Vereenigde Staten. Canada. Binnenland. Moeders. eu föcurabcfichtcu. wordt vergundaan op godsdiensteenheid en uitvoering van 't concordaat van 1851 verklarende dat eene andere han delwijze der regeering de goede verstandhouding met het Vaticaan in de waagschaal zou stellen. Het concordaat ver biedt elke andere godsdienst dan de roomsche bepaalt dat het onderwijs in de openbare en bijzondere scholen moet ge geven worden overeenkomstig de leerstellingen der r. c. Kerk, en verzekert aan de bisschoppen de steun der regeering, ten einde het drukkeninvoeren en verspreiden van slechte boe ken te verhinderen. De voorzitter van het uitvoerend comité der democratische partij van Mississippi heeft aan de regeering berichtdat de orde hersteld en de tusschenkomst der regeering niet noodig is. De Democratische Vereeniging van Pensylvanie heeft eene motie aangenomenwaarin verklaard wordtdat de republikeinen verantwoordelijk zijn voor den stilstand van den handeldat de terugkeer tot verplichte betaling in spe cie noodlottige gevolgen zou hebbendat het cijfer der eir- culeerende munt moet voldoen aan de behoeften van den koophandelen dat de nationale bankbiljetten moeten ver vangen worden door greenbacks. De Republikeinsche Vereeniging te Nieuw-York heeft den heer Frederick Seward candidaat voor de betrekking van staats-secretaris gesteld. Verscheidene motiën zijn aangeno men volgens welke eene rechtvaardige en milde staatkunde jegens de zuidelijke Staten en een streng constitutioneel gebruik van de militaire macht wenschelijk werden geacht. Andere aangenomen motiën oordeelden de opsporing en be straffing van kwade practijken van ambtenaren raadzaam verklaarden de uitzetting van de papieren munt voor nood lottig en eischten zoo spoedig mogelijk hervatting der beta ling in specie. Eenstemmig verklaarde men zich tegen eene derde verkiezing van den heer Grant tot President der re publiek onder betuiging echter van den meest oprechten dank voor de door hem bewezen diensten en onder goed keuring van de buiten- en binnenlandsehe door hem gevolg de staatkunde. De democratische conventie van Nieuw-York heeftmet verwerping van het program der democratische conventiën van Ohio en Pennsylvaniaeene motie aangenomen ten gun ste van het hervatten der specie-betalingzich verklarende tegen de uitbreiding van den omloop van papiergeld als eene schande voor de natie. Ook de democraten in Massachusetts hebben zich ten gunste van het hervatten der betalingen in specie verklaard. De minister Bristoio maakt bekend, dat 5 miljoen bonds van 1864 geamortiseerd zullen worden; de betaling van den interest eindigt 17 December. Te Eallriver, in Massachusetts, hebben 15000 arbeiders het werk gestaakt wegens de verlaging der loouen; 40 spinne rijen staan hierdoor stil. Te Indianola [Texas] heeft den 17 en 18 lang een storm gewoedten gevolge waaraan de zee de straten dier plaats tot eene hoogte van zes voet is binnengestroomd. De kerken en drie vierden der huizen zijn vernield, vele personen om gekomen. Reeds zijn zeventig lijken ter aarde besteld. De storm heeft de geheele kust van Texas geteisterd. Saluria is geheel weggespoeld. Van Matagorda zijn maar 2 huizen overgeblevenSabine heeft ook veel van het water geleden. Men zegt, dat al de inwoners van East-Bay omgekomen en dat in een naburig gehucht van de 28 inwoners maar 5 be houden zijn. Ook Galveston, in Louisiana, werd zeer geteisterd, zijnde de stad gedeeltelijk onder water gezetvele havenwerken en 200 kleine gebouwen vernield, verscheidene kerkgebouwen van dak beroofd6 schepen gezonken en 4 menschen om gekomen. Met de indianen in Nevada en Utah staat een oorlog te beginnen. Troepen zijn derwaarts gezonden. Men beweert, dat de mormonen in het spel zijn en de bij honderden door hunne zendelingen gedoopte roodhuiden opgezet hebben. Zekere Murphydie 50000 runderen en een ontzaglijk aan tal paarden bezitis door de indianen gevangen genomen. Te Montreal heeft weder een volksoploop plaats gehad. 