No. 37. Zevenënzeventigste Jaargang. 1878. ZONDAG 12 SEPTEMBER. (fDfftciëel ®ebc«ltc. Het is verboden de straat te schrobben, anders dan in de weekvolgende op de groote voor- en naj aars veemarkten en op andere tijdstippen, voor alle of enkele straten of een gedeelto eener straat door Burgemeester en Wethouders te bepalen. Dit verbod is niet toepasselijk op de straten waar de wekelijksche veemarkt wordt gehouden en op diewelke daartoe door Burgemeester en Wethouders worden aangewezen. Het is verboden, ingeval van vernieuwing, bin nen zes, en ingeval van herstelling binnen drie weken de straat te vegen. Een vereeniging tot bestrijding van het internationaal vuistrecht. ®£tlckclijk0cï»c Berichten Rluitschland. itclgie. Frankrijk. ALKMAARSCHE T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f O,OS, franco per post f 0,00, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken naar aanleiding van art. 54 der gemeentewet bekend, dat in de heden gehouden raadsvergadering de heeren J.C. Koorit en P. Bruinvis de lange op nieuw zijn benoemd tot leden der vaste commissie van financiën; de heer J. C. Koorn tot lid der vaste commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd en de heer P.Bruinvis de Lange tot lid der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen van welke commissiën die heerendoor hunne af treding als leden van den Raadopgehouden hadden deel uittemaken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PON T. 7 Sept. 1875. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeenteraad bij zijn besluit van 25 Augustus 1.1., artikel 92 der algemeene poli tieverordening van 19 Junij 1802 gewijzigd heeft als volgt: Zij verzoeken de ingezetenen zich dienovereenkomstig te gedragenter voorkoming van de toepassing der strafop de overtreding van dat artikel gesteld bij art. 113 der ge noemde algemeene politieverordening, zijnde eene boete van een tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Sept. 1875. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. In ervaring gekomen dat de meeste leerlingendie zich aanmelden voor het toelatings-examen aan de burgeravond school reeds sedert geruimen tijd de lagere school hebben verlaten en voor een groot deel vergeten zijn, wat zij aldaar hebben geleerd. Brengen ter kennis van de oudersdie hunne kinderen op de burgeravondschool wenschen geplaatst te ziendat het onderwijs aldaar niet met vrucht kan worden gevolgdtenzij hunne kinderen dadelijk nadat zij de school voor lager onder wijs verlaten hebbenzich voor het toelatingsexamen tot de burgeravondschool aanmeldenvermits dat examen dan veel gemakkelijker met gunstiger uitslag kan worden afgelegd, dan een of twee jaren daarna. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Sept. 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. P O L I C I E. Ter tertigbekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene, als: een knipje met zilveren beugel, inhoudende 13 ets., een klein sleuteltje, eer. doosje met kinderkoussenbandieszeventien zakken zaad. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat ter secretarie dier gemeente voor een ieder ter bezigtiging is gesteld een model van een MUILKORF, waarvan de honden moeten zijn voorzien in de gevallen bij de wet van 5 Junij 1875 (Staatsblad No. 110), vermeld, en dat de omschrijving van die muilkorf luidt als volgt Een enkelvoudige stalen band omgeeft den hals van den hond. De uiteinden van den band worden met behulp van een vastzittend of hangend slotzóó bevestigddat afne men van den korf zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band onmogelijk is. Aan weerszijde van het verticale middelvlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekgedeelte van den band sterke me talen draden vastgeklonkendie over het aangezigt van den hond loopenden neus tusschen zich opnemennaar beneden buigen en aan de keelzijde van den band op nieuw zijn vastgeklonken. In dwarsche rigting zijnnaar gelang van de taille van den korf, 3, 4 of meer dergelijke metaal draden aangebragt, wier uiteinden eveneens aan den band zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelatendat het dier de kaken in den korf kan openen en beletten dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbonden worden door uitvijlen der draden en opvolgend solderen zoodanig dat scherpeuitstekende punten worden vermeden. Zij moeten vervaardigd zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedekken met een laagje zinktinnikkelzilver, goud of ander voor bedek king geschikt metaalen den band om den hals en den me taaldraad boven den kopmaar niet de gedeelten vóór, om of onder den neus en den bek met zachte stof te bekleeden. