No. 33. Zevenënzeventigste Jaargang. 1875 ZONDAG 15 AUGUSTUS. SStlefcelijfcsiche Berichten. Duitschland. Belgie. Frankrijk.. (Jroot-llrittanje en Ierland. Denemarken. Ruslaml. Turkije. Oostenrfj k-IIongar je. Italië. A Ij k II A A R N C Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f 0,63, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HEItM'. COSTER ZOON. C HTT. P O L I C I E. Ter terugbekoming aan bet Commissariaat van Poüeie bet navolgende gevondene, alseen bronzen medaille der citadel van Antwerpen een portemonnaie met eenige sleuteltjes een koperen tabaksdooseen zwart halsbandje met perlemoeren steentje in den vorm van een hart een zak. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een blauwe parasoleen bruin hazewindhondjeeen gouden kinder ketting je met dito slotie;ecn Under nachtjapon en een goudenbroche. Onbeheerd op straat gevonden een handwagen waarop een zak met gerst en een zak paardenboonen. Lijst van brieven, .waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden April, Mei en Juni 1875 verzonden geweest naar Noord-AmericaD. Zijp Illinois. BelgieBatenburgAntwerpen. Duitschland: H. van der MolenGelderaD. Ooijevnar, ElburgJ. ten BoschEgge. De Keizer is den 9 van zijne badreis in welstand te Pots dam teruggekomen. De Koning van Saksen had hem op zijne reis tot Leipzig begeleid en de menigte had aldaar de grootste geestdrift betoond. Pruisen, Ter verkiezing van een lid van den Rijksdag te Hannover, in plaats van wijlen prof. Ewald, moet her stemd worden tusschen graaf Bruel, particularist, en den heer Oldekop nationaal-liberaal, die 9569 en 6009 st. bekwamen. Op den sociaal-democratischen eandidaatFritsche waren 4100 st. uitgebracht, waarvan slechts 300 uit het Ambten al de overige uit de stad Hannover. De Frankfurter Zeitung heeft dezer dagen nagenoeg haar geheele redactie-personeel in hechtenis zien nemenomdat de redacteuren weigerdenden inzender van zeker stuk te noemen. Den 7 is een der redacteuren weder in vrijheid gesteld. Omtrent de overstrooming te Kirn, in het Nahedalver neemt men nogdat het water zoo plotseling steegdat vele inwoners zich niet konden redden. Een der huizen die den eersten aandrang van den vloed moesten wederstaan, werd medegesleepten van zijne 19 inwoners redde slechts één het leven. Van 32 personen is reeds de dood bekend geworden. Te Elensburg is de fransche marine-officier Reclu tot 3 we ken gevangenisstraf veroordeeld. Hij was 8 weken geleden in hechtenis genomenbetrapt op het afteekenen der vesting werken van Kiel, reizende onder den naam van Riedel, en in het bezit bevonden der kaarten van den pruisischen ge- neralen staf. Beieren. De kanunnik Eohn te Wurzburg is nadat hij bij de regeering zijne bezwaren heeft ingebracht tegen de straf, hem door den bisschop aldaar opgelegd wegens het uitbrengen van zijne stem voor den liberalen eandidaat bij de jongste verkiezingen nog van verdere functiën door den bisschop onthevendie zijn inkomen met 400 fl. vermeerder den. Nog tegen andere catholieke geestelijken, die bij deze verkiezingen of in liberalen zin of niet gestemd hebben, wor den van ultramontaansche zijde dergelijke maatregelen bericht of aanbevolen. De nuncius Bianchi moet aan de bisschoppen zijne tevre denheid over hunne handelwijze bij de verkiezingen te kennen hebben gegeven. Enz as-Lotharingen. Te Worth is den 6 het gedenk- teeken onthuld, hetwelk door den Elzas opgericht is ter her innering aan de gesneuvelde fransche soldaten in den 5 jaren geleden aldaar geleverden veldslag. De bonapartist burg graaf de Bussiere, die de inwijdingsrede uitsprak,'verklaarde, dat het monument bestemd is om de smart der elzassers te vereeuwigen, en dat het boven op het gedenkteeken geplaatste kruis hem het teeken van hoop is. De plechtigheid is