Rusland. Turk ||e. Griekenland. Blulie. Spanje. Egypte. Vereenigde Sinten. Itinnenlaiid. iHarkt- et» iScursbcrichteu. vergaderzaal vuur doen vattenhetgeen gelukkig spoedig door de suppoosten opgemerkt werdhunne bijlslagen deden de Afgevaardigden opschrikken en ijlings de zaal verlaten. Bij de eerste beraadslaging over het ontwerp ter aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, op den 3. heeft prins Bismarck doen uitkomen, dat, zoo de Rijksdag dit ontwerp niet aannam, men later daarop zou moeten terugkomen. Veel was er in het ontwerpdat voor uitstel vatbaar was. Sommige zaken echter niet, bijv. de strafbepalingen tegen onachtzame ambtenaren van het departement van buit. zakeD. Zonder deze zou het hem niet langer mogelijk zijn de verantwoording te dragen, aan de betrekking van minister van dat departement verbon den. Men zou meenen van de booge positie en de vader landsliefde der gezanten van Duitscbland in het buitenland te mogen verwachten, dat de toepassing van zulke bepalingen ondenkbaar zou zijn maar de gebeurtenissen in den loop van dit jaar hebben bewezen, dat in dit opzicht ook het ondenk bare geschieden kon. Ook drong de kanselier aan op de goedkeuring der artikelen, welke eene krachtiger bescher ming der policie-agenten ten doel hebben. Op voorstel van de Afgevaardigden Lasker en Hdnel (nationaal-liberale en fortschrittspartijen) werd beslotenom de artikelen van het ontwerpwaarover nog belangrijk verschil van gevoelen bestaatnaar eene commissie van 14 leden te verwijzenen de tweede lezing der overige artikelen, zonder onderzoek door eene commissiein plenaire zitting te doen plaats hebben. Den 7 isna een debat van 4 uren besloten ten aanzien van de petitiën, die behoud vroegen van de ïjzerbelasting, lot de orde van den dag over te gaan. Namens de 13 Afgevaardigden, die vroeger tot fortsckritts- partij behoorden, beeft de Afgevaardigde Schmidt, uit Stet tin, voorgesteld, bet begrootingsjaar des Rijks, dat tot dus ver met het zonnejaar samenviel, voortaan te doen duren van 1 April tot 31 Maart. Pruisen. Eene commissie uit het gemeentebestuur van Keulenmet den eersten burgemeester aan het hoofd, is den 30 Nov. te Berlijn aangekomen, om het diploma van bet eereburgerschap der stad Keulen aan prins Bismarck te over handigen. De russische Rijks-kanselier, prins Qortschakqf, den 29 te Berlijn aangekomenbeeft couferentiën met den Keizer en met prins Bismarck gehouden. Den J Dec. heeft hij zijne reis naar Petersburg voortgezet. De regeering heeft maatregelen genomen om het onderwijs op de scholen ook in Noord-Sleeswijk in het duitsch te doen plaats hebben. De regeering heeft den schoolopzieners in de betrokken districten doen wetendat zij op eene snelle en krachtige uitvoering der bedoelde maatregelen hoogen prijs stelt. Graaf Wend zu Eulenburg de verloofde van prins Bis marck,eenige dochter, is den 4 aan den typhus overleden en zulks vrij onverwachtd iar de reeds eenmaal weder in gestorte lijder in de laatste weken herstellende scheen. De bevolking van Berlijn is sedert 1871 ran 873.341 tot 964.755 zielen toegenomen. De aartsbisschop van Keulen is, op grond der wet van 12 Mei 1873, van regeeringswcge gesommeerd om zijn ambt vrijwillig neder te leggen. Beieren. De goede verstandhouding tnsschen msgr. Bane- berg bisschop van Spiersdie zich 's Konings ongenoegen op den hals had gehaald omdat hijtegen het verbod der regeering, den bisschop van Mainz in zijne dioceese had laten predkenen de regeering is, door de tusschenkomst van de Koningin-moeder, hersteld. Van wege de regeering zijn de volgende bijzonderheden over het financieel beheer in het dienstjaar 1874 openbaar gemaakt. De inkomsten hebben 19 miljoen roebel meer, de uit gaven 4 miljoen meer dan de raming