A. J. LAND1 PETH0LEUUEA1 KUNST. CAME Best vet JK.«evie« Bloeisaisl Misbruik maken van Ster! AC Boekhandel. Kantoorbehoeften. Boekbinderij. S. Draisma van Vaikt LEVE RT F MIDDENHO Collection iBlanten vu bloemtaiëls, &aio»g»lantei iiiiis, Uou<|ucitcn voor ei J. A. VAN heeft ontvangen zeer zeer doelmatig voor h mers of kantoren, geheel alsmede®L©®S£t©©S1 2 Vlams, 3 Viams, 4 f 3,50 f 4,50. i en hooger. VAN ZIJN OC eene VILLA met een fr weg te Arn Teekcui Prof. 1 ftwv* ALKMAAR. iEarn liOfOftlllJ FrankrUk. Groot itritianje en Ierland. Eücm'siiarkcii. Turkije. OoKteniijk-BIwngaiije. Italië. Spanje. Serccnigile KUUcii. tegen 41© cents rte 5 onsgroo minderen prijs bij C. DË GROOT sche Barrière, te Alkmaar. Z IJ D A M door K. STREBER, met 50 groote tintilru Aan welk werk voor e Uittegeven DOOR met 20 groote PLATEI Uittec In Prachtb; Voor deze prachtwerken is de ii TER ZOON, bij wien de le a eene groote soi Wie van dit gebrek wil genezen w zich te iHiTuniiVH, in persoon in de Kerkstraat tusschen dc Utree den Amstel, 404 bij de Erven We bezittende het on Teil lia ar gen voor deze heillooze kwaal. S3 g Men vraagt eene fatsoenlij hotiedie goed kan kokt |||loon naar verdienste. Adres vers dezer Courantonder letter B. VAN te LEEUWARDEN. Deze levertraan onderzocht en aai de Professoren van de LeidscheL Groningsche Hoogescholen en het A Athenaeum, alsmede door verschillende 1 geleerden, is steeds verkrijgbaar in de b( Elke etiquette is voorzien van mifnt k e u i n g; en wordt daarop de bijzoni gevestigd Geen levertraan wordt in den ham tenzij door Dr. E. A. VAN DER jB tocht en goedgekeurd de eenige vrucht zou zijn "het op het spel zetten der dier baarste vrijheden en het vermeerderen der goede kansen voor hen, die het voorbeeld van Duitschland en Zwitserland navolgenswaardig keuren. Firmin Rogier, geboren te Kamerijk in 1791, ijverig deel nemer aan den opstand in 1830 en later 34 jaren lang bel- gisch gezant in Frankrijkis overleden en den 4 te Laeken begraven. De uitvaart werd bijgewoond door vertegenwoor digers van den Koning en den graaf v. Vlaanderenalle leden van het corps diplomatique enz. De burgemeester, verscheidene gemeenteraadsleden en 50 notabelen van Meohelen hebben bij de Vaste Commissie van den Prov. Raad van Antwerpen een verzoekschrift ingediend, tot het instellen van een onderzoek naar de onregelmatighe den welkenaar adressanten bewerenvan clericale zijde bij de gemeentelijke verkiezingen van 26 Oct. hebben plaats gehad en den liberalen, die er IS jaren de overhand hadden gehad ditmaal het onderspit hebben doen delven. 2 Ambtenaren der polieieeen te Schaerbeek en een te Molenbeek S. Jeanzijn in hechtenis genomen wegens valschheiil in geschrifte bij wervingen voor het nederlandsch- indische leger gepleegd. Het roomsche blad La Cloche du Dimanchedat zijne geestverwanten zoo seherpehjk uitstreek wegens hunne lauw heid bij de verkiezingen en deswege niet minder scherp door het ministeriëele Journal de Brtixelles werd terechtgewezen verklaart den schuldigen redacteur ontslagen te hebben en heft, ofschoon nog niet geheel naar genoegen van het Journal, uit een anderen toon aan. Den 4 is een op het fort bij Wommelghem (prov. Ant werpen) in aanbouw zijnd officiers-paviljoen ingestortwaar bij 8 werklieden onder het puin bedolven en gedood zijn. Den 6 is kapitein Boyton op de Schelde voor Antwerpen eene reeks van proeven met zijn zwemkleed begonnen. Den 8 heeft te Luik een soort van straatgevecht plaats gehad tusschen een aantal verlofgangersdoor de burgerij gesteund, eenerzijds, en de gensdarmes anderszijds, waarbij deze laatsten vuur gaven. Een 3tal der miliciens en de vader van een hunner werden vrij zwaar gekwest. De rust is door linietroepen