No. 45. Zevenenzeventigste Jaargang. 1875. ZONDAG 7 N O V E M B E It. Groote Paardenmarkt te Alkmaar, Groote Veemarkt Onlusten met Venezuela. (Officieel (Scbeclte op Woensdag flO November 1875. op Woensdag 17 November 1S7.V 13 c Helde a L AARS COU A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,CtZfranco per post f afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. i i' De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij heden aan den Raad het voorstel hebben ingediend om de pereeelen Wijk F, Nos. 10, 11, 12 en 13 aan den Nieuwlandersingeltoebe- hoorende aan Mej. de Weduwe B. H. Ebbelaar en de per- ceelen Wijk D. Nos. 180 tot en met 181, tusschende Voor- meer en de Achterwezelingang hebbende aan de Achter- wezel toebehoorende aan den Heer M. Luijmesonbewoon baar te verklarenals voor de gezondheid der bewoners nadeelig en daardoor gevaarlijk voor den openbaren gezond heidstoestand geschiedende deze kennisgevingopdat bij eventuëlen eigendomsovergang van een dezer perceelen een ieder met dat voorstel bekend zou zijn. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 1 Nov. 1875. Be Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. Melchert Zwart, Pieter Kokkes, Wilhelmus Xaverus For mer, Willempje van DalfsenMartha PrinsJacoba Zwaan en Antje Brands, worden verzocht zich aantemelden ter ge meente-secretarie. P O L I C I E. Ter terughekoming aan het Commissariaat van Policie voorhanden het navolgende gevondene als een zak groene erwten en een zak paardenboonen. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zwartbonte vaars. De Commissaris van Policie te Alkmaar bericht 1°. dat bij gelegenheid van de Veemarkt te Alkmaarop 31 Oct. j.l., is blijven staan een lichtbonte vaars; 2°. dat onder St. Pancras, op 2 Nov. j.l., bij den spoorweg is opgevangen een zwartbonte vaars. De rechthebbenden kunnen zich ter terugbekoming ver voegen aan het Bureau van Policie aldaar. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de R helft der maand October 1875. J". Sandee, Goes; Waggenaar, Haarlem; H. Westerbeek, Lemmer. Van het hulpkantoor te WognumG. SchellebergAm sterdam. Ieder Nederlander die lager onderwijs heeft genoten en niet alles heeft vergeten wat hij op school heeft geleerd weetdat tot onze buitenlandsche bezittingen behoort de ko lonie Curapao. Velen weten daarenboven dat deze kolonie niet alleen bestaat uit het eiland waarvan zij den naam draagt, maar ook uit de nabij gelegen eilanden Aroeba en Bonaire en de verderaf liggende St. Eustatius, Jaba en (voor de helft) St. Martin. Verder gaat over bet algemeen onze bekendheid met, deze kolonie niet. Zeer zelden wordt zij genoemd en de belangstelling in wat er voorvalt is uiterst gering. In den laatsten tijd is daarin echter verandering gekomen. Wij heb ben den naam Curapao herhaaldelijk hooren noemen, en daar enboven gelezendat behalve de oorlogschepen „Cornells Dirks", „Princes Marie" en ,,'t Loo", die misschien reeds in West-Indië zijn aangekomen ook het „Zilveren Kruis" en de „Leeuwarden" zijn uitgezeild, om, hetzij terstond, hetzij na een oefeningstocht,tegen het begin van het volgende jaar naar Curapao te stevenen. Als wij evenwel tegenwoordig over Curapao hooren spreken dan is het altijd in betrekking tot Venezuela. Wat is Venezuela? Venezuela is een groot, een zeer groot land zelfswel ruim dertig maal zoo groot als Nederland maar met nauwelijks de helft van de bevolking van Neder land. Geen land in Zuid-Amerika zelfs is zoo achterlijk wat zijn wegen betreft. Het is met schulden overladenen verkeert eigenlijk sedert jaren in staat van faillissement. Van aflossing is natuurlijk geen sprakemaar ook aan rentebetaling werd in de laatste jaren niet gedacht. Aan het tegenwoordig gouvernement komt de eer toemet, het betalen van de interessen der openbare schuldvoor zoover die uit leeningen is voortgesprotenweer een begin gemaakt te hebben. Daarenboven is Venezuela aan verschillende sta ten belangrijke sommen schuldig tot vergoeding van de schaden in de verschillende burgeroorlogen aan ingezetenen van die sta ten toegebracht,. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Frankrijk, Engeland, Nederland, Italië, Denemarken, Duitseh- land en Spanje hebben zeer aanzienlijke vorderingen ten Jaste van dit Jandten deele zelfs nog niet vereffendmaar alle onbetaald. Op de schaal van de financiëele kracht staat Venezuela alzoo onder nul. Niet beter is het met zijn land en zeemacht gesteld. De vloot bestaat uit zes oude houten stoombooten met 21 kanonnen en eenige gewapende vaar tuigen. De schoener Midasaan een Nederlandsch onder daan te Curapao toebehoorende en in het vorige jaar door Venezuela voor goeden prijs verklaardop grond dat hij oorlogsbehoeften zou hebben ingevoerd ten behoeve van de opstandelingen in den staat Falconis dan ook onmiddellijk als oorlogschip ingericht en in dienst gesteld. Wat het le ger betreftzou men ongetwijfeld aan een inderdaad ontzag wekkende krijgsmacht denken wanneer men let op het getal hoofdofficieren. Venezuela heeft over de vier duizend generaals. En hoeveel soldaten vraagt men niet zonder eenige onrust. Tien duizend. Met dit, rijk verkeeren wijvolgens onzen Minister van Buitenlandsche Zakenin den toestand van „onderbroken diplomatieke betrekkingen." Wij hebben met elkander ge schillen uit den weg t,e ruimenmaar onze diplomatieke be trekkingen zijn afgebroken. De "Vcnezuelaansche gezant heeft den negenden October den Haag verlatenwel hopende dat het geschil mocht worden opgelost langs vredelievenden weg en tot voldoening van beide partijenmaar hij is niettemin vertrokkenen heeft er alzoo zijnerzijds niet toe bijgedragen om de door hem gewenschte oplossing gemakkelijk te maken. Vermakelijk is inderdaad de toon van de officiëele courant dezer Zuid-Amerikaansche republiek, la Opinion Nacionale, die aan Nederlandwanneer het tot geweld mocht willen overgaan, niet alleen een algemeene verachting en zedelijke ver nietiging maar ook de vernedering van een nederlaag voor spelt. Gunstig steekt ongetwijfeld daartegen de gematigdheid afwaarmee hier te lande over de zaak wordt gesproken geheel in overstemming met de verklaring van onzen Minister van Buitenlandsehe Zakendie den toestand met zorgwek kend noemde, maar ernstig genoeg om ons tot voorzichtigheid aan te sporen. Wat is van dien toestand de oorzaak? Burgeroorlogen en omwentelingen zijn in Venezuela even gewone verschijnselen als veranderingen van ministerie in Nederland. Twee groote partijen, de unitarissen en de fede ralisten betwisten jaren lang elkander de overwinning. Tot 1863 behielden de unitarissen de overhand, en was Venezuela een republiek verdeeld in provinciën. Toen overwonnen de federalisten, en werd Venezuela een Statenbond. De 18 provinciën van weleer maakten plaats voor 21 Staten, ver- eenigd ouder één President en een Congres voor de alge meene wetgevingen de republiek ontving den naam van Vereenigde Staten van Venezuelaeen en ander in navol ging van de Noord-Amerikaansche Unie. In 1868 behaalden wel de unitarissen weer de overwinning op hun tegenstan ders maar die zegepraal was niet van langen duur. In 1870 maakte de generaal Guzman Blanco zich na een drie- daagsch gevecht van de hoofdstad Caracas meesterhij stichtte een voorloopig bewindwaarvan hij zelf het hoofd werd, riep te Valencia een Congres bijeen van afgevaardig den uit de Staten die deel genomen hadden aan de omwen teling, werd door dit Congres tot „Voorloopig President" aangesteld, en in 1873 tot President gekozen. Ondertus- schen was de kiem gelegd voor de minder goede verstand houding met, Nederland. De hoofden van de onderliggende partij in Venezuela waren gewoon de wijk te nemen op het nabij de kust gelegen eiland Curasao, en het is te