bedragen. Aan gewaar borgde rente van spoorwegen is 6 miljoen minder betaald dan in 1873. Het batig saldo der begrooting bedraagt 15,600,000 r. Van de staatsschuld is van 1870 tot 1874 geamortiseerd een bedrag van 87,800,000 r. Volgens een telegram uit Kodschend beeft de in Khokand opereerende genl. Skobeleff den 24 Nov. de hoofdmacht der kiptschaken20000 man sterkgeheel verslagen en uiteen gedreven zoodat op den rechteroever van den Syrdarja thaus ongestoorde rust en veiligheid heerschen. Msgr. Hassoun heeft op nieuw aanzoek gedaan om naar Konstantinopel te mogen terugkeeren. De regeering heeft verklaarddat hij niet hersteld kan worden in een ambt hetwelk reeds langs wettelljken weg aan een ander is opge dragen en dataangezien hij om redenen in het belang der openbare rust verbannen ishij slechts mag terugkeeren indien hij zich plechtig verbindt om de bul reversurus te verwerpen en zich te onthouden van de aanspraken des Va ticaans op de volstrekte leiding der kerkelijke zaken in het Oosten. Midhat-bassa heeft zijn ontslag als minister van justitie gevraagd omdat aan de door hem besloten hervorming van het rechtswezen geene uitvoering gegeven wordt. Tot zijnen opvolger is benoemd Djevdet-bassa, tot minister van onderwjjs Safvet-bassa. De voormalige grootvizier Essad-bassa, laatstelijk gouverneur van Smyrna, ia aan de gevolgen van eene kwaadaardige koorts overleden. De gouverneur van Bassora heeft te Konstantinopel me degedeeld dat 3 kleine onafhankelijke Statentnsschen het gebied van den Imam van Mascat en de provincie Nedii gelegenzich vrijwillig aan de turksche opperheerschappij onderworpen hebben. De 2 oud-ministers Nikolopoulos en Alossapoulos zijn in hechtenis genomen, daar het gebleken is, dat zij niet alleen de bisschopszetels als het ware aan den hoogsten bieder ver kocht, maar nog na de benoeming der hoogste bieders hun nieuwe geldsommen afgeperst hebbenonder bedreiging van intrekking hunner aanstelling. De Kamer van Afgevaardig den heeft de beklaagden verwezen naar het daarvoor be stemde buitengewone gerechtshof, dat tevens over de schuld van 3 bisschoppen zal hebben te oordeelen. De oud-minister van oorlog Grivas heeft, blijkens openlijke verklaring van zijnen opvolger, zijne aan den Staat toebehoo- rende woning op staatskosten laten meubelen en aan de schat kist geen drachme huur betaaldeen nog niet terugbetaald „voorschot" van 25000 dr. uit de schatkist genomen, en de uitgaven van zijn departement zonder duidelijk gebleken re denen van 7ib tot 9 miljoen dr. laten stijgen. Bij de behandeling op 1 Dec. der wet op de middelen voor 1876 in de Kamer is eene motie voorgesteld strekkende om de administratie, met name wat de gemaal-belasting be treft, te berispen. Na eenige ophelderingen van den minister Minghetti heeft de Kamer echter, met 139 tegen 102 stemmen, eene motie aangenomenwaarin zij verklaart met die ophel deringen genoegen te nemen. Den 4 is de internationale conventie van Parijs betreffende het metrieke stelsel goedgekeurd. De voorloopige begrooting der middelen voor 1876 is goed gekeurd tot een bedrag van 1,469,004,424 lire. De hooge raad van openbare werken heeft omtrent de re geling van den Tiber een besluit genomen en het stelsel goed gekeurd waarbij de loop dier rivier door de stad Rome wordt behouden. Garibaldi is ten hoogste ontstemd over dit van zijne plannen afwijkend besluit en beklaagt zich, door de regeering bedrogen te zijn. Den 1 wilde hij zich naar de Kamer be geven om tot de ministers Minghetti en Spaventa eene inter pellatie te richten, maar liet hij zich door zijn zoon Menotti en eenige vrienden terughoudenin afwachting van nadere ophelderingendoor eerstgenoemden minister aan Menotti toegezegd. De prefect van Rome heeft eene nieuwe