BIJBLAD van de ALKMAARSCIIE COURANT van Zondag 24 October 1875. Duitschland. Frankr||k. ^r«»«UE!$ri(taiije en Ierland. Zweden en Honrwegen. Ruiland. Zwitserland. Qriekenland. Turkije. ■talie. Spanje. De Rijksdag is tegen den 27 October bijeengeroepen. Prins Bismarck vergezelt, op raad van zijnen geneesheer, den Keizer niet op diens reis naar Italië. Opi te doen zien, dat zijn besluit geenerlei staatkundige beteekenis heeftis bepaalddat de vice-minister van buit. zakende heer v. Billowvergezeld van prins Bismarcks oudsten zoonden Keizer naar Milaan zal begeleiden. Den 16, 's avonds te 9 uren, heeft de Keizer van Baden- Baden zijne reis naar Milaan aanvaard. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekomen op het vervoer en in dienst nemen van polyneesische werklieden welke voornamelijk opdeEidsji-, Samoa- en Tonga-eilanden aangevoerd en ook door daar gevestigde duitschers gebezigd worden. De middelen om hen aantevoeren en te behouden zijn niet altijd onberispelijken reeds lang geleden heeft de engelsche regeering de duitsche uit.genoodigd om mede te werken tot het afschaften der misbruiken, en het vervoer van inlanders met duitsche schepen onder gelijk toezicht te stel len als dat met engelsche. Het ingediende wetsontwerp laat alsnu het uitvaardigen der noodige bepalingen aan den Bondsraad over en bedreigt elke overtredinghetzij binnen of buiten Duitschland gepleegd, met geldboete tot 6000 mark of gevangenisstraf. Pruisen. Kapitein Boyton is den 15 te Keulen aange komen. Hij had de reis van Mainz in 3 dagen volbracht met oponthoud te BingenBoppard en Remagen om zieh de noodige rust te gunuen. Den 20 is het proces-^ra»; in hoogste instantie behan deld. De verdediger van graaf Arnimde advocaat Don, heeft den eisch van cassatie toegelicht zonder eenig nieuw punt van verdediging te berde te brengen. De procureur-gene raal ikeber heeft dien eisch bestreden, de competentie van het Stadtgericht verdedigd en het offieiëele karakter der 13 bekende documenten doen uitkomen. Het gerechtshof heeft de cassatie verworpenmet veroordeeling van graaf Arnim in de kosten. Beieren. Bij de discussiën in de 2P. Kamer over het adres aan den Koningheeft de minister van eeredienstde heer v. Lutzverklaard dat het ministerie tot geene partij be hoort maar dichter bij de linkerzijde staatomdat de con stitutie met haar voorschrift van gewetensvrijheid en confes- sioneele verdraagzaamheid ook liberaal is, terwijl de rech terzijde daartegen in verzet komt. De bestaande verdeeling der kiesdistricten rechtvaardigde de minister als eene ver dediging tegen het misbruik, hetwelk de geestelijkheid door herderlijke brieven en predication bij de verkiezingen van haar gezag maakte. Onder groote beweging van beide par tijen van de Kamer deelde de minister mededat de bis schop van Regensburg zelfs een vertrouwelijk schrijven aan alle geestelijken zijner dioceese gezonden hadmet last om de ontevredenheid der bevolking met den bestaanden staat kundigen en maatschappelijken toestand voor het verkrijgen van der Kerk welgevallige Afgevaardigden dienstbaar te maken. In antwoord op het verwijt van den heer Jórg, als had de regeering ter wille van het Rijksbelang beiersche privilegiën prijs gegeven, toonde de minister uit de geschrif ten van dezen Afgevaardigde aandat hijdr. Jórgveor het tot stand komen van een duitsch-oostenrijksch Keizer rijk van Beieren veel grootere oflers verlangd zou hebben dan de beiersche Kroon in het belang der vestiging van het tegenwoordige duitsche Rijk had gebracht- De ministers hebben ten gevolge van het door de Kamer aangenomen adres, den Koning hun ontslag aangeboden. Z. M. heeft daarop weigerend geantwoord, met tekennengeving dat het ministerie te midden van den hoogloopenden partij strijd