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Za ken van 7 September 1875 is bepaald, dat de stalen band der muilkorvendie den hals van den hond omgeeft, door een ko feren mag vervangen worden. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 9 Sept. 1875. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat blijkens ont vangen kennisgeving. Bestuurderstevens Collatoren van het Hendrik Nannes en Catrijn Epes leen te Bolsward voorne mens zijnweldra een deel der inkomsten van dat leen te begeven aan twee jongelingen uit het geslacht der stichters dat het bedrag dezer beneficiën is bepaald op f 1000, 's jaars voor ieder jongeling boven 14 jaar en op f 900, beneden dien ouderdomdat deze jongelingen niet jonger zullen worden aangenomen dan 12 jaar en dat voor één het vak van studie is de Godgeleerdheid en van den anderen vrj>e studiedoch door Collatoren aantewijzen. Belanghebbenden ter mededinging moeten zich onder over legging ii°r vereischte stukken vóór 15 October a.s. schriftelijk aanmefden bij den ontvanger des leens den heer J. Bink.es te Bolsward Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 September 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De personen van KAREL MULDER, ARIE PRANGER en JAN HART. worden verzocht zich ter gemeente-secre tarie aan te melden. In de eerste dagen van September is in den Haag het derde congres gehouden van de „Vereeniging voor de hervorming en de codificatie van het volkenrecht." Het eerste congres werd in 1873 te Brussel, het tweede in 1874 te Geneve gehouden. Het doel der Vereeniging is: zooveel mogelijk de aanleidin gen tot oorlog tusschen de beschaafde natiën weg te nemen, door de samenstellling en invoering van een algemeen wet boek van volkenrecht en het zooveel mogelijk opdragen van de beslissing over onderlinge geschillen tusschen de natiën aan scheidsrechters. Een schooneen edel doelgetuigt ieder die door de daden der vereeniging van den ernst van haar streven overtuigd is. Maar een hersenschim laat me nigeen op die betuiging volgeneen vrome wenschdie verwezenlijkt zal worden als het duizendjarig rijk zal ge komen zijn en dat gij weet het immers, de leekedichter heeft het ons reeds gezegd: Duurt nog een groote veertien dagen. Gelukkig is de Vereeniging zelve ook van meening, dat zij vandaag of morge i haar doei niet zal bereikenen dat men in zaken van zoo groot gewicht niet bij enkele jaren moet rekenen. Er de aandacht op vestigen het geloof aan de volstrekte onvermijdelijkheid van den oorlog bestrijden en te doen vervangen door de overtuigingdat hij in vele gevallen ook nu reeds vermeden zou kunnen worden en in de toekomst allengs zeldzamer zal wordenom eindelijk als middel tot beslechting van internationale geschillen uit de beschaafde wereld te verdwijnengelijk eenmaal het vuist recht is verdwenen als middel tot beslechting van geschillen tusschen particulieren, daartoe bepalen zich de werkzaam heden der vereeniging. Zij zoekt naar den weg die tot haar doel leidt; zij bespreekt de -middelen die tot bereiking daar van zouden kunnen dienenen ie wijze waarop zij zouden kunnen worden aangewend. Zij verkent het terreinonder zoekt den grondbereidt het groote werk voor, dat een ander geslacht zal mogen opbouwen. Wie zou geen belang stellen in haar zoeken en onderzoekenin haar overdenken en beraadslagen Er zal toch veel moeten verandereneer er iets van al haar schoone theorieën in praktijk kan gebracht wordenis de voor de hand liggende bedenking, die wij ieder op onze beurt vroeger of later hebben gemaakttoen wij van de ver eeniging en haar doel kennis kregen. Die opmerking nu is op zich zelf onwedersprekelijk juist. Ja, er moet eerst nog heel veel veranderenenwat erger ishet ziet er niet naar uitdat er van dat vele vooreerst iets noemenswaard veran deren zal; maar moet die groote verandering daarom onmo gelijk worden geacht Al schijnt hetdat wij nu geheel op den verkeerden weg zijnen dat het kwaad verergert in plaats van te verminderenis de wereld niet meermalen van groote omkeeringen getuige geweesten is