Span|e. Portugal. Wercenijs;«lc blaten. ■Binnenland. Jngczcrnbctt ^fufcfcctt. Praktische Yaderlandstudie. S t a 9 - JJU e uw 0 Het bekende openbaar gemaakte ontwerp der constitutie is door 22 van de 39 leden der commissie onderteekend. De minderheid der commissie heeft een protest tegen het in bet ontwerp opgenomen beginsel der godsdienstvrijheid open baar gemaakt. Het wordt door de liberale bladen scherp gecritiseerd. De genl. Lizarraga heeft midden in de citadel van La Seo de Urgel een groot kruis van ruwe boomstammen doen plantenopdat ieder, die door een vijandelijken kogel valt in den aanblik ervan troost kan vinden. De genl. Flio is naar het buitenland vertrokkentot her stel zijner geschokte gezondheid. Don Cfhrlos heeft het regium exequatur afgeschaft voor de bullenbrieven en alle verdere stukkenuitgaande van bet Vaticaan. Naar men wil heeft don Carlos vóór eenigen tijd een be sluit genomen voorschrijvendedat op de institutenscho len seminariën en door notarissenoverheidspersonen pries ters enz. in AlavaBiseaye Guipuzcoa en Navarre voortaan in plaats van de castiliaansche de baskische taal zal worden gebruikt. Saballs heeft den 11 Juli, uit Ripoll, in antwoord op het regeeringsbesluit tot het verkoopen van de goederen der familiëndie norr na 30 Juli zonen bij don Carlos in dienst zouden hebben, eene dagorder uitgevaardigd, waarin hij aan kondigt, dat bij de eerste bezitting welke om die reden wordt geveild, en bij de eerste schatting, welke om dezelfde reden van eenige familie wordt gehevenal de liberalen waarvan men zich zal kunnen meester makenover de kling zullen worden gejaagdbehoudens een uitstel van 3 uren om zich daarop voor te bereiden. „Al de koninglijkc strijd machten in dit "Vorstendom zijn belast met de uitvoering van deze order." Volgens een „officiéél" carlistisch bericht uit Hendaye van den 6 Aug., was de kolonel Weyler bij Brega in Gerona door Saballs volkomen verslagen, met verlies van ongeveer 1000 dooden, gekwetsten en gevangenen. Voorts was de stad S. Martin de Malda, in Lerida, met hare bezetting, 5 officieren en 150 soldatenbenevens een groote krijgsvoorraadin handen der earlisten gevallen. 4000 Manbehoorende tot het carlistische centrumsleger, zoo luidt het bericht verder, onder bevel van Alvarez, Adelantoro en Cucalazijn in Am- pudam [Ampurdan gevallenalom de burgerwacht ont wapenende en aanzienlijke oorlogsschattingen heffende. Het carlistische bericht wordtwat de vermeestering van Malda betreftbevestigd door de tijdingdat de earlisten 33 tot de bezetting behoorende vrijwilligers hebben dood geschoten. Genl. Quesadageene troepen genoeg bezittende om Vil- lareal te behouden is naar Vittoria teruggekeerd. Den zelfden dag werd de deerlijk gehavende plaats wederom door de carlistische aanvoerders de Caserte en Moyano bezet waar Mogrovejo zich met bataljons uit Guipozcoa en Biseaye bij hen voegde. De gestrengheidwaarmede Quesada de regeeringsbesluiten toepastwordt voor een groot deel' ont doken door de bereidvaardigheid, waarmee de junta's en de invloedrijkste aanhangers van don Carlos den gevraagden eed van trouw aan Alfonso afleggenzonder daarom na te laten, de zaak des eersten in het geheim te dienenzoodat bijkans alleen de arme gezinnenwier zonen onder de op standelingen strijden, worden uitgedreven. Don Carlos is met Ferula, Tristany en Beavides, benevens eene talrijke krijgsmacht Villareal binnengetrokken, waar hij zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. De bestorming