ISeigie. FrankriSk. («root Btrittanje en 9<*rlaii<2. Denemarken. Turk Ue. Xniiserland. Italic. Spanje. Icrccnigile Stalen. Canada. fles lands op het paleis ontvangenvervolgens de tentoon stelling van landbouw bezocht en eindeljk deel genomen aan een door omstreeks 400 gasten van allerlei stand bijge- woonden feestmaaltijddoor het bestuur der Maatschappij van Landbouw gegeven, 's Avonds werd een vuurwerk af gestoken het Park geïllumineerden eene soirée met bal gegeven in de zaal der sehutters\ ereenigingwaarbij ook de prins verscheen. Op de depeche der regeering van 0 Juli nopens de be raamde conferentie te Petersburgheeft Rusland thans ge antwoord het met Belgie eens te zijndat wanneer een oorlogvoerende die zijne instemming met de beginselen der conferentie heeft betuigd, te velde trekt, hij door die beginselen niet gebonden istenzij hij de wederkeerige instemming ver kregen hebbe van den Staatmet wien hij in oorlog is. De rechtbank te Brussel heeft den 28 afgewezen den eisch van den heer Victor Jacobsadvocaat, lid der Kamer en oud-minister, om 10000 fr. schadeloosstelling, tegen de Ve- rité, de Opinion en de Echo du Parlementwegens het be weren (door de beide laatste bladen bij overneming uit het eerste), dat hij „met zijnen naam geld verdiend had door zich te steken in financiëele ondernemingendie hemzonder dat hij iets behoefde te doen ontzaggelijke winsten opbrach ten." De rechtbank oordeelde dat de gedaagden niets an ders gedaan hadden dan gebruik maken van hun recht van critiek en dat hun schrijven geen laster inhielden zij ver oordeelde den eischer in de kosten. Den 2 is te Brussel in de zaal der Alhambra een vlaam- sche schouwburg geopend. Onder het talrijke publiek merkte men op de burgemeesters van Brussel en van Antwerpen den nederlandschen gezanteen aantal vlaamsche vereeni- gingen uit Gent en Antwerpen enz. Naar aanleiding van de aanstaande invoering eener grond belasting in Algerie en de daardoor moeilijk gemaakte nor male regeling der departementale begrootingen met hulp van opcenten, heeft de President der republiek een ontwerp van den minister Buffet tot besluit verheven hetwelk de Alge- meene Raden der kolonie organiseert volgens de in het moederland aangenomen grondslagen. Diensvolgens zal er in elk departement zoodanige Raad zijnmet franschen tot leden en mohammedanen tot assessoren. De eersten zullen bij algemeen stemrechtde laatsten onder de notabele in boorlingen tevens grondeigenaarsdoor den gouv.-genl. worden benoemd. Het „Comité der fransch-americnansche Unie" heeft een beroep op de vaderlandsliefde der franschen gedaan ten be hoeve van een gedenkteeken ter gelegenheid van het eeuw feest der americaanscke onafhankelijkheid, op een klein eiland te midden der reede van Nieuw-York, op te richten, en zullende bestaan in een reusachtig vrijheidsbeeldwaar van het hoofd door een 's nachts lichtende stralenkrans is omgeven. Voorzitter van het comité is de heer Laboulaye onder de leden en eereleden komen voor de americaansche gezant te Parijs, de fransche gezanten te Washington en te Rome Bartlioldi en markies de Noailles), Oscar de Lafayette, Cornelis de Witt enz. In de zitting der Permanente Commissie van den 30 is niets bijzonders voorgevallen. De leden namen met den minister van o. werken de nieuwgebouwde vergaderzaal voor de Kamer van Afgevaardigden in oogenscbouw. De heer Laeherttprotestnntseh predikant te Maubeuge is veroordeeld tot 25 fr. boeteomdat bij eene godsdienst oefeningdoor hem te S. Aubinten huize van een zijner vrienden gehoudenbuiten de met medeweten van den burgemeester en door tusschenkomst van den veldwachter schriftelijk uitgenoodigde hoordersook 3 of 4 ongenoodigde personen tegenwoordig waren en een venster aan de straat gedurende de prediking had opengestaanen tot nogmaals 25 lr. boete wegens het uitdeelen in die „openbare" verga dering "an godsdienstige