li BIJBLAD VAN DE ALKMAABSCHE COURANT van Zondag 17 October 4875. 1878. ER. Ruiisclilanri. Luxeinliui'g. Frankrijk. Koornegen. iKneden cn Rusland. Turkfje. Cni-uoi SSritlauJc en Scdund. jfaös-üieuws. Kapitein Boyton heeft in zijn bekend costuum eene reis van Bazel naar Straatsburg gemaakt en daarvoor 15 uren van des ochtends 5 tot des avonds 8 urennoodig gehad. Hij heeft veel met verschillende stroom'ingen en draaikolken te kampen gehadzoodat, hij geheel uitgeput aankwam en geene kracht meer had om eene botsing met de pontons van de schipbrug te voorkomen. Hij verklaarde, dat dergelijke tochten op den Mississippide Ohio en de Missouri hem minder moeite gekost hadden dan deze tocht op den Rijn. Den 8 heeft hij zijne reis stroomafwaarts voortgezet. Den 9 kwam hij, na 18 uren in het water te hebben doorgebracht, te Mannheimalleen beneden Maxan eenig oponthoud ge had hebbende door de zich daar bevindende zandbanken waarop hij gestrand was. Pruisen. Te Kot.tbus heeft de superintendent Ebeling de tot hem gerichte uitnoodiging ter bijwoning van de inwij ding der nieuwgebouwde synagoge van de hand gewezen. De Afgevaardigde dr. Lasker is den 4, geheel hersteld te Berlijn teruggekeerd. Het vonnis tot alzetting van dr. Torster als bisschop van Breslau is gegrond op zijne overtredingen der Meiwetten hierin bestaandedat hij den commissarissen der reucering toegang tot de geestelijke instellingen weigerde, herhaalde lijk eigenmachtig geestelijken aansteldevacante pastoors plaatsen niet binnen den bepaalden tijd bezettecn de pau selijke encycliek, alsmede de vastenbrief van 1874 openbaar maaktewaarin ongehoorzaamheid aan de wetten van den Staat gepredikt werd. Het kreitsgerechtsbof te Posen heeft den 7 den domheer Kurowskiwegens aanmatiging van bisschoppelijke rechten als geheim delegaat en wegens het aanwenden van niet zuiver kerkelijke tuchtmiddelen, tot eene gevangenisstraf van twee jaren veroordeeld. Het nieuwgebouwde, reusachtige, 3% miljoen th. gekost hebbende, op 1 Oct. op de Ziethenplatze te Berlijn geopende en reeds met vreemdelingen opgevulde hotel Kaiserhofïs den 10, ten gevolge van een uitgebroken brand voor een groot gedeelte vernield. De 2 vleugels zijn tot de derde verdie ping bewoonbaar gebleven maar het middengedeelte is tot den grond toe uitgebrand. Het gebouw was slechts voor 750.000th. verzekerd, de iuboedel bovendien voor lÖiOOOtb. De heer Suszczynskieen eatholiek geestelijkedie tot de partij der oud-catholieken is overgegaan is in het huwelijk getredenmaar heeft krachtens de zoogenaamde oud-catho liekenwet zijn inkomen voorshands behouden. Het officiëele orgaan van het bestuur der diocese Bresla.. kondigt aan. dat, even als Posen en Gnesen na de afzetting van msgr. Ledochowslcizoo ook Breslau na de thans ge volgde afzetting van msgr. Förster door een geheimen dele gaat zal worden bestuurd. Het blad noemt het belachelijk te onderstellen dat het domkapittel tot, de verkiezing van een vicaris voor de dioeeese zal overgaan zoolang de bisschop slechts door de wereldlijke macht is afgezetmaa volgens het kerkelijke recht nog het wettige hoofd der dio ceese is. Volgens de Germania heeft de afgezette bisschop in een besluit uit Johannisberg van den 12 dezer al de onder hem gestelde besturen in het pruisische gedeelie van zijn bisdom ontbonden en bevolendat van dien dag af alle betrek kingen daarmede ophouden. Beieren. De commissie der 2". Kamer heeft, liet ontwerp adres met S