De Nederland ring- en Uitverkc Beschikb Inwonii Paygli d e Te huur gevi bost gerookt Pat puik een Jacl Laat, hoek Hofstraat, D hebben ontvangen ef zijden Damesdassen DoopmutsjesDames glacé Dames- en Kinc heeft ontvangen eene g lens, Petrolenm-Kookma Potten en PannenDot en Lampetkannen, Kurk TransparantenVogelkoc Spijkers, Draadnagels TE 1441 S LI VERZEKERINGEN VOOR KAI en hlank fi'nardciivef, «19 mJlKEFVD kULI hypotheek op BiUlKicrijcn en T^0/o en ö°/0. Verder belast ik i en verkoop van vaste goederen. Denemarken. Rusland. Turk)je. Btalie. Spanje. S'wrtugttl. Vcreenigde Walen. J nflït De omlergeteekende J. H. ELI kerte Alkmaar, brengt bi zijner klanten, ouder vriendelijke d de door hem gedurende lange jar dat hij met Zaterdag, 21 Augus opgehouden de broodbakker nen. Met bescheidenheid beve zoonsbroodbakkers te Alkmaar, klanten aan. Allernaar, 22 Augustus 1875. en een SilPSCHIJITJE Te bevragen bij de Uitgevers Een Winkelhuis of een H nette Winkel-Affaire liefst zoo te aanvaarden. Brieven franco Uitgevers dezer Courant. Commissaris de Heer A. W. i Gemachtigde de lieer Mr. M. Contribuanten genieten 4/5 5 jaren (1S7Ü/74) f 172000,— bij 't begin der 5 jaren, staat g< Verslagen, balansen enz. ligg gracht bij de Leidschestrant 455 Bij den ondergeteekende is vei Oudegracht, hoek Zakkestraat. tegen verminderde prijzenvan Houtwaren Horsteln leer, SpouzeuBhveilg speelgoed, Galanterie de V Venisse, 3de huis van de Mie Hoorn, 1875. Een HULPONB te Alkmaar uilig, bij fatsoei Brieven franco, onder letter J. delaar J. VAN DER SCHOU\ Er bestaat te Alkmaar, op ee legenheid tot inwoning bij die tevens tegen billijke vergi wenscht te zijn. Adres met fra P, Caan den boekhandelaar G. te Haarlem. dan men verwacht had en zal het laatste jaar, in plaats van het verwachte tekort, een batig slot opleveren. De uitgaven, veroorzaakt door den hongersnoodhadden 2 batige sloten van 2 miljoen doen verkeeren in een nadeelig slot van 2 mil joen. Voor 1S75/76 begroote lord Hamilton de inkomsten op 49.820.000 p. st. daaronder begrepen de opbrengst der opium op 575.000 p. st. en de uitgaven op 40.314.000 p. st., zijnde, in vergelijking met vorige jaren, onder anderen de begrooting voor oorlog met 184.000 p. st. verhoogd. Koloniën. Het ontwerp tot herziening der douanerech ten in Indie is aangenomen. Afgeschaft zijn alle uitvoer rechten met uitzondering van die op indigo en rijst. De invoerrechten op geweven stoffen en katoen zijn tot 5 p.c der waarde verlaagddie op spiritualiën zijn gebracht op 4, die op mousseerende wijnen op 12% en die op andere wij nen (met uitzondering van Bordeaux en Bourgogne) op ropij per gallon. De onlangs overleden dichter Andersen heeft staatsraad Collin tot universeel erfgenaam benoemd en daarmede de schuld als het ware afgedaandie op hem tegenover de familie Collin rustte, welke hem in zijne jeugd ondersteunde en de middelen verschafte om zijne studiën te beginnen en voort te zetten. Andersens vermogen moet overigens niet zeer groot zijnhij zou ongeveer 20,000 deensche daalders nalaten. De Czaar heeft een decreet uitgevaardigdwaarbij de mennonieten die na de invoering van de algemeen verplichte krijgsdienst in grooten getale begonnen te emigreeren van die dienst worden vrijgesteld, onder verplichting om hunnen diensttijd in de militair georganiseerde pompier-corpsen te vervullen. Het decreet erkentdat de mennonieten, vooral voor de ontwikkeling van den landbouw in Zuid-Rusland het Rijk ten zegen zijn geweest, en de regeering derhalve alles doen wil om deze minder nog quantitatief dan quaïi- tatief belangrijke emigratie te stuiten. De