geschriften. De aanklacht tegen den predikant was voorafgegaan door een heftig sermoen van den pastoor over het gebeurde. De Keizerin van Oostenrijk is den 30 Sept. uit Parijs naar Munchen vertrokken. De feestelijke plechtigheden en de bedevaart ter eere van S. Denijs, apostel der gallen en beschermheilige van Frank rijk en van zijne medgezellen S. S. Ilusticus en Eleutherius, zijn in de afgeloopen week even als vóór 1789 gevierd. Den geloovigen die er aandeelnamen, werd volle aflaat verleend. Den 7 Oct. hebben 57 carlisten op fransch gebied bij Tarbes hunne toevlucht gezocht. De heer Thiers is te Arcachon met groote hartelijkheid ontvangen door den heer Lefranczoon van den vroegeren minister, een aantal leden van den gemeenteraad en de be volking. De meeste huizen waren gevlagd en tusschen 2 booinen voor zijn hotel was een wimpel opgehangen waarop de woorden„Eere den bevrijder van ons grondgebied 1 De liberale protestanten zijn met de circulaire van den minister Waltonwaarin hij zich bereid verklaartde door hen gedane benoemingen van leden der consistoriën en pres- byteriale raden voorloopig te bekrachtigen niet ingenomen en zien in dit aangeboden redmiddel niets dan eene verer gering van hunnen toestand. De catholieke bisschoppen van Ierland die eene synode te Maynooth hebben gehouden, hebben een herderlijken brief uitgevaardigdwaarin met, ingenomenheid over den toestand van het catholicisme in Ierland gesproken wordt. Maar op de uitbreiding van het toezicht van den Staat over het onderwijs wordt in dat manifest gewezen als op een ge vaarlijk verschijnsel. Daarom is op de Synode besloten, eene kweekschool voor catholieke onderwijzers te stichten. Zij zullen trachtenzooveel mogelijk den bloei der niet-catho- lieke volksschool tegen te gaan en dien der kerkelijke scho len te doen toenemen. De chineesche regeering weigerende om de voorwaarden van het tractaat van Tien-tsin 1e vervullen, en aarzelende om de ambtenaren en de krijgsoversten te Yunnan ter verantwoor ding te roepen voor den moord op den consul Margary gepleegden bovendien weigerende om het met, Engeland gesloten tractaat in het ofliciëele blad van Peking aan het volk bekend te maken, heeft de engelsche gezantde heer Waade, aan haar een ultimatum gericht, onder bedreiging van den 13 Oct. Peking te zullen verlaten. Het britsche eskader in de chineesche wateren is met 4 oorlogschepen versterktdie te Chefoo zijn aangekomen. Het militair gerechtshof heeft beslist, dat kapitein Daw- kinsde commandant van het door de Iron Duke in den grond geboorde gepantserde schip Vanguard, door zijne na latigheid en zorgeloosheid de boising veroorzaakt beeft, en dat hij bovendientoen het ongeluk eenmaal had plaats gehad niet de noodige en mogelijke maatregelen genomen heeft om zijn schip, zoo al niet voor zinken, dan toch voor zinken op de plek des onheils te bewaren. Het bevel is htm ontnomen en hij zoowel als sommige zijner onderge schikten, hebben eene gestrenge berisping ontvangen. Koloniën. Het Huis der Afgevaardigden in de Kaap kolonie heeft met nlg. st. besloten tot inlijving van ongeveer J van het tot hiertoe onafhankelijk Kaffergebied tusschen de rivier Kei en Natal. De in te lijven streek heeft eene bevol king van 140.000 kaffers en is onder den naam van Niemands land en Pingoland bekend. De vereenigde linkerzijde in het Folkething (52 leden) heeft den 5 een manifest aan de kiezers uitgevaardigd waarin wantrouwen jegens het ministerie wordt uitgespro ken dewijl dit den Rijksdag verdaagd heeft zonder vooraf de staatsbegrooting te hebben ingediend. Voorts wordt verklaarddat de voormalige linker meerderheid hersteld is. Niet te Bagdadmaar te Hamadanin Perzie is een israëliet in het openbaar verbrand geworden. Tusschen de Porte en Oostenrijk-Hongarije is den 30 eene eind-overeenkomst geslotenbetreffende het verbinden der spoorwegen in de twee landen. Daarbij