van La Seo de Urgeltegen den 8 aan gekondigd, is uitgesteld moeten worden wegens het eerst den 10 aankomen van het zware belegeringsgeschutten ge volge van den slechten staat der wegennog verergerd door de menigvuldige onweders van dezen zomer. De citadel schijnt wel voorzien van levensmiddelen en krijgsbehoeften de artillerie wordt er bestuurd door José Curto, een deserteur van het alfonsistisehe leger. De struikrooverij heeft in het zuiden het hoofd op nieuw opgestokende dagbladen te Valencia en Malaga sporen het staatsgezag tot onverwijlde maatregelen aanen het gemeen tebestuur van Valencia heeft, wegens de werkeloosheid der hooge overheideene soort van veldwacht georganiseerd [het corps veldwachters, indertijd door Narvaez ingesteld, is na de September-revolutie afgeschaft], Het vermoeden dat, het mandement vau den aartsbisschop van Oporto een verdicht stuk washeeft zich bevestigd. Het olericale blad Palavrahet orgaan eener catholieke ver- eeniging te Oportohad voor eenigen tijd eene verdichte aanschrijving van den minister van binn. zaken openbaar ge maakt waarin allerlei buitensporige maatregelen tegen de liberale dagbladen aangekondigd werdenen het Jornal de Commercio had zulks beantwoord door den aartsbisschop een manifest toe te dichten. Andrew Johnson, de 17". President der Unie, als hoedanig hij Lincolns opvolger en Grants voorganger is geweestis dezer dagen te Nieuw-York in bijna 67jarigen ouderdom overleden. Hij was vroeger kleermaker van beroep en had nimmer ter school gegaan. Bij de verkiezingen in Kentucky hebben de democraten met groote meerderheid de overwinning behaald. In de vallei der Ohio is ongeveer een derde gedeelte van den" graanoogst door de jongste regens en overstroomingen vernield. Elders staat de oogst zeer gunstig. Den 6 begon de rechteroever der Mississippi, in Arkansas, te overstroomen. Het fregat Gellert heeft last bekomen om naar Tripoli te gaanten einde een onderzoek in te stellen naar de belee- diging, den americaanschen consul aldaar aangedaan. Consuls. Den 3 heeft aan het ministerie van buit. zaken de onderteekening plaats gehad van 2 conventiën tusschen Nederland en Italiëtot regeling der rechtenvoorrechten en vrijdommen der wederzijdsche consulaire ambtenaren in de beide Rijkenen tot regeling der voorwaarden van toelating van consulaire ambtenaren vau Italië in de voornaamste havens der nederlandsche overzeesche bezittingen. Staten-Generaal. De minister van binn. zaken heeft geantwoord op het Afdeelingsverslag der 2". Kamer betref fende het wetsontwerp op het hooger onderwijs. De minister heeft verschillende wijzigingen in zijn ontwerp gebracht en een nieuw aangeboden. De aansluiting der gymnasiën aan de hoogere burgerscholen is geregeldmet verlenging van den cursus der gymnasiën van 6 tot, 7 jaren; in gemeenten, waar eene h. b. school bestaatkunnen gymnasiën met 5ja- rigen cursus worden ingesteldin gemeenten van minder dan 20000 zielen progymnasiën. De minister handhaaft de bestaande hoogeseholen. Hij wil het afzonderlijk onderwijs in de godsdienstwetenschap doen vervallenmaar, als maat regel van overgang, gedurende 5 jaren de theologische facul teit op den tegenwoordigen voet laten voortbestaan. De 2e. Kamer heeft den 10 hare werkzaamheden hervat. Bij de Kamer zijn ingediend wetsontwerpenstrekkende om aan het dep', van marine de beschikking te verlcenen 1 over f 211,434,27%ontvangen voor verstrekkingen aan particulierenen tot goedkeuring van 2 credietensamen van 220,000door den gouv.