Turkije. OoN(enr(|k-lIongarije. Zwilsciiand. Italic. De op de begrooting van oorlog gebrachte uitgaven be Spanje. Egypte. Wereeaigile Staten. Het recht tot uitgaaf van den officiëelen catalogus der ten Canada. Venezuela. SSinnenland. De minister van justitie, Midhat-bassaheeft doorgezet, dat de rechters onafzetbaar zullen zijn. Hij bereidt de in stelling van een openbaar ministerie voor en laat eene verta ling der fransche wetten gereed maken. De Polit. Corresponded bevestigt het bericht omtrent eene op 11 en 12 Nov. door de opstandelingen in de Herzogewina behaalde overwinning. Onder bevel van Selim en Chefket- bassa hadden 5000 man turksche troepen Gatzko verlaten om het fort Goransko en Nicsic van proviand te voorzien, toen zij plotseling van alle zijden door sterke benden werden aan gevallen. Eerst na twee dagen hardnekkigen strijd konden de troepen den terugtocht vrij makenmaar met verlies van 1300 dooden en gekwetsten, al de medegevoerde proviand, 20 paardenvrachten met ammunitie300 geweren en 50 ten ten. De opstandelingen, die met 500 turkenkoppen in hun kamp prijkten, gaven als hun verlies 146 man op, waaronder 1 hoofdman en 6 lagere officieren. In tegenstelling met dit bericht heeft Sener-bassa den 14 naar Konstantinopel gete legrafeerd dat de opstandelingen na een zeer hevigen strijd van 2 dagen „volkomen geslagen" zijn en 600 man gesneuvel den waaronder vele montenegrijnenop het slagveld hebben achtergelaten. In de smalle landstreek tusschen Montenegro en Servie is eene bende insnrgenten onverwachts omsingeld door turk sche troepen. Zij lieten onder hunne vele gesneuvelden meer dan een aanvoerder achter, bij wie de turken ook belangrijke documenten gevonden moeten hebben. De grootvizier heeft een armeniseh christen, Constant-eftendi, een zeer bekwaam maar geenszins populair man, tot gouver neur van de Herzogewina benoemd. De Porte dringt er bij de gezanten van Rusland en Oos tenrijk op aan dat zij vertoogen zullen richten aan Vorst Nicolaasomdat bij voortduring vele montenegrijnen zich bij de opstandelingen voegen. De Ottomanische Bank heeft bekend gemaakt, dat de met de schatkist gesloten tijdelijke en onlangs vervallen leeningen vernieuwd zijn en afgelost zullen worden door middel van maandelijksche stortingen, die eerst na Januari zullen aan vangen ten einde de betaling van den interest der nationale schuld te verzekeren. De Keizer heeftna een bezoek aan de werkplaatsen waar de nieuwe staalbrons-kanonnen volgens het stelsel- Uchatius worden vervaardigd en na bijwoning der schietproeven met dergelijk geschutden genl. Uchatius het commandeurskruis der Stefanus-orde verleend en den minister van oorlogbij eigenhandig schrijven, zijne tevredenheid betuigd over diens verdiensten bij de invoering van het nieuwe geschut. Oostenrijk. De Keizer heeft uit eigen middelen 6 beur zen ingesteld van 300 gulden elk per jaar, ten behoeve van studenten aan de nieuwe universiteit te Gernowitzzonder onderscheid van geloofsbelijdenis of nationaliteit. De gemeenteraad van Linz heeft met alg. st. besloten, een adres aan den Rijksraad te richtenwaarin beide Huizen verzocht, worden het initiatief te willen nemen tot het bijeen roepen van een internationaal congres ter overweging eener algemeene verlaging van het sterktecijfer der staande legers. De aartshertog Franshertog van Modena, is den 20, in den ouderdom van 56 jarenaan eene hersenontsteking te Weenen overleden. Hij laat geen kinderen na. Hij was zwager van den graaf v. Chambord en oom van don Carlos dien hij zeer ondersteunde. De kardinaal-bisschop Rauscher is den 24 te Weenen overleden. Hongarije. Het Volkshuis heeft den 19 de begrooting, bij eerste lezing, met 265 tegen 60 st. aangenomen. Er waren 111 leden afwezig. De uit den Berner Jura verbannen catholieke geestelijken zijn den 16 in hunne