboseh tegenwoordiig waren. Door het departement Breda zijn de directeuren en afgevaardigden onthaald op muziek uitvoeringen (den 12 's avonds voor de soeieteit op de Groote Marktwaaraan vele huizen geïllumineerd waren) en rijtoeren, den 14 over Prinsenhage naar het Liesbosch den 16 naar de overbrugging van het Hollandsch Diep. Het gemeenschappelijk diner werd den 15 in het Casino te Ginneken gehouden. Veeteelt. De veestapel in Noordholland bestond op 31 Dec. 1874 uit 21,813 paarden (waaronder 532 eavallerie- paarden te Haarlem), 450 ezels en muilezels, 150,166 run deren, 29,331 varkeus, 243,214 schapen en 6568 bokken en geiten. Kerkelijke zaken. Tot predikant bij de herv. gemeente te Egmond aan Zee is beroepen ds. A. JBerman van Watergang; te Driehuizen en Zuidschermer de heer JA, Prins, candidaatdie echter hedankt, en een beroep naar Zegveld aangenomen heeft. Toonkunst. Bij den te Gent gehouden wedstrijd is de eerste prijs behaald door Rotte s Mannenkoor, de tweede door Oefening baart kunst te Amsterdam. Beide liedertafels zijn bij hare terugkomst, den 12 te Rotterdam en den II te Am sterdam luisterijk ingehaald. De Maatschappij tot, bevordering der Toonkunst heeft bij adres aan de 26. Kamer den wensch te kennen gegeven dat aan de universiteiten leerstoelen worden opgericht voor de geschiedenis der schoone kunsten, met name voor de muziek. Het Noorder Zendingseeest is den 13 in liet bosch te Winschoten gehouden en door ongeveer 13000 menschen bijgewoond. Aanbestedingen. Den 12, te Amsterdam, het bouwen eener villa te Baarnvoor rekening van den heer E. Smit aan Jheyink en IE. L. Leibbrandtvoor 33.800. Den 15 te Gorinchem, voor rekening van liet Rijk. bet, bouwen aan een militair kleedingmagazijn nabij de Willems kazerne aan J. Schouwenburg, voor f 32.372. Paleis te Amsterdam. De voorzitter van den gemeen teraad heeft den 14 aan die vergadering medegedeeld dat op het adres van den heer JA. Alberdingk Thifrn nog geen antwoord gegeven isomdat de directeur der publieke wer ken zijn prae-advies nog niet gereed heeft. Bouwwerken. Den 13 is te Noordseharwoudedoor het zoontje van den heer C. Kroon, burgemeester, de eerste steen gelegd van de in aanbouw zijnde nieuwe sluis in liet Geestmerambachtwaardoor de gemeente toegang heeft tot de ringvaart. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten tot, het aan gaan eener 4% p.c. leening van 255.00U, voor de uitbrei ding en verbetering van de gebouwen en het pijpennet der gemeentelijke gasfabriek. Gieten. Wijlen mevr. de wed. G. J. Dijk, geb. Oskamp, heeft aan de herv. diaconie te Amsterdam gelegateerd/80000 inschrijving 2% p. ets. W. S. Te Hoorn heeft eene collecte voor de noodlijdenden door overstrooming in Frankrijk ruim 320 opgebracht. Rampen. Den 13 is bij het heien der fundeering voor het stoomgemaal in den Zuidpolder, bij Edam de rammel- schijf, door het breken van een haak. van eene hoogte van 18 ellen neergevallenwaardoor een werkman uit Hoorn gehuwd en vader, doodelijk getroffen werd en binnen weinige oogenblikken overleedeen tweede ernstig aan het hoofd en een derde vrij ernstig aan den sciiouder gekwetst werd. Misdrijven. Te