wordt een tijdperk vastgesteldbinnen hetwelk de werkzaamheden moeten aan gevangen en afgeloopen zijn. Den 30 is aan Server-bassa den last gezonden om de rap porten der naar de Herzegowina gezonden consuls ieder af zonderlijk aan te hoorenmaar met geen hunner in onder handeling te treden. Hussein-bassa is als gouverneur van Trebinje vervangen door Selim-bassa, wegens ontevredenheid der regeering. De diplomatieke agent van Servie heeft aan de Porte me- dedeeling gedaan van voorgekomen schendingen der Servische grenzen maar zich t,e vrede gesteld met de verzekering van den grootvizier, dat hij de herhaling van dergelijke feiten zou beletten. Hussein-Avni-bassa, wiens doorzicht en veerkracht in den laatsten tijd herhaaldelijk geroemd werden is als minister van oorlog ontslagen en vervangen door Riza-bassatot dusver minister van marine. De regeering heeft bepaald, dat gedurende 5 jaren, te be ginnen 1 J an. a.s., de interest en de amortisatie der openbare schuld voor de helft in specie en voor de wederhelft in 5 p.cts. schuldbewijzen zal geschieden. Bij keiz. besluit van 2 Oct. wordt de landbouwende be volking der in opstand verkeerende gewesten die vreedzaam aan den arbeid gaatonmiddelijk vrijgesteld van de laatst ingevoerde belasting van het vierde der tienden en worden de achterstallige belastingen aan de bevolking kwijtgescholden, met uitzondering van de gegoede klassen. Voorts wordt de vertegenwoordiging der gemeenten in de Provinciale Raien en de zepding van deputation der jaarlijksche algemeene ver gaderingen naar Konstantinopelter overbrenging van hare wenschenaangekondigdalsmede wettelijk toezicht op de verdeeling en inning der belastingen en de voorbereiding eener verandering der tienden in eene grondbelasting. De Porte spreekt ten stelligste de „bespottelijke" geruch ten tegenvolgens welke turksche troepen op Servisch grondgebied gekomen zouden zijn en er plan zou bestaan om de rente der turksche schuld van S p.c. op 3 p.c. te verminderen. Uit Ragusa is gemeld Er hebben op 28 Sept. bloedige gevechten bij Kleparizza plaats gehad en de beide volgende dagen is bij Rapatnitza hevig gestreden. 1200 Opstande lingen st reden met. 4000 turken. De opstandelingen schatten hun verlies op 56 man, dat der turken op 500. Door hunne overmacht konden de turken zich ten slotte een weg door den vijand banen. Uit bosnische bron is gemelddat de insurgenten bij Knin (noordelijk Bosnië) geslagen zijn dat de turken de stad Mischkovac met hare kerk hebben verbrand en dat 4 dorpen in Albanië de wapenen hebben opgevat. Servie. Volgens de Tagepressevan Weenen, heeft de Servische vertegenwoordiger aldaar, de heer Zukits, den ge zanten der buitenlandsche mogendheden eene uitvoerige me morie aangebodenwaarin eene reeks van door de turken gepleegde grensovertredingen wordt aangewezen. De metropolitaan-bisschop van Servie heeft een manifest uitgevaardigdwaarin hij alie christelijke volken van Europa smeekt iets te doen om het lot der onderdrukte en ongelukkig geworden bosniërs en herzogewinersmet name van de grijsaardskinderen en vrouwente verzachten. Een Afgevaardigde heeft voorgesteldden afgetreden mi nister van binn. zakenden heer Stefano-witz, in staat van beschuldiging t,e stellen wegens ongeoorloofden invloeddoor hem op de verkiezingen uitgeoefend. Den 4 Oct. heeft de Vorst in eene geheime zitting der Skupschtina medegedeelddat de staatkunde van het mi- nisterie-Auffes twijfel liet aan de oprechtheid van sommige leden ervan en verderfelijk was voor het landimmers de mogendheden, die de onafhankelijkheid gewaarborgd hadden, verstoorde en vervreemde. De Vergadering verklaarde met geestdrift, dat zij hetzelfde wil als de Vorst, en het mi nisterie werd oogenblikkelijk met spot en hoon ontslagen. Ofliciëel wordt, gemeld dat 37 man turksche troepen het kleine .eiland Radalje in de Drina [grensscheiding tusschen Bosnië en Servie] hebben