tegen 7 st. aangenomen. Het he« at allerheftigste aanvallen tegen de regeering, met name wegens de indeeling der kiesdistricten, en richt tot den Koning het verzoek, het kabinet, dat in strijd is met den wil des volks, te ontslaan Den 7 werd het in de Kamer voorgelezen door den heer Jörgdie er bijvoegde, dat het geheele ministerie behoorde af te tredenomdat het zich solidair verklaard had en den minister van justitie (dr. Faustlé) door de liberale partij tot lid der Kamer had doen verkiezen. Den 13 heeft de heer Staujfenbergbij de behandeling van het adres, een door al de 76 liberale leden onderteekende verklaring voorgelezen, gericht tegen de bewering, als zon het ontwerp de over tuiging uitdrukken van het geheele beiersche volken tegen het mengen van den persoon des Konings in den strijd der partijen. Den 14 gaf de voorzitter kennis van het over lijden van den heer Schackertlid der liberale partij. Bij de voortzetting der discussie over het adres voegde de heer Schels aan de liberale partij het \erwijt toe, dat zij naar den „eenheidsstaat" streelde. De heer Stauffei voerde hiertegen aandat in het, gezegde eene betichting van landverraad lag opgesloten. De gezamenlijke Afgevaar digden der liberale partij verlieten hierop devergaderzaal In antwoord op eene vraag van den lieer Schels verklaarde nu de voorzitter, dat hij in het door dien heer gesprokene niets gehoord had, dat aanleiding kon geven om hem tot de orde te roepen. Thans verklaarde de president-minister, dat het ministerie tot zjjn leedwezen de vergaderzaal niet kon verlaten, doch dat het dit naar zijn Bevoelen diende te doen, vermits de heer Schels door de voorlezing van smadelijke arlikelen uit buitenlandsc.he bladen het schaamrood der diepste verontwaardiging had opgewekt. De voorzitter riep, na het stenografisch verslag geraadpleegd te hebben den heer Schels tot de orde, waarop de liberale partij in de zaal terugkeerde. Na verdere discussie werd het geheele adres aangenomen met 79 tegen 76 st. Te Oggersheim is op aansporing van den bisschop van Spiers, terwijl de vergunning daartoe niet verleend was de bisschop van Mainz bij een kerkelijk feest opgetreden, nadat, het verzoek om een domheer uit Mainz daartoe te noodigen door de regeering afgewezen was. De Koning heeft hierover 2 brieven aan den minister van eeredienst geschreven. In den eersten betuigt, de Konine* zijne verwondering er over, dat de bisschop van Spiers hij gelegenheid van een zuiver beiersch kerkelijk feestin zulk een veelbewogen tijdeen met de beiersche toestanden weinig bekendaan den strijd der partijen ijverig deelnemend kanselredenaar uit eene vreemde diocees heeft laten prediken. In zijn tweeden brief verklaart de Koningconstateerendedat de bisschop van Spiers de verantwoordelijkheid voor het optreden van den bisschop van Mainz op zich heeft genomen dat eerstgenoemde daardoor lijnrecht in strijd heeft gehandeld met de door hem bezworen gehoorzaamheid aan de wet, lerwijl de bisschop van Mainz de verplichtingen zwaar heeft gesehondendie zijn verblijf in 's Konings Rijk hem oplegde. De bij den Landdag ingekomen begrooting voor 1876 en 77 bedraagt in uitgaaf voor elk jaar bijna 127% miljoen gulden, gelijkstaande met ongeveer 218y2 miljoen mark. Den 9 is in den schouwburg der Variétés te Antwerpen, onder voorzitterschap van den heer de Geyter, een reusach tigdoor den „Liberalen Vlaamsehen Bond" aangelegd „democratisch banket" gehouden, waaraan 