Leermensin Groningenis een on langs gehuwd man in hooggaanden twist met zijnen broe der, door deze met een zeis doodgeslagen. De dader is in hechtenis genomen en heeft eene volledige bekentenis afgelegd. Te Sittard is den 12 eene vrouw, moeder van 3 nog jeug dige kinderen, vermoord, waarschijnlijk door haren 53jarigen manden spoorwegbeambte en herbergier M. Meijersdie gevluchtmaar in een roggeveld op belgisch grondgebied opgespoord is. Coloradokever. Bij kon. besluit van 3 Juli is de ia- en doorvoer, hetzij rechtstreeks, hetzij middelijkvan aard appelen uit, de Ver. Staten van Noord-America en Canada, alsmede van afval daarvan en van tot vervoer of verpakking gediend hebbende zakken ot vaten, verboden. Koloniën. Atchin, 2 Juli. Bij Oleh-leh wordt door ons eene nieuwe versterking opgerichtde bevolking helpt druk aan den bouw. Wij gaan voort ons overal te bevestigen. Door een bevigen storm is in den nacht van 1 Juli zware schade aangericht en het verlies van eenige menschenlevens* veroorzaakt,. De gezondheidstoestand wordt niet ongunsti ger; er is geen enkele cholera-lijder. Gkieksche Fondsen, n De nieuwe .Financiers, algemeen financieel weekblad, onder redactie van T. A. Huizenqa, uit gegeven hij P. Roordhoff te Groningen, bevat in No. 16 eene memorie, door het comité der grieksche fondsenhouders in Nederland gericht aau den, te Londeu resideerenden, bij ons Hof geaccrediteerden grieksehen gezantwaaruit ten eerste blijktdat de door Griekenland buitenslands gesloten geldleeningen niet alleen eenezoo wat kapitaal als achter stallige rente betreftvolkomen wettigemaar ook door de regeering van Koning George onvoorwaardelijk erkende schuld zijnen ten anderedat Griekenland de middelen bezit om dè nationale schulden te betalen, in allen-gevalle op eene voldoende wijze te regelen. Genoemd blad zet vooral het laatste in vele bijzonderheden uiteen, en betoogt, ook met aanhaling van woorden van Thorbecke, den plicht onzer regee-' ringom voor de gekrenkte rechten der nederlandsche geld schieters, die voor ruim 60 miljoen gulden, d.i. meer dan der geheele nationale grieksche schuld bij de bedoelde leeuingen betrokken zijn krachtdadig op te treden. Door bet, stedelijk muziekcorps zullen op Zondag' !8 Juli, des avonds te 7 uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgeroerd 1. Brigade Defilir Mavsch van Seifert. 2. Ouverture de Concert van Steenelrugen. 3. Florentiner Galop van Michaelis. 4. Grande Fantaisie „Fleurs des Bois" van Perck. 5, Gratu- lations Marsch van baulwetter. 6. Ouverture les Ménestrels van Steenebrugen. 7. Religioses Tonstück van Krug. 8. Fan taisie sur l'operette „Le petit Faust" van Hervé. 9. L'Eclipse, Polca pour Piston Solo van Neumann. Maandag, 19 dezer, herdenkt de heer J. C. Eonk zijne veertigjarige ambtsvervulling als procureur bij de recht bank alhier. Woensdagavond te 7 uren wordt het orgel in de groote kerk weder voor het publiek bespeeld. Uittevoeren1Pre ludium en Fuga van 1. S. Bach. 2. Inleilung und Y ariatio- nen van A. Hesse. 3. Adagio van F. Kumstedt. 4. Fantaisie Eroica van F. Kumstedt. 5. Finale. BURGERLIJKE STAN D. ONDERTROUWD. 