vroegere woonplaatsen teruggekomen en door de catholieke bevolking in sommige plaatsen feeste lijk ingehaald waarbij de orde ongestoord bleef. Het hoog gerechtshof heeft zichmet afwijzing van het profest van den geneefschen Staatsraad bevoegd verklaard om kennis te nemen van de kwestie nopens liet dragen van geestelijk gewaad op de openbare wegen in het kanton Ge neve en een nader onderzoek bevolen. Den 17 zijn bij Arezzo (Toscane) een rijk grondeigenaar en een officier der gensdarmerie op den dag door 3 gemas kerde bandieten aangevallendie den eerste van al wat hij bij zich droegtot een vrij aanzienlijk bedragberoofden en den laatste een kogelwond en een dolksteek toebrachten, waardoor zijn leven in gevaar verkeert. De prefect van Ar- rezzo had juist om overplaatsing naar Sicilië verzocht, mee- nende dat zijne tegenwoordigheid aldaar reeds genoeg zou zijn om er de openbare veiligheid te herstellen. Kardinaal Silvestri is den 20 te Rome overleden. Te Bazel is tusschen den heer Sella, namens de regeering, en den heer Rothschild, namens de Noord-Italiaansche Spoor wegmaatschappij eene overeenkomst geteekend tot wederin- koop der spoorwegen in Opper-Italie door den Staat. Den 16 hebben de heeren ManciniFuccioni en Morelli bij de Kamer voorstellen ingediendstrekkende om het arti kel der wet betreffende de gezworenenwaarin verboden wordt verslagen omtrent de verhooren openbaar te maken alvorens het vonnis geveld zij in te trekken. Den 20 heeft de heer Macchi een door hem ingediend voor stel toegelichtstrekkende om art, 299 van het wetb. van strafvord. te wijzigenwaarbij aan getuigen en experts het afleggen van een eed wordt opgelegdwelke eene geloofsbe lijdenis inhoudt [bij het geding' over den moord van Sonzogno hebben eenige getuigen uit de volksklasse geweigerd, bij de eedzwering de hand op het evangelie te leggen]. De minis ter van justitie deelde de bezwaren van den heer Macchi va. betoogde de noodzakelijkheid om diens voorstel uit te brei den door de godsdienstige eedsformule ook in burgerlijke zaken af te schaffen. De Kamer besloot tot het in overwe ging nemen van het voorstel en tot verzending naar de af- deelingen. - De voorloopige begrooting van justitie voor 1876 werd ten bedrage van 34 millioen fr. goedgekeurd. De heeren Corte en Maurigi hebben een voorstel ingediend tot wijziging der kieswet van 1860strekkende tot opneming der capaciteiten onder de kiezers en vermindering van deu censuszoo ten opzichte van het kiesrecht als van de ver kiesbaarheid. Zij willen den leeftijd der kiezers van 25 op 21 jaren in den census van 40 op 25 lira's verlagen. Kie- 'zers zouden zjjn allendie hun laatste examen aan de gym- nasiën en lyceeënambachts- en handelsscholen landbouw- en zeevaartscholen, of aan de militaire colleges en bijzondere cursussen hebben afgelegd en allendie op de lijsten der gezworenen zijn ingeschreven. dragen 209 miljoen, waarvan 19 miljoen bij die van het loo- pende jaar worden gevoegd. De gewone uitgaven worden met 6 miljoen verhoogd, de buitengewone met 7 voor het materieel te veldemagazijnenversterkingswerken enz. De Keizer van Duitschland heeft aan prins Humbert het grootkruis der orde van het Huis van Hohenzollern geschon ken en aan prinses Margaretha en de hertogin v. Genua de Louisa-orde 1® klasse. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt tusschen Oostenrijk en Italië, om de wederzijdsche gezantschappen tot ambassa des te verheffen. Don Carlos heeft een brief aan Koning Alfonso gericht, waarin hij onder voorbehoud zijner rechten op den troon een wapenstilstand aanbiedt voor het geval dat het met Ame rica tot een oorlog mocht komenwordt zijn aanbod aan genomen dan verzoekt, hij benoeming van vertegenwoor digers ten einde de schorsing der vijandelijkheden te regelen. De Koning heeft genl. Quesada gelast om voortaan geenerlei mededeeling van don Carlos in ontvangst te nemenbehalve zijne onvoorwaardelijke onderwerping. Het Cuariel Real zegt, dat don Carlos door zijn aanbod „waardoor wijziging is gekomen in de houding der americanen" op Cuba de eer van Spanje heeft gered. Koningin Isabella heeft met eenen bijzonderen bode eene depêche naar Madrid gezonden wegens de behandeling, haren zendeling Marfori aangedaan, en ter verklaring van sommige barer handelingen. De regeering heeft hierop geantwoord met een besluit tot verbanning van Marfori naar de Philip- pijnsche eilanden, en met lastgeving aan den gezant de Molins om de gewezen Koningin kennis te geven van hare altijddu rende verbanning uit Spanje. In Catalonie is eene algemeene klopjacht tegen de nog rondzwervende carlisten gehouden. Den 8 was te Manresa, op uit.noodiging van genl. Camposeene bijeenkomst ge houden van de vertegenwoordigers der verschillende pro vinciën welke aan het, somatende algemeene wapening der bevolking, deel zouden nemen. Het Cuartel Real ver zekerde dat genl. Castells maatregelen genomen had om verraders te straffenen zijnerzijds een bando had uitge vaardigd, de doodstraf bepaiende tegen alle burgemeesters, die de wapening tegen het leger van don Carlos dorsten be velen en degenendie zich verstoutten de klokken daartoe te luiden. Voor eiken earlistten gevolge van het somaten gedood, zouden 2 dorpelingen van het, betrokken district met hun leven moeten boetenvoor eiken gekwetste zou eene boete van 2000, voor eiken gevangene eene van 1000 piasters worden geheven. Het somaten heeft intusschen niet tot de gevangenneming van een enkelen earlist geleid. Reeds den 16 had genl. Martinez Campos uit Manresa aan den minister van oorlog bericht, dat er in Catalonie geen enkele gewapende bende meer werd aangetroffen en dat alle earlis- tische aanvoerders zich onderworpen hadden of naar Erankrijk uitgeweken waren. Naar aanleiding van het eindigen des oorlogs in Catalo nie heeft genoemde generaal den 19 eene dagorder uitge vaardigd, waarbij de krijgsgevangenen (behalve de wegens gewone misdrijven vervolgde) onmiddelijk in vrijheid worden gesteld en alle bannelingen der 4 catalaansche provinciën ver gund wordt, naar hunne haardsteden terug te keeren. Over- loopers moeten tot het leger terugkeeren. De burgerlijke gouverneurs behoudep hunne volle bevoegdheid om de ver beurdverklaringen toe te passen tegen hendie van het bui tenland uit voortgaan de carlistisehe zaak te bevorderen, 's Avonds zijn te Barcelona 450 carlistisehe soldaten en 45 officieren op vrije voeten gesteldnadat, de genl. eene wapen schouwing over hen gehouden en hen toegesproken had. De gemeenteraad van Barcelona heeft den 16 den genl. tot „aan genomen zoon" der stad verklaarden besloten dat eene marmeren tafel met een inschrift dit besluit en de bedrijven, welke daartoe aanleiding gaven, in het stadshuis vereeuwigen zalen voortsdat den genl. eene gouden plaat met gelijk opschrift zal worden ter hand gesteld. Eindelijk is bepaald, aan een van de pleinen der stad den naam des generaals te geven. Den 20 werd daar ter stede een Te Deuni gezongen ter viering van het herstel des vredes. Genl. Quesada heeft door het bezetten van het carlistisehe grondgebied van Penacerrada den vijand niet slechts zijne militaire stellingenmaar ook eene maandelijksche inkomst van omstreeks 1 miljoen realen ontnomen, dewijl de douane aan de provinciale deputatiën van Alava en Navarre aan merkelijke sommen opbracht en de dorpen dagelijks voor 3000 fr. aan levensmiddelen leverden. Van Penacerrada uit heeft de genl. eene verkenning on dernomen tot bij het carlistisehe dorp Bernedowaar de vijand eenigen tegenstand scheen te willen bieden. De car listen trokken naar hunne stellingen van Poblaeion terug en wierpen hunne bommen op Bernedo. De koninglijke