1200 gasten uit alle standen der maatschappij deelnameno.a. burgemeester en schepenen en de geheele gemeenteraad. Het duurde van 8 tot 11 uren en werd opgeluisterd door muziek en het zingen van „geuzenliederen." De Dieuwe rector der brusselsche academiede heer Ti- berghien van de faculteit der wijsbegeerte, heeft den 11 den nieuwen cursus geopend met eene merkwaardige rede, waarin hij, naar aanleiding van het vraagstuk betreffende den leerdwang, o.a. zeide„de feiten spreken luider dan de argumenten de tijd dringt de burgerlijke maatschappij dreigt onder te gaan in den wassenden vloed van bijgeloof en dweepzucht welkedoor de onwetendheid begunstigdhet masker der godsdienst hebben aangedaan." De noodlottige uitkomsten van eene menigte vechtpartijen in den laatsten tijd hebben den minister van justitie genoopt tot het uitvaardigen van gestrenge bevelen omtrent de be palingen op het vervaardigenverkoopen en dragen van verboden wapenen." Den 7 is te Brusseliu tegenwoordigheid van den Koning en vele autoriteiten een uitstekend geslaagde proef genomen met eenen door stoomkracht voortgetrokken tramway-wagen, uitgevonden door den heer Arthur du Boy. Op den derden der feestdagen heeft het Kon. Groot.h. In stituut zijne jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder voorzitterschap van den eerevoorzitter, prins Hendrik die haar met eene korte toespraak opende en eene verzame ling houtsoorten van prof. Theod. Orphonides aanbood die, onder den naam vau Helleensche Flora, onder de merk waardigste voorwerpen op de tentoonstelling voorkwameneu aldaar door den prins was aangekoc.it. Voorts hadden volksspelen de uitdeeling der prijzen aan de overwinnaars in den^ schietwedstrijd en de opstijging van een luchtballon plaats, s Avonds was de geheele stad geïllumineerd en werd een bal op het raadhuis gegevendat door den prins met de barones v. Blockhausen geopend werd. De gemeenteraad van Lyon heeft een besluit genomen waarin de wensehelijkheid wordt uitgesprokendat in die stad van Staatswege eene faculteit der rechtsgeleerdheid worde opgericht. De regeering had dit nagelaten om aan de faculteiten van Grenoble en Dijon geen afbreuk te doen; maar nu de wet op het hooger onderwijs aan particuliere vereenigiugen vergunt, vrije universiteiten te vestigen acht de gemeenteraad het noodigdat de neutrale Staat zich niet late overvleugelen ten koste van de beginselen der heden- daagsche maatschappij. Ie Luctié, dept. der Sartheheeft in bet, laatst van Au gustus zooals dezer dagen uitgekomen is een meisje van 13 jaren, Ouvrard geheeten, 2 kinderen van de echtgenoo- ten Lerat20 en 9 maanden oudvermoord door hun een zakdoek in den mond te drukken tot zij gestikt waren. De Echo verzekertdat de minister Du/aure in den mi nisterraad van den 8 verklaard heeft, dat. indien het onmo gelijk bleek bet, ontwerp der drukperswet terstond bij de wederkomst der Nat, Vergadering in te dienen, de regeering het, voornemen behoorde te kennen geven om de gevolgen van den staat van beleg gedurende het tijdperk der verkie zingen te schorsen. De carlistische genl. Alvarez is met, 2 kolonels, 2 luit.