-genl. geopend boven de in- dische begrooting voor 1875 voor buitengewone uitgaven ten behoeve der zeemacht in de wateren van Atchinte vinden uit andere begrootingsposten en uit den koffieverkoop. Den 12 is met 43 tegen 26" st. aangenomen een voorstel van den heer Godefroi tot verzending der kiestabel naar de afdeelingen, en met 37 tegen 32 st. verworpen een voorstel van den heer Kierstrasz tot behandeling der judiciëele ont werpen nog in deze zitting. Een voorstel van den heer v. Houten, om het spoorwegontwerp-Aayjpe^e in de openbare vergadering aan de orde te stellen en de behandeling van het regeeringsontwerp in de afdeelingen tot een nader te be palen dag uittestellenwas vooral door den minister van binnenl. zaken bestreden en door den voorsteller ingetrokken. Benoemingen. Tot hoogleeraar in de faculteit van be spiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leiden is benoemd dr. P. de Jong, thans hoogleeraar te Utrecht. De heer Douwes Dekker (Multatulï) heeft de benoeming tot lid der Maatsch. van Ned. Letterkunde niet aangenomen. De heer Beerenbroekburgemeester van Roermonde, heeft zijne herkiezing tot lid van den gemeenteraad niet aangeno men en de heer Michiels v. Kessenich heeft zijn ontslag ge nomen als wethouder en raadslideen en ander ten gevolge van de niet-herkiezing der niet-ultramontaansche leden Bloe men en Fouquetwelke laatste tevens wethouder was; Gedenkteeken voor Prop. Kaiser. Den 11 is in de sterrewacht te Leiden de daarin geplaatste buste onthuld en aan die instelling overgedragen. B. en W. van Leiden heb ben den gemeenteraad voorgesteldom de thans gedempte Cellebroersgrachtdie toegang geeft tot de sterrewacht, den naam te geven van „Kaiserstraat." Belastingen. De gemeenteraad van Arnhem heeft be sloten tot de heffing eener belasting op de honden. Militaire zaken. Ten gevolge van het stilstaan van eenige fabrieken in Belgie worden dagelijks door belgische wervers tusschen de 50 en 70 belgen te Harderwijk aange bracht. De wervers krijgen, behalve de f 10 aanbrenggeld, f 75 van het handgeld van eiken goedgekeurden man. Schutterijen. Bij kon. besluit van 24 Juli is vernietigd het besluit van B. en W. van Maastricht van 14 Mei j.L, betrekkelijk den aan den commandant der d.d. schutterij al daar verstrekten last, tot het doen vergezellen der algemeene processie van den H. Servatius door 2 compagniën van de onder zijne bevelen staande schutterij en zulks omdat de bevoegdheid, bij de wet van 1827 aan B. en W. gegeven tot bet inroepen van de hulp der schutterij ter verzekering der orde en rustbij art. 184 der gemeentewet uitsluitend op den burgemeester is overgegaan. Onderwijs. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 10 besloten tot opheffing van de gemeente-gymnastiek- school. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den 11 te Amsterdam gehouden, heeft met, 545 tegen 237 st. aan het departement Groningen eene sub sidie van f 10000 toegestaan voor de oprichting eener kweek school voor onderwijzeressenwelke subsidie vervalt als op 1 Jan. 1877 geen begin van uitvoering is gegeven aan de oprichting. Kerkelijke Zaken. Den 12 is het 200jarig bestaander Portug.-Israël, synagoge te Amsterdam, in het prachtig ge decoreerde kerkgebouw, gevierd met het houden eener rede van den heer mr. J. L. de Leao Lagma, voorafgegaan door psalm gezang en gebed (door koor met orchest), aanvaarding der feestgeschenken (zilveren kroon voor een wetsrol en gouden handwijzer tot het lezen van dien rol), en gevolgd door de onthulling (door den burgemeester) van 2 gedenksteenen aanbieding van een album met de namen van de schenkers dezer steenengezangen en gebed. Het dagelijksch bestuur der hoofdstad, de kerkeraden der waalscheevang.