steeds het welzijn van het algemeen in het oog heeft gehouden en ter handhaving der rechten van den Staat is opgetreden. Hij hoopte, dat het ministerie, door zijn ver trouwen en door dat van alle gematigd denkende lieden gesteunder in slagen zou, den vrede binnenslands te hérstellen. Ten slotte gelastte hijdat het bewind zijn be sluit zou openbaar maken. In de zitting der 2e Kamer van den 21 heeft de voor zitter een koninglijk schrijven voorgelezen van den volgenden inhoud„Ik heb geene aanleiding kunnen vinden om het adres van de Kamer van Afgevaardigden in ontvangst te nemen. Voor het overige heeft ook de toon waarin som mige sprekers in de Kamer bij de debatten over dit adres vervielen mij in hooge mate verbaasd. Den voorzitter en den Afgevaardigden is hiervan kennis te geven." De Kamer is den 21 voor onbepaalden tijd verdaagd [ook ter zake der aanstaande opening van den Rijksdag]. De bisschop van Mainz heeft een brief aan den minister van eeredienst gericht betreffende het gebeurde te Oggers- heim. Hij tracht te betoogendat het feest aldaar geen bijzonder karakter droeg en dat hij geen buitenlandsch bis schop is. De „jansenistische" bisschop Loos had in Beieren wel het vormsel mogen toedienen. Indien de bisschop niet temin de goedkeuring des Konings en des ministers had gevraagdsloot dit nog niet indat de wet met opzet door hem overtreden was. Hij had niet aan de mogelijkheid van een ^weigerend antwoord gedacht en vond in het uitblijven van s Konings antwoord eene stilzwijgende goedkeuring. Ook bisschop Haneberg van Spiers verdedigt in de Pfalzer Zeitung het gebeurde, betoogendedat de verordening van 20 Juni 1851 op den bisschop van Mainz niet van toepassing is omdat deze geen buitenlandsch bisschop is. Duitsche bisschoppen hadden ook vroeger zonder verlof des Konings in Beieren gepredikt; daarom was het zwijgen des Konings als eene vergunning beschouwd. De bisschop hooptdat de Koning na deze opheldering zijne betuiging van ongenoe gen in die van bijzondere tevredenheid veranderen zal. Bij koninglijk besluit zijn bepalingen vastgesteld tot uit voering van art. 84 der Rijkswet op het burgerlijk huwelijk. Zij betreffen het instellen van burgerlijke districten en het aanstellen van ambtenaren van den burgerlijken stand. De prins v. Wales heeft den 13 den President en is door deze wederkeerig bezocht. De leden van de vrijzinnige groep der rechterzijde hebben besloten te stemmen voor het volgende amendement op het ontwerp der kieswet„De leden der Kamer van Afgevaar digden worden elk afzonderlijk gekozen. Elk arrondissement zal een Afgevaardigde benoemen. De arrondissementen welker bevolking meer dan 100000 zielen bedraagtzullen één Afgevaardigde meer benoemen voor elke 100000 inwoners of gedeelten daarvan. In dit geval worden de arrondisse menten in districten gesplitst enz." Uit Perpignan wordt van den 15 gemelddat een carlis- tisch generaal, vergezeld van 40 officieren en 43 soldaten, op fransch grondgebied gekomen is. Den 12 is te Parijsop 47jarigen leeftijdna een lang durig lijden overleden de vermaarde beeldhouwer Carpeaux wiens groep „de dans" voor de groote opera te Parijs zooveel opspraak heeft verwekt. De gemeenteraad van Yalencijn, waar hij geboren werdheeft zijne uitvaart bekostigd. De zeer bekende biljartspeler Berger is te Lyonzijne geboorteplaats overleden 57 jaren oud. In de straat Puebla te Parijs worden eene protestantsche kerk en 2 protestantsche scholen opgericht, geheel van hout, waarvoor de stukken afgewerkt uit Engeland 'komen. In de zitting der Permanente Commissie van den 14 heeft de minister Buffet medegedeelddat de regeering dadelijk na de terugkomst der Kamer de tweede lezing der kieswet zal voorstellen. De heer Picard merkte daarop aandat evenwel het