van Zondag 28 November 1875. Duitschland. Frankrijk. Helste. («root IKritlanjc en Ierland. Bijblad van de Alkmaarsche Courant De vertegenwoordiger der mecklenburgscbe regeeringen in den Bondsraad heeft medegedeeld dat die regeeringen de verwachting van die vergadering deelen omtrent het eindelijk gelukken van eene wijziging der constitutie; zij zullen, al is voor het oogenhlik ook een stilstand in de onderhande lingen gekomenhare pogingen voortzettenin de hoop om ten slotte het gewenschte doel te bereiken. Rijksdag. Den 17 is bij derde lezing aangenomen de wet op de desinfectie van spoorwagens, die voor veevervoer gediend hebben, maar met afwijking van de bij de tweede lezing genomen besluiten. De Rijksdag had alstoen ook de desinfectie van laad- en losplaatsen van vee en van de stallen verplichtend gesteld maar op de bedenking der regeeringdat zulks te groote kosten eischen en liet verkeer belemmeren zouis bepaald dat deze desinfectie aan de spoorweg-directiën kan, maar niet behoeft opgelegd te worden; terwijl de Bondsraad bevoegd is om ook van de desinfeetie der veewagens vrij stelling te verleenen indien in het betrokken gewest sedert 3 maanden geene ziektegevallen onder het vee voorgeko men zijn. Den 20 heeft de eerste lezing der Rijksbegrooting voor 1876 plaats gehad. Nadat de voorzitter der Rijks-kanselarij Delbrück de discussiën ingeleid en den toestand der Rijks-finan- ciën eenigszins donker gekleurd had, betoogde de heer Rickert namens de nationaal-liberalendat het onnoodig was de be volking nieuwe belastingen op te leggen, terwijl men mil joenen beschikbaar stelde voor het dept. van marine, meer dan in de eerste jaren besteed kon worden. Bij monde van den heer Schorlemer-Alst verklaarde het centrum zich tegen de hoogere belasting van het bier, en verlangde hetals be krachtiging van de vredelievende verzekeringen in de troon rede bezuiniging op de uitgaven voor het leger. Bn. v. Min- nigerode verdedigdeuit naam der conservatievenzoowel de beurs- als de bierbelasting. De heer Richter zeide na mens de fortschrit-tspartij dat het Rijk nog over geld genoeg beschikken kon uit de overschotten van vorige diensten en renten der oorlogscontributiën, hij meende minstens over 90 miljoen mark, en betreurde het, dat de Rijksdag omtrent den staat dezer gelden niet beter was ingelicht. Tegenover zulke sommen kwam de geringe opbrengst der voorgestelde, handel en verkeer drukkende, belastingen [6 miljoen] niet in aanmerking. De heer v. Kar dor ff drong, namens de vrij-conservatieven, op protectionistische maatregelen aanwas de handelspolitiek goed dan konden nieuwe belastingen licht nedr igen worden; indien niet, dan waren ook reeds de bestaande te drukkend. De pruisische minister van financiën deed uitkomen, dat men met gebruik van alle voorhanden gelden de uitgaven voor 1876 wel zonder nieuwe belastingen en zonder verhooging der matriculaire bijdragen zou kunnen bestrijden maar dat het eene slechte financiëele politiek was om alleen voor de naaste toekomst te zorgen. In 1877 zouden alle bronnen blijken opgedroogd en veel grooter deficit te dekken zijn dan nu het geval was. Den 22 zijn de beide voorstellen voor de nieuwe belastin gen na door de heeren LoiceW indthorst en Liebknecht bestreden en door de heeren v. Bismarck en Lucius verdedigd te zijnnaar de begrootingscoramissie verwezen. Prins Bis marck beval vooral de bierbelasting aanter goede regeling der verhouding in dit opzicht tusschen Noord- en Zuid- Duitschland. De Rijksdag had het recht om in de meerdere uitgaven of door nieuwe belastingen of door verhooging der matriculaire