No. 36. Zevenenzeventigste Jaargang. 1875. ZONDAG 5 SEPTEMBER. '"w x ©fficiccl (Scbccltc. lurkfje. Bijvoegsel van de Alkmaarsche Courant van Zondag 29 Augustus 1875, Oruoi Itriüanje en Ierland. Etiisiaml GEMEENTERAAD. SSusIand. Kwitseijaiul. De regeering van het kanton Bern heeft besloten aan den rooten Raad en bet volk voor te stellen omindien eene isie van de exploitatie'der spoorwegen van de Jura en West- wit,seriand tot stand komtvoor liet doorsteken van den implon eene gelijke subsidie te verieenen als indertijd voor ;n Gottbard-spoorwegn.l. 1 miljoen fr. Italic. Spanje. L A A II S C II E C A N T, Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f 0,*i0, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HE KM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote1 letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. PATENTEN. De voorjaars-suppletaire patenten voor de buitengemeenten liggen gedurende 8 dagen, van af heden, ter secretarie ter afhaling gereed. Te Rheims is in de vorige weekonder voorzitting van den aartsbisschop, het congres der vereenigingen van catho- lieke werklieden gehoudenwaaraan 600 ledenmeest gees telijken hebben deelgenomen. Het totaal der inschrijvingen ten behoeve van de noodlij denden door de overstroomingen in het zuiden bedroeg den 29 bijna 22 miljoen. ftmt OQ io JJ 1 m Fssad-bassabehoorende tot de jong-turkschede meer verlichte en tot hervorming gezinde partijis afgetreden als grootvizier en vervangen door den pas benoemden voorzitter van den Staatsraad Mahmoed-bassa, van de oud-turkschs partij en, naar men zesrt,. e»n TOr-mo- 1 Het hoofd-comité van het congres der Trade-Vrdons heeft eene circulaire aan alle engelsche arbeiders-vereenigingen ge zonden, waarin liet als zijne meening uitspreekt, dat de wor steling tusschen kapitaal en arbeid op veel grooter schaal dan tot nu toe zal worden gevoerddewijl de werkgevers zich aaneengesloten hebben met het doel om de Trade-Unions tén onder te brengen. Daarom acht het comité een verbond dier vereenigingen wenschelijkmaar alleen van dezulken die op sterken financiëelon grondslag rusten. Den 8 Oet. zal te Glasgow daarover eene bijeenkomst gehouden worden. De hoofden van het Home Rule-Xerbond en de organen van de pers, die dezelfde beginselen zijn toegedaan, hebben na het eeuwfeest van 0'Con?icll herhaaldelijk krachtig doen uitkomen, dat zij de nationale beweging vrij willen houden van den invloed der godsdienst,kwestiën. De ltaad van Be stuur van genoemd Verbond heeft een manifest tot het ier- sche volk gerichtwaarin hij zijne groote tevredenheid^ be tuigt over de wijzewaarop het eeuwfeest door de natie is gevierd. Zij had bewezen dat het gevoel voor de iersche nationaliteit nog sterk bij haar spreekten dat alle po gingen om aan een feest als het gevierde eene niet-natio- nale en dweepziek-godsdienstige beteekenis te geven moeten 1 mislukken. De redevoeringen, door sommige geestelijken te Glasgow gehouden die tegen een verbond met protestanten waarschuwden, worden door den Raad sterk gegispt. Met eenparigheid van stemmen heeft de Raad een besluit geno men volgens hetwelk hijsamengesteld uit ieren van ver schillende geloofsbelijdenis, zich geroepen acht, er op te wijzen, dat liet Verbond zich alleen ten doel stelt., vc Ierland uitoefening van zijn nationaal recht van zelfbestuur te verkrijgen en zich niet wil inlaten met kwestiën die de godsdienst raken. Eene taal als die van bovenbedoelde gees telijken acht de Raad onvaderlandlievend, verderfelijk en in strijd met de meening van O'Cornell, die alle ieren, van welke geloofsbelijdenis ookpoogde te vereenigen in het streven naar het verkrijgen van een nationaal Parlement voor Ierland. De werkstaking van de mijnwerkers in Warwickshire zal waarschijnlijk eene van de meest langdurige zijn die er nog hebben plaats gehad. Zij heeft nu reeds 4 maanden geduurd, en geen van beide partijen toont zich gezind toe te geven. Men vreestdat sommige mijnen door overstrooming geheel onbruikbaar zullen worden. heeft het initiatief genomen om de samenwerking der euro peesche mogendheden te verkrijgen voor eene duurzame re geling van de toestanden in het Oosten. Zitting van 25 Augustus 1875 No. 10. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer P. A. van Driftwegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der gewone vergadering van 28 Juli en der buitengewone van 12 Aug. 1.1. worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert de gewone vergadering van 28 Juli ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 28 Julitot voldoening van f 26,aan de wed. K. WBak ker uit de onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1875 voor teruggave van te veel betaalde plaatselijke directe belasting. 3. Ontvang-berigt der op 28 Juli vastgestelde wijziging van de politieverordening op de stations-buitenpleinen enz. 4. Verslag van den slads-muziekmeester omtrent den toe stand der stads-muziekschool in het afgeloopen kwartaal. Het aantal leerlingen bedraagt 35 daar 6 toetraden en 5 zich terugtrokken 6 leerlingen werden kosteloos onderwezen. 5. Uitnoodiging van curatoren der latijnsche school, tot bij woning der openbare promotie van de leerlingen, op 30 Aug. a.s. Nos. 2 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en W ethouders. 6. Brief, ten geleide der gemeentebegrooting voor 1876, in ontvang en uitgaaf sluitende op 163857,99%. De ge meentebelastingen'worden tot, hetzelfde bedrag uitgetrokken als voor 1875 zijn geheven: 30000,— hoofdelijke omslag en 50 opcenten op de Rijks personele belasting Gesteld in banden der sectiën volgens trekking zullende bestaan, de eerste sectie uit de heeren Bosman, Stuart, van Leeuwen en van den Berg de tweede sectie uit de heeren T. L. KoornConijn, Vel- lan en J. C. Koorn en de derde sectie uit de heeren Helling, Bruinvis de Lange, Vonk en Bruinvis. Tot liet geven van inlicht,ingen wordt toegevoegd aan de le sectie de heer Wethouder van der Drift, aan de 2e sectie de heer Weth. Verhoef en aan de 3e de heer Burgemeester. 7. Rapport op het adres van A. Franken, om de sohoeijing langs de zuidzijde der Keetsloot zoo spoedig mogelijk te herstellen. Daarbij wordt medegedeeld, dat des adressants loods indertijd op die sohoeijing gebouwd is in strijd met het raadsbesluit van 29 Maart 1854 waarbij eenig terrein aan hem werd afgestaan voor liet bouwen dier loodsdat de adressant beweert die loods gebouwd te hebben overeen komstig de hem door den stads-rooimeester gegeven rooijing, dat in het gemeentearchief noch blijkt, dat die rooijing in dertijd gevraagd isnoch dat zij verleend isdat de sohoei jing'werkelijk'in slechten staat verkeert, doel', niet vernieuwd 'kan worden, voordat de noordzijde dier loods opgeruimd is, waartoe de adressant zal moeten overgaan na bekomen aan maningzullende die loods vervolgens niet, weder op de scboeijing geplaatst mogen worden dat, zoo de Raad mag- tiging verleent tot bet herstellen dier sohoeijing, de adres sant zal aangemaand worden tot die opruiming overtegaan. Ten slotte wordt voorgesteld die magtiging te verieenen van welk besluit den adressant mededeeling kan worden gedaan. 8. Voorstel om te gemoet te komen aan het verzoek van der I In een volgend nummer zal de gemeentebegrooting I nader in bizonderheden worden medegedeeld. bewoners der Baanstraat en van bet Kennemerpark om ge meente-verlichting door de plaatsing van een lantaarn aan het zuidelijk einde der Baanstraat over liet middenpad van het Kennemerpark. Daar deze buurt eerst ontstaan is na liet sluiten der overeenkomst betreffende de gemeente-ver lichting met de Alkmaarscke Pijpgazcompagnievinden Burg. en Wetb. vrijheid deze uitbreiding der verlichting voortestelleneene jaarlijkscke uitgave van ƒ12,50 zullende veroorzaken. Nos. 7 en 8 voor de leden ter lezing gelegd. 