recht der Kamer om de volgorde barer werkzaam heden te regelen onverkort blijft. De heer Rameau bracht den te Versailles aan te leggen spoorweg ter sprakewaarop de minister staande hieldzich binnen de perken der wet ge houden te hebben, en zijne voldoening betuigde, dat de rechter geroepen was om over het verzet van de ingezetenen en het gemeentebestuur uitspraak te doen. De heer Lepere vroeg, of de regeering de noodige maatregelen genomen had om de belangen der fransche houders van turksche schuld brieven te behartigen. De minister Buffet antwoorddedat zijn ambtgenoot van buit. zaken daaromtrent in overleg ge treden was met de belanghebbende mogendheden. Op voor stel van den voorzitter werd beslotende gewone vergade ring der commissie op den 28 niet te houden. Het, geheele bedrag der in Juni in het zuiden door de overstroomingen aangerichte schade isvolgens definitieve opgaaf, 100.003.714 fr., waarvan 43 miljoen in kapitaal en het overige aan oogsten, meubelen enz., verdeeld over 127.817 personen. In 1816 bedroeg het verlies niet minder dan 161.006.000 fr. De bij de liberalen zoo ongunstig aangeschreven prefect van Lyonde heer Ducrosis vervangen door den heer Wilclieprefect der Beneden-Loireen benoemd tot staats raad in buitengewone dienst en tot directeur der algerijnsehe aangelegenheden aan het dept van binn. zaken. Het bekende orgaan van den heer Gamletta, de Républque Frangaiseschrijftdat alle republikeinen vast.elijk voorne mens zijn alle voorwendselen tot langer dralen met de uit voering der constitutie af te snijdenalle ondergeschikte vraagstukken ter zijde latende en over hunne meest gegronde grieven zwijgende. De heer Rouher heeft den 16 te Ajaccio een banket bij gewoond en daaraan eene rede uitgesprokenwaarin hij den heer Thiers aanviel en in den lof van den maarschalk Mac Mahon uitweidde. De burgemeester van Ajacciode heer Forcioli Conti, was mede aangezetenen wel in de uniform van reservist. Den 17 heeft op het kasteel van den heer Deganne te Ar- cachon eene schitterende receptie ter eere van den heer Thiers plaats gehad. 400 Personen uit alle oorden van het depar tement zijn daarbij tegenwoordig geweest. De Afgevaardigde Fourcand hield „uit naam der girondijnsche democratie" eene toespraakwelke door den heer Thiers uitvoerig be antwoord werd. De minister van onderwijs en eeredienst heeft den 16 eene aanschrijving aan de aartsbisschoppen en bisschoppen gericht, waarin deze verzocht wordenbij de hervatting van de zit tingen der Nat. Vergadering openbare gebeden" te doen hon den. De minister herinnert tevens, dat de Paus het, even als de regeeringoorbaar heeft gekeurdtot de formule „Domine, salvam fac republican!," in 1801 aangenomen en sedert 1870 in ettelijke kerken gebruikt, terug te keeren [Men herinnere zichdat kort vóór het uiteengaan der Nat. Vergadering het achterwege laten van het gebed voor de republiek door sommige prelaten het onderwerp eener interpellatie heeft uitgemaakt], In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellen den zijn in de Sorbonne te Parijs de lessen van de Philo- teehnische Vereeniging geopendmet eene rede van den voorzitter, den heer Laboulaye. Op het te Glasgow gehouden congres der Trades-XJnions zijn mot.iën aangenomenwaarbij het wenschelijk verklaard werddat de bepalingendie thans werklieden verhinderen, leden eener jury te zijn, worden afgeschaft; waarbij het stelsel, vooral in het kleer- en schoenmakersbedrijf gebrui kelijk, om den werklieden hun werk mede naar huis te geven, om moreele, maatschappelijke en financiëele redenen afge keurd werden waarbij de meeste sympathie betuigd werd voor. den heer Plimsoll en zijn streven tot bescherming der zeelieden. Op eene meeting te North-Shieldswaar het bekende Parlementslid Kenealy