en ruiterij hersteld. Volgens de door den minister van oorlog in de Kamer gegeven inlichtingen waren ook niet opgeroepen verlofgangers voor de kazerne verschenen waardoor een grooler aantal deel aan de voeding verlangden dan waarop gerekend was [Er waren 150 verlof gangers ter inspectie opgeroepen, maar niet minder dan 1800 opgekomen]. Het Parlement is den 9zonder troonredegeopend. De Senaat herkoos zijn bureau van het vorige zittingjaar, hetwelk den volgenden dag ook geschiedde door de Kamer van Afgevaardigden. Bij besluit van den President zijn ingesteld 36 plaatsen van geagreëerden bij de faculteiten der natuurwetenschappen en evenveel bij de literarische faculteitenbij vergelijkend examen aan doctoren dier faculteiten om de 3 jarenten hoogste van J der plaatsente begeven. De toegelat.enen blijven 9 jaren ter beschikking van den minister, die hen bij de verschillende faculteitenovereenkomstig de behoefte, plaatst met een inkomen van 2000 t'r. Krachtens de wet van 5 Juni j.i. is bij het ministerie van binn. zaken een hooge raad voor liet gevangeniswezen inge steld bestaande uit leden der Nat. Vergaderingleden van rechtswege [den aartsbisschop van Parijs, den voorzitter van 't consistorie der herv. Kerk, den opperrabbijn van het cen trale israëlietisoh consistorieden prefect van polieieenz.] en leden door den minister aangewezenwaarbij o. a. de heeren Antoni Lefevre - Pontalis Tailhand en de Pressensé. In het Grand-Hötel te Parijs, is door de direeleuren van den schouwburg Porte St. Martin, een déjeuner aangeboden aan de schrijvers van le Tour du Mondede artisten en eenige journalisten. Bij het dessert verscheen de olifant, die nu al 373 malen zijne rol heeft gespeeld, in de eetzaal. Ook hij had een deel van het succes en moest dus een deel van het lekkere eten hebben. De schouwburg van Bellecour te Lyon is een uur vóór het aanvangen der voorstellingdoor het vlam vatten van het scherm bij bet. opsteken der lichten in brand geraakt en binnen korlen tijd in de aseli gelegd. De schade beloopt ongeveer 300.000 fr. Het gebouw enz. was verzekerd, doch de tooneelspelers en de leden van het orkest hadden deze voorzorg voor hunne costumes en instrumenten verzuimd. Bij het in de lucht springen van het pantserschip Magenta, ter reede van Toulonhebbenzooals later gebleken is 6 personen het leven verloren. De turksche ambassade te Parijs heeftter verbetering van eene onlangs openbaar gemaakte depêche uit Konstan- tinopeldoen bekend makendat de volledige betaling dei- coupons in specie in 1881 en niet eerst in 1887 zal hervat worden. Nationale Vergadering. Den 4 heeft de vergadering hare zittingen hervat. Op voorstel van den minister Buffet werd de tweede lezing der kieswet tegen den 8 aan de orde gesteld, en op voorstel van den heer Pascal Duprat bepaald, om het voorstel tot het doen eindigen van den staat van beleg en liet ontwerp betreffende de organisatie der gemeente besturen in behandeling t.e nemeu tusschen de tweede en derde lezing der kieswet. De meerderheid voor dit voorstel bestond uit de 3 groepen der linkerzijde en sommige bona- partisteneen deel van het vrijzinnig deel van het rechter- centrum onthield zich. Op voorstel van den heer Iiuudot werden voorts beslissingen genomen omtrent liet behouden of schrappen van ettelijke wetsontwerpen op de lijst der vroeger aan de orde gestelde zaken. Den 5 is tot voorzitter herkozen de heer d'Audi/fret Pasquier, met 396 van de 516 uitgebrachte stemmen. Tot vice-presidenten zijn herkozen de heeren DuclercMartel, Kerdrel en Ricarden ook de secretarissen zijn herkozen. Tegenover den heer Ricard stond de heer Talhouet; de eerste verkreeg 286de laatste 244 stemmen. Den 6 heeft, het legitimistische