15 Julij. Louis Room en Dientje Pot. Jan Kuyk, te Gors- sel, onlangs alhier, en Maria Petronella Hengsman te Alkmaar. Jan den Hartog, wedr. van Gerritje Za&daoordykeu Geertruida Fakkeldij, GETROUWD. 15 July. Klaas Marinus Hage en Maria Anna van der Swaagh. GEBOREN. 10 Julij. Catharina Cornelia, D. van Petrus Gerardus Zwan en Antjo Cabri. 11 Louisa Hendrica Cornelia, D. van Peter Johannes Peters en Louisa Schouw. GeertieD. van Cor nells Spruit en Anna Wilhelmiun Lindeman. GerritZ. van Gerrit Boon en Aaltje Blanw. 12 u DieuwertjeD. van Pieter Rijndert. Nierop .en Geer truida Dompeling. 14 e Wilhelmina Elisabeth, D. van Pieter Arzbach en Wilhelmina Pouwilina Mans. 15 n Johannes Antonius, Z. van Gerardus Antonius Kop pers en Gezina Pieters. OVERLEDEN. 9 Julij .Henrietta EverdinaD. van Jan Hendrik Steffens en Mijntje Molenaar, 10 d. 10 s Jan, Z. van Jan Hoogland en Anna Gerarda Vo gelzang. 3 w. Gerbrand Hendriks, 61 j. - Lu- bertusZ. van Dirk van Putten en Guurf.je Admi raal, 1.5 w. Christiaan Beek, 65 j., overl. te Oudorp. 11 u GuurtjeD. van Jan Twisk en Maaltje van dei- Meer, ruim 6 m. 12 Pieter Cornells, Z. van Jan Hoek en wijlen Ermina Bosruim 7 w. 3 Elisabeth MariaD. van Pieter de Boer en Anna Adriana Bui ruim 4 m. 15 Johannes Abraham Christoffel, Z. van Karei Philippus Nonhebei en Risje Honkoop, 15 w. UITTREKSEL van liet Verslag over den toestand der Gemeente Alkmaar in 1874. Vervolg en slot.) LANDBOUW EN VEETEELT. Voor den landman en den veehouder was het jaar gun stig door overvloed van grasgoed geslaagden hooibouw (gemiddeld per punder 5050 k".l. goeden aanfok van het vee, afwezigheid van veeziek.en en flinke vee,prijzen, al waren de laatste ook iets lager dan in een vorig jaar. De veestapel bestond op 31 J >ec. uit 225 paarden, 13 ezels, 10 rijstieren, II Ij3 melkkoeien en melkvaarzer., 249 kalveren, pinken enz., 74 bokken en geiten, 3525 schapen en lammeren563 var kens en biggen, te zarnen 5762 stuks, tegen 5451 op het einde van 1873, zijnde het aantal paarden, runderen en var kens af- en dat van het wolvee zeer toegenomen. Voorts waren er p.m. 950 hoenders, 100 eenden en 30 ganzen. Er hadden 8 verkoopingen van weiland plaats, gezamenlijk ter grootte van 51.25.70, welke, met inbegrip van eene boe renwoning 2 arbeiderswoningen en een koepelgolden 136,959,58, buiten de 10 p.c. onkosten. Warmoeziersgron- den bleven f 5000 a f 6000 per bunder geldGn. De teelt van groentenwaarvan de uitvoer naar de noordelijke ge meenten der provincie voortdurend toeneemtslaagde vrij goed, al oefende de koude van het voorjaar een nadeeligen invloed uit. Van de vruchteu slaagden aardbeziën, bessen, appelen en peren vrij goed, frambozen mislukten door de droogteeven als de aardappelen. De bloembollenteelt, waarvoor ongeveer 4 bunders gebezigd werden, slaagde uitnemend, ook oen met, hyaeinthen genomen proef. De planters verkregen dikke bollen, die goede prijzen opbrachten. NIJVERHEID, HANDEL EN SCHEEPVAART. Het aantal smederijen vermeerderde met 1 en klom tot 23, liet aantal goud- en zilversmederijen met 2, dat der stroolioe- denfabrieken met 1. dat der tabakskerverijen met 1; ook werd een tweede orgelmakerij opgericht. Ingeklaard