-luthersche, doopsgezinde eu remonstrantsche gemeenten (die der ned.- herv. gemeente had in spijt van eenige predikanten en vele ledendie zulks in adressen van gelukwensching hebben doen blijkenvoor de uitnoodiging bedankt), do militaire autoriteitende overheden van de beide israël. gemeenten te Amsterdam en van die te 's Gravenhage woonden de plechtigheid bij. De geheele wijk was met vlaggen getooid. De heer O. heeft zijn kasteel te Oosterhout uit de hand verkocht. Het zal worden ingericht tot een klooster voor duitsche religieusen. De buitenplaats „la Grande Suisde" te Maastricht is ge huurd door de franciscanessen van Nonnenwerthdie er een pensionaat zullen vestigen. Aanbestedingen. Den 5, door het gemeentebestuur van Opsterland het bouwen van een post- en telegraafkantoor te Gorredijkminste inschr. E. Kuipers te Heerenveen, voor f 21.720. Den te 's Gravenhagehet bouwen eener school voor lager onderwijs aan de Heemsterhuisstraatminste inschr. J. A. Raasveldvoor f 54,400. Te Hoorn het oprichten van een gebouw voor het stoom gemaal tot zuivering der riolen, aan M. Godvliet en P. J. Blauw, voor f 12,533; de levering der maehineriën aan de naaral. vennootschap nla Plandre», te Gent, voor f 10,770. Giften. Een vocaal- en orgelconcertden 6 door den heer JBasliaans Jr. in de Groote kerk te Haarlem ten behoeve der overstroomden in Erankrijk gegevenheeft zuiver ruim 200 opgebracht. Den 7 was bij de amsterdamsche commissie tot hetzelfde doel ontvangen f 9630,23% en fr. 1054,50; daaronder eene gift van f 1000. Sedert deze opgaaf zijn bij den heer JBarge uit Zeist van een onbekende nog ontvangen 5 bank biljetten elk van f 1000. Op een óoncert, te 's Hertogenbosch door de muziek der guides van Brussel gegeven, is door de leden der commissie voor den watersnood in Frankrijk eene collecte gehouden die f 257 heeft opgebracht. Te Gorinchem heeft de commissie eene collecte langs de huizen gehouden welke f 430.91 heeft opgel'everd. i Wijlen mej. A. E. Craandijk te Soest heeft vermaakt aan de herv. diaconie aldaar en de doopsgez. armen te Amster dam elk 1000, aan de "Vereeniging voor ziekenverpleging te Amsterdamhet instituut voor blinden aldaar, het doof stommen-instituut te Groningen het Ned. Bijbelgenootschap en het Ned. Zendelinggenootschap elk 500; en voorts aan verschillende instellingen een zestal kleinere legaten. Geschenken. De kunstschilder Gabriel Max te Munchen heeft aan den dierentuin te Amsterdam eene schilderij ver eerd voorstellende een dooden orang-otang. Arbeiderskwestie. Den 8 is te Amsterdam door 250 timmermans-gezellen eene vergadering in de open lucht ge houden wegens de weigering hunner bazen om het loon van 18 tot 22 cents per uur te verhoogen. Met alg. st. werd beslotengeen genoegen te nemen met de weigering, en de patroons door eendrachtige samenwerking' te noodza ken, het verzoek in te willigen. Met inbegrip der nieuws gierigen telde de meeting 1200 menschen. Rampen. Den 8 heeft boven Utrecht en andere plaatsen een onweder gewoed, vergezeld van hevigen regen en hagel, waardoor veel splwde aan bootuen en planten is toegebracht en een zeer groot aantal glasruiten verbrijzeld zijno.a. in den Hortus ongeveer 2000. Er vielen ruim 74 kannen water op de vierkante