zon der stoornis afgeloopen. Men verzekertdat het kabinet te Berlijn langs middelij- ken weg de regeering heeft doen waarschuwen, dat officiëele vertoogen te wachten zouden zijn, indien de uit Duitschland naar Belgie geweken geestelijke personen zich in de nabijheid der grens nederzetteden en er met hunne betrekkingen in Duitschland in verstandhouding bleven. Er wordt bijgevoegd, dat de regeering reeds vóór dezen wenk aan de bannelingen had doen wetendat zij zich te onthouden hadden van elke demonstratiewaarover men zich buitenslands zou kunnen beklagenen dat zij goed zouden doen, zich aan de boorden der schelde te vestigen. In Luik en Limburg zouden thans nauwelijks 20, in Vlaanderen een 100tal uitgewekenen ver spreid en 200 andere naar Engeland en America overge stoken zijn. Den 6 is te Brussel eene samenkomst van industriëelen en kooplieden gehouden tot het stichten van eene unie, be stemd om de belangen van handel en nijverheid te behar- kooV (Tl ZU"CS ^er vervanB'nS der opgeheven kamers van De prefect der Seine heeft op het laatste oogenblik eene prysuitdeeling verdaagd, welke den 4 aan het „College Chaptal, eene gemeente-inrichting, had moeten plaats hebben. Eenige leden van het gemeentebestuur, die tot bijwoning waren afgevaardigd, hebben hun ontslag genomen als leden van den Raaa van Administratie. Het gemeentebestuur ver zocht inlichtingen eu de prefect weigerde die te gevende gemeenteraad heeft daarop, met overgroote meerderheid, de volgende motie aangenomen: „De Raad, den onverklaarbaren maatregel betreurende, onverhoeds en zonder aanzien der betrokken familiën betreffende de prijsuitdeeling van het Col lege Chaptal verordend, gaat over tot de orde van den dag." Men verzekert, dat de prefect, na zijne terugkomst uit Engelandhet besluit tot schorsing onder meerdere stukken ongelezen geteekend heeft, en dat het te wijten was aan per soonlijken wrok van den directeur der afdeeling onderwijs aan de prefectuur tegen de administrateurs van het college. Bij een sedert in eene andere inrichting gehouden prijsuit deeling, beeft de prefect in de oogen der republikeinen zijne fout eenigermate vergoed door aan het slot zijner rede de boop te uitendat de nieuwe landsinstellingen zouden wor den in werking gesteld door een geslacht, met mannendeugd en vaderlandsliefde bezield. Den 4 is uitspraak gedaan in het geding van de erven van den heer Pion, uitgever der eerste 2 deelen van „Het leven van Caesar", tegen de erfgenamen der schrijversKei zerin Eugenie en haren zoon, van welke zij eene schadeloos stelling van 165,000 fr. vorderden, op grond, dat na den val van het Keizerrijk de voltooiing van dat werk eene on mogelijkheid geworden en allé hoop verloren is om de nog overgebleven 25000 exemplaren van de verschenen deelen aan den man te brengen. De eisch is afgewezen en de er ven Pion zijn in de kosten veroordeeld. De President heeft, in plaats van wijlen msgr. Plantier, den kanunnik Besson van Besanpon, tot bisschop van Nimes benoemd en tot bisschop van Troyes den abt Corietoud vicaris-generaalin plaats van msgr. Ravinetdie onlangs zijn ontslag gevraagd en bekomen heeft. 's Av°nd3 na de opening van het aardrijkskundig congres te Parijs, hebben zich ruim 400 leden vereenigd tot een banket in eene tent, welke opgeslagen was op het terras in den tuin der Tuileriënlangs den oever der Seine. Het bonapartistische Journal des Pyrenees Orientales is voor den tijd van 2 maandeD geschorst, wegens beleedigin- gen jegens de Nat. "Vergadering. Het vonniswaarbij de bekende schilder Courbet veroor deeld werd tot vergoeding der kosten van de wederoprich ting der door zijn toedoen indertijd omgehaalde Vendóme-zuil en waarvan hij in hooger beroep was gekomen, is door het hof gan appèl te Parijs bekrachtigd. De gemeenteraad van Parijs heeft zich den 10 vereenigd met de voorstellen der betrokken commissie van onderzoek betreffende de werken tot verfraaiing der stad; welke voor stellen strekken om voortaan die werken niet meer als tot dusver voornamelijk te doen geschieden aan kerkelijke, maar aan andere gebouwen. 