Zevenenzeventigste Jaargang. Onze geldzaken. No. 40. 1875. ZON DAG mmk 3 OCTOBER. ©fficiccl (Bcbccïtc ë&Hcitcltjfcschc Bericlïtcn. l^nsiïselslasasl. Pruisen, In het sileezisebe kiesdistrict Qppein is de ul- ÜSHgic. Tiirkfjc. A L k M A A li S C II E COURANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f fi, 65, franco per post e.JIO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HE HM'. COSTEll ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. SCHOUW BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen mits deze ter kennis van de belanghebbenden: dat op Woensdag 13 October 1875 door den opzigter van den hout en de plantsoenen zal worden gehouden de jaarlijksche Schouw over de slooten en waterengelegen aan en langs perceelen onder deze gemeentemet uitnoodiging aan de betrokken eigenaars en gebruikers dier perceelentot voorkoming der straf, als bij de verordeningen is bepaald, zorg te dragen dat de slooten en wateren behoorlijk zijn schoongemaakt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 September 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de pandeningebragt bij de opgeheven stads bank van leenir.g, naar het stadhuis over- gebragt zijndevan Maandag 1 October e.k., tot latere aankondiging ter gemeente-secretarie kunnen worden terug gevorderd tegen terugbetaling der daarop voorgeschoten gel den met inbegrip der verschenen renten, op alle werkdagen van 's morgens elf tot twaalf urengedurende welken tijd tevens beschikt kan worden over de meergeldiug van reeds verkochte panden. Burgemeester en Wetliouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Sept. 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR op Woensdag, 6 October 1875 des namiddags ten 12 ure. A aniens den Voorzitter van den Raad NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft, der maand September 1875. Mej. Renoldi, Mej. P. de Groot, Erwagton, Stern, B. Quant Zn., Mej. N. Niezing, Amsterdam; H.Jansen, Asselt; Wed. Riet. Edam; W. van Baren, Kerkebuurt; P. Vormer, de Krimp; A. B. Pannekoek, Sneek Mej. A. van Duin Utrecht. Van het Hulpkantoor te Dirkshorn: H. J. NieuwenkampDedemsvaart. Eens in het jaar houdt de minister van Einantiën eene rede, waaraan schitterende cijfers den naam van millioenen- rede hebben doen geven. Hij, die de middelen en inkomsten van den Nederlandschen staat in het meest rozekleurig licht wil zien doet wel die rede te lezen. Immers dit staatsstuk is de inleiding tot de begrooting, het is de aanwijzing van de gelden, waarmede het ministerie zich voorstelt de uitgaven van het komende dienstjaar te bestrijden. Daar er veelzeer veelen elk jaar wederom meer dau het vorige, is uit te geven, en geen minister gaarne den toevlucht neemt tot het opleggen van nieuweof verhooging van bestaande belastingenkan men vrij zeker zijn dat de toestand niet re donker zal worden geschetst. Men doet dan wel de millioenenrede te behandelen met hetzelfde vertrouwendat men gewoon is te schenken aan de schitterende prospectussen van den handelaar, die zijn koopwaar aanprijsteen vertrouwen, dat voorzichtigheid niet uitsluit, en eigen onderzoek tot pligt maakt. Als de rede van den minister van Finantiënden 21«tn September in de Tweede Kamer uitgesproken ons dan me dedeeltdat de nederlandsche natie in het jaar 1876 ver moedelijk niet al te vee! te kort zal komen en ongeveer bare uitgaven uit hare middelen zal kunnen bestrijdendan nemen wij die mededeeling dankbaar aan maar zijn toch niet geheel tevreden en getroost, voor dat wij weten, hoe de begrooting sluitend is gemaakt met de raming der uit gaven. Dan vinden wij veel, dat tot bezorgdheid ernstige redenen geeftveeldat onze staatslieden nopen moet aan de her ziening van ons ouderwetsch en ongelijkmatig drukkend be lastingstelsel de verbeterende hand te slaan. De middelen worden aangevuld met eene som van vijf millioen te vinden door de uitgifte van schatkistbilletten. Schatkistbilletten zijn, al sedert jaren, de gewone sluitpost op onze begrooting, en als niemand onzer nog een schatkist- billet