el. De Maliebaan stond bijna geheel blank. Te Markelo is door den bliksem eene boerenwoning verbrandalsmede eene daarbij staande schuur met 25 scha pen. Mede verbrandde aldaar eene turfschuur met, 60000 tur ven. Te Lent zijn 3 gebouwen achter elkander getroffen en verbrandbij Raalte 2 hooibergenterwijl aldaar eene koe in de weide doodgeslagen werd. Te Minnertsga werd een werkman vlak voor zijne woning gedood. Te Wijeken is een gebouwonder Bemmel en aan de Bilt-, bij Utrecht', zijn hofsteden getroffenmaar niet m brand geraakt; bij die te Bemmel is echter een hooiberg verbrand even als een varkenshok aan den weg van Grave naar Nijmegen. Aan den voet van den berg, waarop het hotel Berg-en-Dal, bij Nij megen staatis de bliksem wel 20 malen neêrgeslagen. Te Nijmegen zijn vele kelders volgeloopen en in het verzakkend gedeelte der Waalkade 2 groote gaten ontstaan. Den 12 zijn de toren en daken der luthersehe kerk te Ber gen op Zoom door den bliksem vrij erg beschadigdzonder dat er echter brand ontstaan is. Eene zware gasontploffing in een huis op de Warmoes gracht te Amsterdamden 9 heeft de binnenmuren zwaar beschadigd en alle vensterruiten van dit en van 2 andere perceelen doen springen. Door het onverwijld afsluiten van de hoofdkraan der gasleiding is het gelukt, brand te voorkomen. In den vroegen morgen van den 9 zijn te Schijndel ver brand de stoomgraanmolen van J. A. v. d. Schroot en 2 nabij staande huizeneen en ander verzekerd. In den nacht van 1112 is de houtzaagmolen „de Huis- musch" te Westzaan, van den heer A. de Lange, door het heetloopen van de as, afgebrand. Rechtszaken. De Koning heeft afwijzend beschikt op het verzoek om gfatie van Jacob Wolff, te Zwolle, voor malig directeur der Overijselsche Bank. De kantonrechter te 's Gravenhage heeft den 5 den heer Oscar Carré veroordeeld tot eene boete van f 10wegens het doen werken op 10 en 14 Mei van 2 kinderen beneden de 10 jaren in zijne inrichtingen hem vrijgesproken op de aanklacht wegens het optreden van kinderen in het ballet „Asschepoester." De heeren Blanus en Hamida werden vrij gesproken daar het niet bewezen wasdat het 8jarig doch tertje van den laatste arbeid verrichtte en in hunne dienst was. De bekentenis van den te Samarang overleden militair schijntblijkens te 's Gravenhage ingewonnen inlichtingen, niet te slaan op den moord van mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbodemaar op den kort daarna bedreven moord van een meisje nabij de Geestbrug, dat met eenige kolonialen uit gegaan was en wier lijk deerlijk verminkt, uit de vaart bij die brug is opgehaald. De koopman in aardewerk te Bergen op Zoomwiens dood werd toegeschreven aan mishandeling door zijnen broe der en concurrentis, volgens de verklaring van den ge neesheer, overleden aan longontsteking. Het kantongerecht te Hoorn heeft 2 sigarenfabrikanten ter zake van overtreding der wet op den arbeid van kinde ren veroordeeld tot 6 boete of 2 dagen gevangenisstraf. Misdrijven. Den 8 's avonds heeft in de Foeliestraat te Amsterdam eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen christenen en israëlietenwaarbij zelfs een bijl als wapen gebruikt werd, waarmede een israëliet, verwond is. Aan eene sterke polieiemacht gelukte het spoedigde rust te herstellen. Als oorzaak van den twist wordt genoemd de ongepaste handelwijze van een israëliet tegenover een chris tenmeisje, dat aan den'arm van haren vrijer door de buurt wandelde. Te Utrecht hebben den 10 en 11 nog al ernstige op- loopen