weder over de Tichborne-kwestie het woord voerdeheeft eene hevige vechtpartij plaats gehad. Toen de spreker de vergadering verlietwerd hij door het gepeupel met, stokken aangevallende policie had moeite hem te beschermen. In eene gehouden bijeenkomst van den Raad van houders van buitenlandsche schuldbrieven is besloteneene samen komst van houders van turksche schuldbrieven te beleggen, ten einde te protest,eeren tegen het jongste besluit, der turksche regeering en middelen te beramen om de belangen der schuldeischers te beschermen. Den 19 heeft die bijeen komst onder voorzitting van den heer Childersoud-mi- ninister van marine en lid van het Parlement, plaats gehad. Er werden gevolmachtigden benoemdmet bepalingdat geene overeenkomst met de turksche regeering gesloten zal mogen wordentenzij op voorwaardedat in de eerste plaats de belangen beschermd worden der fondsenhouders, wien bijzondere en buitengewone waarborgen geschonken zijn. Voorts zal eene memorie aan de britsche regeering worden gerichtten einde hare ondersteuning te vragen. Het geschil met China is langs diplomatieken weg bijge legd. De heer Wadede engelsche gezant,heeft Peking verlaten. De heeren Grosvenor en Baker zijn op reis naar Yunnanom door hunne tegenwoordigheid te zorgendat het onderzoek naar de moordenaars van den heer Margary geene ijdele vertooning zij. Het offieiëele blad van Peking heeft een besluit medegedeeld betrekking hebbende op den moord van den heer Margary en waarbij tevens het recht van vreemdelingen om overal in China te reizen erkend en den chineeschen ambtenaren de verplichting opgelegd wordt om kennis te nemen van de bestaande tractaten. De londensche firma J. en ik. Dudgeon, van 10 London- street is failliet. Het passief is aanzienlijk. De heer Gladstone heeft weder een aanval tegen de ultra- montanen gericht, in een artikelten opschrift dragende „Italië en zijne Kerk." Er bestaat plan tot het uitrusten van eene groote koloni satie-expeditie naar Nieuw-Guinea. Met de leiding heeft zieh, naar men zegt, een schotsch Pair belast. De Pandora, wier bestemming het was, berichten van de schepen der Noordpool-expeditie de Alert en de Discovery mede te brengenis te Spit.head teruggekomen. Zij dreigde tussehen het ijs beklemd te raken en heeft daarom de terug reis aanvaard. Op de Carey-eilanden heeft zij onder een hoop steenen een bus met brieven gevonden van kapitein Naren, van 27 Juli. Alles was wel aan boord der vaartuigen, die niet veel last van het ijs hadden. De tocht der Pandora is bekostigd door kapt. Atlen-Yomg, den heer Bennett, eige naar van de New-York Herald, den officier Lillingston en de overleden weduwe van sir John Franklin. De regeering heeft het voorstel van Erankrijk tot het in dienen. van gemeenschappelijke vertoogen te Konstantinopel verworpen. Rusland is evenmin ten gunste van dit voorstel gestemd. Eene zweedsche stoombootdienst doende tussehen Ko penhagen en Lubeckis in volle zee verbranddoor het vlam vatten van den inhoud van eenige flesschendie als glycerine waren aangegevenmaar ten laatste bleken naphta te bevatten. De 2e. klasse passagiers en eenige paarden kwamen dadelijk in de vlammen om. Een uitgezette boot sloeg om_door de wilde wijzewaarop de passagiers er in sprongen. Eén passagier werd geredde kapitein 2 officie ren en eenige mannen der equipage behieldenhoewel deer lijk gebrandhet leven. 