No. 48. Zevenenzeventigste Jaargang. 1875. ZONDAG 28 NOVEMBER. ©fftciccl (Scbcclte. Duitschland. atclgie. FrankrUk. Stiïbs-HlicMW0 GEMEENTERAAD. ALK Dl AA II SO Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f ö,65, franco per post f 0,S0, afzonderlijke nommers Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. 0 I A NT. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat de laatste Kaas- en Graanmarkt dit jaar gehouden wordt op Vrijdag 34 December 1875, en dat tengevolge van het invallen van den eersten Kersdag op Zaturdag 25 December 1875 en van den Nieuwjaarsdag op den daaraanvolgenden Zaturdagde gewone Zatur- dagsehe markten zullen eebouden worden Kerkvoogden der herv. gemeente hebben aan het Stede lijk Muzeüm in bruikleen afgestaan een bokaal met inscriptie betreffende de provinciale synode, in 1686 alhier gehouden, en welke o. a. door den bekenden Balthasar Bekker werd bijge woond. Regenten van het diaconiehuis schonken het vroeger in dat gesticht gebruikte strafblok. Ook van verschillende particulieren ontving het muzeüm in de laatste weken blijken van belangstellingt. w. teekeningen of prenten van de hee- ren Stalenhoef, T. S. Brouwer en Masdorp, een attest van den gardiaan van het klooster op den berg Sion, d.d. 25 Aug. 1559, omtrent een bezoek aan de heilige plaatsen door Pouwel Cornelius., en eene kwitantie van D. Sonog, beide van genoem den heer Masdorpeen gefigureerde gebakken steen van den 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot het aangaan eener overeenkomst met het Rijk betreffende het in onderhoud overnemen der toegangswegen naar het station en van dat tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht aan P. Roorn, korenmolenaar alhier. 5. Verslag van den stads-muziekmeester omtrent den toe stand der stads-muziekschool in het afgeloopen kwartaal. 3 Leerlingen verlieten de school5 traden tot de lessen toezoodat het aantal leerlingen 37 bedroegwaarvan 6 gratis onderwijs ontvingen. Nos. 3 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Voorstel der gezondheidscommissie tot vaststelling eener politieverordening on hut-. I"»"»" - U1 -l u Bijvoegsel van de Alkmaar sche Courant van Zondag 21 November 1875. Rijksdag. De vergadering is den 11 bij gebrek aan werk tot den 17 uiteengegaan, in de hoop, dat de geheele begroo- ting des Rijks voor 1876 tegen dien tjjd zou zijn ingekomen. De°heer Windthorst (centrum) vroeg spottende den voorzitter om dien langdnrigen tusschentijd te gebruiken tot het ver nemen van een antwoord op de vraagwaarom de Rijksdag reeds H dagen geleden bijeengeroepen was, terwijl de be groeting nog lang niet gereed was. Den 17 is een voorstel aangenomen om den Rijk^-kanse- lier uit te noodigen tot vernieuwde pogingen, ten einde de londensche markt voor duitseh slachtvee worde opengesteld. PrOisen. 12 Catholieke priesters iu het bisdom Pador- born hebben eene verklaring van onderwerping aan de staats wetten afgelegd en zich alzoo van de uitbetaling hunner bezoldiging verzekerd. Op last van den minister van eeredienst is het priester seminarie te Paderborn door den Landraad gesloten met last aan de nog aanwezige seminaristen om de instelling binnen 14 dagen te verlaten. Den 10 zijn in eene kolenmijn te Seraing, ten gevolge van eene ontploffing, 48 werklieden omgekomen en niet minder dan een lOOtal gekwetst. Op het voorbeeld van eenige kamers van koophandel in Nederlandheeft de onlangs te Brussel gevestigde syndicale unie van koophandel en nijverheid een verzoekselirift aan de regeering op touw gezet, aandringende op de afschaffing der tollinie tusschen Nederland en Belgie. De Vaste Commissie van den Prov. Raad van Antwerpen heeft den 12 op het adres der liberalen van Mechelen om nietigverklaring der gemeenteraadsverkiezingen aldaar, af wijzend beschikt. De rechtbank voor maritieme aangelegenheden te Brest heeft zich den 12 onbevoegd verklaard om van de zaak der brik H. L. kennis te nemen [De bemanning dezer brik was aan bet muiten geslagen wegens de slechte voedingde gezag voerder, Blanchet genaamd, werd door een der matrozen over boord geworpen en verdronk. De