lid, markies de Frandieu den minister Dufaure inlichtingen gevraagd omtrent de in diening der drukperswet en gezegd, dat, hij, werd eene spoedige indiening niet, toegezegd zelt daaromtrent een voor stel zou doen. De minister beloofde de indiening binnen weinige dagen. Aangenomen werd een wetsontwerp be treffende de voorwaardenwaaronder de in Algiers verblijf houden de franschen aan de krijgsdienst onderworpen zijn. Bij de samenstelling der bureaux zijn 8 voorzitters uit de linker- en 7 uit de rechterzijde verkozen. De Commissie van Dertig heeft een amendement verworpen, door de heeren Delsol, Adnet e.a. op de kieswet ingediend, strekkende omin plaats van een domicilie van 6 maanden, een verblijf van 2 jaren ten vereischte te stellen van liet kiesrecht voor de Kamer. Den 8 is de eerste zinsnee van liet 1'. artikel der kies wet gelijk deze na hare eerste lezing in Juni 1 874 door de nieuwe Commissie van 30 herschapen wasmet 667 tegen 3 st. goedgekeurd. Zij luidt aldus: „De Afgevaardigden zullen benoemd worden de kiezersingeschreven1". op de lijsten, krachtens de wet van 7 Juli 1871 opgemaakt", dat isdoor alle gerechtigden tot deelneming aan de gemeente lijke verkiezingen, belioudens het in de volgeude paragraaf vereischte domicilie. Over de tweede zinsnedeluidende „2°. op de aanvullingslijst, waarop ook zij gebracht zijn, die sedert 6 maanden in de gemeente hebben gewoond. De inschrijving op deze lijst geschiedt van ambtswege", heerschte groot verschil van gevoe'en. De minister Dufaure merkte op, dat het opmaken met de noodige voorzorgen dezer lijst de algemeene verkiezingen ongetwijfeld 3 maanden vertragen zou, en hij vroeg dus de commissie, of de verkiezingen, vóór 1 April 76 plaats hebbende, zouden worden gehouden krach tens de op 31 Maart 75 vastgestelde lijsten. Bij aldien zij zulks beaamdezou de regeering met haar voor de tweede paragraaf van art. 7 stemmen. De president der Commissie, Tjéonce de Lanergnebeantwoordde de vraag toestemmend. De heer Delsol meende, dat de tekst van het artikel onmogelijk met deze toelichting te rijmen was. De minister deed op merken dat het ongehoord kon heeten den maire te ver plichtenieder ongevraagd in te schrijven, die 6 maanden ia eene gemeente verblijf gehouden had. Het tweede ge deelte werd ten slotte naar de commissie teruggezonden. Den 9 zijn de slotparagrafen van art. 1, gelijk die door de Commissie overeenkomstig de opmerkingen van den heer Delsol en den minister Dufaure en een amendement van den heer de Chabrol waren gewijzigdvolgenderwijs goedgekeurd: De leden der Kamer worden benoemd door kiezersinge schreven „2". op de aanvullingslijstbevattende degenen die sedert 6 maanden in de gemeente wonen. De inschrij- ving op deze lijst zal geschieden overeenkomstig de wetten en verordeningenwelke thans de politieke kiezerslijsten regelen, en door de commissiën, ingesteld bij de art. 1 4 der wet van 7 Juli 1874. De kiezerslijsten, den 31 Maart 1875 krachtens die wetten opgemaakt, zullen dienen tot 31 Maart 1876".Art. 7, betreffende de verkiesbaarheid van militairengaf tot uitgebreide discussie aanleiding tusschen de voor- en tegenstanders van hunne uitsluitingzelfs buiten actieve dienst. Ten slotte werd eene nieuwe lezing van het art., door den minister van oorlog voorgesteldvoor zoover de beide eerste zinsneden betreftgoedgekeurd met 450 tegen 209 st., aldus luidende„Geen militair of zeemandeel uit makende van de actieve legers ter zee en te landzal, welke zijnen rang en zijne functiëu wezen mogen tot, lid der Kamer van Afgevaardigden verkozen kunnen worden. Dit voor schrift is toepasselijk op de militairen en zeelieden, ter be schikking of op non-activiteit gesteld, maar niet op de offi