Turk lie. ■Binnenland. ^tabs-ilicuxws. iUarkt- eu Beursberichten. Hussein Avni-bassaMidhat-bassa en Mahmoed-bassa alien vroegere grootvizierszijn benoemd tot minister van oorlog, minister van justitie en voorzitter van den Staatsraad. De oostenrijkselie regeering heeft in Dalmatie bekend ge maakt dat de dalmaten die zieb bij den opstand voegen zieb later dienaangaande zullen hebben te verantwoorden en de Yorsten van Servie en Montenegro hebben de Porte doeu wetendat zij de deelneming hunner onderdanen aan den opstand zooveel' mogelijk zullen tegengaan. Dit neemt niet wegdat dagelijks serven dalmaten en montenegrijnen gewapend over de grenzen gaan oin de insurgenten in de Herzegowina te versterken. De grieksclie president-minister Tnkoupis beeft den turk- scben gezant te Athene verzekerddat de grieksche regee ring vast besloten isniet alleen om hare goede en vriend schappelijke verhouding tegenover de Porte en hare vrede lievende staatkunde te handhaven, maar ook om de strengste onzijdigheid in acht te nemen in alle gevallen, die uit de on geregeldheden in de Herzogewina zouden kunnen voortvloeien. Volgens eene officiëele kennisgeving der regeering omtrent den opstand in de Herzogewina zijn de berichten omtrent eene beweging in Bosnië overdrevenalles zou zich bepaald hebben tot eene mislukte poging van eenige vreemdelingen en wel van 200 servendie door een oostenrijkseh handels vaartuig aangebracht waren, om een opstand te doen ontstaan. Slavische berichten melden daarentegendat de beweging zich uitbreidten dat talrijke Servische vrijcorpsen Bosnië binnengedrongen zijn; ook gewagen zij van eenen opstand in turksek Croatiewaar de inwoners de betaling der belas tingen zouden weigeren. Volgens eene oude voorspelling zouden de slavische chris tenen eerst in de 5de eeuw na de terechtstelling van den laatsten Koning van Bosnië door de turken in hunne po gingen om zich vrij te vechten slagen. Die Koning, Stephan Thomasevic, is den 30 Juni 1463 onthoofd en sedert 1863 verwachten de christenen elk oogenblik het begin hunner bevrijding van het turksehe juk; de tegenwoordige opstand is den 30 Juni, derhalve op den jaardag der genoemde te rechtstelling uitgebroken. De Porte heeft het door de gezanten der 3 Keizerrijken met medeweten hunner ambtgenootengedane voorstel aan genomen hetwelk strekt om de vreemde consuls in Bosnië naar de insurgenten af te vaardigenten einde hen te ver wittigen dat zij geenerlei hulp van vreemde mogendheden te verwachten hebbenen hun aan te raden de wapenen neder te leggen en hunne grieven aan een bijzonderen com missaris mede te deelen. De grootvizier heeft den gezanten geantwoorddat hij reeds besloten had een commissaris te zenden, en dat de minister van o. werken, Server-bassa, daar toe aangewezen was. Volgens de berlijnsche Post wil de Porte de bemiddeling der 3 Keizers alleen aannemen op voorwaarde, dat deze er voor instaan, dat gedurende den wapenstilstand de opstandelingen niets tegen het gezag des Sultans ondernemen. De engelsche gezant te Konstantinopelsir Henry Elliott heeft eene persoonlijke bijeenkomst met den Sultan gehad om dezen mede te deelenhoe de britsehe regeering over den stand van zaken in Turkije denkt. Hij schijnt voorai gewezen te hebben op het gevaardat gelegen is in den slechten toestand der financiën. Een aantal insurgentendie zich