5 Jaren geleden stierf de heer Quibord, die tot de catholieke Kerk behoorde, maar lid was van zeker Instituut, hetwelk in zijne bibliotheek eenige door de bisschop veroordeelde boeken bevatte. Hij mocht daarom niet op het roomsche kerkhof begraven worden. Zijne weduwe bracht de zaak voor den rechter, en de Privy Council beslistedat de heer Guibord als goed catholiek gestorven was en aanspraak had op eene begrafenis in gewijden grond. Toen hef lijk, gevolgd van omstreeks 100 rijtuigen, van het protestantsche naar het catholieke kerkhof overgebracht zou worden, stelden een lOOOtal lieden uit de laagste volksklasseallen tot het fransche ge deelte der bevolking behoorende, zich daar tegen te weer, en noodzaakten zij door steenworpen en bedreigingen den stoet terug te keeren. Eene dergelijke horde bewaakt sedert dag en nacht het kerkhof. De Koningin is den 21 naar Montreux vertrokken om prins Alexander af te halenen met dezen te Stuttgart de onthulling bij te wonen van het monument ter eere van wij len haren vader. Staten-Generaal. De Koning heeft den 20 de zitting der Kamers geopend. Z. M. was vergezeld door de prinsen Hendrik en Frederik. In de troonrede worden verschillende onderwerpen opgenoemd, waaromtrent voorziening wenschelijk is; echter worden daarin geene wetsontwerpen uitdrukkelijk aangekondigd. 1" Kamer. Den 23 is het adres van antwoord (weerklank) op de troonrede aangenomen met alg. st. De heer Dnymaer v. Twist interpelleerde daarop de regeering over het met de Rijnspoorwegmaatschappij gesloten contract, uit de geschie denis der zaak ernstigen twijfel puttendeof door de losla ting der op die Maatschappij rustende verplichting wel het algemeen belang behartigd was. De heeren v. Eysinga en Pincojjs betoogden, dat de vrije beslissing der Vertegenwoor diging door art. 4 der gesloten overeenkomst belet was. De ministers van binn. zaken en van financiën verdedigden zich uitvoerighet algemeen belang meer behartigd achtende door de verzekering eener lijn LeidenWoerden dan door de in belang veel verminderde aansluiting te Rotterdam, en de Rijn spoorwegmaatschappij niet gebonden achteude aan de uitvoe ring van het, door het amendement-Tak in 1874gewijzigde, onteigeningsplan. Ook deden zij het behoud van het koste loos brievenvervoer als eene voor den Staat verworven bate gelden. Den int.erpellant stelde eene motie voor, verklarende, dat het. algemeen belang niet. behoorlijk was behartigd. Den 24 is deze met 23 tegen 12 st. aangenomen, nadat de heeren Ear/sen, Huydecoper en Michiels v. Kessenich haar bestreden, de heeren Borsius en Pincoffs haar verdedigd, en de ministers acte genomen hadden van de verklaring van den voorsteller, dat de motie geene politieke strekking had. 2°. Kamer. Den 21 zijn alle benoemde leden toegelaten behalve de heer Heemstraten aanzien van wiens verkiezing te Haarlemmermeer, waarbij' onregelmatigheden zouden heb ben plaats gehad, nadere jplichtingep ?ailen ingewesnep worden. Tot candidaten voor het voorzitterschap zijn ver kozen de beeren Bullert, Storm v. 