aanschrijving ge richt tot de rectoren der seminariën en de burgemeesters zijner provincieter zake van hetin strijd met de wetvoort durend opnemen op de seminariën van leerlingendie niet voor den geestelijken stand bestemd zijn. Zware regens cn daarop gevolgde overstroomingen hebben, volgens berichten uit PisaSalerno en andere plaatsen niet weinig vertraging en stoornis in het spoorwegverkeer ver oorzaakt. Te Amalliaan de Golf van Salernois eene geheele wijk verwoest, waarbij 12 personen het leven verloren. Den 2 hebben in handen des Konings den eed afgelegd de heeren Canovas als president-minister, Calderon Collantes als minister van buit. zaken, Herrera als minister van jus titie en Toreno als minister van openbare werken. De ove rige ministers behouden hunne portefeuilles. Het kabiuet vau Washington had zich beklaagd, dat de burgers der Yer. Staten op Cuba werden gevonnisd door krijgsradenzonder dat hunovereenkomstig het bedongene in een tractaat van 1795de keus hunner verdedigers werd vrijgelatentevens verklarendedat hetindien met deze onrechtvaardigheid werd voortgegaan, daardoor zich genood zaakt zou kunnen zien om de cubaansche opstandelingen als oorlogvoerenden te erkennen. In haar antwoordd.d. 15 Nov., wordt door de spaansehe regeering betoogd, dat de americaansche burgers wel degelijk ten allen tijde het be doelde voorrecht hebben genoten. Het tractaat van 1795 bad betrekking op 2 soorten van rechtbankende gewone of burgerlijke en de krijgsraden. Deze laatsten intussehen konden niet worden aangemerkt als vaste militaire rechtban ken. Americaansche burgers, van deelneming aan den op stand beschuldigdwaren steeds vrij om een advocaat te kiezen onder de officieren van het regimentbij hetwelk hunne zaak in behandeling moest komen. Zoo echter de regeering te Washington op grond van de uitdrukkingen „advocatenverdedigers of procureurs" beweerdedat hare onderdanen het recht hebben om in alle gevallen burgerlijke verdedigers te kiekenzou de spaansehe regeering voor het vervolg hierin berusten. Yoorts wordt in het antwoord uit eengezet hoeovereenkomstig eene wet van April 1821, ook de burgerlijke rechtbanken bevoegd zijn om overeenkomstig de militaire wetten in alle gevallen van opstand of oorlog recht te spreken. De americanen en de onderdanen van alle bevriende mogendheden zullen voortaan kunnen vorderen voor deze terecht te staan of burgerlijke verdedigers verlan gen voor de krijgsraden. In geen geval echter, zoo besluit het st.ukkonden de instellingenwaarover de Ver. Staten zich beklagen, eene reden zijn om den opstandelingen op Cubadie zeer zwak in aantal en van de kust weggedreven zijn en geen enkele versterkte plaats bezittenrecht van oorlogvoerenden toe te kennen. De Onderkoning heeft eene nieuwe krijgsmacht van 15000 man naar Abyssinie gezondenmet aanwijzing om niet ver der in het land door te dringen dan in 1821 is geschied [Een, hoewel niet nader bevestigd, bericht zegt. dat de troe pen in een hinderlaag gevallen waren en 17 officieren en 1200 man op het slagveld hadden achtergelaten]. Naar verzekerd wordt, heeft Egypte volstrekt geen voornemen om Abyssinie of een zijner provinciën in te lijven, maar wil het alleen Koning Johan noodzaken om zijne onderdanen te beletten strooptoch ten te doen op egyptisch grondgebied, gelijk zij gedurende vijf jaren gedaan hebben. De egyptische troepen zouden dan ook bevel ontvangen hebben om Abyssinie niet binnen te trekken, zoo de Koning er in toestemt de vereischte toezeg gingen te doen. Eene stoomboot is op de Hudson-rivier met eene ijsmassa in botsing gekomen en gezonken, waarbij 11 personen zijn omgekomen. Tweed, vergunning verkregen hebbende om onder toezicht van den sheriff zijne familie te bezoeken, is ontvlucht. Zu'ks