werden 6 zeeschepen' uit EngelandFrankrijk, Portugal, Noorwegen en Rusland, met steenkolen, zout, wijn, gedestilleerd, tabak en hout, en 4 rivierschepen uit Pruisen, met trasen uitgeklaard 2 schepen met, kaasgedestilleerd en tabak naar Engeland. De reederijen waren slechts die van de heeren D. Bosman Sp Zoon, kofschip Johanna Petronella, groot 121 tonn. P. A. v. d. Drift, bark Alcmaria Victrix, s 339 e ii nu Helena 497 Er bevonden zich alhier 66 vaartuigen van 10 ton inhoud en daarboven en 53 van minder dan 10 tonnen; de eersten te zamen 2102, de laatsten 307. MIDDELEN VAN VERKEER. Over den spoorweg werden van Alkmaar vervoerd 2982 reizigers per 1''., 8840 per 2'., 42705 per 3'. klasse en 1055 militairen, te zamen 55582, 1968 meer dan in 1873. Hiervoor werd ontvangen 55765,74, 1645,69 meer. Of met hier betaalde plaatsbewijzen öf met retourbewijzen van elders vertrokken van hier 111,667 personen, 4878 minder. Voor 2,577,933 kilogr. bagage, bestel- en vrachtgoederen, 15 rijtuigen en 43633 stuks vee werd ontvangen 29,691,83; in 1873 was 26,671,19% ontvangen voor 2,124,412 k. goe deren, 25 rijtuigen en 36135 stuks vee. 6783 Telegraai berichten, 127 meer dan in 1873 werden langs de lijnen van den spoorweg vau hier verzonden. De opbrengst van het vervoer van het station Alkmaar was 70400,44%, 1782,44% minder. Baanvak HaarlemUit geest bracht op 9549,31 per mijl 85,58 meer), Uitgeest- Alkmaar 6653.03 239,17 meer), AlkmaarHelder 2782,28 27,20 minder). De exploitatie-kosten van den Noordh. Staatsspoorweg waren 5000, de ontvangsten f 15300, de zuivere opbrengst ruim 10000 meer dan in 1873, waarvan de Maatschappij echter niets genoot, door de onpract.ische inrichting van de verdee- lingsehaal der concessie. Het weinig door reizigers gebruikte baanvak UitgeestZaandam maakt zeker de exploitatie der Noordholl. lijn duur, en de ongeëvenredigde uitkeering aan den Staat weerhoudt gewis de Maatschappij om die verbete ringen in te voeren, waardoor het verkeer zeer zou bevorderd worden. B. en W. wijten de mindere gunstige uitkomst der opbrengst voor een groot deel aan de voor het algemeen ver keer ongunstige dienstregeling. Het een staat ongetwijfeld in verband met bet, ander. Omtrent 's Rijks telegraafkantoor is reeds eene opgaaf ge plaatst in nummer 2 dezer courant. Door het postkantoor werden verzonden 403238 gefran keerde en 105248 on gefrankeerde brieven, 135705 stuks druk werken 2116 monsters, 34394 dienstbrieven, 6516 aange- teekende brieven en 157 dito met aangegeven geldswaarde voor 60027,3569801 enkele briefkaarten en 8030 post wissels voor een bedrag van 156,159,72. Uitbetaald wer den 2928 postwissels voor een bedrag van 79144,47 en 1076 kwitantiën voor een bedrag van 4435,37. Er werden verkocht 480413 postzegels, hebbende met de genoemde briefkaarten eene waarde van f 20066,35. De zuivere opbrengst van het kantoor beliep 22394,84%, tegen 23147,08 in 1873. Htt aantal disconteeringen bedroeg 2642 stuks, tegen 2631 in het vorige dienstjaar, tot een bedrag van 4,768,758,63. De disponto-rekening bedroeg op 31 Maart 971,375,35, tegen

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2