in betaling beeft ontvangen dan is daaraan het ge lukkige verschijnsel schuld dat steeds de inkomsten meer opbragten dan de ramingen de werkelijke uitgifte dus on- noodig werd. Maar dat neemt niet weg, dat eene begrooting. die met de uitgifte van schuldbekentenissen sluit eigenlijk met sluitin werkelijkheid een ongedekt te kort laat. Is dus de algemeene raming der inkomsten laag belang rijk lager, dan de werkelijk verkregene opbrengst derzelfde middelen gedurende een vorig dienstjaar, dan kan zonder gevaar de magtiging tot uitgifte van schatkist-billetten wor den verleend. Wanneer daarentegen, zooals op deze begroo ting het geval isde ramingen hoog zijn opgevoerddan moge eene voorgenomene uitgifte voor den kortzichtigeen hem die 't wezen wilin schijn de bcgrooting doen slui ten onmagtig blijft zij om iets toe te brengen tot de dek king van bet werkelijk te-kortschulden makenis geen betalen maar betaling uitstellen. Belastingen domeinen posterijentelegraphen en loods gelden worden op eene opbrengst van f 85,810,321,50 ge schat. Dat is slechts ruim 2% millioen minder, dan zij in 1874 hebben opgebragt. Stel, dat die opbrengst dezelfde blijftof slechts matig stijgtdan kan ook de knapste mi nister van Finantiën met dat overschot van 2% millioen, de vijf millioen niet betalen, die als schatkistbilletten onder de ontvangsten zijn gebragt. Neemt men in aanmerking, dat de successie-belasting in 1874 buitengewoon veel heeft opge bragt en de overige inkomsten normaal geacht moeten wor den dan is de waarschijnlijkheid, dat de werkelijke opbrengst der middelen in 1876 de raming met meer dan 2 a 3 mil lioen zal overtreffen, gering. Maar wat is nu een tekort van een paar millioen voor een rijk en welvarend landals het onze Zijn wij niet al te zwaar tillend, als wij daaraan zulk een gewicht hechten? Ruim 113% miljoen zal onze staatshuishouding in 1876 kosten; is bij zulk een bedrag, een zoo gering tekort, onrustwekkend Alles hangt er van af, hoe het totaal der ontvangsten verkregen is. Als, zoo als men zegt, uit alle hoekjes en gaatjes ieder beschikbaar saldo en elk vroeger overschot bijeengebragt is, als er niets, noch bestaande en aanwezige, noch mogelijke en waarschijnlijke baten buiten aanmerking zijn gelaten om optewegen tegen eveneens onvoorziene maar mogelijke uitgavenwaartoe de staat in den loop van het dienstjaar geroepen kan worden dan is zulk een tekort in derdaad een ernstig teeken des tijds. Op deze begrooting wordt als bijdrage uit Indië onder de ontvangsten 10,8 millioen opgenomen, terwijl tegelijkertijd uit de batige sloten van vroegere Indische diensten nog 5 millioen worden aangewezen. Voor dit bedrag zijn wij dus afhankelijk van oDze koloniën, dat is, van de prijzen van dekoffij. Iedere huismoeder, die klaagt over de stijging van de prijzen van alle levensmiddelen, mag wel eene uitzon dering maken voor de geurige boou die alleen verhindert dat bare klagten over verhoogde huishoudboekjes door haren echtgenoot worden afgewisseld met klaagzangen over ver hoogde belastingen. Zoo lang de koffij prijzen rijzen, leggen delgen wij schulden leven, als of onze geven dan zij ontvangtmaar als de of zelfs maar dezelfde blijven, als de oogst mislukt of de Java-koffij een ernstigen concurrent krijgt op de wereldmarktdan zal Holland in den letterlijken zin des woords in nood zijn. Voorloopig is alleen Indië in nood, dat veel meer betaalt, dan eene behoorlijke voorziening in den kolonialen dienst toelaat. Onder de opbrengst onzer belastingen prijkt de accijns op bet gedistilleerd voor niet minder dan 17j millioen. Koffij en genever, de volksdrank en de volkszonde, houden Neder land finantiëel in stand. Hoe meer zich de natie bedrinkt en te buiten gaatdes te meer bloeit de schatkist. De afschaf fing van de Amsterdamsche kermis is een streep door de re kening van den minister van Financiën. Is die toestand ge zond Men kan zoo liberaal zijnen de liberaliteit van sommige menschen is een mooi woord voor bandeloosheid om den staat alle moreele tusschenkomst in de zaken