250.000 Er. worden jaarlijks voor dergelijke werken beschikbaar gesteld. Het genomen besluit wordt inzonderheid toegeschreven aan den heer Fiollet-Leduc. De grootvorst Constantijn is den 8 te Parijs aangekomen waar hij, op zijn verzoek, wegens den rouw van den russi- schen gezantprins Orloffwiens gemalin overleden is, niet offieiëel ontvangen, maar slechts door een aide-de-camp van den maarschalk Mac Mahon verwelkomd werd. 's Namiddags bracht hij laatstgenoemden een bezoek. Op nieuw hebben, ditmaal in het dept. der Jura, zware stortregens en geweldige hagelslag overstroomingen veroor zaakt. Door het buiten de oevers treden der Vallière zijn in het laatst der vorige week de laaggelegen wijken en het gasthuis van Lons-le-Saulnier ondergeloopenwerd eene nieuwe steenen brug weggeslagen enz. In ettelijke gemeenten van het kanton d Arbois is door den hagel voor honderd dui zenden fr. schade aangericht. Nationale Vergadering. Uit naam der commissie van initiatief heeft de heer Pascal Duprat dezer dagen het verslag ingediend over de voorstellen tot het doen ophou den van den staat van beleg in verschillende departemen ten. De commissie acht de handhavingdaarvan niet te rechtvaardigen, daar de beroeringen, welke den maatregel vroeger noodzakelijk hebben kunnen makensedert lang opgehouden, alle sporen van wanordelijkheden verdwenen zijn. Men weetzoo luidt het verslag verderwat er van de volken wordt met dergelijke buitengemeene maat regelen, welke hun het genot der kostbaarste rechten ontnemen. De zeden verzwakkende karakters worden ont zenuwdeene bekrompen eigenliefde verdringt de edele geestdrift voor het gemeene welzijn; en indien het vaderland, in tijd van nood, eene grootsche poging wagen moetvindt bet bij de bevolking die krachtige, mannelijke deugden niet meer, welke ten allen tijde het hechtste bolwerk der Staten geweest zijn. Het verslag eindigt met de dringende uit- noodiging aan de Vergadering om de bedoelde voorstellen in overweging ie nemen, „in afwachting van een meer al- gemeenen maatregelhoedanige niet kan uitblijven en die in naam der gelijkheidalom de heerschappij van het meene recht herstellen zal." Den 4 is met alg. st. aangenomen een wetsontwerp, strek kende om den aanleg van eenen nieuwen ringspoorweg om Parijs van algemeen nut te verklaren en te gunnen aan een syndicaat, vertegenwoordigende de Maatschappijen van den Noorder- en den Ooster-spoorwegbenevens die van den spoorweg naar Orleans en naar Lyon en de Middellandsche- zee. De zitting is daarna zonder eenige redevoering of boodschap gesloten. Op verscheidene banken der linkerzijde hief men den kreet aan leve de republiek en op eenige banken der rechterzijde leve Frankrijk De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Kolonel Baker is, wegens den overlast in een spoortrein aan eene jonge dame aangedaan, tot eene gevangenisstraf van een jaar veroordeeld. Den 5 is het O'Connel-feest te Dublin aangevangen met eene godsdienstige plechtigheid in de hoofdkerkwelke door 4U bisschoppen, 4 aartsbisschoppen, 500 priesters en vele andere belangstellenden werd bijgewoond. De kardinaal Gullen ging bij de feestelijkheid voor, terwijl de rede werd uitgesproken door den aartsbisschop van Cashel, dr. Croke. Hij prees den toestand der iersche catholieken en de door hen genoten wordende vrijheden. „Ons volk zeide hij o.a. ontvangthet is waar, voor het grootste gedeelte staats-onderwijsmaar volgens een stelsel, dat, ofschoon ver van alles te wezen