troepen zagen 40 man buiten gevecht gesteld en maakten 46 gevan genende carlisten telden een 4Utal gesneuvelden. Volgens carlistisehe opgaaf is Quesada van Poblaeion naar Bernedo teruggedreven met verlies van 700 man. Toen genl. Quesada zich gereed maakte om naar Madrid te vertrekkenontving hij bericht van eene beweging der carlisten ten oosten van Navarra. Hij stelde derhalve zijne reis uit, ten einde de krijgsoperatiën voort te zetten. Eene divisie der regeeringstroepen rukte nu uit en koos positie bij Alzuza. Er volgde een hardnekkig gevecht, waarbij vele carlisten sneuvelden. Quesada viel daarop de positie der carlisten te San Cristobal bij Pampeluna aan. Genl. Martinez Campos is den 22 te Madrid aangekomen ten einde met de regeering te beraadslagen over den aan staanden veldtocht in het noorden, 's Avonds werd hem eene schitterende serenade gebracht. Een granaat der carlisten heeft 6 matrozen van het advies jacht Fernando Catolicodat de Passages binnenstroomde gedood of gekwetst. KoLONiëN. De, ter organisatie der financiën, naar Cuba gezonden ambtenaar heeft verklaarddat de inkomsten vol doende zijn om de uitgaven te dekken en dat na December alle loopende verbindtenissen zullen worden gehonoreerd. De rekening van het afgeloopen dienstjaar der schatkist sluit met een batig saldo van 106.401. Een der 3 tegen Abyssinie opgetrokken egyptische leger corpsen is reeds tot Adana, de geestelijke hoofdstad des lands en zetel van den aethiopischen patriarchdoorgedrongen. De minister van financiën heeft de amortisatie aangekon digd van alle 5'20 bonds van 1864 en van 1,975,400 d. aan bonds van 1S65; te zamen 17,785,350 d. De interest zal met 15 Februari a.s. ophouden betaald te worden. De heer tl. IFilson, vice-president der Unieis overleden. De heer Thomas Ferry, uit Michiganis tot zijn opvolger benoemd. toonstelling te Philadelphia (4 deelen van gemiddeld 300 blz„ elk niet duurder te verkoopen dan 1 engelschen shil ling) is toegekend aan de firma John R. Ragle and Co., t,e Philadelphiavoor een pachtsom van 240.000. Bij elk deel zal de uitgever 50 bl. advertentiën mogen voegen. Den 16 heeft te Montreal eindelijk de teraardebestelling van het lijk van Guibord plaats gehad, 't welk onder geleide der geheele bezetting2000 man sterk en de gansche met geweren gewapende policiemachtzonder overlast te lijden, van de protestantsche naar de roomsche begraafplaats is overgebracht. De minister van buit. zaken heeft, bij schrijven van 19 Oct., aan den nederlandsehen zaakgelastigde te Caracasden heer J. Brakelzijne paspoorten gezonden. In dat schrijven wordt te kennen gegevendat de regeering der republiek hare toe gevendheid zoover uitgestrekt heeft om aan al de eisehen van het Kabinet van 's Gravenhage te voldoen, met uitzondering alleen van die tot openstelling barer havens, waarvan de in williging gelijk zou staan met een stilzwijgenden afstand van de volkssouvereiniteit van Venezuela, eene loslating van haar eigen gezag een wegwerpen harer waardigheid en een ver raad aan de heilige zaak harer onafhankelijkheid. Prins Alexander is den 25 op reis gegaan naar Algiers. De nederlandsche hoofdcommissie voor de Philadelphia- tentoonstelling heeft eene vrij volledige verzameling landbouw- en nijverheidsproducten van N.-lndie ontvangen, bijeenver zameld door eene daartoe door den gouv.