begrijpen, dat zij daar onder bescherming van de Nederlandsche vlag plannen beraamden om weer aan de regeering te komen. Zoo deed ook de generaal Guzman Blanco tusscben 1868 en 1871)., De toenmalige Venezuelaanscke regeering werd echter van de samenzwering op Curasao tijdig onderricht klaagde, daarover bij den Nederlandschen zaakgelastigde te Caracasen onze regeering zond een bevel om den generaal Guzman Curasao te doen verlaten. Reeds vroeger hadden de 'bewindslieden van Venezuela de hand gelegd op bezit tingen van een handelshuis op Curapaoop aandrang van Tjnze regeering werd echter het onrecht erkend en de te be talen schadeloosstelling bepaald. Dit, belette nietdat, later wde twee schepen van hetzelfde handelshuis door Venezuela voor goeden prijs werden verklaard. De verschijning van een Ne derlandsch oorlogschip, de „Wassenaar." was toen voldoende om de beide schepen te doen teruggeven. De afdoening der schade loosstelling van twee millioen voor het handelshuis op Curasao, de firma Jesurun en Zoon, aan den Nederlandschen zaakgelas tigde vond op nieuw vertraging. Uit. vrees voor nieuwe aansla gen van de unitarissen die op Curapao de geschiktste gelegen heid vonden om zich van wapenen te voorzien verzochten ver kreeg de bestaande regeering van Venezuela van ons gouverne ment een bevel om de haven van Curapao voor den uitvoer van oorlogsbenoodigdheden te sluiten. Geruimen tijd nadat die haven weer voor dien uitvoer was opengesteldbrak in den Venezuelaanschen Staat Falcon een opstand uit. Eenige dagen later, op 24 October, verliet de schoener Midas, toe behoorende aan dezelfde firma Jesurun en Zoon, Curapao, volgens opgave van de bemanning in ballast, en bestemd naar Trinidad. Wegens gebrek aan drinkwater, verzekeren kapitein en schepelingen verder, was de schoener genoodzaakt het Venezuelaansche eiland Tortuga aan te doen en toen men daar nipt terstond in de behoefte kon voorziende Venezuelaansche haven Cumana hinnen te loopenwaar het schip in beslag en de bemanning gevangen genomen werd Het schip zou zich alzoo steeds verwijderd hebben gehouden van het tooneel van den opstand. 137.dagen brachten de kapitein, de verdere schepelingen en een passagier in de ge, vangenis door. Zij werden beschuldigdnaar aanleiding van een schrijven van den Venezuelaanschen handelsagent op Bonaire, dat het vaartuig een lading oorlogsmaterieel aan boord gehad en ten behoeve van de opstandelingen hier of daar gelost had. De gevangenen hebben een treurig verhaal gegeven van inderdaad onmenschelijke mishandelingen en opzettelijke pijnigingendie hun zouden zijn aangedaan om hen tot bekentenis te brengen. De Midas werdzoo als reeds gezegd isbij rechterlijk vonnisdat in hooger beroep werd bevestigd, voor goeden prijs verklaard. Van die rechterlijke uitspraken wordt gezegddat zij in strijd zijn met de regelen van het volkenrecht en de gewone begrippen van recht en rechtsplegingen in het algemeen. Op 27 Octoberdrie dagen alzoo na het vertrek van de Midaswerd de haven van Curapao op nieuw voor den uitvoer van wapenen en verder oorlogsmaterieel gesloten^ en den 31 October begon de Venezuelaansche regeering de kust van den Staat Falcon, die in opstand was, te blokkee- ren. Den 17 Maart van dit, jaar werd die blokkade opge heven maar te gelijk werden de Venezuelaansche havens Vela de Coro en Maracaibo voor het tcreede Curapao, gelijk de President Guzman Blanco zich uitdrukte, gesloten. Voor den handel van Curapao is het sluiten dier havens een aller belangrijkst nadeel. Daarenboven eischte Venezuela van Ne derland vergoeding van alle kosten voor het dempen au den laatsten opstandop grond dat die zou zijn voorbereid te Curapaoen dat van dat eilandmet gedoogen van de over heid geldwapenen en andere oorlogsbehoeften aan de op standelingen zouden zijn verstrekt. Een buitengewoon gezant, van Venezuela verscheen met zijn