der burgers te verbieden. Van dit standpunt kan men zeggen dat de staat er niet voor te zorgen heeftdat de burgers zich niet bedrinken. Dat de staat niet geroepen is den strijd tegen de Nederlandsche geneverzonde te strijden. Maar zelfs van dit standpunt schijnt het toch nog bedenkelijkom de staat zoodanig bij het toenemenhet groeijen en voortwoe keren van het kwaad van den drank te interesseeren, dat de staatsman in den dronkaard die hij als mensch beklaagt of veracht, een der steunpilaren van de staatsfinantiön moet zien. Zelfs van uit dit standpunt kunnen wij ons toch niet anders beschouwendan als de mandie volbloed „Afschaf fer" uit pligtgevoel en overtuiging, gedwongen zoude zijn om zijn levensonderhoud te winnen in een kroeg. De Ne derlandsche tapperijen bloeijende belasting die 14 millioen opbragt in 1869, bragt in 1874 bijna 9 millioen in de schat kist. Verheugt u vaderlandsche financiers over den toe- nemenden bloei van dit middel! Schaamt, u Nederlandsche natie die een vierde uwer belaslingen drinkend en dronken betaalt 1 Ir. 't rozekleurig licht der millioenenrede gezien, is dus de toestand onzer geldmiddelen zoo geworden als men sints jaren voorspeld beeft, dat die worden zoubatige sloten van vroegere diensten Indische en Nederlandschezijn langza merhand opgeteerd, de schatkistbilletten op de begrooting gebragt, verbergen een werkelijk tekort, en elke daling in de koffijprijzen kan ons plotseling stellen voor een belangrijk wij spoorwegen aan schatkist meer kan koffijprijzen dalen, deficitdat niet anders te dekken zal zijndan door nieuwe belastingen, 't Is waarmen kan de uitgaven splitsen in gewone en buitengewoneen met behulp van die verdeeling nog langin rustige rust tevredenin wat men dau bui tengewone uitgaven noemen wildoor leeningen voorzien Maar wat zijn buitengewone uitgaven Zijn dat uitgaven die men niet heeft te betalen Of komen die slechts zelden en bij uitzondering voor Immers neen De verdeeling onzer uitgaven in gewone en buitengewone is een kunstje, geen redmiddelmaar een bedekkende wondpleister. Iemand die 't niet betalen kan om vier weken de zomerlucht te gaan inademen in Italië of Zwitserland, kon dat volstrekt niet eerder, spoediger of beter doenals hij die uitgaven met den naam „buitengewone" vereertzoo is 't voor den staat ook precies hetzelfde, of bij aan 't gewone of aan 'tbuiten gewone bankkroet gaat. Maar bankkroet gaan Zoo verre is 't toch wel niet. Toegegevengelukkig niet. Maar zoo verre is 't weldat wij drijvende op geneverkruik en koffij baal slechts 't hoofd, en 't hoofd alleen, boven water houden. Zoo verre is het dat wij weldra zullen moeten leenenen belastingen moeten verhoogen om de renten te betalen. Kunnen wij met bet tegenwoordige belastingstelsel meer betalen? Dat wil zeggen: niet is het mogelijk want dat is het zeker maar is bet billijk en politiek? Dat is bet stellig niet. Al onze belas tingwetten dragen de sporendat zij gemaakt zijn in een tijdtoen de schatkist in nood was, en alles zwichten moest voor dit ééne-belang: spoedig en veel geld te krijgen. Yan daar de ongelijke druk van bij v. de patentwet, de opvoering der indirecte belastingen door hooge opcentenen al die zichtbare en voelbare gebrekenwaarover wij dagelijks klagen, en waarvan wij o! grilligheid van 't hart 1 gemakshalve grieven tegen de ambtenaren met de inning belastmaken. Een overkostbaren tijdjaren van voorspoedvan reus achtige baten uit Indië en stijgende welvaart hier, hebben wij voorbij lateh gaanhier en daar eene belasting vermin derende of afschaffendezonder dat het tot ingrijpende ver beteringen gekomen is. Wachten wij nu nog langer, dan zullen wij ons belasting wezen moeten herzien niet uit het oogpunt van verbetering en herstel van grieven maar onder den drang van te-korten, uit het oogpunt om de opbrengst ten koste van wat ook, te vermeerderen. Dan krijgen wij op nieuw een zamenstel van belastingen niet beter dan bet tegenwoordige. Dan zal 't de hoogste finantic-glorie wezenom nog een paar gulden op een vat genever te