bezet en dat 13 aldaar aanwezige Servische werklieden zich hebben teruggetrokken. Er is niet, gevochten. De vertegenwoordigers der groote mogendheden hebben den 6 te Belgrado eene collectieve nota overhandigd betref fende het terugtrekken der servische troepen van de grenzen, daar de Porte binnen den kortst,mogelijken tijd desgelijks wil doen onder voorwaarde van reciprociteit. Het antwoord op die nota zal gegeven worden nadat een nieuw ministerie zal zijn samengesteld. Oostenrijk. De minister van financiën beeft in de zitting der financiëele commissie van de oostenrijksche Delegatie de volgende mededeelingen gedaanWaarschijn lijk zullen op het, einde van het dienstjaar 1875 de be lastingen "ijf miljoen meer opgebracht hebben dan waarop zij geraamd zijn. Het budjet voor 1876 is nog niet voor goed vastgestelddoch door verhooging van de uitgaven zal er waarschijnlijk een tekort, zijn van 26 miljoen waarvan 13% miljoen als gedekt mogen worden beschouwd; de ove rige 12% miljoen zouden door eene crediet-operatie gedekt kunnen worden. De minister gaf voorts te kennendat bij het departement, van oorlog wel degelijk gelet is op den financiëelen toestand. De staat van zaken is ernstigmaar niet van dien aarddat de uitgavendie noodig zijn in het belang van Oostenrijks macht,vermeden moeten worden. De legercommissie der Delegatie heeft, verschillende posten op de begrooting van oorlog geschrapt en alzoo getracht op de gewone begrooting min of meer te bezuinigen, ten einde de buitengewone uitgaven minder drukkend te maken. De minister van oorlog heeft in de financiëele commissie den dank van het leger betuigd voor het toestaan der gelden voor de nieuwe kanonnen. Het zou daardoor niet in het geval kunnen komen van voor de derde maal tegenover een beier gewapenden vijand geplaatst te worden. De nederlandsehe gezant te Weenenbaron v. Heeckeren, die sedert 1812 deze betrekking bekleedde, heeft zijn ont slag gevraagd en gaat zicfi metterwoon te Parijs vestigen. Zijn vertrek wordt te Weenen zeer betreurd, niet het minst in de kunstwereld, waar men aan baron v. Heeckeren veel te danken heef. De Koning van Saksen is te Weenen aangekomen en den 30 met den Keizer en den Groothertog van Toscane naar Hieflauin Stiermarkengaan jagen. Den 4 Oct. is te Czernowitz het Austria-monument, opge richt naar aanleiding der lOOjarige vereeniging van Buko- wina met Oostenrijkfeestelijk onthuld. Vervolgens heeft de opening der nieuwe universiteit in tegenwoordigheid van den minister van onderwijs en van vele deputatiën op plech tige wijze plaats gevonden. Een eigenhandig schrijven van den Keizer aan den president-minister is voorgelezen, waarin Z. M. zijne vreugde betuigt over de loyale houding van de bevolking der Bukowina. De stemming der bukowiners was zeer feestelijk en de rede des ministers werd uitbundig toe gejuicht. Bijna alle gemeenten van het landschap, zelfs de armste en afgelegenste, hebben zich bij de feesten doen ver tegenwoordigen. Hongarije. De legercommissie der hongaarsche Delegatie heeft tot dusver alle posten van de begrooting goedgekeurd en wil ook de gelden voor het aanschaffen der nieuwe ka nonnen toestaan mits de regeering daarvoor de volle ver antwoordelijkheid op zich neemt en die uitgaaf over 2 jaren verdeeld wordt. Den 5 zijn te Bernex en Compesières ongeregeldheden voorgevallenwaartoe kerkelijke kwestiën aanleiding hadden gegeven. De siciliaansche rooverhoofdman Capraro is den 28 na een levendig gevecht bij Sciacca gedood gewordenzeer tot vreugde der bevolking. De italianen wenschen een gedenkteeken te doen verrijzen voor Alberigo Gentiliden eersten, die in den nieuweren tijd het volkenrecht verdedigde en beproefde om de gerechtig heid ingang te doen vinden te midden der verschrikkingen des oorlogs. Prins Humbert is eerevoorzitter, de geleerde Mancini voorzitter der commissie, waarin ook de verschillende