's Gravesande en Cremers met 55, 42 en 38 van de 75 st. Door den Koning is eerst genoemde benoemd. Bij de Kamer is ingekomen een adres van B. I). Schoone- woljf, kaptitein van den nederlandschen schoener Midas, hou dende beklag over mishandelingen, nederlandsehe onderdanen aangedaan door den Staat Venezuela. Volgens verklaring van den adressantbevestigd door zijne schepelingenheb ben nederlandsehe onderdanenzonder zich aan eenige over treding te hebben schuldig gemaakt, 137 dagen lang als zware misdadigers in kerkerholen moeten zuchtenja zelfs zijn zij op de pijnbank gefolterd geworden. De nederlandsehe zaakgelastigde te Caracas heeft hen geheel aan hun lot over gelaten. Den 23 is ten aanzien van het adres van den gepens. luit. kol. de Rochemontbetreffende de critiek in de Kamer over zijne brochure „Loudon en Atjeh" uitgesproken, overgegaan tot de orde van den dag, als zijnde de leden niet, grondwet telijk vervolgbaar wegens hunne in de vergadering uitgebrachte adviezen. Er werd besloten van den minister van binn. za ken stukken en inlichtingen te vragen betreffende de verkie zing te Haarlemmermeer. Ingekomen zijn een aantal wets ontwerpen, waaronder de begrooting voor N. Indië en een tot aanleg van staatsspoorwegen in 1876. Den 24 heeft de minister van financiën de staatsbegroojlng voor 1876 ingediend, in uitgaaf beloopende 113.580.796, in ontvang, met inbegrip eener geraamde, maar waarschijn lijk niet noodige uitgifte van 5 miljoen aan schatkistbiljetten, 113.688.077. De tekorten op de diensten 1871 en 72 zijn definitief afgeschreven, 1873 leverde een overschot van 1.473.666, 1874 eun van p.m. ƒ5.600.000, terwijl zich voor 1875 een tekort voorzien laat van f 3.750.00, even als het eventueel tekort der dienst 1876 gedekt kunnende worden door het overschot van 1874. Onder de middelen zijn op genomen het overschot van 1873 en S miljoen uit batige sloten der indische diensten. De minister achtbij het on dernemen van groote werken van algemeen nutten slotte buitengewone middelen onvermijdelijk en hoopt daarom voor stellen te doen tot herziening van eenige belastingen. Sboorwegln. De regeering heeft eene nieuwe overeen komst met de Holl. Spoorwegmaatschappij gesloten. Hare con cessie wordt verlengd tot 1 Mei 1917. Zij zal alle de vóór 1885 voor Staatsrekening aan te leggen wegen, welke bij de door haar geëxploiteerd wordende aansluitenexploitee- renalleen uitgesloten die, welke de Exploitatie-maatschap pij in beheer heeft. Het beginsel van winstverdeeling is verlaten. Yoor nog niet over de geheele lengte geopende wegen betaalt zij jaarlijks eene huur van f 800 per mijl, voor geheel geopende in het eerste jaar/ 1000, het tweedejaar f 1200 en zoo opklimmende tot het tiende jaar f 2400. Alsdan stijgt de huur met ƒ100 's jaars, tenzij de Maat schappij kan aantoonendat de ontvangsten niet zijn toegeno men in minstens dezelfde verhouding als de klimmende huur. De regeering heeft met de Rijnspoorwegmaatschappij eene overeenkomst gesloten waarbij deze hare medewerking ver leent om de uitvoering te verzekeren der concessie, voorde lijn LeidenWoerden aan de heeren de Bordes en bn. Stoet verleenden ontslagen wordt van hare verplichting tot aan sluiting aan den Holl. spoorweg te Rotterdamindien ge noemde lijn op 1 Juni 1878 voltooid is; en desgelijks in dien de Staten-Generaal liet algemeen nut van die lijn met betrekking tot de onteigening niet erkennenin welke beide gevallen de Maatschappij haar gestort waarborgkapitaal van 1 miljoen terug ontvangt. Desniettemin behoudt zij tot 1 Juni 1880 de bevoegdheid, zich omtrent het maken der vertakking te Rotterdam te verklaren en moet zij bij deze verklaring 1% ton storten [De onteigeningswet voor de verbinding te Rotterdam waarbij het algemeen nut daarvan erkend werd, is van 3 Dec. 1874], Holl. Maatschappij van Landbouw. Den 18 is de 29e vergadering te Zaandam gehouden. Uit het verslag bleek dat het aantal leden tot 11,717 geklommen is. De rekening van het vorige jaar sluit met, een saldo van f 772,16. Er is besloten tot het uitschrijven van prijsvragen voor: 1°. kaas bereiding in het algemeen 2°. een toestel om lotgrieuden te wiedendoch minstens 2 bunders voor niet meer dan ƒ6; 3°. een stoom-koolzaad-dorschmachinetevens geschikt tot het dorschen van alle andere soorten van granen [gou den medalje en 11000]; 4». een radicaal middel tegen tongblaar en klauwzeer. Voor het aftredende lid van het hoofdbe stuur, den heer J. P. Brediusis gekozen de heer C. J. v. d. Oudermeulen. De 30e algemeene vergadering zal in 1876 te Rotterdam gehouden worden. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft voor de door het departement Groningen der Maatsch. t. Nut v.'t. A. opterichten kweekschool voor onderwijzeressen 7000 be schikbaar gesteld en toegezegd daarvoor een post op de be grooting voor het volgende jaar te zullen uittrekken. Des gelijks heeft hij zich ook bereid verklaard om op de Rijks- begrooting te zijner tijd eene jaarlijksche subsidie van 15000 aan te vragen voor eene te Amsterdamvan ge meentewege opterichten kweekschool voor onderwijzers. Te Leeuwarden is de nieuw opgerichte school van middel baar onderwijs voor meisjesin het tijdelijk door Z. M. daarvoor beschikbaar gestelde kon. paleis, geopend met 100 leerlingen. De hoofdbesturen van „Volksonderwijs" en „Schoolver bond" zijn het over de statutendie aan de algemeene ver gaderingen der beide vereenigingen ter goedkeuring zullen worden voorgelegdvolkomen eens geworde'n. Den 15 is te Haarlem eene „christelijke school voor kin deren uit den werkenden stand" ingewijd. De hoogere burgerschool met èjarigen cursus te Hoorn heeft ditmaal haren cursus geopend met 18 leerlingen, tegen 23 op het einde van den vorigen cursus. De heer Deuss te Roermonde heeft de binnen de stad gelegene zijner beide papierfabrieken verkocht aan geestelijke zusters uit Aken, die in de gebouwen eene inrichting van onderwijs zullen vestigen. Kerkelijke zaken. Dr. A. R. Ruitenschildpredikant te Oegstgeest,heeft voor het beroep naar Egmond aan Zee bedankt. Aanbestedingen. Den 22 te Rotterdam het bouwen eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs, met wo ning, aan het "Vasteland tegenover het Nieuwland, minste inschr. Romein en v. Reeswijk, te Capetle a. d. IJssel, voor f 28590. Het bouwen eener synagoge aan de St. Anthonie-breestraat te Amsterdam is ondershands aanbesteed voor 13,560. Harddraverij. Aan de harddraverij op den 17, te Zaan dam hebben 18 paarden deelgenomen. De prijs, 25 tien guldenstukken is behaald door Slimmejanvan D. Roepman te Rotterdampikeur P. v. Zantede Is. premie10 dito door Mallejanvan H. Verharen te Amsterdam, pikeur P. v. Zante, de 3". premie. 5 di' o, door Alexander, van C. Broers, te Beuningbroek pikeur L. G. Lampe. Op den ;7, te Limmen namen 6 paarden deelde 1'. prijs werd behaald door de Deugd, van H. A. Dalenberg te Schoori, de 2«. prijs door de Brave, van Ikli. Schermerhorn in den Schermcer. Op den 20 bij C. Dekker, te Heer Hugowaard dongen 17 paarden medede prijs werd. behaald d,oor de Wisse, vaa J. Boot, te Heer Hugowaardbereden door den eigenaar de l8. premie door de Hoop, van W. Hoek, te Heer Hugo waard, bereden door K. Kooy, de 28. premie door de Nette, van C. de Leeuw, te Heer Hugowaard bereden door K. Kooi. Kermis. De gemeenteraad van Willige-Langerak heeft de kermis aldaar afgeschaft. Gedurende de amsterdamsche kermis is door ongeveer 80000 personen gebruik gemaakt van de verschillende om nibussen. Gieten. Wijlen de heer J. R. Gallenkamp Pels, den 1 Nov. 1874 op Malta overleden, heeft gelegateerd aan de algemeene armen van Amersfoort ƒ7500, aan die van Amsterdam 3750, aan het Parapattan weezengesticht 1500, het Djati-gesticht 1500, het hulpfonds van den H. Vincentius de Paulo/1500, alles vrij van rechten. De bazar, ten behoeve der bewaarschool te Zandvoort gehouden, heeft 992,88 opgebracht. Eene tooneelvoorstellingden 21 te Haarlem, door de vereeniging Vriendschap en Genoegen, ten voordeele van de wed. Umans, de moeder van