aan den gouverneur van Bosnië bij telegram gegeven last om onverwijld alle beschikbare troepen naar het tooneel van den opstand te zenden, wekt bevreemding, omdat het juist deze gouverneur geweest isdie herhaaldelijk bij de regeering heeft aangedrongen op het zenden van meer troe pen en gelden diegeen antwoord krijgende op eigene hand geld heeft opgenomen bij eenige bankiers, en enkele bataljons van hetgeen men de landweer zou kunnen noemen heeft onder de wapenen geroepen. Een bericht uit Konstantinopel zegt, dat den 11 opnieuw een corps van 600 dalmaten in de Herzegowina is binnen gerukt. Deu 12 en 13 hebben hevige gevechten bij Jasen plaats gehad. Uit slavische bron wordt gemelddat de opstandelingen het fort Goransko bij Piva bestormd en de stad Metochia ingenomen hebben. Den 17 heeft er bij Tre- binje een gevecht plaats gehad tussehen de turken, die een uitval deden, en de opstandelingen, waarbij deze laatsten eenige gehuchten in brand gestoken hebben. Het gevecht, eindigde met den terugtocht der uitvallende troepen. De te Kleck ontscheepte turksche troepen weigeren voorwaarts te rukkenwegens de door de opstandelingen sterk bezette bergpassen. In den nacht van 1516 is tussehen Kostainieza en Du- bicza in Bosnië een opstand uitgebroken. De insurgenten overrompelden het wachthuis te J ohowodoodden 2 turk sche soldaten en maakten zich van de wapenen meester. De beweging heeft spoedig grootere uitgebreidheid verkregen. Servie. Ten gevolge van den uitslag der verkiezingen voor de Kamer heeft het ministerie zijn ontslag aangeboden, hetwelk door den Vorst is aangenomen. Bij de terugkomst van Vorst Milan van zijne verlovings- reis naar Weener. te Belgrado moet hem door een 300tal vrijwilligersdie zich voor de Herzogewina hadden doen aanwerventoegeroepen zijn„oorlog met de turken voer ons tegen Turkije ten strijd Donau-Vorstendommen. De docr de beide Kamers aan den britschen ondernemer Crawley verleende spoorwegcon cessie is door Vorst Karei bekrachtigd. Te gelijker tijd is de regeering gemachtigd tot het sluiten eener 7 p.cts. lee ninggroot 42% miljoen effectief, tegen een koers van uit gifte van niet beneden de 91 pet. Het Neue Fremdenblatt meldt: „De gesprekken, welke graaf Andrassy met de gezanten van Duitschland en Rusland gevoerd heefthebben geleid tot volkomen eensgezindheid over de gemeenschappelijke politiek. Rusland en Duitsch land hebben erkenddat Oostenrijk een zeer bijzonder be lang heeft bij het herstel der rust in de Herzegowina en hebben zich bereid verklaard om de dienaangaande door de weener regeering te Konstantinopel te houden vertoogen met warmte te ondersteunen. Volgens de Politische Correspondenz heeft de regeering de turksche gemachtigd om troepen te ontschepen in de enclave Kleck. Oostenrijk. Het hooggerechtshof heeftiu strijd met de uitspraak van den lageren rechter, beslistdat op de reis- en verblijfkostendie den leden van den Rijksraad vergoed worden door hunne schuldeischers beslag gelegd kan worden. Deze uitspraakhierop steunendedat het voorrecht van immuniteit der Afgevaardigden hen alleen tegen strafrechtelijke vervolgingen maar niet tegen civiele executiën vrijwaarttreft een slaviseh Afgevaardigde uit Dalmatie. Hongarije. Te Eiume is aan don Alfonso en zijne vrouw bij hunne komst het volgende onthaal bereid geweest. Aan de station begon de menigtezoodra zij don Alfonso uit den trein zag stappente sissen en te fluiten en volgde zij alzoo het rijtuigdat den „held van Cuenfa" naar zijn ho tel bracht. Hier wachtte den prins eene nog grooter volks menigte op, die hem met „Pereat don Alfonso! Weg met