21 Passagiers waarvan bijna de helft vrouwen kwamen om. In een tijdsverloop van slechts weinige weken zijn 6 zweedsche stoomschepen eene prooi der vlammen geworden. Onder de kozakken van den Don en de Ural heeft nogal ernstig verzet plaats gehad waaromtrent weinig is uitgelekt. Een 1000tal kozakken is met verbanning naar Turkestan en de Amocdarja gestraft. De Delegatiën zijn het volkomen eens geworden over het gemeenschappelijk budjet voor 1876, dat ten bedrage van 115,845,331 fl. is vastgesteld, nadat in het geheel 2,159,329 fl. van de uitgaven geschrapt en ook de inkomsten zooveel lager geraamd waren. Het laatste punt van verschil betrof eene som van 83Ü00 fl. voor de militaire hospitalen in Ze venbergen welken post de hongaarsche Delegatie wilde toestaan, de oostenrijksche niet. Ten slotte hebben de hon- garen toegegeven op voorwaarde, dat de minister van oor log de 83000 fl. ten volgenden jare zou aanvragen in den vorm van een supplementair credietmet bijvoeging eener memorie van toelichting. De Standard verneemt uit Weenen, dat de minister van buit. zaken aldaar het bericht voor verzonnen heeft verklaard, volgens hetwelk Erankrijk Oostenrijk zou hebben uit.genoo digd om gezamenlijk maatregelen te nemen tegen de jongste financiëele bepalingen in Turkije. Graaf Andrassy zou nooit aan zqodanige nuttelooze stappen deelnemen. Oostenrijk. De verkiezingen in Boheme zijn in de ste den nog meer ten gunste van de oud-czechen uitgevallen dan op het platteland. Nauwelijks een derde gedeelte der kiezers is opgekomen. Keizer Wilhelm is den 17, op zijnen tocht naar Milaan, hoewel incognito reizendeaan de station te Innsbrück door den stadhouder van Tyrolgraaf Taaffeen door den chef van de militaire autoriteit der provincie verwelkomd. Graaf Moltke en enkele andere hoofdofficierenuit Berlijn geko mensloten zich bij 's Keizers gevolg aan. Na een paar uren in de stad vertoefd te hebbenheeft Z. M. de reis voortgezet naar Trente, waar hij 's avonds aankwam en 2 malen op het balcon van zijn hotel verscheen om de talrijk samengestroomde menigte voor hare hulde te danken. Te Weenen is eene vergadering van fabrikanten gehouden om te beraadslagen over de vorming van een centraal co mité ter leiding van de protectionistische beweging in de voornaamste plaatsen des Rijks. Den 19 heeft de minister van financiën in het Huis der Afgevaardigden eene met bijval aangehoorde begrooting voor 1876 voorgedragen. De inkomsten worden geraamd op 378.941.953 fl., de uitgaven op 403.869.876 fl. (21 m.hooger dan het vorige jaar, voornamelijk ten gevolge der buitengewoon hooge uitgaven voor het aanschaffen van nieuwe kanonnen). Het tekort, ongeveer 25 miljoen, stelt de minister voor, te dekken op de volgende wijze; 4 miljoen door verhooging der belastingen, 77/10 miljoen door het uitgeven van nog in het reservefonds der openbare schuld voorhanden schuldbrieven en 132/I0 miljoen door speciale financiëele operatiën. Hongarije. De Phylloxera Vastatrix heeft zich in de wijngaarden der vlakte van Panesova vertoond. Bij keiz. besluit is vergunning verleend, dat Ofen zal op houden eene vesting te zijnvoorts is daarbij bepaalddat die gronden en gebouwenwelke niet tot andere doeleinden bestemd zijnkosteloosen alle overige gronden en gebou wen ingevolge nadere onderhandelingen met den minister van oorlogaan den hongaarschen minister van financiën zullen overgedragen worden. De kwestie der bevestiging van den Bloksberg blijft door dit besluit onaangeroerd. De catholieke synode van het kanton Bern heeft met bijna alg. st. het celibaat der priestersde verplichte oorbiecht en het dragen der soutane afgeschaft. Voor den ontworpen spoorweg over den Simplon heeft zich eene maatschappij gevormd met den heer Ceresolelid van den Bondsraadals directeur. De prins v. Wales is den 18 te Athene aangekomen dat feestelijk versierd wasdoor den Koning, de Koningin en den burgemeester begroet en door de menigte met luide toejuichingen ontvangen, 's Avonds waren de oude monu mentale gebouwen schitterend geïllumineerd en was de ge heele Acropolis met bengaalsch vuur verlicht. De vermeerdering der 4 r. c. bisdommen met een aarts