heeft eeue groote ontroering veroorzaakt. Het Congres heeft den 4 zijne werkzaamheden hervat. Den 6 werd de heer Kerr, met 173 st. van 2Sfi aanwezige leden, tot voorzitter van het Huis der Afgevaardigden verkozen. Volgens het rapport van den minister van financien heb ben de inkomsten in het afgeloopen dienstjaar bedragen 288 en de uitgaven 294 miljoen, waarvan 19 miljoen voor de amortisatie; en wordt de ontvangst van het loopende fiscale jaar op 310 miljoen dollars geschat. In het rapport van den minister van marine wordt gezegd, dat de eskaders van de Antillende Golf van Mexico en van de americaansche kusten in goeden staat zijnen binnen korten tijd zouden kunnen gebracht worden tot een aantal van 17 gepantserde schepen en 40 kruisers, van 500 kanonnen voorzien. De uitgaven van het dept. van oorlog hebben in het dienst jaar 1875 bedragen 41,277,000 d., zijnde 1 miljoen minder dan de raming; voor 1876 bedraagt de raming 33,452,000 d. Verkiezingen. De Prov. Staten van Zeeland hebben den 7, met 24 van de 37 st., tot lid der le Kamer verkozen mr. C. J. Pické, oud-minister van justitie. Staten-Generaal. De ingediende begrooting voor Su riname beloopt j 1,700,672,92, voor 596,872,92 te dekken door het moederland. Voor 1875 bedroeg de subsidie f 142,130,40, maar wegens de mindere opbrengst der mid delen is voorgesteld haar te verhoogen tot 406,130,40. De begrooting voor de Rijks-gestichten Ommerichans en Veenhuizen bedraagt 608.478.60. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot goedkeuring der con sulaire overeenkomst met Italië en tot onteigening van een spoorweg ter verbinding van de Holl. en Staatsspoorwegen te Amsterdam. De 2". Kamer behandelt sedert den 6 de begrooting van binu. zaken. Het bedrag voor een nieuw gebouw ten be hoeve van het dept. van justitie is met 52 tegen 15 st. goed gekeurd. Aangenomen zijn amendementenvan den heer Schimmelpenninck v. d. Oijemet 45 tegen 22 st., om de bezoldiging van Z. M. commissaris in Drenthe van 6000 op 7000 te brengenvan de huishoudelijke commissie, met 53 tegen 19 st., om 32000 te bestemmen tot verurooting der griffie van de Kamer; van de heeren Tak en Stiellies, met 38 tegen 33 st., om een memoriepost uit te trekken voor het onderhoud en de verbetering van den Ouden Usel; der gelijke memorieposten werden geweigerd met 36 tegen 35 st. voor de verbetering van den Berkel en met 48 tegen 22 st. voor een kanaal van Amsterdam naar de Waal. Eerbewijzen. Den 2 is te 's Gravenhage een maaltijd aaugebodea aan den heer v. BulUingslowe, die zich in Atchia als gedelegeerde van het Roode KruLs zoo verdienstelijk heeft gemaakt. 36 Personen namen er aan deel. Belastingen. De Staten van Groningen hebben den 8 met 21 tegen 16 st. beslist, dat hoofdelijke omslag, als pro vinciale belasting, praetisch ongeschikt is. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 9 een adres aan de 2« Kamer goedgekeurd, ter bestrijding der voor gestelde belasting op de tabak als zijnde schadelijk voor de belangen van handel, nijverheid en scheepvaart. Scheepvaart. Door bemoeiing van den wethouder Boele te Kampen zijn den 5 met een uit Zutfen ontboden sleep boot 24 schependie door bet. ijs bij den Ketel in nood verkeerdennaar de stad gesleept. De heeren Boele, v, Has selt en v. d. Veen bevonden zich aan boord der sleepboot en voorzagen de schippers van levensbehoeften. Ongeveer 300 der eerste firma's te Amsterdam hebben een adres aan de 2e Kamer gezonden, waarbij zij aandringen den minister van binn. zaken te steunen in alles wat strekken kan om Amsterdam spoedig een goeden waterweg naar de Waal te verschaffen. Spoorwegen. Den 2 is te Leiden gepasseerd de acte van oprichting der naamlooze vennootschap „Spoorweg-maat schappij Leiden-Woerden." De spoorweglijn