den bandietbegroette. De policie scheen onmachtig te zijn om aan de demonstratie, die drie uren duurde, een eind te makenen toen zij eindelijk hulp der militaire macht verlangdewas zij haar hoofd zoodanig kwijtdat zij ver gat hiertoe eerst verlof van den plaats-commandant te vra gen. Toen de soldaten nu eindelijk kwamen het was des nachts 2 urenwas de menigte reeds van zelve gaandeweg uiteengegaan. De aartsbisschop van Palermodie het niet oorbaar geacht hadhet koninglijk exequatur aan te vragenheeft het bis schoppelijk paleis ontruimd zonder dat de overheid er zich mede behoefde te bemoeienzich bepalende tot een eenvou dig protest. De Gaceta maakt 2 besluiten openbaar, een eene nieuwe lichting uitschrijvende van 10000 man, waaraan alle jonge lieden onderworpen zijn, die den 31 December 19 jaren zullen zijn en een ander, waarbij de amortisatie van alle schatkistbiljetten bevolen wordt, benevens de uitgifte van nieuwe 3 p.c. obligatiën geconsolideerde binuenlundsche schuld tot een bedrag van 1500 miljoen peseta's nominaal Deze nieuwe obligatiën zullen strekken tot waarborg der leeningendie in het vervolg door de schatkist kunnen worden aangegaan en van de voorschotten door de Bank van Spanje en de hypothecaire Bank aan de regeering gedaan. De manschappen der nieuwe lichting zullen vóór het einde van October onder de wapenen moeten zijn. Ook don Carlos heeft eene nieuwe lichting uitgeschreven waaronder ook de gehuwde mannen begrepen zijn. Hij heeft bevolende mi litaire administratie van de baskische provinciën en Navarre naar Alsasua over te brengen. HorregaraySaballs en andere bendehoofden wenden ver- geefsche pogingen aan om de benarde citadel van La Seo de Urgel tot ontzet te naderen. Het fregat Vitoria heeft den 12 een aanvang gemaakt met het beschieten van Lequeitio. De bevelhebber van het smaldeel op de cantabrische kust heeft aan de kustbewoners tussehen S. Sebastian en Galoa bekend gemaaktdat voor taan de bombardementen zullen geschieden op elk uur van den dag of van den nacht zonder voorafgaande kennisgeving of nieuwe bekendmaking. Eene olliciëele depeche van genl. Martinez Campos van den 11 meldt, dat 2 brigades den berg Cuervo (nog dezer dagen voorgesteld als reeds in het bezit der alfonsisten] aan gevallen en na een kraohtigen tegenstand des vijands dezen genoodzaakt hebben om met groot verlies naar de citadel de wijk te nemen. De brigade onder Pando heeft op hare beurt een torenSolsona genaamd bestormd. Ofschoon de stormladders te kort bleken te zijn en trots het verweer der earlisten die met handgranaten en steenen wierpenzijn de troepen in den toren binnengekomenwaar zij een groot aantal gevangenen maakten, onder deze vele gewonden. Men heeft zoo vervolgt het telegram het dorp Castel-Ciudad beneden de vesting gelegen aan de 4 hoeken in brand ge stoken. De alfonsisten hebben zich met „heldenmoed" ge dragen en in het bericht wordt erkend, dat hunnerzijds 100 dooden gevallen zijnnatuurlijk wordt er bijgevoegddat de verliezen der earlisten veel aanzienlijker zijn. Een kruit- magazijn van de citadel eindelijk moet gesprongen zijn en zulks eene groote bres in den muur gemaakt hebben. Genl. Quesada heeft na een levendig gevecht de stelling van Luco op den weg van Villarealgenomen en de aan gelegde werken der earlisten vernield, zonder noemenswaar dige verliezen geleden te hebben. Genl. Lorna heeft het bevel over het derde legercorps op de grens van Biscaye weder aanvaard. De bisschop van Oporto heeft lot de pastoors zijner dio- eeese een brief gerichtwaarin hij protesteert tegen het hem aangewreventegen de pauselijke