bemanningwelke boven dien van zeeroof was beschuldigdbestond uit 9 koppen namelijk3 duitscbers1 Spanjaard 1 engelschman1 oos tenrijker, 2 chineezen en 1 nederlander. Koningin Isabella heeft den 13 voor de rechtbank der Seine onder eede verklaard geene verbindtenis met de heeren RosnoblelDaustreme en anderen te hebben aangegaan; ge noemde leveranciers zijn daarop in bunnen eisch tegen de Ko ningin, die zij aansprakelijk wilden stellen voor de bestel lingen van haren gevluchten kok Blancherd (aan wien zij bare tafel bad aanbesteed)niet ontvankelijk verklaard. Een groot deel des lands is door hevige stormen geteisterd. Het tijdelijke dak boven de kapel van het paleis te Versail les is door den geweldigen wind opgenomen en op dat van de boekerij der Nat. Vergadering geslingerd welk laatste daarop instortte. Te Saint-Cloud en elders zijn de^ klokken do'or den stom aan het luiden gegaan. Van den 14 's avonds tot den 17 's ochtends zijn te Parijs 10000 schoorsteenen omgewaaid, 160 daken min of meer beschadigd, 80000 ruiten gebroken200 hoornen geknakt of ontworteld. NUHOUT van dek VEEN. Den 15 is de catholieke faculteit der rechtsgeleerdheid te Angers geopend met eëne mis in de hoofdkérk. Nationale Vekgadering. De derde zinsnee van het door den minister voorgestelde 7' artikel der kieswetwaarbij de uitsluiting der militairen van de verkiesbaarheid voor de Ka mér niet van toepassing werd verklaard op het territoriale leger, is den 10, even als het geheele artikelaangenomen. Art. 12, bepalende, dat eene reeks van ambtenaren niet zouden kunnen worden verkozen door liet departement of de kolonie, bëhoorende tot hüh ressort, gedurende de uit oefening hunner funCtiën én gedurende een half jaar na liet ophouden daarvanwerd naar de Commissie teruggezon den naar aanleiding van liét verlangen van den heer BeüimohU om de hoofdofficieren van het territoriale leger aan die be paling te onderwerpen. Art. I'd, luidende: „Elk imperatief mandaat is nietig en van geene waalde werd bestreden door den héér Naüüet, maar met 575 tegen 54 St. goedgekeurd; een aantal leden uit bijna alle groepen der vergadering ont hield zich van de stemmiilg. Óp art. 14, bepalende: voor elke 70000 ingezetenen 1 Afgevaardigdegeen departement minder Vertegenwoordigers dan bet arrondissementen heeft een overschot van meer dan 35000 inwoners wordt voor 70000 gerekendverkiezing departementsgewijze bij scrutin de lisle departementen minder dan 10 Afgevaardigden benoemende, vormen een enkel distriet, grootere worden bij de wet in kiesdistricten verdeeldwaren een aantal amendementen ingediend. De heer Antonïn Lejevre Pontalis verdedigde er een van hem en andere leden rechtstreeks gericht tegen het scrutin de listeen aldus luidende: „De leden der Kamer van Afgevaardigden worden verkozen bij scrutin individual. Elk administratief arrondissement zal één Afgevaardigde benoemen. De arrondissementen, welker bevolkingen honderd duizend in woners te boven gaan, zullen één Afgevaardigde méér benoemen voor elke honderd duizend ingezetenen of elk gedeelte daar van. In dit geval worden de arrondissementen in districten verdeeld waarvan een staat bij deze wet zal worden gevoegd, welke slechts bij afzonderlijke wet zal kunnen worden ge wijzigd." 11e heer Pontalis wees er op dat tegenover de verkiezing der Senaatsleden door de departementen, die der Afgevaardigden door de arrondissementen behoort te staan; en hij noemde het eene inbreuk op het algemeen stemrecht en de gelijke rechten der burgersaan den een het recht te geven om 3, aan een ander om 9 Vertegenwoordigers te kiezen. Oolc zouden de corriité's in de hoofdplaatsen der departementen bij het scrutin de liste uitsluitend den toon geven. De beer Victor Luro daarentegen betoogde, dat de gewraakte wijze van stemming toeliet om eensgezind op te treden tegen de partijendie de constitutie aanrandende conservatieven zonden met hunne arrondissementsgewijze stemming de dupes der bonapartisten worden. Den 11 hield de heer Ricard, de verslaggever der Com missie, eene uitgebreide rede ter bestrijding van het stelsel van stemming op afzonderlijke