ZevenbergenZwaluwe is den 6 voor het publiek verkeer geopend. Nijverheid. Den 8 is in eene te Rotterdam gehouden vergadering van meelfabrikanten besloten tot een petitionne ment tegen de voorgestelde afschaffing van het invoerrecht op meel, dat 40, cents per 100 kilo bedragende, niet drukkend is en den fabrikanten eene geringe bescherming verleent tegenover de bnitenlandschedie gemakkelijker over granen, steenkolen en waterkracht beschikken dan de onze. Zonder die bescherming meenen de fabrikanten de mededinging niet te kunnen volhouden [Men zie hierover de Nederl. Indus trieel van 5 Dec.] Kerkelijke zaken. Te Driehuizen en Zuidschermer tot predikant beroepen de heer A. Jentink, van Petten. Aanbestedingen. Te Goudahet verbouwen van het wees- en nlmoezeniershuis, minste insehr. II. J. Nederhorsl voor f 22839. Giften. In de r. c. kerken te Uden is 325 gecollec teerd voor de oprichting eener recreatiezaal voor r. c. mili tairen te 's Hertogenbosch. Gebr. Koster te Amsterdam hebben 325 geschonken aan de Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak en het dames-comite voor kinderfeesten daar zij bevonden hadden, dat 1 der 2 in z. g. S. Nicolaaspakketten verborgen boDS voor eeue pianino zich bevond in een onverkocht paket. Door de wed. C. v. d. Ankerv. Ee te Tiei is gelegateerd aan de herv. diaconie een huisgeschat op 5000en een perceel bouwland geschat op f 6000, aan het protestantsch burgerweeshuis landerijen ter waarde van 90000 en aan het oud-burger mannen- en vrouwenhuis vaste goederen, geschat op 30500. Rampen. Den 5 's avonds zijn te Zwolle verbrand het galanteriën-magazijn en de woning van den heer WBergman, aan de üiezerstraat. De aangrenzende gebouwen met, name de magazijnen en het huis van den heer Bötke, hebben daar door insgelijks veel geleden. De schade van den lieer Berg man, op f 25000 begroot, is slechts voor10000 door as surantie gedekt. In den nacht van 4 -5 Dcc. zijn te Amersfoort 2 hooiber gen2 havermagazijneu en de knechtswoning verbrand van den heer 11. Gerritsenaannemer der fourrages voor de gar nizoenspaarden. De schadewelke verzekerd iswordt op 30000 geschat. Ter zelfder plaatse zijn op 21 Oct. '74 evenzeer de hooibergen en het havermagazijn van den heer G. verbrand en in den nacht van 1112 Nov. '74 heeft hij ook een anderen hooiberg door brand verloren. Er schijnt aan kwaadwilligheid gedacht te worden; althans de heer G. heeft 1000 uitgeloofd voor de aanwijzing van den brand stichter. Den 6 isdoor het broeien van haver, verbrand de boeren woning van de wed. J. Grootesaan de Nes, te Schagen, met hooi, granen en het grootste deel van den inboedel. Vee en kostbaarheden werden gered. Het verbrande was geassureerd. De Sneeuwstorm in den avond van den 5 en den daarop volgenden nacht heeft het verkeer zeer belemmerd. De spoor treinen konden eerst vele uren na den gestelden tijd hunne bestemming bereiken. Te Kwadijk waren een paar arbeiders woningen bijna geheel onder de opgejaagde sneeuw bedolven. Den 6 werd de school door 6 van de 60 leerlingen bezocht Rechtzaken. De H. Raad heeft den 3 verworpen het be roep in cassatie van kapt. Oort c. s., tegen de firma Hendrik Muller Sr Cie., eneven als het hof van Zuidholland, beslist, dat een brand aan boord waarvan de schipper niet bewijst,' dat de oorzaak aan overmacht is toe te schrijven, denschip- per en de reederij niet ontslaat van de verplichting tot uitle vering der ingeladen goederen. In dit geval betrof het het stoomschip Willem III van de Maatschappij Nederland. De procureur-generaal bij het hof in Utrecht heeft beroep tot cassatie ingesteld tegen het arrest, waarbij de hoofdre dacteur vap het Utr. Dagblad in hooger beroep is vrijgespro ken van de beschuldiging van laster in zake de