en samenscholingen van eene groote menigte plaats gehad voor de woning van den broodbakker de Laat op de Vischmarkt, die de verkeering wil beletten zijner minder jarige dochter met zijn vroegeren bediendedie van eene andere geloofsbelijdenis en merkelijk ouder dan het meisje is, Er werden glasruiten verbrijzeld pn met- straatsteenen ge worpen waardoor een agent aan het hoofd getroffen is zoodat de policie de menigte met de wapenen heeft moeten uiteendrijven. Wijl de vader den 10 met, zijne dochter uit de stad wasvermoedde mendat hij haar in een klooster trachtte te doen opnemen's avonds keerde hij echter met haar terugen moest hij onder bescherming der policie naar zijne woning gevoerd worden. KoLONlëN. De indisehe regeering heeft uit Amboina eene expeditie van 150 man infanteriemet eenige artillerie en de noodige alfoersche hulptroepen uit Ternate en Tidore gezonden ter kastijding der berg-alfoeren op Ceramdie den 9 Dec. een inlandsch soldaat van het garnizoen teWa- haai vermoord, sedert eene overmoedige houding aangenomen en de strandnegorijen onveilig gemaakt hadden. Aanvankelijk zijn goede berichten van de expeditie ontvangen; eene vij andelijke negorij is verlaten bevonden en bezeteene andere is stormenderhand, met verlies van 2 dooden en 2 gekwetsten, ingenomen. De gezondheid en de geest der troepen en der bevriende bevolking waren zeer goed. Atchin, 4 Aug. Kleine patrouilles hebben den vijand nog al benadeeld door het vernietigen van eenige versterkingen en het verbranden van verscheidene woningen. Evenwel blijft de vijand vele onzer posten beschieten. Choleragevallen komen mog dagelijks voor, maar overigens wordt de ge zondheidstoestand gunstiger en is de sterfte betrekkelijk gering. Ter gelegenheid van het 25jarig jubilé van prins Hendrik als stadhouder van Luxemburg, wordt door den boekh. C. v. Bentum te Utrecht uitgegeven een gegraveerd portret van Z.K.H., gevolgd naar eene schilderijwaarvoor de prins geposeerd heeft. Zeer velen zullen zich voorzeker de beel tenis aanschaffen van den hooggeachten Vorstdie zich steeds beijvert om tot heil des vaderlands zijne beste krachten aan te wenden. De aandacht van ouders en voogden verdient gevestigd te worden op de Kweekschool voor Zeevaart te Leidenonder bescherming van Z. M. den Koning en onder het beheer eener commissiewaarvan prins Hendrik eere-voorzitter is. Het doel dezer instelling is om knapen van 13 tot 17 jaren, uit den behoeftigen stand die geschiktheid en neiging voor de zeedienst hebbenvoort te helpen om eene eervolle en nuttige betrekking te bekomen. Zoodanige knapen brengen een proeftijd van 4 of 6 weken aan de kweekschool door waarna zij gekeurd worden en alsdan voor 10 jaren in 's Rijks dienst kunnen tredenen van dat oogenblik af voor rekening van het Rijk komen, met ontvangst van/30 premie en eene maandelijksche soldij van f 8, om, na nog een half jaar aan de kweekschool te zijn opgeleidplaatsing als jongen of lichtmatroos te vinden. Gedurende de proef- weken moet 60 c. daags vergoed worden alzoo hoogstens f 25, een bedrag, dat wel altijd zal te vinden zijn. De kweek school heeft sedert hare oprichting in 1856 reeds 1137 kna pen voor de marine en (doch bij uitzondering) 65 voor de koopvaardijvloot opgeleid. Zij is tot stand gekomen en wordt onderhouden van liefdadige bijdragen door subcom- missiën (ons vaderland telt er 29 in verschillende plaatsen) en particulieren bijeengebracht. Aan het lidmaatschap is de betaling eener jaarlijksche bijdrage