OoMlenrt j k- 8longar| je. Sialic. Spanje. Wcreenigde Stalen. Hinncnlaml. Hoeders a&a-flteuttrs. hebVier overtegaanaangezien het commandement over de hoofdmacht eerlang door vorst Nikolaas van Montenegro zou worden aanvaard. Acht hoofdlieden zouden middelerwijl het voorloopig bewind uitmaken. Later zou een afzonderlijk be stuur voor Bosnië en de Herzegowina worden benoemd. Vucotich, schoonvader van vorst Nikolaas, ontving volmacht om uit naam van het voorloopig bewind met de consuls der buitenlandsche mogendheden te onderhandelenof liever, hij zou er zich toe bepalen om den diplomaten eene memorie te overhandigen en hun te verklaren dat de bevolking in de l'orte geen vertrouwen stelde en aan hare beloften geen ge loof sloeg. Verder werden de operatieplannen vastgesteld beslotendat het voorloopig bewind alles zou doen achter staan bij den aankoop van wapenen en dat tegenover Servie en Montenegro de verklaring' zou worden afgelegd dat de aangebonden worsteling ten doel had Bosnië en de Herze gowina in die Vorstendommen te doen inlijven. De Vorsten zouden dan met elkander in overleg treden om zulks uit te voeren. Hussein-bassa is den 9 met 4 bataljons, 500 baschi bo- zoeks en 4 bergkanonnen tegen de insurgenten te Zubsi op getrokken. Kaar berichten van turksche zijde werden de opstandelingen geslagen en verloren zij een stuk geschut, terwijl deze bewerendat de turken geslagen en tot den terugtocht naar Trebinje genoodzaakt werden. Uit Kon- stantinopel wordt van den 13 gemelddatten gevolge van ernstige gevechten op den 6, 7 en 8, waarin de turksche troepen geslagen zijn, Trebinje op nieuw door de insurgen ten belegerd wordt. De consuls der verschillende buitenlandsche mogendheden hebben Mostar verlatenten einde de aanvoerders der op standelingen op te zoekente trachtenhen te overtuigen dat zij op geenerlei ondersteuning van de zijde dier mogend heden noch van de Donau-Vorstendommen rekenen kunnen, en eindelijk hen te bewegen om hunne grieven aan den turkschen commissaris bekend te maken. Zij hoopten den 15 of 16 te Stolatz weder bijeen te komen om Server-bassa van de uitkomsten hunner zending kennis te geven. Men ver neemt, dat de consuls door de hoofden der opstandelingen welwillend ontvangen'zijndoch met de verklaring, dat zij geen vertrouwen stelden in de beloften van Turkijeen daarom bepaalde waarborgen eischtendat zij naar recht en billijkheid zouden worden behandeld. Den 14meldt men uit Belgrado zijn eenige turksche troepen uit Kolaschin geruktmaar na hevigen strijd waarin zij 50 en de opstandelingen 28 man verlorenterug moeten trekkenzonder dat het hun gelukt washet beleg der stad te doen opbreken. Servie. De troonredewaarmede Vorst Milan de Skupsch- tina heeft geopend, is zeer uitvoerig. In de eerste plaats wordt gesproken van de gebeurtenissen in Bosnië en de Herzegowinaten gevolge waarvan eene menigte vluchte lingen de grens overschrijdt en het land offers oplegt, welke zijne krachten te boven gaan; zoodat het wenschelijk is, dat het den Sultan en den mogendheden gelukken mag, de mid delen te vinden tot volkomen bevrediging dezer gewesten, van welker telkens wederkeerende opstanden Servie meer te lijden heeft dan eenig ander land. Vervolgens worden eenige wetsontwerpen aangekondigd, betreffende de uitbreiding der ge meentezelfstandigheid, de persoonlijke veiligheid, de vermeerde ring der vrijheid van drukpers. Na zijne verloving te hebben aangekondigd, zeide de Vorst ten slotte: „Ik vertrouw op mijn volkdat