9. Verzoek van P. liupper, landman te Ursemhuurder van het aan de gemeente Alkmaar behoorende deel der Mij- zerkade om vermindering van den huurprijs van 331, over 1875 met f 100,op grond dat de vrueliibaarheid aanmerkelijk achteruit is gegaan door het wegnemen der beste groeiaarde bij de onlangs plaats gehad hebbende opbooging der kade. In banden van Burg. en Wet'n. om berigt en raad. 10. Verzoek van J. de Groot, le hulponderwijzer aan de openbare armenschoolom hem te doen deelen in de onlangs aangenomen verhooging van jaarwedden, waarvan hij uitge sloten is door het niet bezitten van den hoofdonderwijzers rang, of hem te verieenen eene jaarlijksche gratilicatie van 50,—. Gesteld in handen der plaatselijke Schoolcommissieom berigt en raad. 11. Verzoek van W.F. van Tellingen, societeithouder, om hem in gebruik aftestaan een stuk gemeentegrond, lang 23, breed 18 meters, nabij de muziektent in den Hout, 1er op- rigting eensr buitensocieteitziek bereid verklarendebij eventuëele vergunningaan den Raad overteleggen de tee- kening van bet daarop te plaatsen gebouw met warande en te vergoeden de waarde van de 6 boomenwelke gerood moeten worden. In handen van Burg. en Weth. om berigt' en raad. Zijn behandeld de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 12. Verzoek van E. van Marlebenoemd tot hulponder wijzer te Sappemecr op 600,jaarweddeom eervol ont slag als 3e hulponderwijzer aan de openbare armenschool. Eervol verleend, met ingang van 23 October 1875 of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. 13. Verzoek van 11. Tussenbroek, om eervol ontslag als 2e hulponderwijzer aan de openbare armenschoolmet ingang van 10 October a,s., als benoemd tot hulponderwijzer aan het Huis van verbetering en opvoeding voor jongens. 14. Verzoek van Mej. F. M. H. Hallo, om eervol ontslag als 4e hulponderwijzeres aan de openbare school voor 'meis jes, met 1 November a.s., om redenen van gezondheid. Nos. 13 en 14 ingewilligd. 15. Rapport der commissie van financiën op het door 15 ingezetenen ingediende verzoek om f 485,subsidie voor de herstelling van den Diakoniehuistoren. De commissie stelt voor aan de adressanten inlichtingen te vragen omtrent 2 punten alvorens een bepaald voorstel omtrent het verzoek zelf in te dienen1°. of er pogingen zijn aangewend ter verkrijging eener bijdrage van liet, Kijk enzoo zij aange wend zijn welke daarvan de uitslag is geweest 2°. of de Diakonie der Hervormde gemeente niet iets beschikbaar kan stellen voor die herstelling en of zij bereid is den toren na ziine herstelling verder behoorlijk te onderhouden ya ïmijucn uuuger geraama, noen onder de inkomsten komt niet voor het op liet budjet voor 1875 gebrachte voor schot, der Franscke Bank van 40 miljoen. Voor de nog voor te stellen nieuwe belastingen tot dekking van het tekort is uitgetrokken 16,7 miljoenof ruim 8 m. minder dan voor 1875. Verscheidene hoofdstukken der begrooting zijn geza menlijk verhoogd met 27% m. (oorlog en marine met 13 m.), voor de staatsschuld wordt daarentegen 40,887,193 fr. minder aangevraagd. De vertaler van Gladstone's brochure over liet Vaticanisme, de heer Victor Oger, houdt voldat hij aanvraag heeft ge daan om den stempel van colportage, en wel bij bet minis terie van binnenl. zaken onder overlegging van 2 exemplaren; hij heeft zijn adres misschien niet bepaald aan bet, bureau vau colportage gericht, en in plaats van liet, woord „stempel" de uitdrukking „een fransche pas" gebruikt, maar dit ver andert, niets aan het feitdat hij zijne aanvraag tot het ministerie van binnenl. zaken gericht heeft en deze aanvraag geweigerd is. Voorts deelt de heer Oger mede dat bet door de uitgevers zijner vertaling te Brussel uitgegeven wordende blad Office de Publicité in Frankrijk verboden is. Hij heeft nu nogmaals aanvraag om den stempel van colportage gedaan, ditmaal zonder verzuim van eene enkele formaliteit, in de hoop, dat de minister Buffet den lieer Gladstone zijn recht, zjj het ook laatniet, onthouden zal. Om te doen zien, dat' het hem niet, om stoffelijk voordcel te doen isheeft de 'lieer Oger al wat lnj uit den verkoop der vertaalde brochure ver diend heeft of verdienen zal aan liet fonds voor de nood lijdenden door den watersnood afgestaan. Den 28 's avonds is bij Kildwiek de schotsche exprestrein, vooral door onoplettendheid van den machinist, die de nood seinen niet opmerktegereden tegen een pleziertreindie stilstond om het achterlicht,, dat