sedert den 15 tusschen Trebinje en Ragusa gaandeweg vereenigd haddenhebben den 20 de turken in verscheidene dorpen nabij Trebinje aan gevallen, met verliezen aan beide zijden en zonder beslissend gevolg. Een uitval der bezetting veroorzaakte een gevecht dat 6 uren duurde, maar beide partijen meester van hare stellingen liet. Deroisch-bassa is den 20 met 5 bataljons landweer en 3 regimenten infanterie opgerukt om de insurgenten uit hunne bezette stellingen tusschen Mostar en Kleck te verdrijven. De uit beide plaatsen vertrokken troepen brachten hunne verceniging tot stand met verlies van 20 dooden en vele gekwetsten. Over Ragusa is het volgende omtrent den opstand verno menden 21 hebben de opstandelingen het op den weg naar Niksiki gelegen fort Kerstae genomen. Zij moeten zich ook van de rondom Gaeko gelegen blokhuizen met hunne kanon nen en krijgsbehoeften meester gemaakt hebben. Den 22 zijn te Kleek 2 bataljons turksehe troepen ontscheept. 23 Aug. De turksehe troepenuit Stolaz getrokkenzijn bij Dabra door de opstandelingen geslagen en naar Stolaz teruggekeerd. 24 Aug. In de nauw omsingelde stad Trebinje begint hon gersnood te lieerschen. 25 Aug. Bij Vosnica heeft een hevig gevecht plaats gehadmet nog onbekenden uitslag. 26 Aug. De insurgenten hebben Pocuiza Korito, bij Stolaz, ingenomen en verbrand en 400 aldaar gemaakte gevangenen ontwapend en daarop in vrijheid gesteld. Zij beschieten Portin Drieu, op 2 mijlen afstand van Ragusa. Den 27 is te Ragusa een turksch transportschip aangekomen met Achmed-bassa en 2 bataljons troepen aan boord. Ofschoon het naar Kleck be stemd wasverlangde het te Ragusa toegelaten te worden 't geen om redenen van gezondheid wegens de onregelma tigheid der scheepspapierengeweigerd werd. Servie. De verkiezingen voor de nieuwe Skupschtina hebben de meerderheid in het Parlement verschaft aan de partij der omladinistendat zijn de ijveraars voor de ver- eeniging van alle zuid-slavische stammeu tot één koningrijk, en als zoodanig gunstig gezind voor de opstandelingen in de Herzegowina Ten gevolge van dezen uitslagheeft de Vorst zijn ministerie ontslagen en den heer Ristics de vor ming van een nieuw kabinet opgedragen. De vorming van een ministerie-Ristics ondervond echter zoo groote moeilijk heden, dat de Vorst bevolen heeft, dat het oude kabinet aan het bestuur zal blijven. De engelsche consul-generaal moet aan Vorst Milan ver klaard hebbendat zijne regeering alle diplomatieke betrek kingen met Servie afbreken zou, indien Servie de opstan delingen tegen Turkije ondersteunde. Ook de russische ver tegenwoordiger heeft den Vorst ernstig gewaarschuwd zich niet tot het volgen eener avontuurlijke staatkunde te laten mede slepen. Wellicht is deze tusschenkomst van Rusland een der moeilijkheden, welke het tot stand komen van een mi- nis terie-ftisrics belet hebben. De carlistenaangevoerd door Mogrovejoverbitterd we gens het verwoesten van hunnen oogsthebben een aanval met de bajonet gedaan op de alfonsisten in de vallei van Trucioswaarbij de laatsten zware verliezen geleden hebben, de brigadier Suances gewond werd, genl. Morales de los Rios kneuzingen ontving2 aides-de-camp en verscheidene jagers uit zijne lijfwacht gekwetst werden in eene chargegedaan met het doel om het wijkende voetvolk weder in het vuur te brengen. Ter gelegenheid der jongst uitgeschreven