bijdragen te voorzienmaar de laatste zou den voor de kleinere Staten allicht te drukkend worden. Naar aanleiding van den dikwerf geuiten wenschdat de Rijks-regeering in formeele ministeriëele departementen zou gesplitst worden, betoogde de kanselier aan het slot zijner rede uitvoerigdat er voor de verschillende vakken van beheer mettertijd wel meer ministers zouden benoemd moeten wordenmaar dat er van ministeriëele verantwoordelijkheid, waarbij eigenlijk niemand verantwoordelijk isgeen spraak kan zijn, dewijl een krachtig en voortvarend beheer vordert, dat alleen de Rijkskanselier verantwoordelijk is. Pruisen. Twee van de personendie het valsche ge rucht hebben uitgestrooidals zou de berlijnsche bankiers firma Abel Jr. hare betalingen gestaakt hebben, zijn ontdekt en door de beursdirectie van het bezoeken der beurs uitge sloten; bovendien heeft deze zich tot het Openbaar Ministerie gewend om hunne vervolging te verkrijgen. De Staats-Anzeiger heeft de namen openbaar gemaakt der 30 door den Koning te benoemen leden der weldravoor de eerste maal op grond van het nieuwe reglementbijeen te komen algemeene synode der luihersche kerken in Pruisen. De lijst bevat geen enkelen naam van leden der vrijzinnige richting en bestaat voor de helft uit geestelijken. Ter voorziening in het gebrek aan arbeiders ten platten landezijn sommige grondbezitters met de hunnen overeen gekomen dat deze op de lagere catholieke feestdagen, indien die op werkdagen vallen, zullen werken; andere hebben de geestelijkheid genoopt om de arbeiders van de viering dezer dagen dispensatie te geven. Het domkapittel te Breslau heeft de uitnoodiging van den opperpresident van Silezieom tot de verkiezing van een beheerder der diocees over te gaan, met eene weigering be antwoord dewijl de bisschopszetel naar canoniek recht niet vacant is. Prins Bismarck is den 20 uit Varzin te Berlijn aangeko men en den 21 door den Keizer ontvangen. Graaf v. Arnin heeft zich van Lausanne bevondnaar San Remo in Italië begeven. ring hoopte binnen kort een wetsvoorstel in te dienenten einde in deze leemte te voorzien. De gemeenteraad van Luik heeft den 20 met alg. st. be krachtigd het besluit van den burgemeester Piercot, waarbij de kerkelijke ommegangen ter viering van het jubeljaar voor- loopig zijn verboden. De liberalen, ingenomen met de krach tige houding des burgemeesters hebben besloten hem een groote banket aan te bieden. Te Gent is den 23 tot lid der Kamer verkozen de libe rale kandidaat de burgemeester de Kerchove de Denterg- hemmet 3476 van de 6754 geldige stemmen. De cle- ricale candidaat Storme-Brasseur verkreeg 3278 st. Allerlei vreugdebedrijven zijn door de overwinnende partij aange kondigd. De regeering heeft eene geldelijke toelaag verleend aan de S. Jozefskerk te Leuven tot uitvoering eener muurschildering, voorstellende „de verschijning van het H. Hart van Jezus aan Marie Marguerite AlaeogueDe Précurseur komt op tegen de overneming door Belgie van het „ontaarde Frank- rijk" van dit „droevig staal van menschelijke verbijstering," en tegen het aanwenden daartoe van de door den noesten arbeid des volks opgebrachte penningen. De maarschalk-President, heeft het verlangen te kennen gegeven, dat op de candidalenlijst der door de Nat. Ver gadering te kiezen Senaatsleden een 20tal personen zullen worden gebrachtdie geen deel van deze Vergadering uit maken, maar zich in meer dan één opzicht jegens het vader land verdienstelijk hebben gemaakt. In den Algemeenen Raad van de Seine is de „wensch" ter tafel gebracht naar het eindigen van den staat van beleg en het uitvaardigen