mij in mijne zeer moeilijke taak in deze ernstige oogenblikken zal bijstaan zooals het Servische volk dat steeds in soortgelijke omstandigheden heeft gedaan." Met geestdrift riepen de leden der Skupschtina „Wij zullen het doen, Sire!" Den 11 werd de commissie gekozen voor het ontwerpen van het adres van antwoord. Éen verzoek der bosniërs ora hulp werd voorgelezen de vergadering ging zuchtend, maar zwijgend tot de orde van den dag over. Den 12 is een verzoek ingekomen van al de hoofden der opstandelingen in de Herzogewinaom den oorlog aan de Porte te verklaren. Men besloot daarover in eene geheime zitting te beraadslagen. De vergadering heeft hare financi- eelekrijgskundige en constitutioneele commissiën samenge steld waarin meest radicalen en voorts 3 communisten ver kozen zijn. Bene deputatie van 10 leden is uit de Herzogewina te Kragujevacz aangekomen. De regeering heeft haar uitge- noodigd de beslissing der Skuptschina af te wachten. De commissie voor het adres van antwoord is verdeeld. De meerderheid wil het aan de wijsheid der regeering overlatenvrede of oorlog te kiezen. Bene sterke minder heid wil daarentegen van de regeering eene onbewimpel- oorlogsverklaring verlangen. Voortdurend wordt deze min derheid door leden der meerderheid versterkt en het wordt twijfelachtig in welken geest het ontwerp-adres zou uitvallen. Volgens het dagblad Grunitschar zijn een aantal Servische officieren vermomd naar Bosnië vertrokken, en worden voor het leger 72 vaandels vervaardigd. Op 2 plaatsen hebben turksche troepenbij het vervolgen van insurgentende Servische grenzen overschreden. De landweer wordt mobiel gemaakt. Montenegro. Vorst Nikolaas heeft eene deputatie ont vangen van oudsten en hoofden zijns volkswelke hem kwa men uitnoodigen om aan de spits daarvan hunne ongelukkige geloofsgenooten en broeders in de Herzegowina te hulp te snellen. De Vorst verheelde bij zijn antwoord zijne sympa- thiën voor de opstandelingen nietmaar verklaardedat zijne beslissing ten dezen zou afhangen van de houding van Serviemet name van de besluiten der Skupschtina te Kra- gujewacz. Sedert de eerste dagen dezer maandtoen tusschen Du- bicza en Kostainicza een 50tal turksche opstandelingen de grens overschreed zijn geene tijdingen van dien aard meer ontvangen. Intusschen is het aantal vluchtelingen reeds groot genoeg, want alleen in het district der Banaal-grenzen en Gradiska bevinden zich er meer dan 20000, die 24000 stuks vee bij zich hebben. De regeering heeftop aanzoek des Vorsten van Monte negro ten behoeve der verpleging van de gekwetstendie zich in dit gewest bevindengeneeskundigen derwaarts ge zonden; voorts is op aandrang van denzelfden Vorst, met het oog op de nooden van de 30000 naar Montenegro uit geweken vluchtelingenden stadhouder van Dalmatië opge dragen om de vereischte hoeveelheid graan en andere levens middelen naar Montenegro te doen verzenden. Oostenrijk. De nieuwe bisschop van Laibachdr. Po- gatschar, heeft in zijn eersten herderlijken briefden 5 dezer verzonden zijne geestelijkheid vermaand tot onderwerping aan het gezag van den Staat, en de volksschool aanbevolen als het terreinwaarop de godsdienstonderwijzer en de schoolmeester in christelijke eendracht aan de opvoeding der jeugd kunnen arbeiden. Hij keurt het af, den grooteu en weldadigen invloedwelke de Kerkdoor hare vertegen woordiging in de provinciale en plaatselijke schoolcommis- siën volgens de wet. op de volksschool vermag uit te oefe nen ongebruikt te laten. Het