van minstens 2,50 ten behoeve der hoofdkas verbonden. De heer J. J. Cremer is bezig de laatste toetsen te leggen aan zijn nieuwen romanwaarvan de stof ontleend is aan de tooneelwereld alzoo een voor onze romanlitteratuur ge heel nieuw genre. Naar wij vernemen zal dit werk van onzen zoo begaafden novellist eerstdaags als feuilleton iii het Aieuws van den Dag verschijnen. Onder dezen aardigen en in het oog vallenden titel schrijft een te Méran verblijf houdende Duitscher in een der jong ste nummers van die Gartenlaube omstreeks het volgende: Op een warmen Julidag van het vorige jaar zat ik voor een der buiten-herbergen alhier de schaduw, en het schoone uitzicht te genieten toen niet zonder het noodige gedruischeen met stof bedekt en door de zon verbrand gezelschap van twaalf koppen het hek binnenkwamtien meestal forsche jongens van 16 a 17 jaren, met twee ge leiders, waarvan de ééne weinig ouder dan de jongelieden zeiven scheen en de ander misschien 40 jaren telde. Allen hadden eene reistasch (een zoogenaamden „tornister") op den rugen een stevigen alpenstok in de hand. Zij zochten niet lang naar een plaatsje om zich neder te zetten, wierpen vlug hun tasschen en hun hoeden van zich veegden zich het voorhoofd af, en keken met verlangende blikken naar de intusscben bestelde verkwikking. Blijkbaar was een frissche dronk bier hier geen weelde. Het eerste glas ging zonder spreken naar binnen. Het tweede smaakte wellicht nog be ter; en na het derde klonk uit de opgefrischte kelen van een goed bezet en welgeoefend dubbel kwartet, de schoone me lodie van een Zwitsersch volkslieddat door de talrijke overige gasten met luiden bijval vereerd werd. Terwijl zich daarna de jongelieden in een druk gesprek over de dien dag doorleefde avonturen mengdenhad ik kennis gemaakt met hun Mentor, en van hem vernomen dat het gezelschap uit de beide hoogste klassen van de Bernsche kanton-school bestonden bezig wason Staats kosten een voetreis naar Venetie te doen. „Naar Venetie? En te voet?" vroeg ik verwonderd. „Jawel, Mijnheer!" antwoordde de onderwijzer opgewekt, „slechts een paar korte afstandenb.v. tusschen Botzen en Trentedenken wij per spoortrein af te leggenmaar heb ben overigens de dagreizen zoo verdeeld, dat wij juist in veertien dagen het doel van den tocht kunnen bereiken. Er zijn op het oogenblikvoegde hij er bij, „nog verschei den andere reisafdeelingen van onze school op marsch, doch dit is voor kleinere toeren." Daar hij zag dat ik veel belang in de zaak steldever telde bij mij o.a. nog het volgende „Het uitdeelen van prijzen is gelukkig sinds lang bij ons afgeschaft. In de plaats daarvan zijn de schoolreizen geko mende beste, duurzaamste belooning die den leerling, als aandenken aan zijn schooltijdin het leven meegegeven kan wordenen tegelijk het krachtigste middel om het vaderland in telkens ruimer kringen te leeren kennen en met bewustzijn liefhebbeu. Het recht om aan deze reizen deel te nemen moet natuurlijk door goed gedrag en vlijt verdiend worden maar vooreerst is alles zóó ingericht dat de demoraliseerende naijver, door de prijsuitdeelingen opgewekt, vermeden wordt; en ten andere zijn de vereischten zoo gesteld, dat ieder leer ling die het niet al te bont maaktgemakkelijk elke onzer vier reizen ééns mee kan doen. Onze inrichting n.L, tegelijk Gymnasium en „Reaalschool," bevat zestien klassen: acht voor letterkunde en acht voor natuurwetenschappen enz., en de zeven hoogste klassen van beiden vormen ieder vier reisaf