landen vertegenwoordigd zijno.a. Duitschland door prof. HoltzendorffFrankrijk door den heer Laboulaye, Spanje door den heer Castelar. De voornaamste van de talrijke besluiten, door het r. c. congres te Florence genomen hebben betrekkingop de deelneming der roomsche partij aan de gemeentelijke ver kiezingen het stichten van parochiale comité's in het ge- heele schiereiland het beleggen van provinciale congressen, het steunen van den O'Connell-boud voor de vrijheid van onderwijsde oprichting van vereenigingen tot onderling hulpbetoon voor priesters in alle dioceesen, het invoeren van een „bisschopspeuning" voor alle bisschoppen die daaraan behoefte hebbenvan den Pieterspenning geheel onafhan kelijk het stichten van inrichtingen ter opleiding voor de seminariënhet vestigen van vereenigingen tegen de gods lastering. Alvorens uiteen te gaanheeft, het congres een vrij kras gesteld verzoekschrift aan het Parlement goedge keurd, waarin op de vrijheid van onderwijs wordt, aangedrongen. Een engelsche kanonneerbootte Gibraltar gestationeerd heeft de bark Federal, geladen met contrabande, tabak en andere handelsartikelen, aan de spaansche tolbeambten ont rukt. Een der beambten is gedood door een geweerschot. De bark en de beambten zijn naar Gibraltar opgebracht, doch laatstgenoemden werden op vrije voeten gesteld. De spaansche marine-overheden hebben tegen het gebeurde scherp geprotesteerd, en de regeering zich bij de britsche beklaagd over dit door engelschen gepleegde misbruik van macht,. Daar 2 schepen een italiaansch en een nederlandschbij Kaap Gata, prov. Almeria, zijn aangerand, heeft de regeering krachtige maatregelen genomen om het toezicht aan de kusten der Middellandsche-zee te verbeteren. Bij koninglijk besluit zijn de gemeentebesturen gelastde kiezerslijsten gereed te doen maken. In de overweging van dat besluit wordt gezegdDaar de burgeroorlog gelukkig bedwongen is en de vijanden tot een klein bestek zijn te ruggedrongen is het onmogelijk de bijeenroeping der kies colleges langer uit te stellen opdat het, volk vertegenwoor digers benoemedie den Koning zullen behulpzaam zijn ten einde bet Koningrijk op vasten grond te vestigen en vastheid aan de instellingen te verschaffen. Genl. Trillo had [in eene tamelijk hoogdravende dagor der] een tocht tegen Vera bevolen en werkelijk hebben de troepen uit Irun den 27 eene afleidende beweging tegen Lastaola ondernomen. Kolonel Arana maakte zich van dit puntwaar een douane-kantoor gevestigd was, eene der be langrijkste stellingen van de carlisten aan de grens, meester. Toen echter genl. Trillo de positie van Santiagomendi aan tastte, vond hij er eene sterke macht verschanst en van ge schut voorzienen moest hij zichna herhaalde poging naar de liniën van S. Sebastian terugtrekken. De jagers van Estella en de dappere vrijwilligers van Guipuzcoa móéten nogal zwaar geleden hebben. Den 30 hebben de carlisten het bombardement var S. Se bastian weder begonnen. Tot 2 Oct. telde men een 10tal gekwetsten en 1 gesneuvelde, Den 3 waren reeds 150 hou- witzerbommen gevallen. De kanonnen van het, fort ller- mandez hadden echter 2 stukken van eene carlistische bat terij onbruikbaar gemaakt. Een fransch schipde Oriflamme, had tal van fransche gezinnen uit de stad gevoerd. Den 5 hadden de forten de batterijen der carlisten geheel tot zwij gen gebracht. Te Santander waren alle stoombooter, in be slag genomen om hulptroepen naar S. Sebastian te zenden. De carlisten hebben ook het bombardement van Guetaria met kracht hervat. Bij Castro-Urdiales hebben zij eene ver sterkte positie ingenomen. Tusschen Saragossa en Barcelonabij Tanasais een spoortrein besprongen door 6 gewapende mannendie de reizigers geplunderd hebben. Met het oog op den financiëelen toestand van Cuba, heeft de regeering besloten, den oud-minisler van financiën kubi als kon. commissaris derwaarts te zenden. Het afgetreden