blijkt nudat de viering van het Sedanfeest alleen hierom te Weenen verboden isomdat de vereeniging „Ger- mania", die het plan daartoe had opgevatvolgens hare ftatuteu zich niet wet de staatkunde mocht inlaten- Nu het feest toch in beperkten en gesloten kring gevierd is is de vereeniging ontbonden. Hare leden hebben de tus- schenkomst van den duitschen ambassadeur ingeroepen maar deze heeft geweigerd zich met de zaak in te laten. In de den 9 te Neutitschein gehouden vergadering der duitseh-liberale of constitutioneele partij is eenstemmig partij gekozen voor het beschermend stelsel. Den 10 zijn te Bukowna, in Galicie42 personen, die den Dniester overstaken door het omslaan van hun vaartuig verdronken. De Koning heeft den 3van Milaan naar Turijn vertrek kende den burgemeester van Milaan te kennen gegeven dat de Keizer van Duitschland waarschijnlijk gedurende zijn kort verblijf in Italië aldaar zou vertoeven. Prins Humbert is den 4vergezeld van de ministers Min- ghetti, Pinali en Bonghi, te Palermo aangekomen. Na door den vertegenwoordiger der prefectuur en den burgemeester ver welkomd te zijnheeft hij de plechtige opening der, weinig belangrijke, siciliaansche landbouwtentoonstelling bijgewoond, en vervolgens met de ministers de haven in oogenschouw genomenbij welke gelegenheid de minister Minqhetti den burgermeester beloofdedat van de gelden op de begrooting voor het onderhoud van de havens des Rijks uitgetrokken eene som zou worden afgezonderd tot wegruiming eener on diepte in de haven, 's Avonds woonde de prins eene prach tige verlichting op de villa Ginlia bij. Yan de receptie, den volgenden dag op het paleis gehouden, maakte meer dan J000 personen gebruik. Den 7 woonde de prins de laatste zitting van bet wetenschappelijk congres en vervolgens een door de stad gegeven feestmaal bij. Den 8 is hij te Napels teruggekomen. Den 8 heeft eene deputatie uit Lavalin Prankrijkden Paus een zilveren Mariabeeldje en 80000 fr. aangeboden. De aartsbisschop van Vitoria heeft een mandement uitge vaardigd waarin hij de baskische geestelijkheid uitnoodigt om in hare predicatiën op den vrede aan te dringen. De genl. Jovellar is te Madrid teruggekomen en heeft de portefeuille van oorlog weder overgenomen uit handen van zijnen plaatsvervanger, genl. Primo de Rivero. Omtrent Dorregaray werd in het begin der week gezegd, dat hij met 2 a 300 van vermoeienis uitgeputte manschappen op weg was naar Tolosa, en omtrent Saballs, dat hij genood zaakt was geworden om te vluchten, ten einde aan de aan slagen zijner eigene soldaten te ontkomen. Yan carlistische zijde wordt gemeld dat de carlisten in Oatalonie na het vertrek van Jovellar hunne aanvallende be wegingen hervat en den 31 Aug. bij Agramunt eene over winning behaald hebben op de alfonsisten, die 118 krijgsge vangen en verloren De ministersdie tot de oude gematigde partij behooren en zich met de handhaving van het algemeene stemrecht niet kunnen vereenigenhebben hun ontslag ingediend. De Koning verzocht hierop den heer Canovas een nieuw kabinet samen te stellen. De heer Canovas wees echter deze opdracht van de hand, aanvoerende, dat, vermits hij geruimen tijd het voorzitterschap had bekleed in een kabinethetwelk de verzoening der oude partijen vertegenwoordigdehet hem thans niet zou voegenmet slechts ééne partij aan het be wind te blijven. De Koning ontsloeg nu den heer Canovas van de bedoelde taak, en droeg die aan den heer Jovellar op. Deze slaagde op de volgende wijze president-minister, tevens