lichting van 100.000 manis de maat der recrutenreeds 3 malen ver laagd nogmaals met 114 duim verminderd. Tusschen Barcelona en Saragossa is een spoortrein aange houden door bandieten, die de reizigers hebben uitgeplunderd. Het fregat Vitoria heeft de stad Bermeoin Biscaye beschoten en bijna volkomen verwoest. De heer Canovas del QasliUo, president van den minister raad, heeft van den Keizer van Rusland het grootkruis der orde van St. Alexander-Newski ontvangen. Den 17 heeft op de stoomboot Expresswelke t.e Barce lona krijgsbehoeften laadde voor de belegering van TJrgel door het springen eener bomeene ontploffing plaats gehad, waarbij 50 menschen het leven verloren en slechts enkele der opvarenden, zwaar gewond, gered zijn. De boot is ge zonken. Van Madrid gaat eene beweging uit tot afschaffing van de fueros (voorrechten) der baskische provinciën. De Epoca vraagt het in naam der liberale alfonsistende Politica in naam der mannen van de revolutiedie zich aan de restau ratie hebben aangesloten. De Diario espanol eischt de een heid van geheel Spanje in naam der oude unionisten, de Coreo militar in naam van het leger. Juist het bezit der fuerosmeent menmaakt de herhaalde opstanden in de baskische gewesten mogelijk. Het gouvernement schijnt de tegen de carlistische gezin nen verordende maatregelen met gestrengheid te doen toe passen. Zoo meldt de Correspondenciadat alleen in het door de regeeringstroepen overheerschte gedeelte der provin cie Navarre, waar 3401 jongelieden voor de carlistische ben den zijn aangeworven, 3203 gezinnen verbannen en 1859 machtigingen aangevraagd zijn om beslag op eigendommen te leggen. De bevelhebber van het noorderleger, genl. Quesada, meldt, dat de dorpen in het noorden van Alava weigeren, de wape nen ten behoeve der carlisten op te vattenen dat dien ten gevolge botsingen tusschen de inwoners en de benden van den pretendent plaats hebben. De kolonel Ripoll, de commandant der nog door de car- listen bezette citadel van la Seo de Urgelis den 18 door een granaatschot gedood. Den 19 is genl. Esteban voor de stad aangekomen om de belegeraars onder Martinez Campos, die een slechts gematigd vuur onderhieldente komen on dersteunen. Castell-Ciudad (de tusschen de citadel en andere sterkten gelegen open stad) was geheel in de asch gelegd. Den 24 werd de parlementaire vlag op de citadel geheschen en zijn de vijandelijkheden geschorst. Genl. Lizarraga bood de overgaaf der forten aan op voorwaardedat het garnizoen en de bisschop vrijelijk zouden mogen vertrekken. Martinez Campos heeft die voorwaarde van de hand gewezen en den belegerden 24 uren toegestaan om zich onvoorwaardelijk over te geven. De carlisten naderden intusschen met troe pen om de gemeenschap tusschen Puycerda en Seo d'Ur- gel af te snijden en de belegerden te ontzetten. Zij hebben daarbij 12 karren met levensmiddelenvoor de alfonsisten bestemdprijs gemaakt. Genl. Quesada heeft Salvatierra bezet, den carlistischen aanvoerder jFerula terugdrijvende naar Alsasua. Prins Hendrik heeft den fabrikant van wis-, natuur-, ge zicht- en zeevaartkundige instrumenten J. A. J. Schokking te Amsterdam (Spui, 18) benoemd tot zijnen hofleverancier, met vergunning 's prinsen wapen te mogen voeren. De uit Wezel ontvluchte bisschop van Paderborn, dr. Kon- rad Martinhoudt zijn verblijf te Neubourg, gemeente Gul pen (Limburg), waar hij de gast is vau den graaf d'Ansenbourg de Ueubourg, denzelfden die indertijd zijne kasteelen ter be schikking van de uit Duitschland verdreven jezuiete'n heeft gesteld. NR. C.) De clarissen-zusters uit Munster, wier klooster op bevel van den regeeringseommissaris onder het bestuur vau den Staat is gesteldbebben zich voorloopig gevestigd te Kat wijk a. d. Maas, tegenover Mookwaar zij een huis hebben gehuurd. Benoemingen enz. Professor de Jong te Utrecht heeft voor de benoeming tot hoogleeraar in de letterkundige facul teit te Leiden bedankt. Eerbewijzen. De fransche minister van ouderwijs heeft benoemd tot „officier d'instruction publique" de heeren WF. Versteeg en prof P. J. Veth, en tot „officier d'Académie" den heer N. kV. Posthumus. Handel. Den 19 is te Bern door de wederzijdsehe ge volmachtigden een handelstractaat tusschen Nederland en Zwitserland geteekend. Onderwijs. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft, ter zake van het aanhangige wetsontwerp op het hooger onderwijseen adres aan de 2e. Kamer gericht waarin zij deze met allen nadruk verzoekt, „in overleg met de regeeringdie verandering in de voorgestelde wet te brengenwaardoor de faculteit der godgeleerdheid aan onze vaderlandsche academiën, niet slechts „bij voorraad", maar op den duur en in baren oudendrie eeuwen laag met eere opgehouden rang gehandhaafd blijve en de zwarigheden die daartegen mochten zijn ingebrachtuit den weg te ruimen." Institut de Droit International. De eerste bijeen komst is den 25 in de Trève-kamer te 's Gravenhage ge houden geopend door den heer Brediusdie beantwoord werd door prof. Bluntschli, van Heidelberg. Laatstgenoemde werd tot voorzitter verkozenterwijl tot ondervoorzitters, werden benoemd de fransche oud-minister de Parieu en pro fessor Asser. X1VX Taal- en Letterkundig Congres. De feesten te Maastricht zijn den 22 begonnen met het binnentrekken van 61 muziek- en zanggenootsehappen. Den 23 zijn de congresleden in het smaakvol versierde voorportaal van het raadhuis verwelkomd door den burgemeester Pijlswiens toespraak beantwoord werd door prof. Heremansvan Gent den heer Delcroixafgevaardigde der belgisehe regeering en jr. mr. de Jonge v. Ellemeet, van Oost-Kapelle. 's Avonds werd door de Kon. Harmoniemet medewerking van de „Société Chorale," een concert in het Park gegeven, dat met een bal besloten werd. Den 24 is het congres geopend met eene rede van den heer mr. G. L. D. Franquinetdie ver volgens tot voorzitter verkozen is. 's Avonds werd eene tooneelvoorstelling gegeven door de maatschappij „De ware vrienden" van Hasselt. Na de vergadering van den volgen den dag, werden de steengroeven van den S. Pietersberg be zoekt en vervolgens een bal in de buitensocieteit Slavante bijgewoond. Peesten. Bij de in ons vorig Nr. vermelde harddraverij te Schagen op den 18, is de prijs behaald door den heer Koster, te Beemster, de premie door den heer Paarlberg te Zijpe. De openbare muziekuitvoering geschiedde door het corps der marine te Nieuwediep. Harddraverijen. Oterleek16 Aug., 10 paardenprijs de Vos, van R. Groot, le premie de Lietse, van K. Schoone, 2e premie Hullemanvan S. Stammes (berijder C. Stammes 18 Aug., 12 paarden, prijs de Hoop, van G. C. Visser (be rijder K. Bommezij), le premie de Lietsevan R. Schoone 2e premie de Snip, van C. Kalis. Aanbestedingen. Voor