cieren, bij de tweede sectie van het kader van den generalen staf geplaatst, noeh op hen, die bij de eerste sectie gehand haafd zijn als het opperbevel gevoerd hebbende tegenover den vijand." De beraadslaging over de derdeals de ge wichtigst aangemerkte zinsnedebepalende dat het voor schrift evenmin toepasselijk is op het territoriale leger, werd verdaagd. Sir Frevor Lawrence heeft zich onderworpen aan de voor waarde door de kiezers te Battersea aan een candidaat voor hun district gesteld, n.l. dat hij, gekozen wordende, zijn best zal doen om den claimant van het proces-Tichbor/ie in vrijheid te doen stellen. Den 5 heeft eene deputatie uit de houders van turksche schuldbrieven van 1854, 58 en 71 zich bij den minister Derby vervoegdom zich te beklagen over het vervreemden door de turksche regeering van onderpanden voor so nmige leeningen gegeven, b.v. de schatting van Earypte, welke voor de door Engeland en Frankrijk gegarandeerde ieening van 1855, maar in de eerste plaats voor die van 1854 verbonden wasweshalve de deputatie de tusschenkomst der regeering inriep. De minister1 verklaarde, eerst later een definitief ant woord te kunnen geven, maar hij ontveinsde zijne instemming niet met het beginsel, volgens 't welk de regeering zich niet met de kwestie van leeningen moest inlaten. Naar zijne meening waren de uitingen van vroegere ministers als lord Palmerstonlord Russell en lord Clarendonwaarop gewezen waste sterk geweest ten gunste der leeningen. Maar eene garantie lag daarin toeh volstrekt niet opgesloten. Op zijn hoogst zouden zij de tegenwoordige regeering tot het aanwenden van een moreelen invloed ten gunste der fondsenhouders kunnen erplicliten. De kweslie van de leeningen van 1854 en 1855 zou de regeering ernstig over wegen. De Onderkoning van Egypte heeft de regeering verzocht, hem 2 linaneiers te zendenten einde de egyptische finan ciën te regelen. Aan het banket bij den lord-mayor van Londen den 10, heeft de minister Diraëli omtrent den opstand in Tuikije verklaard, zich overtuigd te houden, dat men tot een bevre digend resultaat zou komenwaarbij het behoud van den vrede verzekerd zou zijn. De belangen der 3 Keizerrijken waren meer rechtstreeks "Lij die kwestie betrokken, maar de belangen van Engeland ten opzichte van die aangelegen heid waren even grooten de regeering had vast besloten, die belangen te verdedigen en te handhaven. KoLONlën. De prins v. IJ ales is den 8 te Bombay gearriveerd en 's namiddags aan wal gestapt. Hij werd opgewacht door de autoriteiten en 70 inlandsche Vorsten en Hoofden die met een gevolg van 30 a 40000 personen in de stad gekomen waren. De optocht naar de woning van den gouverneur was schitterend. Langs den weg waren ongeveer 200.000 per sonen geschaard, die den prins met geestdrift begroetten. De stad was fraai versierd en telde 8 eerepoorten. Den 9 's prinsen verjaardagwas zij weder geïllumineerd. De heer Birchresident te Perakop Malacca, is den 4 te Passir Sala aan de rivier de Perak, terwijl hi| een bad nam, door sluipmoordenaars overvallen en, even als zijn tolk, gedood. Het residentshuis is daarop door de maleiers bele gerd maar den 6 door kapitein In/ies ontzetwaarbij die bevelhebber sneuvelde2 officieren en 8 soldaten gekwetst werden. Den volgenden dag werd een vergeefsche aanval beproefd op eene verschansing der opstandelingendicht bij de plaatswaar de heer Birch vermoord is. Zijn lijk is verminkt, en aan een boom gebonden teruggevonden. Sultan Ismail heeft strijdkrachten bijeengetrokken om de engelsehen uit zijn gebied te verdrijven; de radjah van Lilliv heeft, de inwoners van Harrot Silangore en Perak opgeroepen om tegen de engelschen op te staan. De maleiers verjagen de chineezendie