wat men verlangt, echter in vele opzichten en op verschillende plaatsen uitermate heilzaam heeft gewerkt. De Kerk uit den vreemde is vernederdde rechten der bezitters van den grond zijn, in zekere mate, tot erkenning gekomen" enz. Vervolgens is door den lord- mayor, in het Mansion Houseeen gastmaal gegeven, waar aan 280 personen deel namen. Het aangekondigd voorne men vau den gastheer, om de gezondheid van den Paus vóór die der Koningin te drinkenhad vele protestanten en eenige catholieken voor de uitnoodiging doen bedanken. In zijnen dronk ter cere der Koningindeed de lord-mayor uitkomendat de catholieke Kerk over de geheele wereld onderwerping aan de gestelde machten predikt, en dat de Koningin wegens hare deugdenniet alleen aanspraak heeft op de gehoorzaamheidmaar ook op den eerbied en achtin harer onderdanen. Den 6, den eigenlijken feestdag, was lord Ollagan, ge wezen lord-kanselier van Ierland, door den dood zijner dochter verhinderdde rede in het Phoenix-park te houden. Aan den optocht derwaarts namen vele corporatiën met vlaggen banieren enz. deelte zamen 350,000 personen. De feestcommissie had al het mogelijke gedaan om de fe- nian-partij buiten den optocht enz. te houdenmaar de Amnestie-Associatie niet kunnen werenen deze nam met een zwarte banier, waarvan ketens afhingen en die prijkte met het opschrift„gedenkt den martelaren, die nog in ke tens zuchten," aan den optocht deel. Om haar te beletten het park binnen te gaan, sneed men de strengen van haren voornaamsten wagen stuk, maar dit was spoedig verholpen, ën de vereeniging wist zich meester te maken van eene plaats nabij de tribunealwaar zij den lord-mayor, door het aanheffen van liederen en het rammelen met ketens, het spreken onmogelijk maakte. De „O'Connellisten" gaven hunne verontwaardiging hierover te kennen en hèt dreigde tot eene kloppartij te komen; maar de heer Bult trad naar voren en herinnerde aan het in 1882 te vieren eeuwfeest van het doen gelden door de iersche natie harer rechten op de onafhankelijkheid. Dan mocht men op College-green samen komen om de Afgevaardigden te begroetenals zij het oude gebouw binnentraden. Na deze en nog een enkele toespraak is de vergadering rustig uiteengegaan, 's Avonds werd een banket gehouden, waaraan 600 personen deelnamen. Men nam er aanstoot aan dat den heer Butt niet gevraagd was te antwoorden op den toast; „de legislatieve onafhankelijk heid van Ierland," en zijne vrienden in het gezelschapdie niet wistendat met zijne toestemming bepaald was, dat sir Charles Gavon Puffy antwoorden zouen dat hij zelf de volgenden toast, „de iersche natie", zou beantwoorden, weigerden naar iemand anders te luisteren. Er volgde een heftig tooueel. De heer Butt stond op om de zaak duide lijk te makenmaar de lord-mayor, waarschijnlijk zijn voor nemen niet kennende weigerde hem te laten spreken dreigde hem te doen verwijderen en zeidedatindien men weigerde naar den eersten magistraat van Dublin te luiste ren, deze zou moeten opstaan eu vertrekken. Te vergeefs sprak de bisschop van Nantes de twistenden met geestdrift toe, en toen de verwarring toenam en vele der aanwezen- den opstonden en zich om de voornaamste tafel verdrongen, namen de zaken een dreigend aanzienverlieten de lord- inayor en de vreemde gasten de zaal en oordeelden de be stuurders van het feest het dienstighet gas langzamerhand uit te draaien. De heer Butt beklaagde er zich over, dat de lord-mayor het voorzitterschap had opgegeven en ver klaardedat hij hem voor de stoornis aansprakelijk hield. Intusschen ging men voort het gas uit te draaien en in weinige^ minuten had het gezelschap de zaal ontruimd. le Glasgow zijn den 8, bij gelegenheid der viering van het O'Connell-feest, ongeregeldheden voorgevallen welke de tusschenkomst der policie