ministerie heeft in 9 maanden tijd niet meer dan 3 couranten geschorst en het tegenwoordige reeds 7 in 3 weken. Het ofliciëele orgaan van don Carlos meldtdat een te Aken geboreu officier, Alfred Marzorati genaamdvroeger in dienst bij de pruisische troepenlater bij de pauselijke zouaven en laatstelijk in het carlistische leger, door de troepen van Koning Alfonso gefusilleerd is. Het blad vraagt, of v. Bismarck thans niet protesteeren zaleven als vroeger tegen het vermoorden van kapt. Schmidt. De K'óln. Zeitung antwoordtdat het Duitsche Rijk en prins Bismarck in Koning Alfonso den wettigen Koning zienin don Carlos een rebelen dat, tusschen den dagblad-correspondent, Schmidt en den rebellen-officier Marzorati uit een oogpunt van vol kenrecht groot verschil bestaat. Volgens het verslag van het departement van landbouw, is de gemiddelde oogst van de tarwe, toen alles was bin nengebracht voor alle Staten 79 pet. geweest. De hoe da nigheid isvergeleken met, die in de laatste jarenover het algemeen minder. De tabak, welke in Juli 20 pet. boven de gemiddelde hoeveelheid stondis, alles saamgenomen, tot 10 pet. daarbeneden gedaald en wel ten gevolge van de regens. Bij den onlangs te Indianoln [in Texas] gewoed hebben den storm zijn 174 menschen omgekomen. De minister van financiën heeft de amortisatie aangekon digd van 5 miljoen d. aan 5/20 obligatiën van 1864, waarvan de helft geregistreerde bonds en voor de helft couponbonds. De interest zal den 1 Januari ophouden. De Bank van Californie heeft den 2 hare zaken hervat. De beurs te S. Francisco is den 5 heropend. President Grant heeft te Desmoinesin Iowaeene toe spraak gehouden, welke grooten indruk gemaakt heeft. Na op den laatsten oorlog te hebben gezinspeeldzeide hij o.a. het volgende: „Indien wij binnenkort een anderen strijd hebben te voerenvoorspel ikdat. die ontbranden zal tusschen vaderlandsliefde en ontwikkeling eenerzijds bijgeloof, eerzucht en onwetendheid anderzijds. In het jaar der gedachtenisviering van onze honderdjarige onafhanke lijkheid behoorde men handen aan het werk te slaan om het. gebouw, door onze vaderen te Lexington begonnente be vestigen. Laten wij arbeiden om de vrije gedachtede vrije drukperszuivere zedenongekluisterde godsdienstige gevoelensgelijke rechten en aller voorrechten zonder on derscheid van nationaliteitkleur of godsdienst te verzeke ren vrije scholen aanmoedigendebesluitendedat geen enkele daarvoor bestemde dollar strekke tot onderstand van eenige sectarische schoolbesluitendedat noch de Staat noch de natie eenige inrichtingen ondersteunen zal buiten diewaar elk kind de gewone schoolopleiding erlangen kan, zonder eenig atheïstisch heidensch of sectarisch onderwijs de zaak van het godsdienst-onderwijs overlatende aan het huisgezinimmer de scheiding handhavende tusschen Kerk en Staat." Te Friars-pointin Mississippiheeft den 6 eene botsing tusschen de negers en de blanken plaats gehad. De blanken hebben de negers met de wapenen uiteengejaagd, zoodat vele zwarten gewond zijn en hun opperhoofd op de vlucht gegaan is. Daar de botsing voorzien was, hadden de vrouwen en kinderen de stad verlaten. Den 26 Sept. hebben 2000 eatholieken te Montreal een optocht gehouden ter eere van den provincialen raad der eatholieken, welke processie gedurig door het gepeupel werd aangevallen en eindelijk uiteengedrevenhoewel de policie haar be schermde. Er werd van weerszijden geschoten en een ruim gebruik van steenen gemaakt. 