uitgegaan was, weder aan te stekenmet het gevolgdat van laatstgenoemden trein 5 reizigers gedood en 40 gekwetst zijn. Te Londen is een comité gevormd om sympathie te be tuigen voor de opstandelingen in de Herzogewina ep Bosnië en eene meeting te houden tot, opening eener inschrijving te hunnen behoevewelke graaf Russell zal presideeren. Kolonicn. Te Montrealin Canadaheeft een door de fransche inwoners bewerkt oproer plaats gehad ten gevolge der door de stedelijke regeering verordende verplichte vac cinatie. Zij zijn na reeds vooraf meetings te hebben ge houden. te hoop geloopenterwijl de Raad beraadslaagde, hebben de ruiten van het gebouw verbrijzeld, de policie met steenen geworpen en den Raad gedwongen de wet, in te trekken. Vervolgens hebben zij by doctor Larocqueeen voorstander van verplichte vaccinatie de ruiten ingeworpen en zijne apotheek geplunderd. In het Khauaat Kokhand is een opstand uitgebroken. De Khan heeft met zijn gezin slechts onder bescherming van den russisehen consul weten te ontkomen. De pogingen om den opstand langs minnelijken weg te dempen zijn vruchte loos gebleven en de opstandelingen in de russiselie bezittin gen binnengedrongeneene afdeeling troepen onder bevel van genl. Golowatschef is hun in allerijl tegemoet gezonden. eoui i Vvii vau vee. Hongarije enz. Uit Agram zijn 2 bataljons infanterie naar de turksche grenzen gezonden om deze tegen ongeoor loofde overschrijdingen te beveiligen. In de zitting van den croatischen Landdag heeft den 26 de Afgevaardigde Makanev, van de nationale partijden Banus gevraagd of deze bereid was om nog in deze zitting gelden te vragen lot ondersteuning van de vluchtelingen uit, Bosnië en de Herzegowinavoortsof en hoe de Banus dacht te bewerkendat aan de gekwetsten in dien opstand de door menschlievendheid geboden ondersteuning en ge neeskundige verpleging zouden worden verstrekt. De Banus beeft den 28 geantwoord, dat genoemde zaak niet tot, zijnen werkkring behoort. Ilij heeft voorts de oppositie gewaar schuwd om niet, door onbezonnen voorstellen den Landdag in moeilijkheden te brengen. Met alg. st., op 3 na, is be sloten dit antwoord voor kenuisgeving aan te nemen. Den 30 is het, ontwerp-adres van antwoord aangeno nen. Het is in de eerste plaats een weerklank van de troonrede. Vervolgens wordt daarin teruggekomen op bet verlangen tot inlijving van het [thans tot Cis-Leithanie behoorende] Dal- matie en wordt de vrees geuitdat de werkzaamheden van den Landdag belemmerd zulien worden door de treurige ge beurtenissen in de nabuurschapwelker gevolgen zich thans reeds doen gevoelen. Die vrees wordt alleen gelenigd door het vertrouwen in de ridderlijke grootmoedigheid des Kei zers en door de hoop, dat zijne regeering roet vaste band en de hulp barer machtige bondgenooten de hoogste belan gen der mensclilieid beschermen enonder verzekering van de nationale ontwikkeling „onzer tot vertwijfeling gebrachte broeders", den vrede van Europa handhaven zal. De beer Makanec verklaarde zijn mandaat neder te leggen. Den 31 is de hongaarsche Rijksdag geopend. De troon rede doet uitkomen dat bijna op elk gebied van wetgeving ingrijpende maatregelen noodig zijnmet name is eene re geling der financiën onvermijdelijk daar de verzekering van het bestaan van Hongarije als Staat zoo spoedig mogelijk bet herstel van bet evenwicht tusschen ontvangsten en uit gaven gebiedend voorschrijft. I)e troonrede geeft verder de hoop te kennendat bet na bet, tot stand komen der her vormingen zal gelukkenom de moeilijkheden van den toestand te boven te komen en zij wijst vooral op de ont werpen tot verbetering der administratie en rechtspleging tot aanvulling van het spoorwegnet tot reorganisatie der Magnatentafel tot oplossing der kwestiën betreffende het iurgerlijk huwelijk en de oprichting eener Nationale Bank m op de onderhandelingen tusschen beide helften der mo- larchie tot herziening en verlenging van het in 1867/68 roor den tijd van 10 jaren getroffen vergelijk. Ten slotte vordt, op grond der hartelijke verhouding tot de buiten- andsche mogendheden, de hoop geuitdat de