eener amnestie voor het departement. Die wensch is door 56 leden onderteekend. De prefect heeft verzochtdien wensch niet in overweging te nemenhij is daarop in handen eener commissie gesteld. Voorts is eene motie goedgekeurdwaarbij de wensch werd uitgesproken dat de geestelijkheid der verschillende gezindten zou ophou den deel uit te maken der Raden van openbaar onderwijs. De aartsbisschop van Lyon, msgr. Genoulhiac, is overleden. Te Mieul, in Bretagne, is een flesch opgevischt, een briefje bevattendewaarin voor eenigen uit de bemanning van het schip Lennie om hulp gesmeekt werd. De marine-prefect zond het adviesjacht Travailleur van La Roebelle uit, hetwelk ter hoogte van het eiland Ré een schip ontmoettewaarvan de kapitein en de stuurlieden vermoord waren door de beman ning dievan scheepvaart geen verstand hebbende, zekeren v. Hoydonck bewogen hadden koers te zetten naar Gibraltar. Hij had echter naar het eiland Oleron gestuurd en inmid dels bovengemelde flesch in zee geworpen. Ter hoogte van La Plotte waren 6 criekenaan de misdaad medeplichtig in eene boot naar den wal overgestoken (waar zij spoedig gevat zijn). De Lennie is met 5 andere matrozenden hofmeester en een kajuitsjongen (welke 2 laatsten zich met gevaar van hun eigen leven voor de vermoorden in de bres hadden ge steld), te Rochefort binnengebracht. Den 16 heeft de springvloed langs de geheele kust van het Kanaal eene ongemeene hoogte bereikt, zoodat o.a. te Havre de kaden en straten onderliepen. De stormen hebben zich te Boulogne en elders vernieuwdop de kust van Andessel- les is het spaansche schip Astrica vergaan met 9 man van dering in een verzoekschrift er op aan te dringendat het kerkelijk huwelijk het burgerlijk moge voorafgaan. Het hof van assises in het dept. du Lot heeft ter dood veroordeeld eene gehuwde vrouwBoyou geheetenwegens het vermoorden op zeer jeugdigen leeftijd van 7 harer 10 eigene kinderen en van een kleinkind, door middel van naalden, welke zij in het lichaam stak. De dood van het kleinkind lokte het eerst een onderzoek uit. Het doe! van dien moord was het vermeesteren der bezittingen van haren zoon, die doodelijk ziek wasten nadeele van de door haar verfoeide schoondochter. De sommen bij mevr. de Mac-Mahon ingekomen voor de noodlijdenden in het zuiden des landshebben het bedrag bereikt van 26,024,711 fr. waar hij zich Den 17 heeft de heer Pirmez in de Kamer van Afgevaar- digden de regeering geïnterpelleerd over het verkoopen van 8000 afgedankte gewerenvoor slechts 1 fr. het stukte Charleroi, van wege bet gouvernement. Hij deed, met het oog op de herhaalde woelingen onder de mijnwerkers, de ernstige beteekenis daarvan uitkomen. De minister Alalou heeft geant woord dat de zaak onderzoek verdiendedocb gaf als zijn gevoelen te kennen dat de koopers geene kwade bedoelin gen koesterden. De regeering had slechts een enkelen ver koop van wapenen doen houden en de verkochte bevonden zich nog in handen der koopers omna vermaakt te zijn te worden uitgevoerd. Tegen de overige verkoopingen deed de wetgeving geene middelen aan de hand, doch de regee- het scheepsvolk. Te Cancale geschiedde hetzelfde met eene visschersbootten aanschouwe van de vrouwen der schipbrem kelingen voor wier oogen 4 van de 6 opvarenden verdron ken. Den 18 waren eenige wijken van Parijs door het was sen der Seine overstroomd en de eilandjes in de rivier vol komen verdwenen. Den 18 hebben verschillende Afgevaardigden der koloniën in eene bijzondere bijeenkomst besloten, den heer Oesbassayns de Richemont schriftelijk hunnen dank te betuigen voor de wijzewaarop hij voor de