het geen door de ervaring geijkt spreekwoord't moet eerst ergerenwil het beteren Die evenwel verwachtdat hij zelf de vruchten van dit werk zal aanschouwendoet beter geen lid van de vereeniging te worden. Het moet hem genoeg zijn mede te werken tot het uitstrooien van het zaadeigenlijk nog meer tot het toebereiden van den grond om het te ontvangen; maar hij moet zich niet voorstellen den oogst te aanschouwen, zelfs niet het zaad te zien ontkiemen. Voor dergelijken arbeid is geduld neengeloof noodig. Geloofdat de tegen woordige maatschappijde tegenwoordige inrichting en on derlinge verhouding der Europeesche Staten de bijzondere huishouding en de wederzijdsche betrekkingen der volken niet reeds tot den hoogsten graad van betrekkelijke volkomenheid zijn gestegendie hier op aarde bereikt kan worden. Men spreekt van de illusie der mannen die aan een betere toe komst gelooven maar is in elk geval de illusie niet veel grooterniet veel kinderachtigerdat deze eeuw op het ge bied van staats- en volkenrecht aan de menschheid reeds het beste zou geschonken hebben dat zij mag verwachten Als wij een eeuw of vijf terugzienaanschouwen wij een toestand van geweld en onrechtwaarbij onze maatschappij zich voor doet als een wereld van redelijkheid en billijkheid. Is er dan niet alle reden om verwachten dat het geslacht van twee drievier eeuwen later over deze negentiende eeuw zal oor- deelenzoor.ls wij over de twaalfde of dertiende oordeelen Het geloof aan de betrekkelijke volmaaktheid van onzen tijd zoodat er geen uitzicht zou bestaan op een veel betere toe komst is eigenlijk veel onredelijkermeer in strijd met ge schiedenis en ervaring, en getuigt van grooter oppervlakkig heid en eigenwaan dan de stoutste verwachting van den eeu wigen vrede en het duizendjarig rijk. Er is een tijd geweest, toen in Europa geen algemeen burgerlijk recht bestonddat voor allen gold en waaraan al len genoodzaakt konden worden zich te onderwerpeneven min als er een strafrechter wasdie den overtreder der wet kon veroordeelen en aan wiens vonnis niemand zich kon ont trekken. Ieder trachtte zoo goed mogelijk zich zelf recht te verschaffenzijn persoon en goederen te verdedigen en de beleedigingenhem of één der zijnen aangedaan, te wreken. De ridder stoorde zich in zijn versterkt kasteel al zeer wei nig aan een oproeping om voor den rechter te verschijnen en weinig aan een tegen hem gewezen vonnis. Ook zou hij het verre beneden zich geacht hebbenten zijnen behoeve de tusschenkomst van den rechter in te roepen; en die wegens ondergaan onrecht of geweld een klachte indiende bij de wettige overheidin plaats van zich recht te verschaffen met zijn goed zwaard, had daardoor ontwijfelbaar bewezen geen juist begrip te hebben van hetgeen zijn eer en die van zijn geslacht van hem vorderden. Een laatste overblijfsel van deze wanbegrippen vinden wij nog in het duel. Wat in de donkerste tijdperken der middeleeuwen de ge schillen besliste tusschen bijzondere personenbeslist thans nog de geschillen tusschen de volken het geweldde ruwe kracht. Op dit gebied heerscht nog het recht van den sterk ste. De oorlog is het internationaal vuistrecht. Niet alleen wordt de oorlog gehandhaafd als een noodzakelijk kwaad maar hij wordt in eere gehouden als het beste middel tot verdediging van de nationale eer. Dezelfde vooroordeelen die in vroeger eeuwen den ridder laag deden neerzien op een rechterlijke beslissing en hem met geestdrift naar het zwaard deden grijpen, zijn thans nog in staat een overigens vrede lievend en billijk oordeelend volk tot hartstocht te prikkelen en den oorlog te doen verlangen. In lord Russell vond één dier vooroordeelen een trouwen tolktoen hij met betrekking tot de Alabama-kwestie zich tegen een scheidsgericht ver klaarde omdat de eer der volkeren het best door hen zeiven bewaard wordt. Het blijft echter waardatal werd dit vooroordeel van de nationale eer overwonnen, en al viel nog menig ander vooroordeel daarna, de oorlog in vele gevallen thans nog niet vermeden zou kunnen worden. De oorlogen der laatste jaren vonden hun oorzaak niet zoozeer in geschillen tusschen verschillende Statenals wel in den toestand van sommige volkende inrichting der regeering en de samenstelling van enkele Sta ten zei ven. Noch de Krim-oorlognoch de Italiaansche noch de Sleeswijk-Holsteinschenoch die tusschen Pruisen en Oostenrijk, noch