minister van oorlog, genl. Jovellar; buitenl. zaken, Casa Valencia; justitie, Calderon Collantesmarine, Duran Livia financiën Sallaverriabinnenl. zaken, Romero Robledo; openbare werkenMartin Herrera; koloniënLopez Ayala. Van de 3 nieuwe ministers zijn de heeren Calderon Collantes en Martinez Herrera leden van vroegere kabinetten en is de heer Casa Valencia voorheen onder-staatssecretaris en gezant te Washington geweest. De Irurac Bat, van Bilbaois voor 8 dagen geschorst wegens het overnemen van stukken uit het carlistische hoofd orgaan El Cuartel real, waarin Koning Alfonsus en zijne re geering op hevige wijze aangevallen werden. De heer Ralston, de president der gefailleerde Bank van Californie die zich van het leven beroofd heeftbegon zijne loopbaan als matroos op eene stoomboot en bezat 2 jaren geleden een vermogen van 20 miljoen dollars. Hij oefende een grooteu financiëelen en politieken invloed uit, waarom een complot gesmeed werd om hem te doen vallen waarin eene voorname rol gespeeld werd door zekeren heer Mackay— omstreeks 20 jaren geleden arbeider in een tunnel wiens vermogen op 70 miljoen geschat wordt. De Koning is den 13 uit Clarens. in Zwitserland, te 's Gravenhage teruggekeerd. Hij werd door prins Hendrik en den Hertog van Saksen-Weimar, daartoe van Soestdijk gekomenaan de station verwelkomd. De Hertog en de Hertogin van Saksen-Weimar zijn na eenige dagen te 's Gravenhage te hebben vertoefdden 10 vandaar vertrokken, om op hunne terugreis naar Duitschland een bezoek te brengen aan prins Hendrik te Soestdijk. De Koningin deed hen uitgeleide tot Utrechtwaar zijna bij den Commissaris des Konings een collation te hebben ge bruikt, de oud- en merkwaardigheden op het stadshuis, die in het bisschoppelijk muzeüm en de kunstverzameling van den heer Clotterbooke Patijn v. Cloetinqe bezichtigde. De heer C. Martin, ex-bisschop van Baderborn, is gelogeerd geweest op het gymnasium der jezuieten te Katwijk. Staten-Generaal. Bij de 2'. Kamer is een wetsvoorstel ingediend, strekkende om het laatste lid van art 12 der wet op de rechterlijke organisatiezooals het laatstelijk is vastgesteld bij de wet van 4 Juli 1874 (behoud van volle wedde voor rechterlijke ambtenaren, die wegens zielsziekte enz. worden ontslagen), te doen vervallen. De begrooting van Neerl. Indie voor 1876 is ingediend. De totaaalcijfers zijn: middelen 140% miljoen, uitgaven 129% miljoen, bijdrage aan Nederland 10,8 miljoen. De verkoop van koffie wordt geraamd op 750,000 pikols a 49 c. per kg.; 72000 pikols tin a f 50 per 50 kg.; de landrente op 16,3 miljoen, of Ij meer dan over 1875. Het saldo van vorige diensten is 21J m., waarvan worden bestemd 6 ton voor havenwerken te Batavia en Samarang2 ton voor het krankzinnigengesticht te Buitenzorg, f 4,222,000 voor spoor wegaanleg op Java, 840,000 voor buitengewone aanvulling van het materieel der zeemacht, 1,2 miljoen voorschot aan de Ned.-Iud. Stoomvaartmaatschappij, 5 ton voor afschaffing der slavernij op Sumatra's westkust; en voorts een'bedrag voor de voltooiing van ons vestingstelsel. Benoemingen enz. Aan jr. mr. P. v. Foreest is op zijn verzoek eervol ontslag verleenl als burgemeester van Wie- ringerwaard. Tot hoofdonderwijzer in de Wouden, gem. Akersloot, is benoemd H. Kiklcehulponderwijzer te Beemster. Ds. J. C. v. Sleevan Oostzaan heeft voor het beroep naar Driehuizen en Zuidschermer bedankt. Tot voorzitter der 1». Kamer voor het aanstaande zitting jaar is benoemd mr. J. A. G. bn. de Vos