belangen der koloniën is opgetre den en de hoop uit te drukkendat de Nat. Vergadering bij de derde lezing der kieswet op haar besluit betreffende de vertegenwoordiging der koloniën zou terugkomen. De heer Evansdirecteur van de American Register, die onlangs te Parijs het banket bijwoonde ter zake van de stich ting uit fransche en americaansche bijdragenvan een ge- denkteeken der americaansche onafhankelijkheid op een eilandje bij Nieuw-Yorkheeft zijne landgenooten aan gene zijde van den Oceaan voorgesteldeen comité samen te stellen voor de itichting van een tweede gedenkteekente Parijster ver eeuwiging der namen van hen, die uit Frankrijk in de ure van den strijd het americaansche volk zijn te hulp gesneld. Hij is begonnen met voor 50000 fr. te teekenen. Te Parijs is eene verkooping gehouden van al de meubelen en allerlei overblijfselsgevonden onder de bouwvallen van de Tuilerienhet Palais Royal en het paleis van S. Cloud. De opbrengst was 52000 fr. Den 29 is in de wijk Belleville te Parijs eene door 2000, voor een deel niet in die wijk woonachtige, personen bij gewoonde vergadering gehoudenwaarin de heer Paul de Cassagnac, daartoe als „dienaar van het algemeen stemrecht" door 7 werklieden verzocht, het woord heeft gevoerd. Hij zeidede uitnoodiging daartoe als een bevel van het volk te hebben aangemerkt. De oude republieken, zeide spreker, onderdrukten het volkdie van 93 had het volk niet gebaat, die van 48 had het bedrogen. Men viel hierop den redenaar in de rede en riep „Twee DecemberDe heer de Cassagnac antwoordde, dat Napoleon den 2itn December de wet ver krachtte even als de bewerkers der revolutie van 4 Septem ber 1870; maar eerstgenoemde raadpleegde later Frankrijk, laatstgenoemden deden dit niet. Het volk had alleen het recht de wet te schenden en van wetschennis kwijtschelding te verleenen en het volk had het Keizerrijk absolutie ver leend. Bij den coup d'Etat waren dooden gevallenmaar toen het volk zich na den 4,n September nogmaals gewroken had, lieten de Thiersen en Favres 40000 menschen gevangen nemen en 25000 dooden. Spreker beloofde in naam van het Keizerrijk de afschaffing van het octrooi en de invoering eener inkomsten-belasting. Hij verlangde eene volksstemming en beweerdedat de republikeinen zich daartegen verzetten omdat zij bevreesd waren. Niemand heeft na den heer de Cassagnacwiens speculatie op de volksdriften herhaaldelijk en uitbundig werd toegejuicht, het woord gevoerd. Op een te Rijssel gehouden catholiek congres is den 21 een voorstel aangenomenstrekkende om bij de Nat. Verga- Nationale Vergadering. Den 15 heeft de heer Vela- cour voorgesteld om de op dien dag bepaalde behandeling der wet tot regeling der gemeentebesturenwaarvoor geen commissie of verslaggever meer waste verdagenaange zien het niet aanging het vraagstuk betreffende de benoe ming der maires van de geheele gemeentelijke organisatie af te scheidenen aldus aan eene politieke kwestie de ad ministratieve belangen der gemeenten ten offer te brengen; terwijl het oogenblik om eene verandering te brengen in den tegenwoordigen staat van zaken, z<56 kort voor de verkiezingen voor de Nat. Vergadering, slecht gekozen was. De heer Pascal Duprat, op wiens voorstel de derde lezing aan de orde was gesteld, betoogde daarop, dat de algemeene verkiezingen onder den dwang der tegeüwoor- dige mairewet tot een logen zouden worden. Het voorstel ter verdaging bedoelde voor de verkiezingen gebruik te ma ken van de mairesdie door de regeering van den heer de Broglie op het kussen waren gebracht. De heer Clapier on dersteunde het voorstel- üelacourde heer Bêrenger