eindelijk de laatste tusschen Duitschland en Frankrijk is gevoerd ter beslechting van een zuiver interna tionaal geschil dat door scheidsrechters uitgemaakt had kun nen worden. Hun oorzaken lagen dieper en elders. Het kan zijn nut hebbenons dit nog eens duidelijker te herinneren, om daardoor te komen tot een juiste waardeering van het streven der Vereeniging en een beter inzicht in hetgeen wij van haar bemoeiingen hebben te wachten. W. v. d. K. De verjaardag van den slag van Sedan is in tal van plaat sen ook in het zuiden des Rijksgevierdminder om den slag zeiven te herdenken dan wel het tot stand komen dei- nationale eenheidwelke door die gebeurtenis verzekerd werd. De ultramontaansche partij nam aan de feestviering geen deel. Pruisen. Eene deputatie der Vereeniging van de duitsche ijzer- en staalfabrikanten heeft bij den minister van koop handel geene voor hare wenschen naar bescherming bemoe digende ontvangst gevonden. "Op 2 Sept. vlagden wegens den nationalen feestdag te Berlijn alle koninglijke en openbare gebouwen alsmede die van particulieren tot in de afgelegenste straten. Een zeer talrijk publiek nam aan de godsdienstoefeningen deel. De Keizer, de Keizerin en de prinsen woonden de oefeningen der garde op het Tempelkoferveld bijwaarbij eene groote volksmenigte tegenwoordig was. Het feest werd vooral in de scholen gevierd. Het Hof van Appèl te Posen heeft den 6 het hooger be roep van den bisschop Porster ongegrond verklaard en het vonnis van het Kreisgericht te Birnbaum bevestigdwaarbij die bisschop, wegens de excommunicatie van den proost Kick, veroordeeld is tot eene geldboete van 2000 m. of 133 dagen gevangenisstraf. De tuinbouwtentoonstelling te Keulen is den 8 gelijktijdig bezocht door de Keizerin en prins Hendrik der Nederlanden. De Keulsche Mannenzangvereeniging droeg ter eere van H. M. eenige liederen voor. Beieren. Het te Munchen vergaderde congres van staat huishoudkundigen heeft met 02 tegen 58 st. een besluit ge nomen in dezen zindat Duischland voorloopig van eene verdere verlaging van tolrechten behoort af te ziendoch dat bij de classificatie van de tarieven meer behoort te wor den acht gegeven op de waarde van den arbeiddie aan de goederen is besteed. Dit besluit van het anders voor vrjjen handel ijverende congres is te wijten aan eene circulaire van het bestuur der vereeniging van zuidduitsehe katoenfabrikan ten waarin de leden werden aangespoord om aan het con gres deel te nemen, ten einde de besluiten in proteclionisti- schen zin te doen vervallen. Baden. De algemeene vergadering der duitsche catholieke vereenigingen is te Freiburg in Breisgau gehouden. De zittingen waren niet openbaar. Saksen-Weimar-Eisenach. Den 3 is te Weimar het gedenkteeken onthuld voor Groothertog Karei August. De duitsche Keizer en Keizerinprins en prinses Karei van Pruisen woonden de plechtigheid bij en bleven tot den avond van den 5 de gasten van het groothertogelijk hof. Het bestuur van het „Willems-fonds" te Gent, heeft een prijs van 1000 fr. uitgeloofd voor de beste verhandeling over de Pacificatie van Gent, voor het volk geschreven, ingezon den vóór 1 Febr. 1876. De aartsbisschop van Toulouse heeft voor de op 1 Nov., voorloopig met rechtsgeleerde en geneeskundige faculteiten te Toulouse te openen catholieke universiteitreeds 600000 fr. bijeen, waarvoor de 3 tot ziju kerkelijk gebied behoorende bisdommen elk hebben bijgedragen. De studenten zullen in het gebouw der universiteit moeten wonen. Voor de catholieke universiteit te Parijs heeft de kardi naal-aartsbisschop Guibert 8 miljoen beschikbaar gesteld van de 11 miljoen, die voor den bouw van de aan het H. Hart gewijde kerk op den Mont.martre waren bijeengebracht. In de bijeenkomst der Permanente Commissie op 2 Sept. heeft de minister Buffet, naar aanleiding eener interpellatie van den heer Laurent Pichat over dc bekende zaak te Lyon, den prefect Ducrosdie door den geheimen policie-agent Bouvier misleid was, krachtig verdedigd en verklaard dat de regeering de belangrijke diensten van den heer Ducros niet vergeeten hem niet zal opofferen. De heer Picard deed opmerkendat deze zaak niet op zich zelve stond dat ook te Marseille burgers ten onrechte in hunne vrijheid belemmerd waren op grond van aanwijzingen van een ver dacht agent; en dat de regeering beter zou doen de aan vallen van het bonapartistische blad le Pays tegen de con