den engelsehen gunstig gezind zijn. De gou verneur der'Straits-Settlements is naar Perak vertrokken en van Penaug zijn 1000 mail troepen met de noodige artillerie ter versterking der britsche krijgsmacht afgezonden. Van Hongkong en Calcutta zijn onmiddelijk versterkingen ont boden. Laatstelijk waren de britsche troepen tot op 10 mijlen van Perak teruggetrokken. Niels Gade heeft den 2 zijn 25jarig jubilé gevierd als di recteur der Muziekvereeniging te Kopenhagen en van haar bij die gelegenheid een geschenk ontvangen van 9000 kroonen. Iliisitimd De minister van binn. zaken heeft ten opzichte der geld inzamelingen voor de slavische bevolking in Turkije bekend gemaaktdat de inzendingen moeten geschieden aan de pe- tersburgsche afdeeling van het slavische weldadigheids-comité, en dat in geen geval gelden voor de opstandelingen mogen aan gewezen worden, maar alleen voor de griekscbe christenen, die ten gevolge van den opstand in behoeftige omstandig heden verkeeren. Te Moskou heeft liet bankiershuis Maretzki zijne betalin gen gestaakthet passief bedraagt 450,000 r. De com missarissen Stadthaupt en Schumacher en de directeur van de Handels- en Beleeningbank zijn, tegen een borgtocht van 100,000 r„ uit het hun opgelegde huisarrest ontslagen. De Turquie beweertdat het verhaal omtrent eene over schrijding der servisohe grenzen door 2 regimenten turksche ruiterijmet plundering en verbranding van grensplaatsen ontstaan is door liet feit, dat 2 paarden van turksche grens wachters, des nachts aan een paar jonge boompjes gebonden, deze uit den grond hadden gerukt en daarmede op den loop waren gegaan. Hun gedruisch werd door de servisohe grens troepen voor een overval van turksche ruiterij gehouden. De russische gezant heeft eene langdurige audiëntie bij den Sultan gehadwaarin hij hem in onbewimpelde be woordingen gewezen heeft op het slechte van 's Rijks be heer, op de ontevredenheid der geregeerdenop den ellen- digen toestand der financiën en op de dringende noodzake lijkheid om in een en ander hervormingen aan te brengen. Raschid-bassagezant teWeenen, is benoemd tot minister van buit. zaken. Servie. De regeering heeft de militie opgeroepen om 3 dagen laug nabij Belgrado wapenoefeningen te houden en dan terstond naar de grenzen te marehëeren [waarschijnlijk ter aflossing der daar geposteerde troepen], Naar men verneemtheeftop uitnoodiging der noorde lijke mogenhedengraaf Andrassy op zich genomen een voorstel te ontwerpen betreffende de waarborgen voor de van wege de turksche regeering toegezegde hervormingen. De Times meldt uit BerlijnDe conferentiën der drie mogendheden te Weenen hebben tot resultaat gehad, dat besloten is, Turkije te vragen, of het waarborgen kan ge ven voor de uitvoering der aangekondigde administratieve hervormingen. Rusland heeft aan de westersche mogendhe den kennis gegeven van de voorgenomen stappen. Oostenrijk. Het ongeluk op den Frans-Jozefspoorweg, waarby 13 wagens met 140 reizigers van een 11 ellen hoo- gen dijk zijn gestort, heeft aan 10 reizigers het leven ge kost terwijl 7 vrij ernstig gekwetst werden. Het publiek wil aan geen misdadig opzet geloovenmaar houdt het er voor, dat wegwerkers vergeten hebben eene losgemaakte rail weder in behoorlijke orde te brengen. De rechtbank te Praag heeft, op verzoek van den advocaat van dr. Strousbergdr. Scha,ff er, tot curator een zwager en tot adjunct-curator een neef van dien advocaat benoemd. Bovendien is de notaris, die in zeer vele zaken van het faillissement betrokken is, mede een zwager van den advocaat en den curator. De crediteuren zijn over deze wijze van behartiging hunner belangen zeer ontevreden. De gewijzigde begrooting voor 1876 beloopt voor de ge wone uitgaven 