bisdom Athene heeft veel ergernis verwekt en de meeste dagbladen doen eischen, dat de regeering hare bekrachtiging aan de benoeming van den nieuwen aartsbisschop onthouden zal. De minister Trikoepis heeft daarop laten blijkendat hij volkomen bereid is alzoo te handelen. Mevr. Black door lord Byron bezongen onder den naam van Maid of Athens, is in den ouderdom van 76 jaren overleden. De minister van financiën heeft aan de Keizerlijke Otto- manische Bank een brief geschreven, haar uitnoodigendeom zich te verstaan met de contractanten der buitenlandsche leeningenten einde syndicaten te benoemendieonder het toezicht der Keizerlijke Bank, met die te Konstantinopel zullen samenwerken en aan welke de inkomsten zullen wor den ter hand gesteld, bestemd voor de betaling van de rente der schuld, overeenkomstig het besluit van 9 October. Van regeeringswege is verklaarddat de dezer dagen be paalde rentereductie niet van toepassing is op de leening van 1855 welke door Erankryk en Engeland gewaarborgd is. Sener-bassa heeft een manifest van den Sultan openbaar gemaaktwaarbij hervormingen worden aangekondigd en de wijze wordt aangegeven waarop' die ten uitvoer zullen wor den gelegd. Tevens worden de opstandelingen daarin nog maals uitgenoodigd om de wapenen neder te leggen. De montenegrijnsche aanvoerder Peko heeft zes inwoners van Zubciwegens lafhartigheiddoen fusilleeren. De opstandelingen hebbenten gevolge van de aankomst der turken, den omtrek van Linbuska verlaten. Uit Ragusa wordt gemelddat de Sultan een vertrouwd persoon naar Mostar heeft gezonden,- met last om een nauw keurig verslag uit te brengen van den staat van zaken be treffende de krijgsoperatiën en de noodige hervormingen. Voorts dat Turkije zeer levendige onderhandelingen met Montenegro heeft geopendhetwelk het van de insurgenten zou trachten af te trekken door de belofte van het of scha deloosstellingen in grondgebied te verleenen óf de haven van Lizza af te staan. Uit Berlijn wordt aan de Times gemelddat de Porte aan de mogendheden heeft te kennen gegeven dat zij bereid is met hare waardigheid overeenkomstige waarborgen te geven voor het uitvoeren van haar financieel programma. Servie. Bij de Skupschtina is een voorstel ingediend om den diensttijd van het staande leger op één jaar te ver minderen. Het voorstel is aan de commissie verzonden. Den 10 hebben de kiezers van Stradella hunnen Afge vaardigde Depretis een banket aangebodenwaaraan onge veer 150 gasten deelnamen. Op een feestdronk van den burgemeester antwoordde de heer Depretis met eene rede voering welke een geheel uur duurde. Tot zijn daarbij ontwikkeld programma behoordenwaakzaamheid tegenover de clericale partijbestuur der kerkelijke goederen door leekenhet openbaar onderwijs neutraalkosteloos en ver plicht, uitbreiding van het kiesrecht, benoeming van de voorzitters der provinciale deputatiën en van de gemeente raden door de gewestelijke en gemeentelijke kiescollegiën herstel van het evenwicht der begrootinghervorming van het belastingstelseleenheid in de rechtsbedeeling en ver betering van de inkomsten der rechterlijke macht. Van het vraagstuk betreffende de openbare veiligheid gewagende verklaarde hij zich tegen het nemen vau buitengewone maatregelen. Hij besloot zijne zeer toegejuichte rede met het instellen van de gezondheid des Konings. De ministeriëele Opimone zegtdat de heer Depretis zoo wel in den geest der rechter- als der linkerzijde gesproken en eene redevoering gehouden heeftwelke onder voorbe houd van enkele persoonlijke meeningen, hem vergunnen zou in het eerste het beste ministerie der rechterzijde eene portefeuille te aanvaarden. Hij heeft zich bezig gehouden met vraagstukkendie wel bezien geen vraagstukken meer zijndaar noch ten aanzien van den strijd