-ko lonels 5 kapiteins, 1 .aalmoezenier, ettelijke 1". en 2'. luite nants onderofficieren eu soldaten over Prah de Mollo op fransch gebied gekomen en naar Perpignan gezondenten einde aldaar te worden geïnterneerd. De gemeenteraad van Versailles heeft met alg. st. goed gekeurd de handelingen van den maire, die bij de autoriteiten protesten lieei't ingediend tegen het,, volgens besluit, der Nat. Vergadering, aanleggen van een spoorweg tusscben een der stations en de nieuwe vergaderzaal der Vertegenwoordigers, en van de rechtbank een bevel tot het doen staken der voorloopige werkzaamheden daarvoor ver kregen heeft. Deze weg, welke 1.250.000 fr. moet kosten, zou, om 10 minuten gaans uit te winnen, een der schoonste plekkende avenue de Sceaux, ontsieren en tevens eene der wijken geheel van de andere afsnijden. Den 9 heeft in de kapel van liet paleis van den President de plechtige overhandiging plaats geluid van de kardinaals baret aan den aartsbisschop van Rennes. De President was vergezeld van de ministers van buit,, zaken en eeredienst en van de officieren van zijn huis; de secrelaris der nuncia- tuur trad als ablegaat op. Na het wisselen der gelukwen- schicgen in de gezautschapszaalwerd de plechtigheid met een groot dejeuner besloten. In den wijk der Sorbonne is, met 2476 van de 3168 uit gebrachte stemmen (der 6238 kiezers), tot, lid van den parijschen gemeenteraad verkozen de radicale republikeinscbe candidaat, advocaat Engelhardteen elzasserprefect, onder de regee- ring der Nationale Verdediging die zich verbonden heeft om bij de verkiezingen voor den Senaat uitsluitend de can- didatuur te bevorderen van hen, die Legen de vrijheid van het hooger onderwijs geslemd hebben. De heer Louis Liane had zijne verkiezing aanbevolen als tegen de cleriealen ge richt, Er was geen andere candidaat gesteld. De prins v. IT ales is den 1 2 te Parijs aangekomen waar hij verwelkomd werd door den engelschen gezantden pre fect van policie en een aide-de-camp van den President, wien de prms te Compiègne reeds ontmoet, had. De Uniyers bevat een brief van den bekenden legitimis tischen Afgevaardigde de Helcastelwaarin hij op eene spoe dige ontbinding eter Nat, Versradorimr aandringt, en ieder langer uitstel een lout der conservatieven noemt. Met, algem. st. moet daartoe worden besloten, daar anders de revolutio nairen zich de ontbinding als eene overwinning hunner partij zouden toeschrijven. De Vergadering kan overigens met zich in het graf den troost medenemeudat. zij hij alle misslagen, niet zonder eer en voordeel voor Frankrijk is werkzaam geweest. standigheid aan de Herzogewina te verleenenen dat de ontevredenheid verminderd kan worden door verstandige maatregelen. De Admiraliteit heeft hare circulaire van 31 Juli, houdende voorschriften hoe te handelen met weggeloopen slavendie aan boord van engelsche schepen bescherming zoeken en waarin bevolen werd die slaven aan hunne meesters uit te leveren, buiten werking gesteld. De Anti-Slavery-Society had er in een adres aan den minister van marine tegen ge protesteerd liberale dagbladen en vele meetings hadden hunne afkeuring uitgesprokenen eerstdaags zou in Hydepark eene monstermeeting betreffende deze zaak plaats hebben. Het congres voor sociale wetenschappen is den 6, 's avonds, te Brighton geopend door lord Aberdare, die, in eene met veel belangstelling aangehoorde en luide toegejuichte rede van 2 volle uren ten aanhoore van 2500 menschen, betoogde, dat in Engeland het aantal misdaden in verhouding tot de bevolking afneemt. De bisschop van Chichester had 's morgens het congres eene kerkelijke wijding gegevendoor in de St. Pieterskerk te prediken over Hand. X 38. De prins v. Wales is den 9, voor zijne reis naar Indie scheepgegaan op de Costaliavergezeld van de prinsesdie