het 4e. perceel aardebaan en kunstwerken der sectie Goch—Wezel van den Noordbra- bantsch-duitschen spoorweg is het minst 159,300) inge schreven door de firma Straatman en Schmitzte Linne en Roermondeaannemers der 3 vorige peroeelen. Den 16, door het bestuur van het S. Bernardusgesticht aan de Oude Turfmarktte Amsterdamhet vergrooten van dat gesticht, aan J. J. Eirond, voor f 26,395. Den 21, te Amsterdamdoor de directie der Kanaal maatschappij het aanbrengen van 2000 vierk. ellen zinkstuk, met liet vereischte baggerwerk en de bijlevering van 2 miljoen k.g. ballaststeen tot verlenging van het buitenstort.bed van de Noordzeesluizen, minste inschr. C. de Ruyter Jz. te Ilar- dinxveld voor f 16.870. Den 22, te Schermeer, het bouwen van een huis voor den notaris J. v. d. Tang, minste inschr. JJ. Tesselaar, te Alk maar, voor 12,121. Den 23te Amsterdam het verbouwen van een gedeelte van dat raadhuis langs den Oudezijds-Achterburgwal, minste inschr. 1). v. d. Lindenvoor f 50,000. Bouwwerken. Den 23 is aangevangen met den bouw van eene galerij voor magazijnen met bovenwoningenaan de landzijde Dabij het gemeente-badhuis te Scheveningen en door middel van zuilen en arcaden aan het landterras daarvan verbonden. De galerij zal 84 ellen lang, 5% breed en 6 hoog zijn en toegang geven tot 18 magazijnenelk verbonden aan de noodige woonvertrekken, en tot boven woningen in 2 verdiepingen boven de magazijnen op te trekken. Ondernemers zijn de heeren P. J. de Sonnaville J. J. C. de IV ijs en 4 anderen. Den 25 is te Helder de eerste steen gelegd voor een weeshuis der r. c. gemeente. De grond en het gebouw wor den geschonken door eene vermogende weduween het ameublement door een liarer bloedverwanten. Paleis voor Volksvlijt. Den 25 's avonds 7 uren het stervensuur van mr. J. v. Lennep, den ijveraar voor het behoud van openbare klokkenheeft zich voor de eerste maal doen hooren de op den wester geveltop van het Paleis vopr Volksvlijt te Amsterdam geplaatste klokeen geschenk van den heer Koch. De kapel van Coenen gaf dien avond eene feestelijke muziekuitvoering, terwijl het lied ude Klok», naar Schillervertaald door v. Lennepwerd voorgedragen. Gieten. Het totaal bedrag der bij het amsterdamsche comité ingekomen giften voor de noodlijdenden door waters nood in Prankrijk is 15.449.08% en fr. 1054.50. Wijlen mevr. de wed. G. v. d. Ankerv. Eete Driel heeft vermaakt aan het burgerweeshuis te Tiel eene bouwhoeve, onder Echteldmet ruim 40 bunders houw- en weiland, aan het oude mannen- en vrouwenhuis te Tiel een uiterwaard van 4 bunders onder Wamel en eene tabakshofstede onder Ochtenaan de hervormde diaconie te Tiel een heerenhuis en een stuk bouwland aldaar van 2% bunder. Rameen. In den vroegen morgen van den 21 is het huis van den winkelier Verelzenaan de Gierstraatte Haarlem, uitgebrand. Het perceel en de boedel waren verzekerd. In den nacht van 2425 is door een spoorwegwerker op den spoorweg nabij Haarlem het lijk gevonden van een pol derjongen die vermoedelijk op den laatsten trein gespron gen is en daaraan is blijven hangen tot op de plaats, waar hij geheel verminkt gevonden is. Op den weg naar Am sterdam waren de jsporen zichtbaar, dat het lichaam daar langs was gesleept. Rechtszaken. De rechtbank te Hoorn heeft den burge meester van Wervershoef en eenige arbeiders bij verstek ver oordeeld wegens