noodzakelijk maakten. Verscheidene personen werden gekwetst en een 50tal in hechtenis genomen. Den 9 herhaalden zich de onlusten en werden de militairen en vrijwilligers in de kazerne geconsigneerdmaar werd de goede orde hersteld na voorlezing der wet op de samen scholingen. Hoogeruuis. Den 5 is de wet tot regeling der verhou ding tusschen patroons en werklieden bij derde lezing aan genomen. Den 6 heeft lord Oranmore and Browne aan den hertog v. Richmond, voorzitter van den Geheimen Raad en aanvoerder der regeeringspartij in het Huisgevraagdof het bericht van de IVsekly Register waar was, volgens 'twelk de kardinaal Manning een der tuinpartijen van den prins v. Ik ales bijge woond had, en door Z.K.H. met beleefdheid ODtvangen en aan de Koningin voorgesteld was. De hertog antwoordde dat hij door den prins in staat was gesteldbedoeld bericht voor onwaar te verklaren en de hertog vroeg tevens, of het voegzaam mocht heeteninterpellation te doen aangaande feestendie een lid van het Kon. Huis ais particulier geeft Den 9 is de tijdelijke wet tot verscherping van het toe zicht op de koopvaardijschepen voor de tweede maal gelezen. Lagerhuis. Den 2 Aug. is de wet op de zeewaar digheid der koopvaardijschepen in comité afgehandeld. Hare 2 artikelen zijn aangenomen, en voorts zijn aan het ontwerp eenige bepalingen toegevoegdwelke voorgesteld werden door den heer Reed, die optrad om de plaats te vervullen van den heer Plimsoll, wiens gezondheidstoestand hem niet toelaat het Huis te bezoeken. Dien ten gevolde wordt het laden van los graanzonder zakken of ande're middelendie het verschuiven der lading kunnen, verhinde ren, verboden, indien de lading voor dan !/3 gedeelte uit graan bestaat. Verder is het beginsel aangenomen, dat de reeders eene waterlijn zullen moeten vaststellen, het voor hunne rekening nemende, indien die waterlijn de grenzen der veiligheid overschrijdt. Een voorstel van den heer Reed om de dekladingen te verbieden, is echter met 193 te°-en 130 st. verworpen, nadat namens de regcering aangevoerd was, dat de bevoegdheid der aantestellen inspecteurs, om een schip het uitzeilen te beletten de deklading reeds on mogelijk maakt. Den 4 zijn de begrootingen afgehandeld. Den 5 en 6 is de tijdelijke wet tot verscherping van het toezicht op de zeewaardigheid van koopvaardijschepen voor de tweede en derde maal gelezen. Den 11 heeft te Kopenhagen met groote plechtigheid de uitvaart van Andersen plaats gehad. In den talrijken stoet bevonden zich de Koning met gevolgde kroonprinsde gezanten van Groot-Brittanje en Zweden militaire en bur gerlijke hoofdambtenaren, afgevaardigden uit de gemeente besturen van Kopenhagen en van des dichters geboorteplaats Odense, vertegenwoordigers van kunsten en wetenschappen, een aantal vereenigingen uit alle standen der burgerij enz. Door de Koningin werd een met leliën doorvlochten lau werkrans op de kist gelegd en ook de koninglijke prinsessen hadden kransen gezonden. Van 28 tot 31 Juli is voor eene commissie van den Se naat een staatkundig proces in behandeling geweest wegens bet verbreiden van geschriften die hoogverraad en commu nistische leeringen verkondigden. 2 Soldaten zijn tot 15 maanden gevangenis 2 studenten tot 8 dagen arrest2 stu denten en 2 arbeiders tot 6 a 10 jaren vestingstraf veroor deeld. Den 3 is aan de Porte een keizerlijk besluit voorgelezen, waarin verlangd wordtdat alle ambtenaren instructiën zul len ontvangen om hunne aandacht geheel te wijden aan de ontwikkeling van den landbouw en aan de openbare werken, die strekken om de gemeenschap gemakkelijk te maken. Te vens kondigt de Sultan aandat hij tot den aanleg van een spoorweg naar Bagdad besloten heeft en de kosten daarvan voor zijne rekening neemt, Hij zal er maandelijks 40000 turksche lires (d. i. ruim 5 