deelingen de twee onderste klassen moeten natuurlijk in het eerste schooljaar hun reis eerst verdienen. Het laagste reis gezelschap nuuit een onbeperkt aantal van de jongste leerlingen bestaandemaakt eene wandeling van éénen dag het daaropvolgendeuit hoogstens twintig man bestaande, is twee dagen onderweghet derdedat er niet meer dan twaalf mag tellenblijft zes of zeven dagen uiten het hoogste, ook van twaalf, maakt „de groote reis," van veer tien dagen. Op die manier groeit de reis met de lichamelijke en geestelijke krachten van de jongens. Yoor de gezamenlijke acht reisafdeelingen wordt eene som van 3500 fr. uitgetrok ken en dat is voldoendeniet voor reizen van weelde dat moeten het ook niet worden, maar voor de eenvou dige behoeften van onderwijzers en leerlingen. Wij echter vormen eene buitengewone reisafdeeling en doen een soort van proefnemingmet. ons twaalven eene vierweeksche reis voor 1000 fr. Het is dan ook bij uitzondering, dat wij zoover van huis gaande drie laagste afdeelingen blijven altijd binnen de vaderlaudsche grenzenen ook de hoogste komt anders nooit verder dan SavoyeBoven-Italie of Ti- rol. - Kennismaking met het vaderland blijft altijd hoofdzaak. Sedert heb ik mij gedeeltelijk door mededeelingenge deeltelijk met mijn eigen oogener van kunnen overtuigen hoezeer deze schoolreizen in de laatste jaren in Zwitserland algemeen geworden zijo. Vooral in de buurt van Bern en op de klassieke punten van het Vierwalds1atter-meer ontmoet men in Juni en Juli dagelijks „reizende scholen" van allerlei soortlageren en koogerengymnasiën en seminariënjon gens-, meisjes- en gemengde scholen, allen stralend van ge luk en blijde in het voorrecht van hun schoone vaderland door eigen aanschouwing te mogen leeren kennen. In de groote steden, voornamelijk in «Bern-, komt men telkens ver sierde wagens vol kinderen tegen, die met verbazing en be wondering de stadswereld aanzienin welker winkelstraten en leerrijke museums zij zich vermaken en ontwikkelen. Bijna overal in Zwitserland zijn deze reizende scholieren welkome gasten. Spoorweg- en stoombootdirectiën stellen voordeelige voorwaarden. Zelfs logementhouders toonen dikwijls dat zij een mensckehjk hart hebbenkortom overal begunstigt men deze voor de ontwikkeling van het jeugdige geslacht zoo uitnemende zaak. Het veelzijdig nut daarvan aantetoonen is waarlijk wel overbodigdat nut te betwijfelen zou twijfel wezen aan bet nut der eigen aanschouwing der zelfgemaakte ondervinding, aan het nut van het reizen in het algemeen. "Waartoe ech ter gebeurt dit niet eveneens in Du'itschland Dus besluit de Duitscher; en wij kunnen er aan toevoegenZou dit zelfde niet ook in ons land op groofer schaal kunnen ge schieden dan thans reeds hier en daar, voornamelijk door particulieren beproefd wordt Z. M. heeft tot leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool te Gouda benoemd de heer A. Langerhuizen v. XJven. Tot lid der commissie tot het afnemen van het verge lijkend examen voor de betrekking van adspirant-ingenieur van den waterstaat is benoemd de heer ingenieur J. M. F. Wellan alhier. Na eene drukkende hittte van enkele dagen, ontlastte zich 1.1. Maandag boven deze stad. een hevighoewel niet lang aanhoudend onweder, vergezeld van hagelslag. De on- middelijk op den bliksem volgende knallende donderslagen deden het gevaar als zeer nabij kennen. Dit bleek ook door het treffen vau een pakhuis nabij de gasfabriekde bliksem

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2