v. Steenirijk. ScjfSEfVAASx. Het vaarwater iu de Zuiderzee, de Doode Balgis betond en voor het eerst bevaren door het ram- torenschip de Slier, dat water genoeg aantrof. Het veroor: looft schepen van den diepgang als de Stier om binnendoor naar het Vlie te varen, hetgeen voor de verdediging van de zeegaten als van belang beschouwd wordt. Militaire Zaken. Te Harderwijk hebben zich in den laatsten tijd zoovele personen voor de militaire dienst in Indie aangemelddat den 16 reeds 400 manschappen te Nieuwediep zijn aangekomendie op 2 Oct. van daar zullen uitvaren. Zij zijn in het fort Erfprins gekazerneerd. Schutterijen. De majoor-commandant en vervolgens de overige officieren der d.d. schutterij te Bergen op Zoom heb ben bij den Koning hun ontslag ingediendwegens onaan genaamheden met den gemeenteraad over eene geldkwestie. Yolks-weerbaarheid. Den 12 en de beide volgende da gen is in het fort Admiraal Dirks te Helder, door schutte rijen weerbaarheids- en scherpschuttersvereenigingen in Zuid en Noordholland een schietwedstrijd gehouden om 32 prijzen, die door jr. v. Spengler, vice-president van den Weerbaarheids- bond, zijn uitgereikt. Het aantal deelnemers bedroeg p. m. 300. De muziekcorpsen der marine en der artillerie-schutterij ge leidden hen den 12 in optocht naar het schietterrein. Te Oost-Souburg is den 15 een monument onthuld op het graf van den gepens. vice-adml. de Smit v. d. Broeke door zijne vrienden en wapenbroeders opgericht. Harddraverij. Te Medemblik hebben den 13 tien paar den medegedongen, en is de prijs, ƒ125, behaald door Alexander, van 6". Broers, te Benningbroek, de premie, ƒ50, door Susanna, van T. Schilder, te Spierdijk. Aanbestedingen. Den 11, te Utrecht, het bouwen van een physisch laboratorium ten behoeve der hoogeschool, aan J. H. de Vos, voor 68,227. Den 14te Utrecht, het verbeteren van het fort de Bildt, bij Utrecht, aan v. üaaren, voor f 188,000. De Holl. Maatschappij van eraaie kunsten en we tenschappen heeft den 13 te Amsterdam haar 75jarig be staan gevierd. In de Nieuwe Walen kerk werd de feestrede gehouden door den heer J. P. Rasebroek, en eene feestcan tate van de heeren llasebroek en Dan. de Lange uitge voerd door „Amstels Mannenkoor," met de heeren Deckers (uit 's Hertogenbosch) en Eichholtz als solisten. Den 14, 's avonds, vereenigden de leden met hunne dames zich op eene soiree musicale et littéraire in het Park, met tombola, besloten door een souper. Aan den 80jarigen heer v. Oostenrijk Bruyn, sedert 50 jaren medebestuurder der Holl. Maatschappij, werd door zijne medebestuurders het werk van Lacroix over de kunst in de middeneeuwen en in het tijdperk der renaissance vereerd. De Nationale Tentoonstelling van hedendaagsche kunst, fabriek- en handwerksnijverheid is den 11 in de Parkzalen te Amsterdam geopendzij telt voorwerpen van ongeveer 300 inzenders. De jaarlijksche tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw werd den 15 te Zaandam ge opend met 688 nummers. Door inzenders uit den omtrek van Alkmaar zijn de volgende bekrooningen verworven Akkerbouw. R. wintertarwe. Ie pr. K. Rezelman, Schagen; 2e pr. K. KnechtWinkel 3e pr. JA. ZurmuhlenAnna Paulowna.W. wintert, lepr. D. Breebuart, Winkel; 2e pr. J. Breebaart Kz., Winkel; 3e pr. Gebr. Berkenbosch, Winkel. W. Eng. wintert. 2e pr. D. Breebaart Kz., 3e pr. J. Bree baart Kz. R. zomert. 3e pr. H. B. Maasen, N. Niedorp. Winterrogge. 