vredetrots e in den laatsten tijd voorgekomen gebeurtenissenzal vorden gehandhaafd en dat, de werkzaamheden der verga- ering geene verstoring zullen ondervinden. Deze wensch 5 met levendige toejuichingen beantwoord. De policie heeft beslag gelegd op een wagen met goederen, e de barmhartige zusters welker orde door de regeering ,n Genève is opgeheven uit haar klooster in veiligheid ilden brengenonder voorwendseldat deze goederen aan ne dame t,e 'Ain toebehoorden. Bij besluit van den Grooten Raad van het kanton Genève n godsdienstoefeningen proeessiën of andere godsdienstige remoniën op de openbare straat verbodenop straffe van ogstens 15 dagen gevangenis en 10 a 50 fr. boete. Het igen van een geestelijk gewaad op openbare wegen is ver den aan alle personen die zich langer dan eene maand het kanton ophouden. De hertog Colonnu di Cesarobehoorende tot de radicale •tij en die nog kort geleden in de Kamer de regeering aakt beeft wegens hare toegevendheid jegens de geeste- lieidheeft, in de laatste dagen tot den minister van edienst herhaaldelijk het verzoek gericht om aan msgr. esioden aartsbisschop van Palermodie gaarne het quatur zon aanvragenmaar wien door de curie het "t,elaarschap wordt opgedrongen, toe 1e staan het aartsbis- oppelijk paleis te blijven bewonen. )e minister van financiënde beer Minghettiheeft een'e mlaire uitgevaardigdwaarin bij zijn voornemen te ken- geeft om vereenvoudiging te brengen in de financiëele linistratiedie in Italië zeer omslachtig is. )e minister van onderwijs de lieer Bonghiheeft bepaald, er commissiën zullen worden aangesteld voor welke die erwijzersdie in de voormalige pauselijke Staten krach- bun vóór de annexatie geldend diploma onderwijzers sn, bewijzen van bekwaamheid zullen hebben af te leg- zoo zij in hunne betrekking willen blijven. e ministerraad heeft den 24, na een hevig debat, het- bijna tot eene ministeriëele crisis zou geleid hebben verklaard voor de toepassing van het algemeen stern- c op de verkiezingen voor de aanstaande Cortes. De irados bepleitten een beperkt stemrecht, maar de presi- -minister, Canovas. del Castillo, verklaarde zich voor bet neeneomdat zonder hetzelve de partijenwelke naar jpubliek overhellen de in de verkiezingen gelegen be- ïtiging der troonsbeklimming van Koning Alfonso XII onvolledig zouden houden. De in Seo de Urgel belegerden hebben den 23 een krach- tigen uitval gedaan en, toen deze met verlies afgeslagen was, eene deputatie gezonden om over de overgaaf te onderhan delen. Lizarraga verlangde met krijgseer de vesting te verlatenof wel eene schorsing der vijandelijkheden gedu rende eenige uren en daarop eene verdediging tot het uiter ste en eene bestorming. Martinez Campos deed echter ant woorden, dat hij zich zou bepalen tot het bezet houden vau het fort van Castel-Ciudad welks bezit hem in staat stelde de citadel nauw in te sluiten en baar te dwingen, zich zonder verder bloedvergieten vóór het einde der maand Au gustus over te geven. De uitkomst beantwoordde aan zijne verwachtingCastel-Ciudad verloren hebbendeen niet in staat zijnde door hun vuur de alfonsisten daaruit te verdrij ven konden de belegerden de rivier niet meer bereiken en moesten zij zich wegens gebrek aan water overgeven, gelijk den 26 plaats had. De krijgsgevangen geraakte bezetting van 800 man waaronder 100 officieren heeft den 27 met Lizarraga en den bisschop van Urgel aan het hoofdvoor de regeeringstroepen gedefileerd en is daarna ontwapend. 2 AVajop-kanonneneen 20tal oude kanonnen, een geringe voorraad ammunitiedoch eene groote hoeveelheid levens middelen zijn in de citadel gevonden-die weinig geleden heeft. De officieren hebben hunne degens en paarden behou den. De gevangenen zijn voorloopignaar Puycerda gebracht, Lizarraga heeft vergunning bekomen om naar Barcelona te gaan, de bisschop, die sedert een jaar vervolgd wordt we gens een moord, die op zijn hevel in zijn paleis zou zijn gepleegdblijft voorloopig in hechtenis iu het seminarie vau Urgel. Hij had zich naar de carlisten begeventen einde

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5