Vischmarkt- geschiedenis. De rechtbank te Deventer heeft een geweermaker-vuur werker veroordeeld tot f 500 boete, omdat hij 9 kilo bus kruit meer voorhanden had dan geoorloofd is. Het hof van Zuidholland heeft bevestigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij A. C. gelast werd de be lemmering van licht en lucht te doen ophouden, veroorzaakt door het plaatsen van ijzer en het timmeren van planken voor de vensters in den achtergevel der woning van D. v. D. De appellant is tevens veroordeeld tot vergoeding van schade en in de kosten. De kantonrechter te Meppol heeft afgewezen den eisch van kerkvoogden der herv. gemeente aldaar contra den heer Mon- tijn, tot betaling van den kerkelijken omslag, en zulks op grond dat er geen in rechten geldige band bestaat tussehen de eischers en den gedaagde [de heer Montijn is wel her vormdmaar geen lid der gemeente te Meppel], Het hot van hriesland heeft O. Gerritsen, beschuldigd van manslag op de dienstmaagd van den heer Heringa Cats te Oranjewoud, veroordeeld tot 12 jaren tuchthuisstraf; het raadslid Simons, te Luinjeberdwegens het aan stukken slaan van het been van den hoofdonderwijzer te Gersloot veroordeeld tot 1 jaar celstraf en f 150 schadevergoeding. KoLONlëN. Van Java wordt uit". October gemeld, dat de geheerscht hebbende droogte een hoogst nadeeligen invloed heeft gehad op de voedingsmiddelen in de Preanger-Regent schappen Banjoemaas en de Vorstenlanden. Voor het te Batavia op te richten Atehin-monument is in Indie ongeveer 15000 ontvangen hetgeen met het in Ne derland ingezamelde nog onvoldoende wordt geacht. Atchin 23 Nov. De gezondheidstoestand is gunstig; cho leragevallen komen niet voor. Een vijandelijke aanval op Sinangri en Lampit is afgesla- Sep- Eene bende atchineezen in den nacht van 2122 in Missigit Longbattah binnengedrongen, werd verdreven met achterlating van 5 dooden en eenige wapenendaarbjj wer den 2 officierenIQ minderen en eene vrouw gewond. Almanak vqor Landbouwers en Veehouders voor het schrikkeljaar 1876. Te Leeuwarden, bij W. Eekhoft Sr Zoon. KI. 8°. XVI en 80 blz. 30 cents. Voor landbouwgenootschappen bij 50 of meer ex. 20 cents. De 30". jaargang van dezen almanakwaarmede de redac teur afscheid van zijne lezers neemt, beantwoordt niet minder dan de vorigen aan zijne bestemming: den landbouwers, door mededeeling van korte stukjes van praetisch belang niet te hoog en niet te laag voor de bevatting der lezers op de middelen te wijzen, waardoor hun bedrijf verbeterd, hunne kennis vermeerderd en daardoor hun voordeel verhoogd kan worden. Onder de stukjes, die ditmaal meer bijzonder onze aandacht troffenbehooren voornamelijk die over de zoo noodzakelijke luchtverversching in stallenover het drink water voor het veeover de inenting als voorbehoedmiddel tegen de longziekte, over het nadeel van beschimmeld brood voor paarden over het gebruik van koolzaadstroo en over de teelt vaD lupine als uitmuntend bemestingsmiddel. Het bescheiden boekje moge weder zijn weg vinden en veelvuldig nut stichten; en bet moge voor volgende jaren een redacteur vinden, even wakker en ijverig als de lieer Eekhof zich zoo lang heeft betoond. PER TELEGRAAE. 's Gravenhage, 11 Dec. 1875. Tweede Kamer. De afdeeling waterstaat werd afgehandeld en de spoorwegbegrooting daarbij behoorende unaniem aan genomen; over hooger en middelbaar onderwijs zijn geene algemeene beraadslagingen gevoerd alleen enkele punten waaronder landbouw-onderwijszijn besproken. Maandag het lager onderwijs aan de orde. In eene den 9 onder de leiding van jhr. v. Spengler ge houden vergadering van leden van en belangstellenden in den Antidienstvervangingsbond isna breede bespreking van het doel van dit verbondwaarbij een paar belangstellenden in negatieven zin hunne