het doen opgraven en naar elders verplaat sen van een 20tal lijkkisten uit een deel der begraafplaats dat voor den bouw eener r. c. kerk verlangdmaar waartoe de vergunning door Gedep. Staten geweigerd wasop grond van het nog niet verstreken zijn der wettelijke termijnen. Schipbreuken. De minister van binn. zaken heeftter verzameling eener statistiek van de schipbreuken op onze kusten de burgemeesters-strandvonders doen uitnoodigen bij elke stranding die binnen hun ressort voorkomt, daarvan aanteekening te houden zooveel doenlijk ingericht naar en antwoord gevende op de vragen gesteld in een door den minister vastgesteld model-strandingsrapport, dat jaarlijks moet worden ingezonden. Overleden deu 23, op 78jarigen leeftijd, dr. R.v.Rees, hoogleeraar in de natuurkundeeerst te Luik en van 1830 tot 1867 te Utrecht. Staats-Loterij. Trekking derg 5«. klasse2'. week. No. 20173 50,000. No. 13698 15000, No. 1244 en 16042 1500, No. 2323, 2526, 2667, 2838, 8113, 9278, 12275, 12783, 12912, 13271, 13821, 13975,|14068, 14261, 16819, 20169 en 20409 1000. Wij ontvangen uit Belgie eene brochure van 40 bl. in S0., gedagteekend Amsterdam 1875, zonder naam van uitgever of drukker („Typographia Belgica" luidt het adres), geschre ven door Amigo de las Antiliasover sliet Nederlandsch Venezuelaansch Incident 1875//. Zij geeft een overzicht van die kwestievolgens den schrijver ontstaan door het bevor deren van een opstand te Coro in Oct. 1874. door geldelijke ondersteuning van eenige vermogende speculanten op Curasao, die 6 schepen met p.m. 10000 geweren en andere krijgsbe hoeften derwaarts bevracht hebben (kruit en ammunitie zou den door nederlandscke soldatenonder de oogen van den gouverneur, zijn ingeladen), met het gevolg, dat 2 van die schepen door het gouvernement van Venezuela zijn aangehou den of prijsgemaakt, dat genoemd gouvernement hare havens voor den aanvoer uit Curapao, dat grootendeels van den Handel op het kustland bestaatheeft gesloten, en thans van het onze vordert: schadeloosstelling der tot demping van den opstand gemaakte oorlogskostenverwijdering en vervanging van den gouverneur van Curapaovervolging der speculan ten en van hun orgaan alsmede uitzetting van den redacteur van El lmparcialverscherping der wetgeving, zoo deze on voldoende is om de gepleegde handelingen der speculanten te treffenen verbodsbepalingen omtrent den invoer en ver koop van buskruit en oorlogsbehoeften. Altijd volgens den schrijver, die in elk geval toont op de hoogte te zijn van hetgeen op Curapao omgaat, zou onze regeering ongeneigd zijn om de vorderingen van Venezuela toe te geven en daarop met tegen beschuldigingen geantwoord hebben, en zou zelf het voornemen bestaan om een eskader derwaarts te zenden, tot ondersteuning onzer vorderingen. Hij betoogt hiervan het onraadzameja gevaarlijke en bovenal het onbillijke dewijl z. i. het onrecht uitsluitend van onzen kant gepleegd is. Is dit werkelijk zoodan mogen noch gekrenkte ijdel- heid, noch gekrenkte belangen ons weerhouden ons ongelijk te erkennen en door billijke concession de verstoorde versland houding met Venezuela te herstellen. Dat vordert onze eer, onze goede naam. De heer Sassen, oud-procureur-generaal op Curapaoheeftnaar wij meenen een adres aan de 2« Kamer gerichtom op een onpartijdig onderzoek in deze aan te dringen. Ook zonder dat verwachten