den onlangs doodgeschoten in fanterist, gegeven, heeft zuiver ƒ610,60 opgebracht. Rampen. Den 19 werd iu de duinen te Rockanje door een lOtal jongelingen een granaat met eene springlading van 8 k.g. buskruit gevondenafkomstig van een der monitors. Een hunner badniettegenstaande de waarschuwingen der anderende onvoorzichtigheidmet vuur bij de monding te komen, waardoor de granaat sprong en de jongeling letterlijk verbrijzeld werd. Van de overigendie zich verwijderd had den werd er een door scherven licht gekwetst. Den 20, 's avondsis een wisselwachter nabij de station Leidendie zijne aandacht op een aankomenden trein had gevestigd door eenen van de andere zijde komenden trein aangereden en daardoor ernstig aan het hoofdde voeten en een der armen verwond. Te Amsterdam zijn ongeveer 700 honden, wegens het niet nakomen der verordening op het muilbanden, afgemaakt. Rechtszaken. De huzaar H., die onlangs te Overveen eene vrouw overreden heeftis door den krijgsraad, wegens manslag door onvoorzichtigheid, veroordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting. Het prov. gerechtshof te Groningen heeft den 15 J. Oos- terheest, van 't Zandtdie den 9 Juli in drift zijn broeder met een zeis zoo hevige wonde in de zijde toebrachtdat de dood onmiddelijk daarvan het gevolg wasveroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Omtrent H. J. Jut is de justitie te Rotterdam het eerst in kennis gesteld door den heer Jenck, houder van een bureau van informatiedietoen Jut zijn koffiehuis en logement te koop had aangekondigdzijne bemiddeling had aangebo den om een kooper te vinden. De zaak kwam hem verdacht voor en hij riep een magnetiseur in het geheimdie onder het drinken van menig glas Jut zoo opgewonden en pratende wist te makendat deze den moord bekendemaar dadelijk daarop den magnetiseur zoo hevigen slag op het hoofd toe dracht, dat het bloed tegen het behangsel spatte. 2 Dagen later, toen de heer Jenck zich weder bij Jut bevond, kwam ook de magnetiseur binnendie door Jut met verwoedheid aangevallenbij de keel gegrepen en op den grond gewor pen maar door den heer Jenck ontzet werd. Op grond dezer beide aanrandingen werden Jut en zijne vrouw in hech tenis genomen. De rechtbank te Arnhem heeft den 21 wegens het be vorderen van desertie hij het koloniaal werfdepoteen har derwijker schipper veroordeeld tot 12 en een herbergier te Putten tot 6 maanden gevangenisstraf. De schipper en zijn stiefzoon (die vrijgesproken is) hadden aangenomen 2 gede serteerde belgen met hun schip naar België te vervoeren voor 175, welke som hen betaald werd, maar na 2 uren varens de militairen die zich inmiddels bedronken hadden nabij Putten aan land gezetmet verzekeringdat zijna eenige urens loopensden toren van Antwerpen in het ge zicht zouden krijgen. De herbergier te Putten had den vluchtelingendieom hunne uniformen te verbergen hunne roode hemden over hunne mouwvesten hadden aan getrokken, maar door hunne blauwe broeken kenbaar waren, 2 oude broeken verkocht. Het hof van Noordholland heeft den 21 H. H. B. Osten- dorf, sigarenfabrikant te Helder, wegens bedriegelijke bank breuk, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, en zijne vrouw, wegens medeplichtigheid, door het, bedriegelijk aan de failliete massa onttrekken eener som van 520 in bank biljetten, onder aanneming van verzachtende omstandighe den tot 3 maanden eenzame opsluiting. Misdrijven. Den 16 heeft een huzaar te 's Gravenhage getracht een dienstmeisje, dat hem zijn afscheid gegeven had, mot een mes te doorsteken, hetwelk zij geluikig af weerde met hare hand, die geheel doorboord werd. De dader ging op de vlucht,maar werd in de kazerne gearresteerd. Een voormalig zeeman WSlingerlandvroeger bij her haling wegens diefstal