onfeilbaarheid enz. gerichte mandement. Tot nu zijn uit Europa niet meer dan 100000 landver huizers ontscheept, dat is bijna '/s minder dan in andere aren. Daarentegen komen in het westen in toenemenden getale chineezen aan. Volgens officiëele opgaven hebben de inkomsten van het vorige jaar 288,000,000, de uitgaven 274,600,000 dollars bedragen. De passiva der gefailleerde firma Duncan, Sherman and Co beloopen 4,872,128, de activa 2.112,740 dollars. EËiitm-niaiid. Alexander heeft zich den 16 naar Zwitserland be- Prins geven. Prins Albert van Pruisen is den 17 van Scheveningen naar Hannover teruggekeerd. Den 18 zijn uit Duitschland in de residentie gearriveerd prins Herman van Saksen-Weimar met. zijne gemalin, prinses Augusta, zuster der Koninginen hunue 2 kinderen. Prinses Marianne, prmses Albert van Pruisen, freule v. Moltke en graaf v. Keiler hebben den 19, met hun gevolg, Haarlem bezocht, waar zij het orgelconcert in de Groote kerk bij woonden, de musea op het stadhuis en het Paviljoen be zichtigden en in het hotel v. d. Berg, in den Hout, dineerden. Verkiezingen. De heer J. II. de Laat de Kanter, school opziener in het 4". district van Zeeland heeft, naar aanleiding der circulaire van den minister Heemskerk, betreffende de deelneming van staatsambtenaren aan de verkiezingenaan den Commissaris des Konings iu Zeeland geschreven, dat hij hoezeer ook bereid om in de waarneming zijner betrek king de bevelen van hooger hand na te levenbezu aar moet makenzieh naar den inhoud van 's ministers circulaire te gedragen. De gemeenteraad van Eist heeft den 7 beslotende op 20 Juli gekozen leden niet toe te laten, op grond dat op de kiezerslijsten personen waren gebracht, die het beroep waar voor zij in het patent zijn aangeslagen niet uitoefenenals mede omdat op het te dezer zake bij de 2e. Kamer inge diende adres nog geen antwoord was ontvangen. Gedep. Staten van Gelderland hebben echter den 10 ambtshalve de toelating bevolenomdat de gekozen raadsleden waren benoemd vol gens kiezerslijsten, waarover door de bevoegde macht reeds uitspraak is gedaan en o...dat de indiening van een adres aau de Kamer de toelating niet mocht verhinderen. De gemeenteraad heeft thans besloten van deze beslissing in hooger beroep te komen bij den Koning. Staten-Generaal. Bij de 2". Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbe- grooting voor 1875 met f 70000 voor eeuige noodzakelijke werken aan den mond der nieuwe Merwede eu op de Boven- Merwede eu met 100000, als eerste van 3 termijnen tot het wegruimen van 4 ondiepe punten in de Nieuwe Maas tussehen Rotterdam en de doorgraving van den Hoek van Holland. Den 16 zijn eenige wetsontwerpen aangenomen, waaron der dat tot overdracht van het marine-etablissement te Vlis- singen aan den heer Smit te Ridderkerk. Met 55 tegen 5 st. werd besloten aan den minister van binn. zakenmet verzoek om inlichtingente zenden een adres betreffende het misbruik dat gemaakt wordt van de bepaling der kies wetdat aanslag voor betaling geldt. Den 17 zijn nog eenige ontwerpen goedgekeurdo.a. het bovenvermelde be treffende de rivierenwaarna de Kamer is uiteengegaan. Spoorwegen. In de vergadering van aandeelhouders in de Holl. Spoorwegmaatschappijden 20 te Amsterdam ge houden zijn met alg. st. de met de regeering gesloten overeenkomsten goedgekeurd, ter wijziging en uitbreiding van het contract ter exploitatie van Staatsspoorwegenen tot. verlenging van den termijn van de concessie voor den Holl. spoorweg tot 1917. Militaire zaken. Ter opleiding van officieren voor de hoogere rangen bij het leger zal de stafschool hervormd wor