3e pr. JVentink, Heemskerk. Chevalier- gerst. Ie pr. J. Breebaart Kz.; 2e pr. H. B. Maasen; 3e pr. Gebr. Berkenbosch. De beste korte en fijne haver. Ie pr. J. Breebaart Kz.; 2e pr. K. Knecht, Winkel. - Lange ha ver. 3e pr. H. B. Maasen. Deensche haver. Ie pr. JBree baart Kz.; 2e pr. R. Mantel, Schagen. Groote groene of blauwe erwten. Ie pr. C. Mooy Jz., Castricum2e pr. F. Swart, Heemskerk. Paardenboonen. 2e pr. J. Breebaart. Bruin mosterdzaad. Ie pr. R. Mantel, Schagen. Kanarie zaad. Ie pr. J. Breebaart Kz. Karweizaad. lepr. J. Bree baart Kz.; 2e pr. R. Knecht, Winkel. Papaverzaad. 2e pr. R. Mantel. Driejarige meekrap. Ie pr. JBreebaart Kz.; Ie pr. M. Breen; 3e pr. Gebr. Berkenbosch, Winkel. De beste zandaardappelen. 3e pr. U. WentinkHeemskerk. Uien. Ie pr. O. Stins, Z. Scharwoude. Bieten (krooten.) Ie pr. Tiel, Oudkarspel. Tuinbouw. Bloemkool. Ie pr. O. Stins, Z. Scharwoude. Werktuigen en gereedschappen voor den landbouw. De beste gewone ploeg; prijs van het bestuur, P. van der'Vliet, Winkel; C. van der Hoek, Winkel. De beste t.weevoren- ploeg. 2e pr. W. Wissekerke, Anna Paulowna; prijs van be stuur, J. IVissekerkeKolhorn. Werktuigen voor akker-, hooi- of tuinbouw, zuivelbereiding of stalvoedering, vervaar digd door de inzenders in Nederland. Bronzen med. M. J. Tiele, Anna Paulowna. Prijs van het bestuur. Blauwe kool, A. Luykes Broek op Langedijk. Yeeteelt. Kar of ckaispaard. 3e pr. J. Dam, Alkmaar. J onge paarden 1873. 2e pr. A. Bood, Schermerhorn. Dito 1874. Ie. pr. A. Bood. Rijstier 5 j. 2e. pr. 11. de Haagd, O. Blokker; 3e pr. J. M. Koelman. Oegstgeest,. - Pinkstier 1874. lepr. P. Gliynis Pz„ Oterleek. Kruispiuk. 2e pr. D. Breebaart Kz., V/inkel. Melkkoe. 2e pr. C. Mooy, Castricum. Drach tige koe. 2e en 3e pr. G. SevenhuysenWarmen'nuizen. Stierkalf. Ie. pr. D. Breebaart Kz., Winkel. Springram- men. 2e pr. L. v. Herwerden, N. Niedorp. Dito 1874. (Lin coln ras). Ie pr. H. Schermer, O. Blokker. De beste ram 1874. 1 pr. IC. Rezelman, Winkel. Het beste fokschaap 1874. 2e en 3e pr. K. Rezelman. Drie oonsckapen 1874. 2 en 3 pr. K. Rezelman. - Drie ramlammeren 1875. 3e pr. L. v. Her werden, N. Niedorp. Vijf ooilammeren 1875. 2e pr. D. Bree baart Kz., Wieringerwaard. Zeugen 1874 of vroeger. Ie pr. IV. Groot Pz., Knollendam. De beste vette os. lepr. C. D. Rezelman, Wieringerwaard. Dito koe. 2e. pr. J. M. de Sonnaville, Alkmaar. Het beste gemeste kalf (14 weken). Ie pr. R. Lammerschaag, Koedijk; 2e pr. JHeilo, Wormerveer; 3e pr. IkGroot Pz., Knollendam. -Prijs van het bestuur D. Breebaart Kz. te Winkel, voor merrie- veulens. De heeren JPeignat en C°. ontvingen voor de beste twee- scbarige ploeg le prijshet beste dorschwerktuig voor paar denkracht lepr., de beste wanmolen 3e pr., verzamel, werk tuigen voor akkerbouw 2e pr., id. voor hooibouw 2e pr., id. voor stalvoeding le pr., id. voor zuivelbereiding le pr., id. voor. ooft of tuinbouw le pr. De heeren Roeke en Ruidekoper voor de beste tweeseharige ploeg 2e pr., het beste dorschwerk tuig 3e pr., de beste wanmolen 2e pr., verzamel, werktuigen voor akkerbouw le pr., zuivelbereiding 3e pr. De heeren Brongers en C". voor werkt, hooibouw 3e pr., id. stalvoeding 2e pr., id. voor ooft en tuinbouw 2e pr. Sterke drank. Te Amsterdam heeft zieli eene afdeeling van „Multapatiors-Bond" geconstitueerd, met 264 leden. Rampen. Den 12 is de fabriek van den heer G. v. Alphen te Tilburg afgebrand. In den laten avond was dit ook bet geval met de patent- oliefabriek van den heer E. G. Verkade te Zaandam. Den 12 's avonds is een te Helder woonachtig spoortrein- remmer, bij het vertrek