1,2274» voor de buitengewone 90J, te zamen 1318 miljoen; voor de gewone inkomsten 1,237, voor de buitengewone 65J. te zamen 1302-J miljoen. Het bij de voorloopige raming in Maart 23j. miljoen geraamde tekort is derhalve tot 16 miljoen fr. verminderd. Vermeerdering van inkomsten is o.a. t,e danken aan de nieuwe regeling der registratie en de uitbreiding van het tabaksmonopolie tot Sicilië. Het hof van appèl te Brescia heeft in hooger beroep be vestigd het vonnis der rechtbank te Mantuawaarbij de bisschop dier stad tegenover den pastoor van S. Giovanni del Dossodien hij als door de gemeenteleden gekozen niet erkennen wildein het ongelijk was gesteld. Koning Alfonsus heeft persoonlijk gehandeld wat betreft de uitzetting van Marforien daardoor een goeden indruk op de bevolking gemaakt. De vrouw van Marfori was in allerijl naar Madrid gekomen om de genade des Konings in te roepenmaar is niet ten paleize ontvangen. Onderscheidene dagbladen meldendat genl. Mendiri af stand heeft gedaan van alle hem door don Carlos verleende rangen, titels en decorat.iën. De carlistische genl. Mogrovejo is op last van don Carlos gevangen gezet. De laatste bewegingen van genl. Quesada hebben in Bis- caye en het noorden van Alava veel schrik en ontsteltenis veroorzaakt. De carlistische bendenhoofden beproefden te vergeefs de weerbare mannen te wapenendie weigerden te gehoorzamen. De alfonsisten hieven overal zware schattin gen en verwoestten de magazijnen van koren en hooi in Armurrio en Lezama. Intusschen zijn de genls. Quesada en Lorna bij ;ene samenspreking te Orduna eenstemmig van oordeel geweestdat de tocht niet verder kon worden voortgezetwegens den ten gevolge der aanhoudende regens ellendigen staat der wegen. Eene offieiëele depêche van genl. Quesada meldtdat hij 3 stukkeD gescimt en de geheele bezetting van het fort S. Leon, in Alava, vermeesterd heeft. Den 7 is in een der schouwburgen te Madrid eene bijeen- eenkomst, gehouden van aanhangers des heeren Sagasta. 37 Generaals waren door de militaire reglementen verhinderd de vergadering bij te wonen. Van 212 oud-Senatoren en oud-Afgevaardigdendie hunne instemming met het partij programma betuigden werden de namen voorgelezen. De heer Sagasta hield eene rede ter verdediging der constitutie v an 1869 en zeidedat de tegenstanders zijner partij het nimmer eens zouden worden. De regeeringstroepen hebben in Calalonie 142 carlist.en gevangen genomen waaronder den aanvoerder Ripoll. De verkiezing van den republikeinschen candidaat Hayes tot gouverneur van Ohiomet 5500 st. meerderheid, is den 21 Oct.. door de repnblikeinsche clubs te Philadelphia met een optocht, bij fakkellicht, waaraan omstreeks 180(10 perso nen deelnamen, gevierd. „Klinkende munt" en „vrije scho len" waren de leuzen welke men ronddroeg. De demon stratie bedoelde vooral de bevordering van gouverneur Llar- tranfts herkiezing. De stoomboot Pacific, van Victoria (Britsch Columbia) naar San Francisco is met 110 passagiers en eene, beman ning, van 50 koppen nabij Kaap Flattery vergaan. Alle op varenden op één nazijn verdronken. De republikeinen van Washington hebben den 6 Nov. ter eere van den President Grant eene serenade gehouden en daarbij hunne ingenomenheid te kennen gegeven met de houding, door hem ten aanzien van de schoolkwestie aange nomen. De President heeft eeniee woorden gesproken en het land met, den uitslag der verkiezingen gelukgewenscht. Het volk weet thans, merkte hij aan, welk soort van geld wij zullen hebben. „Mij dunkt wij kunnen er thans zeker van zijn dat de republikeinen nog gedurende vier jaren dc leiding der zaken in handen zuilen houdeu." Snelpersdruk var, Beriq". Coster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 6