candidaten waardoor een aan tal onbeduidende personen afgevaardigd en de verkiezing van invloedrijke mannen belemmerd zouden worden. Het door Napoléon III gehuldigde stelsel van enkelvoudige kiesdïs tricten zou de keizerlijke kiesmanoeuvres weder invoeren. Volgens het stelsel-TWaA's zou het departement der Seine veel minder Afgevaardigden verkiezen, dan waarop het naar zijn zielental recht hadde natie zóu hierin een stelselmatig opzet vermoeden. De Commissie was, om eene schikking tusschen voor- en tegenstanders van scrutin de liste te be werken bereid om van de candidatenlijsten met 10 a ±2 namen af te zien en te berusten in lijsten zelfs met 3 namen. De Minister Dufaure keurde scrutin de liste goed in buiten gewone omstandigheden van revolutie en gevaar, niet voor gewone tijden. Men diende de éenhéid def stedéü te be waren en de plattelandbewoners niet dóór ëen^ groot aantal namen te verbijsteren; A rröhdissement sgewijze iiideëling was bevorderlijk aan de gemeenschap tusschen vérkozenen en kie zers en een waarborg voor de vertegenwoordiging der miö- derheden hoe deze bij scrutin de liste voeren was te Parijs gebleken bij de verkiezing van dén heer Barbdet. Voor hét weder bederven dér verkiezingen dóór dé ambtenaren vreesde hij niet, het Keizerrijk tóch was eene dictatuur zonder ini- nisteriëele verantwoordelijkheid. De minister wérd breed voerig wederlegd door dén heer Gürnbetta, die de verkieziüg- Barodet een slecht gekozen voorbeeld nbemdëwijl er tóén gestemd werd bij scrutin de liste zonder hste en den repu blikeinen geen keus gebléven was. Ongegrond noemde bij de beweringdat de plattelandsbevolking door het ècrutïh de liste - in verwarring zou geraken, immers wat voor dc moeilijkste tijden doeltreffend verklaard werd, zou in gewone omstandigheden niet- machteloos en onvruchtbaar zijn. Dc ministeriëele verantwoordelijkheid waarvan de minister zoo veel verwachtte voor de zuiverheid der Stemmingen was voor spreker een ijdele klank. Zonder vrije wettelijkeoprechte verkiezingen was die verantwoordelijkheid maar eene leugen, waarmede de machtigen de menigte om den tuin leidden. Ten slotte werd het amendement-Po»^/.? aangenomen met 357 tegen 326 st. Deheeren d'Audijfret-Pasquier, Laboulaye, Casimir Périer en 19 andere leden onthielden zichafwezig waren 7 leden. Den 12 is het tot na art. 14 aangehouden art. 5, met eene door de Commissie voorgestelde wijziging en eene door den heer Corns voorgestelde inlasschir.g goedgekeurd; aldus bepalende, dat de stemmingen zullen geschieden overeenkomstig de orga nieke besluiten en reglementen van 2 Eebr. '52 en in het geheim, met biljetten onder enveloppen naar officieel model. Op art. 17, bepalende, dat de Afgevaardigden eene schadeloosstelling zou den ontvangen overeenkomstig de wet van 1849 en de beschik kingen der wet van 16 Eebr. 1872, waren twee amendemen ten voorgesteldhet eene om geene schadeloosstelling hoe genaamd te verlèenenhet andere om die óp 6000 fres. te stellen; welke amendementen beiden verworpen werden, waarna het artikel onveranderd werd aangenomen. Op art. 19. bepa lende datgelijk tot dusver, elk departement van Algiers 2 Afgevaardigden zou benoemen stelde de lieer Plichon voor, het getal op één te stellen, waarmede de Kamer, na langdu rige discussie, zich met 371 tegen 302 st. vereenigde. Op art. 21 dat de wet toepasselijk verklaarde op de thans ver tegenwoordigde koloniën bepalende dat zij een getal leden ter Kamer zouden afvaardigen als tot dusver naar de Nat. Vergaderingstelde de heer Champvallier voor, de vertegen woordiging der koloniën bij afzonderlijke wet te regelen. Door den minister Pufaure werd de drukperswet ingediend en voorgelezen zij bepaalt het brengen van drukpersvergrij- pen voor gezworenenmaar Zondert eene menigte gevallen uitwelke voor dc correctioneele rechtbanken komen [Het ontwerp vat, zegt het Journal des Débats, al de gestrengheid der vroegere wetten in een klein getal artikelen samen]. De staat van beleg wordt opgehevendoch in de departementen SeineSeine en OiseRhone en Monden van de Rhone en in de stad Algiers eerst met 1 Mei 1876, „tenzij die in deze departementen vóór dit tijdstip door eene nieuwe wet beves tigd mocht zijn." Den 13 is liet amendement-Champvaller, door den Verte genwoordiger van fransch Guyana graaf Desbassagns de Riche- BURGEMEESTERen WETHOUDERS vanALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenendat de tweede sup- pletoire begrooting, dienst 1875 heden door hen den ge meenteraad aangebodengedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter lezing is ne.lergelegd en in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PUNT. 26 Nov. 1875. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Aan belanghebbenden wordt berigtdat de badinrigting in het gasthuis gedurende de wintermaanden, van af 29 No vember 1875, alleen des Woensdags en des Zaturdags geopend is. In den morgen van den 20 zijndoor den hevigen storm, de tot zolderhoogte opgetrokken builen- en binnenmuren van 4 in aanbouw zijnde arbeiderswoningen aan de Gedempte Baansloot tot op hunne halve hoogte omver geworpen. Zitting van 24 November* 1875. No. 14. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig wegens uitstedigheid de heeren Jb. Helling en T. L. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mededat den 16 November 1.1. de levering van 466000 straatklinkert waalmoppen, waarvan 106000 voor de stationswegen, is aanbesteed aan den heer W. de Radtsteenfabriekant te Druten, voor f 14,64 per duizend: dat den 20 November het aan het gasthuis behoo- rende land in het openbaar verhuurd is aan de wed. J. F. Wijnkamp voor 540,per jaar, 55,-- meer en detot.de kapellerijgoederen van M. van de Velde hehoorende landerijen aan E. H. Vogelezang voor ƒ465,— per jaar, AluO,meer. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingeko men stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide der goedgekeurde 1® suppletoire ge meente-begrooting dienst 1875. .v.uumiu wiaa wjj uc uubvo-ugeii aauauurijviug lot veranoenug en slooping overtegaan. Verder wordt medegedeeld, dat de eigenaar van liet perceel aan de Lindegracht zich bereid verklaard heeft, dat perceel tot pakhuis in te richten en niet langer tot woonhuis te laten gebruiken terwijl de eige naar van tien perceelen aan Ropjeskuil (het zoogenaamde Henningshofje) zich bereid verklaard heeft om tot de slooping dier mede afgekeurde perceelen overtegaanzullende op dien grond dan woningen worden gebouwdingericht overeen komstig de voorschriften der bouwverordening. Gesteld in handen eener speciale commissie van onderzoek van 3 ledenwaartoe worden benoemd de heeren P. Bruinvis de Lange, J. M. F. Wellan en C. Bosman. 9. Rapport op het verzoek van de wed. JV. Wijnkamp, om vergunning tot het vernieuwen van den houten zij- en achterkant van hare loods wederom van hout. Eene door den gemeente-architect met de adressante gehouden bespre king heeft aanleiding gegeven tot intrekking van dat verzoek. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Brief ten geleide van een rapport van den gemeente architect waarbij worden beantwoord de bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1876 gemaakte aanmerkingen op de prijsberekening der materialen. Ter lezing voor de leden gelegd. 11. Voorstel tot benoeming der leden voor de vaste com missie voor de verordeningen, waarop straf is bedreigd. voor 1876, van welke commissie de burgemeester volgens de wet Voorzitter is. 12. Voorstel t,ot benoeming der leden en van eenen Voor zitter voor de vaste commissie van financien voor 1876. 13. Voorstel tot benoeming der leden van de vaste com missie van bijstand in betrekking tot het beheer en^onder- houd der gemeente-eigendommen en werken voor 1876. 