wijdat de Verte genwoordiging zich de zaak aantrekken en den minister van buitenl. zaken er over interpelleeren zal. Aan de harddraverij den 24van wege de vereeniging „Eendracht maakt macht" in den stadshout, gehouden is door 13 paarden deelgenomen. De le. prijs, een zilveren theeser vies, werd behaald door Slimme Jan. van den heer D.Roep- man te Rotterdam, bereden door P. v. Zanten; de 2e. prijs, een inktstel met, gouden penhouder en zilveren tafelschel is ter beschikking gesteld van den heer H. Verhaaren te Amsterdam, voor Malle Jan, bereden door v. Zanten. De 3». prijs is niet uitgereikt wegens een ontstaan geschil. Een groot aantal vreemdelingen en ingezetenen woonde den wedstrijd bij. Woensdag, 25 Aug. 1.1., werd het orgel in de Groote kerk alhier bespeeld door den heer IV. Ezerman, organist te Arnhem die door zijn geacheveerd en smaakvol spel den liefhebbers van degelijke orgelmuziek een uur van waar kunstgenot verschafteen tevens door de flinke uitvoering van werken, als: Bach's Preludium en fuga in A-mol en Mendelsohn's Sonate, n°. 6 enz., alsmede door fraaie re gistratie en schoone improvisatie zich als duchtig orgelvir tuoos en echt, kunstenaar deed kennen. Zeer wenschen wij, dat de heer WEzerman het kunstminnend publiek zijner geboortestad spoedig op nieuw in de gelegenheid zal stellen, hem te hooren en te bewonderen. De kermis is door fraai weder begunstigd en vooral op de laatste marktdagen door een overgroot aantal vreem delingen bezocht en gevierd geworden. Onder de inrichtin gen en vermakelijkhedendie bijzonder in den smaak der kermisgangers vielen behoorden vooral de salon van Boas Judels en Bouwmeester, wier herhaalde opvoeringen van „Twee Weezen" grooten toeloop uitlokten, het Théatre de Nouveauté's van Spriet en het locaal Diligentia van Wvan Tellingen, waar eene smaakvolle versiering en een goed gezelschap van zangeressen en andere kunstenaars te prijzen vielen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Aug. Cornells Knaap, wedr. van Maartje Knevel en Geer trui Rijke. GETROUWD. 22 Aug. Matthijs Zonderhuis en Maartje Beneden. Cornelis Hogervorst en Dirkje Graafzand. Jacob Hoekmeijer en Barbara Schut. -— Bernardus Stokman, wedr. van Grietje van Dijk, te Zijpe, onl. te Helder, en Maria Henken, te Alkmaar. GEBOREN. 20 Aug. Simon, Z. van Doris Paauwels en Grietje Delver. Jacob, Z. van Aldert Ploeger en Geertje Rantjes. 21 ArteL. van Arnoldus Gerardus Smits en Eva de de Gruijter. Antonia Maria Helena, D. van Cor nelis Moerbeek en Maria Elisabeth Orbons. 24 Petrus Hendricus, Z. van Johannes Visser en Adri- ana Zijp. 25 u TrijntjeD. van Jacob Houtkooper en Trijntje van der Horst. MarijtjeD. van Pieter Knaap en Maartje Schoonewil. 26 Marianne Hendrika, D. van Hendrik Doorewaarden Maatje Visser. OVERLEDEN. 22 Aug. Johan, Z. van Petrus Korver en Trijntje Zutt, ruim 3 m. 23 Petrus Engbert Antonie, Z. van Jacob Andries Huij- gens en Alida van Zee, 1 j. en 6 m., wonende te Amsterdam. 24 Chrisliaan Elias Heming, 44 j. 25 Hermina Banning, 88 j. Antonius Petrus Vogelpoel, 55 j. - Elisabeth Maria Petronella, D. van Pieter Arzbach en Wilhelmina Pouwilina Mans4 j. en bijna 3 m. Willem Hendrik, Z. van Willem Hen drik Volkers en Margaretha Grimm15 d. Ja- coba WilhelminaD. van Gerardus lliedeman en Johanna Catharina Petronella Walraven, 13 m. 26 u Guurtruida CatharinaD. van Johannes Groot en Cornelia üuijn bijna 8 m. Alkmaar 23 Aug. Aangevoerd 7 Koeien f 220 a 295 228 vette Kalveren 39 a 105, 2 nuchtere dito 17 a 20, 1621 Schapen 24 a 36, 95 vette Varkens 48 a 61 ets. per kilogram, 1 Lam 7. 