tegen de cleriea- len, noch in de zaak van het verplichte, neutrale onderwijs in den grond der zaak verschil bestaat tussehen rechter- en linkerzijde. Maar van de talrijke vraagstukkenwelke de volkeren in beweging brengen en „de ingewanden der he- dendaagsche maatschappij ontroeren", heeft hij er geen enkel behandeld of ook slechts aangeduid. Garibaldi heeft een zeer hoogdravend manifest gericht aan de opstandelingen van de Herzogewina, welke hij vooral waar schuwt zich niet in te laten met de diplomatie „die oude vrouw zonder hart." „De turk," die „als een wolf" den Bosphorus overtrokverwijst hij „met zijne ondeugden zijne plunderzucht en zijne wreedheid" naar Klein-Azie waar hij nog volken genoeg vinden zal „om te martelen en ten verderve te voeren." De financiëele maatregelen der Porte doen ook in Italië hunnen invloed gevoelenwaar, zoo men zegtongeveer 300 miljoen in turksche papieren belegd zijnvoornamelijk door de geestelijkheid te Rome en te Napels. De Paus heeft in eene toespraak tot fransche bedevaart gangers zijne tevredenheid betuigd over den sterken band tussehen de fransche catüolieken en „het middenpunt dei- waarheid den H. Stoel te Rome", en verzekerddat God door weldaden (bloeienden handelrijke oogstenovervloed van klinkende munt) heeft willen toonendat hunne werken der gerechtigheid en der heiligheid als een geurige wierook tot Zijnen troon zijn opgestegen. De prins v. Wales is den 14 te Turijn aangekomen en den volgenden dag verder gereisd naar Brindisiwaar hij den 16 aangekomen en op de Serapis scheepgegaan is. Den 18 is de duitsche Keizer aan de grensstation Ala ver welkomd door den duitschen gezantgenl. Cialdiniprins Giovanelli en andere personages. Te Verona werd kort ver toefd en bij monde van den predikant Elze een adres aan geboden der duitsche ingezetenen van Yenetie. Te Brescia werd Z. M. door de overheid en eene groote menigte har telijk begroethetgeen aan allerijk met duitsche en itali- aansche vlaggen versierdetusschenstations herhaald werd. Omstreeks half 5 was Z. M. te Milaanaan de station verwelkomd wordende door den Koningde prinsende ministersden prefectden burgemeester enz. De ont moeting van Keizer en Koning was zeer hartelijkhet muziekcorps der eerewacht speelde het pruisische volkslied het geschut bulderde, de menigte juichte. De Yorsten stegen in een hofrijtuigdat gevolgd werd door rijtuigen met de andere voorname personen en reden door de fees telijk versierde straten naar het paleis alwaar receptie ge houden werd van de ministersdc voorzitters van Kamer en Senaat enz. Daarop ging men aan tafel. Herhaaldelijk verschenen de beide Yorsten op het balcon om zich aan de jubelende menigte te vertoonenalsook om de illuminatie te aanschouwen van den dom en het Domplein waarop de pruisische en duitsche volksliederen gespeeld en veelvuldig toegejuicht werden. Den 19 heeft de Keizer eene revue van ongeveer 20000 man bijgewoonder was eene ontzaggelijke menigte volks op de been, die hem met luide toejuichingen begroette. De laatste nota van Spanje aan het Vaticaan betuigt het leedwezen der regeeringdat de kwestie betreffende het concordaat de goede verstandhouding een tijdlang bedreigd heeft. De Cortes zullen zeker de kwestie der vrijheid van eeredienst te berde brengen; in welken geest zij zal worden opgelost weet de regeering niet, maar zij hoopt, dat het ge meen overleg de noodzakelijkheid aanwijzen zal van art. 11 der constitutie betreffende de godsdienstvrijheid. De nota eindigt met den wenschdat het Vaticaan rekening zal weten te houden met den toestand, niet alleen van Spanje, maar van geheel Europa. Den 15 heeft de Koning aan den pauselijken nuncius msgr. Simeoni, de kardinaabbaret overhandigd.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5