bestreed het. De minister Buffet vereenigde zich met het voorstel tot verdaging. Het ging niet aande 3000 door vorige regee ringen benoemde maires te ontslaan, zonder hun, door het uit schrijven van gemeentelijke verkiezingen, gelegenheid te;ge ven zich te rehabiliteeren. Overigens kon men volkomen gerust zijn omtrent de eerlijkheid en vrijheid der aanstaande verkiezingenvoor welke hij van de arrondissementsgewijze stemming alles goeds verwachtte. De heer Ern. Picard ver klaarde, dat de verzekeringen des ministers de verkiezingen geenszins zouden beveiligen tegen de overtredingen zijner ondergeschikten hij bestreed de verdaging. Ten slotte werd daartoe zonder hoofdelijke stemming besloten. Op voorstel van den heer Lambert de Croix werd de derde lezing der kieswet tegen den 19 aan de orde gesteld. Het linker-centrum heeft den onlangs afgetreden vice-mi nister van binnen, zaken Bardoux tot zijnen voorzitter verkozen. Den 16 kwamen een aantal voorstellen van verschillende leden ter tafelstrekkende om in sommige departementen aan den staat van beleg een einde te makenen daaronder in een waar die toestand bij het ontwerp der drukperswet tot Mei gehandhaafd wordt. Op aandrang van den minister Walton werd besloten, de bedoelde voorstellen aan te houden tot de behandeling van laatstgenoemd ontwerp. Voorts werd beslistdat zij naar dezelfde commissie zouden verwezen worden, welke het ontwerp der drukperswet onderzoeken zou. In de memorie van toelichting tot het ontwerp der druk perswet wordt de uitzondering van sommige departementen wat betrett het opheffen van den staat van belegaange prezen in het belang der drukpers zelve. Indien aan dien staat van beleg onverhoedszonder voorzorgsmaatregelen een einde werd gemaaktzoo luidt het verrassend betoog zou het te vreezen zijndat op vele plaatsen de dagbladen zich tot buitensporigheden lieten verleiden, die onvermijde- lijk in het oog der vrijzinnigste mannen het rechtmatig ge bruik der vrije gedachtenwisseling in minachting zouden brengen. Nadat den 18 een aantal wetsontwerpen van ondergeschikt belang was afgehandeldverklaarde de heer Ricarddat de Commissie den volgenden dag niet voor de derde lezing der kieswet gereed kon zijn wegens de meer dan 40 ingekomen en te onderzoeken amendementenalsmede de door vele le den verlangde wijzigingen in de kiestabel; hij stelde daarom voor, de derde lezing tot den 22 te verdagenwaartoena eenige tegenspraak van den heer Parisdie meendedat de tabel wel afzonderlijk kon behandeld worden, besloten werd. Onder de vdór deze beslissing afgedane ontwerpen was er een tot regeling der verhouding van de manschappen der reserve, van het actieve en van het territoriale leger tegen over de militaire jurisdictie, waarbij o. a. de manschappen der reserve en van het territoriale leger aan de jurisdictie der krijgsraden onderworpen worden gedurende het halfjaar, volgende op hunnen terugkeer naar hunne haardsteden. De afdeelingen hebben den 18 de leden der commissie voor de drukperswet benoemd en wel 11 van de 15 uit de linkerzijde en het linkercentrum. In de afdeelingen werd het ontwerp hevig aangevallen door de heeren Beau'ssire Cazotde PressenséJules Favre en I.aboulaye. De minister Dufaure trad tegenover eerstgenoemde in eene omstandige verdediging, o. a. van de reden waarom zoo vele drukpers delicten aan de rechtspraak der gezworenen onttrokken wer den. Was het te betreuren indien begane misdrijven niet vervolgd werdennog veel meer was dit het geval indien plegers van gebleken misdrijven werden vrijgesproken. De minister was voorstander van de rechtspraak door