brengen of de herziening der gebouwde eigendommen dienstbaar te maken aan de verhooging van de grondbelasting. Nu nog kunnen wij wat wij willen, dan moeten wij, wat de omstandigheden voor ons willen zullen. „In den loop van dit jaar" zoo sluit de minister zijn millioenen-rede, zal ik „aan de Vertegenwoordiging voorstellen aanbiedendie getuigenis dragen van bet ernstig streven der Regeering om aan al die eiscben (van belasting-herzie ning) zooveel mogelijk voldoening te geven." Moge de minister gelukkiger zijn dan een zijner voorgan gers, die ook het Nederlandsche belastingwezen zou verbeteren, ende patenten voor de palingverkoopers afschafte. De commissie tot herziening der spoorwegtarieven heeft met alg. st. beslotenin elk geval vast te houden aan de invoering van één tariefstelsel voor geheel Duitschland. Zij beeft zich vereenigd met het denkbeeld om den afzenders van goederen de keus te geven tusschen open en overdekte wa gens en om voor het vervoer in open wagens een lageren vrachtprijs te bepalenmaar de daarbij te beloopen meerdere risico van beschadiging voor rekening der afzenders te laten. De conferentie van gedelegeerden uit de duitsche zeehaven- plaatsen bijeengeroepen ter bestrijding van de protectionis tische beweging, is den 22 te Berlijn, onder voorzitting van den heer Claussen, uit Bremen, met 23 afgevaardigden uit 12 steden geopend. In eene te Dusseldorp gehouden vergadering van de noord westelijke groep der Vereeniging van duitsche ijzer- en staal fabrikanten heeft men zich verklaard vast te houden aan eene anti-protectionistische staatkunde en tegen elke verhoo ging van invoerrechten op het ijzer; daarentegen acht zij het, wegens den tegenwoordigen toestand der ijzer- en staalindus trie, onvermijdelijk om den termijn voor de afschaffing dezer invoerrechten te verschuiven. De commissiën van den Bondsraad, die bezig zijn met de voorbereiding der werkzaamheden voor de herfstzitting van den Rijksdaghebben de voorgestelde beurs- en bierbelas- iingen ter aanneming aanbevolen. Naar men zegt, zal de Bondsraad hieromtrent geen besluit nemen vdór het blijkt, dat op de Rijks-begrooting moet worden voorzien in eene vermindering van inkomsten. Bij keiz. besluit vau 22 Sept. wordt het Rijksmuntstelsel van 1 Jan. 1876 af voor het gansche gebied des Rijks in werking gesteld. tramontaansche candidaatde pastoor Gratzlca, met 9600 st. tot lid van den Rijksdag verkozentegenover den hertog v. Ujestdie 7237 st. bekwam. Yolgens de ultramontaansche Schlesische Volkszeitung, hou den van de 532 proosten in het aartsbisdom Posen-Guesen 137, in weerwil van het verbod der geestelijke overheid, briefwisseling met de van regeeringswege aangestelde com missarissen voor het beheer der dioeeesen. Prins Frederik der Nederlanden is den 26 te Berlijn aan gekomen waar hij aan het nederlandsche paleis door den Keizer en de leden der kon. familie verwelkomd werd. Den 29 begaf de prins zich naar zijne goederen in Silezië. Beieren. Den 28 is de zitting van den Landdag door prins Luitpold geopend. De benoemingen van den voorzitter, ondervoorzitter en secretaris der Kamer van Afgevaardigden, op den 29vielen uit ten gunste der ultramontanendie 78 st. uitbrachten tegenover de 76 der liberalen. Saksen. Bij de verkiezingen ter gedeeltelijke vernieuwing van den Landdag beeft de regeering zich voor de eerste maal onthouden van rechtstreeksche ondersteuning der conservatieve oandidaten, eu de fortschritts-partij zich op verscheidene.plaat ten met de conservatieven tegen de nationaal-liberalen ver bonden. Evenwel hebben laatstgenoemden reden om met den uitslag der verkiezingen tevreden te zijn. Hessen. De gepens. nederl. majoor Steek, die te Darm stadt in hechtenis genomen was, onder beschuldiging dat hij voor liet, nederl.