van Schagen mis stappendeonder de wagons gevallenwaardoor hem zijn been letterlijk werd afgesnedenen ten gevolge van bloedverlies kort daarop bezweken is. Den 12 is te Woensei bij Eindhoven de bijna geheel vol tooide toren van de nieuw gebouwde r. c. kerk ingestort, waardoor een gedeelte der kerk en al het stijgerwerk ver pletterd zijn. Rechtszaken. De te Rotterdam sedert eenige maanden in hechtenis zijnde Jutdie met zijne vrouw thans bekend hebben den moord op mevr. v. d. Kouwen en hare dienstbode te hebben gepleegd was toenmaals knecht aan het badhuis te Seheveningenna 3 maanden na den moord gehuwd te zijn, vertrokken zij over Engeland naar Nieuw-York, waar zij, de americaansche effecten te gelde maakten, en van daar terug naar Engeland en Nederland (Yugt); vervolgens naar de Kaap de Goede Hoop, van daar terug naar Engeland, waar zij, bij den verkoop van een paar oostenrijksche effecten moei lijkheid ontmoetende, alle anderen vernietigden, en eindelijk naar Rotterdamwaar zij een koffiehuis hielden en door eene inschrijving van 23000 op het Grootboek argwaan verwek ten bij de polieiedie, na bij eene huiszoeking een door wijlen den heer v. d. Kouwen geschreven versje gevonden te hebbentot hunne arrestatie overging, toen zij op het punt. stonden ten derden male het land te verlaten. De vrouw die vroeger een onzedelijk leven geleid en bij mevr. v. d. K. als noodhulp gediend had, heeft reeds op 16 Aug. bare mis daad bekend; zij is het geweest, die aan mevr. v. d. Kouwen, terwijl Jut de dienstbode met een dolk vermoordde, op hare vraag wie daar was, antwoorddedat de meid een zenuw toeval had, waarop mevrouw zich naar beneden spoedde en het tweede slachtoffer werdzichhoezeer vruchteloos zoo verwerende dat Jut door zijne dolk aan de hand verwond werd. Het gestolene is aanvankelijk geborgen ten huize van een neef van mevr. v. d. K., bij wien Christina Goedvolk Jut s medeplichtigediende. Laatstgenoemde is in der tijd door den rechter als getuige gehoord ten aanzien van den verdachten de Jongen Jut moet de verstoktheid gehad heb ben de begrafenis van mevr. v. d. R. een einds wegs te vergezellen. Koloniön. Batavia. Het Roode Kruis heeft in het begin van Augustus een beroep gedaan op de publieke liefdadig heid daar de kas bijna ledig was. Op schitterende wijze is aan die roepstem gehoor gegevenwant de handel schreef in twee dagen tjjd voor f 22,000 in. Een concert in den planten- en dierentuin bracht daarenboven nog duizend gul den opterwijl nog een ander concert en een assant voor hetzelfde doel aangekondigd werden. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage, 18 Sept. 1875. Yereenigde zitting der beide Kamers. In de sluitingsrede van den minister van binn. zaken brengt ZEx. dank aan de Staten-Generaal voor de behartiging van 's land belangen. Op het wetgevend gebied was de zitting niet onvruchtbaar en eenige wetten zijn van goeden en blijvenden invloed. De minister geeft opsomming van de aangenomen wetten en tot stand gebrachte regelingen op menig gebied. En, is er veel onafgedaan gebleven, het voorbereidend onderzoek heeft ver scheidene onderwerpen rijp gemaakt voor beslissing in de vol gende vergadering, waarop in naam des Konings de zitting gesloten werd. Ten behoeve eener moeder kom ik met eene bede om hulp tot u. De vrouw van K. Wijn, een ferm spoorwegwerker iu de H. H. Waard bereids moeder van 5 kinderen, waar van het jongste op 6 Oct. a.s. 1 jaar oud wordt, beviel in den nacht van 16 op 17 Sept. van 3 