te Calais afscheid van hem genomen heeft. In eene bijeenkomst van Home-rulers te Londen was men van oordeeldat de ieren aldaar zieh bij de verkiezingen moesten aaneensluitenen is besloten tot de oprichting van een London Home Rule Association. Het agentschap van Reuter meldt, dat de birmaansche regeering er onvoorwaardelijk in toegestemd heeft, engelsche troepen over haar grondgebied te laten trekkenzoo eene nieuwe expeditie naar Yunnan noodig blijkt te zijn. Den 9 en 10 heeft in Engeland vooral in Leicestershire en Warwickshireeen hevige storm gewoedvergezeld van zware regens, waardoor vele rivieren en kanalen buiten hunne oevers getreden zijnaanmerkelijke schade en ver woesting zijn veroorzaakt, veel vee en ook enkele menschen zijn omgekomen. Te Londen heeft den 13 eene (niet openbare) bijeenkomst plaats gehad van houders van turksche schuldbrieven der eeningen van 1858 en 1862, met het doel om de turksche regeering te dwingen, haar besluit betreffende de verminde ring der schuld in te trekken. Verscheidene sprekers ver klaarden dat zij voornemens waren hunne rechten op de onderpanden der leeningen te doen gelden en eene openbare bijeenkomst te beleggen. Men verzekertdat de turksche gezant, zijne sympathie met de sclmldeischers betuigd en hun beloofd heeftdat hij hen naar zijn vermogen zou helpen. De vergaderden hebben eenparig eeue motie aangenomen strekkende om tegen het besluit van den grootvizier te pro testeeren en de commissie van houders van obligatiën van 1858 weder in te stellendie ontbonden werd toen het yndicaat werd gevormd. Te Londen is het plan opgevat tot het bouwen eener r. c. hooldkerk in den stijl van de 2". helft, der 13". eeuw. 400 voeten lang, 144 breed en 130 hoog. De kosten zullen door vrijwillige inschrijvingen worden gedekt. De kardinaal Manning heeft voor 2000 geteekend. KoioNlëN. Het ministerie der Kaapkolonie heeft zich be reid verklaardde vraagof de kolonie ook deel zal nemen aan de te houden conferentie der zuid-africaansehe Staten, ter beslissing aan het Parlement voor te dragen. De bevol king heeft zich zeer ten gunste der deelneming doen hooren. De uitslag der verkiezingen voor den zweedschen Rijksdag is dezedat de boerenpartij in de 2«. Kamer over 130 st. beschikken kan, derhalve 6 st. verloren heeft; 10 zetels bevoegde ZÜ verloren en 4 gewonnen. In de 1". Kamer daaren- 1 tegen heeft die partij 8 st, gewonnen onder de 30 nieuw- gekozen leden, terwijl van de 28 herkozen leden geen enkele tot de boerenpartij behoort; in de vorige Kamer telde zij 2, in de tegenwoordige telt zij 10 leden. In de vereenigde zittingen der 2 Kamers kan de boerenpartij derhalve over 2 st. meer, dan vroeger beschikken; maar ten eerste staat deze uitkomst niet in verhouding tot de groote inspanning der partij om hij de verkiezingen te zegevieren en ten anderen is zij ook nu nog in de minderheid. Da minister van justitie heeft bepaald, dat vrouwen, die tot deportatie veroordeeld zijn, voortaan geene slagen met de roede of den knoet meer ontvangen zullen. In plaats van deze straf treedt opsluiting in de cel, eu wel in dezer voege, dat 10 dagen celstraf met, een knoetslag en 2 dagen celstraf met een slag der roede gelijkgesteld worden. De Sultan heeft een firman onderteekendvolgens welken te Jafia eene haven aapgelegd en tusschen deze stad en Je rusalem een spoorweg gebouwd zal worden voornamelijk ten dienste van de reizigersdie jaarlijksten getale van om streeks 