miljoen gulden per jaar) voor afzonderen. "Volgens berichten uit slaviscke bron van den 4 waren 800 lurken bij Nevesinje door 200 christenen overrompeld en geheel verslagen, zoodat de turken bun.geschut en levens middelen verloren en Sdem-Pacha gekwetst werd. Trebinje is door de opstandelingen ingesloten, nadat ver scheidene^ gevechten tusschen de zwakke bezetting en de opstandelingen waren voorafgegaan, waarbij de laatsten eenige door turken bewoonde plaatsen rondom de stad in de ascb legden. Den 10 zijn de insurgenten aangevallen door de turksche bezetting, welke na een gevecht van 7 uren is terug geslagen. Van Slavische zijde wordt gemelddat de turken dien dag bij Billegie in een bloedig gevecht eene zware neder laag geleden hebben. De regeering beeft per telegraaf aan den gouverneur van Bosnië bevel gezonden om alle beschikbare troepen naar bet centrum van de Herzogewina te doen oprukken, ten einde den opstand ten spoedigste te onderdrukken. Van 13 tot 19 Juli zijn te Damascus 999 nieuwe cholera gevallen voorgekomen en 597 lijders bezweken. Het cijfer der in het militaire hospitaal voorgekomen ziekte- en sterfte- ^evallen is niet bekend. Van dag tot dag ontvluchtten meer inwoners de stadwaardoor de ziekte zich meer en meer in den omtrek verspreidde. Te Antiochie zijn van den 12 tot den 18 128 nieuwe gevallen aangegeven. Donau-Vorstendommen. Voor de leening der stad Bu charest van 8 miljoen is voor 41 miljoen geteekend. Graaf Andrassy heeft aan de oostenrijksche en hongaarsohe regeeringen eene nota van gelijken inhoud gericht, waarin haar in liet belang van bare eer en waardigheid bet band haven der strengste geheimhouding omtrent de onderhande lingen over de tol- en handelstractaten dringend op bet hart wordt gedrukt. De hongaarselie regeering schijnt alleen deze terechtwijzing verdiend te hebben. De regeering heeft in Croatie en Dalmatie inzamelingen van gelden veroorloofd tot ondersteuning van de op oostenrijkscb gebied gevluchte inwoners der Herzogewina. Oostenrijk. Vorst Milan van Servie heeft zich te Weenen verloofd met de löjarige dochter van den overleden kolonel en rijken grondbezitter v. Keczko. Hare móéder is eene prinses Stourdza, baar oom prins Moerolsi te Odessa. Den 6 heeft in de russische kapel de inzegening naar den griekscben ritus plaats gehadhet huwelijk zal in October te Belgrado voltrokken worden. Hongarije enz. De uitslag der verkiezingen voor den croatischen Landdag is deze, dat ongeveer 40 Vertegen woordigers der nationale partij niet meer dan 5 a 7 leden der oppositie tegenover zich zullen zien. De Paus beeft een brief aan den aartsbisschop van Napels gericht, waarm op zeer hevige wijze te velde getrokken wordt tegen zekeren „afvalligen" Panellidie in het napel- sche zeer schijnt te ijveren voor de stichting van eene „ca- tholiek-nationaal-italiaansciie Kerk." De pastoor te S. Giacomo delle Sequate, Cieno, door den bisschop van Mantua verplaatst zijndeheeft volstandig ge weigerd, zijnen tegenwoordigen post te verlaten; de bis- schop heeft daarop de parochianen van S. Giacorno verboden, bij Cieno de mis te hoorente biechten enz. Den 1 hebben eenige piemonteesche Kamerleden der op positie te Turijn eene vergadering gehouden, waarin eene motie is ingenomenstrekkende om den voorzitter, den heer Depretiste belastenmet de Algevaardigden uit de andere provinciën in overleg te treden over de voornaamste vraag stukken welke in de eerstvolgende zitting der Kamer ter tafel zullen komen. Naar het schijnt, beramen de hoofden der oppositie in de vaeantie eene samenspanning tegen het ministerievoor liet slagen waarvan bet noodig is hen in overeenstemming te brengen met de overige leden der linker zijde, vooral die uit bet zuiden,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 1