-indiscbe leger soldaten zou hebben gewor ven is den 24, na een arrest van 14 dagen, wegens volko men gebrek aan bewijzen, weder in vrijheid gesteld. De Main- Zeitunq had beweerd, dat de majoor over geheel Duitschland een werfbureau bad verspreid waarvan meer dan 10Ü per sonen de slachtoffers waren geworden en dat zekere Schwarz zijn handlanger was. De majoor verklaart thans in de Neue Hess. Volkszeitung, dat bij dezenhem voor weinige weken nog onbekenden persoondie hem informatiën omtrent de dienst in Indie gevraagd bad maar, als gehuwddaarvoor niet in aanmerking kon komenschrijfwerk bezorgd en eenig geld geleend heeft. Wurtemberg. Den 27 is te Cannstadt, in tegenwoor digheid van den Koning en de Koninginvan de Koningin der Nederlanden, de prinsen en prinsessen en eene talrijke menigte, het bronzen ruiterstandbeeld van wijlen Koning Wilhelm plechtig onthuld. De nederlandsche Koningin was den 23 met prins Alexander te Constanz aangekomen en bad den 25 een bezoek aan Keizerin Bugétüe op Arenenberg gebracht. Mecklenburg. Den 22 heeft de Keizer eene revue over de vloot gehouden en een dejeuner gebruikt aan boord van den König Wilhelmbij welke gelegenheid Z. M. een toast uitbracht op bet welzijn der marine. De chef der Admira liteit geul. v. Sloschwees in z jn antwoord op de betee- kenis der tegenwoordigheid van den eersten duitscben Keizer op de duitsche vloot. Door clericale bladen is beweerddat de antwerpscbe schepen Ferd. v. d. Taelen 5 jaren geleden bij zekere gele genheid oproerige kreten tegen den Koning had aangeheven, en laatstelijk de verklaring van een oud-commissaris van po- licie bijgebracht om dit te bevestigen. De liberalen van Antwerpen hebben den 21 den heer v. d. T. een protest tegen deze beschuldiging, door hem in zijn antwoord „hoon en laster" genoemdaangeboden hetwelk werd overgebracht onder geleide van een groot aantal„geuzenliederen" zin gende genootschappen en vereenigingen met muziek en ba nieren gaande tusschen eene dubbele rij van toortsdragers. De feestelijkheden te Brussel ter viering van den 45sten verjaardag der belgische onafhankelijkheid zijn den 23 begonnen met het bonden van schutgevaarteeene lijkdienst in de kerk van St. Gudule ter gedachtenis van de in 1830 gesneuvelde vaderlanders, eene kostelooze opera-voorstelling, eene land- en tuinbouwtentoonstelling en wedrennen. Het te Brussel gehouden congres voor de medische we tenschappen is den 25 besloten met een schitterend feest maal op het stadshuiso.a. bijgewoond door den minister Delcour, den burgemeester Anspach enz. Donau-Vorstendommen. De troepen worden met de gedeeltelijk opgeroepen reserve in divisiën geconcentreerd tot het houden van oefeningen in October. Servie. De aanstaande Vorstin beeft den 25, op hare reis per stoomboot naar Bucharest,een half uur te Belgrado vertoefd. De Vorst,, het stedelijk bestuur, eene eerewaclit en eene groote volksmenigte hebben de bruid des Vorsten begroet. Het. adres der minderheid van de Skupschtina, dat niet gedrukt werdis bekend geworden en maakt opzien, omdat de natie zich daarmede vereenigt, en onstuimig den oorlog verlangt. Het rdres vroeg: or.middelijke oorlogsverklaring; afschaffing van alle bureaucratische instellingen; verbetering van het lot aller ambtenarenafschaffing der gendarmerie volkomen vrijheid van drukpers. De kooplieden verlangen van de regeering een besluit, waarbij bun uitstel van betaling voor verscheidene maanden wordt verleend omdat zij ten gevolge van de politieke cri sis hunne verplichtingen niet kunnen nakomen. De regeering schijnt voor het nemen van zoodanigen maatregel terug te deinzenalthans de minister Ristics beeft de deputatie van koopliedenwelke op bespoediging ervan wilde aandringen niet, ontvangen. Aan eiken landweerman is het verboden over de grenzen te gaan zelfs indien hij een pas heeft. Niemand mag zelfs zijne woonplaats verlaten opdat men elk oogenblik gereed zij om op te trekken. Den 26 bad te Belgrado de recruteering van de lagere ambtenaren plaats, welke allen, tot de scctie- ehefs toemoeten uittrekken. Den 27 trok de cavallerie der landweer van de hoofdstad en de belgrader kreits naar de grenzen. Dien dag is de minister van oorlog uit Kragujo- vacz te Belgrado aangekomen, om krijgsraad te houden,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 1