stitutie van 25 Febr. en tegen de Afgevaardigdendie daarvoor gestemd haddenin het oog te houden. De mi nister keurde die aanvallen afmaar liet in het midden waarom le Pays deswege niet vervolgd was. De beantwoor ding van vragen van den burggraaf d'Abovilleover de, volgens hem onder de bescherming van Frankrijk staande godsdienstige vrijheid der bevolking van den berner Jura, en over het vervoer van troepen en oorlogsbehoeften door de spaansche regeering over fransch grondgebiedontweek de minister met eene verwijzing naar het bij de terugkomst der Nat. Vergadering in te dienen Gele boek. De advocaat Andrieuxdie in het proces-Bouvier is opge treden betoogt in een brief aan den heer Buffetdat de prefect Ducros ongetwijfeld de medeplichtige is geweest zijner geheime agenten Bouvier en Coco, die valsche stukken hebben te berde gebracht. Men verhaaltdat de minister Buffet zich over de handelwijze van de leden der linkerzijde in de zitting der Permanente Commissie bij den voorzitter beklaagd en gedreigd heeftde vergadering te verlatenwaarop de voorzitter, de hertog- d'Audri/fret Pasquier, moet verklaard" hebben dat geen lid der commissie de grenzen der parle mentaire welvopgelijkheid was te buiten gegaan. Dit jaar haddengebruik makende van eene bepaling der wet van 27 Juli 1872, 1363 recruten der marine verlangd bij het leger over te gaanmaar slechts 41 van het leger om bij de marine geplaatst te wordenzoodat bij de loting, die op 1 Sept. in het dept. van oorlog te Parijs plaats vond, 1322 "recruten der marine teleurgesteld huiswaarts moesten keeren. Ten gevolge der nieuwe legerorganisatie zijn den 2 de manschappen der reserve, van de lichting van 1867, naar hunne regimenten vertrokken om gedurende eene maand onder de wapenen te blijven. Wijl daaronder vele gehuwden zijnis gevraagd of dezulken niet eene bijzondere schade loosstelling moesten ontvangen, maar de regeering heeft 1e kennen gegevendat hare middelen voor dit doel zeer be perkt zijn en zij het bovendien gevaarlijk acht om een pre cedent, te stellen. Te Parijs zijn door den prefect der Seine, in overleg met de commissie van openbaren onderstand maatregelen genomen om de vrouwen en kinderen van be hoeftige reservisten geldelijk te ondersteunen. De leden eener americaansche vereeniging, de Rifle Peame, hebben Victor Hugo uitgenoodigd om het eeuwfeest der Ver. Staten in Juli 1876 te komen bijwonen. In zijn antwoord verklaart hij oprecht te wenschenaan de uitnoodiging ge volg te kunnen geven. Bij Derdu is eene brochure verschenen, getiteld: „les Res- ponsaoilitésLettre d'un gentilhornme de Provence a Msg. le Comte de Chambord.u Men zegtdat zij geschreven is door een lid van het rechter centrum die daarin betoogt, dat de graaf van zijne rechten op den fransehen troon behoort af te zien ten gunste van den graaf v. Parijs. Door tijdige abdicatie, zegt hij, hebben vele Vorsten hun land niet alleen voor groote rampen bewaardmaar ook den scepter voor hunne familiën weten te behouden. I'Union, het hoofdorgaan der legitimistenis over deze brochure ten hoogste veront waardigd, en noemt den koningsgezinden schrijver een rebel en verrader. Le Monde pleit voor de wederinvoering der inquisitie volgens dat, blad eene rechtbankdie in geloofszaken uit spraak doet en hare rechtsmacht uitsluitend tegenover hen doet gelden die haar als christenen hebben aangenomen, als strengste straf den ban en gevangenschap uitsprekende. Den 5 is te S. M&lo een gedenkteeken onthuld voor Cha teaubrianddie aldaar op 4 Sept. 1769 geboren was. Er is bevel gegeven tot bet overbrengen van het ameu blement der Senaatszaal op het, Luxemburg naar Versailles, ten behoeve van den nieuwen Senaat. De inschrijvingen voor de noodlijdenden door de over stroomingen in het zuiden hebben het cijfer van 23 miljoen fr. bereikt. Men is thans in staat de schaden beneden de 200 fr. geheel en van de grootere 60 p.c. te vergoeden. De 4 September, de jaardag der tegenwoordige republiek, is overal rustig voorbijgegaanmet uitzondering alleen van de stad Agen, de hoofdplaats vaa Lot-et-Garonnewaar een lOOIal personen een aantal straten onder het zingen der Marseillaise zijn doorcretrokkenterwijl zij natuurlijk dooi de nieuwsgierigen cn straatjongens weldra nog veel talrijker waren. De policie echter heeft hen spoedig weten uiteen te

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 1