1 Man is gedood en onge veer 50 zijn ernslig gekwetst. Ook te Toronto zijn de pro testanten en de eatholieken tot 2 malen toe slaags geweest. De internationale tentoonstelling van tuinbouw, in ver binding met, eene tentoonstelling van plantaardige voort brengselen hoofdzakelijk uit de nederlandsehe koloniënen een botanisch congres, in 1876 in het Paleis voor Volksvlijt t,e Amsterdam te houden, en waaraan door het internationaal congres, in 1874 te Florence gehouden, den voorrang was toegekend boven eene dergelijke te Londen voorgenomen tentoonstelling, is uitgesteld tot in 1877. dewijl de Société Royale de Flore te Brussel in 1876 hare 100"« tentoonstelling en een congres wenscht, te houden, en alleen in genoemd jaar over een daarvoor voldoend locaal kan beschikken. Hit ontwerp-programma voor de inzending van voortbrengselen uit het plantenrijk is reeds verschenen. Secretaris der^voor bereidende commissie is de heer H. Groeneicegen te Amsterdam. Meermalen maakten wij gewag van de inrichting voor spraakgebrekkigen en achterlijke kinderen te Amsterdam (Keizersgracht, C C 540), onder directie van den heer F. IJntes A itigma, van de uitstekende resultaten daar verkregen van de goede reputatiewelke deze inrichting bij amsterdamsche en andere geneesheeren verworven heeft. Het hij ons ontvangen jaarverslag over 1874/75 strekt wederom tot bevestiging van het, goede vroeger door onsop betrouwbare getuigenissen, over de methode van den heer Kingma en zijne instelling gezegd. Een sehrijven van den heer Et. Witte te Leiden in het Nieuws van den Dag van 13 Nov. J874, heeft zeker bij tal van lezers een even gunstigen indruk teweeggebracht De menigvuldige aanvragen om kostelooze opneming van leerlingen doen meer en meer de behoefte gevoelen aan een ruimer gebouw en aan geldelijke ondersteuning, hetzij door toetreding tot het lidmaatschaphetzij door toezending van giften. Voor belangstellenden herinneren wij nog dat het, schoolgeld 100 per jaar, en dat de kosten van onderwfis en verpleging /HOO voor de eerste maand en f 75 voor elke volgende bedragen. Otto von Bismarck, de duitsche Rijkskan selier. Naar liet, hoogduitsch van Fedor v. Kóp pen bewerkt door d'. G. J. Dozij. Te Nijmegen, bij Blomhert en Timmerman. 50 Vel druks im periaal formaat, met, ongeveer 200 houl gravuren (16 a 17 aflev. a 80 cent). Onder de merkwaardigste personen onzer eeuw bekleedt prins Bismarck ongetwijfeld eene voorname plaats. Als leider der pruisische, of wil men der duitsche staatskunde, heeft hij meer dan iemand medegewerkt tot de herstelling van het duitsche Keizeinjk, tot, beteugeling van Frankrijk, den erf vijand van Duitschland. In de groote gebeurtenissendie Europa in de laatste jareu beroerd en van aanzien veranderd hebben, is bij ten nauwste betrokken geweest; hij heeft zijue bedoelingen tot werkelijkheid weten te brengen en de grootste uitkomsten verkregen, en zulks door zijne volharding, door zijn genie, de volksgunst, niet zoekend, zich door tegenwer king en smaad niet in zijne ontwerpen latende weerhouden het, oog ver vooruit gericht, en in zijne politiek eene open- hartigheid huldigende, welke aan staatsmannen vreemd wordt geacht. Niemand meer gevierd en bewonderd dan hijden verwinner van Frankrijk en de grondvester van het Duitsche Kijk, niemand meer gehaat, toen hij vroeger in strijd was met de pruisisehe Vertegenwoordiging, thans nu hij ook den strijd heeft durven aanbinden met de ultramontaansche partij. Maar hetzij wij hem vereeren, hetzij wij zijne handelingen laken voor ons allen is hij een hoogst belangrijk persoon van wien wij gaarne meer willen weten dan de dagbladen ons mededeelden, wiens ganscke leven en karakter wij wen schen te kennenom zoo mogelijk daaruit zijne daden te verklaren. Het bovenstaande werk is daartoe uitnemend ge schikt, zij het ook dat de schrijver zijne ingenomenheid met den held van zijn boek niet verbergt. De heide reeds ver schenen afleveringen maken ons bekend met Bismarck's voor ouders, zijne kindsheid, zijn studententijd en militairen dienst tijd, en boeien zeer de belangstelling der lezers. De hout gravuren, het papier en de druk zijn fraaide vertaling is vloeiend, wij behoeven niet te twijfelen aan het succes dezer uitgaaf. Snelpersdruk van li erin-, Coster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 6