welgeschapen zoons moeder en kinderen zijn welvarendemaar aan alles is gebrek. Gaarne belast de ondergeteekende zich met de ont vangst en bezorging uwer liefdegaven. N. v. d. SLUYS, Verloskundige te Rustenburggemeente Ursem. De Uitgevers dezer courant belasten zich mede met de ontvangst van liefdegaven. Bij kon. besluit van 11 Sept. is tot hoogheemraad der Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfriesiand voor Alkmaar benoemd mr. M. G. P. del Court. Tot binnenvader en moeder der Prins-Hendriks-stick- ting te Egmond aan Zee zijn benoemd R. J. de Jongh en echtgenoot alhier. De proponent S. Goslinga heeft bedankt voor het beroep der christ.-geref. gemeente alhier. Bij den te Helder gehouden schietwedstrijd zijn de zesde en achtste prijzen (sigarenkist en 2 bloempotten) voor geweer op 300 pasbehaald door de heeren J. G. Burggraat, lid der Weerbaarheiden S. C. Coster, kapitein der schutterij alhier. Zondag nacht is een gezin alhier ernstig ongesteld gewordenna daags te voren leverworst te hebben gebruikt, 't Is niet ondienstig bij deze gelegenheid te herinneren, dat zich in dergelijke worstwanneer die te lang bewaard wordt een zeer gevaarlijk vergif ontwikkelt, dat, zooals eenigen tijd geleden te Middelburg, den dood kan veroorzaken. Onder de leerlingen der algemeene bewaarschool heb ben zichdoor kinderen die te Deventer vertoefd hadden overgebrachtde mazelen vertoond en verspreid zoodanig dat 70 a 80 te huis moeten blijven. De heer Caronstationschef der Holl. Spoorwegmaat schappij alhier, is verplaatst naar Leiden en opgevolgd door den stationschef van Beverwijk. Hoewel wij den heer Caron met die bevordering geluk wenscken, gaat dit echter met leedwezen gepaard. Gedurende de korte jaren dat ZEd. als stationschef alhier geplaatst was, leerde een ieder hem kennen als een zeer bereidvaardig, ijverig, beleefd ambtenaar, die steeds ten allen tijde bet publiek ten dienste stond; zoo dat het geene bevreemding kan baren, dat de ingezetenen van Alkmaar in het algemeen, doch de handelsstand zeer zeker in het bijzonder den beer Caron met leedwezen zien vertrekken. De gemeentebegrooting voor 1876 wordt in ontvang en uitgaaf voorgedragen tot een bedrag van 163,857,99%. De ontvangsten zijn: restanten 1000,—; saldo dienst 1874 9117,07y2; inkomsten uit bezittingen 9467,15; 40 opeen- centen op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen f 6800,—; 10 opcenten voor de ongebouwde eigendommen f 490,sü opcenten op de hoofdsom der Rijks personeele belasting 17300,—; 4 van de opbrengst dier belasting 33350,—; hoofdelijke omslag f 30000,—; bondenbelasting f 1000,belasting op de tooneelvertoonin- gen f 150,leges ter gemeente-secretarie f 300,belas ting voor het gebruik van gemeentegrond en water/700, tol op den Hoeverschelpweg f 800,—; begrafenisreehten f 1000; schoolgelden ƒ7180,minerval latijnsche school f 420,marktgelden, daaronder begrepen de wik- en weeg- loonen, ƒ44000,verschillende ontvangsten f 583,77; bui tengewone ontvangsten 200,—. De uitgaven: kosten van huishoudelijk bestuur 12301, kosten van invordering van plaatselijke belastingen enz. f 7908,45; jaarwedden der ambtenaren bij de gemeentewer ken 3250,—; onderhoud van gebouwen enz. f 3770,50 wegen straten pleinen vaarten bruggen en plantsoenen ƒ41171,97 grond-, dijk- en polderlasten I 425,kosten van de openbare veiligheid en van de brandweer, a. jaarwed den 8402,50; b. andere uitgaven f 7629, kosten der

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2