veroordeeldheeft in den nacht van 1617 Sept. uit de weide van A. lonlaine, in den Haarlem mermeer, 4 koeien medegevoerd en vervolgens getracht die te verkoopen. Vóór.dit gelukt was, is hij door den veld wachter Flipsen opgespoord en gevankelijk naar Haarlem gebracht. Op de buitenplaats van den heer Heringa Catsbij Hee renveen heeft den 16 de bediende D. G., in een oogenblik van drift door plagerijenwaaraan hij in de keuken bloot stond, eene der vrouwelijke bedienden, met wie hij verkeering aanknoopte, met een voorsnijmes zoodanig aan den hals verwonddat zij kort daarop overleed. De schuldige heeft zich uit eigen beweging in handen der justitie gesteld. Overleden den 2 te Valkenburg, de met den rang van vice-adml. gepensioneerde s. b. n. A. F. Siedenburq. Kolonicn. Atehm7 Sept. Door patrouilleeringen in den voormiddag van den 4 Sept. heeft zich een hevig vuur gevecht met den vijand ten zuiden van Longbattah ontwik keld waarbij wij 5 dooden kregen terwijl de officier van gezondheid Prochnic en 4 minderen gewond werden. Den vijand is bij die gelegenheid een zeer belangrijk verlies toe gebracht door het granaatvuur uit onze versterkinghij was den geheelen avond bezig om zijne dooden en gekwetsten te vervoeren. De gezondheidstoestand bleef gunstig. Van 23 Aug. tot 5 Sept. kwamen geene choleragevallen voor op 6 Sept. waren er weder 3 gevallen. Maandag j.l. vierde de heer C. Heemskerk, hoofdonderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs te Heerhugo- raard, het feest zijner 25jarige ambtsvervulling. Groot en algemeen was de deelneming, die de waardige jubilaris on dervond, talrijk en keurig waren de geschenken, hem als blijken van aetiting en genegenheid door verschillende corporation en bijzondere personen aangeboden. Een fraai bewerkte sofa, die hem door zijne dankbare leerlingen werd vereerdnam daaronder een eerste plaats in. Een en ander getuigden dat de gemeente Heerhugowaard het openbaar onderwijs weet op prijs te stellen en haren onderwijzer te hoogachten en te waardeeren. Worde de heer Heemskerk nog lang voor het onderwijs, zijn gezin en vrienden gespaard, en bljjve hij nog vele jaren een zegen voor deze gemeente. Voor de vrouw van K. Wijn, te Heer Hugowaard is bij N. v. d. Sluys, te Rustenburg, ontvangen Van een onbekende te O./ 1.f. G. te H. H. W. 2,50, een Med. Dr. f 1,Juftr. O. t 5,—, Juffr. V. 1,een Jongejuffr. f 0,25, een Dienstmeisje 0,25, C. H. f 2.50J. H. f 2,50den heer D. L. 3,de wed. C. 1,—, A. H. D. f 2,50, Mevr. K. te Alkm. f 2,50, Jb. B. 10,een onbekende te S. 1,— en 2 wollen dekens, Mej. P. te Alkm. een pak kleedingstukken en kruidenierswaren, Vrouw S. een peluw, laken enz., Mevr. M. te Alkm. een pak kleedingstukken, Mejuffr. L. te Alkm. een pak kleedingstuk ken Vrouw W. H. 2,50. Bij de Uitgevers dezer Courant ontvangen Van P. ƒ0,75, C. r\ B. ƒ1,—, N. N. 2,—L X. een pak kindergoed. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 17 is de civiele ingenieur J. Nuhout v. d. Veen gesteld ter beschikking van den gouv.-genl. van N. Indieom te wor den benoemd tot aspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Aan boord van het schrocfstoomschip Cornells Dirks is geplaatst de luit.-t.-z. 2e kl. J. J. Kraakman. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 26 Sep tember, des namiddags te 1% uur, in den Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. MarschHoch am Dachstein van Miiller. 2. l'Aurore ouverture couronnée van Clément. 3. Podagra, Polka de Con cert van Labitzki. 4. Morceau Obligate pour Cornet a Pis tons solo van Suppé. 5. Priedens Jübel-Galop van Kiihner. 6. Andante Religieuse van Déthise. 7. Die letsten Walzer eines Wahnsinnigen van Beethoven. 8. Mosaïque surl'Opéra Une Polie a Rome van Ricci. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Sept. Andries Kieft en Sijbrechtje Houter. Wilhelmus Winkel, alhier, en Jannetje Spaans, wed. Dirk Edel, te Purmerende. GEBOREN. 17 Sept. Johanna D. van Jacob Breek en Johanna Kreeft. Wilhelmir.aD. van Gerrit Willem van de Pol en Maria Geertruida van der Voort. 18 u Aafje, D. van Jan Visser en Trijntje Stam. MaartjeD. van Eredrik Siegmond Gottfried Hen- ning en Maria Guertruida de Graaff. 19 Simon Jacobus, Z. van Simon Jacobus Sieuwerts en Maria Magdalena Theresia Arbous. 20 u Aaltje, D. van Albert Tand en Geeske Roukema. Iletirietle Christine, D. van Willem Erederik Stoel en Margaretha Elisabeth Zaadnoordijk. 22 n Jacobus Petrus Hermanns, Z. van Hermanus Slenters en Hendrica Johanna Weber. 23 v Jacobus Theodoras, L. van Arnoldus Hubertus Drie sen en Margaretha Cornelia Keuss. OVERLEDEN. 18 Sept. Geertje, D. van Lauwrens Blauw en Geertje Breek, 4 m. Aaltje Breeteehtgen. van Klaas Slinger, 26 j. Johanna Maria, D. van Johannes Cornelia van Zwanenburg en Kaatje Kroon, 15 d. Cor nelia MargarethaD. van Jacobus Lindeboom en Guurtje Sijbekarspel5 w. 20 Johanna Agnes, D. van Johannes Bernardus Vogel poel en van wijlen Catharina Koopman, 18 j. en 8 m. CornelisL. van Gerrit Butter eu Trijntje Stormruim 3 w. Carolina Elisabeth Johanna IValland, douairière Jhr. Daniel Carel de DieuPon- tein Verschuir van Heilo, 51 j. 22 Cornelia Helena, D. van Christoffel Meersch en Marigje de Ruiter, 19 d. Jacob van Heems, 32 j 23 n Johanna Maria Christina, D. van Hendrik Bernardus Helleman en Johanna Christina Kesler, 4 j. en ruim 3 m„ overl. te Zaandam. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 22 Sept. Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 14. HuismanswoningWerf, Tuin en 3 stukken Weiland Bergermeer, E 48, 50, 184—186, samen groot 7.51.30. Na afzonderlijke en gecombineerde opveilingen verkocht aan G. Groetvoor7445, 5 en 6.2 Stukken Weiland, aldaar, 45 en 46, samen gr. 4.79.50. Als boven verk. aan W. Buis. voor 3880, 7. 1 Dito dito, aldaar, 121groot 4.45.50. Gemijnd door J. Bruyn Cz., op 5648,75 23 Sept. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1.Huis, N.z. Oudegracht, A 358. Str. C. Bruin 1200, Verhoogd door W. Harms met n 300, 2. Dito aldaar, 356. Uit de hand verkocht. 3. Ditoaldaar. 355. Str. H. Heming 950, Niet verhoogd. Alkmaar 20 Sept. Aangevoerd 6 Koeien f 210 a 295 177 vette Kalveren 36 a 120, 2 nucht. dito 15 a 21, 1055 Schapen 23 a 36141 vette Varkens 42 a 62 ets. per kilogram. 24 Sept. Kleine kaas 38 commissie 39middelbare 39laagste prijs t 20, aangevoerd 588 stapelswegende 118286 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 2658 heet., Tarwe 8 a 9,50, Rogge r 7 a 8,05, Gerst 5,25 a 6,25 idem Chev 7 a 7,50Haver 4 a 5Paardenboonen 7,50 a 8.25, bruine dito 12 a 13, Kanariezaad 23 a 25,50, rood Mosterdzaad 19,50, Koolzaad ƒ13, blauw Maanzaad 19,50. Erwten: groene 16 a 19 grauwe 20 a 26, vale ƒ13 a 18, witte 14 a 16. 25 Sept. Aangevoerd 10 Paarden 65 a 325, 21 Koeien 175 a 240, 11 nucht. Kalveren 13 a 21449 Schapen 17 a 42 8 Geiten 4 a 10156 magere Varkens f 14 a 32306 Biggen f 4 a 8, Boter per kop 90 a 95 ct. Edetm 18 Sept. Kleine Kaas 27 a 38verkocht 82 sta pels, wegende 15924 kilogr. 23 Sept. 211 Stukken Boter 1,46 a 1,60 per P„ Kip- pen-eieren 4 a 4.50 per 100 stuks. Enkhuizen 2 5 Sept. Kleine kaas 37, verkocht 43st„ we gende 10637 kilogr. Karweizaad 2(1,75 a 21 per 50 P., Mosterdzaad ƒ20 a 20,75, blauw Maanzaad ƒ19,75 a 20, bruine Boonen ƒ13 8 li rcr mud Haarlem. 20 Sept. Roode Tarwe 8,50 a 9,30, Witte dito 6,65 a 8,50, Rogge 6,50 a 7,25, Gerst ƒ5 a 6,75, Haver 4,40 a 4,50, Paardenboonen 8,15 a 9, groene Erwten 9,80 a 10,50, Capucijnders J2Kanariezaad /20, Mos terdzaad 20,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2