800U0Jerusalem komen bez eken. De laatste stoot aan het ontslag van den minister Hussein- Avni-bassa is gegeven door den ontslagen gouverneur van Bosnië eu de Herzogewinadie te Konstantiuopel is komen verklarendat, hij wel tijdig genoeg de teekenen van den naderenden opstand heeft opgemerktmaar op zijne aanvra gen om tijdige zending van troepen van den minister van oorlog een weigerend antwoord ontvangen had. Behalve de in ons vorig Nr. vermelde bepaling ten aanzien der couponsis tevens verordenddat zonder dat daar door inbreuk worde gemaakt op de rechtenvoortvloeiende uit de aau de Keiz. Ottomamsche Bank verleende concessie in daartoe opzettelijk aangewezen kassen zullen gestort Te Glasgow is eene zeer druk bezochte anti-vaticaansche meeting gehouden. Lord Galloway presideerde. Er werd een .a. brief van den heer Gladstone voorgelezen waarin deze zeide te vertrouwen, dat vele catholieken den tegen- woordigen gang van zaken in hunne Kerk niet goedkeuren. Hij meende, dat ook deze bijeenkomst, iets bijdragen zou om 'e opmerkzaamheid der catholieken op de billijke eisclien unner medeburgers te vestigen. Er werden door de verga dering motiën aangenomenwaarbij de ultramontaansehe richting werd afgekeurd. Graaf Derby heeft, den 7aan een bij den mayor van Li- erpool gehouden banket, verklaard, dat de moeilijkheden ter zake der Herzogewina overdreven werden voorgesteld dat de mogendheden niet gezind zijn, de opstandelingen te helpendat het niet staatkundig zou zijnde verlangde zelf- worden de inkomsten der in- en uitgaande rechten alsmede die op den verkoop van tabak en zout, de door Egypte op t,e brengen schatting en, zoo noodig, een gedeelte der sche- penbelasting. Deze maatregelen zijn bevolen tot herstel van liet evenwicht op de begrootingdaar de begrooiing een tekort aanwijst van 5 miljoen p.st., en de gewoonte om nieuwe leeningen aan te gaan tot betaling der coupons het gevolg heeft gehad, dat de turksche fondsen voortdurend dalen. De Keizerlijke Bank heeft geprotesteerd tegen den geno men maatregel betreffende de coupons, in afwachting van instructiën van de coinit.é's te Parijs en te Londen. Zij heeft, den grootvizier doen wetendat zij, voor zooveel haar aandeel betreftweigert, het den 13 vervallen voorschot, van 1% miljoen te vernieuwen, en wel op grond, dat de regeering een onderpand van 6 p.c. en niet van 3 p.o. heeft beloofd. De engelsche Economist zegtdat de turksche repudiatie den fondsenhouders evenveel rente kost als de spaausehe van 1873, circa 84 miljoen p. st. Bovendien zijn hunne effec ten kolossaal in waarde gedaald. Seroer-hassa heeft te Mostar, ingevolge het in ons vorig Nr. vermelde keiz. besluit van den 2™, eene proclamatie Uitgevaardigd, betreffende de vermindering van de belasting '5, voor elke regel meer 15 ding tot Zaterdag namiddag rolgend nommer ingestaan; oeftigen giften uitgereikt van f 1 tot 6. 16 is een gedeelten.l. bet bovenste van „woelige" vrouwelijke lijdersvan het icht voor krankzinnigen „Coudewater" te rabant) door brand vernield, De schade I begroot. Er hebben geene persoonlijke gehad. Het verlorene was verzekerd. Den 17, 's avonds omstreeks 9 uren, zijn tijdelijk te Helder in garnizoen, met een die te Huisduinen op het strand stond n te ontvluchten. Men vreestdat zij bij veder van den nacht in zee zijn omgekomen. )en 13 heeft J. K. te Epe P. v. Z., die vam om zijne vrouw te halenwaarmede lofde betrekking leefdemet een geladen Jen. De dader, dienaar