27 Aug. Kleine kaas 34commissie 33,50, middel bare f 35, laagste prijs 116, aangevoerd 588 stapels, wegende 116012 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3050 heet., Tarwe f 9 a 9,7 5 Rogge f 8 a 8,25, Gierst f 6 a 6,50, idem Chev. 7 a 7,50, Haver f 4,25 a 5.50, bruine Boonen ƒ15 a 17, Kanariezaad 22 a 26, rood Mosterdzaad 19 a 20,50, Koolzaad 11,50, blaauw Maanzaad ƒ17,50, Karweizaad 20 Erwten groene 14 a 15 graauwe f 22, vale ƒ13 a 17 witte f 15. 28 Aug. Aangevoerd 2 Paarden ƒ75, 15 Koeien ƒ185 a 225, 12 nucht. Kalveren 12 a 19, 155 Schapen 17 a 36, 3t Lammeren ƒ7 a 12, 8 Geiten 5 a 7, 144 magere Varkens f 14 a 30156 Biggen 5 a 11, Boter per kop 100 a 115 cents. Edam 21 Aug. Kleine Kaas ƒ24 a 33verkocht 92 stapels, wegende 17840 kilogr. 26 Aug. 96 Stukken Boter 1,40 a 1,58 per P., Kip- pen-eieren 3,75 a 4.50 per 100 stuks. Enkhuizen 25 Aug. Kleine kaas 33,50, verkocht 58 st.. wegende 14207 kilogr. Karweizaad. 20,50 per 50 P., Mosterdzaad 20,25 per mud. Haarlem 23 Aug. Roode Tarwe 10, Witte dito 8 a 10, Rogge 7 a 7,25, Gerst f 6,25, Haver 5,30, groene Erw ten 9.50, Oliezaad 12. 25 Aug. Aangevoerd 10 Koeien f 150 a 240, 2 Pinken 45 a 55 3 vette Kalveren 30 a 55 7 nuchtere dito 9 a 17, 159 Schapen 20 a 34, 26 Lammeren 12 a 16, 1 Varken 54 c. per P., 12 Biggen 10 a 12, 1 PaardZ60, 1 Veulen 150. Kleine kaas 16 a 33,25, verkocht 166 st., wegende 40328 kilogr. Hoorn 26 Aug. Kleine Kaas 34,50commissie 33,50, middelbare 33, aangevoerd 270 stapels, wegende 68407 kgr. 28 Aug. 68 heet. Gerst 6,75, 30 heet. Haver 5,50, 20 heet. bruine Boonen 15, 5 heet. vale Erwten ƒ14. Op monster verkocht: Mosterdzaad 21,25, Karweizaad ƒ21,25, 35 Paarden 80 a 250, 10 Kalveren 10 a 20, 1075 Scha pen f 15 a 35 55 Varkens 10 a 20 3 Zeugen 40 a 55, 125 Biggen 5,50 a 9, 500 heet. Aardappelen 2,50 a 3, 900 manden Appelen 2 a 2,50, 1800 manden Peren 0,90 a 1,20 1200 koppen Boter 1,50 a 1,70 per kilogr., 200 Kippen f 0,40 a 2,50, 13100 Kipeieren f 3,30. Krommenie 26 Aug. 181 Koppen Boter 1,40 a 1,64 p. P., Kippen-eieren 3,50 a 3,75 per 100. Medemblik 25 Aug. Kleine kaas ƒ32,50, verkocht 133 st.. Boter 1.60Kippen-eieren 3,50, Eenden dito 4.15. Purmerende 24 Aug. Aangevoerd 320 stapels kaas, Boter 1,40 a 1,50, 330 Runderen, 23 Paarden, 5 Veulens, 134 vette Kalveren 0,70 a 0,90 per kilogr., 63 nucht. dito 10 a 24 41 vette Varkens 0,52 a 0,62 per kilogr., 70 magere dito 9 a 14, 220 Biggen 4 a 7 2096 Schapen en Lam meren 20 mud Appelen 3 a 4,50, 608 mud Peren ƒ1,50 a 2,50 Kippen-eieren 3,80, Eenden dito 4,25. Schagen 26 Aug. Aangevoerd 3 Paarden 60 a 155 3 Veulens 65 a 82,506 Ossen 80 a 100 9 Stieren 90 a 135, 95 Geldekoeien 100 a 225, lOVaaazen ƒ48 a 59 5 Hokkelingen 45 a 57,50 nucht. Kalveren 6 all, 800 Schapen 12 a 18, 656 vette dito 27 a 30, 200 Lammeren 11 a 12,50, 4 Bokken en Geiten 2 a 4,50 29 magere Varkens 14 a 18,50, 18 Biggen ƒ6 a 8, 50 Konijnen 0,10 a 0,30, 100 Kippen 0,10 a 0,75, 3 Duiven 0,15 a 1,75, 80 kilogr. Boter 1,40 a 1,50, 125 st. Kaas f 0,35 a 0,42 per kilogr., 5000 Kippen-eieren 3,30 per 100 stuks,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2