bezwaren deden geldenbesloten tot vestiging eener afdeeling, welke, door toetreding staande de vergadering van nog 8 leden tot den bond, met 75 leden tot stand kwam, terwijl tot leden van het bestuur verkozen werdeu de heeren jhr. J. G. F. v. Spengler, M. Cohen Stuart en H. P. v. d. Tak, die zich respectievelijk met het voor zitterschap het secretariaat en het penningmeesterschap belastten. Verbonden als deze kunnen het Antidagbladzegelverbond heeft het bewezen, grooten invloed uitoefenen vooral als eene lage contributie niemand van het lidmaatschap behoeft af te schrikken en allicht hun doel bereiken, indien de tegenstanders zich niet krachtig doen hooren. Dat er niet meer ter vergadering opgekomen waren, schrijven wij toe aan een zekere bescheidenheidwaar de uitnoodiging „leden en belangstellenden" gold. Maar dat zij talrijk zyn durven wij gerust te verzekeren, 't Is te hopen dat zij manlijk hunne meening uitspreken en tegen de voorstanders in het strijd perk treden zullen, het eenige middel om in deze zaak den volkswensch openbaar te maken en te voorkomen, dat mis schien die eener minderheid ingewilligd wordt. B U R G E R L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 9 Dec, Jacob Cornells Vonk, laatst wedr. van Alida Jacoba van de Veldeen Johanna Christina van Someren Ea- orthuswed. van Barend Dolleman Hildebrandt Cornells Grootegoed wedr. van Hiba Catharina Kam- merer, en Cornelia Bruin. GETROUWD. 5 Dec. Pieter de 11 oyer en Johanna Magdalena Hart. Joannes Ruis en Maria Pover. GEBOREN. 4 Deo. Grietje, D. van Jan Hoogeveen en Mietje Erankenöudt wnnpn^p 4 a A iternnof wonende te Avereest. Reiger, Z. van Maarten Zwaan en Maartje Vader Doesburg CürneliS DuitS en Aafjevau 8 n Maria Catharina, D. van Willem Klaassen en Guurtie Kaandorp. Johannes PetrusZ. van Petrus Mente en Maria de Jong. 9 J°b»noesNicolaas Meijer en Anna Maria de Wolff. OVERLEDEN. 25 Nov Tetje Vitringa Coulon. 44 j„ overleden te Dordrecht. 2 Dec. Render, Z. van Louwrens Veer en Hendrious Kran sen21 m., overleden te Dordrecht. f!.a?svau E'bei't Rijkes en Geertje Kuiper, ptr 6n S,mVr ,as (!erar'lus' Z. van Johannes Phihppus de Munk en Cornelia Elleman 2 m. 8 v Elisabeth Koolwed. van Engelbertus Nijman 48 i Gerardus JohannesZ. van Hendrik Bernardus Hel leman en Johanna Christina Kesler, bijna 4 m Adnanus Hendrious, Z. van Adrianus Oortmeijer en Maria Ruijs ruim 5 m. Alida VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 9 Dec. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 1. HuisN.z. Koningsweg, sectie A 1753. Str. IV. de I isser f 2685 2. Koepel, loods en tuin, Westerweg, Geesterhout E 65. Str. C. Spruit1420 3. Huis, loods en tuin Z.z. Koornlaan, E 104 105 en 106. Str. J. Rozemeijer (Afslag 16 Dee.) 1610,— Alkmaar 6 Deo. Aangevoerd 17 vette Kalveren f 56 a 110, 1069 Schapen f 21 a 36 64 vette Varkens 52 a 67 ets. per kilogr. 10 Dec. Kleine kaas 39, commissie 43,50, middelbare 44, laagste prijs 1 20, aangevoerd 256 stapels, wegende 63945 kilogrk Ter craanmarkt aangevoerd 862 heet.. Tarwe f 8,50 a 9,50, Rogge r 7.75 a 8, Gerst f 5,50 a 6,75, id. Chev. f 7 a 7,75 Haver f 4.25 a 6,25 Paarden- boonen 8,50 a 8,75, bruine dito f 12 a 13, Kanariezaad 35 a 36, Erwten: groene 12,50 a 20, grauwe f 20 a 25 vale f 15 a 20, witte f 17. 11 Dec. Aangevoerd 3 Paarden /95 a 350, 1 Koe f 185, 21 nucht. Kalveren f 11 a 25 295 Schapen 16 a 38, 8 Geiten 4 a 9, 61 magere Varkens /16 a 30, 145 Biggen f 4 a 8, Boter per kop 90 a 97[ ot. Edam 4 Deo. Kleine kaas/37, verkocht 38 stapels, we gende 8078 kilogr. 9 Dec. 302 Stukken Boter Gras 1,48 a 1,55, Hooi 1,38 a 1,50 per P., Kippen-eieren /7a 7,50 per 100. Enkhuizen 9 Dec. Kleine kaas 37, verkocht 12 st., wegende 3716 kilogr.

Alkmaarsche Courant | 1875 | | pagina 2