14. Brief ten geleide der aanbevelingslijsten van personen ter vervulling der vacaturenin verschillende besturen met het einde des jaars door de periodieke aftreding van leden zullende ontstaan. Burgerlijk Armbestuur. eding van den heer J. van der Kaaij, herkiesbaar. var. der Kaaij, J. Latenstein van Foorst, P. Kluitman, Kool. ■sarissen der Stads-Apotheek. eding van den heer Dr. D. Hulst, herkiesbaar, r. D. Hulst, Dr. J. Kraakman, Dr. J. A. Mensotddes. van het Gasthuis. sding van den heer M. JDirkzen, herkiesbaar. J. Dirkzen, H. A. Sehaaps, II. P. Ibink Meienbrink, T. de Sonnaville. commissie. eding van den heer Mr. W. A. L. Domis, herkiesbaar, r. WA. L. Domis, A. R. Mulder, Mr. A. C. Lager- H. Jde Lange, van het Burgerweeshuis. eding van den heer B. Preijer, niet herkiesbaar. J. Bruinvis, Mr. M. A. Kluppel, Cs. Janssen Cz., C. P. E. Hanegraaff. sie van Toezigt op het Middelbaar Onderwijs. iding van den beer Mr. C. B. H. van Lelijveld, li e r- a a r. r. C. R. H. van Lelijveld, Mr. W. A. L. Domis, Mr. F. van der Miede van Opmeer, Mr. M. A. Kluppel. der Latijnsche School. sding van den heer Dr. C. J. de Lange, niet h e r- i a a r. r. A. C. Lagerweij, Mr. W. A. L. Domis, Mr. W. Tim- EckelboomMr. M. A. Kluppel. heidscommissie. ■ding van den heer Dr. J. D. Boeke, herkiesbaar. J. D. BoekeC. W. Bruinvis. Brief der commissie van toezicht op het museum, voor ■riodiek aftredend lid A. Klasener, een dubbeltal aan- lebestaande uit de heeren A. lildsener en JC. Koorn >s. 11 tot en met 15 ter lezing voor de leden gelegd. 7erzoek van L. Kroon, om benoemd te worden tot markt- der vischmarkt, in plaats van wijlen P. JKuneman. lelijk verzoek van W. de /Fijn Pz. 16 en 17 aangehouden tot de tegen heden aan de istelde benoeming van een marktmeester voor de visch- om daarop zooveel regard te slaan als de Raad zal len te behooren. ferzoek van A. Slijper, 2®. helpster bij het onderwijs ïwelijke handwerken aan de openbare armenschool ïoemd te worden tot 1®. helpster bij die inrigting A. E. Bakker eervol wordt ontslagen, ld in banden van Bnrg. en Weth. om berigt en raad. rerzoek van W. Praalder en mede-onderteekenaren rs van perceelen in het Kennemerpark nabij de Baan- om verbetering en verlichting van een weg aldaar, ld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. idres van P. Bezaanhorologiemaker, houdende be ngen over.de stads-uurwerkenop ongezegeld papier ren. oorstel van den Voorzitter wordt overgegaan tot de n den dag. n behandeling genomen de voor de leden ter lezing hebbende stukken. 'erzoek van A. E. Bakkerom eervol ontslag als ter bij het onderwijs in vrouwelijke handwerken aan bare armenschool. 1 verleend met ingang van 15 Jan. 1876 of zooveel als in de vacature is voorzien, erzoek van den lieer A. van Uvenom hem alsnog ;nen eervol ontslag als Directeur en leeraar der bur- ischool. Aanvankelijk had hij in den waan verkeerd, onnoodig was zelf zijn ontslag te vragen, aangezien jeteur van het Middelbaar Onderwijs had gezegd zijn aan den Raad te zullen voorstellen dat hij eerst op door een schrijven van den Inspecteur is overtuigd ndat het noodig was zelf zijn verzoek om ontslag jnhetgeen toen onverwijld is geschieddat hij al heeft hij tot zijn leedwezen Alkmaar verlatenalvorens ontslag te hebben bekomen, allerminst den toeleg beeft ge had om zijne betrekking aldaar willekeurig vaarwel te zeggen en de belangen der burgeravondschool te verwaarloozen. Met algemeene stemmen wordtop voorstel van den heer Stuartbeslotenden adressant te kennen te geven dat de Raad geene termen vindtom op zijn besluit van 6 October ll., waarbij hem ontslag uit die betrekkingen werd verleend, terug- tekomen. 23. 1® Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1875 en 2® suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 1875. Vastgesteld eerstgenoemd kohier tot een belastbaar inko men van f 47822,80 en een invorderbaar bedrag van/876,09 en laatstgenoemd kohier tot een bedrag van 29,25. 24. Deelt de Voorzitter mede dat bij de gisteren avond gehouden openbare verkooping van het gebouw, laatst ge bruikt tot stads bank van leeuingdaarvan kooper is ge worden behoudens de door den Raad te nemen beslissing of het perceel zal worden gegund, voor de som van 9505,- - en onder verplichting tot overname der pandenstellingen voor f 150,de lieer IJmelinus Bijvoets Gz., architect en make laar te Amsterdam, die zich voorbghouden heeft binnen 24 uren zijne lastgevers te noemen. Met 10 tegen 3 stemmen van de heeren Bruinvis de Lange, Stmrt en dg Voorzitter wordt tot de gunning besloten.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5