den in eene krijgsschool voor officieren (met 3jarigen cursus), waartoe jaarlijks een aantal officieren in den regel lui tenants na een toelatings-examen zullen gedetacheerd worden met het genot eener jaarlijksche schadeloosstelling van f 200. Financiën. De gemeenterekening van Amsterdam over 1874 beloopt in ontvang f 5.963.157, in uitgaaf/5.401.526, en levert alzoo een batig saldo op van 561.630. Kerkelijke Zaken. In een daartoe aangekocht huis te Steyl een uur gaans van Yenlo zal een seminarie worden opgericht tot opleiding van r. c. missionarissen voor China, Mongolië eu verdere heidensche landen. Congres van Sterrenkundigen. Bijgewoond door een aanzienlijk getal binnen- en buitenlandsche geleerden, is dit congres voor de eerste maal buiten Duitschland gehouden wordende, den 13 in de groote waarnemingszaal der ster renwacht te Leiden geopend. De aanwezigen werden in de fransche taal verwelkomd door jr, mr. Oevers v. Endegeest waarop, mede in het franseh geantwoord werd door den staatsraad Otto Siruvedirecteur der sterrenwacht te Peters burg. Den 14 is den leden eene soiree aangeboden op liet landgoed van den heer Gevers. Het volgende congres zal te Stockholm plaats hebben. Peesten. Het jaarlijksche feest te Sohagenj.l. Woens- dag gevierdheeft niet alleen bestaan in harddraverij open bare muziekuitvoering en vuurwerkmaar ook in eene voor stelling van het alkmaarsche operetten-gezelschap (in het lokaal van den heer Knikkeren een gecostumeerden optocht voorstellende den mtoeht van Willem, eersten heer van Scha- ?!an ubetrekking van zijn nieuw gebouwd kasteel, omstreeks Het schoonste weder begunstigde de feestelijkheden, waarvan duizenden vreemdelingen getuigen waren. Harddraverij. Aan de harddraverij te Kalkovensbrug op den 17, namen 12 paarden deelde prijs werd behaald door de Snelvan J. v. Leuwen, bereden door C.v.d. Velde de premie werd behaald door 't Haasjevan C. Kraakman bereden door C. v. Ham.. Aanbestedingen. Den 13 te 's Gravenhagedoor B en W voor de te bouwen gasfabriek, a. het leveren en stellen der zuivertoestellen met bij behoorende. buizenleiding b. de bouw van 25 ovens en de bemetseling van stoomketels; minste msclir. voor a. de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden voor 26.250 voor bJ. v. Lith Jr.y voor J 21.200 Den 16 te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaat schappij het maken van een gebonw voor wagenmakerij eene noutloodsprivaten enz. op het terrein van de werk- plaatsen nabij Haarlem, minste insehr. 11. Wienhoven te Schiedam voor 65.900. Den 19 te Nieuweramstelhet bouwen eener openbare school en onderwijzerswoning, minste insehr. F. Feelers, Voor f 20000; aan liet ministerie van binn. zaken', voor dé staatsspoorwegen, het maken van een poort voor den weg van Nijmegen naar Hees, minste insehr. W. H. v. Maurik te Drumpt, voor ƒ83,286; aan het gouvernement van Noord- holland het herstellen van 's Rijks zeeweringen op Marken, minste msckr. B. Beukenkamp, te "Wieringen, voor 10,882! Indijking. De nieuwe indijking op Texel, het Noorden genaamd, is tot stand gekomen. Gieten. ^Wijlen mevr. de wed. Grothe-Calkoen heeft aan de hervormae diaconie te Blauwkapel f 1000 vermaakt. Den 14 is op het badhuis te Scheveningen, onder' be scherming der Koningineen bal gegeven ten behoeve der noodlijdenden te Budapesthetwelk o. a. is bijgewoond door prins Fredenk en prins Albert van Pruisen en zijne gemalin en zuiver heeft opgebracht 1259. Wijlen mej. de wed. C. v. d. Anker—v. Ee, te Driel, heeft aan de ambachtsschool der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam 2000 vermaakt. Policie