-genl. benoemde commissie. Staten-Generaal. De 2®. Kamer heeft den 19, na af doening der indisclie begrootingnog eenige kleine wets ontwerpen aangenomen en met 31 tegen 17 st. verworpen het ontwerp tot goedkeuring eener met de gemeente Kampen gesloten overeenkomst betreffende den verkoop van aanwassen, veroorzaakt door Rijks-werken tot verbetering van den wa terweg van Zwolle naar zee. Zij is daarna tot den 24 uit eengegaan. Bij de door den minister van financiën ingediende wets ontwerpen wordt voorgesteldhet heffen van eenen accijns op de tabak, ten bedrage van f 22 per 100 p., volgens het stelsel van verlengbaar credietin opbrengst geraamd op minstens 2% miljoen (het eerste jaar 2 m.), verminderd met het te vervallen invoerrecht op de tabak, p.m. ƒ90000 's jaars (voor sigaren en bewerkte tabak wordt het behouden); het afschaffen van den accijns op het geslacht, opbrengende 's jaarlijks 24/10 miljoen; het verhoogen van den accijns op het. gedestilleerd van 53 tot 57 per vat van 50 pc. sterkte, zullende opleveren minstens f 1.352.000 's jaarshet afschaffen der invoerrechten op graan en hout en van het uitvoerrecht op lompenmet verhooging van het invoerrecht, op thee een verlies gevende van 630,000en het gedeeltelijk af schaffen der leges en emolumenten in zake de in- en uitg. rechten en accijnsen, eene vermindering opleverende van f 300.000. Den 2425 en 26 heeft de Kamer beraadslaagd over de conclusiën van het verslag der commissie omtrent de inlich tingen der regeering op de adressen van den gemeenteraad en de kamer van koophandel te Rotterdambetreffende de aansluiting der Holl. en Rijnspoorwegen aldaar. Die van de meerderheid, volgens welke het algemeen belang niet, be hoorlijk is behartigden die van de minderheidhoudende dat de overeenkomst had moeten gesloten worden onder voor behoud van de goedkeuring der wetg. machtzijn beide verworpen, de een met 40 tegen 35, de ander met 58 tegen 17 st. Dergelijks zijn verworpen met 38 tegen 37 st. een voorstel van den heer de Roo om te verklaren, dat de over eenkomst, in verband met de 2d« alinea van art. 1, afkeuring verdient; met 46 tegen 29 st. van den heer liuyper om te verklarendat de inliehtingen geen aanleiding gevenop dit oogenblik verandering te brengen in den stand der zaak, gelijk die door het votum der 1". Kamer van 24 Sept. ge worden is; en met, 38 tegen 36 st. dat van den heer Was- senaer, volgens 't welk de Kamer betreurde, dat de regeering in 's lands belang noodig geacht heeft in art. 1 der over eenkomst eene bepaling op te nemendie het vrije oordeel der Staten-Generaal over het nut der onteigeningswet voor den spoorweg LeidenWoerden belemmert. De 1®. Kamer beeft den 25 bare werkzaamheden hervat. Militaire Zaken. Het corps mariniers heeft ten gevolge zijner diensten in Atchin verloren 147 manwaaronder 1 officier. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten van den „Antidienstvervangingsbond", ten doel hebbende de verplichte persoonlijke dienst als grondslag voor de regeling der levende strijdkrachten te verkrijgen. Onderwijs. De timmerliedenvereeniging Concordia inter nos te Amsterdam heeft besloten in het reglement de bepaling op te nemen dat de leden verplicht zijn hunne kinderen on derwijs te doen geven, op verbeurte van het lidmaatschap. Eene commissie uit het, Ned. Onderwijzersgenootschap heeft, een ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs gereed gemaakt. Haar onderzoek in deze heeft o.a. geleid tot de erkenning der noodzakelijkheid van leerplicht. Kunst. Bij de verkooping der schilderijen van den heer v. Walchren v. Wadenoyen (zie ons vorig Nr) zijn nog de volgeude hooge prijzen besteed: Madou f 7300, B. C. Koek koek f 6000, id. f 5050, Waldorp f 3550, Knaus f 3225 Schelfhout f 3000 Roelofs f 2825. Eeesten. Den 21 is het 25jarig bestaan van het instruc tie-bataljon te Kampen gevierd. Bij die gelegenheid is door den majoor A. Pompe aan het bataljon aangeboden een f, aai albuminhoudende de portretten der officieren die sedert de oprichting bij het bataljon werkzaam zijn geweest, en door den burgemeester van Kampen, mr. S. 11. de la Sablo- niereeen voor het album bestemd, prachtig bewerkt statief. Jonkvr. W. II. v. Spengler heeft verzocht, ter herinnering aan den minister v. Spengler, onder wiens bestuur het instruc tie-bataljon werd