men zegtin d verkeerdeheeft zich zeiven bij den sklaagd en is in hechtenis genomen. De rechtbank te 's Graven hage heeft den oepovereenkomstig het gevoelen van het het vonnis van den kantonrechter, waarby ireeteur van den Kon. Holl. Schouwburg, ,n de aanklacht van overtreding der wet op kinderendoor het laten optreden van de poor in het kermisstuk „Het vrouwtje van stoomschip Phoenix, van Antwerpen naar s op de Schelde door een kanonneerboot aar Vlissingen gesleeptter zake van het ars op de Schelde in den grond varen van roeders, waarvoor de betrokken assurantie- levergoeding van het stoomschip eisoht. Noordholland heeft den 20 een onderzoek istand bevolen van den 17jarigen bakkers die beschuldigd is van 3 brandstichtingen menschenlevens18 eenvoudige diefstallen, lacht in bewoonde huizen1 diefstal met nklimming. te Heerenveen heeft G. S. te Tjallebird mteraad van Engwirdenwegens het stuk a van den hoofdonderwijzer H. R. te Ger- l tot 1 jaar eenzame opsluiting, ƒ150 aan H. R. en de kosten, i. Trekking der 1". klasse. No. 8077 5 5000, No. 1368 2000, No. 7652 en 210, 567, 8490, 8504 en 11861 f 1000. et nederlandsche schip Willem Poolman met steenkolen van Newcastle naar Atchin, kt en geheel door het vuur vernield. De cn te Padang aan land gebracht, ileef de gezondheidstoestand te Batavia en Is zorgwekkend. Vooral de cholera eischte gemeente alhier heeft thans tot predikant G. M. de Jong, te Schoonhoven, -commissie te Haarlem heeft den 16 de rwijzer verleend aan den heer A. J. Ort, ir de wiskunde aan mej. M. Preijer. :er der hier gevestigde al'deeling van de j van Landbouw is benoemd de beer mr. De aftredende voorzitter, de heer S. C. idaat voor lid van het hoofdbestuur verko- heeft besloten ƒ25 bij te dragen voor den en wedstrijd van stoom-dorschwerktuigen. aatscommissie te Leiden is het examen als goed gevolg afgelegd door den heer J. E. Itair geneesk. student te Amsterdam, ag, 28 dezer, zal eene vergadering gehouden ding van het Nederl. Schoolverbond, om nemen ten aanzien der door de besturen sn van de Vereeniging voor Volksonderwijs gen, welke tot richtsnoer zullen dienen voor der beide vereenigingen geboren wordende gzoowel tot bevordering van het volks wering van het schoolverzuim. De afdee- ds eenige maanden geleden in beginsel voor :eft verklaard, zal te overwegen hebben, of ring kan schenken aan de na rijp overleg sturen gezamenlijk vastgestelde grondslagen, laohtigde ter waarschijnlijk laatste alge- g van liet Schoolverbond den last tot de goedkeuring wil opdragen, ie voor de volksvoorlezingen wenseht, voort en vorigen jare met zoo gunstigen uitslag 10k in het aanstaande wintersaizoen de ge- imwijlen af te wisselen door muziek- en en. Zij is voornemens, in de eerstvolgende enen in de gelegenheid te stellen, eene bij ezonderen. eer majoor-commandant der d.d. Schutterij ijk Muzeüm in bruikleen afgestaan eene fraai i plaat van den slagbandbehoorende tot van den tamboer-majoor, bekostigd door 'ersmidsgilde en nevens andere geschen- ■terij plechtig uitgereikt den 8 Juni 1785. R G E R L IJ K E STAND. JWD. Willem A oppelaatst wedr. van Elisabeth en Martha van der Hoorn. Bernardus Hollmann en Aleida Maria Theodora Heijer- den alhier, onl. te Amsterdam. Cornells Ooiykaas en Elisabeth van Heems. Johan- dee en Maria Elisabeth van Doornik. Kootte Amsterdam en Llendrika Valentijn, ïftr, Simon Johannes Bijl en Grietje Ben

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5