secretaris in den Haag en eischte behalve deze schadevergoeding de vervanging van den Gouverneur van Curapao en de verwijdering van sommige uitgeweken Venezuelanen daarbij aandringende op het voort durend gesloten houden der haven van Curapao voor den uitvoer van oorlogsbehoeften en klagende over beleedigingen van den President en andere autoriteiten van Venezuela door de pers op dat eiland. Dat die eischen niet terstond werden ingewilligdwas te verwachten. Evenwel verklaarde onze regeering omstreeks half Juli zich bereid ze te onderzoeken, wanneer, zooals reeds terstond door onzen zaakgelastigde te Curapao was gevorderd, de Midas werd teruggegeven, als in si rijd met het volken recht genomenenterwijl wij de haven van Curapao voor den uitvoer van wapenen enz. bleven sluiten en streng toe zicht bleven houden op de Vcnezuelaansche uitgewekenen, de havens van Vela de C.oro en Maracaibo weer voor den han del van Curapao werden geopend. De Venezuelaansche ge zant vertrok daarop met verlof, om de bevelen van zijn re geering af te wachten en keerde in het laatst van September terug. Den 6 October stelde hij de Midas t,er beschikking van de Nederlandsche regeering, maar vorderde te gelijk, dat wij onzen eisch tot openstelling der beide havens binnen tweemaal 24 uren zouden intrekken. Mocht onze regeering daartoe niet bereid zijn, dan vroeg de gezant zijn paspoort. Onze regeering heeft gemeend dien eisch niet te moeten in trekken en den 9 October heeft de Venezuelaansche gezant onze residentie verlaten. Ofschoon de officiëele diplomatieke betrekkingen zijn afge broken wordt nog sieeds onderhandeld. Onze regeering doet onderzoek naar hetgeen inderdaad op Curapao en in Ve nezuela is gebeurd. Om de spanning niet te doen toenemen zullen onze oorlogschepen zich niet onnoodig aan de Vene zuelaansche kusten vertoonen. Kan men deze geschillen niet gevoeglijk aan de uitspraak van scheidsrechters onderwerpen? is reeds gevraagd. Maar Venezuela is niet gewoon zich aan eenige schikking of overeenkomst te houden, heeft men daarop geantwoord. CUiiiicnisiiMl. Ten gevolge van het afbreken der diplomatieke betrek kingen door den gezant van Venezuela bij ons Hof, is de vertegenwoordiger van Zr. Ms. regeering uit Caracas terug geroepen. De Koningin is ernstig ongesteld. De Koning is deswege den 5 van het Loo iu de residentie aangekomen. De reis van prins Alexander naar Algiers is voorloopig uitgesteld. Verkiezingen. Te Haarlemmermeer is tot lid der 2e Kamer verkozen mr. F. J. J. baron v. Heemstramet 648 st„ tegen 415 op den lieer Rutgers v. Rozenburg. Staten-Generaal. De le Kamer heeft den 2 hare werk zaamheden hervat. Bij de 2« Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verhoo ging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1875 met f 40000, tot aankoop en verbouwing van een huis aan de Prinsengracht bij de Leidscbe straat te Amsterdamten behoeve van 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen. De huur van het thans gebruikte perceel aan de Bloemgracht zal met 1 Mei '76 verstreken zijn. Het aantekoopen gebouw is geschikt tot buisvesting van 26 leerlingen. Spoorwegen. Voor den spoorweg LeidenWoerden waarvan de Rijnspoorwegmaatschappij, die den weg zal exploi- teeren, eene doorgaande jaarlijkscke minimum zuivere op brengst van f 135.010 waarborgt., is eene inschrijving ge opend ad 3 miljoenin aandeelen van 240. Marine. De minister van marine heeft bepaald, dat bet op zijne begrooting van 1876 gebrachte huskruit-magazijn met, gebouw tot het vullen van jirojectielen bewaarders woning en aanlegplaats, zal worden opgericht in den noord- westhoek van den Aohtersluispolder bij de Voorzaan, indien zich daartegen geene bezwaren voordoen. Ten behoeve onzer marine is bij de firma Yarrow Budley Sf Co. te Londen een stoomvaartuig gebouwdvoorzien van al zoodanige inrichtingen als strekken kunnen om liet leggen en behandelen van torpedo's te bespoedigen en gemakkelijk te maken. Scheepvaart. De heer I. Janse Bz., leeraar aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, heeft een werk tuig uitgevondendatonafhankelijk van den invloed van magnetische krachten der aarde en van het sclieepsijzer, den waren gezeilden koers van het schip aanwijst, en bovendien op alle plaatsen der aarde met eene groote intensiteit werkt, alzoo een verbeterd kompas. Kerkelijke zaken. Te Driehuizen en Zuidschermer is beroepen ds. C. J. v. Bemmel Suyckte Hoog- en Laag- keppel. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 29, met 19 tegen 15 st„, verworpen bet voorstel van den beer Leao Jaguna c.s. tot verlaging van het schoolgeld der handelsschool van f 180 op f 60 's jaars. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 28 in beginsel besloten tot oprichting van eene ambachtsschool en eene bad- en zweminrichtingindien bij de slechting der vestingwerken daartoe eene geschikte gelegenheid is te vinden. De afdeelingen 's Gravenhage en Haarlem van het School verbond hebben besloten niet toe te treden tot, de nieuwe door samensmelting van Schoolverbond en Volksonderwijs te vormen vereeniging. De Prov. Staten van Noordholland hebben den 5 subsi- diën toegestaan voor de zeevaartkundige school op Terschel ling en de industrieschool voor de vrouwelijke jeugd te Amsterdamgunstig beschikt, op de aanvragen om onder steuning in de kosten van het lager onderwijs-der gemeenten Naarden, Jisp Urk, Westzaan, Krommenie, Korlenhoef en Ransdorpafwijzend op die der gemeenten Nieuwendam en Landsmeer. Aanbestedingen. Den 30 Oct., te Utrechtdoor het comité van het Roode Kruis, het bouwen van een hospitaal- barak voor 32 bedden en liet, doen van andere werken op bet terrein der Amalia-stiehtingaan J. J. Mulder, voor f 32.214. Den I Nov., door B. en W. van Amsterdam, het, bouwen van eene openbare burgerschool R klasse voor meisjes, met gymnastieklocaal en leer- en werkschoolaan de Sarphati- straatminste inschr. A. B. Borregeestvoor f 42.773. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Bijblad. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage, 6 Nov. 1875. De toestand van H. M. de Koningin is heden beter dan gisteren. De nacht was rustig, zoodat de positie bevredi gend is. De heer J. Kraijenbeltpredikant Lij de lierv. gemeente alhier, beeft voor bet, beroep naar Koudèkerke bedankt. Mej. C. E. Madame Pont heeft voor de commissie te Haarlem voldoend examen afgelegd als hulponderwijzeres. Door de heeren I. M. Manheim. en J. M. Herkozen zijn aan het stedelijk muzeüm in bruikleen afgestaan: 1". een door J. de Ruit geschilderd portret van Salomon Emanuel, 2°. een vers op die beeltenis3°. een extract, uit de hande lingen van B. en W. van 15 Oet. 1808, waarbij hem, ter zake van liet, verrichten van vele edele en mcnschlievende dadeneen vroedscliapspenuing en eene toelaag van 3 's weeks werden verleenden 4°. genoemde penning. Wij zijn in de gelegenheid het volgende mêe te deelen uit, het eerste jaarverslag der Alkmaarsche Afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst „Een honderdtal gewonetwee honoraire leeden en één donateur; een zaugvereeniging bestaande uit 51 dames en 37 heeren; de welwillendheid van den heer Smabersom, althands het, eerste jaar, zich met hare leiding te belasten; de bereidvaardigheid van 49 leeden om, door renteloos voor schot, der afdeeling den eigendom eener pianino te verzeeke- ren; en die van mevr. van der Mieden van Opmeer om zich, bij alle oefeningen der dames en van gemengd koor zowel als bij de uitvoeringen met de begeleiding 1e belasten drie welgeslaagde concerten, waarvan vooral liet eerste op 12 Jan.'75 en hef volksconcert van 2 Mei d.a.v. met lof mogen worden vermeld; de belangloze mcedewerking bij die allen

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 1