opgerichthet bataljon een vaandel te mogen aanbieden. Aanbestedingen. Uit naam der 1200 werklieden der Kon. Eabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amster dam is een adres gericht aan den minister van binn. zaken, houdende verzoek om aan die inrichting voor 1,529,200 te gunnen het maken en stellen van den mei,alen bovenbouw der brug over de Waal bij Nijmegen, dewijl hare inschrijving, hoezeer f 72800 boven eene buitenlandscheechter f 70800 beneden de raming is. Den 25, te 's Gravenhage, het maken en stellen van de j ijzeren kap voor het station bij de beurs te Rotterdam, minste insehr. Kloos, te Alblasserdam, voor f 33900; te Utrecht, het j afbreken van het oude r. c. weeshuis aan de Minnebroeders- I straat en het stichten eener nieuwe r. c. kerk met bijgebou- i wen op dat terrein, aan Zeeland voor 89,800. Bouwwerken. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft met de Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen eene overeenkomst geslotenter zake van het door de ge meente ten behoeve van die vereeniging beschikbaar stellen van grondengelden enz. Gieten. Wijlen de heer A. A. Roepel te Arnhem heeft aan het protestnntsch bestedelingenhuis aldaar f 1000 ge legateerd. Rampen. Het schipdat den 7 op de Noorderhaaks vérgaan iswas vermoedelijk de italiaansche brik Maria, van Taganrog naar Amsterdam en den 23 Oet. van Ealmouth vertrokken. In den nacht van 19—20 Nov. is eene schutting voor den lakenwinkel van den heer Bahlmann, aan den Nieuwendijk te Amsterdamdoor den wind opgenomen en in den daar tegenover gelegen manufacturenwinkel van dezelfde lirma geworpen, waardoor de groote spiegelruiten verbrijzeld wer den en het daarnaast gelegen perceel ook eenige schade bekwam. Aan de spoorwegwerken in het IJ voor de stad zijn bijna alle zandschuiten omgeslagen en 12 moddersehonwen door den golfslag volgeloopen en gezonken. Te Charlois zijn 4 in aanbouw zijnde arbeiderswoningen ingestort. Te Nieuwerkerk a. d. IJsel is het bovengedeelte van een watermolen afgeslagen. Te Zierikzee is een slapend kind gedood door liet puin van een door het dak gevallen schoorsteen. Voor Borkum is een hollandsche schoener met de 5 op varenden vergaan. Den 20 zijn gestrand voor Noordwijk het schik Penwithmet draineerbuizenvan Poole naar Rotter dam voor den vuurturen op Texel de kof Eendrachtmet kolen, van Newcastle naar Groningen; den 22 op Schier monnikoog het noordsche schip Catharina met deelenvan Erederikstad naar Emden. Van alle is het volk gered. Een vissohers vaartuig van Terschelling is met de bemanning, vader en 2 zoons verongelukt. De aanhoudende regens hebben teweeggebracht dat, de lan derijen waardoor de Eem stroomt, onder water zijn gezet de spoorwegdijk tusschen Amersfoort en Hilversum is daar door zeer beschadigd. De provinciale weg van den Bosch naar Heusden is in den naeht van 1920 ondergeloopen. In den spoorweg tusschen Winschoten en Groningen nabij het Drentsche meeris een gat geslagen.De Groenendijk onder Megenen de Teeffelsche kade zijn den 23 doorge broken zoodat het land van Ravenstein, het land van Me gen en de polder van Teeffelen geïnundeerd werden. Den 22 is op den Oosterspoorweg nabij Weesp een werk man in dienst bij de Maatschappijoverreden en gedood. De vrouwdie te Amsterdam met haren man vechtende door het omvallen eener peterolielamp hevige brandwonden bewam is eenige dagen later overleden. Den 22, 's avonds te 10 uren, is een rijtuig met 12 per sonen aan de Reeuwijksche brug, nabij Gouda, in het water geraakt, waardoor 2 meisjes verdronken en verscheidene andere personen deerlijk gewond zijn. Sterke drank. De Ned. Vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap heeft in hare den 22 te Meerkerk gehouden jaarlijksche algemeene vergadering, op voorstel van het hoofdbestuurmet eenparige stemmen tot hare ontbinding besloten. Rechtszaken. 