De gemeenteraad van Haarlem heeft den 18 aangenomen het voorstel van den burgemeester tot nieuwe regeling der gemeente -policie, waarbij de bestaande naehtwackt afgeschaft, en het personeel der vaste agenten van 16 tot 32 vermeerderd wordt. Rampen. Den 12 is brand ontstaan bij een bakker te Genemuiden waardoor diens huisalsmede de huizen der heeren Dalfsen en Buitink eene prooi der vlammen zijn geworden en een belendend perceel belangrijk beschadigd is. Te Maastricht heel't dien dag een onweder gewoedvergezeld van een orkaan met zwaren hagel en stortregen waardoor het ooft geheel afgewaaid en afgeslagen is, boomen ontwor teld zijn een stuk van het dak der Kon. Wapenfabriek is opgelicht en neêrgeploftenz. De schade aan de te veld staande veen-boekweit in de provincie Drenthe, door hagel en vorst, wordt begroot on ongeveer f 150,000. Rechtszaken. De rechtbank te Groningen heeft den 12 iemand van alle rechtsvervolging ontslagen, tegen wien door den stationschef te Zuidhorn proces-verbaal was opgemaakt als zich zonder plaatskaart op het perron aldaar bevindende. De rechtbank besliste, dat zulks nergens strafbaar is gesteld, en dat de huishoudelijke regelingen der Exploitatie-Maat- scbappij hier niet in aanmerking konden genomen worden. De sergeant Kleian is wegens den moord, op den sergeant Heiligers gepleegd, door den krijgsraad te Haarlem veroor deeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Misdrijven. Den 13 heeft K. J. Mens, knecht op de snijkamer in het binnengasthuis te Amsterdamden huis meester Velthuysen, die hem om zijn herhaald wangedrag uit zijne betrekking ontsloeg, met een mes eene ernstige wonde in de lies toegebracht. De dader werd onverwijld in hechtenis genomen. In den nacht van 14—15 Aug. zijn 4 offerbussen in de r. e. kerk te Sassenheim opengebroken en geledigd. Door het verbreken eener ruit hebben de dieven die voorwerpen van waarde onaangeroerd hebben gelaten, zich toegang weten te verschaffen. Den 15 is een jongman uit Weert, die te Stamproy met eeuige anderen getwist had, door 3 hunner achtervolgd en door een daarvan zoodanig met een stuk hout op het hoofd geslagen, dat hij spoedig daarna overleed. De dader is ge arresteerd. Den 17 is de landbouwer Overmans onder Heerlen (Lim burg) door zekeren Housen, na korte eene woordenwisseling, met een geweerschot gedood. De moordenaar is over dé pruisische grens gevlucht. Staats-Lotekij. Trekking der 5». klasse1» week. No. 8586 2000, No. 874, 3814, 6248, 8724, 8842 8975 12702, 17117, 17362, 18058 en 20514 1000. De minister van financiën heeft het plan vastgesteld der 289*" staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiën waarvoor de collecte geopend wordt van 20 Sept. tot 2 Oct., terwijl de trekking plaats heeft van 18 Oct. tot S Januari. Koloniën. Te Solo (Java) heeft den 1 Juli een vreese- lijke brand gewoed waardoor 300 groote, prachtige gebou wen en ruim 2000 kleinere huizen eene prooi der vlammen zjju geworden. De militairen van het garnizoen hebben zich uitmuntend geweerd. Verscheidene personen zijn gewond. Br moet ontzaggelijk veel gestolen zijn. Men schrijft den brand aan kwaadwilligheid toe. Kort te voren was in den omtrek van den kraton een brand uitgebarstendie ruim 17 000 schade had aangericht. De tabaksoogst in Kediri is grootendeels mislukt. Te Buitenzorg is overleden de gepens. genL-majooi L. de Brabant, commandeur der beide nederl. orden, adjudant des Konings in buitengew. dienstin der tijd aanvoerder der laatste expeditie tegen Bali. Snelpersdruk van li erna». Coster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 6