gezworenen ten opzichte van vergrijpen tegen het gemeene rechtmaar sints eenige jaren was de polemiek met zulk eene heftigheid gevoerddat de gezworenen oververzadigd waren geworden van dagbladartikelen. Hunne rechtspraakhoe uitnemend ook voor andere misdadenwas daarom niet wensehelijk voor drukpersmisdrijvenniettemin werden alle misdrijven die metterdaad een politiek karakter haddendaaraan on derworpen. De minister Say heeft den 18 aan de begrootingscommissie medegedeeld dat het jaar met een bijna volkomen evenwicht, ongeveer 2656 miljoen in ontvang en in uitgaafzal sluiten, zonder dat het noodig is 40 miljoen van de Bank te leenen. De Commissie van Dertig heeft den 19 aangenomen een amen dement van den heer Bethmont op de kieswet, strekkende om de hoofdofficieren van het territoriale leger in het arrondissement, waar zij bevelvoeren niet verkiesbaar te stellen. Voorts heeft zij besloten geen der ingediende amendementen aan te nemen, welke met het eenmaal door de Kamer vastgesteld beginsel der arrondissementsgewijze stemming in strijd zijn. Het rechtercentrum heeft den 22 eene dergelijke beslissing ge nomen en het linker denzelfden dag omgeheel in den geest van de groepen der linkerzijdehet amendement van den heer Jozon te steunen, met aanneming van het scrutin de liste met ten hoogste 5 namen. De commissie voor de drukperswet heeft den 20 den heer Corne tot haren voorzitter verkozen. Den 22 is beraadslaagd over de op art. 1 der kieswet in gediende amendementen, met den uitslag, dat het in hoofdzaak onveranderd bleef, met name het voor de uitoefening van het kiesrecht vereischte domicilie van 6 maandenzijnde een daartegen gericht amendement van den heer Delsol verwor pen. Aangenomen werd een additioneel artikeldoor den heer Clement voorgesteld en door den minister van justitie voor „volstrekt noodzakelijk" verklaard, strekkende om voor zieningen in cassatiebetreffende het opmaken en herzien der kiezerslijsten, rechtstreeks te brengen voor de kamer van burgerlijke zaken van het hof van cassatie. Ettelijke andere voorstellen werden verworpen en daaronder een van den heer de Belcastelstrekkende om aan gehuwde mannen en weduw- naren met of zonder kinderen eene dubbele stem te geven met uitzondering van degenentegen wie eene scheiding was uitgesproken. Yan deze vertegenwoordiging des huisgezins, gelijk hij het noemdeverwachtte de voorsteller alles goeds, doch de heer Langlois nam den handschoen op voor de vrij gezellen in eene rede, welke de Kamer zeer schijnt vermaakt te hebben. Onder zijne argumenten maakte vooral één op- gangnamelijk datwerd het amendement wetde pastoor van een dorp slechts recht zou hebben op ééne stem en de kerkeknechtmet vrouw en kinderen bevoorrecht, daarente gen op twee. Den 23 zijn art. 2 en 3 der kieswet goedgekeurdhet eerste onveranderd, het tweede met, eene door den heer Humbert voorgestelde additioneele bepalingstrekkende sm de voor schriften van art. 19 der organieke wet van 2 April op de verkiezingen voor den Senaat toe te passen op die voor de Kamer; welk artikel straffen bedreigt tegen pogingen tot omkooping. Met 318 tegen 314 st. werd verworpen een amendement van den heer Marcel Barthestrekkende om aan bekleeders van het gezagagenten der regeeringalle open bare ambtenaren te verbieden bij aanplakbiljettencirculaires en alle andere geschriften of officiëele en administratieve stukken candidaten aan te bevelen [Art. 3 verbiedt reeds aan elk agent der openbare en gemeentelijke overheid stembiljet ten politieke geloofsbelijdenissen en circulaires van candida ten te verspreiden], Uit een door de