3 Personen zijn gevankelijk naar Maastricht overgebracht, als verdacht van den moord, gepleegd op den opziener der jacht te Stein. Een hunner, Vaessen uitElslor, is toen hij naar Stein werd gevoerdom in tegenwoordig heid van het lijk te worden gebracht, ontsnapt, maar heeft zich later weder ter beschikking der justitie gesteld. Het hof van Utrecht heeft den 23 den heer mr. L. E. Bosch, hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, vrijgesproken van de besehuldiging, als zou hij, door een bericht in dat blad, den broodbakker de Laat aan den haat en verachting zijner medeburgers hebben prijsgegeven. Het hof heeft alzoo het vonnis der rechtbank te Utrecht vernietigd. De Staat is verwezen in de kosten der beide instantiën. Overleden, den 23, te Deventer, mr. W. H. Cost Jor- densoud-lid der 1® Kamer, oud 75 jaren. Den 25 te 's Gravenhagede hofraad H. F. G. N. Camp, intendant van het Huis van prins Alexanderen in der tijd belast met het toezicht over diens opvoeding. Vroeger was hij architect des Konings. Hij was geboren te Bergen, 6'Dec. 1821. KoLONiëN. De gouv.-genl. heeft de doodstraf van de wed. Kallenberg-Safrie veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf, en die der inlanders Pontjowidjojo en Manqoen Karso in 20 jaren dwangarbeid in den ketting. De Raad van justitie had ongunstig op het verzoek om gratie geadviseerd. De genl.-majoor Pel is den 9 wederom als militair en civiel bevelhebber in Atchin opgetreden. De gezondheids toestand was aldaar gunstig. Het ziekenschip Salak is op de reis naar Atchin verongelukt; de schipbreukelingen zijn te Padang aangebracht. Den 1 Nov. is de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Soerabaya met 19 leerlingen geopend. Te Brussel zal in 1876 gehouden worden eene Exposition 1 internationale et Congres d'hygiène et de sauvetagedie zeer belangrjjk belooft te worden. Het programma omvat 10 klas sen tot onderwerp hebbendede voorbehoedmiddelen tegen- en de middelen tot redding uit gevaren, de gezondheidsleer in hare verschillende takkenen de instellingen tot verbete ring van den toestand der arbeidende klasse. Even als in bijna alle landen van Europaheeft zieh in Nederland eene commissie gevormd ter behartiging van de belangen der ne derlandsche inzenders. Van deze commissie zijn: voorzitter jhr. mr. C. J. A. den Texburgemeester van Amsterdam, vice-voorzitter J. van Vollenhovenburgemeester van Rotter dam penningmeester L. M. Beels van Heemstede en secreta ris mr. F. H. van Nottende beide laatst.en te Amsterdam. De leden der commissie hebben de werkzaamheden onder zich verdeeldzoodat belanghebbenden worden uitgenoodigd zich te wenden wat betrelt a. het brandwezen: tot den heer P. IK. Steenkamp te Amsterdamb. redding uit zeegevaar tot een der heeren jhr. S. Dedel, L. M. Beels van Heemstede, beiden te Amsterdam, N. M. J Kroef, I). L. Wotfson, bei den te Rotterdam c. hulp in oorlogstijd: tot den luit.-genl. F. F. A. ridder de Stuersof den heer dr. B. Carsten t,e 's Gravenhaged. hygiënetot, een der heeren dr. 7. Teixeira de Mattosdr. G. A. A. Allebé, dr. J. van Geuns Jr., allen te Amsterdam3. E ckma, dr. F Rienderhof, dr. K. M. Gil- tayallen te Rotterdame. instellingen tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse: tot een der heeren mr. J. baron Mackay, mr. G. J. Royaardsbeiden te 's Graven hage, J. C. van Marken Jr., te Delft. Het „Reglement general de ['Exposition" en het „Pro- gramme des Classes" ligaen aan het bureau dezer courant ter inzage. De aanvragen tot toelating van voorwerpen op de tentoonstelling moeten behoorlijk ingevuld en franco in gezonden worden aan den secretaris der commissie, ten raad- huize te Amsterdam, vóór 12 Dec. e. k. Snelpersdruk van Herm®. Coster en Zoo»,

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 6