uitvoerende commissie der National Edu cation League uitgebracht verslag blijktdat in de laatste 12 maanden het getal der schoolcommissiën in Engeland en W ales van 909 tot 1435 gestegen isen dat vele dorpen die voor het invoeren van eene openbare school door de tegenstanders het minst geschikt waren geacht, thans eene schoolcommissie en eene openbare school bezitten, die goed blijken te werken. Het comité, dat zich bij gelegenheid van het O'Connels eeuwfeest gevormd had om voor de feestelijkheden te zorgen en waarvan men verwachttedat het geld genoeg in kas zou houden om een monument op te richten, heeft te Dublin in eene talrijke vergadering rekening en verantwoording gedaan. Het bleekdat het geld op was en dat er zeer ruw mede was omgesprongen. Er waren buitensporig hooge trac- tementen en vergoedingen in geld uitgedeeld en diners ge houden van 500 a 600 couverts, waarvan niet meer dan 20 of 30 der aanzittenden hun guinje betaald hadden. De mis noegde vergadering gaf den lord-mayor een soort van votum van wantrouwenwaarop hij den presidentszetei verliet. Toen zijn opvolger benoemd was, weigerde de eere-secretaris hem de boeken over te geven. Onder groote beweging werd de vergadering gesloten. De lord-mayor van Londen heeft eene inschrijving geopend ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen in Engeland. Den 17 heeft de minister van buit. zaken eene deputatie ontvangen van de vereeniging tot bestrijding der slavernij naar aanleiding van een plan tot kolonisatie van Nieuw- Guinea welke door een aantal particulieren wordt voorbereid, die blijkens de programma's voornemens zijn een uitgestrekt deel des landsthans door de inboorlingen in groote dorpen bewoond en bebouwdonder de avonturiers te verdeelen zoodat strijd en bloedvergieting kan worden te gemoet gezien. De minister verklaardedat hij de wet tot het te keer gaan van misbruiken in het werven van arbeiders voor de eilanden der Stille-Zuidzeeook toepasselijk achtte op misbruiken op Nieuw-Guinea gepleegd. Omtrent de inlijving of kolonisatie van het eiland kon hij zich niet uitlaten, omdat hij met de gouverneurs der koloniën in Australië over deze zaak in over leg was en zij eigenlijk alleen Australië aanging. Na ken nisneming der programma's, waarin niet onduidelijk geweld dadige inbezitneming bedoeld werdhad hij zich onverwijld tot de betrokken Vereeniging gewend. De regeering was wel niet bevoegd, de onderneming te verbieden, maar zij waarschuwde de deelgenootendat de Kroon geen landeigen dom erkennen kon, door onbehoorlijke middelen verkregen, en zij zou zoodanige bezittingen niet als wettig aanmerken, indien later eene kolonisatie van Nieuw-Guinea tot stand kwam. Ten gevolge der mededeelingen van den heer Stanley om trent de gunstige gezindheid van Koning Mtesa voor het christendom, heeft een onbekende 10000 ter beschikking gesteld van de Zendingsvereeniging te Londen onder voor waarde van het zenden eener deputatie naar het gebied van genoemden africaanschen Vorst, ten einde er een middenpunt te vestigen van christelijke beschaving. KoLONlëN. Te Rangoon is de overheid op het spoor gekomen eener samenzwering, ten doel hebbende, het tuig- luis te veroveren en de stad in brand te steken. Onder scheidene birmanen vaii deelneming aan deze samenzwering verdachtzijn in hechtenis genomen. De engelschen hebben 4 verschansingen genomen te Passir Salahet dorp in Perakwaar de heer Birch vermoord is. In de woning van den Maharajah Lela schijnt een en ander gevonden te zijn, dat den heer Birch heeft toebehoord.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 5